BE HiSBfiffl BLLE EBREU O». den volgenden morgen over de grenzen: gebracht. Tot zoover het verkorte relaas van 'den veront; waardigderi Duitscher, die begon met zich niet volgens de hem bekende voorschriften te gedragen eu zich nu beklaagt, over de gevolgen van zijn doorziend truc. De „Berliner Lokal Anzeiger" die het relaas op neemt schrijft er onder: „Als er met een vreemde-1 ling z<56 in Duitschland gespeeld zou worden als nu in Nederland met een Duitscher geschied is, vat zouden wij dan weer van alle kanten lieflijke dingen te hooien krijgen over onze politie- en militaire staat." Waartegen het „Hbld." opmerkt: Is het geheugen van de „Berliner 'Lokal Anzei-- ger" zóó kort, dat het niets meer weet van de vele klachten, die door Nederlanders geuit zijn over onaangename ondervindingen met pasaangele genheden, óók al hadden zij niet eerst getracht de voorschriften te ontduiken." Bij werkzaamheden aan het tramnet hoek Rijn straat—Bezuidenhout te Den Haag, werd des nachts ongeveer drie. uur, een 28-jarige wegwerker bij de Id. T. M., wonende in de Govert Bidloo-r straat door een neervallende rails getroffen, waar-, door de. borstkas werd ingedrukt en de dood spöe- jdg daarna intrad. Nabij Balk aan den Wijckelerweg heeft een droevig ongeluk plaats gjehad. De scharenslijper J. van Leeuwarden zou met zijn woonwagen het erf verlaten van den landbouwer D., toen een auto van Ee bij Dokkum al toeterend naderde. Waar het "paard wat schichtig was, maakte men de strengen los en zou de vrouw nog even den weg. oversteken. Dit was echter noodlottig voor haar want op hetzelfde oogenblik kwam ze zoodanig met de auto in aanraking dat de dood spoedig intrad. De deelneming in het lot van den man die met een zestal kinderen, waarvan het jongste pas 5 weken is, achterblijft, is algemeen. In de Spaarndammerstraat te Amsterdam is een n-jarige jongen onder een zwaren vrachtauto geraakt. De wielen gingen hem over het hoofd, tiet kind was op slag dood. De jongen was op den wagen geklommen en er afgevallen. De chauffeur had van het ongeluk jiiets bemerkt étt vernam het eerst later. Hem trèft naar de politie mededeelde, geen schuld. uxo in-de Lombardsteeg te LS'den heeft een droe-. vig'bngeluk. plaats gehad. Het 10-jarig meisje A. E. A. W., wonende aan de Haarlemmerstraat,, was. met een broertje op de eerste verdieping van een pakhuis van haar vader in de Lombard- steeg. Toen het meisje op de tweede verdieping kwam, bemerkte zij, dat de luiken open stonden welke zij wilde sluiten. Daarbij is het kind uit het raam gévallen en op straat terecht gekomen. Het meisje bloedde uit den neus en werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, alwaar her senschudding en schedelbreuk geconstateerd werd. De toestand van het meisje is zeer ernstig. Naar het „Hbla." verneemt is de regeering voornemens de administratie van de Leerplichtwetr althans wat het absoluut schoolverzuim betreft, handen van de gemeentebesturen te leggen/- zulks in verband met de komende reorganisatie van het Rijksschooltoezicht. i Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deelde een landbouwer te Steenbergen tot f 10. boete subs. 10 dagen hechtenis, terzake, dat hij in de kerk te Kruisland na herhaalde aanmaning geen plaats heeft willen nemen in de kostelooze banken» doch achter in de kerk is blijven staan, en een landbowuer te Steenbergen, die zich bovendien verzette tegen den veldwachter, die hem uit de kerk wilde verwijderen, tot f2 o boete subs. 20 dagen hechtenis. De rechtbank te Breda had beide beklaagden ontslagen van rechtsvervolging. Voor enkele weken brandde de boerderij van den landbouwer Pape te Beltrum bij Groenloo af. De man bewaarde drie biljetten van f 100 in een sigarettendoosje. De biljetten waren geheel ver;- koold. De inhoud werd opgezonden naar de Ne-. derlandsche Bank en Pape kreeg er voor enkele, dagen geleden drie nieuwe biljetten voor in de plaats. 1 Een moeder had even haar woning in de Ege lantierstraat te Amsterdam verlaten. Twee kinde- |ren bleven in huis en zij hebben gespeeld met de gaskraan, welke door een der kleinen is openge draaid. Toen de moeder, gelukkig vrij spoedig, thuis kwam, lagen de beide kinderen bewusteloos. Zij werden naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij weer bijkwamen. Reden tot bezorgdheid gaf hun toestand niet De 19-jarige groentenhandelaar P. v. G., de 22-jarige timmerman J. G., en de 23-jarige coiffeursbediende M. S., werden op den Wilmans- weg te Rotterdam plotseling door twee onbekende personen aangevallen en met knotsen mishandeld.' De twee mannen namen daarop de vlucht. Daar na deden de drie mishandelden aangifte bij de politie, die met den speurhond „Kazan" een on- derzoek gelukte. Het gelukte haar de daders, den: ^S-jarigen P. J. B., en diens broer, den 19-jarigen J. B'. aan te houden. De oorzaak van de aanranding' moet worden gezocht in het feit, dat de 23-ja,- rige P. J. B. liefdesbetrekkingen had onderhouden met een meisje, dat thans met een van het drietal verloofd was. Er schijnt dus wraakneming in het spel te zijn. Een onwillige bakker. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft de Hinderwetvergunning van een bakker in de Oos- tenburgervoorstraat, die ondanks herhaald aandrin gen naliet de hem voorgeschreven magere brandt stof (ter voorkoming van rook- en roetversprei- ding) te gebruiken, ingetrokken. Door de Hinder-. wetambteoaren is de oven van den bakker daarna verzegeld. f Faillissementen in Nederland. Volgens med-edeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bure aux voor den Handel zijn over de af geloop en week, eindigende 18 April in Nederland uit gesproken 92 faillissementen tegen 67 f ail'lis-se - prenten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 April! 1924 1435 faillissementen tegenover 1246 over hetz-elflde tijdperk van het vorige jaar. Hól vermoedelijke weer met Pasdien. s Hoiewie! het weer nog verre vairi zacht is- (Vrij dagmorgen) geeft de zon overdag heel wat koestering. Het is nu maar de vraag: blijft het zoo? „Die Telegraaf" geeft hierop het volgende antwoord: Die weerdcskundigen laten zich hieromtrent Voorzichtig uit. „Het ziet er vrij gunstig ui|t" 'z-eide ons de directeur van de filiaal-inrichting te Amsterdam van het Meteorologisch Insti tuut. De depressies schijnen naar IJsland te trekken 'en in dit geval blijft de Weersgesteld heid hier goed". Het weerbericht van Die Bilidt voorspelde: iets zachter. En toen 'wij den onder-directeur van liet instituut te De Bildt de vraag; stbeldcp of we voorr geheel ons lang hoopvol gestemd mógen zijn antwoordde deze: D-e toestand wijst meer 'óp wind uit het Zuiden dan op koude toevoer 'uit bet Noojrden. De algemeeinie situatie ziet ier daarom gunstiger uit." Wanneer April niet op het laatste oogenbli.k- -e-en loopje met ons neinen wil, mogen we dus op een zonnige PasChen vertrouwen. Griezelige vondst. Bij het wegruimen van de fundamenten van het Weeshuis te Brouwershaven is wederom (een geraamte gevonden, dat werd opgegraven 15 c.M. onder den met leien belegden vloer. Doodgedrukt. Donderdagmorgen is op het emplacement 'te Winterswijk de rangeerder Lammers- 'tusschen wagons doodgedrukt. -Het negenjarig jongetje C. v. d. Veen is 'bij het dichtdraaien der spoorbrug nabij het station Hoogezand doodgedrukt. DE MOORD OP DEN KOERIER NAAR LYON (1796). Voor tden ongelukkigen Lesurques was er geen glimp van ihoop meer. Tenzij, dat wellicht in dien tijd een nieuwe revolutie over Frankrijk iware gekomen, die intusstlhen uitbleef. Hij nam iin de (gevangenis afscheid van de zijnen, met gevoelens, die wij ons nauwelijks kunnen in denken. Hij: schreef een brief aan zijn vrouw, geadresseerd: mevrouw de weduwe Lesurques; hij beval1 den hem toegewezen biechtvader de belangen zijner kinderen aan- En tegelijk! met jCourrioI, den werkelijken misdadiger, die ook töien nog niet ophiieljd de onschuld van Lesur ques tie betuigen, stierf hij op het schavot, waarheen hij zich met vasten tred begaf! Aguesseau, een bekend Frajnsch rechtsge leerde heeft eens opgemerkt dat van men- SChen slechts kan wonden verwacht, dat zij met manschelijk-e onjuistheid oordeelen. Ongetwij feld ,-er zijn justitieele vergissingen, dié 'door een samenloop van omstainidighed-ein in de hand worden gewerkt en die wel aan geien enkelen rechter tein kwade zijn geduid. Maar een zoo- zoodanige geldt het hier niet. Veeleer geldt het hardnekkig van de opeenvolgende magi straten in de begane vergissing; schaamte om te erkennen, dat er eens vergissing was; ach terstelling van 'het belang der gerechtigheid bij 'hun persoonlijk belang van carrère. Hoe verklaart men het anders, dat deze zelfde Si- fném -acht 'dagen na de terechtstelling van Land @ra Tuinbouw WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (!2de helft April). -. Nadruk verboden, 't Was een lange winter, die voier kostte. Gelukkig, dat de hooischuren- en -bergen goed voorzien waren. Een maand geleden verklaar den eenige landbouwers,.me, dat ze toen -no: meer hooi 'in voorraad haddien, dan in den herfst 1922, toen de winter nog. moest begin nen. Maar de weitijd nadert, en een natte April'" met een zachte temperatuur, bevorder lijk aan den grasgroei, is dus gewenscht. Wei i'en akker en hof vragen nu werk. Eg nu uw grasland, schoffel uw wintergewassen en geef, waar -een 'holle of slechte stand van het gewas is, wat chilisalpeter als overbemesting: 50, 100 150 kilo per Hectare naar behoefte. Breng in deze helft der maand de aardappelen in den goud, rde wortels en suikerbieten, de mangels en kool- of knolrapen. De aardappel groeit op bnija allen ge-cultiveerden grond, mits go-ed gemest wordt. Na rogge is op de zandgronden de aardappel de beste vrucht. Op natten', zeer Lesurques een brief ontving van den rechter van instructie te Biesancon, die hem mede deelde ,dat de reeds genoemde Dubose in zijn Ihanden was geweest voor kleine diefstallen, was ontvlucht, maar dat hij uit de opgedane indrukken de gelijkenis met Lesurques had kunnen vaststelen welken brief Siméon aan hiemand openbaarde! Ma,ar daartegenover staan de figuren van den rechter Daubanton. wien men de zaak ten onrechte had onttrok ken ,-en de rechtsgeleerd/- Eynerpy. die beiden niet gerust hebben, voordat de waarheid ont- det werd. Zij zetten hunne naspöringen voort, en al spoedig speelde een kleine, door hem begane diefstal hun Duroichat in banden. Deze vulde de bekentenissen van Courriol aan, en voor den onb-e voo rop r dee 1de kon geen twijfel nneer omtrent de onschuld van Lesurques be- staaan. Daarna was het Vidal die in hunne handen viel; vervolgens Dubose zelf. Welis waar wist deze op handige wijze uit zijn ge vangenis te ontsnappen, maar niet dan nadat de instruotei tegen hem had vastgesteld, dat. hij, vooral met een blonde pruik op bet hoofd, een merkwaardige gelijkenis met wijlen Lesur ques vertoonde; piet dan nadat de groote meer derrbeid der getuigen, di eoorspronkelijk tegen Lesurques hadden getuigd, óf moesten beken nen, dat zij zidh' hadden vergist, óf weifelend wierden in hunne verklaringen. DubósC werd later weer gevangen genomen, -en evenals Vidal -en DuroChat, wier deelneming aan den moord overtuigend was bewezen, terechtgesteld. Ver geefs hadden vooral Dubose en Vidal getracht de getuigen te intimideeren; hun aan bet ver- ïlaag gelegen grond tleeïf m-ett geen lekkere aardappelen; ze zijn dan zeepig en lijden licht aan de gevreesde «aardappelziekte. Voorts den- ke men er aan, dat het gebruik Van goede poters even noodig of noodzakelijk is als een goede doel'mitige bemesting. Poters moeten voldoen aan deze voorwaarden: le. zij moeten raszuiver zijn, dus ïfiet vermengd met andere soorten; 2e. voorts uitsluitend afkomstig van goed gevormde, volkomen gezonde struiken, die bij het rooien een behoorlijke opbrengst van goed gevormde knollen geven met weinig kuil; 3e. zij moeten goed behandeld en doel matig bewaard zij-n; 4e. een gemiddeld gewicht hebben van 2545 gram. Het kwieeken van ziektevrij pootgoed is een zaak van het groot ste. belang. Iedere aardappelverbouwer dient eigenlijk kennis te nemen van het geschrift van Dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold, hét- wek. over dat onderwerp handelt. Het is k f0.54 fr. p. p. verkrijgbaar bij Gebr Van Lan- genhuysen te Den Haag. In den 'hof spitten, zaaien, planten is nu ge regeld aan de orde. Sommigen spitten reeds1 in den herfst den grond om, en Idit is uitste kend de grond vriest dan door en verkrui melt, 'de lucht dringt meer door, zoo. noodig Voor de levensfuncties der plantenwortels en ook voor 'de omzetting' van pïantenvoedsel in den bodem; overtollig water kan heter weg vloeien. Ook het mes-ten (miet stal- of privaat- mest) is voor den smaak en de kwaliteit van aardappels en verschillende groenten beter in 'tna dan voorjaar. Maar wie dit verzuimde, doe het nu. Na het spitten komt het zaaien. Gebruik zooveel mogelijk nieuw- zaad; dat is het veiligst. Zijn de zaden schaarsoh of iduur zooals thans boonen dan kan men soms overjarig zaald. gebruiken; boonen en erwten behouden gemiddeld 3 jaar hun kiemk'raoht, spinazie, kool, kómkommer, meloen, radijs 5 jaar, wortelen 4 k 5 jaar, bieten 6 witlof zelfs 10 jaar; uien, prei, sChorsienèePen en zuring slechts 2 jaar. Men boude zich evenwel aan den regel, om1 oud zaad slechts bij uitzondering 'te gebruiken. Allerlei graientènzad-en kan men nu uitzaaien of leggenpeulen, doperw ten, capucijhers en tuinboon-en; ook stam- en stok-snijboonen, ofschoon bet de tijd daarvoor nog niet is; spinazie, raapstelen en sla; boe renkool, als men die nog wil hebben voor het Vee, voor keukengebruik zaaie men eerst in Mei. Plant bloemkool en "kropsla en zaai onder glas augurken en komkommers (om later uit te planten)snijsla, postelein, spinazie, korte Hoornsche wortels, met kropsla, bieten en knol len. Verzuim vooral de sla niet van nu af gere geld om de 3 weken uit te zaaien; 'tis een ge zonde groente (rauwe groene bladgroenten be vatten de vitaminen, welke voor 't behoud der gezondheid onmisbaar zijn), welke dagelijks-als toespijs genuttigd moeten worden. Aan te be velen zijn Oi.a- de soorten Zwart D.uitsch, Zwar te Zeeuwsdhe en Graf Zeppelin. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 dt. Laxeer-Tabletten60 et. Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Bij Apot-h. en Drogisten'. Darnrubriek:. Verzoeke alle brieven, betrekking hebbende op deze rubriek, te adresseeren aan: JV). Verkroest, 9t. Pancras. Oplossing- No. 1. N. N'. Wit speelt 40—34, 2621, 2319, 3631, 28:39 -en 33:24!!! h Goede oplossingen van: |M. Benschop, P. Balder Pz., P. v. d. Welle en P. Buur Kz. allen te Zuidscharwoude. K. de Rui ter Heerhugowaard. A. van Nienes en A. Keppel te Noordscharwoude. K. Kok Az., K. Ven Dz., J.» Bak, J. v. i. Molen Fz., P. Bakker Cz., Jb. Bak ker Cz. en J. Wagenaar Sz. allen te Broek op Langendijk. Jb. Toepoel, Jb. Kooij en C. Slijker te Sint Pancras. f Voor dezen keer 2 mooie combinaties, ingezon-, den door A. Keppel van Noordscharwoude. stand t-e brengen, dat zij weliswaar schurken waren, maar 'dat zij konden ontsnappen -en dat dan het levien van die getuigen geen centime -en minder waard was. Enkele getuigen lieten zich intimideeren, zonJder dat de rechtérs tusschenbeide kwam-en, maar meer dan léen ook onder deze vastbera den platterlandsbewoners was -er, die, Vidat of Dubose ,nog -eens goed bekijkend, tot den rechter zeiden: of dat individu mij al poogt te verschrikken, hij en geen ander is het. En tenslotte legde meri de hand op Rou-ssy, inmi-d- c!cl suitgewéken naar Milaan, daar niet onbe langrijke zakten drijvende, maar gegrepen door Ide Justitie, tengevolge van d-e nauwe verbinte nis, die tusschen F rankrijk en Italië was komen te ontstaan. Ook 'hij stierf op het schavot; ook1 hij bekende zijn misdaad. Behalve Dubaso had den allen bekend; met Lesurques mede waren hu voor een moord, waarbij sle-ühts vijf per sonen betrokken konden zijn, zes beklaagden ter dood gebracht, opgerekend dan nog den armen Bernard, dien men van medeplichtig heid had beticht en -die nog imto-er fon h-et bag no zuchtte 1 Maar nog vonid de Justitie geen, aan leiding ojfn tussCbenbeide te treden. Neen, integendeel1, toen de advocaat v-an Dubose d-e stoutmoedigheid had om -den rechts regel in te roepen, -dat voor eenzelfde misdaad niet twee personen kunnen worden veroor deeld, ero-p wijzende, dat reeds Lesurques was terechtgesteld voor de -daa-d, waarvan men nu Dubose betichtte,, isch-een het een oogenblik als zóu hij in de oogen der rechters gelijk krij gen,. Wat inlUSSChen niet geschied is, zóóver 5. EZ v. 'd. HEER. (Amsterdam.)] ZWART. WEC. Zw. 9 sch. op: 3, 5, 8, 9, 20, 25, 28 30 en 37. Wit 9 'sch op: 14, 17, 18, 22, 27, 29, 33, 39 en 48. Wit speelt: 4842, 2924, 22:33 611 33:2' Heel mooi, NI NI. WIT. V oo- 29, 30, 31, 44 en dam op 26. 5 sch. op: 32, 38, 42, 43, 47 en dam op 14]. speelt: 43—39, 32—27, 14—41, 41—36 en 36:2511 Om op te lossen No. 3. BELINFANTEI. ZWART Zw. 12 sch. op: 4, 7, 10, 14, 15', 17/21, 24 en 27J [Wit 12 sch. op: 25, 26, .29, 32, 33, 35, 42, 44 47/50? Wit wint. (Een mooi probleem.) Oplossingen worden ingewacht uiterlijk 19 April aan 'bovenstaand adres. I DAMNIEUWS. D-O'.S. Vfii Sint Pancras heeft hare competitie achter den rug. D-£ uitslag'is als volgt: Jb,' Toepoel en Tj, Köelemeij de twee eerst-aanr komenden in de rste klasse. P. Duif en M. Ben schop in de 2de klasse en D. Koning en P. Groen, Jz in de 3de klasse. Tusschen jb. Toepoel en W. Verkroost heeft -een match van 10 partijen om het clubkampioen-* schap plaats gehad, welke' door laatstgenoemden,, is gewonnen. - I dwaalde het gezond verstand zelfs in deze zaak niet af. Maar wel is de behandeling van Lesur- ques één doorloopende aanklacht tegen wat men destijds in Frankrijk Justitie noemde en tegen wat toCh niet op zichzelf staalt. Zeker ver gissingen als ten aanzien van. Lesurques voor gekomen, zijln thans niet me-er mogelijk', nog daargelaten, dat de doodstraf in het meeren- Ideel der landen is afgeschaft. Maar toch, dat zekere esprit d-e corps tusschen de magistraten onderling, hetwelk L-esurqu-ës zooveel kwaad heeft gedaan -en de zijnen steeds heeft belem merd op hun weg naar rehabilitatie van zijn nagedachtenis, dat esprit de corps spreekt ook 'thans nog mede. D-e -eigenaardige neiging van1 'menigen reCht-er om in -een beschuldigde reeds 'tevoren een schuldige te zien, biel-et ook nu nog dikwerf, dat id-e verdediging geheel tot haar reCht komt. Alle -even zoov-ele gronden, die sommigen de invoering eener juryrechtspraak doen bepleiten. Maar, zoo zal men tegenwer pen, Lesurqu-es werd toch door -een jury 'be-, recht -en veroordeeld, en hem gaf zij 'dan toch geen waarborgen? Tieredht is meer dan eens in het proces van Lesurques, zoo mien het adus wil betitelen, opgemerkt, dat -de instelling eener jury een zeker voordeel voor schuldige beklaagden bete-ekent, maar dat -deze jury 'onder leiding van magistraten, -die vooroordeel plaatsen waar onpartijdige leiding moet zijn, ,ook een instrument ten nadeel'e van den on schuldige beklaagde kan worden! (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5