MinWfUf^M fttywoiaf wane. Ket bedrijf renidab'el is en gelijkmatig op 1de verbruiKers drukt ein bij mijn voorstel vindt men een begrijpelijke verdeeling Volgens <ie begrooting veronderstellen B. en 'W. nat er 3440 K.Wï.U, zal worden gebruikt boven bet gegarandeerde. Dat verbruik be droeg verleden jaar 800 K.W.U. Dn ik meen dat 15. en Wer wel wat te optimistijscd tegen over sitaan wanneer ^ij denken dat nog 2o4u K.I.W.U. meer zal woruen verbruikt. De beer De Vries is het met den heer Fran cis eens. Het behoeft geen winstgevende zaak te zijn, als bet maar rendabel is. De beer Dekker is van oordeel dat de men- gjohen meer zullen gebruiken nu zij boven tact gegarandeerde minimum zoo weinig zulten be talen. ik ben er niet bang voor iaat er munjuer zal worden gebruikt en de regeling is. tnains Zeer tot genoegen van de burgerij. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen met alleen de heer en De Vries eüj 1' rancis tegen. Voorstel tot bet verleenen eener subsidié voor 1924 van I//2 oent per inwoner als bijurage |:n de kosten van de ontsmetuagsuijensteii van Ir,et Witte Kruis,. 7 De voojrz. deelt mede dat de meerderheid van B,. en W. voor bet geven van een subsidie, was. De heer D,e Groot stemde tegen. De beer De Groot. Wanneer men de reke- ping vandde ontsmettingsoiiensten sluitend wil maken dan zal man de ontsmettingsikosten die nen te verJboogén. Kr moet maar eens et,u einde komen aan bet geven van subsidie, Ken ieder moet zien zek kunnen bedruipen. Na een kleine discussie wo,rdt alleen met den beer De Groot tegen besloten een subsidie te .geven voor 1 jaar. Wijziging suppl. begrooting 1923- De door Ged. Staten verlangde wijziging wordt aangebracht. Voorstel tot bet verleenen van een voorschot over ly23 vain 80 pet. der onderwijskosten aan de bijz. school te Kerkbuurt. De voorz. zegt dat deze kosten zullen be dragen 1 2o81 berekend naar de kosten per leerling aan ide o. 1. school. Dit voorschot worat verleend. Aan B. en W, wordt macutiging verleend tot bet doen van berstekingen aan de gemeente gebouwen. Aan de 0.1.school en ondervvijswoning te pirksborn zal voor een bedrag van t öot) Wor- jiden besteed. I Tot uitvoering van de werken op Kierkebuurt 'wordt de gunning gedaan aan den laagsten ■insiabrijver voor i 3y5. De begroeting was 1 3o0. Konavxaag. De keer D,e Vries vraagt of er al geschreven is over bet bek te Kerkebuurt. De voorz. antwoordt bevestigend, maar er is nog geen antwoord ontvangen. De beer Francis wensoht over 1 der ge- meentegebouwen in comité te spreken. De rondvraag levert verder niets op, waarna .sluiting der vergadering volgt. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Maart 1924, des avonds half acht in voltallige zitting. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heer K. G. Reinders. Na opening worden de notulen van-.de vorige vergadering gelezen en onder dank goedgekeurd. Door B,. en W. is kasverificatie gehouden bij den gemeente-ontvanger. De ontvangsten hadden bedragen f 109801.25^/2 de uitgaven 199899.911/2 In kas was en moest zijn f 9961.34. Tevens is door B. en W. inzage genomen van de ingerichte boekhouding, volgens de nieuwe voor schriften. 1 Bij de gehouden verhuring op 5 Februari werd de volgende gemeentelanderijen verhuurd. Een stuk weiland het zuidelijkste deel, genaamd „Vlas" groot 57 a. 45 c.a. aan C. Pranger. Het noordelijkste gedeelte van hetzeltde weiland, groot 57 a. 45 c.a. aan C. Pranger. Een stuk weiland, genaamd het „Gaarke" groot 1 H.A. 12 A. 60 c.A. aan A- de Vet Az. Het grasgewas langs de bermen aan den weg naar het station, groot 40 a. voor f 5.50 aan T. Kostelijk. t Het weiland achter de o.l. school groot 22 a. 50 c.a. voor f40 aan Jb. Schuit. (Bericht van Mej. Lindhout dat zij haar benoe ming tot lid van de Plaatsel. Schoolcommissie aan neemt. vEen eensluidend bericht van den heer Gorter. Bericht van H. Bekker dat hij zijn benoeming tot lid van het B. A. aanneemt. Dankbetuiging van het bestuur van „Nut en Vermaak" voor de verleende subsidie. Eveneens dankbetuiging van het bestuur van de Harmonie „Excelsior." (Goedkeuring van Ged. Staten op de suppletoire begrooting dienst 1923. Tevens goedkeuring op de verordening tot hef-, fing van plaatsel. inkomstenbelasting, zulks Wat, 1 betreft de wijziging op de invordering, i Bericht van Ged. Staten dat bij beschikking van, de Koningin aan K. G. Reinders vergunning wordt verleend te Zuidscharwoude te wonen tot 1 Januari 1927. IDeze stukken worden voor kennisgeving aan-i genomen. Van B- en W. van Oudkarspel opgave van ont vangsten en uitgaven bij den vleeschkeuringsdienst De ontvangsten hebben bedragen f 3933.25, de uit gaven f3789.98, voordeelig saldo f143.27. Van B. en W. van Oudkarspel is ontvangen het 1 verslag over denzelfden keuringsdienst. Beide stukken worden voor kennisgeving aan- genomen. i Een circulaire van Ged. Staten over het gebruik I van slootwater en een bepaling in de politiever ordening op te nemen, waarbij wordt verboden het verbruik van dit water voor verschillende doel- t einden. !Bj. en W. stellen voor de bepaling overeenkom-: stig Ged. Staten te redigeeren, om niet in strijd i te komen met de Warenwet. (Wordt aangenomen. Het tweede gedeelte van de circulaire bevat het verzoek een verbodsbepaling te maken, dat de Loozing van de privaten niet meer op de sloot mag uitkomen. B. en W .zijn het volkomen met Ged. Staten eens, dat dit zeer zal medewerken om besmetting te voorkomen, maar stellen voor niet aan het verzoek te voldoen, op grond van de hier gebleken onuitvoerbaarheid. De voorz. voegt hieraan toe dat het gemakkelijker gezegd is dan gedaan. Overeenkomstig het voorstel BL en W. wordt- Deslotein. Een schrijven is ingekomen van het R. K. Kerk-) Destuur, waarin mededeeling wordt gedaan, dat in verband met de voorgenomen uitbreiding van de school, hiervoor van gemeentewege de benoo-, digde gelden 'worden verzocht. (De voorz. zegt dat B. en W. -zich in1 verbinding nebben gesteld met het R.K. kerkbestuur, en voegt nierbij, dat eer een maand verstreken zal zijn nog een bijeenkomst zal worden gehouden met dat Kerkbestuur en den inspecteur voor het onderwijs, en daarna de uitgewerkte plannen zullen worden ingediend. ;De heer Duijves vraagt welke maatregelen men denkt te nemen wanneer het 1 April is Zouden de nieuwe kinderen dan geplaatst kunnen yrorden vraagt spr.? r t De voorzitter antwoordt dat dit in onderzoek is bij het kerkbestuur. Door het kerkbestuur zal zoo noodig hierin worden voorzien door de daar-, stelling van noodlokalen. 1 De heer Duijves. Voor rekening van het kerk-- bestuur of voor dè gemeente? De voorzitter antwoordt dat dit niet op den- weg der gemeente ligt. Wie onzer zal niet betreu ren dat deze toestand is verkregen door een aar-t' zenng van hoogere autoriteit? In B, en W. is er reeas met een enkel woord over gesproken, maar dij vele buitenstaanders heeft de meening postge vat, dat de traineering van de uitbreiding de schuldi is van het gemeentebestuur van Noordscharwoude.-. En niets is minder waar dan dat. De raad heeft niets kunnen doen aan de noodzakelijke uitbreiding van de school. Men was aan banden gelegd dooit noogere autoriteit. Daardoor is een toestand ge schapen, die meer dan treurig is. De heer Duijves. Dat vind ik ook. Ik wil er niet veel meer van zeggen. Maar wanneer de voorz. zegt dat het niet de schuld is van B(. en W. en< uen raad, wil ik wel verklaren, dat wanneer het zoowel de Openbare Lagere school had betroffen de raad zeker een andere houding had aangenomen. De voorzitter. U redeneert niet zakelijk. Het is een heel leelijk verwijt aan uwe medeleden. Maar dan moet u ook met feiten komen. U weet en kent de oorzaken dat niet eerier tot uitbreiding kon worden overgegaan. Ik hou er anders niet van op dergelijke nietszeggende phrases in te gaan Maar zeker zal dit leiden tot een minder aange name samenwerking. ,n ,'De heer De Geus. Ik zou wel eens willen weten op welke gronden de heer Duijves dit gaat be weren. Hij kan hét nu wel in den raad slingeren maar moet net nu ook maar bewijzen. Ik ben van een geheel ander idee dan hij. 1 De heer Duijves. Dat kan wel zijn. De heer De Geüs. De kwestie Langedijk één heeft hierin ook een groote rol gespeeld. Het is een krasse uitdrukking van Duijves. Hij moet dit bewijzen. (De heer Duijves zegt dat het van het begin af aan is tegengehouden. En het was zeker eerder tot stand gekomen, wanneer hierin was medege werkt dan aldoor op de wet te hameren. De voorzitter.' U zegt dat wij de uitbreiding van de R.K. School hebben tegengewerkt. ,D«j heer Duijves. Het is meer mijn bedoeling dat het van hoogerhand is gekomen. Maar de raad is hierin ten achter gebleven. De voorzitter. Indertijd is afgewezen het verzoek tot uitbreiding van de R.K. school. Maar dit was een beslissing van den minister van Onderwijs. En wie heeft nu de plannen tot uitbreiding uitgesteld en daarop afwijzend beschikt? Ik was hier on geveer een maand voorzitter, toen - de brief van den minister kwam behelzende de afwijzende be schikking op het verzoek tot uitbreiding. Nadien is er nimmer meer een verzoek om uitbreiding ge weest. Hoe heeft de raad hierin dan kunnen, tegenwerken? 1 De heer D.uijves. Ik dacht dat er meer een aan vraag om uitbreiding is gedaan. De voorzitter. Geen enkele maal. Ik wil het niet voor de leden opnemen, want zij zullen zich zélf wel verdedigen. Maar u heeft een onaangenaam, en leelijk verwijt aan uwe medeleden gedaan. En wanneer u hen verwijt te hebben tegengewerkt dan treft dit verwijt indirect ook u. De raad heeft hieraan niets kunnen doen. Als u dit inziet, zóu ik u verzoeken op uw woorden terug te komen De heer Duijves. We moesten de zaak nu maar dichtplakken. De voorz Maar' is u |nu overtuigd, mijnh. Duijves.i De heer D.uijves. Laten we de zaak maar laten rusten. pe heer De Geus. Het gaat er juist om .of de hr. Duijves nu overtuigd is dat de raad er niets aan heeft kunnen doen. Wanneer een der kath. raads-, leden in het openbaar met dit verwijt durft te ko men, is dit voor mij een bewijs dat deze idéé al aardig bij de kath. heeft post gevat. De voorz. Laten we nu maar van dit onverkwik-, kelijke onderwerp afstappen. Ik meen dat de lir. Duijves het verkeerde van zijn woorden heeft in gezien. Verzoeken zijn ingekomen van de R.K. school en de School met den Bijbel, om een voorschot gebaseerd op de vergoeding voor het L. O. Dit, voorschot bedraagt 80 pCt. 'D,e voorz. zegt dat het onderwijs bij de om school f15.95 Per km4 heeft gekost. De R.K. school had gemiddeld 284; leerlingen maal 15.95 is f 4529,80, waarvan 80 pCt. is f 3023.24. 1 De School met den Bijbel 40 leerlingen van 15.95 is f638, waarvan 80 pCt. bedraagt f5x0.40. De gevraagde voorschotten worden op voorstel van B. en W .verleend. 1 Van de visschersvereeniging „Geestmer-Ambacht afdeeling van de Ned. Heidemaatschappij, is het verzoek ingekomen, om weder het viscnrecht in het gemeentewater te mogen pachten onder dezelf de voorwaarden van het oude contract. De voorzitter zegt dat 5 jaar geleden het ge meentewater is verpacht voor f25.B. en WL hebben besloten in te gaan op het verzoek en de verpachting weder te doen geschieden voor 5 jaar tegen een pachtsom echter van f 50.—. B. en W. meenen deze gepaste verhooging voor de gemeente te kunnen erlangen en daarmee tevens voldoende acht te slaan op de belangen van de vis- schreij, daar het algemeen bekend mag heeten, dat die niet in rooskleurige omstandigheden verkeert. De heer Zut meent dat 5 jaar terug hetzelfde voorstel is gedaan maar het toen niet van stapel is geloopem. i De voorzitter antwoordt dat het voorstel uit de leden zelf voortkwam en toen met 1 stem meerder-, heid is verworpen. !De heer Zut zou gaarne zien, dat, wanneer de visschersvereeniging geen 50 gld. wilde betalen, het recht weder voor f 25 werd verpacht. pe voorz. zegt dat B. en W. vermoeden dat wel 50 gld. zal worden gegeven. Wanneer wij de versla gen zien van elders, waar een hooger pacht wordt.' geheven, dan is ons te vorderen bedrag nog zeer miniem. De heer Kooij zegt dat de vereeniging het weer voor f25 wil inhuren. De visscherij is slecht en. daarom zou spr het bedrag niet willen vérhoogen. Pc voorzitter. Ook door ons is besproken de ver eeniging tegemoet te komen. Wanneet wij hiër ter dat willen, zullen ook anderen dit moeten doen Maar de paenten worden overal opgeureven. Dé: heer Kooij zegt dat de visschers er 5 jaar geleden beter voorstonden dan nu. De heer Ootjers zegt dat de gemeente Noord-, sciianvoude nog geen philantropische instelling isv 'Wahriteer het water voor de burgers was, zón er nóg fets voor kunnen zijn. Maar nu in het geheeL niét. De pacht is zoo een billijk bedrag. Dé heer Barten vindt het belachelijk om f25 tè vragen en wijst daarbij op Koedijk, waar de ver eeniging 150 gulden moet betalen. Ook andere ge meenten gaan hooger en is het billijk dat wij er ook iets voor ontvangen, f25 is zeer miniem. De lxeer De Geus. Het gemeentebelang is er ook nog. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan-: genomen. r pe voorzitter zegt dat thans door B,. en W. een voorstel zal worden gedaan dat niet op de agenda staat, maar waarover dusdanige gegevens zullen, woredn verstrekt, dat men het onderwerp volko men kan beheerschen. De Straat. Wij allen zoo vervolgt voórz. hebben gezien dat de straat' in een meer dan slechten toestand verkeerd. - En daar sukkelen wij nu al 2 jaar mee. Verleden jaar is een groot bedrag uitgegeven voor herstel, maar de toen verbeterde pieicken zijn weder geheel ver dwenen. N uis inen weer bezig met verschillende gedeelten te vernieuwen, maar het betreft dan nog maar een 'klein gedeelte van de geheele straat., waarbij het andere nog ongunstiger afsteekt. En nu. vragen wij of men den toestand nog langer mag bestendigen? Aan Oosterlee, den gemeente-opzich ter is dan ook gevraagd de kosten te berekenen van een afdoende verbetering, zoodat de straat ge schikt is voor voertuigen en voetgangers. 1 Aan de andere zijde zou men misschien liever wachten met het oog op de gemeentefinancien. Maar hier zou uitstel met zich brengen een nog meer verslechteren en een nog kostbaarder worden van de verbetering. Ook het ophalen beteekent niets, omdat niets anders dan puin wordt opge haald. Toen de opgave van den opzichter binnenkwam bleek ons, dat de straat slechter is dan wij dachten De gemeente is voor herstelling in gedeelten ver deeld. Vanaf de grens van Zuidscharwoude tot Jb. Bruin is 205 M. of 9680/0 Mp., 500 M2, niervan zal kunnen worden verlegd. De rest moet- in orde gemaakt met meuwe steenen, waarvan de kosten bedragen f 1470.Zand en arbeidsloon f630, totaal, f2100. Vanaf de brug van de Gasfabriek tot aan Jb. Ootjers 70 M. of 276 M2. Een derde van de stee-; nen is bruikbaar. Nieuwe steenen f 560.zand en arbeidsloon f 180., totaal f740.j Vanaf J. Kuiper tot daar waar men nu bezig is 4x0 M. of 17590/0 M2. Een derde van de steenen Kan worden gebruikt. Nieuwe steenen f3780, zand en arbeidsloon f1145, totaal f4925. Vanaf Mosselbrug tot aan Spoorstraat 1350 M., De helft kan gebruikt. Nieuwe steenen 2100 gld., zand en arbeidsloon f877.50, totaal f2977.50. De total eherstelling zal een uitgave behoeven van f 105.42.50. Bi. en W stellen tevens voor de herstelling in eigen beheer uit te vqeren. Zelf zand en steenen aan te koopen, en zelf de straatmakers aan te stellem. Deze opgave is B:. en W Jniet meegevallen, maar de cijfers geven volkomen den toestand van de- straat weer. 1 B. en W. zijn ook van oordeel dat hier geen uit-, stel. kan plaats hebben en hebben besloten aan den raad voor te stellen een leening voor deze her-: stelwerken aan te gaan van f 11000.aflosbaar in 20 jaar tegen een rente van ten hoogste 6 pCt. Door den heer Zut wordt hierna gevraagd of een aflossingstermijn van 20 jaar niet te hoog is. Wian-r neer de leening nog xiiet geheel is afgelost, vervalt men ai reeds in onkosten voor de nieuwe. pe voorzitter zegt dat tevens ieder, jaar een be drag voor onderhoud zal worden uitgetrokken. Spr. zegt dat B .en W. meenden de aflossing zoo mild mogelijk te moeten makeiv De heer Zut acht net oeter dat de aflossing ge schiedt in 15 jaar. De voorz. antwoordt persoonlijk daartegen geen' bezwaar 'te hebben, maar men zal de aflossing, nauturlijk moeten verzwaren. De heer Zut zegt dat de straat veel te lijden heeft van het drukke verkeer. Men is over 20 jaar of eerder weer aan een nieuwe straat toe, en ook daarom acht spr. het beter om in 15 jaar af te lossen. Anders zou men nog zitten met een oude sbhuld. De heer Kooij kan zich volkomen vereenigen met het voorstel van B. en W. maar zou de aflossing: ook in 15 jaar willen doen plaats hebben. Vooral ook waar in de nieuwe straat oude steenen wor-r den gebruikt, zal deze eerder af zijn. De heer Ootjers zegt dat ook rekening gehouden moet worden met den toestand. Het mag nu goed gaan, maar men weet niet wat de toekomst zal brengen. Verkorting van den aflossingstermijn be teekent toch verzwaring van de Lasten. De heer Duijves vraagt of het werk zal worden uitgevoerd in dagloon of zal worden aanbesteed. De voorz. Het is de bedoeling dat de gemeente zand en steenen koopt en straatmakers aanstelt. Het arbeidsloon kunnen wij regelen door het in eigen beheer te nemen. Tegelijk kan dan onder de oogen worden gezien het achteruit zetten van de hekken. Als eerste komt hiervoor in aanmerking; het hek van den heer Kooij, wat betreft het weg nemen van een hoek daar. 1 De heer Barten. Ook is het de bedoeling de straat niet af te sluiten, maar het verkeer te la ten doorgaan. Dat kan niet wanneer het werk zou worden aanbesteed. De heer De Geus acht een aanbesteding ook niet wemschelijk. De voorzitter zegt met genoegen te bespeuren dat de raad niet afwijzend staat tegenover het voor* stel van B. en W. Het is een meer dan noodza-t kelijke uitgave. De heer De Geus zou het ook wel mooi vinden om de leening in 15 jaar af te lossen, maar met het oog op de draagkracht van de gemeente is 20 jaar zeker niet verkeerd. j De voorzittei zegt dat in 15 jaar wel een aflos sing mogelijk is. Ieder jaar toch wordt van de distributieschuld f 2200 afgelost. Een een verhoo ging van de aflossingen voor de straat zal geen verhooging van hoofdelijken omslag met zich brengen. i De heer Kooij vraagt wanneer de distributies schuld is afgelost? De voorzitter antwoordt dat eind '26 begin '27 de schuld zal zijn afgelost. pe heer Kooij vraagt of niet begonnen kan wor- den met lage aflossing om na beëindiging van de distributieschuld met hoogere aflossingen te ver volgen? De voorz. vieest dat dit niet zal worden goedge keurd. pe heer De Geus zegt dat de zaak goed door B>. en W. is bekeken en kan zich volkomen bij het voorstel neerleggen Dè heer Zut doet het voorstel de leening af te lóssen in 15 jaar Hét voorstel B. en W. wordt aangenomen met de heeren Zut, Duijves en Kooij tegen. Dit betreft alleen de aflossing van de leening. De voorz. zegt dat het B. en W. genoegen doet, dat het voorstel fa z'n geheel is aanvaard en. hoopt dat de slechte toestand van den weg spoedig-tot liét verleden fcil béhoorett. Spï. vóegt hier nog aan toe dat men ér zeker fliet Spoedig toe 'over zal gaan ook andere'wegen te bestrijken. De voorz. doet namens Gasc. en Bi en W. het voorstel den ströomprys voor elctrisch licht te ver lagen van 42 op 40 cent per KjW.U. pe heer Kooij vraagt of die twee centen niet in kas kunnen worden gehouden, om een hoogere af schrijving te kunnen doen. Spr.'is er voor de zaken vlug af te doen. De voorz. antwoordt dat het voorstel wordt ge daan op grond van de verkregen gunstige resulta ten. Aanstonds zal uit de in te dienen rekening blij ken, dat behalve de gewone ook nog een extra afschrijving is gedaan. 1 De verlaging wordt hierna aangenomen. 'Namens gasc. en B. en W. doet voorz. het voor stel het reductiegas in te trekken. Het heeft wei-,, nig resultaat g&iad. 1 De heer Kooij zegt dat zijn buurman Meurs over de maand Februari 1 M3. gas heeft verbruikt Wan neer men nagaat dat daarvoor dé meteropnemer moet komen, de kwitantie moet worden geschreven de kwitantielooper moet komen, en ook nog eens de fitter, dan heeft men daaraan een strop. Spr. zou zujke aansluitingen willen afsnijden, of zij zouden een minimum moeten garandeeren. De voorz. U weet, ik ben niet bang voor het ■nemen van maatregelen, maar daar zou ik toch niet voor zijn. Men moet toch ook meterhuur be talen en dat zou gauw meer bedragen dat de kos ten van het verbruikte gas. De menschen zullen zich zelf dan wel willen afsluiten. De heer De Geus. Wanneer de meteropnemer er is geweest komt later de incasseerder. Is het niet mogelijk dat de meteropnemer tevens de gelden int. D evoorz. antwoordt dat dit moeilijk zal gaan, maar het kan worden overwogen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. De voorz. zegt dat B. en W. thans komen met voorstellen tot wijziging van de verordening rege lende de betaling van schoolgeld. Sinds de verorde ning in werking was getreden, is gebleken dat er een verbazend hoog schoolgeld moest worden be taald door de lagere inkomens. De"progressie is ook. het meest gelegd op de lagere inkomens. Dit wordt door B. en W. een ongezonden toestand ge- acht. De oude regeling luidde: inkomen van gew. 0. v.v.o. 8001000 2.601. I. 10001200 5-20 1.50 1200—1500 7-8q 2.1 1,5001800 10.40 2.50 18002200 I3- 3-— 22002600 18.— 4.—- 26003000 24.— 5.— 30003500 3°'~> 6.1 3500 en meer 36. De nieuwe verordening luidt als volgt: inkomen van gew. 0. v.v.o, 800iodo 2.60, 0.50 1000—1200 3-— Q-7S 12001400 3-9°i i. 1400—1600 5.20 1.25, 1600—1800 6.50 1.5a 18002000 8.-1 2.-1 20002200 10. 2.5Q 22002400 12.i 3- 24002600 i5'--' 3-5° 2600—2800 18.—: .4-—1 28003000 21. 5-— 30003200 25.— 1 32003400 30.— 7* 3400—3600 35-— 8.— 36003800 40.— 9 38004000 45-i 10.1 4500 en hooger 50.— 11. (De voorzitter zegt dat de reductie per kind is vervallen omdat het schoolgeld geregeld wordt naar de rijksinkomstenbelasting. D>e voorz. spreekt den wensch uit dat de regeling voor hec vervolgo. dit resultaat heeft, dat meer ou ders zullen besluiten hun kinderen dit te doen volgeln. I De nieuwe regeling wordt zonder discussie aan genomen. B. en W. stellen voor de belasting op de honden te verhoogen én wel: een werkhond te brengen van fo.75 op 1.en een luxe hond van 1.50 op 3, (De heer Jes vindt f3 veel geld vooral voor oude menschen die het bijna niet betalen kunnen. De voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt, om, wanneer de belasting voor on- en minvermo genden te zwaar mocht blijken te zijn, ieder geval op zich zelf te behandelen en dan de belasting te verlagen of ontheffing te verleenen. Het voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Ootjers vraagt of geen adres is ingeko men over de schooltijden. De voorzitter. Niet voor den raad. Wel voor Bi. en W. 1 Naar aanleiding van het herstel van de straat, zegt de heer De Geus, dat Kit geschiedt met het oog op het algemeen belang. Dat de wegen in orde zijn en voldoen aan de eischen van den tijd. Ei* dan heeft men aan z'n eigen wegen genoeg. De voorzitter heeft straks gezegd dat geen onkosten zullen worden gemaakt voor wegen buiten de gemeente. Wanneer dus een gemeente verplicht is haar wegen in orde te houden, dan is het zeker gewenscht dat vanuit de vier Langedijker gemeen ten bij Alkmaar wordt aangedrongen op verbete ring van den Twuijverweg. In verschillende ar tikelen is er al eens meer op gewezen als zou het gemeentebestuur de belangen van zijn ingezetenen niet behartigen ten opzichte van den Twuijverweg. Ik zou het echter omkeeren en bij Alkmaar willen, aandringen op verbetering. Wanneer het Alkmaar te zwaar is, is een goede oplossing te verkrijgen, door een drietal wisselplaatsen in den weg te ma ken voor de rijtuigen. Het grootste gevaar wordt verkregen bij het elkaar passeeren. De voorz. zegt dat hem officieus bekend is dat door St. Pancras aan Alkmaar is verzocht den weg in orde te maken. Daarna interesseerde de Kamer van Koophandel zich voo deze zaak. Er werd een conferentie gehouden om tot verbetering te gera ken. Nu zijn Alkmaar en St. Pancras aan het plannen maken en is mij officieus bekend, dat zij ook bij de andere gemeenten zullen aankloppen. De heer De Geus. Is iedere gemeente niet ver plicht haar eigen weg te onderhouden. De voorzitter. Tot nog toe wel. Het ligt ook niet op onzen weg dien weg daar te Keipen verbeteren en verbreeden. 'Ik 'zó ude voorstanders van mede werking wel willen vragen, wanneer St. Pancras zijn weg gaat verwaarloozen, en vraagt om steun omdat alle verkeer dien weg moet passeeren, of zij daaraan steun wilden verleenen? Daar zouden wij natuurlijk niets aan doen, omdat het onder houd aan die gemeente zou zijn. Dê Kamer van Kóóphandel acht het zoo van-zelf-sprekend dat de 4 Langedijker gemeenten hier aan deel moeten ne men, maar het zal bij mij niet zou gauw gelukken/ ijm daaréan te overtuigen. Wij hebben onze handen

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4