Dinsdag 25 Maart 1924 88e J. Bo 86. I««». OUATiHMte M NIEUWE Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. Uit ons FaHsmeni. De oude kwestie. /Oorlogsbegroa ting en ontwapening. De Volken bond, de garantieverdragen en Neder land's houding. Betrekkingen met, 1 en erkenning van Holland en de Rijn- vaartacte. De begrooting van Binnenlandsehe Zaken. f Ieder jaar wordt hetzelfde lied gezongen. Het werd door den heer Oud gezegd bij de behande ling der oorlogsbegrooting. Maar geldt het niet min of meer voor de geheele begrootingsbehan-i deling? Oogenblikkelijke omstandigheden kunnen nu en dan wat variatie leveren op hét thema, de oude strijdvragen komen telkens weer naar voren voren en worden ieder jaar opnieuw besproken. Soms komt er een nieuwe bij, zooals sinds Neder-* land's toetreding tot den Volkenbond, het nut en de beteekenis van dien Bond en Nederland's hou ding ten opzichte van dien Bond. Maar is zij er eenmaal, dan keert zij ook regelmatig op het pro gram terug, zoodis ook dit jaar weer de behandel ling van de begrooting van buitenlandsche zakeh geleerd heeft. Toch geldt 's heeren Oud's uitdrukt king zeker wel in bijzondere zin de oorlogsbegroo,-i ting. Want hier mist het lied eigenlijk alle varia-* tie en raakt de vraag feitelijk het voortbestaan van de oorlogsbegrooting zelve in haar huidigen vorm. Het gaat er om of we eigenlijk wel een weermacht' noodig hebben en deze weermacht nog wel eenig matig effect sortëert of ook maar sorteeren kan. En de antwoorden op die vraag varieëren de laat ste jaren maar heel weinig. Er zijn er ,dïe élke oorlog, elke strijd uit den booze achten en wier antwoord dus ai van te voren bepaald is. Maar zij laten zich in onze Tweede KKamer weinig, hooren. In voor zoover zij het doen, zoeken ze nog den steun van praktische argumenten. Ons land en dus onze finantieële macht is te klein, zoo rede neeren ze dan, om een Leger te-kunnen onderhou-, den, dat tegenover de groote mogendheden iets kan uitrichten. En zoowel "de socialen als de vrij-, zinnig-democraten bleken-van die gedachte uit te gaan. We moeten daarom het karakter van ons oorlogsinstrument geheel aan ons leger ontnemen meende de heer Van Zadelhoff. En zijn partijgenoot: Ter Laan toonde, hoe dat bedoeld was, door af schaffing van de herhalingsoefeningen, de marei chaussee, de cavalerie, en artillerie en opheffing van' de stelling Amsterdam, een contigent van. 6ooó man en terugbrenging der oorlogsbegrooting op 20 mïllioen te bepleiten. Daarmede zouden we dan, meende ook de heer Oud, grensoverschrijding ten behoeve onzer neutraliteit kunnen keeren. Het was de eenige oplossing. Een kleiner maar beter uitgerust leger ais de heer Dresselhuijs zich dacht, zou nog duurder uitkomen. En het was nu de tijd deze oplossing onder de oogen te zien, nu de vol ken de ellende van den oorlog aan den lijve had den ervaren. Maar de heer Diuijmaer van Twist, die. noch van het plan Dresselhuijs, nóch van Ontwa pening iets wilde hooren en door een andere ex ploitatie, waarbij uitgaven, die met de paraatheid van ons leger niets te maken hadden, zouden ver vallen, een beter leger met minder kosten wilde' zien te krijgen, rekende de heeren voor, dat de' tijd «ogenblikkelijk al allerminst geschikt was voor verwezenlijking van hun ontwapeningsideaal. Bel gië breidde zijn leger uit, Zweden versterkte zoowel leger aïs vloot, Rusland beschikt over 600.000 man Polen'voerde den 2-jarigen diensttijd in, Italië gaf Voor 200 millioen aan nieuwe vliegtuigen uit en Engeland maakte'zich terecht bezorgd'over Frank-, rijk's bewapening. En men kan niet ontkennen, dat de besprekingen, die de Kamer nog zoo pas over den Volkenbond gevoerd had, wel geschikt waren dit zijn betoog te steunen. Allerminst ten behoeve van de Britsche politiek, "welke fundamen-: teele fouten zich reeds wreken, bond van een groepi der oorlogvoerende mogendheden, waarin de ver tegenwoordiging van ieder land uitsluitend voor de belangen Van het eigen land had op te komen, vei ligheid doot1 machtsontplooiing, leus ook van den Volkenbond zelf, het waren enkele der uitdruk* kingen, die van de weinige sympathie onzer volks vertegenwoordigers voor den Bond en van hun weinig vertrouwen in dezen Bond als instrument ter handhaving van de wereldvrede, getuigden.- Het feit, dat tegelijk met de begrooting van buitenlandsche zaken, ook de conclusies betreffende de zittingen der Volkerenbondsvergaderingen en betreffende den brief van onzen minister aan den serre t a ris-gen e ra a l van den Volkenbond met de garantieverdragen behandeld werden, gaf er aan-' leiding toe. D eheer' Dresselhuijs bleek de houding van den minister niet te kunnen billijken. Maar hij scheen vrijwel de eenige. En de heeren Duijs en Troelstra bezorgden den heer Van Karnebeek zelfs een applaus bij open doek. Van deze garantieyer-, drgaen is niet vermindering; doch vermeerdering) van bewapening te wachten en de toetreding van Nederland zou het einde Van ons onafhankelijk bei staan beteekenen, had de heer Marchaiit verklaard. „Juist", interrumpeerde de minister. En Zijne Ex cellentie zette uiteen hoe die- toetreding inhield de verplichting tot; het verleenen van militaire en oe- coinomischen bijstand, in den vorm waarin de Raad. van den Volkenbond, gevormd hoofdzakelijk door de groote mogendheden, die zou vaststellen hoe de garantieverdragen van de kleine staten, de mi litaire reserves van de groote zouden maken. Daar-) entegen het ons lidmaatschap van den Volken-i bond ons vrij zelf te bepalen of de cause foederis, aanwezig was en ook of we militaire sancties wehschten toe te passen. Maar wel, dat moest de minister den heer Dresselhuijs toegeven, waren we tot het toepassen van oeconomische sanctie verplicht. f Naast de garantieverdragen en den Volkenbond kwam nog door de schending van de Rijnvaartacte| door Frankrijk en België ter sprake, die de mi-, nister van weinig beteekenis vond en het aan- knoopen van handelsbetrekkingen met Rusland en de erkenning van dat land, waaromtrent zoowel de heer Van Ravenstein als de heer Troelstra een motie indiende, de wenschelijkheid daarvan uit sprekende, welke moties echter beide verworpen] werden- f |De begrooting van binnenlandsche zaken bracht de Meppeler burgemeesterskwestie nog eens. aan de orde, waarvan de heer Snoek Henkemans ver-- moedde dat ze een politieke ondergrond had, ter wijl verschillende afgevaardigden voor het behoud der gemeentelijke autonomie vooral in' belasting-* zaken] opkwamen en mevrouw BakkerNort voor steun aan de gemeente Oude Pekela pleitte. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. 'Zitting van 24 Maart. Een merkwaardig vonnis. i Vandaag wees de politierechter Mr. Muller een eigenaardig vonnis. Het was in de zaak Van de schippers uit Enkhuizen, drie beklaagden, die on-, langs bij verstek waren veroordeeld totgev.ange-. nisstraf wegens bedreiging en' belediging van den Rotterdamschen advocaat Mr. J. G. Schurmann. De beklaagden, die overigenster goeder naam en faam bekend stonden en tot dusver nog rtiêt ver oordeeld waren, hadden niet veel animo om met de houten Lepel kennis te maken en kwamen te gen het vonnis in verzet. iDat verzet haalde, wat de feiten betreft niet veel uit. Het stond wel vast, dat ze het tamelijk raar hadden versierd. Maar de politierechter wou in aanmerking nemen hun goede reputatie en ver-j oordeelde, nu ieder tot 14 dagen gev. voorwaarde! met 6 proefmaanden en als conditio sine qua non als bijzondere voorwaarde voor elk de verplichting binnen 3 maanden 50 gld. te storten in de kas van den rijksbetaalmeester, zullende zoo zij niet aan deze voorwaarde voldoen, stappen worden geno men om de voorw. gev. op hen toe te passen.- Inderdaad een vonnis, merkwaardig genoeg, om er nog eens speciaal de aandacht op te vestigen. Niet de goeie manier, om aan duiten te komen. Een i8-karaats gesjochten landarbeider te Tes- sel prakkizeerde een manier om aan wat losse guldens te komen, die misschien wel bruikbaar, maar daarom toch lang niet aanbevelenswaardig was. Hij wist den caféhouder en kippenkoopman Lips te bewegen hem 10 gulden te leenen op het Drutaal verzonnen smoesje, dat hij kippen kon koop-en van iemand', die om geld verlegen was. Hij kwam echter mog 10 pop tekort en als Lis die nou voorschoot, dan zou onze slimme vriend de kippen weer aan Lips overdoen en meteen het voorschot verrekenen. De machinatie zat dus ta melijk goed in elkaar en Lips tippelde er dan ook leelijk in. Maar nu zat de oplichter er weer tus- schen en hij mag van geluk spreken, als het aan den heer Muhring opgedragen onderzoek' goed uit pakt, en hij voor ditmaal voorw. zal worden ver-, oordeeld. Geen prettig familieverkeer. Een stevige landbouwer uit Callantsoog kwam vandaag in nauw Contact met de zondaarsbank omdat hij op '18 Febr; zijn diebaren zwager Arie had afgerammeld.' Het is reeds lang hommelis tus- schen de zwagers en op gezegden dag kregen ze het allermiserabelst met elkaar, aan den Stok. Zwager Gerrit schamperde wat, omdat Arie met een tuf-tuf werd thuisgebracht en Arie gaf Ger rit in- vriendelijke overweging a la minute te stikken. Alzoo waren de rapen direct gaar. Gerrit smeet z'n fiets op den grond en in minder dan geen tija lagen de zwagers als stekelvarkens op den sinteligen weg te rollen. Vandaag voor den politierechter was het ook nog geen botertje tot aan den boom met de nijdige zwagers en Mr. Mul ler deed dan ook geen poging tot verzoening. Over woog echter blijkbaar dat alle partijen wel een beetje aan elkaar gewaagd waren en veroordeelde zwager Gerrit op wien maatschappelijk niets valt te zeggen, tot f 10 boete of 10 dagen. Dat gaat zóó ook maar niet. De goedgeslaagde gymnastiekuitvoering op 20 Nov. in café „De Witte Zwaan" te Broek had op een 21-jarig toeschouwer geen cultiveerenden in vloed, want het jonge mensch had zich intusschen duchtig geoefend in een andere, minder prijzens waardige sport, namelijk de edele kunst om in den kortst mogelijken tijd de grootst mogelijke hoeveelheid bier te co.nsumeeren. Daardoor was hij wat men noemt tipsy geraakt zocht ruzie met een ander meer ordelijk jongeling en sloeg hem na afloop van de gimvertooning een flinke bloed neus. De bedrijver van dit kwaad werd thans- veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. Een duistere geschiedenis. CEen winkeliertje te Alkmaar, vol idealen en goeden moed begonnen, verkocht in 1922 zijn zaak aan een ander martelaar uit den handeldrijvenden; middenstand.. Onder de inventaris bevonden zich echter ook een snijmachine en een snelweger, die door den verkooper waren gekocht bij de N.V. Berkels patent, op afbetaling. En daar deze ma chines nog niet waren afbetaald, sneed de win-, keiier er zich leelijk mee in de vingers. De win kelier trok naar Mokum, doch ook daar wist menc hem te vinden, want Berkels patent had „werk" van de zaak gemaakt. Heden stond de, man te-j recht wegéns verduistering. Hij beweerde echter; dat hij later het nog op dé machines verschuldigde had afbetaald aan zekeren v. d. L. bij wien hij in betrekking was gekomen en die diis dit geld niet aan Berkels patent had afgedragen. Het was een zaak, waar voor het oogenblik noch de officier, noch de politierechter licht in zag. Derhalve werd op voorstel van mr. Hij mans gelast, dat de stuk-, ken zouden worden gesteld in handen van den. rechtercommissaris voor nader onderzoek. Die moet aan de blauwe knoop. Een góed gefortuneerde' veehouder uit Oterleek maakt meer gebruik vah het verderfelijke Schie dammer nat dan goed voor hem is. Als het ten-i minste ooit goed is, wat ik sterk betwijfeL Zoo- als vele stevige pimpelaars op.markten, kermissen, openbare feesten en uitvoeringen, heeft de veefok ker een lastige dronk over zich, waarvan ook 4» waardige gemeenteveldwachter van Schermerhorni een staaltje kreeg të genieten, toen hij Piét, die 'm weer aardig om had en de nachtrust van het vredige dorp op bedenkelijke wijzte verstoofde, tot de qrde riep. Piet ontzag zich niet van Leeuwen een groote boef en een fijne hufter te noemen, welke mooie titels de politieman zich natuurlijk, niet liet aanleunen. Heden stond Piet terecht en werd door den politierechter duchtig onderhanden, genomen over zijn drankzucht en daaruit voort-, vloeiende andere ongerechtigheden. De politierech ter gaf 'm te verstaan, dat Piet nog niet gelukkig zou zijn, als hij weer terecht mocht komen te. staan. Thans kwam hij er af met SO gLd. boete of 50 dagen, terwijl mijnheer Muhring hem tot een tète a tète uitnoodigde, tenèinde eens met hëm te praten over het nut van geheelonthouding. Een kindervriend met den luiwagen. Van een beroemd schilder werd verhaald, dat hij een lachend kindersnoetje met één penseel streek kon veranderen in een weenend. Nou, zei een droge kloris in het gezelschap, wat een gijn, dat kan ik wel met een bezemsteel. Datzelfde! kunststuk bewerkstelligde een losse arbeider te Uitgeest op 23 Febr. met goed gevolg met een lui wagen, waarmee hij een op z'n erf spelende knaap van 13 jaar een buil in het hoofd en eéii gezwol len neus mepte. Deze .kindervriend werd heden door Mr. Muller tot 10 gulden boete of 10 dagen! veroordeeld, onder aanbieding van de wijze les„ in het vervolg een wat zachtzinniger methode toe te passen als een spelend kind hem irriteerde. Een verkeerde boon in de koffie. jEen 22-jarig varensgezel uit Helder is in de laatste 4 jaar reeds 4 maal veroordeeld. Maar dit schijnt hem nog niet tot inkeeringgébracht te hebben. Vandaag moest hij zich weer vërant- woorden wegens verduistering. Hij zou voor een vriend een rijwiel verkoopen voor f 60, onder be ding dat hij dan 5 gulden provisie zou genieten. De vriend nam daar genoegen mee. Zelf had hij het rijwiel in huurkoop, maar kon door werke-, loosheid de afbetaling niet voortzetten. Hij wilde de fiets nu afbetalen met het geld dat zijn vriend er voor zou maken. Maar die vriend was onbei trouwbaar. Hij verkocht het rijwiel voor 20 gul den en streek zelf dit geld op. Een boertje uit Anna Paulwona was de kooper. De officier en de politierechter waren slecht te spreken over de prestaties van dit jongmensch. Tegen hem werd gevorderd 6 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. De politierechter veroordeelde hem overeenkomstig dezen strengen eisch, waarop beklaagde, die in het minst niet verslagen scheen, door den brigadier der rijksveld wacht bij den arm werd gevat en gevankelijk wërd weggevoerd. Een leeraar die er naast was. Een leeraar uit de goede stad Helder reed in den avond van 9 Febr. op een fiets zonder licht en was onfortuinlijk genoeg een agent te ont moeten. Direct draaide hij om een lantaarn en zocht zijn heil in de vlucht, maar de diender had hem al geschoten en riep hem met stentorstem na af te stappen. De leeraar deed echter of z'n neus bloedde en maakte dat hij weg kwam. Met gevolg dat hij nog een verbaal opliep wegens ambt be-; Lemmering. Hij stond nu terecht en wo nu nog. erg wijs wezen door te zeggen of het dan ver boden was op de vlucht te gaan. Nee, zei de po litierechter, dat is niet verboden, maar het is wel verboden om niet te voLdoen aan een bevel van de politie om af te stappen. Dat had hij niet gehoord' Maar de agent verklaarde, dat hij had gebulkt met een stem, die de menschen- in een omtrek van 60 meter van schrik deed verstijven. Dus werd de leeraar veroordeeld tot 20 gulden boete of 20 dagen "V lergadering van den Raad, gehouden 24 Mei 'stam. 'te 2 uur. Met dien voorz., den JE.A. heer Van1 Slboten, aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering en lbest ver volgens ide notulen der laatstgehouden raads zitting. Dez e worden goedgekeurd en aldus .vastgesteld. Is ingekomen leen schrijven van de Dir. der Posterijen, dat aan de invoering van een 2 de bestelling voor de buitenwijken te veel bezwa ren zijn verbonden. Goedkeuring is ingekomen der rekening over 1922. Een schrijven der gemeente Hemekcmcr- Oidephaers en Noord wolde betreffende de kosten van middelbaar onderwijs, welk schrij ven nog al tamelijk ingewikkeld schijnt te zijn, wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de muziekkapel „Kunstkring" is een verzoek ingekomen, waarin aan de gemeente 'wordt gevraagd om f 150 subsidie. D eheer Mienes is' van oprdeel, dat men met dit toe te staan wel wat pp gevaarlijk terrein komt, vreezende dat meerdere aanvragen zulk n wonden gedaan, ook de voorz. deelt deze mee ning. De heer Krom voert aan, dat deze kapel reeds getoond heeft recht van bestaan te heb ben en biji feestelijke gelegenheid re?eds meer malen goede diensten heeft bewezen. Ook sl iders verleend men wel dusdanige subsidie. Ko men andere aanvragen, dan kunnen we wc.r 'zien. D «muziekbeoefening is een tamelijk dure liefhebberij; spr. is, er wel voor om b.v. f 100 subsidie te verleenen; ppk de heer Wijnker is daar wel voor. De heer Kostelijk is wat huiverig dien weg op te gaan', en wijst naar de muziekvereenigilag 'Harmonie, die van particulieren 11 a f1200 rentte 1b,os voorschot geniet. Ook andere ver- eenigingen voor vermaak zullen wellicht sub sidie komen vragen. Spr. is van oordeel1, dat in (dezen wel onderscheid dient te worden ge maakt tussdben véreeriigingen ten algèmeene nutte en die voor vermaak. D eheer Met sluit zich hierbij aan, hoewel ihij het op prijs stel't, dat in Ide gemeente et n of-meer goede muziekcorpslen zijn. Spr. stelt voor een ,§ubsidie te verleenen van f50. B. cn W. hebben ide zaak ook besproken, waarbij naar voren kwam, het meestal belangeloos aan bieden van 'diensten bij feestelijke gélegc'nihe- Iden. Ook voorz. voelt wel voor het verleenen van eenige subsidie, terwijl die heer Polair meent een lans te moeten breken juist voor deze vereeniging, idie al getoond beeft iets te kunh'en presteer en, welk argument door den heer Kostelijk belachelijk wordt genoemd, ter wijl de voorz. van bordeel is, dat men' moeilijk 'den een steun kan verleenen en den ander niet. De heer Blbm verklaart mee te kunnen gaan met het voorstel Met. Niemand blijkt voor 'het verïeene neener-subsidie van f 150. Het voor- Krom valt met 8 tegen 3 stemmen, 'alleen' voor de heerm Krom, Wijnker en Poland, waaraa het voorstel Met wordt aangenomen met algem. .stemmen1. Door dien voorz. wordt voorgelezen het rap port der Comm. tot Wering van Schoolverzuim, wat voor kennisgeving wordt aangenomen. In gekomen is de goedkeuring der Gezondheids commissie Op aanvulling der Boüw- en- Woning - verordening, zoadat deze nu officieel Wordt vastgesteld. Op advies der Gezondheidscommissie wordt door B .en W. voorgesteld aan art. 11 der a politieverordening toe te voegen art. lla'f ||j Voor zoover door de Kroon ten aanzien vaa l alle of bepaalde waren geen eisOhiëh zijn ge steld op grond van art. 15, le lid sub' b 'der WarenWet 1919 (Stb'l1. no. 591) is'het verbo den, Vaat- of slootwater, of in het algemeen water ,-dat door B. en W. onzuiver of besmet is verklaard, -te gebruiken bij het winnen, be reiden of het bewaren van voedingsmiddelen en voor het reinigen van vaatwerk en gereed schappen, beistemd om daarbij te worden ge bruikt. Na eenigte toelichting wordt dit voor- stel met algem. stemmen aangenomen. Naar aanleiding van dit' besluit vraagt de heer Kostelijk of het raadsbesluit tot verwijde ring fder privaten ovèr de- slooten wel' veel resultaat heeft gehad, waarop voorz. antwoord, dat met 'het oog op de duurte en den finan- cieèlen 'toestand van véle ingezetenen de-uit voering niet krap in' toepassing is gebracht, hoewel er 'bij nieuwbouw in geen geval Van ^afgeweken wordt. De heer Mienis meent, dat beerputten 'tóch nog -wel op. dp slopt uitmojrK

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1