norI Plsa4$e!ijk Nieuws 'zijn. Daar is hét echter een' bestaande toe stand ,maar hier gaan wij den afstand grooter maken. Dus dat argument vervalt ook. Het offer om onze school af te staan is mij te zwaar. Zeker, ik weet wel', wij moeten het bedrag niet onderschatten, maar ik wieet niet of Ide burgers het geldelijk offer wel zoo zwiaar zul len vinden. De voorz. Men moet zioh afvragen of ,het verantwoord is tegenover de gemeente om een dergelijke uitgave te doen, - een uitgave dit niet gedaan behoeft te worden terwille van enkele bezwaren ten opzichte van de kinderen. Daartusschen heeft men thans te kiezen. De heer De Geus. Men wili soms liever f 20.000 offeren dan f 1500. De voorz. Waarop de bezuiniging van het rijk wordt doorgevoerd, tast dit soms diep in zaken en personen. Maar dan zal m.en 'de per soonlijke dingen voor de zakelijke terzijde moe ten stelen. De heer Die Geus. En 'dan sta ik op het standpunt, dat men maar door een zuren appel moet heenbijten. De heer Barten. Ook ik kan volkomen de be zwaren onderschrijven die.door de andere heeren naar voren zijn gebracht. Met het oog pp iden toestand in ide gemeente is de school niét overbodig. Iets anders was het wanneer jnen sukkelde met het aantal leerlingen, waar door de school niet bestaanbaar zou zijn. Maar een school met nog zooveel leerlingen, waar door men 3 leerkrachten heeft, mag men zeker bestendigen. Het geld dat uitgegeven mott worden, be beekent zeker een groot offer, maar voor de gemeente is het beter wanneer de o.l. school bestaan blijft. En nu mogen er gemeenten zijn, waar ide afstand grooter is, daar is het nu eenmaal een 'bestaande toestand. Maar hier is het zooals het is. Spr. wil' daarom aanraden bet voorstel van den heer Rader niet aan te nemen. De voorz. Afgezien van 'de besparing die ideze oplossing met zich zou brengen, verkrijgt men ook nog 'een andere besparing. Wanneer door Noordscharwoude en Zuid- scharwoude een gemeenschappelijke regeling werd aangegaan, zou men minder kosten krij gen voor onderhoud en voor leermiddelen. Ook voor het tot zijn recht komen van het onderwijs zou het beter zijn. Het is toch beter voor 6 leerjaren 5 leerkrachten, dan voor leerjaren 3 leerkrachten te hebben. De ge- Volgen van de beschikbaarstelling uiten zich !dus ook nog op andere wijze. De heer Kooij. Een der voornaamste gron den waarom Ik tegen die vereeniging van de 3 Langedijker gemeenten was is wel, omdat hieraan onafscheidelijk verbonden was de op heffing van ide o.l. school. Ook" thans kan ik mij er niet mee vereenigen de o,. 1. school op te heffen. De voorz. Tot mijn leedwezen moet ik dan nu constateeren, dat men niet wenscht in :te gaan op ide overwegingen van den Inspecteur. Ik had het gaarne door den raad overgenomen gezien als voorstel van mij. Ik meen hierover geen hoofdelijke stemming behoeven te hou den en uit de houding van de heeren te mogen afleiden dat men algemeen er tegen is de o,. 1. school beschikbaar te stellen voor uitbrei ding van de r. k. school. Wij kunnen hier thans vanaf stappen. B. en W. weten nu, 'dat zij hiermede op Ide conferen tie geen rekening hebben te houden. FEUILLETON. „Alle begin is moeilijk, maar volharding tri omfeert!" riep tie ander laöbend. „Intusscben zijn die leeuwige slemppartijen allesbehalve naar mijn smaak. Er zijn jongelui 'die bijna noojit nuchte rworden!" „Nog altijd beter, dan nooit eens een roes gehad te hebben in dit jammerdal'!" gaf de dikke ten antwoord. „Al's sommigen de roes niet eens naar 't hoofd steeg, zouden zij er in 'tgeheel niets in hebben! Wat zijt ge van .plan in de Pdnkstervacantie' te doen, om u na uwe afmattende studiën eens te ontspannen?" „Ik heb nog geen bepaald besluit genomen," sprak de slanke jongeman aarzelend. „Maar hoor eens, Dahnow; ga met mij mede naar huiszie nog ééns de plek terug, waar uw papa zo ©dikwijls vertoefde, waar de vriendsöhaps- bond onzer ouders gesloten werd." „Dank voor de vriendelijke uitnoodiging, Maar toch kom ik, oprecht gesproken, lever jn tien herfst, op de jacht. Wil mevrouw uw moe der u weder in huis opsluiten?" vroeg hij, hem iuitvorschend aanziende. „Zij zo uin ieder geval gaarne zien, dat ik kwam." „De eene voorslag is de andere waard, De- genthal1! Laat ons een uitstapje dooi het Nec- Ikardal ondernemen; ik heb er reeds met een ,paar vrienden over gesproken." „Dat was nog zoo kwaad niet! Ik zal' er eens naar huis over schrijven." „'Och, waf drommel, neem 'dan toch eens zelf een besluit!" riep ide dikke wrevelig. „Gij zult toch niet levenslang aan moeders leiband blij ven loopen?" Over. het gelaat van den ander vloog teen wolkje van misnoegen, en hij richtte zijne ge stalte iets hooger op. „Daar moogt ge over "denken zooals gij wilt," zeide hij, „maar i'k ben niet ingenomen met den toon van minachtende bnversöhilligheii jegens bet ouderlijk huis, dien velen hier aanslaan. Er ligt een soort van jon gensachtige lompheid in, die mij tegen de borst stuit." „Mij óók," verzekerde de dikke, „ofschoon ik niet meer zo ogelukkig ben, een ouderlijk huis te bezitten. Maar kind is kind, ien man is man. Al «overdrijving slaat op den duur tot het tegenovergestelde uiterste over, en wan neer gij thans om elke beuzeling vraagt, zult gij llater zelfs bij de gewichtigste dingen den raad uwer moeder niet inwinnen, want nie mand onderwerpt zich voor altijd." In deze wportden lag een waarheid, die de De ron'dvraag, hierna gehóuden, levert niets op, waarna sluiting der vergadering yolgt. (Reeds eerder als extra numlmer -agin onze abonneé's; te. N oordscharwoudetoegezonden) UiT ÜL.N UM 1'Kfc.K l ST. PANCRAS. 't Witte Kruis alhier vergaderde j ,15 Woens dag 16 April ter algemeene ledenvergadering ten huize van den heer Gerritsen. Na opening en lezing de rnotulen, wélke wei den goedgekeurd, werd 't ingekomen stuk van de zusterafdeeling De Rijp behandeld. Men besloot vpopr het bekende doel f5.af te dragen. De 'heer J. van Kampen gaf 'hierna verslag van de Algemeene Vergadering te Amsterdam gehouden, waarvoor hij den 'dank der vergade ring ontving bij monde van den voorzitter. Aan de orde kwam de rekening en'verant woording der gelden. Ze sloot met een eind cijfer groot f571.88, waarvan f 113.291/2 als voordeelig saldo. Nagezien en in orde bevonden door den heer Jn. Boskamp, werd ze algemieen goedge keurd, onder dank voor accuraat beheer. De begroot ing voor 1924 werd vastgesteld tot een eindbedrag groot f495.29x/2- Aangenomen werden eenige candidaatleden. Aan de beurt van aftreden waren de 'heeren J. v. Kampen en Jb. Kloosterboer, niet her kiesbaar ,in wier plaats gekozen werden de heeren Jn. Boskamp en J. Roos Sr,,,'van wie de eerste tegenwoordig zijnde, de benoeming aannam. Bij de rondvraag zegde de heer Van Kampen 'dank voor aangename samenwerking, die we- derkeerig dank ontving voor wat hij der afdee- ïing had bewezen. Nadat de aandacht gevestigd was op het gebruik der ligtenten, sloot de voorzitter de bijeenkomst. VALKKOOG. Door de rederijkerskamer „Klein Begin" al hier, werd Zondag een' openbare uitvoering gegeven en opgevoerd bet toonee'lstuk „Ver gelding" door IKaastra-Bakker. Ook Dinsdag werd hetzelfde opgeroerd, dieennde tot propa ganda voor dein Bond voor Staatspensioen. Was Zondag de zaal matig bezet, Dinsdag was deze vol. Voor deze gelegenheid waren de rentetrek- kenden uitgènoodigd en ook aanwezig, welke naast genot van tooneel'spel, tevens werden ont haald op een paar „gelaggies". Ik geloof in deze dat de ouden van dagen gelijk allen in de zaal aanwezig volop hebben genoten in hetgeen „Klein Begin" ten tooneele voerde. Het spel is in een woord 'keurig geweest en heeft de menigte gepakt en wel zoo dat bij het zakken van 't scherm en het opdraaien der lichten het grootste gedeelte de oogein melt, de zakdoek moesten drogen. Voor 'hen die 'dan ook met aandacht luisterde, was 'dit dan ook geen kleinheid van geest die de waterlanders te voorschijn bracht, maar het medeleven in 'het spel. Een extra woord van lof werd hierbij gebracht aan mej. Hendriks voor haar prach tig gevoelvol spel. Door den heer M. Louw en Mej. J. Peetoom werden eenige nummertjes zang ten beste gegeven welke mooi werden, gezongen. Een paar tableaux als slot. De Ver eeniging kan met trotsch op dezen avond neer zien. ander niet wist te wederleggen. Het onderge schikt zijn aan een anderen wil was hem deels tot gewoont egeworden, deels beschouwde hij het al's zijn kinderplicht. „Mijne moeder heeft bijna geheel en uitsluitend mijne opvoeding ge leid," zeilde hij na eenige ©ogenblikken, bij wijze van verontschuldiging, „en ik zou mij nooit .in ©enig opzicht tegen haar willen verzet ten," „Nooit? Neem mij niet kwalijk1: 'dat is onzin. Geen enkel man behoort verklaringen uit te spreken, die hij niet nakomen zal. Uwe moeder is een verstandige vrouw, die uwen wil zal eeren zooals zij haren eigen ojp prijs weet te Stellen. Tracht haar en u |aan ©ene zelfstandig heid te gewennen, waartoe het toch eenmaal' zal moeten komen; dan doet het haar goed, en u geen pijn." Degjenthd zweeg, met zijn stok sloeg hij in het voorbijgaan de bloemknopjes langs den weg af. Het maakte een eigenaardigen indruk Op hem, plotseling te hoor en afkeuren, wat hij rich tot dusver steeds als een dieugd had toege rekend. Want zijne moeder had, gelijk vele moeders, 'die als weduwe hare zoons hebben op te voeden, door zijn kinderlijk gevoel aene uitsluitende heerschappij over hem geoefend. Hij begon nu te begrijpen, waarom zijn gouver neur zoo dikwijls in ©ene ander eomgeving had aangedrongen; maar een soort-van ont stemdheid zooals altijd wanneer wij ontdek ken 'dat ons iets ontbreekt, maakte zich yan zijn gemoed meester. Zoo liepen zij zwijgend naast elkaar voort. Dahnow was- er de man niet naar om gemakkelijk weer een gesprek aan 'be knoopen. Maar plotseling bleven beiden staan en gingen zij ter zijde. De/zachte zand grond had den hoefslag van twee paarden, die reeds tot op korten afstand van de jongelui genaderd waren, bijna onhoorbaar gemaakt, en een heer en dame te paard reden hen nu lang zaam voorbij, om daarna in een snellen 'draf al spoedig te verdwijnen. „Sakkerloot, wat juweelen van paarden!" riep Ide dikke als geëLectriseerd„zóó iets heb i'k in lang niet gezien!" „En welk een amazone!" zeide de ander. „Wat zag zij er charmant uit! Wie z©<u dal wezen?" „Nu, als iclie bekeken wil worden,; moet zij niet op zulk een schimmel gaan zitten; 't is het prachtigste beest, dat mijne oogein podt aan schouwd hebben." „Enfin ,dat is een kwestie van smdak; door ide dame heb ik niet op den schimmel gelet. Hoor eens, Dahnow, gij kent alle mcnschen hier in den omtrek, wie'was het?'i De beert kwam mij zeer bekend voor; die dame was don-, ker v»n haar en oogopslag." ZUIDSCHARWÖUDE. De Coop. Boerenleenbank II, aangesloten bij di§ .ipbr. Centrale- te Alkmaar,, vérgaTderid ten lokale van'den lieer Stoffers,. We vernal ,men er het volgende van. Als Bestuurslid wel gekozen de heer S, de Boer Kz. 'met 29 stem men, 3 blanco en 1 op den heer D. Zeeman, als lid van den raad van toezicht de heer J. Reine met algemeene stemmen. Uit de balans bleek, dat, door het moeten overnemen van het verlies tier Centrale, het verlies dezer lo cale bank, na opheffing van alle reserve onge veer f 8000 bedraagt. De beer P. Zeeman vroeg waarom niet, als andere jaren, de rekening en 'de balans waren afgedrukt op bet convoca- tiebiljet. Geantwoord werd, dat dit geschiedde uit bezuinigingsoogpunt. Er hadden 8 léden bedankt terwijl' er 5 nieuwe waren bijgeschre ven. Uit enkele gehouden besprekingen bleek, dat de toestand 'der Centrale zich niet ongun stig ontwikkelt. NIEUWSTIJDINGEN DE TRAGEDIE TE BAARN. Het „Hbld." schrijft: De eerste indruk, door het sombere be richt uit Baarn in ons avondblad van giste ren vermeld was: ongelooflijk. Sedert zijn bijzonderheden bekend geworden, die bet onstellende feit althans begrijpelijk maken. De justitie heeft de zaak in handen én met de vraag van schuld of onschuld der bij het geval betroklcep politiedienaren houden wij ons dus niet op. Wel dient evenwel terstond al het moge lijke te worden gedaan, opdat een zoo af schuwelijke gebeurtenis zich niet kan herha len. Strenge voorschriften omtrent geregel de inspectie der localiteiteh, waar arrestan ten en „nachtverblijvers", voqral bij wisse ling der toezicht houdende beambten, baten atleen dan iets, wanneer de betrokken man nen hun piicht doen. Daarnaast evenwel eischt de eerbied voor het menschelijk leven een mechanisch middel, waardoor de in eenzaamheid opgesiotenen zich bemerkbaar kunnen maken in geval van plotselinge on gesteldheid bijvoorbeeld. Zelfs al zou de stakker, die in Baarn dupe werd van de betrekkelijke afgelegenheid van het hem aangewezen verblijf, overleden zijn tengevolge van een ongesteldheid in den eer sten nacht, dan nog had hij een natuurlijk recht op hulp, toen hij ziek werds Wij hopen nog heden te vernemen van een opdracht, dat overal localiteiten, als die, welke te Baarn het tooneel werd van deze ontzettende gebeurtenis, met spoed moeten worden voorzien van een bel, of een ander middel voor degenen die daarin verb lij vep, om zich bemerkbaar te maken in geval van plotseling ziek zijn. Het is mogelijk, dat daarvan dikwijls misbruik zal worden gemaakt. Dat moet men dan maar door strenge bestraffing inperken Wal thans is geschied mag nooit weer voorkomen. Een tekort van pi.nn. f 30.000. Reeds laag liepen er geruchten dat de kas Vatt 'Eet wafers'cKap' „Hoirmerïs" in Frieslirt niet in orde was. Ontvanger van dit waterschap was de K1., ex -deurwaarder, 'mede-directeur Van d« Middenstand^artk'ite :Stieék''"en verdacht va malversaties in die 'kwaliteit, thains in voorlo, pigie'hechtenis. Na diens arrestatie werd de heer Ki. 'als- oti vanger idoor het waterschapsbestuur geschcu en werd ,een tijdelijke opvolger aangesteld. Het bleek dezen al spoedig, dat de admiu s'tratie niet in orde was. Deze wanordie datec reeds vanaf 1917 'en het tekort in 'kas. is aleti| tot een kleine f 30.000 aangegroeid. Dat het Waterschapsbestuur niet eerder de sordig ©behandeling der geldmiddelen om 'dekte is een raadsel. De ingelanden zijn ze ontsticht en geen wonder. Verscheidene hu ner zijn diet van plan het tekort mede te de ken ,van oordeel', dat dit voor rekening Vj het bestuur komt. Wellicht volgt dus nog ©en burgerlijk proci ook, naast een strafgeding tegen den boe houder- ontvanger. Het Baariïsche 'drama. De raadsleden Noordhoff, Posthuma Cahnthout hebben den burgemeester verzot om een buitengewone raadsvergadering bij'a te roepen op Donderdag 17 April, ter behatul ling van een verzoek van eerstgenoemde den burgemeester te mogen interpellaeren ot 'het drama in het arristantenlokaal. In den molm. Te Groesbeek had de zoon van den mol naar Jochyms het ongeluk tusschen het rad werk te komen. Twee beenen en een a werden hem gebroken, terwijl de borstkas u ingedrukt. In zeer zorgwekkenden toestand de ongelukkige in het Canisius Ziekenhuis Nijmegen opgenomen, i Uit het raam gevallen. Aan de Haarlemmerstraat te Leiden vii hedenmorgen een 10-jarig meisje door ee openstaand ll^ik van de tweede verdieping straat en wqrd in zorgelijken toestand na h©t Academisch Ziekenhuis vervoerd, wa 'hersenschudding met schedelbreuk f||óon$ ^feend werd. Ontsnapt. Gistermorgen moest' voor het Kaintohgefci te Terborg verschijnen eëW 26-jarige main, thi gedetineerd in het huis van bewaring te A hem. In het gebouw aangekomen verzocht even van de W.C. gebruik te mogen mala welke gelegenheid hij te baat nam om di het raampje te ontvluchten, na eerst voor i zekerheid de deur op het haakje he hebl „De hemel bewaar me, mijn jongen! gij' hebt goed uit uwe oogen gekeken. Lieden die ergens in den omtrek wonen, kunnen het niet geweest zijn: zulke paarden vindt men hier niet. Het moeten vreemdelingen wezen: het wemelt hier steeds van vreemdelingen. Overigens, vriend lief ,ols gij de schoone nog langer na wilt kij ken,, bedank ik om verder mee te doen, wees zo ogoed, om eens even maar loyien te zien." „Dat ziet er inderdaad afkoelend en veelbe lovend uit," zeide de ander, terwijl hij een bl'ik pp ide grauwe wolken wierp, die dreigend boven zij'n hoofd hingen. „Ik zou u wel Willen voorstel len om wat harder te loopen, dan kunnen we misschien nog bijtijds onder dak komen." „Draaf dan maar alleen," antwoordde de dik ke kalmpjes; „In draven heb ik geen aardig heid; men .loopt zich buiten adem, en wordt toch nat, ik heb altijd aan één misère ge noeg!" „Veroorloo. fm ijdam, 'dat ik u aan uw lot! overlaat. Mijn adem is niet tegen den wedloop met iden storm bestand. Dus tot van middag vier uur ,als gij ten minste ondertusschen in de bui niet bezweken zijt. Tegen wegwaaien zijl gij, iden hemel' zij dank beveiligd!" De dikke knoopte intusscben 'doodbedaard zijn jas tot boven aan zijn kin (dicht, aangezien dé- wind steeds meer en meer met ruwe, kille Vlagen begon uit te schiefcn. Weldra kwamen 'Snèeuw en hagel' naar beneden stuiven, en [dwarrelden de vlokken in een woesten ronde dans om bemg heen, terwijl hij' heel kalmpjes bleef voortloopen, zonder zich 'door de kwade buien van weer en wind te laten storen. Toen hij de stad bijna bereikt had, haalde het terugkeerende ruiterpaar hem weder in. In zijne onmiddellijke nabijheid werd de hoed der dame door den storm aangegrepen en ver weg over dien natten weg heengejaagd. Dah- mows kennersblik' zag, met welk een volleerde' rijkunst ide jonge dame haar paard in vollen ren pareerde en tot staan bracht. Vlugger en behendiger 'dan men met bet oog op zijne gestalte verwacht zou hebben, hoi de de student het voortvluchtige hoofddeksel, na, en was hij zoo gelukkig, bet te bereiken, eei 'het den sprong in de sloot volbracht. Triomfan telijk keerde hij met zijn buit terug, om dien meder aan de rechtmatige eigenares terug te geven. Een kleine gegarneerde hand nam het verdoolde schaap in ontvangst, een blozena 3gezichtje, waaromheen ide-doornatte haren orde loos rondfladderden, boog zich ten teeken van 'dank, en een paar blauwe oogen zagen hem van onder de zwarte wimpers zóó vriendelijk aan, dat di eblik, ondanks ide hoog dichtge knoopte jas, (diep in het hart van den dikke De vluchteling is nog niet opgespoord. Vi eenige jaren had hij kans gezien op dézei wijze te ontsnappen. Uit het bollenland. Men schrijft uit Lisse: De crocus staat nog steeds in vollen blo doch er zijn zoo weinig crocusisen meer in c tuurr in de eigenlijke bollenstreek', men zo het liever in meer waardevolle artikelen, hyacinthenbloei, die volgen moet, laat steeds op zioh wachten. Wel ziet men op enk velden wat gekleurde knoppen en als het w nu maar om wil slaan zullen zich 'de bloen met verrassende snelheid ontwikkelöri. blijft de temperatuur laag en- komt er g< zonneschijn dan is het zeer te betwijfelen met de Paaschdagen ide bloeitijd zal zijn gonnen. doordrong. Die dankbetuigingwerd door storm weggewaaid; want nauwelijks was hoed weer vastgemaakt, of de dame rende heer in de richting naar de stad achterop, was reeds lang niet meer op den straatweg zien, 'toen de dikke aldaar aankwam. „Deksels! de jongen heeft gelijk: het' werkelijk een beeldschoon meisje 1 Als ik i in zoo'n verwenschten toestand verkeerde dat miserabele stortbad, dan ging ik in al hotels vragen, wie zij is!" bromde de di'kke !zijn eentje. „Ik zal' overigens een mooi figi gemaakt hebben!" voegde hij er met een r llancholieken blik op zijn druipend gewaad „Zoo, dus niét verdronken?" vroeg gi Degenthal' een paar uur later op yroolijken 1 terwijl' hij zijn vriend'Dahnow juist bij)'het tiendeden van het afgesproken hotel' inhaal „Neen, zooal's ge ziet. Maar ik heb ge gehad en een avontuur beleefd 1" „Dikke menschen hebben altijgd geluk!' „Typ zulke hazewinden als gij ointloopen altijd,, Raad eens, wie ik weergezien h De rechte inleiding tot kennismaking; 1 derlijken dienst bewezen." „De beeldschoone amazone? Is zij misse! van het paard gevallen? En hebt gij haar leven gered?" „Jammer genoeg viel alleen haar hoed!' „Jammer genoeg?! Barbaar! Maar wi zij dan toch?" „Dat stond niet in haren hoeid." „Dan is uwe kennismaking ook nog ver gevorderd. Maar laten wij naar bin) gaan; de anderen wachten reeds." De jongelui hadden met elkaar afgesprok hier saam te komen voor een diner ter eere een gast, (die als „wilde" gedurende eet dagen het studentenleven made wensdhte genieten. Het was ©en jolig hoekje daar aat tafel, waar al spoedig het luidrudhtig lachen schertsen zich met het knallen der champs kurken vermengde. Dahnow droeg zijn av tuur van dien middag met zijn eigenaard! komischen ernst voor. Hij bezat die eigenscj waarvan eene geestige Francaise eens z<" dat bet de humor is, die nooit lacht en f. doet lachen. Een onbedaarlijke pret, en stortvloed van vragen en veronderstelliitó over de onbekende schoone amazone, waren gevolgen van z'ijn verhaal. Plotseling stiet Degenthal zijn vriend -ï „Kijk eens, dadr zit hij!" fluisterde hij toe, terwijl hij hem op een heer opmerk#1 maakte ,die aan het andere einde der paaats had genomen. „Mij dunkt, dat ik p meer gezien heb," voegde Degenthal er denkend bij; „die trekken komejn mij zoö kend voor, verbeeld ik mij." 'reg' pot vlu lan ken daa een zij te rijt blo een het kre te 1 vee dei drc drc het pal hui te süi Ide; lien (ia; To tiie vei vei aai vin en nie de amc we Vo tor kie of jdic 'Be gei kite

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2