Muni lagmaf Miliaria)' OE HIISDMD filLE «EN OOQR. UIT DEN OMTREK i! mm in kgh-wuik SPAABBER GS. - Be «ertiii iel üei eooi. Zaterdag 22 Maart 1924. Plaatselijk Nieuws JOHAN EL1SA IMMINK. f Burgemeester van Stolwijk. In den ouderdom van 63 jaar is in het Van Iter- son-Ziekenhuis te Goude, na een kortstondig lij den overleden burgemeester Johan Elisa Immink. (Waren de laatste dagen de berichten over het ziekteverloop van onzen burgemeester niet heel gunstig, het bericht van overlijden heeft allen toch zeer overvallen. De thans overledene werd geboren op 7 Jan. 1861 te Noordscharwoude. Hij begon zijn loopbaan als volontair op de gemeente-secre tarie te Sloterdijk, kwam daarna op de secretarie van Haastrecht en werd in 1890 benoemd tot bur gemeester van Buiksloot. In deze gemeente bleef burgemeester Immink tot 1901, toen hij benoemd werd tot burgemeester te Kuine en Blankenham, waar hij slechts 4 jaren bleef. Op 1 October 1905 volgde zijn benoeming tot burgemeester en secre taris van Stolwijk, wélke functie hij tot voor eenige dagen vervulde. Gedurende de ruim 18 jaren dat burgemeester Immink aan het hoofd dezer gemeente stond, heeft hij zich vooral in de moeilijke oorlogsjaren doen kennen als iemand, die, waar hij kon, hielp met woord en daad. Zijn heengaan wordt dan ook, door velen betreurd. 1 Bij het vernemen van het overlijden van den burgemeester, werd door het bestuur der muziek- vereeniging „Harmonie" dé repetitie afgelast. -(„Goudsche Crt."), NOORDSCHARWOUDE. Door de Langedijker Muziekschool, onder leiding van den heer As. Olie van Zuidscharwoude, zal Donderdag a.s. een Openbare Voordrachtoefening worden gehouden ten lokale van den heer P. Kramer. Deze voordrachtoefening zal omvatten de vier zangklassen, terwijl het programma zal wor den afgewisseld door instrumentale muziek. Velen zullen zeker belang stellen in de vorderin gen hunner kinderen niet alleen, maar men gaat tevens heen om de lieve kinderstemmetjes te hoo- ren. En dan de instrumentale muziek. Daarbij! zal men zich kunnen verwonderen, hoe reeds de kinderen de verschillende instrumenten bespelen. Wij kunnen niet anders dan een ieder opwekken deze voordrachtoefening met zijn belangstelling te vereeren. Het zal dan tevens een waardeering voor den heer Olie zijn. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. NOORDSCHARWOUDE. Gaarne willen bij dezen de aandacht vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar. ,'Maar daarbij vragen wij ons zelf af of het noodig is dat deze inrichting nog wordt aanbevolen. Het, doel van en het werk dat door dit instituut gele verd wordt, spreken reeds voor zichzelf. Vele personen ook van hier hebben reeds - geprofiteerd van de daar ontvangen zoo nuttige lessen. Thans is de gelegenheid voor inschrijving weder daar, en in de advertentie wordt een lijst van de vakken gepubliceerd, die op die school worden onderwezen. Wij bevélen dan ook aan, dat men zooveel mogelijk hiervan tracht te profiteeren. Het is goed en nuttig besteed geld. M-en leze vooral de advertentie. BROEK OP LANGENDIJK. Het Bestuur ider Chr. School alhier be stoot om bij de invoering van den Zomertijd, de schooluren te houden op de oude tijden, een en ander in aansluiting aan (hetgeen Idie L.G.G. bepaalde. HET COLLIER VAN MARIE ANTOINETTE. Waf er voor Rohan, indien hij zelf bedrogen was jdan wel te verbranden viel? Het bewijs, gelijk uit 'het verder verloop zal blijken, dat hij er Marie Antoinette, de koningin-, toe in staalt had geacht om op minder vorstelijke wijze af spraken aan tie gaan, zelfa een renidez-vous toe te staan op een plaats, voor het publiek toegankelijk. Dat hij van idé koningin geloofd had, ,dat zij zich van de diensten van een gravin de la Motte zou bedienen om hem te doen blijken ,dat, mits hij het collier voor haar aankopht, !hij weer in genade zou worden aan genomen. Deze verbrande papieren echter stel den ten duidelijkste de onschuld van den prins, wat betreft de eigenlijke oplichting, in het licht, en dat hij ze deed verbranden, is wel het beste bewijs ervoor, dat hij dn den grond der zaak onschuldig was. De hooggeplaatste adellijke heer steeds verlangéncl zijn invloed aan- het hof té herkrijgen, vreesde blijkbaar eer van gebrek aan eerbied jegens de koningin te wor den verdacht dan van werkelijke oplichting! Misschien heeft hij en niet ten onrechte gemeend, dat deze laatste beschuldiging wat al te dwaas was, gezien het niet geringe for tuin, waarover Rohan beschikte 1 Wie was Idan wel die gravin de la Motte- Vatois, aan welke de prins ziah had toever trouwd? Het gesl'adht van Vatois was een oud, 'dat reeds ten tijde van Henri IV zekere voor rechten van 'skonings wege genoot. Maar de omstandigheden, de woelige en luxueuse leef wijze van de afstammelingen van dit ges-lacht hadden het Verarmd, en de vader van deze „gravin" de te. Motte (Jeanne geheet-en) was too arm, Idat hem zelfs het noodige ontbrak om zijn kinderen en zij'n vrouw te eten 'te geven. Bijna zonder kfeeren vertoefden de kinderen in een schuur in hun geboortedorp en leefden van de medelijdendheid van de bewoners. Jeanne was een aantrekkelijk, niet beeldschoon meisje; reeds vroeger werd van haar charme gebruik gemaakt om bij de mannen te bedelen; later, toen zij met De la Motte in kennis kwam, aarzelde deze niet van haar invloed op tal van W ARMENHUIZEN Verkooping. Ten overstaan van notaris Laurman werd ten verzoeke, van den heer P. Sevenhuijsen alhier ver kocht -een perceel weiland. Kooper van perceelen 1, 2, 5 en 6 ter grootte van ongeveer 1 HA- 46 A. 58 c.A. werd de heer A. Hopman voor de som van f6532,de overige perceelen ter. grootte van ongeveer 1 H.A. 58 A. 62 c.A. werden' uit de hand verkocht voor de som van f 6842. Kooper van het café van den heer M. Pronk alhier werd de heer Jb. Wester te Harenkarspel voor de som van f11005.75. Eigenaar van het perceel bouwland in de Reekers groot ongeveer 18 snees werd de heer D. Wildeboer te Schoorl- dam voor f054.75. WARMENHUIZEN Torenuurwerk. Naar wij vernemen zal het nieuwe torenuurwerk in de week van 31 Maart5 April 1924 worden WARMENHUIZEN. Zomertijd. Het Centraal Bestuur van de Veilingsver- eemiging „Warmeinhuizen m Omstreken", waarbij ruim 600 tuinbouwers zijn aangesloten, heeft in zijn laatste vergadering besloten zich niet te storen aan de invoerifcug van den Zo mertijd, doch den gewonen tijd te han-dhaveni. Ook andere v-ereeniging-en zullen worden aan gespoord, dit voorbeeld te volgen. OUDE NIEDORP. Onder het vee van den heer L. komt mond en klauwzeer voor. Sinds Januari j.l. werd deze veeziekte alhier niet geconstateerd. ALLERLEI WARMENHUIZEN. Wegen. Naar wij vernemen zal binn-ern kort -de Fa ll rieksstraat overgaan in eigendom van de ge meente De noodige verbreeding bij den op gang van -de brug, alsmede Ide rtoleering wor den reeds aangebracht. voor eik-en leeftijd een grooté keuze, 't Loont U de reis om naar Alkmaar te gaan en ons Magazijn te bezoeken. ADRES VAN VERTROUWEN. Onze Vertegenwoordiger, de heer HOVE NIER, is Donderdags in Schagen. OUDE NIEDORP. Gisteravond vergaderde de gasvereeniging alhier in het lokaal van mej. T. de Jong. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer J. Pluister, werd de vergadering geopend door den heer A. van Zoonen. Nadat de notulen na le zing werden goedgekeurd werd de rekening over het afgeloopen jaar door de heeren P. de Geus< en J. Stekelbos nagezien, goedgekeurd met een voordeelig saldo groot f 8.521/2- Ontvangen was f 124.821/2 uitgegeven f1x6.30. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Pluister. Nadat nog -een en ander was medegedeeld, meer van huishoudelijken aard, werd de vergadering met woorden van dank door den voorz. gesloten en werd overgegaan tot uitbetaling van rente aan de aandeelhouders. s HEERHUGOWAARD. Door ide besturen der drie R.K- Parochies- in onze gemeente is pvereen gekopnen. de uur werken niet in overeenstemming te idoen bren gen met den zomertijd, doch (den thans gel denden tijd te handhaven. belangrijke personen gebruik te maken. Door een toevallige omstandigheid kwam zij in ken nis met Rohan, idie haar welwillend tegemoet trad; haar, zij het ook niet rijkelijk, onder steunde. Maar zij wilde meer, en het collier van de koningin, gelijk het genoemd werd, bood ha-ar daartoe een welkome gelegenheid. In het kort kwam -haar intrige hierop neer. Zij deed het den prins van Rohan voorkomen, alsof zij in staat was hem met de koningin te verzoenendaartoe zou bemiddeling zijnerzijds bij dien aankoop van liet collier noodig zijn. Zij deed de valsc'he brieven, z.n. van de koningin afkomstig, maken len speelde ze Rohan in haa lden. Zij speelde hem zelfs een comadie voor van een ontmoeting met de koningin in de tuinen van Versailles. Listig was haar intrige zeker, maar nog begreep men niet, dat een man, idie over zoodanige -ervaring mo-est be schikken als de prins van Rohan, -er zoozeer invloog. Hij meende werkelijk in Versailles de koningin te hebben gesproken; hij meende wer kelijk brieven van de koningin te hebben ge zien, en zijne moreeïe borgstelling tegenover Bochmer en Bassange was volkomen te goe der trouwIn dienzelfden tijd echter verkoch ten de gravin de la Motte en haar man, zoo te Parijs als te Londen -en te Amsterdam, stuk ken die zij uit het ooilier namen, zulks tegen prijzen, (die meer dan eens belachelijk laag waren, en 'tot een hoeveelheid, die in Engeland zelfs een korten tijd de prijzen van edelge steenten aanmerkelijk 'deden dalen tengevolge van het overmatig aanbod. Oog-ensohijnldjk, al thans voor den prins van Rjohan, leefden d-e De Ia Motte's eenvoudig; zij hadden zioh lang zamerhand een grop-te luxe aangewend, maar vopr de oogen van Rohan blee fd-eze verbor gen, id-aa-r zij hem steeds in eenvoudige ver trekken ontvingen. R'ohan v.oor den rechter van instructie ge- barcht, l'egde natuurlijk al zijn kaarten op tafel. Onmiddellijk werd -gravin de la Motte in hech- benis genomener was daartoe reeds aanlei ding in het feit, dat zij zich ten onrechte voor een vertrouwde van de kpningin, had uitgege ven. Tegenover Rohan staande, hield zij haar intrige vol; zij deed het voorkomen als ware zij door Rohan belast met den aankoop van het collier, 'dat hij aan de koningin wenschte aan Breero dicht in „Het Nwbl. fv. h. Noorden" 21 MAART. I-aat ons juichen! Juffrouw Lente Is vandaag gearriveerd! Opa Winter heeft meteen z'n Krommen rug ons toegekeerd 1 Eindelijk gaan we genieten Van -de milde voorjaarslucht, Eindelijk zijn wij, verkleumden', Uitgenies-d en uitgekuchtl Wintervoeten, teen-en, .handen Raken we gelukkig kwijt, Stokop kachel gaat verhuizen In den lieven lentetijd. Nog wat warmte en -dan. ruik je Weer den hyacinthen-geur, Da's toch wel heel wat fijner Dan -die turf dampen-odeur Moe Natuur denkt al met -blijdschap Aan haar splniternieuw toilet, Waarmee zij aanstonds zal „geuren", En ons in extase 'zet. (Tusschen haakjes, hieraan dankt thans Elke vrouw wel, en ie man, Die getrouwd is, en dit leest, nou Die weet daar wel alles vanl) Dank zij juffrouw Lente komt !er Leven in deez' slappen tijd, Ieder levend wezen immers Wordt vervuld van werkzaamheid. Ziet de kippetjes bijvoorbeeld Naarstig werken ,'tgeen .terecht 'tMenschdom op z'n beurt waarempel1 Lang geen windeieren legt. Een ding is er slechts 'waarvoor h-eusch Ieder huisvader nu beeft; Dat 's de opvatting, die 'n huisvrouw; Van het lieve voorjaar heeft. Want als lentegeuren ruik je 'M Week of wat aanéén, o, (kruis, Niets dan poetspomade, witkalk, Verf en groene zeep in huis. Die burgemeester van Laren (N.-H.) j'hr. H. L. M. van Nispen tot S-evenaer, he-eft het initia tief genomen om te komen lot .-een gezamenlijk optreden van de betrokken gemeenten tot het verkrijgen van een goede en voldoende ver binding van het Gooi met Amsterdam. De burgemeester heeft bij de Gooische belan- gencommissie een voorstel tot samenwerking ingediend, vergezeld van een uitvoerige toe lichting. Hij betoogt daarin, na een overzicht te heb ben gegeven van den hoogst onbevreidrgénden, ja om-houdbaren toestand van 'de bestaande ver binding, dat om het Gooi iaan -een go-ede ver binding be helpen, men vooreerst geen èleotri- sche spoor behoeft te bouwen, welke ontzetten-, kostbaar is en welke veel (natuurschoon -vernielt, maar dat men moet beginnen met een goeden wieg, welke als zoodanig aan ide hoogste eisdhen voldoet, waarlangs automobielen, autobussen en .autovrachtwagens in groot-en getale snel, veilig en zonder abnormale slijtage tengevolge van te bieden; zij ontkende eiken verkoop door haar ojf |haar echtgenoot van deze edel-ge- steenten; zij ihield vol, dat het collier in handen van Rohan was gesteld en gebleven. Niette genstaande deze zelf er bij tegenwoordig was geweest, id-at het collier werd overgedragen aan een man, in wien R-ohan een lakei van d-e ko ningin meende te herkennen. Toppunt van licht getoovigheid, dat men een dergelijk ko-stbaa; collier zonder meer aan de zorgen van -een on dergeschikte zou toevertrouwen! Men poogdt ook De Ia Motte in hechtenis te nemen, ten einde meer licht te verspreiden en den dadei te kunnen straffen. Maar deze was tijdig ge waarschuwid en uitgeweken, hij bevond zich tt Londen en van uitlevering was in die dagen nog weinig sprake. Als derde persoon van belang werd in he; proces Cagliostro gemengd. Deze avonturier, die op >zoo tragische wijze zijn leven te Rom zou eindigen, stond toen op het toppunt var, zijn invloed in de Parijsche samenleving. Men geoiofde in -zijne kunsten, in zijn magischen in vloed; men thield al datgene wat hij door ver schillende kunstgrepen wist te voorschijn te brengen, voo recht. Naar het zeggen van mevr. d-e la Motte zou het ten huize van Gagliostro zijn geweest, dat Rohan zich ber-eid had ver klaard om het collier te koopen; zelfs zou daa. op haar invloed zijn g-eoefend om haar bem-id- d-eing 'te verleenen. Verschillende scènes, dit zioh ben huize van Gagliostro hadden afge speeld; werden aangehaald. Maar tevergeefs, want Gagliostro gevoelde geen neiging om gravin -de la Motte te hulp te komen. Rohan was „zoo verklaarde*hij, slechts zelden bij hem geweest, en Van eentgen invloed, -die in deze zaak van zij neertrekken zo uzijh uitgegaan, was geien sprak-e. Wel w-erden hem verschil- lende gevallen voorgebracht, waaruit bleek, dat hij allergrappigste vertopningen had opgevoerd met -een niet nader gepreciseerd doel; wel speelde -daarin leen nichtje van gravin de la Motte, -een zekere mej. de la Tour, een rol, maar al deze getuigen bleken slechts te wor den voorgebracht om de voorstellingen der rechters te Verwarren, niet om werkelijk lichjt te doen verspreiden. Vpor een ieder, die de zake mnam zopals zij waren, kwam wel vast te staan ,;dat Rohan bedrogen w,as; zich op licht ten slechten toestand van den -weg, van het 3oo'. naar Amsterdam v.v. kunnen wórden ver eerd, om later, indien het verkeer zóó over matig groot zou worden, 'dat de noodzakelijk heid -ervan zou blijken, bovendien een el-ectrii- sche verbinding tot stand te brengen. Jhr. Van Nispen zegt te betwijfelen, idat de Rijkswaterstaat binnen afzienbaren tijd -een goe den weg tot stand zal brengen; ,-,Het is bekend, -dat men iwel plannen beeft, dat men reeds over -een zeer grootem afstand dé beschikking heeft over -ie noodige gronden, maar het is ook b-eken-d, (dat h-et Rijk terecht of ben onrechte (m. ten onrechte) niet de noo- aige middelen beschikbaar zal stellen om een werkelijk afdoende verbetering tot stand te brengen. Men zal (-en hoe lang zal dat nog duren?) een nieuwen weg maken van „keien". ,;,D-e keien worden geoezigd omdat klinkers op den veenboid-em niet voldeden. Deze braken en verzonken. De keien zullen wel niet breken, maar ik veronderstel, dat een 'k-ei (hoewel door haar gr-oote oppervlak iets minder snel) even goed als een klinker in het veen zal worden weggedrukt (de proeven, genomen tusschen Naarden en Diemen bewzen zulks) en na ver loop van enkele jaren zullen we weer een weg hebben vol kuilen en gaten. De klei is een ver ouderd w-egmateriaal. ,bD-e toestand van het wegdek is, zelfs bij pas vernieuwde gedeelten (bij het huidig sys teem wellicht onvermijdelijk) soms zoo ong-e- pjoord slecht, dat hec berijden van den weg toet automobielen, w-elker bestuurders ter plaat se onbekend zijn, stellig hoogst gevaarlijk is-, ^°t ergernis van een ïel-er, idie daarbij bedenkt,' -rat de Staat daarvoor een staf van hoofdinge nieurs en ingenieurs betaalt, die ongetwijfeld voor hunne taak berekend zijn, maar wien een voudig de middelen worden onthouden, om d-i-e taak naar behooren te volbrengen." Alle Gooische gemeenten, constateert Laren's burgemeester verder, hebben een even groot belang bij de spoedige totstandkoming van een goeden verkeersweg, daarom moeten zij daar- 10e medewerken. Hij stelt zich die samenwerking zoo voor, dat de gezamenlijke Gooische gemeenten, zoo mo gelijk ook Amsterdam, aan -den Rijkswaterstaat verzoeken -een idealen verkeersweg tot stand te brengen, onder med-edeeling, dat zij bereid zijn zich (daarvoor all-e financieele offers (te getroos ten. D-e bedoelde gemeenten zouden bijvoorbeeld voor haar rekening kunnen nemen Ide kosten, welke de aanleg van den door zijn bedoelden- idealen weg méér zou vorderen idan -die van de voorgenomen keibestrating. Voor het Rijk acht jhr. Van Nispen dit aan bod alleszins aannemelijk, zoowel uit ideëel, als uit financieel oogpunt. Door (den langeren levensduur van den weg kunnen de termijnen va-n aflossing veel langer worden genomen, -de jaarlijksche onderhoudskosten zullen aanzien lijk lager zijn, de kosten van slijtage aan d-e middelen van vervoeg alsmede -de andere ver voerkosten, zul'len zeer belangrijk dalen, terwijl naar zijne overtuiging de ontzaglijke aaml-egkos- ien van e-en electrischen spoorweg, althans ge urende een zeer groot aantal' jaren, zouden xunnein worden bespaar-d. D-e burgemeester stelt ten slotte voor, samen werking te zoeken met d-e gemeente Amsterdam en eventueel met Muiden -en Dieman en zoo mogelijk spoedig een voorstel ter oplossing van net verkeersvraagstuk ter tafel te brengen. vaardige wijze had late-n bedriegen en veel te s-n-el', zeker voor een edelman van zijn positie, tiad geloofd in stappen van toenadering van d-e koningin, maar in géén, geval schuldig was aan de werkelijke oplichting. D-e tegenstanders van Roha-n aan h-et ho fdreven -de zaak door; zij wenschten. hem in het openbaar vuor de echtbantc te zien gebracht en zij hielden geen eken-ing met Ide werkelijke belangen van de voninklijk efamilie, (die voorschreven, dat men .-it vuil -linnen in eigen kring zou. wassctien. Kohan was ongetwijetld bereid geweest om de iC'hade, die Boehmer en Bassang-e liep-en, te vergoeden, althans grootendeelsde koninlk- lijke arm r-eikte in -die dagen nog ver genoeg om ook door eigen invloed aan het echtpaar J-e la Motte en handlangers -e-en gerechte straf niet te onthouden. Maar De Breteuil en -de zijnen had-den de vernedering j-egens Ro-han oegonnen, zij wenschten deze te voleindigen! Zoo werd het Parlement van Parijs, samen gesteld uit een kleine vijftig rechters, geroe p-en om in het openbaar d-ez -ezaak t-e behande len. En opnieuw kwamen -de verschillende ge tuigen voor, opnieuw deed Gagliostro zijne zon derlinge verhalen; opnieuw betuigde Rohan zijn lichtgetoovigh-eidopnieuw spon gravin de la Motte geheel een weefsel van leugens,- ver- ;achtmakingen en laster, waarin zij telkens ook zichzelf verstrikte. Het geluk voor Ro-han ech- c-er wilde, dat men de hand legde op een zekere Oliva, een jonge dame, -die h-et met haar repu tatie niet al te nauw nam. Zij kwam vertellen, •Jat zij, dn d-e ochtenduren meermalen i« een d-er park-en van Parijs -toezicht 'houdend op een buurjongetje van -een viertal jaren, was opge merkt -en -aangesproken door een h-eef, die naar haar beschrijving wel' „graaf" d-e la Motte kon zijn. Deze (had haar in aanraking gebracht met zijn vrouw, 'zonder -ntussc'hen t-c vertelïemi, dat zij zijne ochtgenoote was. En gravin de la Motte ha-cl haa rgevraagd of zij aan de koningin Marie Antoinette e-en dienst wilde bewijz-en. Volbloed royalist© -en bewonderaarster van 'de Koningin,, had zij toegestemd. Reeds bij het optreden van deze z.-n. barones Oüvae -een titel, haar schertsend -door gravin de la Motte gegeven viel de gelijkenis met Marie Antoinette op. (Wordt vervolgd), i

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3