«HCLHRÜr MM OtMiaM GeiieiiM Zttiüschirntie. Zatei'd'ag 5 April 1924. ÖFFSCïëEL KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. [De Burgemeester van Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat de Keurinsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht, hechting 1925, dezer ge meente zitting zal houden te Heer-Hugowaard ten Raadhuize op Donderdag 24 April 1924 des na middags te 1 uur voor de ingeschrevenen onder de nummers 1 tot en met 7 en op Vrijdag 25° April 1924 des Voormiddags 91/2 uur voor de inge schrevenen onder d «nummers 8 tot en met 17. {Met betrekking tot den keuringsraad gelden de hieronder vermelde bepalingen. Taak vain den Keuringsraad. IBehalve in de na te noemen uitzonderingsge vallen geschieden voor den keuringsraad de me ting en het geneeskundig onderzoek naar de ge schiktheid voor den dienst. 1 (Ongeschikt voor den dienst worden geacht; 1. zij, die kleiner zijn dan 1.55 M.; 2. zij, die lijden aan of behept zijn met ziekten of gebreken, vermeld in een bij Koninklijk be sluit vastgesteld keuringsreglement. Zij, die bij de eerste maal, dat omtrent hun ge schiktheid uitspraak wordt gedaan, verkeeren in een der onder 1 ejt 2 bedoeLde gevallen, worden ge acht slechts tijdelijk ongeschikt zijn, indien on derscheidenlijk: i j a. de lengte meer dan 1.50 M'. bedraagt; b. aannemelijk wordt geacht, dat de ziekte of het gebrek binnen een jaar zal hebben opgehou den te bestaan. In .alle andere gevallen worden de onder 1 en bedoelde personen geacht voorgoed ongeschikt te zijn. 1 Zij, die op grond van hun lichaamslengte voor goed ongeschikt moeten worden verklaard, behoe ven geen onderzoek ter zake van ziekten of ge breken te ondergaan. jHet onderzoek blijft geheel o ften deele ach terwege, voor zoover blijkt, dat de gezondheids toestand van 'den te keuren persoon hqt-onderzoek niet gedoogt. (De uitspraken van den keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. In het algemeen is ieder, die voor den dienst plicht is ingeschreven, verplicht op de' hierboven aangegeven plaats en tijd voor den keuringsraad te verschijnen. Hij kan echter aan den Voorzitter van den keuringsraad het verzoek doen om het onderzoek bij een anderen keuringsraad te onder gaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Desgewenschtkan rij het verzoekschrift ook indienen bij den burge meester, die alsdan zorgt voor de verzending. iOp den ingeschrevene, die tijdelijk ongeschikt wordt verklaard, rust de verplichting om voorden keuringsraad te verschijnen nogmaals in het jaar, volgend eop dat, waarin de geschiktverklaring plaats had. Hij, die voor den keuringsraad verschijnt, is •erplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een geneeskun dig onderzoek te onderwerpen. ,Het staat den ingeschrevene vrij, bij de keuring een geneeskundige verklaring omtrent de lichaams gesteldheid over te leggen, opdat de keurende geneesheeren daarmede rekening kunnen houden. Wie niet voor den keuringsraad behoeven te verschijnen. Voor den keuringsraad behoeven niet te ver schijnen de ingeschrevenen: a. die zijn opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht; Voor deze ingeschrevenen wordt door de be stuurders der gestichten een geneeskundige ver klaring ingezonden. b. die doen. blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning; buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen in een gesticht als onder a bedoel dj •De hier bedoelde personen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze bin nen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. Het onder zoek geschiedt door een door den voorzitter van den keuringsraad aan te wijzen geneeskundige. Dit onderzoek blijft echter achterwege, wanneer aan den keuringsraad een geneeskundige verklaring wordt ingezonden, die den raad voldoenden grond jeeft om den ingeschrevene ongeschikt te ver- daren (zie omtrent zulk een verklaring aan het slot onder dit hoofd). c. die zijn opgenomen in een rijksopvoedings gesticht, een tucchtschool, een- gevangenis of een rijkswerkinrichting; Voor het onderzoek van deze categorie 'van inr geschrevenen gelden dezelfde: bepalingen als voor de categorie, onder b vermeld. d. die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands; (Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wenschen, zich voor den keuringsraad aan het on derzoek onderwerpen, voor zoover- zij geen ge bruik hebben gemaakt van- de gelegenheid om vóór 16 Maart een dergelijk onderzoekte ondergaan vanwege den plaatselijke- of garnizoenscommandant in een garnizoen of den commandant der afdeeling mariniers te Rotterdam. e. die langer dan een maand in het buitenland verblijven; Deze ingeschfevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich bij den keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen-bovendien op de hiervóóraangegeven wijze, met een eigen handig geteekend verzoekschrift vragen om het onderzoek voor een anderen keuringsraad te onder- ~iam. Voorts kunnen dez eingeschrevenen, zoo zij niet 'oor een keuringsraad verschijnen, bij den keu ringsraad vóór de sluiting zijner zitting inzenden een na 1 Maart afgegeven verklaring, waaruit blijkt: dat de ingeschrevene met geslacchtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden door hen, die de verklaring hebben afgegeven, voorgoed on geschikt voor -den dienst wordt geoordeeld; en voorts de aard en de graad van de ziekte of het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dra gen van twee- geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de.,genees- °n heelkunde. In Nederlandsch-Indië mag de ver klaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dok ter djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden afgeeven, wanneer ter plaatse niet meer één ander geneeskundige is. De handteekenin- ?e:n van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen 2ijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefe ning van de genees- en heelkunde, aan wel aokter- djawa zijn z.00 het stuk is onderteekend uoor een dokter-djawa, moet bovendien b lijnen, welk van de hiernedoeldegevallen aanwezig is De ingeschrevene wordt alleen voorgoed onge schikt verklaard, ingeval de verklaring omtrent dé ongeschiktneid geen twijtel laat en met aanmer kelijk wordt geaent, aat de ziekte oi Het geDrek binnen een jaar zal üeDDen opgenouden te bestaan. f. die een geestelijk ot een gousuienstig-menscn- lievend amnt oekleeaen of tot zooaanig amot wor den opgeleid; juezc ingeschrevenen kunnen zich evenwel, in dien zij ait wenscnen, aan het onderzoek voor den keuringsraad onderwerpen. Zij kunnen Doven- dien op ae hiervóór aangegeven wijijze met een eigenhandig geteekend verzoekschrnt vragen om het onderzoek voor een anderen keuringsraad te ondergaan. 1 g. die als vrijwilliger behooren tot de land macht, de zeemacht ot de overzeesche weermacht Ook zij, die tot den vrijwillig en landstorm be hooren, behoeven niet voor den keuringsraad te verschijnen. Voor oen ingeschrevene, op wien de verplichting rust voor den keuringsraad te verscnijuen, oocn die aan den raad een uoor twee geneeskundigen aigegeven verklaring zendt, welke nen raad voi- doeuuen grond geert om uen ingeschrevene onge schikt te verklaren, komt beuociue verplicnmig te vervallen. De geneeskundige verklaring moet worden ingezonden zoo spoeuig mogeujk nauat de ingeschrevene ,is opgeroepen om voor uen keunngs raad te verschijnen, ue verklaring moet Ovengcns voldoen aan aezelide vereiscnteu, ten aanzien van ie ni'ervóor onder e vermeide geneeskunuige ver klaring aangegeven. Inueehng dij ae zeemilitie oi bij een der Korpsen van net leger. t'De voorzitter van den keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de inueehng. in verband hiermede staat het den ingeschre vene vrij alsdan den voorzitter mede te oeeien, 01 hij, zoo. hij tot gewoondienstplichtige moent worden aangewezen, zou wenscnen te worden be stemd voor ae zeemilitie, voor ae hospitaalsoldaten, voor een bereden korps en ook aan welk anoer korps hij zich -het lieist toegewezen zou zien. Ook kan hij- zijn wenschen opgeven omtrent het garni zoen en het tijdvak - van inlijving. Voorts kan ae ingeschrevene aen voorzitter een scnriiteujke ver klaring ter. nand stellen, ten bewijze, aat inj voor eenig vak ot eenigen arbeid bijzouuere gescnikt- heid bezit. (Met deze wenschen kan evenwel slechts reke ning worden genouden, voor zoover de dienstbelan gen het toelaten. (De ingesenrevene en zijn wettige vertegenwoor diger zijn verplicht de opgaven, die in verband, met de Dienstplichtwet aan nem worden gevraagd, naar waarheid te verstrekken (zie ook hetgeen hieromtrent is vermeld onder „Strafbepalingen").. Herkeuring. 'Ten aanzien van eiken ingeschrevene, omtrent wien de keuringsraad uitspraak heett gedaan, kan bij den herkeuringsraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd: a. 'door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der- overige voor de geméente inge schreven personen of diens wettigen vertegenwoor-i diger •De aanvraag moet berusten op aannemelijke in het- verzoekschrift omschreven gronden en binnen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is medegedeeld, zijn ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar de inge schrevene, wien de'uitspraak geldt, voor den dienst plicht ingeschreven is. Aanvragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de hier omschreven wijze, kunnen geen gevolg hebben. (Verschijnt de ingeschrevene niet op den bepaal den tijd voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschre vene, wien de uitspraak geldt, of door diens wet tigen vertegenwoordiger, als vervallen beschouwd, tenzij hij verkeert in een der gevallen, waarin hij tot verschijning niet in staat geacht wordt. .'Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den her keuringsraad, die daartoe gewoonlijk zitting houdt in Juni. Indien het vanwege den herkeuringsraad te hou den onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. T usschenpersonen. (Belanghebbenden bij de keuring doen goed zich er voor te wachten, zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om voor den: keuringsraad te worden afgekeurd, omdat, indien ongeschikt heid inderdaad aanwezig, is, de afkeuring ook zon der de tusschenkomst van die personen zou plaats hebben. Afkeuring enz. door bedrog. 'Blijkt, dat iemand voojgoed ongeschikt is ver klaard als gevolg van be.drog, dan wordt hij op last van den commissaris der Koningin in de provincie, binnen welke hij was ingeschreven, tenzij hij reeds heeft geloot, in welk geval hij op last van den Minister weder wordt geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij stond, toen hij ongeschikt werd verklaard. Van deze beslissing geschiedt openbare kennis- Vergadering van den raad der gemeente Zuid- Sfiharv. ov.de op Donderdag 3 April des avonds half acht. Voorzitter de burgemeester. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer Berkhouwer. (De voorzitter zegt dat de secretaris, de heer .Parma reeds eenige weken ongesteld is Z.E.A. spreekt den wensch uit dat de heer Parma spoedig weder hersteld zal mogen zijn. Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Zee man dat in verband met de. regelen van den weg, geen voorstellen zijn gedaan, terwijl in de notulen wordt gezegd dat over de voorstellen zal worden Strafbepalingen. De ingeschrevene, die verplicht is voor den keu ringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aan gegeven plaats en tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde., zich niet aan de meting of het geneeskundig onderzoek onderwerpt, wordt ge straft met hechtenis van. ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Hetzelfde geldt voor den ingeschrevene die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het geneeskundig onderzoek, en voorts den voor - den dienstplicht in te schrijven, of inge schreven persoon en zijn wettige vertegenwoordig ger, die de in verband met de Dienstplichtwet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Pleegt hij een van genoemde feiten op zettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Vóórts Wordt de aandacht gevestigd öp art. 206 van het Wetb. v. Strafr., dat- luidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee j'aren wordt gestraft: r ie. hij, die zich opzettelijk - voor den dienst: bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken; 2e. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Zuid-Scharwoude, 2 April 1924. De Burgemeester^ VAN; SPENGLIER. IDe voorz. antwoordt dat besloten werd dit in een volgende vergadering te behandelen. (De heer Berkhout bevestigd dit, en in deze ver gadering hierover zal worden beslist. De heer Zeeman gaat met dit antwoord accoord en hoopt dat dit ook thans in de vergadering zal wordne behandeld. Bij de op 21 Maart gehouden kasverificatie bleek B. en W. dat de ontvangsten hadden bedragen f 65414,571/2 de uitgaven 160795.731/2 zoodat in kas was f 4618.84. De gemeenterekening dienst 1922 is goedgekeurd door Ged. Staten in ontvangst op f 80954,831/2, in uitgaaf op f 80366,93 alzoo siitende met een voor- deelig saldo groot f 5 87.901/2. (Goedkeuring van Ged. Staten op de gewijzigde verordening regelende, de invordering van de Plaat. Inkomstenbelasting. Een schrijven van J. Rutsen houdende bericht van aanvaarding zijner benoeming tot lid van de Plaatsel. Comm. van Schooltoezicht. /Dankbetuiging van „De Toekomst" en den L.T. B. voor de verleende subsidie ten behoeve van de ijsboeier. Goedkeuring van Ged. Staten op de suppl. begr. dienst '23. groot f 3800 in ontv. en uitgaaf. Een schrijven van E. Vlug houdende bericht van aanvaarding van zijn benoeming tot lid van het Burgerl. Armbest. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van B. en W. van Oudkarspel is ontvangen de .rekening van den vleeschkeuringsdienst. De ont vangsten hebben bedragen f3933,35, de uitgaven 1 37&9>98> batig saldo f143,37. Van hetzelfde .college is ontvangen het verslag over dien keuringsdienst. De heer Zeeman zegt dat men zeker verheugd mag zijn, dat deze dienst is ingesteld geworden.- Jammer genoeg wordt er door het publiek nog. met genoeg waarde aan gehecht. Daarom- zou ik de aandacht nog wel eens willen vestigen op het verslag waaruit blijkt hoeveel afkeuringen en goed keuringen er zijn gedaan. 93 ongezonde beesten werden gekeurd, waarvan enkelen werden goedge keurd en anderen aan bacteriologisch onderzoek werden onderworpen. Dit alles pleit voor dezen dienst. Wij weten wel dat het vleesch daardoor, duurder wordt, maar het is nuttig en goed datl de dienst is ingesteld. Beide stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is het verslag van de Plaatselijke! Comm. van Toezicht op het L. Oi. Eveneens het verslag over de verrichtingen van de Comm tot Wering van Schoolverzuim- B en W .stellen voor beide stukken voor ken nisgeving aan te nemen. |De heer Du Burck zegt dat het reglement van de Commissie voorschrijft dat er 6 maal vergaderd moet worden. Dit is echter maar 2 maal gedaan en blijkt hieruit dat 6 maal teveel is. Men weet niet wat men moet behandelen. Spr. dacht dat het op den weg der comm. lag om hierin veran- dering aan te vragen. De voorz. wil direct aan het bezwaar tegemoet komen en de redactie aldus te wijzigen, dat er hoogstens 6 maal vergaderd wordt. iDeze wijziging wordt aangebracht. iDe heer Du Burck meent dat de vergaderingen in het openbaar moeten worden gehouden en verzoekt bekendmaking van de vergaderingen. De laatste maal is dit niet gedaan al is het dan ook bij vergissing. Opnieuw is een verzoek ingekomen van - het bestuur der N. H. vereen. „Het Witte Kruis" om een subsidie te mogen ontvangen vanit/2 ct. per inwoner ten behoeve van zijn ontsmettingsdiensten B. en W .stellen voor het adres thans voor ken nisgeving aan te nemen en te behandelen bij de begrooting voor '25. Wij hebben het uitgesproken standpunt ingenomen dat. wij geen voorstanders zijn van her verleenen van tusschentijdsche subsidie Afwijking daarvan kan natuurlijk voorkomen, maar, in dit geval zouden B. en W. het verzoek willen behandelen bij de begrooting voor '25. IDe heer Zeeman gevoelt er veel voor aan het bezwaar tegemoet te komen. Door de afdeelingen is reeds eerst een bedrag van f 6000 en daarna nog eens f 5000 afgedragen. N! uKraagt men om ge meentesteun en vindt spr. het niet erg de gevraag-» de subsidie te verleenen. Wij moeten er voor zorgen dat de gezondheidsdiensten goed ingerichtblijven Er behoeft geen principieel bezwaar te bestaan om den steun nu te verleenen. Het is ongeveer f 30'- De heer Berkhout is het met B. en W. eens maar zou er nu ook wel wat van willen zeggen., (Van den heer Kramer komt telefonisch bericht in dat hij verhinderd is de vergadering bij te wo nen.) iDe voorz. Laten wij dan eerst stemmen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met alleen de heer Zeeman tegen. Van Ged. Staten is het verzoek ingekomen een strafbepaling in de politie-verordening op te nemen, waarbij het gebruik, van slootwater voor. verschillende doeleinden wórdt verboden. Er zal bericht worden gedaan dat reeds een dergelijke strafbepaling bestaat. Verder vragen Ged. Staten een bepaling te ma ken, waarbij het verboden wordt dat de privaten op de sloot sloozen.. pi en W. overtuigd zijnde dat dit het gevaar var) besmetting ten zeerste zqu verminderen stellen voor hierop niet in te gaan, op grond van de hier gebleken onuitvoerbaarheid. De heer Zeeman is van oordeel dat wanneer het zoo afgehandeld wordt er van een ophaaldienst niets zal komen. Spr. zal niet een daartoe strekkend voorstel indienen. Welzouhij gaarne zien dat het eerst eens in de 4 gemeenten werd besproken. Het betreft een zaak van overwegend belang. In de toestand van de W. C.'s moet een verbetering worden gebracht. De kosten zullen niet zoo hoog zijn. 15 jaar ter.ug, reeds is deze zaak besproken.. Toen is door een particulier, en niet de eerste de beste om het voor eigen rekening uit te voeren, en werd daarbij tevens de bemestingswaarde naar voren gebracht. Het zal geen schadepost worden. Daarom verdient het aanbeveling het in de 4 ge meenten te bespreken. Een dergelijke dienst is be- ,-jter in 4 'dan in 1 gemeente, Spr. zou daarom willen voorstellen het verzoek niet direct voor kennisge ving aan te nemen. Wanneer het door de B. en iW-'s wordt besproken is er werking in. Als alge- meene maatregel, en niet veel kostende, zal het veel nut hebben. Voorz. is het er mee eens dat een dergelijke dienst beter voor 4 dan voor 1 gemeente is. Maar pp initiatief van mijn voorganger te Nrd.scharwoude is reeds eens een onderzoek ingesteld naar zoo'n reinigingsdienst. De heer Brinkman heeft er ver bazend veel werk aan gehad, waarvan de rapporten nog aanwezig zijn. Ook 'werd een begrooting van kosten'opgemaakt, en is deze kwestie door des kundigen onderzocht, maar nooit is er iets van ge komen. Ik heb weinig hoop op slagen, gezien den algemeenen geest. Maar besluit de raad tot het in stellen van een onderzoek, gaarne zullen B. en Wi. hieraan gehoor geven. De heer Kroon zegt dat indertijd ook over het tonnenstelsel werd gesproken, maar dat hieraan veel kosten en moeite verbonden zouden zijn. Dat echter niet de eenige reden voor de onuitvoerbaar heid. Het is bijna een onmogelijkheid alle W. C.'s! weg te krijgen. Ook werd er gezegd dat het ton nenstelsel wel goed was ,maar niet afdoende. Wij moesten waterleiding hebben. Nu hebben we wa terleiding, en kan alles thans voorkomen worden. Nu behoeft er niets meer in sloot gereinigd te wor den. Spr. is dan ook tegen het maken van een dergelijke bepaling. De heer Du Burck is van oordeel dat het veel zal kosten en nog niet afdoende is. Thans heeft ie dereen waterleiding en kan men de sloot de sloot laten. Het is onzedelijk en onzindelijk om nu nog iets in sloot „schoon te maken." Het ligt thans op den weg van B. en W. toe te zien dat verschillende verordeningeii strenger zullen worden toegepast. Men kan gunstige gevolgen verwachten van een nauwkeurig toezicht op de naleving der verorde ningen Spr. kan dan ook met B. en W. meegaan. De heer Beuker is van oordeel dat de geheekr omtrek moet worden bestreken, anders is het nog maar half werk. t'De kostenzullen ook niet meevallen. En thans nu men de waterleiding heeft kan men vrij van, de sloot om daarin te reinigen. De voorz. Het is de bedoeling dat de loozing van de privaten niet meer op de sloot is. De heer Groen. Wanneer er niet meer in sloot wordt schoongemaakt, zal de besmetting reeds tot een minimum worden teruggebracht. De heer Zeeman, meent de gewoonten van het publiek hier over het algemeen te kennen. De land bouwproducten zooals wortelen worden in de sloo- ten schoongemaakt. In het „reine water" worden ze van modder ontdaan en dan „schoon" verzonden Elk oogenblik heeft men de sloot noodig, vooral ook voor verkeer. Het is ook een bron voor den tuinbouw. Spr. zou een commissie van onderzoek,» willen benoemen uit de 4 gemeenten. Zijn de kos ten te hoog voor de gezondheid is dat anders niet zoo gauw het geval dan kan het nog eens onder de oogen worden gezien. De dienst is nut tig en goed. Wij moeten ons best doen, terwille ook van de reputatie van de producten, den dienst zoo goed mogelijk in te richten. De heer Groen is van oordeel dat die reputatie nu juist in gevaar, gebracht wordt. En de wortelen worden niet in het water bij de huizen schoonge maakt, maar om de oost en de west, waar het water goed is. Wanneer het gevaar zoo groot is als hier thans wordt voorgesteld, zou het hier een eldorado voor epidemiën moeten zijn. Dan zou men ook niet meer moeten kloeten. De groenten, weten wij allen, worden en zuiver water schoongemaakt. De heer Berkhout zegt dat een halve maatregel niet ten goede werkt. Daarom zal hij het voorstel Zeeman niet steunen. De repufatfe van de wortelen wordt door deze bespreking meer naar beneden gehaald dan naar boven gebracht. Wij hebben nu waterleiding gekregen. Vele ingezetenen hebben groote kosten gemaakt voor het maken van een riool vanaf de W. C. uit huis naar de sloot. En oold- dat is vooral een van de redenen waarom spr. er niet op in wenscht te gaan. Er wordt niets ge bruikt of het wordt eerst gespoeld in zuiver water om daarna gekookt te worden. Er behoeft niets meer in sloot schoongemaakt te worden, want de waterleidng is er. Besmetting kan dus achterwege blijven. Spr. ziet ook meer heil in een streng toe zicht op de verordeningen. Her voorstel van den heer Zeeman wordt niet ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange-» nomen met alleen de heer Zeeman tegen. Een verzoek is ingekomen van de ou'dercommis; sie om maatregelen te nemen tot het verkrijgen van een speelterrein. Voorz. zegt dat B. en W. geen prae-advies heb ben daar zij eerst de gedachten van den raad wenschten te hooren. De heer Du Burck zegt op de vergadering te genwoordig te zijn geweest waar dit werd bespro- •ken en zich met geest en hoofdzaak van het ver zoek te kunnen vereenigen. Toen 18 jaar geleden, dit onderwerp eens met den heer Ham werd be sproken was de toestand anders" dan nu. Het ver keer is toegenomen en is het voor de jeugd van groote beteekenis op een bepaald terrein rustig te kunnen spelen. Spr. kan zich volkomen met het verzoek vereenigen. Maar. De vraag is thans hoe de zaak moet worden aangepakt. Het is iets dat geld' zal kosten. Het moest zoover zijn dat hier een speelterrein was voor alle kinderen. Dat terrein zou z'n refenuën kunnen hebben door het te ex- ploiteeren ais sportterrein. Dan zouden wij het met gerustheid kunnen aanpakken. Spr. acht het goed dat door den raad aan B. en W. wordt opgedragen de mogelijkheid te onderzoeken of hier een terrein te,krijgen is. 1 j De voorz. zegt' dat vermoedelijk' de bedoeling de bedoeling is de stichting van een sportterrein. (De heer Groen zegt er wel eenig bezwaar tegen te hebben. Spr. vraagt zich af of dit van gemeente wege mqet worden ondernomen. Kan hieraan door het particulier initiatief niets worden gedaan? Er is gevaar verbonden aan het spelen op straat, maar ook bij het bezit van een terrein zal het spelen op straat niet verdwijnen. Zou dus een terrein nog geen halve maatregel zijn. Wij leven thans wel in gunstiger omstandigheden, maar de. tijden zijn nog zeer zorgvol. Mocht het echter van particuliere zij de worden, ondernomen, zoo ben ik er niet afkee- rig van daaraan' steun te verleenen. 'De heer Kroon dacht dat de bedoeling was een speelterrein voor de kinderen bij de school. De toestand bij de school is echter zeer verbeterd. Toen het aantal kinderen nog groot was, was er in de Koog een stalhouderij en reed er een auto en was het gevaar grooter dan nu, nu daarvan niets meer bestaat en het. aantal kinderen ook niet zoo groot meer is De scholen zijn gesplitst. En een speelterrein voor alle kinderen zal helaas niet gaan Een ieder gaat naar zijn eigen terrein en naar z'n eigen volk De heer Zeeman. Kroon slaat de bal raak. Het is precies zoo. Er is een scheiding in de school, tus- schen de kinderen en tusschen de ouders. Daaraan kunnen wij niet ontkomen. Wat een sportterrein betreft, dit stelt hooge eischen en zal ook groote*

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3