I mm Zaterdag 29 Maart 1924 S8a J: ar ga." Tel. om I Geheel iNederland MBAK* peardiii», Urimpurijg linnens, Jtö O 880 Ut&r». TcusiraeBa 51 NIEU WE 1 UE1DIJKM Dit luoaater bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. i, RcVUt „VAN DE WEEK 1 25 Maart. De lente es vier dagen oud, Idem 30em a.s. begint ide offidieelé zomertijd van 1924, de welke duren zal tot 5 October. Van (hetgeen de commissie tot bestudeering van het zomertijd- vraagstuk, welke Minister Ruijs 'bezig is saam te stellen, zal advisee ren, zal wel voorna melijk afhangen van de vraag of wij ook dn- 1925 wettelijke zomertijd 'krijgen. Trouwens de Stembus van Juli '25 moet beslissen, wier 'heer en meester ch het Torentje zal zijn. En in het vooruitzidht van ide electorale campagne kan 'itbest wezen, dat men het invloedrijk agrarisch element in dien lande te vriend zal wenschen te houden? De vroeg-lente van 1924 gaf tot dusver slechts wintersche kou. 'sNacJhts vroor het ge ducht en uit de Betuwe meldde men, dat deze nachtvorsten juist... gunstigen invloed hebben Oi pde fruitboomen, daar deze nog niet uitgin gen ,de jonge bloesems blootstellend aan de vernietigende kou. Met de kalender-lente kwa men zoeler luchten aandrijven, terwijl de bo dem verkwikt werd door „malsche" regentjes. Nog krap drie weken scheiden ons thans van Pasc'hen. En ide Twedde Kamer zal in lange dag- en nachiczittingen moeten zien, te bereiken, dat zij vóór 20 April zich door den dikken stapel heen iwerkt van het restant der Begrootingen, het Billiton-contract, de Rijwiel-belasting, de sala ris-regeling en nog meer... In de zitting van Difnsdag j.I. ontving de heer Schaper, de sub-leidei' van de soc. dem. fractie, tal van hartelijke gelukwenscben ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als Ka merlid .En de heer Troelstra was voor ''teerst na zijn jongste ongesteldheid weer present. Voor de ,,roode club" dus een' blijde dag!..;. Ontvangen wend, dien dag, het soc. dem. 'initia tief ontwerp tot het instellen van eeinie enquete in verband met het geschil iin de Twentsche textiel-nijver'heid. Dit wordt aanstonds deze week in de sectiën onderzocht. Op 25 October zou «ie directeur-generaal van Arbeid eiene con ferentie houden met partijen, bij dit geschil betrokken. Een groot stuk der vergadering van den 18en werd in beslag genomen door de „per kara" van de kleedingstukken van 200.000 ge- demobiliseerden, die door onoordeelkundige wijze van bewaren door mot en vocht Verteerd werden. De heer K. ter Laan bracht dit voor Oorlog ver-van-prettige zaakje ter sprake. Uit de me- Üedeelingen van Minister van. Dijk bleek wel, dat lie kwestie wat opgeblazen was. Men heeft hier te doen met kleedingstukken enz. door mannen van ide L. W. gedragen en die voor 55 pet. totaal-versleten waren. Het „opkalefa teren" van de rest Zo utonnen aan 'arbeidsloon hebben gekost. De schade voor Vader Staat beloopt hier f70 h f80.000- Zóó erg als de heer K. ter Laan de zaak voorstelde, is 't dus niet. En voor eene motie van afkeuring, gelijk hij aanhangig maakte (en die verworpen werd met 49—30) bestond ten slotte niet genoeg zame reden. Maar de minister van Oorlog moest toch erkennen, dat hier fouten zijn ge maakt. Wat at erg genoeg' is... Daarna werden, in dag- en avondzittilngen (vele uren besteed aan de Begrooting van Bui- tenlandsche Zaken. Niet minder dan., negen tien afgevaardigden namen aan; deze discussie deel1. En Woensdagmiddag 'heeft Exc. van Kar nebeek zijn beleid in eene werkelijk schitte rende, meesterlijke rede verdedigd. Ik stip er uit aan, dat de arbeid der Nederlandscbe dele gatie ten opzichte van .de Rijn-acte tot dusver met ver blij cvend succes wordt bekroond. Wat onze handeE-politiek betreft, wees mr. van Karnebeek erop, dat „Nederland niet aan im perialisme" niet aan bedreigingen of chicanes doet, en juist daardoor in den vreemde wordt gewaardeerd, 't Bleek dat de minister met vol len ernst zoekt naar eene basis pm 'te geraken tot een handelsverdrag met Rusland. Misschien komen wij ook wel binnenkort tot het de jure erkennen van ide Sovjet-republiek. Z.Exc. ver klaarde immers te hopen, „dat het oogenbhk niet zoo ver meer af-ligt waarop Rusland in de familie der Europeesche Staten zal worden opgenomen. Tegenover mr. Dresselhuys hand haafde de Minister met alle kracht zijn bestri jding van sir Robert Cecil's garantie-verdra- FIRMA HOUWING - Mient 7 nmaagB küppe??t)USCii gen, welke (sloten wij ons er bij aan) Ne- derland's onafhankelijkheid zouden vernietigen. Een motie van mr. Troelstra zoowel als eene van dien communist Wijnkoop, aandringend op economische en politieke relatiën met de Sov jet-republiek, werden verworpen. De ,,vuur- ropde" mev 87 stemmen, tegen de eene van den heer Wijnkoop. Niet te betwisten valt, dat na minister van Karnebeek's pertinente verkla ring, deze moties geheel1 overbodig waren. Uit de behandeling der Begrooting van Bin- raenl. Zaken (die Donderdagavond aanving) no teer ik dat Exc. Ruijs verklaarde, op de Rijks- uitkeering aan de. gemeenten te zullen korten het bedrag, waarmee de salarissen der gemeen teambtenaren bébooren te worden verminderd. De tijdsomstandigheden brengen nu eenmaal mee, voegde de premier er aan toe, Idat het belang van goed-geregelde gemeente-financiën gaat boven idat der gemeentelijke autonomie!.. Over het geval van den Meppelscben Burge meester zei Z.Exc. idat érnstig onderzoek gaan de is en zonder aanzien des persooms zal' wor den gehandeld. De posten voor Burgerwacht en Vrijw. Landstorm kwamen er pok thans met dan onder protest v^n de soc. dem. zijde. En wie hadden Donderdag j.I. een zeer eigen - aardig intermezzo. Een zestal leden van de C'hr. Hisit. fractie haid per amendement voorge steld ,den post te schrappen voor... ons gezant- scha pbij 'den Paus 1 De allergrootste vijand van hetgeen er nog van de Coalitie rest, had dit voorstel gaarne voor zijn rekening kunnen ne men!... Wat mr. Marchant 'dan ook zeer scherp deed uitkomen. Een der blade n(had het alar- mecrende bericht verspreid, dat bet amende ment zou worden aangenomen, Kamerontbin ding te wachten was. Den 20en Maart was er ongetwijfeld zekere „spanning" in de Kamer te bespeuren. Maar: de donderwolk dreef af., Eerst de amti-rev., daarna 'de soc.-dem. verklaarden het niet te milten steunen. Het voorstel tuimelde met 61 tegen 24. Intussdhen staat vast, dat door dit principieele amendement de verhouding tus- schen Kath. en Chr. Hist, nog koeler is ge worden!. De Algemeerae Beschouwingen over de Oor- Ibgs-begrooting vulden de vergadering van 21 Maart. Ook hier bleek de praatlustigheid. Oi, stembus van 1925! verbijsterend. Als mi nister van Dijk heeft geredevoerd, kom ik er op terug. Het K. B-, aankondigend ontslag aan in het huwelijk tredende ambtenaren, met ingang van 1 April a.s. (behoudens enkele uitzonderingen) is verschenen. Verdere besluiten in die „lijn" zullen successievelijk volgen. Ook bij den Girodienst begint men opruiming te houden. In afwachting van wat de rapporten der beide oommissiën van onderzoek te lezen zullen geven. Gemeld wordt, dat de'commissie mr. A. Tak straffen zal voorstellen voor dege nen, 'die verantwoordelijk zijn voor de misere. Zoo zou 'de directeur-Kymmel worden terugge zet tot inspecteur en de onder-directeur M. Potjt tot hoofdcommies der Posterijen. De gisting onder het spoorwegpersoneel1 duurt voort. Een pro test-vergadering tegen de ^plannen der Directie t.o. van art. 36 R.D V. is gehouden. Den 28en a.s. wordt een nieuwe bijeenkomst gehouden. Het allerdroefst onge luk, dat minister van Swaay heeft getrofiefin door den dood van een zijner zooras, belette hem natuurlijk verder de Begrooting van Wa terstaat met de Kamer te behandelen. Wel licht zal de zwaarbeproefde bewindsman in staat- zijn, edit in de komende week wederom te doen? Ten Hove had de ontvangst plaats der Suri- naamscbe deputatie, welke H.M. het huldeblijk uit West-Imdië (brpnzen beeld, voorstellend het standbeeld van de Koningin te Paramaribo), kwam aanbieden. Den 31en a.s. b -geeft H.M. zich met haar dan uit Spanje teruggekeerden Gemaal' naar Amsterdam. Het bezoek aan de hoofdstad zal1 dit jaar' duren lot dein 4en April. Uit de jongste Personalia: prof. dr. Polak Daniëls te Groningen, wordt' opvolger van prof. W. Noten te Leiden, die'welhaast dén'zeventig- jarigen leeftijd bereikt. Uirde dooderrlijstprof. dr. Elhorst, hoogleeraar in de Theologiê u Amsterdam, op 63-jarigen leeftijd. Uit de misdadiigheidsrubriek der jongste week: de verdachte in de Haagsche „vergifti- gingszaak" is op Viije voeten gesteld. Te Vaals is gearresteerd zekere.mr. van W., een advocaat, die zieh aan een'lange reeks vai oplichterijen, diefstallen, e.d. schijnt te heb ben schuldig gemaakt. In den Haag is aan het licht gekomen een ingewikkelde zaak van geraffineerde zwendda- rijen door een z.g. particulieren rechëich,.ur. 't Wemelt en krioelt van zakkenrollers, voo ral op de Haagsche en ook op andere stations. Er zijn valsche, an Duitschland gefabriceerde bank biljetten in omloop. Te Drachten is een roof moord gepleegd op een 82-jarig landbouwer. Uit de ongelukkenrubriek een lange reeks van auto-ongevallen. Te Rotterdam kwamen een I autobus en een luxe auto in botsing. Negen in zittenden raakten te water. Vier van hen wer den ernstig gewond (w.v.)' Bij Jutphaas raakte een „karretje" m het Merwede-kanaal. Met de grootste moeite werd de chauffeur gered. Aan het station te Nijmegen raakté een D-eenscht dame, die te haastig was uitgestap, onder den trein. Haar linkerarm werd afgfer.eden. Uit Zwolle kwam de voor velen onbéhage Jjjke tijding, tiat de kassiersfirma v. d, Veghti dF" 'van Reede aldaar, surséance van betaling heeft aangevraagd. ROOKT s deqoedkoope en be si' Overal verkrijgbaar? «»»««eooa#»»ee«#oe»e.«e >o»®e&^»»30»s8«eeeei« lil kortom zooals 't behoort, dan houdt het z'n model', al wordt het nog zoo oud. SPAANDER's Kleeding munt hier door uit. Van de „aangenamer" nova: de Haagsche tentoonstelling „Onze Voeding" ontving haar 7500ste bezoekster. Uit Plankenland: de 81-jarige jongeling Louis Bouwmeester gaat na Vasten een tournée door België maken. Fabricius heeft een stuk vooi hem geschreven. En mevr. ide Boer van Rijk, onze onsterfe lijke Kniertje, smelt haar gezelschap samen met dat van Bromdgeest. Het „ensemble" gaat eerlang een tournee in de Oost maken. Wat er van de meubeltjes van den Duit- schen ex-Kroonprins in de Pastorie op Wierj/n- gen restte, is onder den hamer gebracht. Hei totaal bracht niet meer op dan duizend gulden. Sic transitlll Nog even dit naschrift: Bij den voetbalwed strijd van Zondag 23 Maart bleef 't: België en Nederland 11. Deze uitslag mag men aannemen, trok bij de jongere generatie meer aandacht dan de... garantie verdragen van Robert Cecil. BUITENLAND. Bij .al zijne drukke werkzaamheden die de Bnitsche Minister-President Ramsay Mac Do nald reeds heeft op het gebied der yInternatio nale politiek moet hij zich in deze eerste Lente dagen bezig houden met verschillende binnen- landsche aangelegenheden, die voor Engeland van groot belang zijn. In de eerste plaats is er het dreigende- conflict in de mijnen, dat de aandacht der regeering vraagt, opdat niet in de helft van de volgende maand opnieuw een staking zal uitbreken, die 'het Engelsdhe econo- miscche leven weer zal ontwrichten. In hef Lagerhuis heeft de regeering medegedeeld, dat zij geen minimum-loonen voor de mijnwerkers zal vaststellen. Een aniere kwestie, die de Engelsdhe regee ring moeilijkheden bezorgt, is de staking van het tram- en omnibus-personeel in Londen, waardoor sedert het 'begin van deze week all - verkeer in.de hoofdstad van het Britsche Rijk stilstaat. De regeering heeft "een Staatscommis sie van onderzoek ingesteld om de oorzaken van het conflict op te sporen en reeds heeft zij een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat de oorzaak van het conflict feitelijk is terug te brengen op den cojicui rentiestrijd der verschil lende maatschappijen, waardoor deze niet m staat zijn de door de arbeiders geeischte loons- verhooging toe te slaan. Het ligt thans in de bedoeling van de Britsche regeering een be stuurslichaam voor alle verkeersmiddelen in Londen te stichten, dat concurrentie zal uit sluiten, waardoor een rendabel bedrijf moge lijk zal_ worden. Op dezen basis zal waarschijn lijk nog )dez eweek een einde aan de staking komen. Als een binnenlandse he kwestie kan ook be schouwd worden de aanval op de Britsche sol daten in de Iersche Queenstown, waarbij on geveer 20 slachtoffers vielen. De Iersche re geering heeft zich. gehaast maatregelen te ne men 'tot-opsporing van de daders, die den aan-, val van uit een auto pleegden en zij heeft on middellijk de Britsche regeering haar deelne ming betuigd. Met de huidige Britsche regee ring aan het hoofd, zal deze" gebeui tenis zeer waarschijnlijk geen verdere gevolgen hebben en reeds heeft Mac Donald een verklaring in dien zin aan den gemeenteraad van Queen stown doen toekomen. De Britsche regeering, om meer tot de bui- tenlandsc'he politiek te konten, heeft besloten, jden bouw van de vlootbasis te Singapore niet te laten doorgaan. Dit besluit is niet 'in de eerste plaats gebaseerd op bezuinigingsover wegingen, doch meer uit motieven van buiten- landsöiie politiek. De Britsche arbeidersregee- ring is van oordeel', dat de bouw van dezen vlootbasis den politieken atmospbeer ia den Stillen Oceaan zou bederven, hetgeen tot ver wikkelingen in ide toekomst aanleiding kan geven. Wij weten uit de briefwisseling tusschen Mac Donald en Poincaré, dat het juist het doel is van de Britsche politiek een gezonde atmos pheer voor Internationaal' overleg te scheppen. Het bouwen van een vlootbasis te Singapore zou in verschillende landen als een bedreiging kunnen worden opgevat en dit wensdht Mac Donald te vermijden. De geruchten dat de briefwisseling tusschen Mac Donald en Pomcaré nog zou voortduren, schijnen onjuist te zijn. Dit neemt niet weg, dat er op het oogenblik tusschen Lomiden n Parijs een gedachtenwisseling plaats hoeft, die van het grootste belang voor de gebeurl ©nissen in de naaste toekomst kan zijn. De Frarasche gezant St. Au hire heeft in het begin va:i deze week een bezoek gebracht aan den Britsch-n Minister-Presi.lent, en in dit onderhoud schijnt voornamelijk te zij ngesproken over de waar borgen, die Engeland aan Frankrijk zou kun nen verleenen, ter beveiliging tegen een even- tueelen aanval. Het zou verluiden, dat de Fran- sche regeering op zekere voorwaarden bereid zou zijn tegemoet te komen aan de eisehen van! de Britsche regeering, ook inzake de eventu eels ontruiming van het Ruhrgebie'd, doch be vestiging van deze en andere geruchten ont breekt nog. De Belgisdhe regeering zou niet aan deze onderhandelingen deelnemen, omdat zij aan neemt dat de toezeggingen van de vroegere Brilsche regeeringen over de waarborgen voor de veiligheid van België ook door Mac Donald wonden aanvaard, zood.it het verloop d.er ge beurtenissen voornamelijk afhangt van het al of niet tot overeenstemming komen' van Fran krijk en Engeland. Andere belangrijke geb 'urtenissen, die in vloed kunnen uitoefenen op de ontwikkeling van Europa in de naaste toekomst, zijn de ver kiezingen, die op 4 Mei in Duitschland ejn 11

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1