Slaak en Bruin 1 Hoed broedeieren Spr@ele**i Weet U f 300- ter leen, Klein maar Dapper Bij aankoop van elk Gostuum wordee de reiskosten vergoed. Boterstraat 7, Alkumar GOEDKOOP BEHANGSEL 14,5 HA. LAND, HOOI enSTROO patentkali m w m 0 Alfemaarsch Modemagazijn. DE UITKIJK 'Nadruk verboden. Van sprekers in onze Tweede Kamer of andere voiksivertegenwoordignigen, die lange 'daverende redevoeringen houden zonder dat Ide aard van bet behandelde onderwerp heü eiachit of er veel mee te maken [heeft, zegt men weli eens dat ze voor de publieke tribune spreken .Dat wil dus eigenlijk zeggen, dat ze op opvallende wijze voor de publieke tribune spreken. Want spreken we feitelijk niet alle maal min of meer voor ide publieke tribune? Het „wat zullen de menseden er van zeggen?" anneer bet anders was. We doen wel soms net,, of het ons niet schelen kan, keeren zelfs wel onzen rug naar de publieke tribune, maar op een onbeheerscht oogenblik schiet een zijde- iingsche, spiedende, blik naar de toeschouwers, die opeen gepakt staan. En er is misschien niets wat we meer op prijs, stelen dan een applaus bij open doek. Dat is niet enkel ijdel- Iheid. Wie hebben den steun, de instemming iio-odig ,des te meer naar mate we ions minaer sterk: voelen. Met ide groote spelers op het algemeene sghouwtooneel der wereld is het niet anders. En idat verklaart wel voor een groot deel de instemming waarmee de rapporten der des kundigen, die over het schadevergoedings- Vraagstuk advies hadden uit te brengen, ont vangen zijn. De 'drie groote spelers die de hoofdrollen vervullenFrankrijk, Duitschland ein Engeland, doeken ook naar de publieke tribune, daar ide' bevolking van heel de wereld i'n angstige spanning te wachten stond. Ze kenden de hoop en de verwachting der saamgedrongen mas k's ien ze wisten, dat iedere trek van misnoe gen en ontevredenheid hun 'de sympathie der gereld kosten 'kon. V,oor Engeland was dit spel ongetwijfeld het natuurlijkst .en het meest echt. Wat Engeland wenscht en wil is ten naastenbij in 'deze rap porten tot uitdrukking gekomen. Dat het niet jgeheel kon, was tie voorzien geweest. Het lange .aarzelen met publiceeren der rapporten was niet anders 'dan het tot op het laagst toe zoeken van idein vorm, die aller instemming kan krij gen. Het rapport kon slechts een compromis zijn tusschen de vele wenschen en opvattingen, een toegeven van allen om tot een eenstemmig resultaat te komen. Maar dit resultaat beant- {woordde toch in groote lijnen vooral aan de Engel'sche verwachtingen. Daajr was in de al lereerste plaats de verklaring omtrent de Roer- ibezetting. De Roer mocht niet genoemd en de Roer- bezetting niet behandeld wonden. Dat was een besliste voorwaarde voor de medewerking der Franschen in een commissie. Maar waar de betalingskracht van Duitschland de grondslag van elke zakelijke en steekhoudende regeling der schadevergoedingskwestie moest zijn, was het niet mogelijk, dat de commissies dier des- idigen daar den toestand waarin Duitschland in de toekomst zo u ver koenen, niet mede ui het geding brachten. Zij hebben het duidelijk genoeg gedaan en hun uitspraak daaromtrent laat geen twijfel. Ze zeggen niets van de Roer- beetting maar stellen alleen vast dat hun plan alleen uitvoerbaar is wanneer Duitschland's fiscale en ©economische eenheid hersteld is en zijn oeconomische werkzaamheid niet zal wor den gehinderd door eeniger vorm van een controleerende organisatie anders nan m hun plan wordt voorzien. De ontruiming van het Roer-gebied, althans ide strikte onthouding van de bezettingsover- heid daar, zoowel als in het Rijnland van elke bemoeienis met het oeconomische leven, is dus de voorwaarde, waaronder ide deskundigen hun rapport aanbieden. De instemming der Duit- schers is er voor een groot deel' mee verklaard. Maar de voorwaarde bewijst tevens, dat kom learé ien de Franschen voor de publieke tribune spraken, toen ze hun tevredenheid met de rapporten uitdrukten. Ze wisten, dat de eerste indruk beslissend is'en dat de wereld niet zoo 'heel lang m gespannen oplettendheid vanaf de tribune blijlt toekijken. Zooara ae uitslag bekend is, dat men algemeen zijn instemming met ide rapporten heelt uitgesproken, keert cte massa zich ai. Daarop heelt 1 rammjk gewacht. Eii nu toeschouwers zijn heengegaan of niet meer opletten, komen de restricties los. De Echo de Paris formuleert ze in een aan tal voorwaarden, die Frankrijk voor het aan- vaaarden der rapporten zou stellen en die .het andere afdoende waarborgen, een regeling van de onderlinge schulden en de belofte op een medewerking van de andere geallieerden tot ,een nieuwe Roer-bezetting ingeval Duitsch land zijn beloften niet zo,u nakomen, zouden verzekeren. Plet kan Duitschland slechts onrustig ma ken en afschrikken. De Duitsche regeering verkeert in een andere positie dan de tw.ee overige medespelers. Zij heeft geen vertegen woordigers gehad in de commissie en dus indi- i reet niet, althans niet officieel, aan de sam en- i stelling der rapporten meegieweierkt. Maar Duitschland heeft even goed als de twee anderen de beteekenis van het oogenblik en ook naar de publieke tribune gekeken, toen het goedkeurend knikte bij het lezen der rap porten. Maar dat wil al evenmin zeggen, dat het geen bezwaren heeft. Een der allereerste zal wel wezen, dat het totaal bedrag 'der Duit sche schuld niet is vastgesteld wat Frankrijk niet wilde en een tweede, dat ook niet het maximum bepaald is van het bedrag, 'dat Duitschland na 1929 jaarlijks te betalen zal hebben. Want de bedoeling is, dat het eerste j .jaa reen milliard betaald zal worden, het twee de 122 millioen, het derde 1400 milÜoen, het .vierde 2 milliard, en het vijfde 2V2 milliard. Na 'dat 5,e'jaar zal het te betalen bedrag 20 milliard bedragen, vermeerderd met eun ton, die van Durtschlands welvaart zal afhangen! Het groote Duitsche bezwaar der ónzexer- heid ,dat het Duitsche oeconomische leven ver lamt en het Duitsche crediet wankel maakt, blijft dat zoowel ten opzichte van tiet totaalbe drag als van de jaarlijxsche termijnen na ae eerste 5 jaar. Maar wellicht kunnen de onder- handelingen' "daaraan nög tegemoet komten. De commissie van herstel heeft het rapport aan vaard en eisoht van Duitschland voor 18 April de verklaring dat het dit ook' doet. Maar dit kan alleen een voorwaarde in beginsel be teek enen. Het rapport is slechts een advies en de pre- oiese regeling zal nog door de betrokken re geeringen na verier besprekingen moéten, vastgesteld worden. Want ook de Franschen hebben nog andere bezwaren dan ten opzichte van de Roer-bezetting alleen. Zoo omtrent ihet beheer der Duitsche spoor wegen die 'tezamen met eén hypotheek op de Duitsche nijverheid, belastingen op spoorweg- transporten en de algemeene rijksbegrooting, de vergoeding zullen moeten opbrengen. Maa ral is de zaak dan ook nog allerminst in orde en al is de algemeene instemming niet in al'l edeelen een uiting van tevredenheid, ook die voorwaardelijke instemming met een reëel- plan .dat uitvoerbaar lijkt, is een stap van zoo bizondere beteekenis, dat het geen wonder is wanneer de toeschouwers op de publieke tribu ne zich hebben afgewend. We zijn op Iden goeden weg. En de Times stelt meteen al de tweede kwestie die der vei ligheid aan dê orde. Zachtjes aan maar! Men moet geen „hei" roepen, voor men over de brug is. En een ai te groot optimisme ter wille van de publieke' tribune kan gevaarlijk worden. NIEUWSTIJDINGEN. EEN ARRESTANT VERHONGERD. De Baamsche politie heeft in haar arrestan tenlokaal een doodgehongerde arrestant ge- 'vonden. De man was op 25 Maart opgesloten vooi nachtverblijf. Sindsdien heeft men hem verge ten! Toen dezer dagen het lokaal' werd 'ge opend, vond men zijn lijk. De justitie heeft de zaak in handen. Het lijk is ter schouwing naar Utrecht gebracht. Sedert het in gebruik nemen van het nieuwe politiebureau te Baarn wordt het arrestanten - gebouw gelegen in den tuin tusschen den achtergevel van het gemeentehuis en den achterkant van het bureau van politie, ge bruikt voor het verschaffen van nachtverblijf aan zwervers. De oellen in het bureau worden voor het verleenen van nachtlogies aan 'dat .slag van volk niet geschikt geacht, wijl het in den regel „levende have" meebrengt. In dat geheel op zichzelf staande arrestan tengebouwtje is de vergeten zwerver, waarvan wij in een vorige editie melding maakten, waar schijnlijk den 'hongerdood gestorven. Geheel Baarn is onder den indruk van het gebeurde. De burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reeneh, heeft ons het volgende over het tragisch voorval meegedeeld: Tegen den avond van j.l'. Donderdag 10 April, hebben zich een tweetal zwervers bij de politie te Baarn voor nachtlogies aangemeld De wachtcommandant Terpstra begeleidde het tweetal naar het cellengebouw, ontsloot den hoofdingang en daarna de hoekoel. Er zijn in dat steenen gebouwtje vier oellen waarvan één buiten gebruik gestelld ,een ander voor drie logeergasten is bestemd en twee, elk voor één persoon. Bij het binnenkomen van het lokaal komt •men in een gang waarvan aan het linkereinde een met ijzer beslagen deur, cel no.. 1 afsluit... als daarin iemand verblijft. De deur was dicht, wachtcommandant Terp stra ontsloot haar en zag, tot zijne groote ont steltenis het lichaam van een manspersoon op de brits aan het einde van den stroomatras waarvan blijkbaar de levensgeesten waren ge weken. De inspecteur Du Cellier Muller werd ge waarschuwd, die, op zijne beurt den gemeente arts dr. Heybroek met hetgeen was aange troffen in kennis stelde. De geneesheer kon slechts den dood van den zwerver constateeren. De burgemeester eveneens op de hoogte gebracht, liet onderzoeken waaraan dit onver geeflijke verzuim van het vergeten van een ingeslotene was te wijten; uit dat onderzoek is dit gebleken: In den vooravond van den 25sten Maart van dit jaar, vroeg nachtverblijf de bij de politie bekende zwerver Piet Rigter, 57 jaren oud, afkomstig uit Blarieum. De agent die aan iemand nachtverblijf ver leent, is verplicht dit te boeken in een daar voor bestemd register, wat 'dan ook op dien 25sten Maart gebeurde. De wachtcommandant van de te elf uur opkomende nachtploeg heeft order de „nachtverblijvers" 's morgens als zij niet gesignaleerd staan in het „Algem. Politie blad", tijdig te ontsluiten. Alhoewel dit geen voorschrift is, wordt toch iden opkomenden wachtcommandant nogal eens meegedeeld dat er „nachtverblijvers" zijn; op tiien avond van den 25stem Maart is dit echter niet gedaan. De wachtcommandant Huisman, heeft ook het nachtregister niet nagekeken en verklaarde, .deswege ter verantwoording geroe pen, dat hjj dit nooit deed. De bestaande voor schriften .gelasten het hem niet en hij kan zich niet herinneren dat dit hem ooit is opgedragen. Zijne twee andere collega's-wachtcommandan ten verklaren lederen avond dat register na te gaan; de één zegt positief dat hem dit mondeling als taak werd opgelegd, de ander meent zich vrij zeker te kunnen herinneren, dat dit gebeurde. In elk geval hebben, inaar het hoofd der politie verklaarde, alle -agenten •door parafeering in het boek blijk gegeven te weten ,dat 'een ,jnachtverblijver" behoort te worden ingeschrevenzij weten dit al1 van jaren her, toen het nachtregister werd ingevoerd, en iederen wachtcommandant is bekend wélr hij kan zien of er zwervers zijfn opgenomen. In het rapport dat iederen wachtcomman dant van den nachtdienst bij den burgemeester "s anderen daags moet inleveren, staat in dat van 25 Maart: „Dezen nacht geen nachtver blijvers". Dit werd dus geconstateerd zonder dat de betrokkene zich daarvan had overtuigd. Döör déze verregaande naiaPigïfeid ïs dé zwerver zestien dagen vergeten... In den ochtend van Zondag 6 April j.l. werd ide aandacht van den concierge van het ge meentehuis getrokken door een klagelijk ge schreeuw. Hij lette er niet verder op, in de veronderstelling dat het geluid door pauwen werd uitgestooten, en schonk evenmin aan dacht aan een gelijksoortig geluid, door hem op 'den 7en April in de vroegte gehoord. De burgemeester heeft nog op den avond van den lOen April, na de vreeselijke ontdekking, te legrafisch den Officier van Justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Utrecht, jhr. mr. Cal- ko:en, van een .en ander in kennis gesteld. Deze gelastte het overbrengen van het lijk naar Utrecht, teneinde de doodsoorzaak door sectie te .doen vaststellen. Wel wordt vermoed dat de ongelukkige den hongerdood stierf, doch het blijft mogelijk dat 'hij aan iets anders heenging. De wachtcommandant Huisman is, in afwach ting van 'den uitslag van het justitieel onder zoek, geschorst. Burgemeester van Reenen heeft nog proeven doen nemen op de gehoorighei'd van het sfcee- hen arrestantengebouw, een agent moest, in een cel', luid schreeuwen. Dat geschreeuw is èn in het raadhuis, èn door de vrouw van een hoofdagent, wonende boven het politiebureau, die onbekend was met de proefneming, ge hoord. Van groote waarde lijkt ons dit tiiet. Meer beteekenis zou mogen wrorden toege kend aan maatregelen, om het zwerverson derdak" te halen uit zijn isolement, want aan die paria's kan in hunne oellen veel overkomen dat eerst uren later wordt ontdekt door wacht commandanten, die 'hun plicht doen! (H.bl.) Geen cianl op zak! I Dezer dagen kwam in een der eerste hotels te Amsterdam een 26-jarig persoon, die er goed gekleed uitzag, een slaapkamer met bad kamer bestellen. Hij moest op zijn kamer wor iden bediend. Twee dagen bl'eef de gast, eien Nederlander idie echter in Berlijn woonde, in het hotel, Daar men zijn finantieele draagkracht niet al te zeer vertrouwde, achtte men het geraden hem na dien tweeden dag de nota aan te bie den. Meneer had geen geld bij zich, maar hij zou wel eens aan de Amsterdamsche Bank gaaan kijken, of 'daar soms reeds een bedrag uit Berlijn was overgemaakt. Hij ging inderdaad op weg en iemain'd uit het hotel volgde hem. De man -ging werkelijk het gebouw aan de Heerengracht binnen, doch hij stapte niet naar de loketten. Even rus/tte hij uit op een bankje en* ging (daarna weer naar buiten, gevolgd door den afgezant van het hotel, die den vreemndien gast" evenwel uit het oog verloor. Later werd hij weder onlfdekt en aangewe zen aan de politie, die den NederLandschen Berlijner naar het bureau bracht. Daar werd mijnheer gehoord. Hij bleek geheel en al platzak', had, gezien zijn haartooi, njet eens een kapper kunnen 'be talen. Hij vertelde van groote zakenrelaties te Berlijn. De commissaris moest daar maar eens informeeren. Oplichting kan den man niet ten laste ge légd worden. Hij hal in het hotel eenvoudig een kamer besteld, zonder eien samenweefsel van verdichtselen". Wel is gebleken, dat hij al eenigen tijd zon der middelen van bestaan hier rondzwierf; hij had zelfs in de open lucht overnacht. Ter zake van landloOperij zal hij worden vastgehouden. Ondertrouwd J. Ootjers Rz. •en J. Molenaar Ld. Oudkarspel, I Broek op Langendijk, I Huwelijksvoltrekking 1 Mei dat. Receptie te Ouilkarspel 27 April a.s, van 85 uur (*om»rtijd,) Net pets >011 vraagt tegen hooge rente eu vlugge aflossing. Brieven onder lett. N O, Bureau v.d. blad. is en blijft het goedkoopste adres voor Heerencostuums vanaf f 12,90 'eerenpantalons vanaf f 2 95 Tooneelvereeniging Kunst naar Kracht/', te St. Pancras, lokaal H. Gerritsen Opvoering van op Maandag Ze Paaschdag. Aanvang half acht o. t. te koop van raszuivere Barnevelders. Prachtige koffi-kleur, bij E VONKEMAN, Dorp straat A 191, Zuidscharwoude. BIJ Theo Groothuizen, HEKELSTRAAT 16. ALKMAAR. Te Huur: in den Hempolder nabij Krabbendam, waarvan 12.5 H.A. Grasland en 2 H A. B'iuwland. mag geheel geploegd worden, liggende aan Groot N.H. Kanaal. Te bevragen bij W. HOOGENBOSCH. Dagelijks te spreken van 10 tot 12 uur bij den heer J. F WILKEN te Alkmaar. O 1 Als ge over een nieuwen ggü! Als ge denkt voor de Paschen, kom dan onze reuzen sorteer ing. Lisere-, Chipeilerie-, Back fish en Hinderhoeden eens zien en U zult zelf zeggen, dat ge daar niet voor naar de start behoeft te gaan. Beleefd aanbevelend, M. Vonkcman-oekker, Modes", Zuidscharwoude. komen vroeg in l voortaar. koop bijtijds 1 rre pot SPRUTOL I Verkrijgt), bij afle drogisten. 1 J, GLAS, Basserwëg, Heertiugowaard de beste Kali-meststof voor Aardappelen, Vrucht- boomen en alle Tuinbon wge wassen bevat minstens: 26 o/0 Kali (K20), 25 Magnesiumsulfaat (MgS04), hoogstens: 4 o/<j Chloor. Wacht U voor minderwaardige namaakpnoducten, die onder allerlei misleidende aanbevelingen met veel humbug worden aangeboden door firma's, die niet in staat zijn d« origineele Duitsche Patentkali te leveren. Origiueele Duitsche Patentkali wordt enkel in ori gineels yeolombeorde balen verkocht door de Impor teurs-Vertegenwoordigers van het duitsche kali syndikaat en is alom verkrijgbaar. Alle inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwk.indig Burtaii v.h. Kali-Syndikaat, Buothstraat 13 Utrecht. dat wijl GOEDKOOP zijn? en een prachtsor- teering brengen in DAMES- en KINDER HO EDEN chique en aparte modellen. KIND ER HOEDEN vanaf 90 cent. Leuke BACKFISHHOEDEN vanaf f2.25 SUZE kUlJPER Co Langt straat 4.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4