Mo* 47. im» Zaterdag 10 April 1924. iel m &n üj-néima/ü/e óniaa&tme &eót, 88e <i surg-A g NIEUWE Dit ntiffl.'üïf bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD, REVUE VAN DE WEEK FiRMA HOUWfNG Mient 7 15 April Het verrassend bericht is verspreid, dat..,, ide eerste zomergasten in eien der Schevening- jsjhe 'hotels zijn aangekómen. Onderwijl er fik- 'she sneeuwbuien wanen en 't „écht penetrant koud" was op die helft van April-maand; wij pjns de vraag stellen, of wij straks, de Paaschdagen vallen onmiddellijk na den ver- jaaandag van Prins Hendrik en samenvallend ditmaal met het Israëlitisch Paaschfeqst, in bontjassen en -mantels naar de bollenvelden (etc. zullen moeten trekken? "Wje zijn in ide Stille Week, en voor kjorte wijle is ook op het Haagsche Binnenhof, na -vele weken van geduchte inspanning en orato risch festijn", de rust ingetreden. De Eerste Jvamer heeftd de Indische Begrooting afge- daaan en vat onverwijld na Pasohen het groot- politiek debat aan. De Tweede Kamer ging op Vrijdag 11 April Vpor drie weken op recès. De heer Schaper heeft het succes beleefd, da;t bij de behandeling van ide Arbeids-begroo ting met 3930 eene door hem voorgestelde moti eis aangenomen, vragend dat ten spoe- fdigste de Arbeidswet in haar geheel en voor alle groepen zal worden uitgevoerd. Daar Exo. Aalberse verklaarde, deze motie wel te kunnen aanvaarden, doch met deze mits" dat de Arbeids-inspect ie niet zal worden uitgebreid ■(motieven bekend) daar heeft deze uitspraak slechts zeer relatieve waarde!... Nog verdui delijkte Mr. Aalberse p.m., dat de alleen-wer kende bakkerspatroons welhaast meer vrijheid van arbeid zullen krijgen. In de Kamerzitting van 8 April kwam aap de orde het ontwerp- Albarda c.s. tot het instellen van ©ene Enquete „nopens het gesdhil in de (Twentsche) tex tielnijverheid". Een dag nadat versohenen was het Kon- Besluit, bepalend, dat op 16 dezer ide wet betreffende Arbeidsgeschillen in wer king zal treden, welke wet de mogelijkheid opent tot het afe uitérs|te middel bij arbeids geschillen houden van een enquete. Het voorstel-Albarda is met slechts de stemmen der so.c dem. tot steun, verworpen, In den 'laten namiddag van 8 April ontvouwde minister Aalberse zijne plannen 'tot reorganisatie van de Sociale Verzekering. Vopr den inhoud diezer verklaring verwijs ik1 naar hetgeen de bladen er over bevatten. Dinsdag-avond zijn o.a- goedgekeurd de Be grootingen voor Suriname en Curacao. Ook thans ontbrak 'tniet aan weeklachten over den toestand, waarin de West verkeert. Minister De Graaff gevoelt wel sympathie voor wat het rapport der Commissie-Bos (twaalf jaren oud!) voorstelde. Edoch, zoolang Surihame zooi nood lijden dis, kan... van deze voorstellen niets komen. Wie eeh uitweg weet in dit labyrinth, (die zegge 'tl... Woensdag werd behandeld de afd. Arbeiders verzekering van de Arbèidsbegrooting. Een ïrnptie-Duijs werd geboren, vragend het losma ken der invoering van de Ziekte-Verzekering van de algemeene herziening der Sociale Ver zekering. Exc. Aalberse verklaarde diezie mo- itieom de er aan gegeven toelichting, on aannemelijk. Er bleef daarbij ondanks 'sheeren Duijs' verzekering, dat hij met zijne motie absoluut geen afkeuring van 's ministers beleid had be doeld. Wèl beloofde mr. Aalberse, met den grootsten spoed een nieuwe Ziektewet te zul len voorbereiden, zoodat ide Kamer het ont werp wanneer zij na het zomer-recès weer bijeenkomt, op 'het presidiaal Bureau zal vin den. De motie-Duijs is 'mét 6012 (slechts 'door de soc. idem. fractie gesteund) verworpen. Bij de Afd. Volksgezondheid werd geboren eene motie, gëteekiénd doof de zeven dames - afgevaardigden, waarbij' de Kamer zich zou verklaren tegen de samensmelting dér inspec tie voor ide kinder-hygièinie met die voor 'de bestrijding van de t.b.c. De Minister wees ér op, dat de kinder-hy giëne 'hoofdzaak blijft, alsook dat hij deze zaak wellicht nog eens zal overwegen. Waarna de motie werd ingetrokken. Vrijdag 11 April was een van spanning en emotie. Aan de orde kwam toen.de groote kwes tie der vermindering van de ambtenaars-sala rissen. De ontwerpen betroffen de salarissen voor 1924 van leden dier Rekenkamer, Raad van State ep rechterjijke macht., waarbij het KINDERWAGENS kozen verklaard. De eenmaal vermaarde zanger Jos. M. Oirelio ontving op zijn 70en 'verjaardag velé Mijken van sympathie en veraering, o.a. van Minister De Visser. Louis Crispijn Sr., de begaafde tooneeïspe- lër, werd op zijn gouden Plankenland-jubileum mét warmte gehuldigd ontwerp tot wijziging der redhteh en verplich tingen van ambtenaren. Alsook een motie-J. ter Laan, verklarend, dat de Régeiering moet 'streven naar overleg met die ambtenaren en haar daartoe uitnoodigend. De Regeering stel de voor wae't men ook 'voor de hier be doelde ambtenaren de salarissen van 1 Mei a.s. af te verminderen met 5 pet. voor 'gehuwden of gezins-kostwinnérs, met 10 pet. voor de 'overigen, terwijl voor de eerste categorie van 1 October a.s. dé aftrek evenzeer 10 pet. wordt. De Regeering erkent dat het (thans ingetrok ken) art. 40 Bezoldigingsbesluit een groote fout is geweest. Maar tevens wilde zij zich en hiertegen ontbrandde Vrijilag hevig pro test! dekken tegen eene mogelijke rechter lijke uitspraak ten gunste van ambtenaren, die zich hun rechten aangetast achten en een ■rechterlijke uitspraak willen uitlokken. Zulk hulp bij den rechter zoeken werd door het hier boven aangeduid ontwerp onmogelijk gemaakt. En idaartegen Werden niet slechts uit de Link- she gelederen, rfiaar óók vart' Katholieke en Chr. Hist, 'zijde zeer ernstige bezwaren ontwik keld. Dr. Nolens verklaarde met elk zich tus- schen rechtzoekende en rechter door den wet gever stelen, niet te kunnen meegaan. Tegen de schrapping van aft. 40 en hetgeen daaraan vastzit, wordt niet meer geopponeerd. De Rie- geering verklaarde, door overmacht gedwon gen te zijn geworden, deze maatregelen te tref fen. Minister Heemskerk slaagde er niet in, het pleit te winnen. Een motie-Oresselhuijs, strekkend tot het schorsen der behandeling van het ontwerp tot 6 Miei a.s. (alsi wanneer de J Tweede Kamer weer bijeenkomt) werd Vrij dag jl. aamgenofnen met 6524. Tiegen stem den: de anti rev., Ds. Kersten, de Katholie ken Deckers, Knigge, van Vuuren en 'StuL- meijer, de chr. hist. Van Boetzelaer en Tilanus, Méj. van Dorp en de heer Braat. De mo;tie J. ter Laan kelderde met 68-21. In hoever nu in de periode van hu begin Mei een „uitweg" zal worden gevonden, moet men afwachten. Voor het KJabinet was het votum ongetwijfeld een nederlaagje. En in hetgeen de Rectiische Coalitie was, is nog groote ver wijdering ontstaan tusschen de anti-revolutio- inairen «enerzijds, de Katholieken en Chr. Hist, aan den anderen kant. Eei\ dikke stapel wetsontwerpen ligt alweer Jdlaaar voor de zomer-campagne. Er wordt nu stevig doorgewerkt in de Rijks cuisine. Aan- 'geondigd wordt o.a. eene belangrijke wijziging 'in die Arbeidswet, vooral t.o. van bet te werk stellen van jeugdige personen ein vrouwen in fabrieken. En van de vele 'bezuinigings-plan- nê, waarover bij voortduring wordt gejvag ge maakt, vermeld ik het voornemen om allerlei kleine postkantoren, vlak bij groote steden ge legen, tot bijkantoren te maken. De allereerste „klanken" van de voorberei ding der verkiezingen-1925, worden thans reeds gehoord. Men verzekert, dat de actualisten met eigen candidaten zullen komen. De „Tijd-com missie" (bestudeering van het pro en contra i. z. den Zomertijd) is door Minister Ruijs geinstalleerd. De C'hr. Sociale partij van het oud-kamerlid Dr v. d. Waerden, is ten grave gebracht. Maar 'de 'ex-leider zet toch 'de actie voor zijne denk beelden voort. Tot de welhaast verschijnende ontwerpen moet ook gerekend een Voorburg en Rijswijk bij het Haagje voegend. Een brok van Rijswijk zou bij Delft of Wateringen komen. Het „an- 'nexatie-proceskleine gemeenten opslokkend, blijft voortaan, z.a. men ziet. Uit de döodenljstMr. B. Simons, president Wan het Gerechtshof te Amsterdam, op 67-jari gen leeftijd. Uit 'de Personalia: In de vacature-wijlen i KoJkman is. Mej. A. Meijer, te Rotterdam, ge- Uit de misdadigheids-nova vermeld ik: een belangrijke manufacturen-diefstal te Gouda; het aanhouden van niet minder 'dan zeven inbre kers, die allerlei Haagsohe buurten' langen tijd onveilig hebben gemaakt; het eischen van 1 jaaar en drie maanden tegen den Utrechtschen tex -advocaat, oud-Raadslid, beschuldigd van verduistering. Van.de ongevallen: het overboord storten en verdrinken van een dertigjarigete schipper op het Kager-meer. Het met zijn motor-fiets in botsihg komen met een tram door den Haag- schen medicus Dr. Sch'önfeldt, tengevolge waarvan 'de arts een paar dagen later overleed. De „roode haan" berokkende weer heel wa; ellende. Te Leende bij Eindhoven, brandden tojf boerderijen af. Zoodat zes gezinnen dak loos werden. Te Amsterdam woedde een he vige brand in een magazijn van haarden ien kachels aan de Prinsengracht. Te Gouda is de parafine-kokerij van die Productieve Han- idelsvefeeniging in de asch gelegd. Het mond- en klauwzeer breididié zich in ver schillende streken des lands in zeer bedenke lijke mate uit, zooidat zelfs van epidemie werd gesproken. In het landelijke Maurik doet zich eene fanatieke beweging van ontkiememden godsdienst-waanzin voor, zooals wel meer ten plattelande wordt waargenomen en die door de autoriteiben- scherp- „in de gaten" moge wor gden gehouden. Om tenslotte ook 'nu op iëts--vroolijker on derwerpen van den dag te wijzien: Het bespe len v"5h den Amsterdamschen Stadsschouwburg is aan „Comoedia" (den heer Verkade) ge- giung. Dr. Royaards kwam te laat en vischte dies zeker tot veler leedwezen.— achter het net. KOOPT NOQ HEDEN! 10 pCL KORTING op Sigaren en Sigaretten P. WIJN, Sint Pancras. In den Haagsohen Dierentuin heeft de ,,Bi- babo" (een soort van Jaarbeurs) te Amster dam de „Recla"-tentoonstelling veel succes. In de. hoofdstad aan de Keizersgracht werden de gebouwen van de Naderlanidsche Vrouwen club in gebruik gesteld. De electrische tramlijn Leiden-Sdheveningen is op feestelijke wijze geopend. Voor degenen, die tegen het den fiscus offers brengen steeds hevig „sputteren" als „prikkel en aanmoedi ging" de herinnering, dat in 'de jongste 'week wederom het sommetje van o.c. f 32000 aan 'z.g. gewetensgeld bij de Rijks ontvangers is ontvangen. Voorspeld wordt een weldra te wachten stij ging der tabaksprijzen, zoodat geen rookbare sigaa rbeneden het dubbeltje kan worden ge kocht. Wie dus „de middelen" er toe heeft, -en tot het rookers -gilde behoort (tegenwoor dig dient men er ook de rooksters bij be noe- 'menj, die vuBe z'n voorraad aan, vóórdat de bui losbarst!... BUITENLAND. Eindelijk zijn de rapporten van de Commis sies van Deskundigen benoemd door de Com missie van Herstel orh een onderzoek in te steEen naar de betalingsoapaciteiten van Duitschland en de maatregelen tot herstel van jiet evenwicht in die Duitsche begrooting, tolt het stabiliseeren van 'den Duitschen wisselkoers ,en vast te stellen, welke omvang 'de kapitaal -vucht uit Duitschland heeft gehad, gereed ge komen. Zij zijn tegen het eindie -van de vorige week aan de Commissie van Herstel te Parijs pverhandigd. Het voornaamste is wel hiet rapport van de Commissie, die onder leiding van den Ameri- kaanschen generaal Dawes het uitgebreide werk heeft verricht tot bet vaststellen der mid delen om den finanoieelen toestand in Duitsch land tie herstellen en de .wijze, waarop, daarna dit l'and de schadevergoeding' aan dé géalliéef- 'den zal kunnen betalen. Het heeft geen nut in dit korte overzftehjt! uitvoerig in te gaan op de bijzonderheden van dit zeer ingenieus plan van de Commissie van' 'deskundigen, welke zich op een zuiver econo misch en financieel standpunt heeft geplaatst en aan -den anderen kant de politieke toe standen toch niet geheel uit het oog heefJC verloren. Want als eerste voorwaarde voor de uitvoering van het plan stelt dé Commissie den eisch van geheel' herstel van de economische en fiscale eenheid van bet Duitsche rijk. Dit' beteekent -een veroordieeling van de door Frank rijk in het Ruhrgebied gevoerde politiek. In korté trekken komt het plan der Commis sie nee rop -een belasting van 'de Duitsche spoorwegen en de Duitsche industrie en de' spoorwegen ten bate van de schadevergoeding m daarnaast na eenige jaren een belasting van de Duitsche begrooting met een toeneming van het bedrag voor de schadevergoeding en -de oprichting van -een nieuwe circulatiebank' der stabiliseering van den wisselkoers. De Commissie van Herstel heeft na enkele 'dagen reeds de voorsteden van de Deskundi gen tot de hare gemaakt en ze bij de gealli- eerde regeeringen aanbevolen. De Duitsöhe re geering heeft na het pltegen van overleg met de Minister-Presidenten der verschillende Duit sche staten en met de partijleiders de voorstel len in principe aanvaard', de Britscbe regee ring heeft verklaard, dat van haar zijde alle medewerking te verwachten is wanneer ook de andere landen de voorstellen aooepbeeren, en ook de Italiaansche regeering heeft doen weten, dat zij de voorsbeEèn als goéde basis voor een oplossing van het schadevergoedings vraaagstuk beschouwt. De Fransche bladen maen met voldoening melding van deze gebeur tenissen. Daarbij komt dat juist voor het eindi 'gen van 'den vastgestelden termijn de micum- vierdragen met' de DuitsChe industrieelen voor den tijd van twee maanden zijn verlengd. Som mige Fransöhe bladen uiten zich op soeptis-che wijze óver het antwoord van Duitschland. Zij spreken het vermoeden uit, dat Duitschland slechts de besprekingen openen wil, in de hoop er voordeel uic te kunnen trekken. Poincaré heeft Dinsdag .©en redevoering gehouden, waarin hij getuigde van den goeden wil' van Frankrijk', doch waarin hij zich onthoudt van een rondborstige verklaring, dat ook Frankrijk de voorstelen aanvaardt. Men moet evenwel niet meenen 'dat met 'de publicatie van deze rapporten de schadever goedingskwestie is opgeheven. Nog veel' moei lijkheden, vooral op politiek terrein zullen moe ten wórden opgelost en in de eerste plaats zal het totaal bedrag der schadevergoeding, door puitschland te betalen, moeten worden vastge steld. Daarnaast zijn nog de- kwesties van den duur der bezetting, de regeling der intergealli- eerde schulden en andere die op oplossing wachten. Wij kunnen slechts zeggen, dat een istap in de goede richting is gedaan. De ver dere loop der gebeurtenissen mpiet worden afgewacht Van grooben invloed daarop kunnen zijn:, ide verkiezingen die de volgende maand in. Duitsch land en Frankrijk worden gehouden. In beide landen is de verkiezingsstrijd in vollen gang. De verkiezingen, die de vorige week in De nemarken zijn gehouden, hebben de overwin- niing voor de sociaal-democraten gebracht en het is zeer waarschijnlijk, dat een socialistisch kabinet in Denemarken zal optreden. De Engelsohe arbeiders-regeering heeft met vel'e moeilijkheden te kampen. Ondanks alle pogingen, die zij heeft aangewend, is het haar niet mogen gelukken de uitsluiting in den I scheepsbouw 'te voorkomen. Men weet dat dq

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1