Zaterdag 12 April i»84 88e Ji&rga-g Maar. m soorten TUmfiEBEEDSCKAFPEIf. Mo 44. I«TMI®. VlUNllfM 8ft NIEUWE Dit nummer bestaat uit 2 Blades. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 8 April, Wij bevinden .ons in de laatste week-periode vóór 'het zevental dagen, dat aangeduid wordt 'als de Stille Week. Nu en dan is er een lente- jgevoel1 in |de lucht, tot dusver bleef de wind ruït bet Noodden ons guurte toeblazem. Tot de vele dingen, welke daardoor te lijden hebben, behooren de bollenvelden'in de Leidsc'h-Haar- lemsche streek. Ze zijn, wondt uit die buurt gemeld, wel een paar weken ten achter". Wat intusschen het vooruitzicht opent, dat de Paschen-vierders en -sters op 20 en 21 April a.s. nog van de kleuren-weelde op de bollenvel- Sden zullen kunnen genieten. Voor ons arme Lagerhuis is de nu aangebroken week1 een héél (zware. Op 9, 10 en 11 April (beginnen de ver gaderingen reeds te 11 uur. Wij gaan twee •avond- ien naehtzittingen tegemoet. Bovendien vat de Eerste Kamer (die ook reeds de Me morie van Antwoord voor de Allgemeene Be schouwingen toegezonden kreeg) deze week' de .behandeling van de Indische Begrooting aan. Voor de persmuskiebendie met het Parlement iets t,e maken hebben, zal' 'teen herademing zijn, wannéér de lie April achter den rug ligt;, rij even kunnen uitrusten van de zware werk taak, idie van begin-Januari aan één stuk ige- jduurd heeft. v In moeizamen, tergend-lamgzamen tocht zette de Tweede Kamer op 1 April jl. de behande ling der Landbouw -begrooting voort. Namat de 'heer Duijs, die bij de Marine-begroo ting een tweede Vlootwet-debatje wilde uitlokken, een 'motie had aanhangig gemaakt, de ministers 'Ruijs en Colijn uitnoodigend, de behandeling van Hoofdstuk VI in de Kamer bij te wonen Welk emotie duikelde met 4616. Tot zes uur werd dien Dinsdag nog „ge boomd" over het Landbouw-budget, dat te langen leste werd goedgekeurd. Voor de deli- beratiën verwijs ik naar de verslagen. Des avonds van den len April,-dag, waarop ook nu, ondanks de misère der tijden, de gebrui kelijke „moppen" niet ontbraken 1 - werd de Marine-begrooting „aangesneden", .om een door mr. Kooien geliefden term te gebruiken. De heer Duijs, bij ontstentenis, door ziekte, van zijn partijgenoot Hugenholtz, de Marine- {specialiteit van de S.D.A.P. de soc dem. oppositie tegen het beleid van Minister Wester- veld aanvoerend, pakte geweldig uit tegen wat hij noemde het „op slinksche", clandestiene manier door de Regeering binnensmokkelen van de op 26 October 1923 èrworpen Vlootwet. De bij 'Nota van Wijziging aangevraagde 2D/2 millioen gulden voor nieuw materieel, noemde de heer Duijs een „truc" om binnen te krijgen, wat' de Kamer ruim vijf maanden geleden wei gerde toe te staan. De Katholiek mr. Bomans verklaarde ook tegen Hoofdstuk VI te zullen stemmen, -- dat hem veel te duur is, doch 't bleek, dat de heer Bomans bij idez eoppositie door geen zijner partijge-nooten werd gesteund- De heer Van Schalk, lie Katholiek', die in October jl. aanvoerder was van de Katholieke oppositie, v- kwam nu minister Wéstervelid voor deze Be grooting zijn steun bieden. Wélk exempel werd xgevolgd- door woordvoerders van de anti-rev. gn de ehr. hist, groepen. In de vergadering van Woensdag 2 April zijn, na ampele aiscussiën, de Begrootwi- gen van hét Staats-boschbedrijf en het Bouw fonds, K. en W- goedgekeurd. En toén verscheen achter de groene tafel Ir van Swaaij, de minister van Waterstaat, die kort geleden pp zoo schrikkelijke wijze door huiselijke smart werd getroffen. tWas zeker zeer sympathiek, dat mén den zwaar-beproe - den bewindsman hiet met scherpe erttaek las tig viel. Trouwens, iritusschén is irnmers in de sfeer yan het spoorwegpersoneel1 de „pais en vree hersteld. Nadat over'het veelbesproken art. R DV. de minister gezegd had, dat van geen pressie op welk'lid van het 'Spoorwegpersoneel sprake is, of zal zijn, nam mr. Oud zijn motie terug Tenslotte restten nog die twee commu nistische moties (geenietlei loonsvermindering en intrekking van de z.g- Anti-Stakmgswetten- 1903 Natuurlijk zijn beidé getuimeld. Bij de afd.Scheepvaart raakte aan het „zwemmen eene motie-Wijnkoop, aandringend op bezol diging van buitenlandschc arbeidskrachten op rn*schviK-n pp. gs#<» wpt met dK «M FIRMA HOUWING - Mient 7 Nöderlandsche. En:'een motie-Duijs, vragend dat steun, door pensioen of anderzins, zal worden verleend aan behoeftige ex-leden der bemanning van reddingsboot-en. In de vergadering van Vrijdag 4 dezer is tie Marine-begrooting afgedaan en goiedge- beurd met 5219. De Vrijbeidsbonders steun den, van Links Minister Westerveld, wijl Z.Exc. zich had neergelegd bij een (door de Kamer vervolgens met 6116 aangenomen) amend.-Dresselhuys, tot schrapping van f 1000 waardoor de Kamer zich zoiu hebben „vastge legd" aan de goedkeuring van den bouw van een onderzee -booten-mijne,nlegger, die totaal 5V2 millioen gulden kost. Hiermee gaf, op mr. Dresselhuy's aandrang, de minister van Marine te kennen, idat 't hem volstrekt niet te doen is xom te miskennen het votum van 26 October. Wiel1, al'ius Z.Exc., komt er een nieuw ontwerp - Vlootwet, doöh dat' is volstrekt niet aen „copie" van het voor vijf maanden door de Kamer ver worpen wetsvoorstel. Een motie-Marcliant o.a. de Regeering uitnoodigend de aangevraagde ocredieten voor me uwe eenheden terug te ne men, 'in afwachting van voorstellen tot samen- gmelring van Oorlog en Marine, ter bezuiniging werd verworpen rnet 5622. En de amendementen-Duijs, waarvan de strekking was om al wat de minister bij zijne Nota van Wijziging heeft voorgesteld aan ere- dieten vopr het vervangen van oud door nieuw Marine-materiaal te schrappen, zijn ook van de parlementaire vlakte verdwenen. Het eerste <?an het vijftal Duijs werd met 50—-22 verwor pen. De resteerende vier zijn daarna wijselijk ingetrokken. Nog dient vermeld, dat in deze zitting van 4 April' een soort van „storm" in de Kamer heerschte, dop reden president Koo ien zich tegenover den heer Duijs, die hals starrig weigerde om zich binnen de grenzen te houden van het onderwerp, dat hij had te bespreken, een werkelijk onvriendelijk woord liet ontvallen, 'dat Praeses daarna loyaal introk. Maar idat schouwspel van 'de met ge balde vuist, als eene furie, op het presidiaal Bureau aanstormende juffrouw Groeneweg, van de krijschende heeren Duijis, .Ketelaar, Kl'eerekoper, Wijnkoop 't Was voor de gas ten der Kamer op de tribune een waar „buiten - kansje 1" In mindere mate vopr het prestige van de hnoge vergadering. De behandeling der Arbeids-begroeting is Donderdagavond begonnen. Ik toeken er vap aan, dat geboren werd eene motie-Schaper, waarin worat uitgesproken, 'dat onder geen om standigheden de volledige uitvoering der Ar beidswet langer.mag worden uitgesteld, en dat ten spoedigste alle groepen onder de werking van deze wet moeten worden gesteld. De Mi nister van ArheiUverduidtlijkte dat thans tot geen vorder invoeren der bepalingen van ue Arbeidswet kan worden overgegaan, wat werk en rusttijden betreft. Het beginsel van den aehturendag blijft Z.Exc. verdedigen, maar met overwerk-vergunningen zal Z.Éxc- v/at mila zijn Het arbfci'dsverbod voor oen alleen-werkenden bakker-patroon zal waar het verkoopsverhon goed heeft gewerkt, worden geschrapt. 'Op 8 April zou .de Kamer in behandeling ne men bet Enquête-voorstel van Ir. Albania. In middels is er zekere ontspanning gekomen in de sfeer der Twentsche textielnijverheid. Ook door 'de verklaring der fabrikanten, dat in ge- ruimen tijd ide lootten niet meer zullen worden •verlaagd. Van het „algemeene nieuws" Jterinner ik aan de verschijning van hec Giro-rapport der Com missie, Mr. A. Tak, voorde ambtenaren, die verantwoordelijk worden gesteld voor den chaos aan het Haagsche Spaarne-plein al lerminst eene aangename April-surprise. Tot id'é diverse bezuinigingsmaatregelen behooren: het massa-ontslag, ambtenaren bij het Hoofd bestuur van Posterijen, T. en T. aangezegd; het plan tot geleidelijke afschaffing der le 'klasse bij het spoorwegverkeer; het nader ad vies, de regeering gegeven om Lp,, van id'e sp.- ïaris-vlerlaging van 1 M.ei '24 tot 1 Juni '25 de 'salarissen v,an gehuwden met 5 pet., die van ongehuwden met 71/2 pet. te verminderen. Bij het wapen der marechaussee schijnt eene zeer beduidende inkrimping op komst. Kan men het „Hbl." gelooven, dan is tot de «egeering door (eene groep van bankiers het aanbod gericht voor uitgifte van ëene Rijks- l'eening van zestig millioen, tegen 6 pet. rente en ad 97 pet. Beweerd wordt/dat de kans op Het aanvaarden van dit voorstel vrij groot zou wezen. Op 4 April keerde H.M. de Koningin van Haar bezoek aan Amsterdam, met Prins Hendrik en prinses Juliana gebracht te Gravenhage terug. Ditmaal werd o.a. de Ned Israëlitische hoofdsynagoge met een koninklijk Bezoek vereerd. Uit de „oriminaÜa" der vorige week teeken 'i| aan een moordaanslag door een Leerdammer op zijne ex-huishoudster gepleegd. Te Heuven werd bij den gemeente-ontvanger ingebroken. 'Wat zilverwerk wist men er buit te maken. Te Amsterdam, in de pe Helmersstraat, had in een der „menschen-pakhuizen" een brand stichting plaats, die wonderbaarlijk genoeg zon der persoonlijke ongelukken afliep. De voort vluchtige ex-directeur van het post - en telegraaf kantoor te Zalt-Bommel heeft zich vrijwillig bij de politie aangemeld. Een lange reeks van gropte en kleine bran den!... Te Beekbergen (Apeldoorn) werd een-, dubbel-woonhurs met schuur in de asch gelegd. Te Enschede brandde een huis, waarin muziek handel gevestigd, af. Te Meppel zijn, bij een brond in de lokalen der Kamer van Koophan del, 2700 dossiers vernietigd. Uit de ongevallen-rubriek: tal van ongeluk ken, berokkend door het roekeloos springen op.-van in gang zijn de voertuigen. Te Scheve- mengen kwam een 88-jarige vrouw jammerlijk in de vlammen om. Op den Haarlemmerweg bij Amsterdam, és het lijk gevonden van een blijk baar onder een auto verpletterden man. KOOPT NOG HEDEN I 10 pCt. KORTING op Sigaren en Sigaretten P. WIJN, Sint Pancras. Uit Plankenland komt de goede 'tijding, dat "van particuliere zijde niet slechts met woor den, maar ook door „vruchtbare daden", ge poogd wordt, dr. Willem Royaards voor den Amsterdamschen Stadsschouwburg te behou den. De exploitatie der oliebronnen bij Win terswijk zal niet door Vader Staat geschieden. Vadertje geeft er de voorkeur aan, met even tueel - ge gadigden te contracteeren. Eindelijkvoor het examen voor kommies di recte b elastingen hebb en zich 2500 Candida- ten aangemeld! Wederom ter overpeinzing, dit, aaari degene idie (ondanks 't hebben van een „baantje" in dezen tijd tot de malcontenten, mopperaars, behooren I BUITENLAND. De publicatie van de rapporten van de Com missies van Deskundigen, ingesteld door de Commissie van Herstel om een onderzoek in te stellen, naar de mogelijkheid van stabilisatie van den Duitsehen wisselkoers' en den omvang van de kapitaalvlucht uit Duitschland eventueel in de eerstvolgende jaren op 'rekening van de schadevergoeding zal kunnen betalen, heeft eenige vertraging ondervonden. Het lag in de waarna Maandag dé publicatie zou volgen. De de Commissie van Herstel ter hand te stellen, bedoeling deze rapporten Zaterdag reeds 'aan definitieve vaststelling 'van den tekst der rap porten en de vertaling daarvan* in het EngelsC'- eru. Fransdh heeft$evenwel eenige moeilijkheden veroorzaakt, tengevolge waarvan tot nu toe, terwijl, wij 'hier schrijven, de feitelijke inhoud dezer rapporten nog niet bekend is. Verschillende dagbladcorrespondenten in de Fransdhe hoofdstad hebben hun bladen rneide- tdeelingen over deze rapporten geseind, waaruit Krijgen- £reh aan zou blijken dat aan Quitschland onder zekére voorwaarden voor den tijd van vier jaar teen! moratorium zóu worden toegestaan. Het heeft evenwel geen doel deze voorbarige berichten nader te beschouwen, nu elk oogenblik de pu blicatie officieel te verwachten is. Meer en meer blijkt, dat aan alle klanten op de publicatie dezer rapporten gewacht wordt, alvorens de diverse regeeringen nadere stappen in de Schadevergoedingskwestie doien. In de eerste plaats wat betreft Duitschland, dat er wel het meest bij is betrokken. Op Vijftien April a.s. loopen de zoogenaamde Micum-ver- dragen het gevolg zijn van de opheffing van het lijdelijk verzet in bet Ruhrgebied toen de industrie zich moest verplichten leveringen aan he geallieerden op rekening van de schadever goeding 'te doen. Het heet thans, dat de Duit-, scbe regeering en 'de Duitsche industrie bereid zijn deze verdragen voor den tijd van een maand te verlengen in afwachting van de be sluiten vat} de 'Commissie van Herstek-naar aan leiding van de rapporten van de Commissies van Deskundigen. Poincaré is in Frankrijk weer de Sterke main van voorheen. De pensioenkwestie, welke aan leiding is geweest tot den Ministercrisis van de vorige week, is weer uit de wterelld, daar de desbetreffende voorstellen thans door de- Fran sdhe Kamer- met groote meerderheid van stem men zijn aangenomen. Intusschen beeft de Frans ch-e Minister-President verklaard, tegen spraak met vroegere berichten, idat Frankrijk niet bereid i's het Ruhrgebied te ontruimen, alvorens Duitschland de schadevergoeding zou hebben betaald. Poincaré is slechts bereid te spreken over een wijziging in de exploitatie van het Ruhrgebied, waardoor de industrie meer vrijheid zal' hebben, doch de bezetting zal ge handhaafd blijven. De Engelsche regeering beeft in het begin van deze week in het Lagerhuis een hederlaag geladen, toen de kwestie van de huurwetten, waarbij werkloozen vrijgesteld zouden worden van ide betaling van huur, aan de orde kwam. Met een kleine meerderheid is het voorstel der regeering verworpen. Deze nederlaag, de eer ste belangrijke sinds het optreden van de La- bour-regeering, wordt door haar evenwel' niet als een votum van afkeuring beschouwd, noch als een geschil in beginsel, en zij ziet daarin dan ook geen aanleiding af te treden. Een tweede nederlaag in dezelfde zitting door de verwerping van een amendement, was van nog minder beteekenis. In Zuid-Afrika is eveneens een poltjeke cri sis uitgebroken. Bij een tusschentijdsche ver kiezing leed «ie regeeringscandidaat een neder-, laaag, waardoor «ie regeeringsmeerderbeid in het Parlement tot vier daalde. Hierin heeft Generaal Smuts aanleiding gevonden, het Zuid Afrikaansche Parlement te ontbinden, zooidat daar binnenkort nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. De Prins van Wales heeft in verband 'hier mede afgezien van zijn reis naar Zuid-Afrika. In Italië hebben Zondag verkiezingen plaats gehad, die een groote meerderheid voor de re-, geering hebben gebracht, hetgeen ook niet an ders verwacht werd. Eveneens zijn volgens de verwachtingen ide uitslagen der verkiezingen, die Zondag in Beieren zijn gehouden, waarbij ,de uiterste reohtsche en ünksche partijen winstl béhaaalden. Het Hitier-proces in Munchen is geëindigd. Ludendorf werd vrijgesproken en 'Hitler en vier andere beklaagden tot zijf jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van preventieve hechte nis en yctorwaardelijke invrijheidstelling na een half jaar. De andere beklaagden werden voor^ waardelijk veroordeeld. *_4

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1