Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 22 Maart 1924 88e J argar g per 3 maanden f 1,15 Tel. 614 re rooker eischt RifcS ft O 85. St N IE L W E LAMEDIJKER COURANT. Deae courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1 ABOSHEKEfllSFBIJB RED ACT EUR-UITGEVER J. H. KEIZER. SDBSSt: loordichisrwoudc. PRIJS 9<EB A.DW 1 R TE JS I jSH t Vas 1—6 regels 75 et., elke regel meer 15 et. Grwt» letters of ugnetten worden naar plaatsruimte berekend. Srievea reehtvtreeks aan den Uitgera; Dit Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 18 Maart. De ooievaars hebben zich vertoond, bet lente-leven is aan bet ontwaken. En wij wor den als steeds in vroeg-voorjaar in' déze stréken van de „lauwe West er stranden" nog 'telkens v ergast op ijs-gure windvlagen, welke de onvoorzichtig en, die 'tnu reeds wagen om zich in lente-kleedij te steken (zie zijn er, schoon niet in grooten getale) de onvermij delijke verkoudheid berokkenen. Pasehen is in zicht! heeft president Kooien in de afgeloopen week gewaarschuwd. We zijn er momenteel' nog ruim een maand van verwijderd Maar als de Tweede Kamer zich in hare ver bijsterende praatlustigheid niet gelieft tie be perken, dan bestaat er wieinig 'k|ans om met den Begrootingsarbeid voor 20 April gereed j te komen. Ondanks de beide ayond-vergade ringen per week. Het Lagerhuis is er dan in geslaagd, op 11 Maart j.l. door de Begrooting van Onderwijs, K. en W., te komen. Hoofdstuk Va werd aangenomen met 57 tegen 13 stem men die van de vrijz. en sociaal-democraten. Een poging van den heer Tvjjchieisen om de Haarlemsche Orkestvereeniging nog onder de gesubsidieerde orkesten te doen opnemen,mis lukte. Bij de afd. K. en W. stormde 't lichtelijk in de Kamer, de heer Kleerekoper wees er op, dat voor deze af deeling nog niet 1/3 van 1 pet. der Staatsuitgaven wordt aangewezen. En dr. van Ravesteijn poneerde de stelling, dat een vok, zoo weinig over-hebbend voor cultureele belangen, maar zoo spoedig mogelijk door een ander land moet worden „opgeslokt". Minister de Visser verduidelijkte, dat Z.Exc. is uitgegaan van het principe, zoo min moge lijk te snoeien op een wijze, waardoor belangen van personen worden geschaad. Met alle kracht en klem protesteerde de minister tegen de be wering van den communist dr. van Ravesteijn, dat hij onder pressie van de Rechtsche partijen pp K. en Wi. heeft bezuinigd. Een amendement-Gerhard tot verhoogmg van den post Openbare Leeszalen en bibliothe ken met f20.000 tuimelde met 53—19- Voor dr. De Visser zal het oogenblik, waar op hij zijn portefeuille kan sluiten, zijn Bud get was afgedaan een war eherademing zijn geweest! In de vergadering van 12 Maart is het ontwerp tot verbooging van den accijns op bier en van invoerrechten op thee i)n dien breede besproken, tenslbtte aangenomen met 48^30 stemmen, zuiver Links tegen Rechts. De bier accijns bedroeg tot dusver 2V2 cent per Litei. Zij wordt nu c.d. 7 cents, wat de Schatkist zes miïlioen zal opbrengen, althans wanneer door bet iduurder-worden (én dit geldt natuurlijk m nog meerdere mate voor de thee), het ge bruik niet vermindert.... Het invoerrecht op thee was tot nu toe f25 per 100 Kg. Het wordt f100 per 100 Kg. Vader Staat hoopt daardoor zeven miïlioen in het Rijkslaadje te zullen krij gen. Totaal dus 13 miïlioen 75-000 gulden. In hoever o.m. het gevolg van deze maat regelen zal zijn het toenemen van alcohol-ge bruik, moet worden afgewacht. Denkbeeldig is dat gevaar stellig niet. Uit die rede, ter verdediging van het ont werp door minister Colijn gehouden, teeken ik aan, dat >een winst-belasting door Z.Exc- niet xversmaad wordt. Zij komt aan de orde bij de Algeheele herziening van ons belastingstelsel, welke wordt aangevat, zoodra we een sluitende [Begrooting hebben bereikt. De wet treedt op 1 April a.s. in werking. Een poging om haar slechts voor den tijd van twee of drie jaren te doen van kracht zijn, is_ mig- ïukt. In Ide zitting van Donderdag jl. ts de Zomertijd „in beginsel" door de Kamer ten doode opgeschreven. Een motie-v. d. Heuvel, verklarend dat de Zomertijdregeling met meer in het algemeen belang is en de Regeenlng uitnoodigend, het ontwerp, daarop betrekking ^ebbend in te trekken, werd aangenomen met FIRMA H0UWIN8 - Mient 7 4532. Doch het voorstel van ide Plattelanders Braat en de Boer tot intrekking der Zomertijd wet duikelde met 689. Tot felle, onstuimige, Onbedaarlijke woede van den heer Braat. Hiermede is dus uitgemaakt, dat de Kamer wenschit de handhaving van dan Zomertijd voor 1924, doch het afschaffen ervan na dit jaar. Althans., wanneer de Regeering de motie van 13 Maart 1924 niet „naast zich neerlegt""?... Wat intusschen weinig waarschijnlijk lijkt, voor al met de verkiezingen van 't volgend jaar voor de borst. Bij 'de Begrooting van Waterstaat kwam een verbijsterend-groote drom van spreekluatigem opzetten. De moeilijke kwestie van het spoor wegpersoneel beheerschte deze discussie. Ik zal er mij toe bepalen voor het oogenblik, te ver meden, dat er 4 moties werden geboren. Eene van den heer Wijnkoop, handhaving eischend van art. 36 R.D(.V., alsook geen 10 pet loons verlaging; een motie-Oud, afkeurend'de pres sie, door de Directie-Spoorwegen op het per soneel gelegd inzake art. 36; een motie-van Braambeek, vagen! een nieuw orgaan ter be hartiging van de Spoorweg-belangen, e.a> eindelijk eene tweede motie-Wijnkoop, intrek king vorderend van de Stakingswetten 1903. Natuurlijk had slechts de motie-Oud eenigen levenskans. Minister van Swaay zo uDinsdag- avond 18 Maart van antwoord dienen. Bij de behandeling der Begrooting-Financiën (in avondvergadering) verklaarde minister Co- lijn o.a:, dat van nooduitkeering aan de Ge meenten in zeer exeeptioneele gevallen) nu geen sprake kan wezen. De minister wil meer progressie in de In komstenbelasting. De tabellen worden herzien als He huren meer stabiel zijn geworden. De Senaat kamt deze week' ook weer bijeen. Het Voorloopig Verslag over de Indisché Begroo ting geeft al1 van heel weinig bewondering, van minister de Graaff in de Eerste Kamer blijk. Doch men weet: „krakende wagens duren vaak het langst!..." En dat is in dit geval van lzeer bijzondere toepassing. De gemeentebestu- Iren van Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Groningen, Haarlem en Arnhem, heb ben bij minister de Visser geprotesteerd tegen de verhooging van den leerplichtigen leeftijd, 't Is een soort van „stormloop" die Z.Exc- van Onderwijs in een lastig parket brengt. Trouwens, de moeilijkheden voor het minis terie Ruijs zijn niet licht te overschatten! De Memorie van Antwoord van Marine, waarbij be duidende versterking van het materieel onaf wijsbaar wordt verklaard (met eene nieuwe Vlootwet voor de zitting 1924'25') kan bron worden van nieuwe allerheftigste oppositie, vopral met ide Stembus van '25 al-meer nade rend. Over ide salariskorting voor de Rijks ambtenaren (ook leden der Alg. Rekenkamer moeten 10 pet. opofferen en straks komen ook de ministers aan de beurt) wordt laatstelijk gemeld, dat tegen Januari a.s. eene algemeene salaris-regeling wordt voorbereid, terwijl in middels in 1924 ongehuwden 10 pet. en gehuw den (van 1 Mei atf) 5 pet. zullen moeten derven, Tegen 1 April a.s. is aan alle gehuwde ambte naressen-R.P-S. ontslag verleend. Tot de crisis-verschijnselen van iden dag be hoort o.m. het ontslaan van 33 bestuurders en 75 conducteurs bij de Rotterd. Electrische Tram, die de concurrentie met de „bussen" niet meer kan volhouden, 't Is daar eene zeer bedenkelijke situatie l.f. Dat het einde der uitsluiting in de Textiel nijverheid, met medewerking der fabrikanten, 'ophanden schijnt te zijn, is een der weinige „verblijdende dingen van hief moment"... Intusschen blijkt de soc.-democratische Ka mer-fractie initiatief te hebben genomen voor eene enquete in het gesohü bij de textiel-nij verheid. Wat er waar is in ie geruchten, verzeker n dat in September a.s. het Eng' lsch Konings paar een bezoek aan H. M. zal brengen, mo wederom verbeid. Intusschen komen uit Spanj dagelijks berichten over de hartelijke en fees telijke wijze, waarop prins Hendrik in hrt Spaanscbe land wordt ontvangen. Enkele „grepen" uit de jongste misdadig heids-rubriek. Te Ermelo is eene veertienjarige brandstichter in arrest gesteld. Te Hilversum is .een echtpaar aangehouden, verdacht van moord, twaaï fjaar geleden op den eersten man der vrouw gepleegd. Eene- weduwe in.de Spui straat te Amsterdam werd in haar huis door een paar indringers overmand. Gelukkig kon- dep ze geen buit bemachtigen. Men zij op zin ho'éde in dézen tijd 1... Evenals wat „astrolo gen" a la een Haarlemschen guit betreft, die allerlei griezelige voorspellingen u toezenden, deUteflee kunnen worden afgewend bijaldien gij vah'fien... voidr fl.60 „wonder-druppels" koopt. De post-dir ecteur te Zalt-Bpmmel is op de vluccbt, vermoedelijk met f16.000 door hem verduisterd geld. Te Amsterdam zijn een paar indviiduen gepakt, clie in conniventie met eene 21-jarige deern, iemand uit Hilversum dopr chantage trachtten uit te schudden. In Den Haag is een drogist in verzekerde bewa ring gesteld, verdacht van moprd (door vergifti ging) op zijn filiaalhouder. Uit de jongste ongelukken-reeks; van de ontelbare auto-ongevallen een bij Veiemendaal, waarbij negen personen gekwetst werden. Op den A dm. de Ruyterweg in de hoofdstad, kwa men E.S.M.-wagens met elkaar in botsing, wat ernstige materieele schade berokkende. Van de jongste branden: Te Utrecht, in de Witte Vrouwenstraat, waar een groot winkel huis in de asch werd gelegd. Verder werden door het vuur vernield o.a.: een perceel aan de Keizersgracht te Amsterdam, waarbij slechts met de allergrootste inspanning persoonlijke on gelukken zijn verhoed. Te Zevenbergen eeim spekrookerij met woning. Bij Arnhem de groote. boerderij „Schweizer Höhe". Nog stip ik aan dat- te Berlijn besprekingen werden gehouden tussoben gedelegeerden van de Nederlandsche Regeering en va:n de Rus sische. De op 11 Maart geopende 10e Nederlandsche Jaarbeurs, te Utrecht is ook thans weer een sucoes. Evenals de tentoonstelling „Onze Voe ding" in den Haagschen Dierentuin. De bij Winterswijk aangeboorde petroleum blijkt te bevatten 10 pet. benzine, c.c. 30 pet. Diesel-motorolie en 60 pet. lamp-olie. In de sfeer van Plankenland is eene groote en verblijdende ooacentratiebeweging zich ont plooiend. De R^ad van Amsterdam heeft blijkbaar in lente-stemming, met 20 tegen 18 stemmen eene motie aangenomen, verklarend, dat in. het openhaar dansen geoorloofd is. Wanneer zich dit binnen de betamelijkheids-grenzen blijft be wegen, dan kan 't zeker bijdragen tot bevorde ring der genoegelijke gezelligheid in onze me tropolis!... BUITENLAND. Na lang dreigen is het er ten slotte toch van gekomen en heeft de Duitsche Rijkspresidient zich genoodzaakt gezien Rijkskanselier Marx bevoegdheid te geven den Duitsohen Rijksdag te ontbinden. Voor de ontbinding had 'de Rijksdag nog juist gelegenheid het wetsont werp betreffende de oprichting van de goud- notenbank, een instelling tot het invoeren van een betaalmiddel op goudbasis, dat in tegen- stelling met de rentemark, die alleen voor het binnenland geldt, ook voor het buitenland be- taalkracht zal hebben. De nieuwe verkiezingen zullen in Duitschland op 4 Mei a.s. plaats heb ben. Verwacht kan worden, dat deze verkiezin gen een verplaatsing van de macht naar de rechtsche partijen tot resultaat zullen hebben. Dit blijkt reeds voldoende uit de verkiezingen, die den laatsten tijd in verschillende steden en 'strekeïi voor andere colleges dan den Rijksdag hebben plaats gehad. De voornaamste oorzaak hiervan is wel de politiek, die Pqincaré heeft ge meend de laatste jaren tegenover den overwon nen vijand te moeten voeren, en nog steeds voert. Daardoor heeft de democratische rich ting in Duitschland geen gelegenheid gehad zich te ontwikkelen en hebben zoowel de link- sche als de rechtsche radicalen een goed ter rein voor hun actie tegen de regeeringen, die het vredesverdrag wilden uitvoeren, te voeren. In dit opzicht laat de toestand zich alles be halve geruststellend aanzien. Dit is te meer te betreuren, daar de commissie van deskundigen ingesteld door de commissie van Herstel, lang zamerhand met hun werkzaamheden gereed komen. Het is de groote vraag of, wanneer de rapporten dezer commissies den basis vormen voor een overeenkomst inzake de schadever goeding, een rechtsche Duitsche regeering, die tengevolge van de verkiezingen wel eens aan het bewind kan komen, bereid zal zijn de po litiek voort te zetten, ingeleid door Rathenau en zij het op minder goede wijze, voortgezet door de 'hem opgevolgde ministers. Die Fransche regeering is er in geslaagd de groote daling van den franc tegen te gaan en deze zelfs weer ongedaan te maken. Verstrek kende financieele maatregelen heeft de Fran sche regeering, gesteund door Kamer en Se naat, zij het dan ook met kleine meerderheid, genomen. De uitgaven voor het herstel der verwoeste gebieden zijn voorlbopig stopgezet. De belastingen zijn alle met 20 pet. verhoogd en verdere maatregelen van ingrijpenden aard zijn genomen. Venizelos, de vroegere Griesche premier, die naar Griekenland was gekomen, om orde op den chaos te stellen, heeft zich genoodzaakt gezien dit land weer te verlaten en terug te keeren naar Frankrijk. Het is hem niet mogen gelukken de republikeinente winnen voor de volksstemming over de regeeringskwestieDe Republikeinen hebben de regeering-Caphanda- ris ten val' gebracht en hierin heeft Venizelos een afkeuring van zijn politiek gezien. De Turksche kalief is in Zwitserland aange komen, nadat hij door de Nationale vergade ring te Angora uit zijn ambt was ontzet. De Zwitsersche regeering heeft hem doen weten, dat hij zich van' alle politieke propaganda heeft' te onthouden. In Amerika houdt men zich hog steeds-bezig met het olieschandaal en steeds worden nieuwe sensatie-onthullingen gemeld. Drie Amerikaan- sche vliegeniers zijn uit Californië vertrokken tot het maken van een rondvlucht om de wereld Italië heeft thans officieel bezit genomen van Fiume en de groote voorvechter daarvan d'An- nunzio is tot Prins verheven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1