]e aaoial afiesltgtn r- Donderdag 17 April 1924 88e J arga g 8 GEMÏE1AB RiKCHARUMBE. Wo 46. i«TK«e, tmuonmm* a* NIEU WE 13 i i\i. i n ij m ii mi iiwr. De aanval op Ide openbare school te Noord- dharwoude, tevoren beraamd, en waartoe men slotte overging-, is afgeslagen. Aan de kloe- e houding van den Gemeenteraad is het te anken, dat de openbare lagere school betwe en blijft. Wij vinden die 'houding zelfs heel atuurlijk en begrijpen dan ook den euvelen ioed niet waarmede men het heeft gewaagd et voorstel in den Raad te brengen, (de op-en- are school aan het R. R. kerkbestuur af te aan. Zoo oo.it een besluit is gevallen in een emeenteraad, dat zoo volkomen den geest der urgerij vertolkt, idan is het zeker het nu ge- omen besluit geweest, waarover men zich in e gemeente algemeen hartelijk zal verheugen, [aar men staat versteld over het feit1, dat voor tze zaak de Raai in spoedeischeinde verga ring bijeen werd geroepen, waar de agenda idde„Uitbreiding R. K- School". De vroe- vaderen moeten', dunkt ons, toch wel wat ■eemd hebben opgekeken, dat, inplaats van Jannen voor de uitbreiding en de daaraan ten widslag liggende -geldleening, de hoofdsCho- was: „Samenvoeging der beide openbare ïoïen 'te Zuidscharwoude en Noordscharwou- met opheffing van de school' in laatstge- :mde gemeente". Voor een dergelijken krach- jen maaltijd had bet menu wel anders mogen iiden. De kost bleek' dan ook te zwaar voor beeren ien de schotel1, hoie pikant ook rie- anide naar bezuinigingssaus, werd weggescho- t. En 'het is niet onmogelijk, dat de voorz. :h over de houding van den Raad nog heeft ;rwonderd. Maar het was toch eenmaal' een gemaakte zaak, dat de opheffing van de lenbare school, nu Langedijk één" van de ian is, absoluut niet zou worden aanvaard, [anneer het advies van den waarniemeniden specteur van onderwijs als zijne persoonlijke jening kan worden beschouwd, dan gelooft bijina niet, dat voor dit advies door den rz. van den Raad van NoondsCharwoude warm werd gepleit en ihij zelfs zóó ver ging, te verklaren, dat bet hem leed Ideed, dat overwegingen van den Inspecteur -niet als voorstel door den Raad overgenomen rd. Opnieuw wordt door deze zaak de her- ter ing aan de beide missives over de ver- aiging der drie Langedijker gemeenten en R. R. scholenbouw wakker geroepen. Een over den inhoud en strekking dezer mis- es doo-r ons gesohreven artikelen gaf aan u Burgemeester van Zuidscharwoude aanlei- ig de persvertegenwoordigers van de 'hier "schijnende bladen in te lichten over die ver arde voorstelling, die wij van den inhoud zer missive zouden hebben gevormd. Het s absoluut niet waar, dat de drie gemeenten «sten worden vereenigd om oip fdie wijzte openbare school te Noordscharwoude te nnen opheffen. De eeme dienst is de aii- :e waard, zouden we zoo zeggen. Wanneer Burgemeester, zooals blijkt, minder goed de hoogte was van de gedachte en den geest :r -deze ?aak in deze gemeente, dan hadden hem gaarne den wederdienst bereid door n van onze zijde daaromtrent eens in te lich- Trouwens, wie oog en oor opein heeft ïad gedurenidie het half jaar dat intusiscben 'erloopen, weet, dat de burgers van Noori- tarwoude zich niet onbetuigd hebben gelaten )r het stichten van een school'vereeniging dat zij zeer zeker de plannen voor elkaar ft om met alle haar ten dienste staande en 'Orloofde middelen „DE OPHEFFING ]n, de openbare school te voor- •MEN". Laten wij de zaak maar niet van financieel© zijde belichten. Een begrooting gauw gemaakt, maar wanneer het motief -zuinigen" is, 'dan.is het gemaakte reken- itnetje volgens het verslag toch zeker van uig beteekenis. Het plan was anders niet landig in elkander gezet, waaraan het toe een handje meehielp. Nu bet hoofd der hare lagere school te Zuidscharwoude we- is zyne benoeming elders, gaat vertrekken, kwam het spook der samenvoeging weer zouden de belangen van het on- ijzend personeel, vap de owders en de kin- Onze Advocaat staat ouder voortdurende scheikundige controle. Onze Wijnen worden met zorg gekozen en vakkundig behandeld. per fl ADVOCAAT ROODE PORT a PORT VRAAGT GRATIS PRIJSCOURANT. Wijnhandel W, M H. PELS ZOON, Koorstr. 49 51, f 1.95 O 95 a.i_,k;vea.a.t£. - TKL. 207. deren der gemeente Noordsdharwoude worden opgeofferd aan de idee „bezuinigen". Het hoofd der school' liet men verhuizen, de kinde ren zette men uit eigen woning om Ter anderen in te laten trekken en met de ouders werd geen rekening gehouden, 't Is krasl De Raad heeft het voorstel of de „overwegingen" de sohool op te heffen nogal gemoedelijk ontvan gen, hij had het ook met verontwaardiging 'van dë hand kunnen wijzen. Zijn rechten ver kocht hij echter niet voor een schotel linzen- moes en wat zilverlingen. Onze magistraat is niet wat men noemt for- 'tuinig. Zijn voorstel om uitsluitend de wethou ders tot leden van de Gascommissie te benoe men, kelderde; zijn ijveren voor de samen voeging der Langedijker gemeenten bleek' vruchteloos; zijn warm pleidooi voor de opheffing van 'de openbare school of wil men „ide vereeniging van de openbare scholen 'te Zuid- en Noordscharwoude" heeft niet mogen baten. Het ademt hier een andere geest dan Z.A. er zich wellicht van had voorgesteld. Intusschen zal de burgerij van Noordschar woude haar vertegenwoordigers in den ge- fneentteraad dank weten, dat zij weerstand heb ben weten te bieden aan het: „De Vogelaar op vangen uit', den vogel lokt met zoet gefluit." DE OPENBARE SGHOOL BEHOUDEN. Spoedeischende vergadering van den raai dezer gemeente op Dinsdag 15 April 1924, des avonds half acht. Voorz. de E.A. 'heer Jhr. van Spengler, bur gemeester. Secretaris de heer R. G. Reiniders. Alle leden zijn aanwezig. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering wprden ge lezen. De 'heer De Geus. Het is naar aanleiding van 'de notulen en in verband met de kwestie Duijves. Ik meen dat Duijves zijn beschuldiging in de vorige vergadering geuit, heeft ingetrok ken, maar dien indruk heb ik niet uit de no tulen gekregen. De voorz. antwoordt niet dien indruk te heb ben gekregen. Door mij is de wenschelijkheid geuit, en heb ik gezegd, -dat het voorbarig ge sproken was. De heer De Geus. Dan vind ik het jammer 'dat ik het verkeerd begrepen heb. Door mij zijn 1de gronden naar voren gebracht, waarop de gemeente zuiver stond, maar van Duijves heb ik niet gehoord de gronden waarop de gemeente niet zuiver zou-'staan. Wanneer hij zijn beschuldiging niet heeft ingetrokken, dan zal hij het moeten bewijzen. De uitdrukking is mij wel wat kras. Ik ben overtuigd steeds de belangen van de burgers te behartigen, maar dit ging hier niet om. Het was teen beschuldi ging alsof ik een partij trekker zou zijn. Daar gaat het om. Wij zitten hier niet in een scheer winkel De voorz. Het gaat thans over de notulen. Maar als ik mij goed herinner heeft Duijves zich niet in dien geest uitgedrukt al's u dacht. Na nog een opmerking van den voorzitter om het voorstel van de schoolgeldregeling duide lijker te doen blijken worden de notulen onder dank aan iden samensteller goedgekeurd. DE OPENBARE LAGERE SCHOOL EN NOG WAT. De voorz. De reden van de vergadering is dat Donderdag een conferentie wordt gehou den met het R. R. Rerkbestuur en (den Inspec teur inzake uitbreiding der R. R. school. In verband met deze uitbreiding is door den Inspecteur een schrijven gezonden, waarin door hem wordt gewezen op het a.s. vertrek van den heer Van Minnen, hoofd'der school be Zuidscharwoude, en in verband hiermede op de bezuiniging die zou worden verkregen1, wanneer de o.l. scholen van Noord- en Zuid scharwoude werden vereenigd, waardoor dan de heer Mallekote hoofd zo;u kunnen worden. De afstand voor de kinderen, die hoogstens een half uur is, wordt 'door den Inspecteur geen bezwaar geacht. Waar de conferentie Donder- 'dag wordt gehouden, zouden B. en W. het zeer op prijs stellen te weten hoe de raad over de overwegingen van den Inspecteur denkt. Daarbij mag niet vergeten worden dat wij' leven in een üji van bezuiniging. Vast staat, 'lat 'de uitbreiding van de R. R. 'School een feit zal' worden, waarvoor de plannen dan ook al reeds zijn ingediend. Bezuiniging in het algemeen is in den regel niet aangenaam in toepassing. Dat kunnen wij constateeren aan 'de rijksmaatregelen, en de criliek die hierop door de belanghebbenden wordt geoefend. Bfezuiriiging komt in den regel' hiet ten goede van bet onderdeel' waarop be zuinigd wordt. De heeren zullen dit onderwerp te gemak kelijker beheerschen, waar de vereeniging der scholen niet verbonden is met de samenvoe ging der gemeenten. De heer Duijves. Er wordt gesproken over bezuiniging, maar ik zie hierin geen bezuini- ning. Wanneer de kinderen van Noordschar woude naar Zuidscharwoude zouden kunnen, zou dit een goede oplossing zijn, maar ook dan nog zullen wij voor onkosten staan. Wanneer wij de school hier voor jongensschool willen inrichten, dan moet er toch gebouwd worden. Deze school heeft echter alle reden van be- sltaaan. Ik ben oo[k niet voor opheffen- De voorz. Wanneer er niet van bezuiniging sprake was, was de inspecteur er niet mee naar Voren gekomen. Er kan echter wel' 'be zuinigd worden. De uitbreiding van de R. R. school zal, laten wij maar ©en bedrag aanne men, f 20.000 moeten kosten. Di't zal' geheel op onze gemeente drukken. De rente zal' döor de naburige gemeenten, waarvan kinderen naar 'hier school' gaan, mede gedragen worden, met de rente, voor ons dan'Vg, zal 'een bedrag van f20400 bezuinigd kunnen worden. Het komt toch niet ale dagen voor, dal zoo'n bedrag be zuinigd kan worden. En wanneer men de overt weging vair den Inspecteur gaat volgen, be hoeft men niet uit te breiden. Wij kunnen het nu bespreken, maar wij we ten niet hoe Zuidscharwoude hierover denkt, in verband met een gemeenschappelijke re geling. Er staat echter tegenover dat onze kinderen verder van de school af zijn en misschien nog enkele bezwaren. Wanneer er niet bezuinigd i kon worden, behoefde men er niet op in te gaan. Maar nu zou ik gaarne adviseeren Jhe't idéé van den Inspecteur te volgen. Men moet zich afvragen of een uitgave van f 20.000 ver antwoord is, wanneer op een andere wijze de uitbreiding kan worden verkregen. Het is thans de 'hoofdzaak of de raad bereid is, in deze rich ting een oplossing te verkrijgen. De heer Ootjers. U kent mijn opinie, zooals ik die hedenmiddag nog heb uitgesproken, maar ik stel' er prijs op dit ook nog eens in het openbaar te doen. Met bezuiniging ben ik het' volkomen eens, maar ook dan alleen wanneer het offer, dat daar tegenover gebracht moet worden, niet te groot is. Practisch toch zal' de bezuiniging oip nul 'neerkomen, want waar men aan den eenen kant bezuinigt, zullen aan den anderen' kant de lasten grooter worden. De opmerking van den heer Duijves is vol komen terecht, dat onze school een ruime mate van levensvatbaarheid bezit. Hadden wij te sukkelen met een 25-tal leerlingen, zoodat wij moeilijk konden staan blijven, dan zou dit een punt van ernstige overweging zijn, en zouden ook wij zeggen dat men een offer van zoo'n groote uitgave niet van ons mocht vergen. De school bevat echter nog ruim 100 leer lingen', en dit zal in de toekomst zeker niet minder worden, 'en ook in Zuidscharwoude niet waardoor het 'dan ook niet uitgesloten is, dat men de school in Zuidscharwoude zou moeten uitbreiden. Ook ben ik het met dan heer Duijves eens, dat'wanneer de bestaande school tot een R. R. jongensschool zou worden ingericht, deze reeds nu of althans in de naaste toekomst te klein zal blijken te zijn. Ook is voor mij een argument om (er tegen 'te zijn het vergrooten van den afstand voor de kinderen naar de sohool. Maar om onze bestaande o. 1'. school, waarop wij prijs stellen-, die zoo mooi gelegen is, met een mooi groot speelplein, en in het oentrum' van de gemeente, prijs te geven, tot 'het bren gen vala dit offer acht ik mij tniet gerechtigd. De gemeente zal 'nog graag het geldelijk offer willen brengen voor haar school' en voor haar kinderen. De voorz. Er wordt qp gewezen dat de af stand voor de kinderen te groot' zal zijn, maar in de naburige gemeenten heeft men hetzelfde geval1. Voor de kinderen, die van het Noord- einde van Oudkarspel de R. R. school be zoeken, is het ook een groote afstand. Dat zijn bezwaren, maar de kwestie is thans, 'dat wij f 20.000 kunnen besparen met een rente van f1300, waarmee ieder jaar de H.O. zal moeten worden verhoogd. Dan zou ik ook nog de aandacht kunnen vestigen op de U.L.O. school', die toch ook' door kinderen uit andere gemeenten wo-rdt be zocht en idaairvoor een grooten afstand moeten afleggen. Het zal ide ouders natuurlijk aangenamer zijn 'dicht bij school' te wonen, dan ver af. Maar er zijn andere plaatsen waar men groo- ter afstanden heeft. Dat men een groot offer zal' kunnen be sparen is zeker de overweging waard. Ook is men bang dat de school' voor de R. R. kinderen te klein zal zijn, maar daar ben ik niet bevreesd voor. De hoofdzaak' is' of men deze 'regeling wil treffen, om een goede oplossing te krijgen, laat men er dan bijvoe gen: „indien het mogelijk is". De inspecteur zou het zeker niet naar voren hebben gebracht inidien het niet mogelijk was. Ik wil idan ook nog eens ernstig uw aandacht vestigen op de groote uitgave. De bezwaren kunnen overbrug! worden. De heer De Geus. U noemt de U-L.O.- school maar die wordt bezocht door kinderen van hooger leeftijd, die gemakkelijker lie af standen kunnen afleggen. Dat argument heeft dus gecfn (recht van bestaan. Verder zegt u, dat er plaatsen zijn met groo te r afstanden. Dat is best mogelijk. Maar dat zegt niet dat de menseben er daar blij mee

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1