Ill werkelijfcKejid was eehfier 'é'én- zijber zosons overleden maar leed, hij aan geheugenver- Nadat zijn herinneritngsvermogen hersteld keerde hij', zonder een cent op zak1 naar igel'and terug. De twee andere zoons van James Knott, de majoor, 'die ander kapitein waren werkelijk den oorlog een paar weken na elkaar ge oid. Later was er een officieels mededeèling tvangen, welke deed doorschemeren, dat dc dste zoon waarschijnlijk op Gallipoli was ge- od. Je vader ieni de moeder der gesneuvelden ,ren zoozeer door droefheid overmand, dat gezondheid er ernstig onder leed en de neder den schok nooi meier geheel te boven tm. ,r liepen geruchten, idat de oudste zoon leefde, maar men kon geen spoor van verblijfplaats ontdekken, doordat hij, |ge- gezegid, zich niet herinnerde wie hij was. Toen hij eindelijk weer in Ihiet bezilt van zijn leugen, zonder middelen van bestaan naar id terugkeerde, opende hij een klein iel te Londen. Het was niet moeilijk zijn identiteit vast té Men en spoedig werd hij inaar het ouderlijke teruggevoerd, iijn vader, sir James Knott, Was vroeger leöteur van de Prince-lijn. Hij Iwierd in 1855 Howdon-on-Tyne geboren en kwam op 15- igiem leeftijd, bij een scheepsmakelaar te wcastle op kantoor. Dp 22-jarigen' leeftijd kocht hij het vaartuigje sari'' voor 198 pond sterling en deze kleine lerneming was het begin van Ide bekende nee-lijn, die een groot aantal groote stooni- repen heeftd varen over ide heele wereld. Faillissementen iin Nediertaind. /ol'gens mededeeling van het Handelsinfor- tiebureau vaen van der Graaf Co.'s Bure- voor den Handel zijn over de afgeloopen ek, eindigende 14 Maart in Nederland uit sproken 80 faillissementen tegen 106 fail - sementen in dezelfde week van het vorige Van 1 Januari tot en met 14 Maart 1924 faillissementen tegenover 862 over hetzelfde perk van1 het vorige jaar. BINNENLAND De Postchèque- cn Girofdienst. «e rekeninghouders aan hun gelid kunnen komen. Ar. A. die Leeuw alhier deelt ons mede, dat 19 Febr. j.lL een formeele sommatie heeft icht aan den Minister van Waterstaat, waar hij uitbetaling van het volledig bedrag van giro-tegoed eischte, zonder het stellen van ■gen of andere zekerheid. In zijn schrijven ;s hij er op, dat hiji d.d. 4 Februari een oor dverklaring van zijn giro-rekening had ezon'den, dat derhalve over het bedrag van verschuldigde geenerlei verschil van mee- g bestond, 'dat een beroep op overmacht de zijde van den Girodienst ondier deze standigheden moet falen 'en dat er geen :e Iredelijik belang is, om aan leen rekening- ider, die uitkeering van zijn vaststaand saldo ischt uitkeering te weigeren, terneer als hij, ijk in oasu, 'di legelden voor diverse betal'in- o.a. belasting, noodig heeft. Die Staat ngt op deze wijze den rekeninghouder vol- nen onrechitlmatig tot een deposito: bij den tchèqüe en Girodienst, waarvoor;-tem hoog- 1% pet. rente wordt vergoed, terwijl elke iere deposito-bank ongeveer 5 pet. rente zou goeden. Ar. de Leeuw voegde hieraan toe, dat i-nge zijn verzoek om uitbetaling langs dezien naki jken weg geen succes mocht hebben, hij: i genoodzaakt zo: uzien, een actie in rech te beginnen, waarvan de afloop niet twijfel - tig zo uzijn, gezien de procedure van mr. diuizen van den Brink, waarijnj de Lands- ocaat concludeer en moest tot veroordeeling dien Staat tot uitbetaling, en het Openbaar listerie tot toewijzing der vordering heeft oncludeerd, het laatste ook wat betreft de goeding van 5 pet. rente. 'In dat geval' zou Staat een even onmoedige als in de tegen- >rdige omstandigheden ongewenschte kos- 'erocrdeeling berokkend worden. Iet resultaat van dit schrijven was aamvan- jk' ©en mededeeling, dat door middel' van bekende formulieren over he't saldo 'kon en beschikt. Toen mr. De Leeuw zeide, mede geen genoegen te nemen,, omdat 'hij 90 pet., doch 100 pet. wenscihte te ont- gen en geen borgtocht wenschte te stellen, d hem aanstonds medegedeeld, dat men mede accoord ging. Er was een schrijven vangen van het departement, blijkens het- k 'hij de volle 100 pot. kon krijgen; en wat vragen in de formulieren betreft aangaande borgtocht, die mocht hij oningevuld laten, ee dagen later had hij de formulieren in bezit, vulde in, dat hij 100 pot. moest heb- gaf geen borgen op en verwees nog eens rukkelijk naar zijn schrijven aan den minis- en Idiens beslissing. Rieeds enkele dagen m aontving hij de uitnoodigiing, om over vol tegoed te komen beschikken, tegen rgave van een voorwaardelijke söhuldbeken- s en van een giro-biJljet. Binnen den door in zijn sommatie gestelden termijn van 14 en had bij op deze wijize inderdaad zijn in zijn bezit. >nze lezers kennen derhalve thans- den weg, wat hun eigen tegoed betreft een einde te een aan deze ergernis. Men late -zich nfct ;er afschepen, doch zend© een sommatie uitbetaling aan Z. E- den Minister van, terstaat, met aangifte van den termijn, bhv welken men .uiterlijk over het saldo van een accoord bevonden rekening- wensChf i6e 'be schikken-. Betalen van rijkswater. Eenilge inwoners, wier-eigendom-aan ide Vedhit ligt, werden dezer dagen verrast met het vol gend schrijven ,!,De ontvanger van RJeg. ie,n Dom. Heek u mede, dac de jaarlijkse he vergoeding voor het onttrekken van water aan een Rijkswater vol gens tarief voor u is vastgesteld op fl.— Ik verzoek u mij omgaande te berichten, of u hiermede accoord gaat. De omtv. Reg. en Dom." Sommigen hebben aan 't verzoek voldaan en bericht, dat zij er niet mee accoord gaan en wel: le. omdat hun nimmer iets bekend gemaakt is óver het bestaan van zoo'n tarief; 2e. omdat zij op goeden grond viermeenen, dat hun eigendomsrecht tot eenige meters in de Vecht gaat. Intusschen zal het geval misschien pro vin- ziale en stedelijke besturen opwekken om ook eens te zien o ter in hun gebied geen belast baar water is te vinden. En ide lucht! Wat is daar nog niet uit te halend Een wanhopig Industrieel. „Een wanhopig industrieel vraagt in enkele Holl. bladen: Wanneer zal men wijzer worden? en waar moet het heen? en schiijtt tot toelich ting dezer vragen het volgende: Steun aan werkloozen. Voor onze fabriek' op het platte land gelegen kan voor winter en zomer vast nieuw- personeel geplaatst worden. Een Rotterdams grondwerker al 9 maan den werkloos biedc zidh aan, 'informeert naar het loon pl.m. f24 per week), naar een woon huis (een lief huisje a ï'2.50 per week). Is met een en ander zeer tevreden. Maar... ziet van de betrekking af want hij 'kan zonder werken f 18 per week innen van den steun aam yyerk- loózen, dus wil niet voor f6 per week gaan wérken! 10-uiïge werkdag. Wij fabriceeren een arti kel dat uit België ingevoerd, wordt tegen ©en prijs aanmerkelijk lager dan waarvoor wij kun nen fabriceeren. Om onzen kostprijs te verla gen het ©enige wat een goed fabrikant in zulk ©en geval kan en moet (doen willen wij 10 uur per da.g gaan werken inplaats van 8V2 uur zooals nu het geval is. Geen zwaar werken. De werklieden gaan individueel gaar ne accoord. Dus in orde zou men zeggen. Neen De minister van „Arbeid" oordeelt daar an ders o-ver. Kan vooralsnog geen termen vin den aan ons verzoek te voldoen. Aan alle kanten dus verhindering om' ,te wierken, le door onoo-rdeelkundigen steun aan werkloozen. 2e. idoor het verbieden langer te werken dan 8V2 uur per idag. Raming steun aan werkloozen in 1923 36 millito-en Holland- s-Che guldens, 't ls onbegrijpelijk en schandelijk 1 Buil'ENLANO Bandietenbenden. Hét dagblad „Pioneer" meldt, dat de bedrijvig heid der benden in Turkestan opnieuw opleeft. Lenige benden leverden gevechten met de sovjet troepen en vielen daarop de stad Khiva aan en plunderden deze. Bij het verschijnen van roode cavalerie namen de bandieten de vlucht. Een duikboot gezonken. De Japansche duikboot 43 is op 10 mijl buiten de haven van Sasebo door het oorlogsschip „Tat- soeta" aangevaren en gezonken. Men is bezig met pogingen de vier officieren en veertig manschap pen, die zich aan boord bevinden,- te redden. Een zeemonster gevangen. 4 In de Simonsbaai bij Kaapstad heeft de haven meester- met eenige mannen van uit een boot een reusachtig zeemonster gevangen. Het was bijna 6 M. lang en had 4 M. omvang. De kop is heel kLein in verhouding met het lichaam. In de bo venkaak zijn vijf tamelijk groote tanden, in de onderkaak een groot aantal kleine. De twee vin nen aan weerskanten lijken veel op vingers en zijn van nagels voorzien. De staart is gespleten. Men vermoedt dat het een zeeolifant is. Het was te zwaar (het woog meer dan 2000 K.G.); om -naar het Zuid-Afrikaansch Museum vervoerd te worden. Het is ter plaatse gevild. De huid en het geraamte zullen in het museum worden be waard. Zoo weet althans de „Burger"' te vertellen. Te Wal'court (België) is gisteren ©en 78- jarig oud-spoorwegambtenaar in het huwelijk getreden met een bruid van 76 jaar. De 103- jarige vader leidde het bruidje naar het altaar. De belangstelling in het Waalsche plaatsje wias geweldig groot. Dc gezonken duikboot. De pogingen aangewend om de Japansche duik boot 43, die 10 mijlen buiten de haven van Sase bo, tengevolge van een aanvaring met het oorlogs schip „Tasoeka" is gezonken, zijn tót dusverre zonder resultaat gebleven. Er bestaat evenwel nog een geringe kans op redding der bemanning. De mannen, die bezig zijn met de redding van de bemanning der Japansche duikboot 43, kon den vaststellen, dat nog slechts 18 leden der be manning in leven zijn. Overstroomingen. Tengevolge van hevige regens zijn de Taag en de Mondego buiten hun oevers getreden. Een deel van Lissabon staat onder water en een .vijftiental m-onschen is omgekomen. Ook in de provincie zijn tengevolge van overstroomingen personen om het leven gekomen. Een huis ingestort. Te Campolide (Portugal) is een onlangs gebouwd huis van vier verdiepingen ingestort. Er zijn 15 dood-en, terwijl nog 30 menschen onder het puin bedolven zijn. De roekeloosheid van den Prins van Wales. 'De besprekingen in het Lagerhuis van de ge varen, waaraan de Prins van Wales zich door zijn roekeloosheid bij het paardrijden voortdurend bloot stelt, zijn officieel ter kennis van den Koning gebracht. Voorts is besloten, dat een commissie uit het Huis den Prins zal bezoeken, teneinde hem mede te deeien hoe de volksvertegenwoordiging over zijp roekeloosheid denkt. Een noodlottige brand. 1 In een woonhuis te Hems worth (Zuid-Yorkshire vatten een aantal films van een huisbioscoop vlam die in -een berghok lagen en met een omvallend lichtje in aanraking kwamen. Er ontstond een ont- plofling, die een verstikkende rook ontwikkelde. Drie personen, vader, moeder en zoon waren in net huis aanwezig. De zoon ijlde door de vlam men naar de keuken. In zijn ontsteltenis draaide nij den sleutel van de keukendeur die hem een uitweg -naar buiten moest verleenen, verkeerd om en liet ten overvloede den sleutel nog vallen. Hier door werd een vlucht onmogelijk. De drie bewo ners werden door den rook half bewusteloos en toen -een 14-jarige kleindochter eenige oogenblik- ken later de familie kwam opzoeken vond tij de deur gesloten en de keuken in vlammen. Zij hoorde het angstgeroep der bewoners binnen en haalde hulp. Een mijnwerker klom door het venster het huis binnen. Oischoon de man tengevolge van een mijn ongeval ernstig aan de hand gewond was, stelde hij alles in het werk om de ongelukkigen te redden Op manden en voeten kroop hij over den vloer naar de drie slachtoffers en gaf ze door het venstoi aan menschen, die buiten stonden, aan. Het echt paar, dat naar het ziekenhuis vervoerd werd, stierf later aan de gevolgen der bedwelming. Brutale oplichting. Een bank te Dresden is dezer dagen bijna het siachtofer geworden van een Kopenickiade. Op een ochtend meldde zich iemand als deviezen-iinspec teur aan en legde papieren van het ministerie van iinancien over, die nem machtigden de voorraden Duitenlandsche betaalmiddelen bij de bank na te gaan en in beslag te nemen, als hem mocht blij- it-en dat de "bank verboden zaken deed. Dat Laatste had hij zoo gauw geconstateerd, dat de' bankier argwaan kreeg en zich tegen in be slagneming verzette. De „inspecteur" haalde er toen de politie bij en liet den kassier gevangen nemen, maar moest ten slotte toch in de weigering van de bankier om het geld af te geven berusten. Men kwam overeen dat deze de in beslag genomen Dedragen den volgenden dag per auto naar Berlijn zou brengen. Kort nadat de „inspecteur" vertrokken was, bleek uit een bij de politie berustend portret, dat men met een brutalen oplichter te doen had, die al lang gezocht werd.. Men hoopte hem den vol genden dag te kunnen grijpen, indien hij zich met net vervoer van het geld mocht gaan bemoeien. Doch de geslepen vos is niet opgedaagd. Hst oneerlijke menschdom. De „Paris-Soir" heeft een eigenaardigde maar alleraardigste enquete gehouden, die aan het licht heeft gebracht hoe oneerlijk het meerendeel der menschen feitelijk is. Het blad had aan honderd personen uit allerlei standen en bedrijven een brief gericht met de volgende mededeeling: „In ant woord op uw brief, sluit ik hierbij vijf francs in, die ik u schuldig ben." Inderdaad werden vijf francs in eiken brief gesloten. Het schrijven werd onder te-ekend door iemand, die door het blad in ver trouwen was genomen, met vermelding van zijn particulier adres. Natuurlijk werd de „Paris-Soir" niet genoemd. Degenen, die den brief ontvingen, moesten be grijpen dat het een vergissing betrof, dat het geld Hun niet toekwam en het dus hun plicht was het terug te sturen. Slechts dertig van de honder-d menschen deden het. D-e rest liet het er bij en pro fiteerde dus van de z.g. vergissing zonder eenige wroeging. D-e eerlijke lieden waren parlementsleden en letterkundigen (slechts één van hen behield het geld. Daarop volgden doktoren en huispersoneel. De domine's, diplomaten, Academiciens en magis traten kwamen er slecht af, daar er naar verhou ding maar twee op de vijf eerlijk bleken. De kruideniers, slagers, kappers en wijnhandelaren (taakten het erg bont: geen van hen zond het geld terug Orde en wet onder de Sovjets. In „Iswestia" het officieele orgaan van de Rus sische r-egeering, vonden wij de volgende verzuch ting van een medewerker over de toestanden op de spoorwegen. Eerst werd ik beboet, omdat ik in de coupé had gerookt, hoewel er nergens een opschrift was te ontdekken, dat er niet gerookt mocht worden. Ik heb betaald en ben op het balcon gaan rooken maar w-erd opnieuw beboet, omdat het verboden is onder het rijden op het balcon te blijven staan. Te Konotop heb ik twee roebel boete moeten betalen, omdat ik met mijn vilten laarzen sneeuw sporen op het zeil van den wagen heb achtergelaten maar toen ik deze laarzen heb uitgetrokken werd ik opnieuw beboet voor het kwetsen van de fat- sqensgevoelens der medereizigers. Een uur later%wam de conducteur onze coupé binnen en vroeg: Wie heeft in de gang een lucifer op den grond gegooid? Laat hij maar bekennen 1 Allen zwegen. De conducteur vroeg toen: En wie van u rookt? Ik was de eenige in de coupé. Triomfantelijk haalde de conducteur zijn kwitantieboekje te voorschijn, en zei: - U moet een roebel boete betalen. Paragraaf negen. Vergeefs protesteerde ik tegen deze logica. Ik moest of de boete betalen of den trein ver laten en op een eenzame halte uren wachten tot ik mijn reis zou kunnen voortzetten. Ik heb dus betaald. Daarna werd ik beboet met 50 kopeken voor d-e misdadige poging een bevrorpn ruit schoon te krijgen. Ik verdroeg alles met lijdzaamheid, maar het menschelijke geduld heeft grenzen, 's Nachts zag ik hoe de conducteur met zijn zaklantaarn de voeten der slapende reizigers belichtte. Lang duur de -echter mijn verbazing over de belangstelling van de administratie der Spoorwegen voor de voeten der passagiers niet, want weldra raakte de conducteur mijn knie aan en zeide mij: U slaapt zonder sokken en het zijn hier zachte banken. Een roebel boete. Paragraaf 11. Dat was de druppel, die den emmer deed over loop-en. Ik wendde mij tot den chef van den trein en verzocht hem ter vermijding van verdere mis verstanden mij duidelijk uiteen te zetten wat de administratie als toelaatbaar beschouwde. D-e chef antwoordde aldus: Burger, ik kan u slechts vertellen, dat pa ragraaf 36 drie roebel boete oplegt voor twist gesprekken met bedienden van treinen, die op verre afstanden rijden. Land en Tuinbouw Musschenbestrijding. Het is den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gebleken, dat het verdelgen van sommige vogels, met name van musschen, dikwijls op een wijze geschiedt, welke in elk opzicht is af te keuren. Een dezer methoden is het uitloven van premies voor het inleveren van eieren en pooten van mus schen. Deze wijze van verdelging leidt tot het dooden van talrijke nuttige vogels, die niet uit hunne pooten en vaak zelfs niet uit de eieren kun nen worden herkend. Bovendien leidt dit stelsel tot verruwing der jeugd. Het is toch voorgekomen, dat de pooten van levedne vogels werden afgeknipt, die daarna weder werden vrijgelaten. Ook het inleveren van eieren is geen doeltref fend middel tot musschenbestrijding, daar de rnusch, die van haar eieren wordt beroofd, zeer spoeidg nieuwe legt. I11 plaats van deze methoden beveelt nu naar de Minister aan de burgemeesters bericht de inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigea Dienst, het denkbeeld aan om gedurende het na jaar en den winter in welken tijd de musschen j zich in de nabijheid der woningen ophouden een vohyassen persoon te belasten met het schieten dier vogels in de vroege morgenuren. Na begin April komen teveel andere vogels aan in wier belang de musschenbestrijding moet ein digen. Zich met het denkbeeld van den inspecteur ver- eenigende, geeft de Minister aan burgemeesters in overweging in voorkomende gevallen, te beginnen met het aanstaande najaar een proef in die rich ting te nemen, of wel een andere wijze van be strijding, welke zonder dierenmishandeling zou kunnen geschieden, toe te passen. Dam rubriek. Verzoeke alle brieven, betrekking hebbende op deze rubriek, te adresseeren aan: W,. Verkroast, St. Panera». rit OPLOSSING van Vraagstuk no. 8. N. N. Wit speelt: 3024, 3227, 2520, 39:17, 4338 38—33> 36—31 en 41:1! Goede oplossingen ontvangen van: M. Benschop te Zuidscharwoude, P. Bakker Cz. Jb. Bakker Cz., K. Ven Dz., J. Bak, O. Koedijk Pz., O'. Wit Jz. en K. Kok Az. allen te Broek op Langen dijk. G. Nieuwland, K. Bakker Az., Jb. Groen Cz., C. Slijker, Jb. Toepoel en Jb. Kooij Jbz. allen te Sint Pancras. EINDSPEL ZWART. WIT. lli'L Zw. een sch. op 32 en een dam op 48. i Wit 3 sch. op 24, 35, 42 en een dam op '46., Wit: Zw.: 42—38 40—49 49 21 26 30 35. 24! TURKSCHE SLAG. ZWART. WIT. Zw. 3 sch. op 13, 14, 24 en een dam op 12. Wit 6 sch op 27, 28, 33, 38,^39 en 42. Wit sp-eelt 3.3—29, nu moet zw. met zijn dam. 5' witte schijven slaan en wel 29, 39, 42, 27 en 28, dus Zw. 12:33 en het losse witte stuk 38 slaat naaf 18, dus Wit 38:181 Hier volgt het laatste vraagstuk van den 2den oplosserswedstrijd. I 1 Li 1 F- r V, ji T; M (Vraagstuk no. to) 1, w. verkroost: 1: I 1 Zw. 13 sch. -op: 2/4, 6, 7, 1,2/14, l6> 18, 19, 22 en 231 Wit 13 sch. op: 21, 25, 29, 33, 34, 37/41, 44, 48 ten 49 Wit speelt en wint. j Oplossingen worden ingewacht uiterüjk 29 Maart aan bovenstaand adres. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5