feBTER-TflBAKJ Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. BO 41. hlYMIItt. TtLEFtltefeK J Zaterdag: 5 April 19S4 S8e JF arffa- g per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. Tel. M kin Pffl Mmmefferlsi NIEU WE LANGEDIJKER COURANT. Deze ooarant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHREIEHTSFBUS SEDAOTEUB-UITGE VEB BUBBEL: loordscharwonde. tB A3),. EKtEfi.-lCljSa» Taa 1—6 regel» 75 et., elke regel meer IB ct« Groots letters of Tignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtsreek» aan den Uitgever DU Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 1 April. De Zomertijd 1924 is twee dageln oud. De door dein 'heer Braat allermeest gehate periode (waarvan men zich in enkele kleine gemeenten heclèmaal niets aantrekt), begon in een tem peratuur, die eer aan November dan aan April deed denken!... Inmiddels heeft Minister Ruys eene commissie ingesteld ('onder presidium van Tdien'heer Zaalberg), welke'de voor- en nadoe len van den wettelijken zomtertijd zal hebben, te wikken en te wegen. Men weet, dat de Tweede Kamer onlangs eene motie-van den Heuvel hééft aangenomen, de instelling van officieelen Zomertijd afkeurend. Allicht zil deze ui'spraak „stimulans", prikkel, zijn, om tot de afschaffing te aaviseeren... En... de beslissing vioor dien jare .1925 zal moeten vallen voordat de stembus geopend wordt. 'tZiet er dus voor ide vervulling van 's heeren Braat's haxtewensch m-iet kwaad ,uit. De parlementaire machine werkt nu onder voortdurend-hooger, sterker druk. Deze week gaat ook de Senaat aan 'den slag. fel- deze heeft o.m. het gansche Budget nog 'voor Ide borst 1... De kans, dat de Tweede Ka mer er in slaagt om, in (de Stille Week wordt niet vergaderd, vóór of op 11 April' a.s. ge- teed te komen met al 'wat er npg op die agenda staat, wondt er niet groofer op. Ondanks de zachte of strenger toon geuite vermaningen van Iden zoo voortreffelijken en met stevige hand leidenden Mr. Dion Kpolen blijft' dè praat lustigheid verbijsterend!... Op Dinsdag 25 Maart j.I. heeft Minister D,e Graaff er zijn nieuwe Billi ton-regeling door gekregen. De tegenwoordige tin-cops-essie loopt in April 1927, en nu was het igevaar stellig niet denkbeeldig, dat de Billiton-heeren het „af room-stelsel", den roofbouw, zouden gaan toe passen, trachtend bannen te halen wat tie ver meesteren viel1, vóórdat het getij ging verkro pen. Vandaar deze regeling, genaamd „Op- ricchting Naamlopze Vennootschap Gemeen schappelijke Mijnbouw Mij. Billiton", waarbij, Vader Staat en de nieuwe Vennoptsiohap zoo- wat compagonns wordein, terwijl de Regeering het heft in handen houdt. Ir. v. d. Waerden was de eenige die het ontwerp bestreed, doch ook hij erkende, dat er veel goeds in wordt gevonden .Het werd met 65—15 aangenomen. En dienzelfden dag kwam er een emd aan jde deliberation over de Begroeting van Finan ciën. Van die discussie stjp ik aan, (dat die heer Jan ter Laan o.a. ter sprake bracht Ide bestraf fing van ambtenaren, die .hebben meegedaan aan de propaganda tegen de Vlootwet. Minis ter Colijn verduidelijkte, dat deze personen de aferlichtste straf (berisping) werd opgelegd. In "t algemeen vindt Z.Exc. dat ambtenaren het best doen ziCh van dergelijke propaganda, pro of contra, te onthouden. Doen zij 't buiten diensttijd, dan zijn ze niet strafbaar. In di|enst- tijd blijven zulke dingen steeds ontoelaatbaar. Tenslotte is Hoofdstuk VUB goedgekeurd met 55 stemmen tegen die. der elf aanwezige soc.- idem. laden der Kamer. Waarna nog is aange nomen het ontwerp tot wijziging dier wet op het Statistiéicrecht, het halve-centje uit de ad ministratie der belastingen doende verdwijnen. In fden avond van 25 Maart, te half negen, kwam het Lagerhuis weer bijeen, vatte Hoofd stuk VIII (Oorlog) wederom aan en bleef tot... 'snachts half drie vergaderen! Minister Van Dijk heeft in een rede van ruim twee en een half uur de reeks van afgevaardigden, die over zijne J3egrooting hadden geredevoerd, be antwoord. Ik teekien aan, dat Z.Exc. van Oorlog de uit rusting onzer artillerie onvoldoende noemde, er op wees, dat meer dan tot dusver de par ticuliere nijverheid dient te worden „gemobi liseerd1' voor munitie-aanmaak in oorlogstijd. Het capitulatiestelsel wordt bij de wet geregeld. De militaire salarissen' zullen, e.a- de bur- FIRMA HOUWING - Mient 7 gerl'ijke opnieuw worden opgebouwd. Samen voeging der opleiding van beroeps- en vërlofg- pffideren lacht den Minister wel toe. De tijd voor regeling'van de rechtspositie der onder officieren acht Z.Exc. nog niet aangebroken. Aan intrekking van de Kringen-wet denkt mi nister Van Dijk 'niet, wel aan wijziging er van. Bij de repliekerij, werd geboren eene motie J. ter Laan, welke de Kamer wil fdoen uitspre ken, idat met het stelsel van toelagen laan groe pen van officieren moet worden gebroken, ter- Wijl, in afwachting daarvan, geen nieuwe toe lagen moeten worden verleend. Deze motie 'schijnt wel sympathie te vinden. Zij is „zwem mende". Dan was er nog eene reeks amendementen - K. ter Laan, waardoor tusschen de 8 en 9 millioen bezuiniging zou worden aangebracht, '(opheffing der plaatselijke Staven, van de ca valerie, de artillerie, de Stelling Amsterdam, ètc.) Achtereenvolgens werden deze amende menten verworpen of ingetrokken. Hoofdstuk VIII is Donderdag in zuivere partijstemming goedgekeurd. Bij den aanvang der vergadering van Vrij dag 28 Maart sprak president Ko,ol'en een echt- hartelijk en van waardeering getuigend woord van afscheid tot de mannen van het Kort (Tachygrafisch) Verslhg, dien dag voor het laatst in functie. Minister Ruys Ibeeft vervolgens den „kracht toer" vertoond om de dertien leden, die over de afd. Landbouw hadden gespeecht, :in den tijd van... leen half uur van antwoord te dienen! Z.Exc. kwam er tegen op, dat de landbouw „stiefmoederlijk" door 'het departement zóu worden behandeld. Voorloopig wil de Minister niet weten van nóg meer besnoeien (er is al' f370.000 bezuinigd!) op de hoogescholen te Utrecht en te Wageningen. Wat emigratie naar Canada etc. betreft, ver maande Z.Exc. tot voorzichtigheid aan. Waar noodig, zal Ide Staat, met raad en daad steunen. Ta. van allerlei verdere, groote en kleine „punten" in het debat aangeroerd.,, kreeg men belofte v.an overweging. Dinsdag-av ond 1 April kamt Marine aan de beurt, met ide amendementen-Duijs tot' schrap ping van hetgeen deze afgevaardigde „het be gin ider uitvoering van de verworpen Vlootwet" noemt. Dat kan een stormpje ontketenen!... De heer Hugenholtz, de Marine-specialiteit van de soc. idem. fractie, zal door ziekte verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Het kiesontwerp-mej. mr. van Dorp, is in de parlementaire smeltkroes geweest. En de voorstelater zal mag men aannemen de overtuiging hebben gekregen, dat zij verstan- dag doet met haar initiatief-ontwerp in te trek ken of althans ganschelijk om te werken. Er was 'het in grooten luister gevierde feest van het honderdjarig bes,taan der „NederlL Hand. j Mij". Het werd door Prins Hendrik van zijd Spaansehe reis teruggekeerd, bijgewoond. Aan den vooravond van het jaarïijksche bezoek, door de Koninklijke Familie, aan Amster dam. Tusschen Directie en personeel' dier Spoor wegen is overeenstemming bereikt. Door ver standig overleg. En de heer Wijnkoop ziet elke reden van bestaan voor zijne moties, die straks bij Waterstaat zullen worden verworpen, ver dwijnen. Wat er van de geruchten waar is betreffende het komen van een Directorium van drie per sonen aap het hoofd van Posterijen, T. en T., inplaats van een directeur-generaal, moet men afwachten. De Giro-Commissie, onder lei ding van den heer Köoig, schijnt aan centrali satie, wat iden Postcheque en 'Girodienst be treft, voorkeur te geven, 't Zeggen is, dat 'tnog wel een maand of drie zal duren, alvo rens er eenige ord eis gekomen in den Chaos aan het Haagsche Spaarneplein. De jongste berichten over den stand van het geschil in ide Twentsche textiel-nijverheid luidden vrij somber. Het voorstel-Zaalberg om 7V2 Pot. inplaats van 10 Pet. loonsverlaging te geven, vid niet in goede aarde. Allicht had het,, voorstel'-Albarda tot het instellen van een parlementaire enquete, op deze uitslag invloed? Verzekerd wordt, dat eene wijziging der Ar beidswet komende is, volgens welke een ni-et- leerplichtig kind 'beneden de veertien jaar in eenic werkplaats zou mogen bezig zijn, krach tens leerovereenkomst volgens de bepalingen van het Nijverheidsonderwijs. Uit de jongste Personalia stip ik aan het afscheid van den beer Van Lynden van San- denburg, als Commissaris der Koningin in TJtrecht, bij welke gelegenheid duidelijk bleek, hoezeer deze hooge magistraat alge meen gewaardeerd werd. Ur<", de criminahteitsrubriek memoreer jk', dat verdachten tn de zaak van den afschuwelijken roofmoord te Dracht er-compagnie, zijn gear resteerd. In Den Haag had een somber dra ma plaats bij een 'juist wettelijk-gescheiden echtpaar. De man pleegde zelfmoord na zijn gewezen gade zeer ernstig te hebben gewond. Te Amsterdam, aan de Snoekjesgracht, werd in een confectiefabriek ingebroken ©n voor f'2400 geroofd, t Is een vairi de „taloo-ze" inbraakjes... In de hoofdstad is een alcohoLdrama afge speeld, waarbij een 72-jarige löissie werkman, zwaar-beschonken thuisgekomen, door gasver- s&kking om het leven kwam, vermoedelijk na in alcohol-waanzin een kraan te hebben open-gezet. Te Leiden is een 16-jarige jongen door aanraking met électrischen stroom ge dood. Het getal grootere en kleinere ongeval len, door autobussen en autoi's berojddend, neemt wekelijks toe!... Ondanks de winterscbe kou snellen wij toch Pasc'hen, vervolgens Pinksteren tegemoet met rasschen tred. De Directie der Spoorwegen geeft van 'bemoedigend optimisme blijk, t.o. der weersvooruitzichten, door voor de ko mende feesten weer vacantie-kaarten beschik baar te stellen, De 10e Jaarbeurs, men ziet, wij hebben weer de lugubere tijdingen voor ditmaal achtei den rug, werd ditmaal bezocht door 38.651 betalende-n, tegenover 25.056 de vorige maal. En het getal vertegenwoordigde firma's re Utrecht bedroeg 827, tegen 756 op de 9e jaarbeurs. KOOPT NOG HEDEN! 10 pCt. KORTING op Sigaren en Sigaretten P. WIJN, Sint Pancras. Te Breda zitten... twee wettig door den echjt met elkaar verbonden menschen, beiden 1x1 den Raad! De eerste maal, dat meneer en mevrouw samen eene zitting van bet Edelacht baar college bijwoonden, waren zij 'tal met elkaar oneens... Ik bezweer u plechtiglijk, Idit is geen 1- April-mop!.... BUITENLAND. In 'het laatst van de vorige week is: te Parijis plotseling een regeerings-crisis uitgerboken. Terwijl Poincaré in-de Commissie van Buiten- lanjische Zaken verklaringen afleglde over het verdrag van Lausanne, behandelde de Kamer het Wetsontwerp betreffende de militaire -en civiele pensioenen. Niettegenstaande het feit, dat de Minister van Financiën de Lastyrié de vertrouwenskwestie had gesteld, leed de re geering met een minderheid van 7 stemmen een echec. Poincaré, die onmiddellijk met dén 'stand van zaken op de hoogte werd gebracht. Tn - dezen nederlaag, die geheel onverwachts kwam, vond hij aanleiding het ontslag van het Ministerie in te dienen. Ondanks het feit, dat' hij verklaarde dat zijn aftreden onherroepelijk' was, heeft hij den volgenden dag zijn opdracht va npresidènt Millerand, om ©en nieuw kabinet t-e vormen aanvaard. Poincaré heeft daarop een bijna geheel nieuw Ministerie gevormd,, waarin alleen de ministe rvan Oorlog Maginot en de minister van de bevrijde gebieden Lou- cheur, vam het oude kabinet nog zitting heb ben. Marsal is minister van Finan, ciën ge worden. In die regeeringsverklarimg, die Poincaré Maandag in de Fransehe Kamer heeft afge legd, verklaarde 'hij o.m„ dat F rankt ijk het Roergebied slechts zal ontruimen naarmate van die betalingen, die Duitschland ten behoeve van de schadevergoeding do-et. Zijn verklaring heeft -siecchts weinig bijval' gevonden. Wat de schadevergoedingskwestie 'betreft, schijnt h-et thans vrijwel zeker, -dat -de rappor t-en van de Commissies van Deskundigen, in gesteld door de Commissi -evan Herstel, d-eze week gereed zullen komen -en zeer waarschijn - l'Lij'k zull-en zij in h-et begin van de volgende weck worden gepubliceerd. Inplaats van de daling van -de franc is thans een zeer sterke rijzing van dit betaalmiddel ingetreden. D-eze stijging van die Framsche franc en met deze van de B-elgische franc is van 'dien aard, dat zi-ch thans in Frankrijk een nieuwe economi sche crisis begint te ontwikkelen, tengevolge van den hoogen wisselkoers, tengevolge waar van de uitvoerhandel zeer belemmerd wordt. Het E-ngelsche Lagerhuis houdt zich bezig met Ide behandeling van het Vredesverdrag van Turkije in tweede lezing. Riee-ds is het Verdrag in ide eerste lezing door het Lager huis zoowel als -door het Hoogerhuis aangeno men. Belangrijke debatten vin-den daarbij In Ween-en worden op het oo-genblik onder handelingen gevoerd tusschen Rusland en Roe menië over het sluiten van een verdrag. Het schijnt evenwel -dat dè onderhandelingen zul len afstuiten o-p ide B-essarabische kwestie. Rus land heeft voorges-tel-d, in dit gebied,-dat doo-r Roemenië is geannexeerd, een volksstemming xte houden ,doCh de Roemeensche regeerimg wil -daarvan niets weten. Op verschillende gedeelten van de aarde -heb b-en zich Ide elementen doien gelden. In Zuid Italië heeft een be-rgstorting plaats gehad, waar door ©enige plaatsen als Amalfi en V-ettica 'ge heel o fgedeeltelijk zijn verwoest. In Amerika, vooral' in Pennsylvanië, Virginië en Missouri hebben groote overstroomingen plaats gehad, die groote schade hebben aangericht en waar bij menschenlev-ens te betreuren zijn. In Spanje hebben tengevolge van -de 'hevige regens over- t

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1