MmLaiüit cma (iiMii üm mm DB ïilliMil! ie StH M» Zaterdag 19 April 1924. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 17 April, n.m. 3 uur. Voorz.-Secret, de burgemeester. De voorz. opent de vergadering, waarna lef zing 'en goedkeuring der notulen volgt. Mededeel'ingen en ingekomen stukken. 'i 26 Maart iheeft de verhuring van het 'grasge - was plaats gehad, en heeft opgebracht f119.— 4 perceelen zijn onverhuurid gebleven. De vo rige opbrengst was f204.—. D;e heer Mulder vindt het ee|n moeilijk parket nu 4 perceelen opverhuurd zijn gebleven. Deze kunnen niet weggegeven, terwijl' voor het an dere moet worden betaald. En nu wordt het bok niet onderhouden, of (de gemeente moet het doen. Die heer Hart wenscht bekend te maken idat deze peroeelbn vrij zijn om te verburen. De voorz. zegt dat men al in gesprek is met iemand. 'Bericht' van Idem min. van Binnenl'. Zaken en Landbouw, waarbij wordt gezegd dat geen bij drage kan worden verleend in de kosten voor iwerkelöo zenvoorziening. Van Alkmaar is ingekomen de begroeting voor den keuringsdienst voor waren, waaruit blijkt dat bijgedragen moietworden 18.17 cent per inwoner. In 1922 werd bijgedragen f423, in '23 f368, en voor '24 is dit thans ongeveer hetzelfde be drag. Bij ide op 10 April gehouden kasvierificatie bij den gem. ontvanger bleek dat de ontvang sten hadden bedragen f 128071.871/2, de uitga ven f 122549.42V2, zoodat in kas moest zijn en iw|as een bedrag van f5822.45. De boeken waren ingericht volgens de nieu- twie voorschriften. Deze stukken wprd-em voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is bet verzoek van de N.Holl. Vereen. „Het Witte Kruis" waarin gevraagd iwordt om een subsidie van 1% cent per inwo- per, tot achting van bet tekort bij (de ontsmet- tingsdiemst-em. B. en W. stelen voor om Ide gevraagde sub sidie te verleenen. Zij achten het niet een te groot offer. De heer Oud vraagt hoeveel dit wordt. De voorz. antwoordt van ongeveer f 30. Het voorstel1 wordt aangenomen. Ingekomen is het verzoek van den heer De Vries onderwijzer om eervol' ontslag met in gang van 1 Mei wiegems benoeming tot hoofd te Eenigenburg. Een eensluidend verzoek van mevr. de Vries Van Dijk, onderwijzeres. Een eensluidend verzoek van miej. M. D. Mesman om eervol ontslag pis onderwijzeres ,met ingang van 16 April. Deze drie verzoeken worden alle ingewil ligd, met 'aan de laatste dankbetuiging voor aan de gemeente bewezen diensten. De heer Mulder. Ze heeft het volkomen ver diend. De heer Oud vraagt hoe lang mej. Mesman in betrekking is geweest. Die voorz. antwoordt vajn 30 jaar- Ter voorziening in de eerste vacature wordt de volgende voordracht ingediend. 1. J. Posthumus, Heiloo. 2.1 J. Baas, Hensbroiek. 3, H. G. Sterkman, Dalen. Voor de 2 iviacamte plaatsen van onderwijzeres Ide 2 volgende voordrachten: 1. F. M. Visser, Koedijk. 2. M- G. van Dijk, Nieuwe Niedpirp. 3.: Bi. E. Breek, Alkmaar. 4. S;. van Es, Harenkarspel. 1., S. van Es, Harenkarspel. 2.j M. G. van Dijk, Nieuwe iNiedo(rp. 3. F. M. Visser, Koedijk. 4. BI. E. Breek, Alkmaar. Ter bespreking van tie sollicitanten gaat de raad eenige oogenblikken in comité. Na heropening itier vergadering wordt tot stemming overgegaan 'en worden benoemdde 'heer J. Baas, met algem. stemmen (vac. De Vries) en ide Dames mej. Visser met algem. st. (vacature mej. Mesman) en mej. Van Es ;(vac. mevr. De Vries-Van Dijk) met algem. st. De datum van in functie-treding vopr alle 3 is bepaald op 1 Mei. Aangeboden wordt de 2e suppl. begrooting dienst 1923;, 'in ontvangst en. uitgaaf groot f22970.59. Aangeboiden woirdt het kohier voor 'de hon denbelasting waarop voorkomen 77 honden le klas, 50 bonden 2e klas, tot een bedrag van if 510.—. De 'heer Mulder. Het is mij te duur. Zal' in geheime zitting worden behandeld. Aangeboden wordt het beredeneerd verslag pver den toestand der gemeente. B. ,en W. stellen voor over te gaan tot restau ratie van het raadhuis, en hiervoor een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen. Nadat de voorz'. de herstelingen beeft op gegeven, zegt ide heer Bart het nu maaP goed aan te pakken. Gemeentewerken zijn anders dan particuliere werken. Ik wil hiermee niet zeggen ,dat het wel lijden kan, maar het kan niet lijden. Er komt in af zien-banen tijd geen (nieuw raadhuis:, maar dajn moet het ook goed in orde gemaakt. De heer Visser wil het onderwerp aanhouden opdat de raad een onderzoek kan instellen naar de verbeteringen die worden aangebracht. De heer De Geus. Laat men 'dan aan B. en Wj. een blanco crediet geven, desnopds een iet's Kooger bedrag. B\ en W. zullen Het geld niet vermorsen. Wij willen geen nieuw raadhuis van f 12000 tegen een rente vajn 6 pot. Het voorstel zooals het door B.eaW. wordt ingediend wordt door den raad aangenoxijen. Van Ged. Staten is teruggekomen de begroo ting met eenige administratieve bemerkingen en met de hoofdzaak dat het salaris van den gemeenteontvanger niet op f 900 mag worden geraamd, maar op het thans geldende bedrag van f 1000 moet worden geplaatst. B;. en W. stellen voor aan de bezwaren tege: mojet te komen. Die beer Hart zou hiertegen willen protestee- nen en hieraan riiet willen voldoen. De raad spreekt haar strenge afkeuring er over uit, dat men moet doem wat Ged. Staten billen. De wijzigingen zullen worden aangebracht. Een' verzoek as ingekomen van de sehool- sjdhoommaaksters om het loon te verhopgen van f 4.op f 4.15 per week voor ieder. Bi. en W- stellen voor aan bet- verzoek te voldoen met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1924. Overeenkomstig het voorstel' wordt zonder discussie besloten. Hiermede is de vergadering ten einde en volgt sluiting der vergadering, waarna de raad overgaat in comité-generaal t er behandeling van het kohier voor de hondenbelasting. RATTENVERDELGING. Vergadering van de vereeniging „De Tuinbouw" op Donderdag 17 April 1924, des avonds 7 uur (o. t.) in het lokaal van den heer H. Gerritsen. De voorzitter, de heer C Kloosterboer is afwezig In verband met het feit dat dit een buitengewone vergadering is worden de notulen niet gelezen. De waarn. voorzitter de heer Hoogland, opent de vergadering, daarbij een welkom toeroepende aan de in zoo weinig aantal opgekomen leden. De voorzitter zegt dat deze vergadering is be legd naar aanleiding van het in de Langed. Groen-i ging ter hand te nemen. te-Centrale genomen besluit om de rattenverdel- Op een vergadering van afgevaardigden der aan gesloten vereenigingen, gehouden te Zuidscharwou- de is dit onderwerp besproken en zijn reeds door iedere vereeniging een zeker aantal fleschjes met het rattenserum besteld Ook de „Tuinbouw" heeft zich daar voor een 50-tal fleéchjes opgegeven. Ik voor mij geloof echter dat dit tekort is. Door de vereeniging uit Zuidscharwoude zijn 1O0 fleschjes besteld, en ons traject is zeker niet kleiner. In verband met deze zaak meende het bestuur dan ook een vergadering te moeten houden, om te laten uitmaken hoe de bestrijding zal worden gevoerd. De mèening hierover in het bestuur was verdeeld. Een gedeelte wilde de Banne in blokken ver- deelen, om dan manschen op te roepen, die tegen vergoeding een bepaald blok zouden kunnen 'be werken. En naar het aantal liefhebbers hiervoor de Banne ook in een gelijk aantal blokken te ver edelen. Het andere gedeelte vond dit wel een goede oplossing, wanneer de aangewezen menschen maar ernstig hun taak opvatten en geen sloot door hen zou worden overgeslagen. Men deed dan ook liever het voorstel, om het serum gratis voor de leden beschikbaar te stéllen. Een ieder kon het dan ge bruiken vooi zijn eigen land. Men achtte daardoor een betere verdelging mogelijk, doordat dan eigen belang in het spel was. Na deze toelichting verkrijgt de vergadering het woord. 1 1 De heer Tol zegt altijd gehoord -te hebben, dat wanneer één rat door het serum wordt besmet,' door deze eene de besmetting op anderen wordt overgebracht Nu echter is hem gebleken dat iedere rat van het in serum gedrenkte eten moet ge bruiken, wil men een krachtige verdelging hebben De heer De Vries deelt mede dat in Zuidschar-s woude brood wordt gebezigd, maar hij is het met deze wijze van verdelgen niet eens. Het is wel waar» zooals Tol gehoord heeft, dat de besmetting wordt overgebracht, maar het is beter om zoo mogelijk ieder rattengat van het in het serum gedrenkte voedsel te voorzien. De voorzitter is het er mee eens dat dit werk' zoo nauwkeurig mogelijk moet gebeuren en mem het serum zooveel mogelijk mo-et verspreiden. Men moet het niet alleen van over-besmetting laten af hangen. 1 De heer Schuur vraagt hoeveel serum er beschikt baar wordt gesteld. De voorzitter antwoordt dat voldaan zal worden- aan alle aanvragen. Het is echter niet ondienstig wanener kleine bouwers met elkaar gaan com bineeren. Door den heer De Vries wordt als verdelgings-: middel van de zwarte ratten aangeprezen een in het serum gedrenkte rauwe aardappel. Men snijdt den aardappel overlangs door, doopt hem met het snijvlak in het serum, waarna men hem met het snijvlak naar boven in het gat legt. Voor de gele ratten gebruikt men in serum ge drenkt brood, liefst roggebrood. Het leggen van de verdelgingsmiddelen moet bij avond geschieden. Deze mogen niet door de zon worden beschenen. Ook mogen deze bestanddeelen niet worden ge legd bij regen. Daardoor spoelt het serum een typhu.sbacil weg. Wat den duur van het krachtig blijven van het serum betreft, ifeze^jijd bedraagt ongeveer 2 k 3 weken in een gac^ggsloten fleschje. De beer S-duivr- vp^uigt of Het geen gevaar kan? dat iedereeis jfed serum in handen krijgt, vooral waar het een typhusbacil is. Spr. acht het beter de Banne i:lXi6rol&efi te verdeelen, dan heeft men bepaalde cjirèóïfcprdïe het serum in handen krijgen, om dezeibtöfeltefe te bewerken. Men heeft toch vooral tec Waken (.dat het niet in verkeerde magen- terecht, ktsmiifc-'q. De voorzitter rzeg.t dat hieraan kosten aan ver bonden zijn. Dat is, wanneer het goed gedaan wordt, nog niet 200 erg, maar wij zijn niet zeken- dat het ^nauwkeurig gedaan wordt. De heer Schuur is van oordeel dat er particulie ren zullen zijn, die niet medewerken. En dan is net ook nog de vraag of het door de particulieren wel goed gedaan zal worden. De heer Madderom ^bestuur). wijst op de nu reeds geringe belangstelling voor deze -zaak, die blijkt uit het kleine aantal opgekomen leden. Al leen die menschen zullen het serum nemen, die er zich voor interesseeren. Spr. verklaart zich dan ook voor een bloksgewijze bewerking van de Banne. De heer Groen stelt voor om ieder lid een flesch je serum gratis af te staan. Wanneer zij het thuis ontvangen zullen zij het zeker ook gebruiken. De heer De Vries is er wel voor het gratis be schikbaar te stellen, maar zou het niet iedereen m handen willen geven. Men mag niet vergeten dat het voor kinderen zeer besmettelijk is, even als voor andere beesten dan ratten. Om gevaar te voorkomen zou spr. over de gemeente een zestal depothouders willen aanstellen, waar de leden het serum kunnen halen. De voorzitter stelt thans voor gedurende een week de gelegenheid open te stellen, dat de leden het serum kunnen bestellen bij het bestuur. Is het aantal bestellingen te gering, zoo vraagt spr. aan de vergadering het bestuur machtiging ta verleenen de Banne in blokken te verdeelen en de pothouders aan te wijzen. - Dit voorstel wordt aangenomen. Staande de vergadering worden door verschillen; de léden reeds bestellingen gedaan. De heer D. Gerritsen stelt zich disponibel voor- depothouder. Hiermede is het eenige punt voor deze vergade ring afgehandeld en wordt bij de rondvraag, die tham gehouden wordt, door den heer Madderom (bestuur) mededeeling gedaan, dat hem door S.- de Boer (veilingleider der L.G.C.) is gevraagd of er nit Sint Pancras nog witlof kwam, want reeds is er door de koopüeden naar gevraagd. En tevens heeft hij verzocht, om wanneer men witlof heeft, dit te veilen ov.er Broek. Er bestaat daar belang stelling voor. Verder vraagt spr. hem op te geven wanneer men gaat veilen, opdat dit in de veiling kan wor den bekend gemaakt. Tvens zal publiciteit geschie den door middel van de bladen. Waarschijnlijk zal er tweemaal per week geveild worden, en wel des Dinsdags en Donderdags. Door den heer D. Gerritsen wordt gevraagd hoe het nu staat met het bestellen van manden. De secret, antwoord dat reeds bekend is ge maakt hoeveel manden er zijn besteld. Nadat de prijs van de witte en bruine manden nog eens is bekend gemaakt, worden er staande de vergadering nog 110 bruine manden bijbesteld. Hierna onder dank voor de opkomst sluiting der 'vergadering. UiT DEN OMTREK ST. PANCRAS. Weinigen Hebben vermoed, dat de vergroo- t'ing van Het kerkhof, een vergrooting en tege lijk een restauratie zo uzijin. Wie thans het kerkhof in oogenschouw neemt zal zeggen, dat het een belangrijke vergrooting en restauratie is, die behalve het practische ook een verfraai ing voor de gemeente is. De uitvoerders hebben gemeend ook aan het symbolische een plaatsje te moeten inrui men en zoo vindt men in het z.g. plantsoen een kuil, Baljuwskuil geheeten, welke men in Dren the, zij het dan grooter, nog vindt en waarin <v ré,eg-er de' Baljuw recht sprak; daarmee als 't ware het laatste oordeel kenschetsende. Het maaakt den indruk', dat behalve geld, ook smaak inhaerent is aan 't geheel. ST. PANCRAS. Vorige week werd den kinderen der laag ste klasse dér openbare school in verband met het ijken van maten en gewichten hetwelk in een der lokalen dier school plaats had, teen paar 'dagen vrijaf gegeven. Thans is van uit de ouders aan de oudier- Cömmissie de wensch te kennen gegeven, dat er bij B. en W. op aangedrongen wordt dat dit voortaan, om schade aan het onderwijs te voor komen;, in :eem ander lokaal, b.v. het Gem. Vergaderlokaal geschiedt. ST. PANCRAS. Voor eenige dagen terug werd bij een inge zetene, tijdens even afwezig zijn een op tafel liggende portemoinmaie met ongeveer f30 ont vreemd. Alhoewel men den diefstal zag plegen, doch van gedachte was, dat de bezoekster met baar eigen portemonnaie in haar handen zat, kon niet direct tot beschuldiging worden overge gaan. Toen naderhand de ontvreemding bleek, was; echter de dievegge weg en viel schuldbe- wijzing zeer moeilijk. Voor anderen een voorval om otp (hun hoede te zijn. PLAATSELIJK NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. Maandag 14 April j.l. had in het Café van den hae rStoffers de jaarvergadering plaats van de boerenleenbank II te Zuidscharwoude. Door den voorzitter van den raad van toezicht ld eh-eer C. de Boer Cz. werd de vergadering met een gepast woord geopend, waarna op verzoek van deze, door -den kassier de notulen der twee laatste vergaderingen werden gele zen,, die daarna zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierna werd het jaar verslag door den secretaris voorgelezen, waar uit blijkt -dat acht leden in het afgeloopen jaar 'hadden bedankt en vijf nieuwe zijn ingeschre ven, idat het aantal spaarders in den loop van 'het jaar met dertien is toegenomen, dat ier 31 Dec. 45 voorschotten in omloop waren, met een totaal van f59198.11 en 21 rekening-cou- rantboekjies met een schuld aan de bank van f54353.20. In het dagboek kwamen 766 pos ten voor, met een eindcijfer van ruim f 328.000 De inlage van spaargelden was b ijhet begin van het jaar belangrijk hooger dan einde Dec de slechte uitkomsten van liet tuinbouwbedrijf was hiervan wel hoofdzakelijk de oorzaak. Van de inspectie, die in den loop van het jaar had plaats gehad, was het rapport zeer gunstig voor bankbestuur en kassier. De reke ning- en balans wa^en nagezien door de heeren J. KalVer'dijk en P. Zeeman-, door 'de laatste werd meegedeeld, dat ze alles in orde hadden bevonden. De aftredende heeren Si. de Boer Kz. lid van bestuur en J. Reijne lid van den raad van toezicht werden beiden als zoodanig weer met bijna algemeene stemmen gekozen, en namen deze benoeming wee,r met genoegen aan. 1 Op voorstel van bestuur en raad van toe zicht werd besloten het salaris van den kassier dit jaar zoo te doen blijven. Door (den kassier werd meegedeeld dat de bank die 31 Dec. bij de Centrale een schuld had van f75000, deze heden slechts bedraagt f6000 en waren er 31 Dec. ruim f 20000 spaargelden minder ingelegd dan bij het begin van het jaar. heden de in lagen bijna verdubbeld zijn. Op een vraag 'door enkele leden aan Iden voor zitter gedaan over de uitkomsten van de Cen trale bank -dit jaar, deelt deze mee, 'dat er winst is gemaakt. Daar er niets meer aan de orde is', dankt 'de voorzitter de leden voor 'de zakelijke en aan gename discussien, die geho.uden zijn en sluit ide vergadering. BUITENLAND Een zigeunervrouw, die, om haar gevangen, man te Monza (Spanje) te ontzetten, een wacht huisje wilde binnendringen, werd daarbij door een grenswachter verrast. Zij schoot het zoontje van den gendarme neer, dat zijn vader vergezelde en nam de vlucht. Uit wraak daarop stak de wanho- pige vader het wachthuisje in brand. De gevan gene kwam in de vlammen om. Intusschen waren andere gendarmen komen toeloopen. Zij wisten de vluchtende vrouw in te halen. Deze verdedigde zich met haar revolver en doodde een der politie mannen. Tenslotte werd zij door de kogels der beambten doodelijk getroffen. Op den straatweg Leipzig—Leutsch naar Merseburg zijn twee kassiers van e^n bankhuis aangevallen door gewapendé roovers die er met een buit van 12000 goudmark vandoor gingen. Een ingenieur achtervolgde de bandieten met een auto Nabij het station Leutsch werden zij aangevallen. Zij verdedigden zich hardnèkkig en maakten van hun revolvers gebruik zonder echter iemand te treffen. Zij konden tenslotte worden gearresteerd Zij waren nog in het bezit van het gestolen geld. Een jong echtpaar te Parijs wilde wel eens een enkele maal naar het theater en zag daarvoor uit naar iemand, die zoolang op de uitgangsavon den op hun dochtertje van 10 maanden kon passen Zij vonden spoedig een 50-jarige vrouw daartoe be reid. De vorige week gebeurde het nu dat de man zijn toegangskaarten vergeten had. Hij rende naqr huis, maar kwam tot de ontstellende ontdekking, dat zijn kind en de „oppaster" verdwenen waren. Hij wachtte Eindelijk om 11 uur kwam de vrouw- met het kind terug, dat verkleumd en in oude lompen gehuld was. Onderwijl verklaarde de vrouw, dat zij op die avonden ging bedelen en met „haar lijdend kind" het meelijden der voorbijgan gers trachtte op te wekken. In een fabriek van ontplofbare stoffen te New York kwam een werkman te vallen, die 3 patro-t men in zijn zak had.. De patronen ontploften, waar door ook de overige voorraden tót ontploffing wer den gebracht, tengevolge waarvan de fabriek in de lucht vlöog. Er zijn verscheidene dooden en ge wonden. Gisterennacht zagen twee agenten in een der. straten van Marseille vlammen opstijgen. Zij ijlden toe en vonden op de plaats, waar de vlammen hoog omhoog stegen, een man, wiens kleeren in brand stonden en die wanhopige pogingen deed om het vuur te dooven. v De agenten vernamen uit den mond van den on gelukkige, dat chauffeurs hem bij wijze van grap met benzine hadden begoten en daarna zijn kleeren hadden doen vuur vatten. De ongelukkige die zwa re brandwond-en had bekomen, werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. In het krankzinnigengesticht te Donegal1 (N.-Ierland) staakt naar gemeld is het v-erple- gimspersoineel. Van alle kanten hebben de fa milieleden van de ongelukkigen er zijn daar '600 waanzinnigen reeds verzoeken tot den directeur gericht, om de patiënten thuis te mo gen hebben, daar zij het onverantwoordelijk vinden, om hen zonder toezicht te laten. Hoe maken hef ondertusschen de krankzin nigen? Naar verluidt zeer verstandig! Het per solneel' is weggelöopen en heeft de technische Ibedrvijen in wanorde achtergelaten. Onder de Igekk-en is -een ingenieur, die totaal waanzinnig reeds 25 jaren in het gesticht verblijft. Deze heeft nu met hulp van een krankzinnigen ma chinist alle apparaten weer in werking gesteld. Er heersent de meest volmaakte orde. Op een aanvraag meldden zich 40 mannelijke e-n 30 vrouwelijke krankzinnigen als kok en tafeldie naar aan. En de kost is wat góed. Een and-er vreemd verschijnsel is, dat 74 razende gekken door de andere meer bezadig de krankzinnigen, o.w. die meenen God en koning van Engeland be zijn, terdege in be dwang worden gehouden. D-e eenige, -dien men in dit groote krankzin nigengesticht voor waanzinmig zou houden is de directeur. Hij twijfelt aan zijn verstand. Het ge-heele bedrijf voor krankzinnigen wordt door louter gekken perfect en methodisch in stand gehouden. Het meest rustige en voorbeeldige brd in het onrustige Ierland is; het krankzinni gengesticht van Donegal. NIEUWSTIJDINGEN Ongevallen. Op de tweede verdieping van een pand aan 'de Hondiusstraat te Rotterdam is bewusteloos te bed gevonden de 22-jarige dienstbode A. W. Een dok ter, die ter hulp geroepèn werd, kon slechts den dood constateeren. De gaskraan bleek gedeeltelijk open te staan. Vermoedelijk heeft het meisje des avonds vergeten, die te sluiten. J

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3