08 kmWjtefL li. G. hebben genomen van de kennisgeving en daarmee- accoord gaan. Nog wordt gevraagd naar een post van ruim f 300 als bijdrage aan de Centrale Bank De Directeur antwoordt hierop, -dat dit strekt tot betaling van door de C. B'. verstrekt materiaal een bijdrage ter dekking van de tekorten te Ter-t bregge en Oude Wetering en de jaarlijksche bij drage voor het te stichten waarborgfonds. 1 f. Voorts levert de rondvraag niets op, doch de Dh Brecteur richt nog een woord van warmen dank len afscheid aan den heer Met. Er wordt op gewe-* zen dat deze steeds een functie bij de Bank heeft gi: bekleed en steeds met warmte de belangen der II QBank heeft gediend en voorgestaan. Namens de I vergadering zegt hij hiervoor den heer. Met hartelijk dank en wenscht hem in zijn nieuwe woonplaats me tde zijnen veel goeds toe, wat door de verg. met een krachtig applaus wordt bezegeld, lij De voorz. dankt wederkeerig bestuur, R. v. T., en kassier voor de zeer aangename samenwerking. I Voorts dankt hij de Commissie voor het nazien der rekening, de stembureaux voor gegeven moeite. Spr. verklaart steeds zeer veel sympathie voor de QBank te hebben gevoeld en met genoegen steeds zijn funcite te hebben waargenomen. Hij uit voor het welzijn der Bank zijn beste wenschen en mocht zij over eenige jaren haar 25-jarig bestaan her denken, dan zou het spr. hoogst aangenaam zijn, die vergadering mee te mogen maken. (Applaus) en sluiting der vergadering. VAM ALLES EN MO0 WAT Nadruk verbod-erf! i „En wat' van jou is, 'Nou reken maar, dat is van mijn En wat van mijn is, daar blijf-ie of". De moraal van dit hartverheffende lied, ze zegt ons in welke kringen dit straatliedje op geld doet en we inviteeren den geachtein lezer met ons ieen uitstapje te maken naar de Wijde Broedersteeg te Rotterdam, waar de bewoners verre van in broederschap leven en twist e:n burengerucht aan de orde vain den dag zijn. Zoo ook op den bewusten avond, toen een dei- bewoners met een zwaren tongval1, laveerend, dingend de Bro-edersteeg -inzwaaide en juist aanschouwde hoe zijn dierbare wederhelft met veel kabaal 'bij een der bewoners de deur iwerd uitgewerkt. Uit was de nachtelijke rustl Een heftig rumoer, schrille vrouwenkreten klon ken, ruiten vielen kletterend tot gruis, deuren sloegen dicht, kinderen huilden, mannen vloek ten vrouwen gilden, er vloeide bloed... Maar 'fcjwas een Kenau en de smaad haar aangedaan liet ze zich zóó niet aanleunen, en* om haar woede te koelen, 'had de vrouw met teen teiltje ide ruiten ingeslagen. Een agent was er tus- schen gekomen en had de dronken: juffrouw bij haar bonte boezelaar gegrepen. Dat zag de man! Uit was 't gezang, want die vrouw (was vap hem en daar had die smeris af te blijven. De dronken man besprong den hand haver van Ide openbare orde als een kat, trok hem omver, -en gaf hem een paar flinke op stoppers. De agent floot assistentie en binnen enkele minuten zat de opstandige echtgenoot in het politiebureau. Dien nacht deed geen rnensch een oog meer dicht in de Wijde Bros derstieeg... Binnen enkele dagen wordt de slot scène vopr den rechter afgedraaid. Beeld van het groote stadsleven uit het volk [waarvan we nog een naar voren brengen. Eien 33-jarig varensgezel kon in z'n huwelijksbootje in Holland niet best schipperen. Vrouwlief nam, als hij op 't wijde sop was, andere passagiers aan boord len 'toen hij op 'n zekeren da'g in Huil een aardige 23-jarige blondine ontmoette, was Ihiet ,uit met zijn berusting. Veel Engelsch kon 'hij niet, terwijl het meisje geen woord Hollandsch verstond, hetgeen ongetwijfeM wel het beste is om geen ruzie te krijgen. De Hol- lander werd wa't de EngelsChein noemen „in love" en 'het meisje vond hem 'heel aardig, er werd over trouwen gesproken, do'c'h het Hollandsche huwelijk stond natuurlijk in den weg en Ide Hollandsche vrouw wilde niet schei den .Dit Was echter geen bezwaar vopr het jonge paar -en zij besloten toch te trouwen en ziop gebeurde het, dat op 27 Juni 1923 een ambtenaar van 'den burgerlijken stand te Hüll hun beider namen onder getuigen netjes in het huwelijksregister inschreef. Dat was meer Idan de wettige echtgenoote kon verdragen en ze diende een aanklacht in. Daarvoor stond de varensgezel deze week terecht. Maar de poli tierechter hield rekening met de ongunstige reputatie van beklaagdes eerste vrouw en von niste 10 weken gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, die eveneens 'haast 10 weken geduurd beeft. Er klonk een juichkreet met een sterk En gelsch accent van de publieke tribune! 't'Liefdespad is vol vpetangels en klauwen. (Een 21-jarig juffertje was te Amsterdam met een meneer uit het Gopi uit geweest, bij welke gelegenheid zij kans had gezien hem eenige papieren utt zijn portefeuille te ontfutselen. Zij gaf Ideze aan 2 mannen, om er afdreiging mee fe plegen. Men was reeds zoover gevorderd, dat met 'het slachtoffer de afspraak was ge maakt ,'dat hij in een café aan het Damrak !zou komen;, waar hem zijn papieren zouden fworlfeln te rhanld gesteld, natuurlijk tegen over gave van leen overeengekpmen bedrag. f Maar intussc'hen had opk de recherche van pen en anlder den reuk gekregen, met 'het gevolg, dat op 't beslissende oogenblik de twee ■mannen en het juffertje gearresteerd werden. De directeur van de copp. boferfabriek te 'Aalüen, was op een heel andere manier van zijn duitjes gekomen, poltie noch recherche (waren 'in istaat eenige ophelderingen te ver schaffen omtrent een inbraak, waarbij f14000 uit de brandkast verdween. AlLes goed en best, (meende het bestuur, maar we stellen u 'aldus werd den directeur tpiegevpegd aan sprakelijk voor ide som en geleidelijk aan moeslt hij dit bedrag aanzuiveren. Het bedrag was jrpedg tot de helft aangezuiverd en nu 'heeft het bestuur, in een groptmoiedige bui, de res- teerende nog te betalen spm van f7000.ge schonken. Er gebeurt meer onbegrijpelijks pp dit on- idermaansche, want „in raadselen wandelt de mensch op aard." 't Geval te Emmen is weer bewijs. Daar is een wijk welkte het „Lombpk" wondt genoemd en waar ©en gropt aantal1 woonwagens, bene vens kistwoningen staan. De-zer dagen had al daar een ware uittocht plaatsde wopn wagen- bewoners zochten een ander epkats op, wajnt op „Lombok" was een „heks" komen wonen. Zij werd beschuldigd den dood van reeds twee kindieren ojp (haar geweten te hebben, die. ze zou hebben „betooverd". Men maakte het de „heks" dientengevolge zoo lastig, dat zij de hulp van Ide politie haeft 'ingeroepen, daar zij niet verkiest heen te gaan, zopals haar buren gaarne zouden zien. En 'daarom ontvlucht men hédr voor zij meerdere slachtoffers maakt... Van buren gesproken! Te Eindhoven, waar groote werkeloosheid heerscht, gebeurde het dezer dagen dat een vrouw, aie een ketel met gekookt varkensvoeder buiten de deur gezet had om af te koelen, na ©enigen tijd aem ketel miste. Iemand in de nabijheid wees haar »te woning, waar zij eens moest gaajn zien. Zij vond er haar varkensketel; 7 kinderen waren druk bezig het veevoeder naar hun hongerige maagjes, te verwerken! 't Spreekwpond „vieze varkens worden niet vet" zou met eenige variatie op deze kleinen kunnen worden toegepast. Mogen we echter dr. Darlington te New-fork gelooven we hebben vopr het tegendeel absoluut geen reden dan bereiken we meer met zindelijk heid. Hij beveelt ons aan, verscheidene malen 's iiaags onze tanden te poetsen, thee te drin ken en vier glazen water tusschen de maaltij den te gebruiken. Dan blijft men gezond zoo lang! men wil. Darlington beweert met zijn adviezen de levens van tal van menisChen met tien vijftien jaar te hebben verlengd, en. hij meent, den 'leeftijdsgrens van den mensch ren slotte op '200 jaar te kunnen brengen. 'Van •Darlington zullen we wel geen vrienden zijn de 'ltiidjes die het van „de laafste eer" moeten hebben. Die laatste eer heeft al heel' wat van het indrukwekkende ingeboet, sinds .de koets jes vervangen werden ctopr auto/s en de plech tigheid, zoodra de eerste huizen van de stad uit 'het gezicht zijn, met een sneltreinvaartje wordt voltrokken. En nu verdwijnen niet slechts de volgkoet sen,, maar ook de lijkwagens met paardenbe- spanning, en iedere begrafenisondernemer, die pp ide hoogte wenscht te blijven van zijn tijd, laat zich auto-corbillards fabrioeeren. En nu gaat het zóóDe auto tuft met stille schokjes tot aan de kerk... Na den kerkdienst sluiten zich nog een paar autp's met de naaste familie bij den stoet. aan. Een paar Straten ver gaat het nog in ©en fatsoenlijk begrafenfetempo, maar eenmaal op de groote wegen ,krik... krak... de tweede snelheid inge schakeld... toet... toet. toet!.. Een uur later is van het heele geval geen sprake meer. En nu foen scènetje. Het is wèl! V-airt zijn tijd: 'n Stelletje van de rijwielpolitie op jacht. Eén agent verdekt opgesteld achter een der hoo rnen, in zijn hand een cronpmeter. Honderd meter vierder zijn kameraad, idem. Auto's snor ren voorbij. Pas op: Signaal1 van nummer één, nummer twee kijkt op zijn chronometer. Re kent als de bliksem. Geen vijftien kilometer... 'Laat. loepen. Maar daar komt een auto-lijkwagen ge laden met een berg van kfansen er op en, in ieen wolk van stof... Toet... toet. geblaf van een claxon... Ruim baanl Tip! zegt agent nummer één. Topl zegt nummer twee. En haalt meteen zijn boekje voor den dag. Nummer 17.890... Je bent er bij, kerel1!... Overdreven vaartDe dooden rijden snel'. In Amiëns heeft 'dezer 'dagen een werkelijk „vroolijke" begrafenis plaats gehad, waarbij de overledene op weg naar heit graf Werd be geleid door een muziekcorps, dat geen treur muziek 'en Idoodenmarschen speeldie, maar vroolijke en levendige dansmuziek. Het Hbl. deelt ide volgende bijzonderheden mee over dit „aardig geval". De overledene was Jules Tantöt, directeur van een music-hall en zelf amateur-componist. Hij had heel veel succes gehad in zijn leven en was zelfs millionnair geworden: hij had een vermogen van meer dan drie mil'lipen franlcs verzameld, 'dat hij bij testament vermaakte aan instellingen van liefdadigheid in Armiëns. Maar één tegenslag had de heer Tantöt ge had, waar hij moeilijk overheen kon: Want in 1906 was ler een muziekconcours gehouden in Parijs; daar had meneer Tantöt meegedongen anar ©en prijs, maar Ide muziek, (die hij inge zonden 'had was niet in aanmerking gekomen daarvoor 'Ide jury had ze niet waardig ge- ideeM .En 'dat had meneer Tantöt zeer ge griefd! En 'meneer Tantöt had op wraak ge zonnen. Wacht had op een goeden dag plotseling meneer Tantöt gedacht wacht maar! jul lie, jury-leden, mogen 'dan mijn werk geen prijs waardig keuren tóch zal' er over ge sproken worden! tóch zullen alle kranten er van volstaan 1 En wel vlak na mijn Idpod. En de dood kwam, maar voor dien tijd had mijnheer Tantöt bij uiterste wil' beschikt dat achter zijn lijk een fanfarekorps ziou loopen en die muziek zou spelen welke destijds niet- waardig was gekeurd. Dadelijk toen de dragers het huis waren binnengegaan;, om die kist te halen, zette het fanfare-corps een vroolijke marsch in. De grove wit houten kist werd op den armoediger pngevierfde|n lijkwagen gescho ven En Ifoeln het magere, vale, oude paard met een sichok zich in beweging zette, klonken smeltende walstenen uct de koperen instrumen ten. De enorme menschenmenig-te -die men op vijftien 'duizend personen geschat heeft liep mee, neen wiegde mee op de sugges tieve maat. 'tWas een tamelijk lange weg van het huis tot het kerkhof, zoo was er nog al1 gelegen heid van rythme en melodie, te wisselen. Bij het kerkhof gekomen, gingen de muzi kanten niet mee het hek binnen, dat achtten ze te oneerbiedig tegenover de andere dooden die daar lagen. Maar terwijl de stoet verder ging en Ide kisit in de groeve wérd neergelaten!, 'bleven zij voor het hek opgesteld staan ten speelden de drie meest bekende compositi.es van den overledene: „Hindoe-feest", „Kabou ter-plezier" en "„Triomf-tocht". Land en Tuinbouw Bemesting van Ooftbooim-in, in 't bijzotnlder Ide Stiivistoi oiemes tuig In het eerste gedeelte van 'die artikeltje 'heb ben we uiteengezet: le. waarom ae boomgaarden moeten worden bemest; 2e. aan welke stoffen z|e speciaal biehpefte hebben; 3e. wel'ke rol deze stoffen spelen in het lieven onzer vruchtboomen. Thans rest ons nog de beantwoording van deze twee vragen: le. hoeveel van de bovenbehandelde stoffen moeten we toeuoenen? '2e. welke meststotfen verdienen de meeste aanbeveling? YVat ide eerste vraag betreft, volgens ver skillende .deskundigen heeft iedere vruchtdra gende boom per jaar per vierkanten meter npotdig 20 gram kalle, 15 gram kali, 10 gram sWtKStof en 5 gram fosforzuur. Zooals reeds werd opgemerkt, moeten deze stjoffen |daar worden aangebracht, waar zich de meeste tot het opnemen van voedingsstof fen geschikte worteldeeltjes bevinden. Lij al leenstaande boomen bemeste men de cirkel vormige oppervlakte, (die wat meer omvang heeft dan ide kruin vajn den boom. Bij jonge bopmen brengt men de mest over de gehecle oppervlakte, bij ouide laat men een gedeelte om den stam (doorsnede 5 M.) oinbemest. Voorbeeld jonge 'boom: Laat de cirkelvormige oppervlakte, waarin zich de wortels van een 5 a 6-jarigen boom uitstrekken, een doprsnede hébben van 3 M. Da nmoet er ij/2 X lVa, X 3.14 is 7 vierkante meter bemest worden. Voorbeeld oude boomen': Laat de cirkelvormige .oppervlakte tot 1 M. buiten Iden kruin een doprsnede hebben van 0 M. Dan fe: de oppervlakte van (dit vlakf 4 X 4 X 3.14 is 50.24 vierkante meter. Hiervan laten we een cirkel-vorming vlak' om den stam met een diameter van 5 (M. onbemest. Dit is groot 2.5 X 2-5 X 3.14 is 19.62 vierkante meter We moeten Idus bemes.ten 50.24 min 19.62 is 30.62 vierkante meter. Hoe moeten we nu hanjdelen, als we niet oe doen hebben met alleenstaande boomen, doch met een boomgaard? We mogen wel aannemen, dat de wortels dopr elkander gegroend zijn, als die boomen 15 20 jaar oud zijn geworden. Dan zullen de meeste voedselopnemende worteltjes zich daar bevinden, waarover zich de takken der kruinen niet uitstrekken. Heeft nu de boom gaard ©en oppervlakte van 1 H.A. ep groeien hier 100 'bopmen op, die elk ongeveer 50 vier kante meters met hun kruin beslaan, -dan' be slaan ide kruinen samen een oppervlakte van 5000 vierkante meter. Er blijft dan dus ook 5000 vierkante meter over, pm bemest te wor den. Gaan w|e- 'thans over tot de beantwoording van die tweede vraag. Ten einde dit artikel niet te lang te maken, zullen we deze vraag alleen beantwoorden voor de stikstofhoudemde meststoffen en wel speci aal de vraag onder de pogen zien, of zwavel zure ammoniak of chilisalpeter de meeste aan beveling verdient. Als we bedenken, dat, vooral bij oudere vruchtboomen, de bodem tot op betrekkelijk groote diepte doorweven is van wortels, dan is het duidelijk, dat een meststof, die zich vlug door den bodem kan verspreiden, aanbeveling verdient. Ik herhaal1, vooral voor oude boomen. Daarom geniet chilisalpeter ook de voorkeur boven zwavelzure ammoniak. Immers de goed oplosbare chili bevat het voedsel' de stik stof in opneembaren vorm. De zwavelzure ammoniak daarentegen moet eerst omgezet worden. En voor die omzetting zijn noodi|g vocht, warmte (minstens 5 gr. C.), kalken bac teriën. Vooral Idoor 't ontbreken der benoo,- digde warmte zal het vrij laat in het voorjaar worden1, voor ide boomen va|n deze meststof kunnen profiteeren. EEr wordt wel beweerid, dat chili uitspoelt. Door meerdere proeven is echter aangetoond, dat hiervoor .geen vreies behoeft te bestaan. Zelfs begint men Ide voorkeur te geven aan het uitstrooien in eens. En 'dit zou men tóch niet doen, als vrees voor uitspoeling gegrond was. We willen echter even aannemen, dat salpie- fersltikstof werkelijk uitspoelt. Maar dan zou toch ook ide ammoniak veroordeeld zijn. Im mers, regel fe, dat ammpniakale stikstof om gezet moet worden in salpeterstikstofvoor ze opneembaar is. En zou ze dan, omgezet 'zijnde, niet uitspoelen? We behoeven ons bij het doen van ieen keus dan ook enkel te bepalen tot deze vraag: „Welke meststof brengt het vpedsel het zekerst én het snelst bij de wortels van (de bpomen? Wie dus verstandig doet, geeft aan zijn vruchtboomen chilisalpeter. Dan ia men van het resultaat zeker. Hi. W. Men verzocht ons de cijfers van de rekening der L.G.C;. Met deze voldoen wij hieraan. FINANCIEEL OVERZICHT. 9213. ONTVANGSTEN:: Saluo 1922 f .577.05 Gekweekte rente - 305,96 Veilings o/0 - 16627.12 rvu/,-««, - 47 42 57.— 488.76 1206.66 920.; 400 180*i 413 97 172.63 43.47 140.45 5500.— 108.38 Diversen 1^10% 1 Veiling °/o niet leden Keurboiete Huur der gebouwen Liggeld ADonnementen Entree-geld Wiilotmandjes Aardappelen keuring Engeland Overschot Legermest Tentoonstelling Gent Opgenomen kasgeld Diversen Totaal f 27188.87 Bijlage. 11 j VedUngs °/o. Diverse 1 °/o -v. Keurboete nietlqdien Januari 747.52' 3.32 3:1.79 februari 879.91 2.09 44.08 Maart 1606.05 4.54) 18.34 Apiil 5-26.53 0.52 4.50 Mei 61.80 0.05 1 6.26 Juni 915.67 1.50 23.66 Juli 3211.07 10,51 78.52 Augustus 3314.41 5.37 164.— September 1713.84 2.84 14.44 O-octoher 1456.31 5.72 36.J9 November 1042.45 5.40 53.64 December 1151.56 5.56 57 13.34 16627.12 47.42 57.— 488.76 1923. UITGAVEN-: 3alaris:s-en: Voorzitter L.G.C. Voorzirter Markt Bestuur Secretaris Penningmeester Veilingieider Keurmeester N.ummerafgever Afslager Thélephoniste Controleur .Politiediensten Teller der aanvoer Spoorbeambten Betaalmeester f 50.— - 50.— - 376.66 - 376.66 - 1883.34 - 1412.50 - 1412.50) - 233.30 - 470.83 300.— 41.66 - 100.— - 60.— - 2427.73 Afgev. en Presentiegeld - 1539. Vergaderkosten - 410.56 Advertentién en drukwerk1 - 326.91 Inv. en Ongev. verzekering - 74.321 Telepboonkosten - 139.90 Assurantie - 90.20 Grond en Persoheele belast. - 342.80 Brandstoffen - 392.90 Gas en Electrfech - 244.80 Gontrib. Pr. Comm. en Grpep Veilingsyereen. f 117.83 1178.30 De - 1296.13, - leren Huur Ider Veiling. 400.10 ïïf ge Tientoonst. Gent en A'dam - 811.61 Labels v. Aardapp. Engeland - 103.75: n de; IJsop-enmaken 106.— :rok, Wiitlofmanidjes 493.50 Bensi Timmerwerk 531.95 teriee Schilderwerk 24.40 (Ai Sniidswerk 162.51 derla; Metselwerk 10.15 lags Teer 'en Schelpen 134.70 f niet 1 Nazien afmijntoestel 203.85 zijn Lood .en zinkwerk 269.05 Andere rekeningen - 638.39, Laatste ged. aanneemsom 'Overkapping - 1600.— -j NEE Raffefeenbank afgelost - 6500.—1 W P. B f 10075.— Li li 11 fe fi[ .rs £26042.69 Verdeeling ONTVANGSTEN' en UITGAVEN om daaruit VERLIES en WINSTREKENING op te mak-en. Kassaldo f 577.05 Andere Ontv. 'Winst - 26611.82- Uitgaven- Verlies f 26042.69 Kassaldo' 1 - '1146.18 27188.87 f 27188.87 VERLIES en WINST. Totaal Ontvangst 26611.82 Totaal Uitgaaf f 26042.69 Saldo Winst - - 569.13 f 26042.69 :f 26042.69 Bedrijfswinst f 1569.13 BALANS:. Bezittingen. Overkapping f 20795.03 Bietaalkantoor - 20000. Inventaris - 3500. 10% N.U.M. Kap.- 2824 64 Aanid. O-bdaml - 500.Schuld f 9500.— Kassaldo - 1146.18 Kapitaal - 39265.85 f 48765.85 f. 48765.85;

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4