g Uil %m spel. HUIS 'ken, II Woensdag 28 April 1924 g radige ,Het Groene ïagen. voldoen en a gewensehte rel bij kleine lak, Me»- ak iu ver- nz. Eiken- ijn, Siccatief, strekken wij BLEND. T Prima Ie rug)1 irpetten f 19,90; Allover- 5 cent; irdijnen); f 2,95, Fantasie lapstok- es! Uit- :rk ver- BEVELEND. I Ti«8, TKLEmmp SI Gemeenteraad oierieek, Voorzitter burgemeester van Eeene. N,a opening weraen de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Volgen meclecleeiingen. Het verslag van den gemeenteopziohter geeft geen reden tot op- of aanmerkingen, alleen da verklaring, dat de brandoiusctimiddelen in vrij goeden staat verkeerden, ontlokte de beer Wit- teveen de vraag of daarmee gezegd wnde "zijn, dat ze ook aan hun doel beantwoordden. Verslag der Comm. van Toezicht op het L.O. jMet dank goedgekeurd. Bij de gehouden kasverificatie bleek dat in kas van den gemeenteontvanger was en moest zijn f 1680.17. He gemeentebegrooting voor '24 .was goedgekeurd terug ontvangen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten een circulaire ontvangen be treffende het gebruik van slootwater. B. en W,. meenen dat het hier nogal gaat met 't slechte water, $w|at ongetijfeld nog beter zal worden wanneer onze gemeente ook waterleiding krijgt. De heer .W it te veen is geen bewonderaar van het stelsel, een zeker no. naast de stoep:. Zou liever eens willen zien nagegaan de mogelijkheid van het tonnenstelsel, en een verbodsbepaling in de verordening op te nemen betreffende het gebruik van slootwater. De heer Spaan is van oordeel dat 't voor de buitengemeenten hier nog ai zindelijk is. üok staan er nog eenige norton-pompen in de be bouwde kom. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Vereen, van Ned. Hem. Afd. N.-H. waarin staat dat 't moeilijk is om lid van de afd. N.-H. te zijn, zonder tevens lid te zijn van de vereen, van Ned. Hem. B. en Wi- willen een onderzoek instellen hoe Do heer Spaan meent, dat, als men lid is van )f dat met andere gemeenten zit. iet één, men ook lid is van het ander. De heer Witteveen oordeelt, dat 't een <*en lo- ;iseh uitvloeisel is van 'tander. Goedgevonden. Begrooting keuringsdienst .Warenwet, waar- lit biijkt dat de geraamde onkosten voor deze ;emeente per inwoner zullen bedragen 18.7 oent, us iets lager dan verleden jaar. Uit het verslag betreffende den toestand der jemeente stippen we het volgende aan: de be volking bestond op 31 Deo. '22 uit 797 zielen, dem '2 3uit 805. Geboren 21, gestorven 10. ïet aantal huwelijken bedroeg 5. Het saldo der Jemeenterekening vorig jaar bedraagt f 10905.39 De rekening van bet Burgerlijk Armbestuur, lagezien door de leden Bonten, De Boer en Wit teen wees in ontvangsten aan f 1648.091/2, in ntgaven f 1155.4881/2, saldo f492.61. De voorz. dankt het B. A. voor hun moeite en •eveelt de zaak weer bij de heeren aan. Uit de winst, en verliesrekening van het G. B. blijkt dat na flinke afschrijving en aflos- mg nog een winst overblijft van ongeveer f 1000 Bij het volgend punt der agenda: „ingekomen ragen", komen we tot de hoofdschotel der ver kering. Voorz. stelt het eerst aan de orde een ehriftelijk door den heer Witteveen ingediende laag, luidende: „Wbt zijn B. en W, voornemens e doen voor arbeiders, die eerlang buiten hun L"huld op straat komen te staan." Namens B. n Wi. deelt de voorz. mede, dat B. en W. de- v,vraag hebben besproken, doch geen oplossing an de hand kunnen doen. De heer Witteveen. De aanleidende oorzaak it het stellen van mijn vraag aan B. en Wj. is 'el dat de mogeBjkheid groot is, dat wat thans eg een vraag is, eerlang een „fait accompli" al zijn. En gezien en gehoord de houding en 't andeel van de meerderheid van B. en Wj. wat ij hebben gehad in een speciaal geval wat ik lans op 't oog heb, deed mij besluiten deze laag in te zenden. Ik heb me werkelijk ver- 'onderd over de manier waarop een deel van st, college zijn taak als autoriteit opvat en t bizonder de burgemeester. Wiat toch is et geval? Een arbeider, die altijd als een goed iwoner heeft bekend gestaan, krijgt per deur- 'aarders-exploit aanzegging zijn woning te ont- cimen. In overeenstemming met de wet wordt e zaak bij het kantongerecht aanhangig ge haakt en daar blijkt, dat, indien de kantonrech- !r inlichtingen verlangt, hij zich dienaangaande an vervoegen bij wethouder Dekker. Nu mag 3 hper Dekker als particulier persoon zulke jalle capriolen maken als hij zelf verkiest, maar 8 heer Dekker in zijn kwaliteit van wethou- -i dézer gemeente zich gaat bemoeien met za- 3n, dio hem niet raken, en waarvan een arbei- 3isgezin de dupe moet worden, dan behoud ik llJ het recht voor dien mijnheer hier als wet- ttuder ter verantwoording te roepen-en te vra- n?"me^ "welk recht gebruikt u uw ethouder- )ken titel om te trachten invloed uit te oefe- 311 op een rechterlijk vonnis. De klap: op. de vuurpijl is evenwel de houding i-o den B. die, varende op sleeptouw van wet- luder Dekker, zich zelfs niet ontziet, de werk- Ver Van den betrokken arbeider onder den arm nemen om pressie uit te oefenen op den ar- -1 er om den man toch maar kwijt te raken. r~~~ Dat dit niet lukt is de heeren hun schuld niet, het bewijst alleen maar dat ze het in dat op zicht nog niet ver gebracht hebben of ,'niet weten waar Abraham de mosterd haalt. Doch een dergelijke manier van handelen is er toch eene die voor een burgervader niet door den beu- ,gel kan. Dat de burgem. de verhuurders van het desbetreffende perceel, op verzoek van zijn groote broer, Dekker, gaarne terwille zou zijn kan"ik me levendig voorstellen, en zou ik hetm ook volstrekt niet kwalijk nemen als hij als bur gervader steeds zijn best deed ook de arbeiders di ebij hem raad komen vragen, terwille te zijn, doch waar de burgemeester dan steeds tracht, 'tzij uit gemakzucht, 't zij uit onwetendheid, dat laat ik in het midden, zich van de zaak af te maken, stel ik den Baad de volgende motie voor: De Baad, gehoord de' besprekingen inzake de houding van den Burgemeester en weth. Dekker, spreekt hare afkeuring uit over de manier, waar op| deze functionarissen hun taak opvatten en „gaat over tot de orde van den dag." De motie zelf behoeft geen nadere toelichting. Ik vertrouw dat ieder weldenkend mensch afkeu ring zal uitspreken over deze manier van han delen. De heer Dekker was eerst niet van plan hier- bverhet woord te voeren, doch de heer Witteveen noodzaakt me er toe. 't Klinkt wel heel aardig, doch het is zeer onjuist. De betreffende zaak is reeds drie jaar oudi... De heer Witteveen. Pardon mijnheer Dekker, u ds verregaand abuis... Voorz. verzoekt de heer Witteveen niet te in- terruinpeeren. De heer Dekker herhaalt dat de menschen vreeds drie jaar geleden zijn opgezegd, doch nooit hun best hebben gedaan een andere woning te vinden. Het is voor een eigenaar niet prettig dat hij nooit de beschikking over zijn huis kan krijgen en temeer nu er een dochter van den ver huurder in moet komen wonen. Verder is het spjr. een raadsel waarom de menschen juist bij den heer Witteveen komen om raad te vragen. De heer Witteveen wenscht even vast te leg gen, dat wethouder Dekker verregaand abuis is met de bewering dat deze zaak reeds drie jaar oud zou zijn. Wel zijn de huurders reeds drie jaar geleden opgezegd, doch direct daarna nam de verb uur der genoegen met 50 cent huur ver hooging per week en de arbeider kon weer blij ven zitten. Dat de menschen bij mij komen om raad te vragen, mag voor den heer Dekker een raadsel zijn, het bewijst tevens dat de arbeiders méér vertrouwen hebben in mij, dan in den heer Dekker. De heer Dekker. Och man, ik ptraat niet meer met ej, ik wil me niet opwinden. De heer Witteveen. Mijnheer Dekker, u moet niet boos worden, dat is geen bewijs van kracht, u moet zakelijk debatteeren... De heer Dekker. Daar oefen jij je alle dagen in en ik niet. De heer Witteveen is ten zeerste dankbaar voor dit compliment... (Voorz. hamert). De heer Spaan vindt 't niet prettig dat iemand op straat komt te staan, speciaal voor de betrok ken personen. B. en W. hebben gesproken met den werkgever van den man, dat feit moet onder de oogen worden gezien. Staat iemand op straat dan moet hij zich vervoegen bij B. en Wi. De heer Witteveen meent te mogen oonstatee- ren, dat de zaak niet serieus behandeld is door B. en W. De heer de Boer oordeelt 't het beste dat er advies gegeven wordt aan de betrokken werk gever, te trachten een huis te huren voor zijn .arbeider. De heer 8, paan acht den werkgever moreel verplicht te zorgen voor een woning. De motie-Witte veen wordt niet gesteund en kan dus niet in behandeling komen. Volgende punt is een schriftelijke vraag van 4 leden, om de eventueele aansluiting bij het P. Wi. B. onder de oogen te zien. De heer De Boer zet uiteen de motieven van de voorstellers die hun er toe geleid hebben deze zaak in bespreking te brengen. Spr. meent te moeten zeggen, dat net niet hun bedoeling is, daarmee te kennen te geven, dat B. en W, tekort zouden zijn geschoten. De voorstellers zouden gaarne zien, dat er een openbare vergadering werd belegd met een deskundige als spreker, waar de ingezetenen bij tegenwoordig zijn, van daar deze vraag, daar de tijd van vergaderen dringt. De voorz. zou willen afwachten. De heer De Boer acht het een groot gemeente belang en de houding van de ingezetenen zeer belangrijk. De heer De Koning informeert naar de beta ling en'naar verplichte aansluiting. De heer Witteveen verklaart dat de Baad daarover hoeft te beslissen. De heer Spaan, alhoewel een voorstander van de waterleiding, abht het voor de buitenwijken niet zeer nocdig, omdat men daar zeer goede welputten heeft. De heer De Boer acht welputten voldoende zuiver, doch van boven zijn ze toch aan de lucht blootgesteld, waardoor infectie kan plaats foehben, reden waarom hij geen bewonderaar is van die dingen. De heer de Koning. Men mag dan alles wel afsluiten. Koeien drinken toch ook uit de sloot! De heer Dekker vindt dat men dan maar een filter moet aanschaffen. Als het zoo erg gesteld is met het water, hoe wordt men dan zoo oud? De heer De Boer. Wanneer men bij de jaarlijk sche schoonmaak van de regenwaterbakken eens ziet wat er uit komt, heeft men al genoeg. Om nog even terug te komen op de afsluiting van welputten, meermalen zag spr. dat het boen- water terug vloeide in de wel, at spr. niet hygië nisch vindt. De heer Dekker opperden den raad, dat men dan maar bakken onder de pompen moest plaat sen. Voorz. zou willen wachten op een schrijven van den directeur' van het P. Wi. B. wat eerst daags wel zal binnen komen, en dan nog eens uitkijken. De heer Spaan dringt er op aan om dan zoo spoedig mogelijk een vergadering te houden. Wordt z. hoofd. st. goedgevonden. Eondvraag. De heer Witteveen zou willen dat de zaak- Zeeman, waarover de vorige keer in geheime zit ting is vergaderd, thans in het openbaar wordt besproken. JDc voorz. kan dat niet toelaten. De heer Witteveen beroept zich op de Ge meentewet, waarin staat dat de Baad beslist of in comité zal worden vergaderd en maakt er een voorstel van. Met/ 5 voor 2 tegen aangenomen. De heer Witteveen zet uiteen, dat zijn motief voor het bespreken in openbare zitting is, een schrijven van den heer Zeeman, waar o.a. in staat dat het op den heer Zeeman een pijnlijken indruk heeft gemaakt, dat de Baad van meening zou zijn, alsof de heer Z. in zijn kwaliteit als lid van de licht-commissie fraude zo uhebben gepleegd*, door het vast recht te ontduiken. We mogen niet direct denken aan kwade trouw, alhoewel iemands gedachten tolvrij zijn, maar om de pijn lijke indruk weg te nemen, moet de heer Zeer man in openbare vergadering worden gerehabili teerd. De voorz. licht de zaak toe, waaruit moet blijken, dat er geen fraude gepleegd is. De heer Zeeman gaat vrij uit. De heer Spaan vindt dat wel aangenaam. Zee man ^was destijds de ziel van-de licht-commissie en hij wist dat zijn aanvraag om een motor door den Baad moest worden behandeld, wat nooit is gebeurd. Dat is spr. een raadsel. Zeeman wist dat hij iets schiep wat niet toelaatbaar was. Zeeman is niet vrij te pleiten. De heer Dekker zou willen opmerken dat Zeeman niet goed gehandeld heeft. Het was zeer onvoorzichtig van hem de raad niet in te lichten. De lichtcommissie is geen uitvoerende commissie maar een van bijstand, en daarom is de geheele cómm. buiten haar boekje gegaan. De heer Witteveen leest voor het desbetref fende artikel uit het reglement, waaruit blijkt dat van elke motor tot en met één P.K. een vast recht verschuldigd is van fl2.~ per jaar. Sp-r .tart den heer Zeeman te. bewijzen, dat hij dat artikel niet kende. Wat -het beroep op den heer Boom betreft, gaat spr. glimlachend voor- Bbij. Met die mijnheer hebben we al eens een relle.tej beleefd, wat voor onze gemeente niet prettig was., De heer Dc Boer is van meening, dat indien de heer Boom de gemeentelijke verordening had ingezien, hij nooit dit advies aan den heer Zeeman had gegeven. De heer Bontes vindt het eigenaardig dat de heer Zeeman als lid van de licht-comm. steeds advies geeft aan anderen inzake vast recht enz. doch vreemd genoeg steeds zich zelf vergat. Voorz. wenscht het vorige raadsbesluit in te trekken, en dan te beraadslagen of men den heer Zeeman zal aanslaan. De heer Witteveen kan met deze handelwijze van den voorz. niet aceoord gaan. Sp-r. wenscht dat eerst alle leden voldoende gelegenheid krij gen, hun zienswijze naar voren te brengen, en bovendien is er in dit geval geen sprake van intrekken. Art. 15A is duidelijk genoeg, en sp-r,. gelooft niet, dat er één jurist in Nederland gevon den wordt, die dat art. andfers kan uitleggen. Voorz. geeft de heele commissie de schuld}, maar men is ook niet altijd op z'n scherpst. De heer De Boer meent, dat indien de eerste fout nietg emaakt was, de tweede vanzelf ach terwege had gebleven. De heer Spaan kan zich gemakkelijk voor stellen, dat de commissie geheel te goeder trouw met den heer Zeeman is meegegaan, doch dat ver schoont den heer Zeeman niet. Dat de heer Zee man niet adresseerde aan den Baad is geheel zijn eigen schuld. Voorz. brengt thans in stemming zijn voorstel om het. in de vorige vergadering genomen besluit, (om alsnog den heer Zeeman in 'tvast recht aan te slaan met terugwerkende kracht) in te trekken. Wordt verworpen met 2 voor 5 tegen. Voorz. Dus heeren, zal nu de heer Zeeman met terugwerkende kracht moeten betalen. Een slag met de hamer en de heeren E.Aohtb.. die reeds 4 uren met een korte agenda waren bezig geweest, gingen nog een tijdje in comité. PLAATSfcLiJK NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. De heer S. Parma heeft om gezondheidsredenen, eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd als gemeente-secretaris met ingang van i Mei a.s. ZUIDSCHARWOUDE. De leerling P. de Vries slaagde voor het eind examen diploma timmeren van de Vereen, t. b. van het vakonderwijs in West-Friesland. Aan de leerlingen J. de Ru;ter M. Kasten, J. Vroling en J. Bierman werden op de tentoonstelling te Oost woud prijzen toegekend BROEK OP LANGENDIJK. De collecte, den isten Paaschdag gehouden in de Geref Kerk alhier, voor het Jubileum van „Scheurer's Hospitaal" heeft opgebracht de som ma van f 140 BROEK OP LANGENDIJK. Ds J. L. de Vries uit Rijnsburg heeft voor zijn beroep naar de Chr Geref. Kerk alhier bedankt. BROEK OP LANGENDIJK. De vereeniging tot geldelijken steun bij Ziekte of Ongevallen, onder de zinspreuk „Steunt El kander, hoopt morgenavond 24 April haar 25-jarig b-estaan op gepaste wijze te herdenken Zij heeft daartoe een programma opgesteld, waarbij zij de medewerking ontving van enkele leden uit de ver eeniging (leden der zangvereeniging „Hallelujah" tevens), die met enkele dames een dubbel kwartet gevomd hebbren, om tusschen de uitgebreide ver slagen door van het bestuur, enkele zangnummers te geven Ook de zoon van den voorzitter was be leid' ons te vergasten op de sehoone toonen, die hij zijn instrument weet te ontlokken, begeleid met piano Tevens zullen enkele leden nog een voordracht ten beste geven, zoodat het naar aller meening een gezelligen avond beloofd te worden, in overeenstemming gebracht met het feit. Al wat in die jaren is geschiedt, zal door verschillende bei stuursleden naar voren worden gebracht, waartoe ook nog het woord verleend zal worden aan op richters-oud-bestuursleden, terwijl de bode, die op dien dag ook juist 25 jaar bode is, deze stonde zal benutten tot het voeren van een enkel woordje. Het spreekt van zelf ,dat het bestuur elk lid der vereeniging om 7.30 uur (zonnetijd) in het lokaal van den heer Vijzelaar verwacht, zoowel manne lijke als vrouwelijke leden. Mocht dus door om; standigheden men niet in het bezit zijn geraakt van een programma ter uitnoodiging, men wordt evengoed verwacht. Deze vereeniging, welke zich altijd mocht verheugen in de goede gezindheid van Broeks burgerij, wenschen wij nog een lang tijd perk van krachtig leven toe.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1