■mw-iawear cm (TM mi yemeefiiefaaa Mfmanitw. Zaterdag 29 Maart 1924. NOORDSCHARWOUDE. Wilson en Lenin Met idit onderwerp zou de heer de Ligt Woensdagavond komen in de kolfbaan van de heer J. de Bakker te Npordscharwoude Door plotselinge ongesteldheid verhinderd crad voor'hem op de heer L. J. BÖtf secretaris-pen ningmeester der I. A. M. V. en anarchist van, 'Amsterdam. Ofschoon onvoorbereid wist deze spreker, bellier en vlot zijne denkbeelden uit een te zetten. Spr. begon dan met het lieven 'en ide ideeën van Wilson, de kortgeleden over leden president ider Vereenigde Staten van Amerika te schetsen. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, was Amerika niet geneigd daaraan deel1 te nemen. 'Vooral president Wilson was een heftig tegen stander van deelname. Rooseveld en anderen waren echter sterk vóór deelname. Hierdoor ontstond aan beide kanten een hevige propa ganda. Wilson, bourgeois-pacifist, zag geen heil in een oorlogvoeren en was van, oordeel, dat Europa idat zelf maar uit moest maken. Rooseveld zag echter voordeel in een deelname, wan 'tAmerika was goed toegerust. Zooals be kend kon Wilson het tenslotte piet houiden en 'pam Amerika deel aan den oorlog. Waren voor dien de kansen twijfelachtig, thans was de uit slag beslist. Wilson zat echter ook niet stil s!n 'werkte door aan zijn ideaal', de totstandkoming van een bond, waarin alle mogendheden zit ting hadden, en waar verschillen tusschen mo gendheden werden beslist. Wilson achtte deel name aan de oorlog van Amerika van geeini belang, maar van zeer groot belang achte Ihij wede een waarborg. Hieruit is 'dan de volken bond ontstaan, maar natuurlijk is deze dóór 'Fransche en Engelsche politici zoo gemaakt, dat er van 'het goede .en werkelijk ingrijpende plan van Wilson, heel weinig is overgebleven!. Zijn felste tegenstander was wel Clemenceau, bijgenaamd de Tijger, die liever oorlogen zag. Wilson 'heeft veel pogingen aangewend, maar tégen de Fransche en Engelsche politici was hij niet opgewasschen. Toen dan eindelijk zijn '(voorstelen, zeer beknot en in waarde vermin derd, werden aangenomen, wachte hem in zijn OJand bij zijn terugkeer nog een groote teleur stelling. Door de Amerikaansche Senaat wer den zijn voorstelen verworpen. Dit heeft deze groote staatsman geknakt en zijn leven aan merkelijk bekort. Niet alléén was Wilson over tuigd van Ide goede resultaten van dein volken bond, maar ook de arbeidersorganisaties in alle landen hadden vertrouwen in de volkenbond. Een. der punten was zelbestemmingsrecht, maar toen in Opper-Silezië een hoofdelijke stemming gehouden werd, of het volk inlijving bij 'Duitsehland of Polen wienscihte, is het hij Polen ingelijfd, terwijl de meerderheid der be volking pro -Duitsch was. Hierdoor ëiTdoor nog meerdere punten maakte spreker duidelijk, dat d;e volkenbond .een paskwil was. Wilson, aldus spreker, moest verliezen daar hij twee gedach ten ihaid, die niet samen konden gaan, want een duurzame vrede en kapitalistische stelsels gaan niet samen, daar door het kapitaal van tijd tot tijd een wrijving onvermijdelijk is. .Daarom voorspelde spreker een nieuwen oorlog Na Ide pauze vervolgde hij zijn lezing met eën bespreking over Lenin. Hij schetste zijn levensloop, waaruit bleek, dat Lenin reeds op jeugdigen leeftijd deelnam aan de revolutionaire beweging. De aanleiding hiervan was de dood van zijn ©enigste broeder,'die om politieke rede nen op 17-jarigen leeftijd werd opgehangen;. Van toen af aan hadden in Rusland 'vele kleine revoluties plaats, waar Lenin ©en belangrijke rol in speelde. In 1896 werd hij Voor 3 jaar naar Siberië verbannen. In 1917 ontbrandde de revolutie, waardoor de aandacht van de .gèheele wereld pp Ruslarid gevestigd was. Nu was (dan het ideaal schijnbaar verwezenlijkt, n.l. Ide bestrijding van het czarisfilsche juk. Spoedig bleek dat het maar schijn was, 'want én door 'het alleen staan, daar andere landen neit volgden, èn door hongersnood, deden zich spoedig moeilijkheden voor, welke een wijziging van hun programma nQpdzaakte. De boeren werden ontevreden, waardoor de bolsjewistische regeering besloot, tot kapitalisatie der boeren over te gaan en nog later volgde de verleeh'.ng van concessies aan andere landen, waardoor het bolsjewisme zijn einde tegemoet kan zien. Spr. wilde hierdoor doen naar voren komen dat èn Wilson èn Lenin fiasco leden, wat toe té schrijven is aan het .tót, dat men niet moet beginnen met het kapitalisme, maar met de arbeiders. Van de arbeiders moet het initiatief tot een betere samenleving uitgaan, niet door een andelwijze van Wilson of Lenin, maar door te weigeren mede ®e werken aan ales, wat hu!n later nadeel kan berokkenen, bijv. het bouwen van oorlógsschepen. Verder spoorde spr. de aanwezigen aan, om te beginnen met hun lom- deren intellectueel hooger op de voeren, waar door de komende menschheid oen helderder en juister oordeel zal kunnen vellen. Van de gelegenheid tot debateeren werd door een der aanwezigen, gebruik gemaakt. Na eenige re- en dupliek werd deze bijeenkomst dpor den heer T. de Jong onder dankzegging aan den spre ker gesloten. BROEK OP LANGEN DIJK. Algemeen© Vergadering,van de Coöperatieve Boerenleenbank op Woensdag 26 Maart in het lokaal van den hetjr J. de Boer. Den heer W. Slot opende de vergadering, en deelde mede dat het hem genoegen deed;, dit op verzoek der heeren Commissarissen te mogen doen. Toch heeft zulte een opdracht ook terdege zijne schaduwzijde, en moet men zeer voorzichtig zijn met zijne inlekiing, wat betreft de keuze der woorden, vooral als men op finantieel gebied geen specialiteit is. Ook moet men oppassen niet op het terrein van den kassier te komen, anders kreeg de vergadering wellicht tweemaal hetzelfde te noo- ren. En eindelijk, moet men rekening houden tnet het art heel uit het reglement, hetwelk ver bied te veel te vertellen, vah de eigene bank zaken. Toch heb ik nog wel iets, dat wel terdege mag gezegd worden. Ik denk wel eens ha over de ccrisis, die verschillende banken doorma ken,, .en stel mij. dan de vraag, fndi&n bij onze Centrale Bank dit nu ook eens voorkwam dat de zaken niet in orde waren, wat zou dat eelnj ramp zijn voor onze plaatselijke bank. Docto op het zilveren jubileum der C. B. (daartoe ui't- genooaigd) kregen wij den indruk, dat de zaak zeer soliede was, niettegenstaande het contro- 'leeren aLdaar over millioenen gaat. Deze Pre sident -Directeur kunnen wij dan o,ok pns volle vertrouwen schenken. Daarnaast zien wij dien Raad van Toezicht onzer plaatselijke bank en onze zeer accurate kassier, waamoor ik alzoo oij de opening dezer vergadering u toeroepstel bij voortduring vertrouwen in onze bank. Na voorlezing en goedkeuring der notulen', werden tot stemopnemers benoemd de heeren M. de Waard en P. Timmerman. Het aftredend bestuurslid, de heer A. Glas Cz. werd met 135 van de J.44 uitgebrachte stem men herkozen. De heer C. Spaans Jnz. lid vain den Raad van Toezicht werd herkozen met 137 van de 148 uitgebrachte stemmen. De hee ren W,. Slot Kz. en C. Spaans Jnz. plaatsver vangende bestuursleden, werden op voorstel van den directeur der Bank, den heer D. Slot bij acclamatie herkozen. Allen aanvaarden hun ne benoeming. Daarna bracht de kassier zijn jaarverslag ovter den toestand der Bank uii. De kassier deelde daarin mede dat het ne gentiende boekjaar geen gemakkelijk jaar was voor de tuinders, en dus ook niet voor dt Barik. Toch wordt juist in zulk een tijd het nut van deze instelling voor velen meer kostbaar. Het bedrag der spaargelden op 31 Dec. '2o was ruim f37.500 minder dan het vorige jaar. Het aantal' spaarders is 508. Uitgegeven zijn 18 nieuwe spaarboekjes, terwijl' er 17 zijn inge 'trokken. In idien loop van het jaar werd uitgege ven in voorschot f 37375.^- waarvan ruim t 8000 .g.n. tuinders-voorschotten onder garantie van de provincie aan 18 tuinders. Afgelost werd 24005,50. In loop en de rekening stonid onder Ide leden 't vorig jaar uit f 170978.97, thans f204121.03. Het eindcijfer voor ontvangst m löopende rekening is f254363.94 en voor uit gaaf f 212892.61 welk kapitaal is omgezet door 67 löopende rekeninghouders. Het aantal' dagboekposten was vergeleken met het vorig jaar met 88 toegenomen, en be draagt 1614. Het reservefonds is gestegen tot f 12081.92- Het ledental is door toename ge stegen tot 272. De jaarlijksche inspectie vanwege de C. B. 'had plaats op 31 Januari 1923 waarvan bij •den voorzitter van den'Raad' van Toezicht een gunstig rapport inkwam. Onverwachte kascon trole had plaats op 17 April1923 ldoor den heer v. d. Geest met een even gunstig rapport. Dit jaar bleef voor voorschotten en voorschot ten in löopende rekening de rente 5V2 jpet. en 4J/31 pet. voor spaargelden en deposito's in löo pende rekening. Tot goed 'verstand hiervan idien© het volgende: Voorheen werden de loo- pende rekeningen bij onze Bank behandeld als waren het gewone voorschotten met dit verschil' dat het geheele bedrag waartoe de loopende rekening was.vergund niet in eens behoefde te worden opgenomen en ook het eens afgeloste wel weer mocht worden opgenomen. Nu echter kan men op zijn loopende reke ning niet alleen geld opnemen van de Bank, maar ook het eigen geld plaatsen waar het dan de rente doet van gewoon spaargeld even wel met de voordeelen aan een loopende reke ning verbonden. De invoering der nieuwe loo pende rekeningboekjes, hebben eene nog be tere controle mogelijk gemaakt, wat voor de algemeene soliditeit een voorwaarde van groot belang is. De controle thans uitgevoerd naar de voor schriften van de C. B. is tot groote steun voor den kassier, en bevorderd de betrouwbaarheid 'thans zitting gehouden door de Bank, n.l'. Dins dagavonds 7V2—6V2. en "Vrijdagavond op de zelfde uren,, buiten dez .euren wordt voortaan niemand meer geholpen; spreker verzocht hier wel. rekening .mede te houden, en eindigde zijn jaarverslag met de beate wensChen voor de Bank. De rekening luidt als volgt: ONTVANGSTEN: Inhoud der kas 31 Deo. vorig jaar f 29123.71 Ontvangen spaargelden - 103.212.13 Terugbetaalde voorschotten - 24.005.50 Ontvangsten in Loopeniie Rekening van de Leden - 112.407.32 Afschrijving - 5. Reservefonds - 1 623.83 Ontvangen rente van Voorschotten - 8.700.98 Ontv. rente v. Loopende Reken. - 10.529.97 Diverse ontvangsten - 520.19 Totaal UITGAVEN'. Terugbetaalde spaargelden Gegeven Voorschotten Uitgaven in Loopende Rekening aan de Leden aan Ide Centrale Blank - 68.183-23 Uitgegeven* rente Spaargelden - 12.484-2o .Uitgegeven rente Loopende Rek. - 2.918.91 Uitgegeven kosten Centr. Bank - 71.88 Salaris van den Kassier 800. Diverse uitgaven 2.418.06 Op de reserve gebrachte winst - 623.8c Inhoud der kas 31 Deo. 1923 - 20.154.6o Totaal 430457.18 DE BALANS. Inhoud Ider kas 31 Dec. 1923 t 20.154.66 Uitstaande, Voorschotten - 155.122. Te goed in Loopende Rekening van de Leden - 204.121.03 Aandeelen Centrale Bank - 140. Meubilair - 25.— Totaal f 379.562.69 f 263.016.31 if 430457.13 f 140.717.92 - 37375 - 144 709.38 Spaargelden Schuld in Loopende Rekening aan de Leden - 900. aan de Centrale Bank - 103.5b4.46 Reservefonds - 11.186.68 Winst van dit jaar - 8a5.24 i Totaal f 379.562.69 Bij monde van den heer Je. Dirktaaat Az. (rapporteurs) werd ide vergadering medege deeld dat alles volkomen in orde bevonden was, en adviseerde- tot goedkeuring der reke ning. De rente werd bepaald voor spaargelden, en deposito/s etc. op 4 pet. terwijl voor voor schotten etc. 5V2 gehanuhaafd bleef, met in gang vain 1 April a.s. Het salaris van- den kas sier werd zonderhoofdelijke stemming, op voorstel van het bestuur van f 800 gebracht op f1000. De kassier (na verwijdering) hiermede in kennis gesteld, dankte de vergadering voor do hem toegekende verhooging van f 200. Bij de rondvraag bracht de heer C. Timmer man ter sprake het gelezene in de „N.L.Grt.' uit het verslag der Rafiaisenbank te Heerhugo- *waard omtrent de tekorten te Oude Wetering en Terbrugge, en vroeg of onze Bank ook hiervoor mede aansprakelijk is. De heer S,. Wagenaar beantwoordde den vra ger,, dat dit nu wel zoo geworden is, en wel op de volgende wijze. Als aoor een kassier fraude gepleegd is, zoodat de Bank een ver lies daardoor lijdt, dan wordt n.t. eerst de kas sier uitgewonnen, daarna de borgen, en voorts helpen de Centrale Bank en de kocale banken Onze Bank heeft betaal! nu f 102.60. Uitge- isïoten is, wanneer een Bank met verlies heeft (gewerkt, alleen gel'dt dit voor fraude van een kassier. Daartoe is nu een waarborgfonds ge vormd, welks kapitaal opgevoerd wordt tot '130.000,, zoodat men, zonder dat gevallen als die ter bovengenoemde plaatsen voorkomen, even goed tot dit fonds jaarlijks bijdraagt. Het is niet verplichtend, maar vrijwillig, doch het geldt de eer der Banken, alzoo ook de onze. Daarna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Don iderdag j.l. des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heer J. Dam. Na opening, lezing der notulen welke worden goedgekeurd. Goedkeuring van Ged. Staten op de af- en overschrijving en betaling uit den post vooi onvoorzien. Bericht dat de supplet. begrooting een ad miriist-ratieVe wijziging moet ondergaan. Een verzoek van het hoofdbestuur van het Witte Runs om een subsidie van IV2 'cent per inwoner. Kinderen van G. v. d. Oord en J. Bakker zijn, voor gemeenterekening in het St. Elisabeths - gesticht opgenomen. 22 Maart zijn kas en boeken van den ge meente-ontvanger nagezien. In kas moest zijn en was f 2394.88. Bij het electrisch bedrijf f 161.30. Bericht variden minister dat geen termen zijn gevonden stem te verl&einien aan de uitgaven tot bestrijding der werkeloosheid. Nog eens zal worden getracht den minister va inhouding te doen veranderen. In verband met den in te voerani zomertijd deel't voorz. mede, dat mét goedvinden van den Inspecteur de aanvang van de school té Dirkshorn een half uur was verzet en wel van 9 op 9.30 en van 1 op 1.30. De Ouder-Commis sie wenschte echter een aanvangstijd van 10 en 2 uur. In beginsel was de inspecteur hier niet voor, maar waar de Ouderoommissie het vier zoek deed, zdu hij misschien termen kun nen aan het verzoek te voldoen. Ingekomen is bericht van J. J. Kuiper laan den Laanweg, dat 2 zijner kinderen naar Ide school fe Oudkarspel zullen gaan en 1 van Nap. Adressant idaoht dat de schopïbouw was uitgesteld en hij is van meening dat 'het dure 'schooltje nu wel kan wegblijven, terwijl hij 'verder van oordeel is, dat het onderwijs in het Waarland met een éénmans-school nooit zoo kan zijn dan in Oudkarspel waar de klas sen zijn verdeeld. Tegelijk komt in behandeling het voorstel B. en W. om geen openbare school te bouwen te Waarland en de openb. school aldaar met 1 Juli a.s. op te heffen. De voorz. Wanneer dit aangenomen wordt kan met 1 Juli eervol ontslag verleend worden aan den heer Renoo en den heer Van Diemen. ,Het voorstel' vloeit voort uit het schrijven van Kuiper. Spr. zegt dat door het vertrek van die 3 kinderen er maar 6 overblijven. Wij waren ver plicht 6e zorgen' dat de ouders Kun kinderen,'*^ dót onderwijs konden doen geven, dat zjj voor hen wenscheen, maar nu zij zelf de school gaan. afbreken, kunnen wij ons standpunt niet langer handhaven. B. en W. meenden goed te doen in overleg te treden met de overige ouders;, maar ook zij wisten moeilijk een anderen weg te vinden'. De toestand is echter toch nog ©enigszins anders dan wij dachten. De spoorwegarbeider Visser heeft 2 kinderen voor de o,.l. school, zoo dat het aantal maar met 1 zou verminderen. Maar waar dopr Visser is verklaart dat zij veel worden overgeplaatst, meenen B. en W. hun. voorstel te moeten handhaven. De kinderen kunnen geschikt vervoerd worden naar de an dere scholen. De ouders zijn in overleg getre den met den ondernemer van dein auto dienst, en deze zal de kinderen van en naar school brengen voor f3 per kind per maand. Reeds is door óns gesproken met het hoofd der school uit Heerhugowaard (Noord) en deze verklaar de dat eenige kinderen bij hém konden wor den geplaatst, hetgeen zeker dóór B. en W. ."van Heerhugowaard zal worden gesanctioneerd De kosten van vervoer komen voor rekening 'der gemeente, zoomede de kosten 'van toe lating op de andere scholen. De heer Francis zegt altijd bevreesd te .heb ben gestaan tegenover dén nieuwbouw. Het aantal kinderen was zeer miniem en wanneer er gebouwd werd, zo udit gebouw tevens voor andere doeleinden geschikt hebben moeten zijn Die mogelijkheid bestond dat het aantal zoo zou verminderen dat wij geen vergoeding van het rijk zouden krijgen. 0,ok heeft spr. gehoord dat het aantal wel minder dan 6 zou wprden. De heer De Vries meent 'dat het thans een moeilijke zaak is. Het stuitte Kuiper tegen de borst dat de kinderen eenigen tijd in ©en k'ool- boet zouden moeten, en daarom stuurt hij zijn kinderen naar Oudkarspel. Was de school klaar geweest dan was het niet gebeurd. Spr. had het voor die omgeving dan zeer gewenscht geacht dat daar een school bleef. Ook heeft spr. er een bezwaar tegen dat kinderen "van 6Va jaar reeds een geheekn dag van huis zijn. De heer Dekker zegt dat het aantal 'nog met 2 zal' verminderen door het vertrek van P. de Jong. Wij mogen blij en dankbaar zijn, dat de ouders in deze onaangename omstanuigheden zoo'n mooie oplossing hebben gevonden. Dat met ons aangenaam stemmen tegenover die Ouders, vooral ook waar zij bereid waren hun ridderen met den auto mee te geven. Zij zul len thans evengoed onderwijs ontvangen en het is een prachtige oplossing. Ik ben blij dat het zoo gegaan is. KOOPT NOG HEDEN! 10 pCi. KORTING op Sigaren en Sigaretten P. WiJN, Sint Pancras. De voorz. zegt dat het voor hem nog eèn vraag is dat men niet blij moet zijfn dat de bouw zpo lang geduurd heeft. Ik voor mij ben blij dat het wel zoo lang heeft geduurd. Wij kunnen het, niet bejammeren dat de bouw zoo lang geduurd heeft. En ik ben het met Dekker eens dat wij dankbaar kunnen zijn tegenover de ouders voor hunne medewerking Zij verklaarden tevens tevreden te zijn met een kool'boet. Zij hebben niet dót geëischt wat zij aan de hand van de wet konden doen. Het voprstel van B. en W- wofdt hierna goed gekeurd. Tevens wordt eervol ontslag verleend aan den heer Renoo en den heer Van Diemen. De voorz. De heer Renoo was een goed on derwijzer ,en 'het. spijt mij vopr hem en zijfn gezin. Dat is echter geen motief voor ons om op ons besluit terug te komen. Wij 'kunnen zijn belang niet voor het algemeen belang stellen. Ik dank hem voor hetgeen hij voor de ge meente heeft gedaan en hoop dat hij spoedig 'weerr zijn plaats zal hebben gevonden. B. en W. wordt machtiging verleend naar omstandigheden te handelen met den grond,, 'waarop de o.l. school zou worden gebouwd. Voorstel' B. en W. om niet in te gaan op het voorstel van C. Teunis, doch de stroomprijs van het electrisch bedrijf te bepalen op 32 ct. voor zooveel betreft het gebruik boven het thans gegarandeerd minimum. De voorz. zegt dat B. en W'. ha ampele over weging voorstellen het voorstel Francis niet te aanvaarden. Dat voorstel is veel te ingrijpend Wat ide vaste bijdragen betreft en wat daar gegarandeerd moet worden is hooger dan bij B. en W. 633 K.W.'U. moet meer worden ge garandeerden zou tevens ©en verlies voor het bedrijf en een winst voor de ingezetenen betee- kenen van 105 K.W.U. Wat het voorstel van B. en W- aangaat heeft men eën groote sprong daarin en hebben zij overwogen een tusschenrubnek in te brengen. Dit is dan ook wel' mogelijk, maar men heeft idan ©en verlies aan den ©enen en 'een winst aan 'den anderen kant maar m het voorstel Fran cis zal het verlies van het aantal lichtpunten oneindig grooter zijn dan ip. het voorstel van I 'B. en W. De ingezetenen van het Waarland zullen het zeker zeer op prijs stellen wanneer het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Francis zegt de twee tarieven te hebben onderzocht en dat van hem het beste te hebben gevonden. Wij moeten zorgen dat

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3