Donderdag 10 April 1924 88e arga g B O 43. Wrea». ss NIEU WE OFFICIEEL iVÏSCH AKTEN BINNENVISSCHERIJ. De Burgemeester van Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn formulieren voor het aanvragen tot het bekomen van visch- of 'hen- gelakte, voor 'het jaar aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noo- digt belanghebbenden uit hun aanvragen zoo veel mogelijk vóór 1 Mei eik. aan hem in te dienen. De navolgende akten worden uitgereikt: a. Groote viscihakt?, tot 'het visschen taejtl alle 'geoorloofde visohtuigen tegen betaling van twee gulden vijftig cents (f2.50). b. Kleine vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd viscbtuig tégen betaling van ■een gulden (f 1.—-). c. Hengetakten, tot het visschen met' meer Idan één hengel, tegen betaling van vijftig ets. (f 0.50). Voor het visschen met' een hengel, geen loop- of sleepbemgel en geen peur zijnde, be hoeft geen aanvraag te geschieden. Kostolooze vergunningen worden niet meer verleend. Geen akten woéden uitgereikt: le. aan hem, wien ingevolge artikel 34, eer ste lid, der Vissdberijwet, de bevoegdheid om 'krachtens consient of akte te visschen is ont zegd, voor den duur der ontzegging; 2e. aan veld- en boschwachters, beambten de marechaussee, niet zijnde hulpofficier van jus titie, ambtenaren van rijks- en gemeentepo litie, beneden den rang van inspecteur der rijks- veldwaCht en van inspecteur van politie, be-, ambten van den rijks- en provincialen water- staaat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopziener. Zuid-Scharwoude, 7 April 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN SPENGLER. DE UITKIJK Nadruk verboden. 'Walt talen wenschtgelooft men graag. En bet is daarom volkomen begrijpelijk, dat de Fran- fecben volhouden, dat de Roejrbezetting hun ook. geldelijk voordeel oplevert. Podncaxé heeft dat nog onlangs in den breede uiteengezet en de Kamerleden hebben hem toe gejuicht. Maar nu heeft Dr. Hanrn, de Duitsche minister voor «economische zaken er o.p ge- twezen, 'dat Frankrijk weliswaar in 1923 600 millioen franken, dat is 130 millioen goudmark uit de Roer 'heeft getrokken, maar dat het daarvoor voor 420 millioen goudmark meer 'steenkool uit Amerika en Engeland moet be trekken dan in 1922 en dat van Ide geschatte 600 millioen goudmark voor 1923 Frankrijk ttoch nog altijd maar 12 procent krijgt en dat daar tegenover Duitsdhland's leveringen in na- tura aan de andere geallieerden 370 millioen 'goudmark 'hebben bedragen, zoodat Frankrijk op zijn best in 1924 een bedrag zou kunnen k'rij gen, "gelijk aan dat, dat Duitsehland m 1923 'vrijwillig aan zijn andere schuldeischers betaald heeft. Daar komt nu nog bij, dat de overeen komst met de mijn-ondernemingen in de Roer waaruit Frankrijk zijn profijt hoofdzakelijk trekt, wel nauwelijks meer goedschiks verlengd jsal kunnen worden, omdat de ondernemingen daar geld op zouden toeleggen en wiel 8 mark op eiken ton 'kolen. Het voordeel van' Frankrijk begint dan vrij problematiek te wonden. En wanneer dit niette min 'de Roerbezetting niet wil' opgeven, dan zal dit wel wezen, omdat het in die bezetting een middel' tot pressie of Duitsehland in han den heeft en omdat het niet enkel aan de beta ling der schadevergoeding, maar meer nog aan de verzekering van zijn huidige machtspositie denkt. t Den socialist Varenne heeft Pomcare toe gegeven, dat de Roerpanden, niet voldoende zijn voor de betaling der Duitsche schuld, maar dat ze een uitstekend dwangmiddel is. En die socialist beeft daarop zijn vaderlandsliefde wi llen toonen, Idoor te verziekeren, dat ook zij, de socialisten den Duitschers geen penning van de schadevergoeding willen schenken. Het belooft weinig goeds voor succes van de arbeid der deskundigen. Maar het is toch voor al de tweede bedoeling die Poincaré met de Roerbezetting 'heeft, maar die hij voorzichtig den 'heer Varenne niet vóór oogen stelde, waar door dat succes het ernstigst wordt bedreigd. De soep wordt nooit zoo, 'heet gegeten als zie .wordt opgediend. benoemd onze plaatsgenoot, den heer Jb'. Duif Cz. En van het schade vergoedingsbedrag zal on danks de vaderlandslievendheid der Franscbe socialisten nog wel wat af te pingelen zijn, wan neer de 'deskundigen een spoedige betaling in uitzicht kunnen stellen. Maar wanneer Frank rijk Rijn len Roer loslaat, dan verliest bet ook een stuk van zijn macht in west-Europa en de kans op neutralisatie van het Rijngebied en as Duitsehland in staat zich politiek en oecono- misch te herstellen. En dat heeft Frankrijk zeker zelfs voor de commissie van deskundigen niet over. De Belgische afgevaardigde kan er gemak kelijk over praten. Voor België beteekent het alles, wanneer de schadevergoeding betaald wordt, al is het dan na een moratorium van 20 jaar. En de Belgen kunnen dus met de rege ling, die Duitsehland weer de vrije beschikking jgeeft over zijn nijverheidsgebied, zijn spoor wegen 'en douanen en na de eerste 10 jaar de Duitsche betalingsannuïteiten met 125 millioen pond sterling, laat beginnen. Maar de Franschen letten op de ontruiming van Rijn- en Roerstreek, die het rapport der ccommissie beslist noodzakelijk acht. Op den duur moet 'het todh gebeuren, troost het Fran- s'cbe blad l'Oeuvre. Want immers art. 429 van het vredesverdrag bepaalt, dat, wanneer Duitsehland gedurende 5 jaar de bepalingen aan dit verdrag getrouwelijk nakomt, de ge- heele linker Rijnoever, ten noordien van een lijn die van de Roer naar de samenvljaeiilng van Aar en Rijn tusschen Bonn en Koblensz loopt, ontruimd zal' moeten worden. En die ontrui ming zal het onmogelijk maken de Roer vast te houden wanneer men dan geen verbinding meer beeft. Maar 'bet 'is niet juist deze bepaling van 'het vredestractaat, die Frankrijk er toe brengt de nakoming van het tractaat voor Duitsehland zooveel mogelijk te bemoeilijken? En is zij dus niet een nieuwe reden, om zich in die netten van de commissie van deskundigen niet te laten verstrikken? De Fransche regeering weet wel, waarom zij zoo onverzettelijk aan het verdrag van Versailles vasthoudt. En het was waarlijk niet zonder reden, dat de Engelsche minister Henderson indertijd de herziening bepleitte. Maar juist die pleitrede heeft de Franscben achterdochtig gemaakt tegenover alle Engel sche voorstellen. Zij weten, dat ze de onverkor te handhaving moeten blijven eiseben, wiüen ze hun sterke en bevoorrechte positie behou den. Maar, evengoed weten de DuitsChers, dat de herziening Ihun verlichting en herstel kan waaarborgen en weten alle EuropeesChie volken dat 'deze 'herziening de onvermijdelijke voor- waardie is voor herstel' van een gezonde Euro- peesChe toestand. Het is werkelijk niet alleen die schadevergoiedingskwestie en de ineenzm- kin'g van Duitsehland, die nu in den weg zit. Te Parijs en Versailles is in 1919 op een wijze met Europa omgesprongen, waarvan de gevol gen zich nu aan dat Europa wreken. De rap porten van de commissie van deskundigen kun nen een eerste stap zijn op den weg naar her stel, maar meer ook niet. Er valt nog heel wat te redeneeren, wil Europa weer in een natuur lijk evenwicht geraken. Ze letten onwillekeurig alleen of voornamelijk op het grootste gezwel, met welks bestudeering zich nu 'de deskundigen zich hebben 'bezig gehouden en welks operatie ze aan den geallieerde regeeringen zullen over laten. Maar overal vertoonen zich de stoornis sen der ziekte, die Europa's teven bedreigen. Nu pas weer hebben we er een in bet Oosten kunnen waarnemen. Rusland en Roemenië waren overeen geko men 'hun onderlinge geschillen te gaan regelen en 'hadden daartoe te Weene-n een conferentie belegd. Zij heeft niet lang geduurd. Het teerste onderwerp, dat aan de orde kwam', heeft 'de heeren afgevaardigden ter conferentie, alweer uiteen gejaagd. Het was wel' het voornaamste van de geschillen, die tusschen de beide lan den hangen. En men kan er zich alleen over verwonderen, hoe de respectieve regeeringen tot een conferentie konden besluiten, terwijl Fe toch wisten, 'dat dat geschil als een onover komelijk beletsel op den weg naar overeen stemming stond. Of zou Roemenië werkelijk een oogenblik gedacht hebben, dat Rusland Fijn verzet tegen de inlijving van Bessarabiën op zou geven, dan wel Rusland, dat Roemenië van dit hem door de Entente toebedeelde ge west afstand zou doen? Natuurlijk, wat men wenscht, gelooft men graag. Maar een dergelijk geloof zou toch al te naïef zijn geweest. En wanneer men weet het daarover toch niet eens te kunnen worden, dan was het verstandiger en voorzichtiger ge weest de conferentie achterwege te lóten. Nu is het oude zeer opnieuw opengescheurd. En de open wonde, daardoor ontstaan, be dreigt ook Europa's gezondheid. Zeker zal Rusland zich oogenblikfcelijk nog niet bij machte voelen tegenover Roemenië en Polen en de groote Entente-mogendheden zijn wil door te zetten. Maar het wacht lóngeitlwijfeld op een gelegenheid. En in een nieuwe Euro- peesChe oorlog zal ook de Bessarabiscbe kwes tie ongetwijfeld een rol spelen. 5 ST. MAARTEN. Dat hij', idie te visschen gaat visch kan van gen is logisch, doch dat ook hij die te ploegen gaat visch vangt is een boffert. De heer P. Bi. alhier ging idan te ploegen en zag, achter zijn paarden staande, een groote snoek in de z.g.n. zak eener sloot, hij nam de ploegsleutel, gaf het dier een flinken rik op zijn kop en haalde zoo het beestje, dat 4 pond bleek te wegen, op het droge. Een buitenkansje dus. ST. MAARTEN. Minder gelukkig was het dochtertje van den heer G. B. alhier, welke op het schoolplein| kwam te vallen en bij nader onderzoek' haar jarmpje bleek te hebben gebroken. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagavond vergaderde de Bijzondere Vrij'1 willige Landstorm ten gemeentehuize alhier. De voorzitter, den Ed. Achtb. Heer Burge rmeester Slot heette allen hartelijk welkom, en verheugde zich er over, dat er zulk teen groote belangstelling voor de Landstorm betoond werd. De heer Oolders van Alkmaar werd hierna gelegenheid gegeven tot bet uitreiken van de 'portretten, met de beeltenis van H. M. de Koningin, welke uitsluitend voor de leden van den Landstorm bestemd waren. Na de uitrei king verzocht een. der leden het „Wilhelmus" te zingen, waaraan staande werd voldaan. De schietoefeningen worden weer evenals het vo rige jaar in de kolfbaan van den heer Borst gehouden ,en wel' de le en 3e Woensdag van de maanden Juni, Juli en Augustus, en de wed strijd in September. Het nieuw verschenen Landstormblad, zal gratis aan alle leden toe gezonden worden. Gelegenheid werd gegeven het blad met een vrijwillige bijdrage te steu nen. De voorzitter dankte nogmaals voor de belangstelling, en besloot uit dezete mogen constateeren dat de liefde voor het Oranjehuis nog niet verflauwd was. NIEUWSTIJDINGEN. Uitslag Verkoopingen. Uristag publieke verknoping gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuid-Scharwoude, op Dinsdag 8 April 1924, 'si avonds 6 uur (oude tijd) in het hotel De Burg te Noordscharwoude, van: Onder Noordscharwoude Voor taej. die Wed. C. Komen Kz. fen kin deren. 1. Een huis en 'erf aan de Spoorstraat. Koo- per KI. Bekker Hz. voor f 2060. 2. Een perceeltje bouwland ten zuiden van het vorige. Kooper Th. de Graaf voor f375. Voor den 'heer Bekker Hz.: 3., Een huis en erf aan de Raa'dhuisbuurt, Opgehouden op f3105. 'Onder Oudkarspel: 'Voor den heer Aïb. de Lange 4. Een akker bouwland van Veizelenberg (12 snees). Kooper P, Biergen Jz. voor f 41 per snees. 5. Een dito aldaar (10 snees). Kooper O. Meijer voor f 35 per snees. 6. Een dito aldaar. a. idle oosthelft (16 snees) opgehouden op f 31 per snees. b. de westhelft (16 snees) Kooper J. Ber gen Pz. voor f47 per snees. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. Tof leider van 'den Proeftuin te Alkmaar fe Branden. Het 'dorpje Leende aan den sporrrweg Eind hoven.Weert is door een zwaren brand geteis terd. Binnen een uur tijds werden niet minder dan 5 groote boerderijen m de asch gelégd. De brand ontstond op het gehucht Broeke- lenheuvel an de boerderij van den landbouwer P. Lucas en wel omstreeks half vijf in den mid dag. Onmiddellijk stond dit vrij groote ge bouw in lichte laaie. Voor en aleer de bewoners van de boerderij aan de overzijde van den weg het vuur hadden bemerkt, meldt de „Tel. was ook deze groote hofstede aangetast. Het vuur laaide 'hoog op, zoo dat de brand ver in den omtrek zichtbaar was. De omliggende boer derijen waren alle met stroo gedekt, zoodat sec'hts een kléin vonkje noodig was om nog een tweetal even groote boerderijen in vlam te zet ten. Tevens werd nog een boerderij met pan nen dak aangetast. Het dak geraakte in brand, doordat de aangrenzende schuur, welke met stroo gedekt was, vlam vatte. Gelukkig woei de wind in tegenovergestelde richting van het dorp, daar anders wellicht de ramp niet te over zien ware geweest, te meer, waar de brandweer middelen uiterst primitief zijn. Een kleine brandspuit was aanwezig. Hier-, mede heeft mentevergeefs getracht om de boerderijen te sparen. Aan redden viel niet 'te denken, De inboedels: van dé vijf boerderijen verbrandden geheel. Slechts eenige kleinigheden werden gered. (Eemiig vee, n.l. twee koeien en een paar kab veren, kwamen in de vlammen om. Een ziekte vrouw in de boerderij van den heer Maas kon Slechts met moeite woéden gered. Afgebrand zijn de boeéderijen van P. Lucas, W. Maas, L. Baks, Th. van Laarhoven en A. v. d. Laak'. Dakloos zijn zes huisgezinnen, wijl er in de boerderij van den heer Baks twee families woon (den. Assurantie dekt de schade. De waarde wordt op een "halve ton geschat. De oorzaak is ver moedelijk deze, dat kinderen met vuur hebben gespeeld, I

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1