-*il- N ie m"wst ij di n gen Van 't zelfde laken een pak. Een arbeider uit Opmeer, die zich. in het pu bliek zeer berispelijk had aangesteld, iverd heden na uitgebracht rapport van den heer Muhring veroordeeld tót 2 maanden voorwaardelijk gev. straf met 2 jaar proeftijd en iii aehij te nemen bijzondere voorwaarden! Nog iets in denzelfden geest. Kwam nog voor het front van de troepen een grondwerkerwafelbakker uit Alkmaar, welk jongmenseh had gesouffreerd aan dronkenschap en daaruit voortvloeiende wederspannigheid te gen een Alkmaarsche politieagent. Ook deze pa tiënt werd veroordeeld tot een voorwaardelijke straf voor den tijd van 2 maanden met 3 proef jaren en onder toezichtstelling van de R. C. reclasseering. Koolknerpers. De geheele publieke tribune was Maandagmid dag gevuld met transportarbeiders uit Lange- dijk en die zeldzame belangstelling gold een paar collega's, die heden terecht zouden staan wegens diefstal van een partij kool, ten nadeele van den heer Eens Slot. De beide mannen waren in voorarrest gehouden op grond vooral, dat geen van beid/en op/ een blanco strafregister zich mocht beroemen. De eerste beklaagde, die den laatsten tijd op den voorgrond trad als leider der organisatie der transportarbeiders, had zioh vroeger meermalen wegens vermogensdelicten te verantwoorden. Hem werd er door den politierechter een ern stig verwijt van gemaakt, dat hij, die leiding gaf aan de organisatie, zich meermalen aan drank misbruik schuldig maakte. jWiat den diefstal betreft, de commissionair Smit had 'n tekort geboekt van ruim 810 K.G. waar van 175 K.G. zeer zeker niet aan eenige andere oorzaak dan aan ontvreemding kon worden ver klaard. De gestolen partij kool was door bemid deling van D. M. en D. B. op de veiling ten bate van beklaagden verkocht. Deze tusschenpersonen hadden zelf ernstig gevaar voor verdenking op geleverd, door de volledige erkentenis van be klaagden was dit gevaar van hen afgewend. De verdediger van beklaagden Mr. Hans wees op die voor beklaagden gunstige omstandigheid in zijn pleitrede. Uit het verhoor van beklaagden bleek dat zij het plan om de kool te ontvreemden hadden ge maakt in een café. Zij waren onder den invloed! van sterken drank gekomen en hadden toen hun voornemen ten uitvoer gebracht. Volgens de inlichtingen aan den politierechter verstrekt, nemen de diefstallen, nu de kool zoo duur is, den laatsten tijd zeer toe. Del commis sionair Smit kon daaromtrent echter geen ge gevens verschaffen. Be officier noemde het een ernstig delict, te meer ernstig, omdat het is gepleegd door lieden, die geen gunstig verleden hebben. Om die reden denkt de officier er dan ook niet aant, om een voorw. straf te vorderen en eischt tegen elk der beklaagden 4 maanden gevangenis. De verdediger mr. Haars merkt in zijn pleidooi op, dat vrijheidsstraffen op beklaagden, speciaal le beklaagde niet van invloed zijn geweest. Daar om zou pleiter het nog eens willen beproeven met een voorwaardelijke straf met als bijzondere voorwaarde, dat beklaagden zich zullen aanslui ten bij een geheelonthoudersvereeniging. Drank misbruik toch was in hoofdzaak de oorzaak van het delict. Voorts wijst pleiter op hun volledige erkentenis en op hun talrijk gezin. Pleiter conclu deert een voorw. straf, subsidiair aanhouding van de zaak, opdat het rapport dier reclasseering omtrent beklaagde nog eens zou kunnen wor den bestudeerd. Pen slotte verzoekt pleiter on middellijke invrijheidsstelling van beklaagden, «vaartegen de officier zich echter met klem verzet. - De politierechter geeft omtrent dit verzoek geen beslissing, doch houdt de uitspraak 8 dagen aan. Hij kon echter eerste beklaagde bij voorbaat wel mededeelen, dat hij zioh over een voorwaarde lijke veroordeeling geen illusies behoeft te vor men. - Onrustig familieleven. Een beklaagde uit Hoorn, die kwestie had met zijn zwager Dj. over het verplichte levensonder houd van diens ouders, waartoe D'. niet genegen scheen, schold deze in drift op het groote Oost uit voor oplichter. Niet bepaald tot zijn ontevredenheid werd be- FEUILLETON. NORA. Zij werd er dichter tot haren vader door ge bracht, dat was waar; hij was nooit verrukter .over zijne schoone dochter, dan wanneer hij haar 4e paard zag, wanneer zijn talent zich zoo geheel in haar weerspiegelde. Een vluchtig berouw over de gegeven belofte was menigmaal op zijn ge laat te lezen, als hij met verbazing hare buiten gewone bedrevenheid gadesloegmaar toch bracht hij dien indruk nooit onder woorden, i Maar wat het eigenlijk was, dat Nora zulk een gevoel van innerlijke voldoening gaf, toen zij plotseling alles, waarnaar zij onbewust ver langde, in het nieuwe leven gevonden had, _dat had zij zelve niet kunnen zeggen. Het maak te op haar slechts den indruk van een geluk, dat zich niet laat doorgronden, waarvoor wij nog geen naam hebben. De onbewolkte weer glans van dat geluk was ook thans op haar lief tallig gezichtje te zien; een uitdrukking vaD frissche en vrije vroolijkheid. "Wiat had zij dezen piorgen al niet uitgevoerd! In de vroege ochtend uren had zij haar paard afgereden, en in hare kleine huishouding de noodige bevelen gegeven, en nu lag er daar een ernstig hoek voor haar, waarin zij zich wilde verdiepen; want met kinder lijke onderdanigheid bleef zij trouw de raadjge- vinger» harer vrome opvoedster volgen, en liet zij pok geen enkele harer godvruchtige gewoonten na. klaagdé;sdïK' in-- deze treurige: familiekwestie niet do onsympathiekste rol speelde, veroordeeld tót" slechte3 f3.— boete subs. 3 dagen h&htenïs; Dirank is een sléchte adviseur. Een stevige vrachtrijder uit Opmeer, -diè ook 'n stevige borrel consumeert, maakte! zich," niet heelemaal broodnuchter, geweldig kwaad op een jongmenseh, dat naar zijn meening eenden v#n hem had ontvreemd. Hij maakte aanstalten om het jonge mensch eens duchtig af te rossen, maai1 de knaap (wachtte deze afrekening niet bfx'en vluchtte naar huis, waar hij door den verbolgen vrachtrijder werd gevolgd. De moeder des vluch- telings had inmiddels de knippen op de deur ge schoven, maar zonder resultaat, want de vracht rijder trapte de deur in en drong toen dë wöfiing binnen, voor dit feit moest hij zioh thans ve^nt- woorden en werd heden veroordeeld tot f 30 boete subs. 30 dagen. Beklaagde kwam reeds meermalen weegns mishandeling en wat dies meer zij mei de justitie:in aanraking. Den dans ontsprongen. Een landbouwerszoon met 'n net kneveltje uit Ursem moest rekening en verantwoording doen omdat bij op' 11 Maart een electricien met wien hij kwestie had, in den koegang van zijn' moe ders boerderij had afgetuigd. Hij had den man bij de lurven gepakt en hem zoo duchtigj heeD en weer geschud, dat het mannetje op den. grond was gevallen en een blauw oog had bekomen. Bekl. die zich voor den schrik had voorzien van een verdediger, zeide dat de mishandelde over een beunt je gestruikeld en en daardoor een blauw oog had opgeloopen. Een getuige a decharge, 'n mager mannetje in een onmogelijken grijzen re genjas, had niet gezien, maar gehoord, dat de electricus over een beun was gevallen. Deoffi cier verbond deze beun echter naar het rijk der fantasie en vorderde f 25 boete of 25 dagen. Mr. v. Loockeren Campagne, o.m. in het midden brengend dat beklaagde lijdt aan maagneurose en dus zeer zenuwachtig is, acht het bewijs niet gele verd en concludeert tot Vrijspraak. Mr. Muller, hoewel aannemende dat beklaagde te ver ging, heeft niet de overtuiging, dat, het bewijs is geleverd' en alzoo in twijfel vefkeeren- de, laat hij dien twijfel overhellen ten gunste, van beklaagde en spreekt hem derhalve vrij. Een driftig vadjer. Een Enkhuizer ingezetene, uit zijn sas geraakt, omdat zijn dochter zich bevond in gezelschap van een hem niet welgevallig jongeling, onthaalde dit niet getapte jonge mensch op 'n flinke mgp tegen zijn hoofd. De bezorgde en vechtlustige papa werd dientengevolge heden ter zake mishan deling veroordeeld tot flö boete of 15 dagen. E«n zwijntje geharponeerd. Een varensgezel uit Helder, bij de justitie niet onbekend, maar daarom toch niet bemind, tetónd heden terecht wegens verduistering van een rij- iel, dat hij te Breezand voor f 2 per week had gehuurd en eigenmachtig voor f 6 verkocht -frad aan een ..stoker. Voor korten tijd stond dit jpnge mensch terecht wegens verduistering van een rij wiel, dat hij in opdracht van een vriend), moest verkoopen. Voor dit feit werd hij veroordeeld en bevindt hij zich in arrest. Hij heeft echter tegen dit vonnis hooger beroep' aangeteekendinGp grond van deze veroordeeling, waarvan hij de straf nog moet ondergaan, wilde de politierechter hem thans tot een voorw. straf opleggen en werd hij voorw. veroordeeld tot 4 maanden met 2 jaar proeftijd en oplegging van bijzondere voorgaar den. "Waarna sluiting der zitting. Huldiging van het Kamerlid Schaper. In de Harmonie te Groningen werd gisteren een bijeenkomst gehouden tot huldiging vaitedeii lieer J. H. Schaper met diens 25-jarig jubileum hls lid van de Tweede Kamer. De zaal was ge vuld met een groot aantal afgevaardigden yan Se par tij af deelingen uit Groningen en Drente, van het partijbestuur, van de fraetiën der S.D'. A. P. uit Tweede Kamer en Eerste Kamer, en van het N.V.V. Toen de heer Schaper, vergezeld van zijn echt- genoote en zijn drie zoons, binnentrad, zongen de partijgenooten staande de Internationale. De eerste spreker was de heer B. H. Bredman, voorzitter van de .geweestelijke federatie Gro- jMaar deze heldere Meimorgen was toch eigen- dijk niet goed geschikt voor de studie, want alle oogenblikken hief zij het hoofd op, om naar bui ten te gluren over het lachende landschap, of deed hare hand een greep in het 'jonge groen, dat zijne eerste spruitjes boven de vensterbank vertoonde. I Doch plotseling keerde zij er zich haastig van af, om met van blijdschap tralende oogen een juist hinnentredenden bezoeker te verwelkomen. „O, hoe vriendelijk van u, dat gij eindelijk weer eens komt, graaf Degenthal!" riep' zij vroolijk; ,,'tis onmogelijk, iets uit te voeren bij zulk een mooien zonneschijn!"1 Zij sloeg het boek dicht, 'dat voor haar lag, en ging hem tegemoet. „Dus ik mag binnenkomen?,"1 vroeg de bezoe ker. „Maar al mag ik binnenkomen, daarom be hoef ik u toch niet van uw lievelingspla(ateje te verjagen!" „Neen, daar hebt ge gelijk in, nergens zit men zoo gezellig te babbelen als hier,"' zeide zij gul weg, terwijl zij hare vroegere zitplaats weder innam. Hij zette zich tegenover haar neer. Aam de ongedwongen manier van begroeting, aan de we- derzijdsche kalmte en gemakkelijkheid 'van spre ken kon men zien, hoe deze bezoeken niets on gewoons waren. „Nu, en waarin stoorden de zonnestralen u?"1 vroeg hij, de hand naar het hoek uitstrekkend!, dat zij hem bereidwillig toeschoof. „Wiel, hoe ernstig! Gij maakt iemand beschaamd, juffrouw i Nora, 'door u aan zulke onderwerpen te wagen!'" hingen, M van-rde BróvlnoMë cStatén. Spr.'-fèr- innerde er aan, dat de heer Schaper van eenvou- digen arbeider is opgeklommen tot een vain' de invloedrijkste personen in onze hoogste règeé- ringscolleges en stond stil bij den moeilijken ar beid van den heer Schaper op politiek terrein, bij diens overwinningen op1 politiek en maatschap pelijk gebied: algemeen mannen- en vrouwenkies recht, achturendag, erkenning der vakorganisa ties, invaliditeits- en ouderdiomsverzekeringbij diens propagandistischen arbeid, die de vrijwel ongeorganiseerde massa heeft gemaakt tot een ge organiseerd leger en den klassenstrijd; bij dienst strijd voor de moderne arbeidersbeweging in het bijzonder in deze gewesten. Spr. bracht hulde en dank aan mevrouw Scha per voor haar steun, dien zij haar man in zijn moeitevollen arbeid heeft verkend. Namens de federaties van Groningen en Drente bood spr. den jubilaris een boekenkast en een ruststoel aan. Hierna werd het woord gevoerd door den heer W. G. van den Berg, waarnemend burgemees ter van Groningen, namens het college van B. en W'., dat geheel voltallig tegenwoordig was met den secretaris. Spr. sprak namens het dagelijksch bestuur der gemeente een woord van hulde en waardeering voor hetgeen de heer Schaper in die 25 jaar in het algemeen belang en van ons land heeft gedaan. i Spr. betreurde het, dat deze huldebetooging voor het ■diagelijksch bestuur een weemoedigen bijklank heeft, want het initiatief tot deze hulde is uitgegaan van den burgemeester, die juist een week geleden is overleden. Het dag. bestuur meent echter juist in zijn geest te handelen door zijn voorstel uit te voeren. Spr. wil echter op dezen dag geen sombere klanken doen hooren en den .freer Schaper liever toewenschen, dat deze dag voor hem mocht zijn een dag van vreugde De heer Schaper dankte voor deze waardjee- renrle woorden en verklaarde ook het gevoel te hebben, dat op dezen dag een schaduw lag door den dood van den man, die zeer zeker een der beste burgemeesters was. Spr. zeide het ten zeer ste te betreuren, dat deze man op 45-jarigen leef tijd 'is overleden. Spr. begrijpt, dat het -initiatief tot deze huldiging door het dag. bestuur) van Groningen van hem is uitgegaan. Spr. memoreer de vervolgens den tijd, toen hij als de eerste ar beider, de eerste S.D.A.P.'er, zijn intrede deed in den Groningschen gemeenteraad, zijn strijd, daar gevoerd, en zeide voor Groningen te zullen doen, wat hij kan. Hij deed dit reeds ten opzichte van het verkeerswezen, al heeft hij te dien op zichte dan ook weinig bereikt, maar toch wil hij toonen, dat een sociaal-democraat niet, zooals altijd wordt beweerd, slechte oog heeft voor de belangen van eene klasse, maar ook strijdt voor het algemeen belang van land en volk en voor de groote, mooie, derde koopstad van het Noordfen. Hierna spraken nog de heer W'. H. Vliegen namens het partijbestuur en de geheele partij in al haar stroomingen en geledingen: K. ter Laan namens de Tweede Kamerfractie; E. Rugge na mens de afdeeling Groningen, de sociaal-democra tische raadsfractie en de Eerste Kamerfractie; Eiigelsheimer namens de 185.000 arbeiders, ver- eenigd' in h!et N;. V. V., Masereeuwt namens de directie van „Het Volk" en K. Brok, voorzitter van de gewestelijke federatie Drente. De heer Vliegen bood den jubilaris een groote mand met bloemen aan en een teekening van een staande klok, die in zijn woning te Rijswijk zal worden geplaatst. De heer Masereeuw bood hem een aan tal boekwerken aan, de heer Rugge een ets van den Mrtinitoren, aan den voet waarvan Schaper zijn politieke loopbaan is begonnen. Be heer Schaper dankte voor de vele woor den van waardeering en de daarbij gevoegdfe stoffelijke blijken van sympathie, waartoe be hoorden een groot aantal bloemstukken, die bijna het geheele tooneel vulden. 's Avonds had er in de groote zaal; der Har monie een feestelijke vergadering plaats. Verpletterd. Zaterdagmiddag, tijdens het onweer, geraak te o pde terreinen van William Muller; en Co. aan de St. Jobskade een kraan in beweging. De 23-jarige machinist Anton Vermeulen, die de kraan bediende, wilde op den grond springen. Hij kwam terecht op de rails juist voor; de kraan, „Eenig tegenwicht mag er wel zijn!"1 sprak zij met een klein zuchtje; „ik heb het noodigecr dan gij. Het totale gebrek aan al wat diep en ernstig heet, is het éénige, wat mij hier soms zoo 'pijnlijk treft. Bij' u alleen vind ik daarvoor sym pathie." Hare blauwe oogen waren daarbij zoo rechtstreeks en welsprekend op hem gevestigd, dat het den jonkman zonderling te moede werd, .toen hiij dien schoonen blik tegenover zich zag. „Met den ernst ziet het er slecht bij mij uit,'* gaf hij min of meer gedwongen ten antwoord. „Dwepen, niets dan dwepen, en verkwiste tijd'! Als 't (het studentenleven niet was, dat maar éénmaal komt, zo urnen er berouw van kunnen krijgen. (Maar denkt gij er óók zoo over, juffrouw Nora? Gij óók zijt het schoolleven zoo pas ont snapt. Kijk eens, ik heb hier iets voor u me degebracht, dat misschien beter bij de Meizon past. Ik heb u over gebrek aan lectuur hooren klagen. j i „Hebt gij wat te lezen voor mij medegei- braoht?" vroeg Nora, vol blijdschap naar de rijkvergulde praehtbandjes grijpend, die hij1 voor «haar nederlegde. „Ik had niets meer te lezen dan mijne studieboeken, omdat niemand mij in dit opzicht raad kan geven. Maar mag ik dit wel lezen?" voegde zij er aarzelend bij. De jonkman glimlachte niet bij diei naieve vraag: hij kende maar al te goed de scheidsmu ren, die door eene voorzichtige opvoeding rondom een jonge-meisjes-ziel worden getrokken; en zelfs de geestigste opmerking zou hem niet zoo goed bevallen hebben, en haar. niet zó ónabij zijne le- die hem over bet lichaam'ging;-'De man" werd verpletter dén" was onmiddellijk dood. Zonderlinge hulsbaas. Door de politie te Rozepdaal is aan de- grens aangehouden eeen dame, diefigekleed in haar huis japon en in hoogstopgewonden toestand, zonder geldige papieren de grens wilde oversteken. De dame, die te Antwerpen Woonde, verklaarde, dat haar huiseigenaar haar na vele mishandelingen uit haar woning had gedreven. Zij vertoonde aan de politie verschillende lidteekëns. Aan de dame, die van Hollandsche nationaliteit is, is voorloopig bij de politie te Roozendaal onder komen verstrekt. Door zijn vrouw bestolen. J.l. Dinsdag deed een landbouwer te Doetin- chem bij de politie aangifte, dat bij hem dien nacht was ingebroken en een bedrag van f 300 ontvreemd. Tevens werd medegedeeld, dat die week reeds tweemaal ongeWenscht bezoek was geeest. Beide keeren waren zijn fietsbanden doorgesneden ei$ (een partij aardappelen ont- De politie stelde een onderzoek in en na drie dagen bleek haar, dat de diefstal was gepleegd door 'smans eigen vrouw en dat deze ook da fietsbanden had doorgesneden, teneinde een sfeer van onveiligheid te scheppen. Voor drie jaar was onder dergelijke omstandig heden bij den landbouwer ingebroken en werd een som van f300 vermist. Die diefstal bleef on opgehelderd, maar thans bekende de vrouw zich ook daaraan te hebben schuldig gemaakt. Het geld was besteed om gemaakte schulden te vol doen. Twee meisjes vermist. Namens de ouders te Nieuwer-Amstel wordt 'opsporing gevraagd van Elisabeth Koopen, boren te Enkhuizen 28 Maart 1905, wonende te Amstelveen, Katerstraat J. 154 bij haar ouders Signalement: lang 1.60 M., ovaal gezicht, blond <)haar, groote donkerblauwe hoed, bruine mantel met striksluiting, blauwe rib-fluweelen jurk, dik ivoren armband bewerkt met zvg. Tutankhamen poppetjes, bont halskettinkje, bruine sëhoëhen, beige kousen. Voorts van Geertruida Snijders, geboren te Sloten N.-H. 10 April 1905, dienst bode, Middelpolder E. 10(2, lang 1.60 M., donkere z.g. wilde oogen, vierkant gelaat, donker blond haar, in de bovengte rij tanden voor in den mond een ongewone ruimte alsof een tand ontbreekt, beige mantel, blauw fluweelen hoed, zwarte wenk brauwen, mager uiterlijk heeft een bruin lederen tasch met foto's bij zich. Ze zijn in eikaars gezelschap op 24 'April A's avonds per autobus naar Amsterdam ver trokken. Transportkosten worden vergoed. Wijziging der Onderwijswet. Gelijk hekend is, wil de minister van onder wijs, blijkens zijn jongste voorstel tot wijziging der Onderwijswet het instituut „assistenten" in de lagere [school invoeren. Naar het Hbl. verneemt, heeft de Onderwijsraad zich vierkant tegen dit nieuwe ontwerp gekeerd. lij: Afgestraft.. V Een mevrouw te Dokkum stelde zich gaarne groot aan, maar had daarvoor niet de middjelen. jMoest ze eens luxe voorwerpen gebruiken of een jmooi eet- en theeservies,- dan liet ze watop keus halen. Geregeld werd het later teruggehaald met de boodschap, dat mevrouw nog geen keus had /gedaan, maar naderhand wel koopen zou. Wéér toerd een fijn servies gehaald, maar een vroegere 'meid zei tot den koopman, dat hij 'savonds pl.m. 9 uur eens moest informeeren. Hij ging er heen om het terug te halen, maar mevrouw zei,, het onmogelijk te kunnen missen. De koopman hield aan, ging naar het vroolijke gezelschap (mijn heer was jarig) en pakte het gebruikte servies voor de oogen van 't verbaasde gezelschap in «en korf, met de boodschap, dat mevrouw niet moest pronken met andermans veeren. Mevrouw wendde hoofdpijn voor en moest op bed, de visite ging vroeger huiswaarts dan gewoonlijk. Kwade honden. In den grooten IJ-pölder zijn Zondag twee honden op een schaap aangevallen. Het dier is verscheurd. De eigenaars van de honden zijn bekend. De Bond van Ned. Ondierw. en de hoofden der scholen. In zijn vergadering van Zaterdag j.l. besliste het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderw. vensbeschouwing hebben gebracht, als deze teer gevoelige nauwgezetheid van geweten. „Mijne moeder zou ze u zelfs) aanbevelen!" !zeide hij. „Het zijn bloemlezingen nit onze beste Duitsche dichters. Ik heb mij reeds! verblijd in het vooruitzicht, er u het een en ander uit mede te deelen. Kent ge bijvoorbeeld dit?" vroeg hij, zich over het boekje buigend, om haar eenige passages voor te lezen. Hij las goed, en Nora luisterde gaarne,, .zoowel naar zijne stem, als naar hetgeen hij las. Het waren ernstige, zwaarmoedige woorden. De jeugd mint het weemoedige, gelijk de ouderdom het vervroolijkendemaar het waren woordeD vol echte poëzie. Nora's licht prikkelbare natuur met de poëtische ader, die haar als geestelijk erf' deel van hare moeder te beurt wasj gevallen, maakte haar bijzonder ontvankelijk voor alle poë zie. Zijne veelvuldige en grondige ontwikkeling wist het waarachtig schoone daarin nog meer te doen uitkomen. Woorden en gedachten scho ten her- en derwaarts, als glinsterende draden tot een blinkend weefsel dooreen. Zooals zij daar zaten, die twee, hunne harten kloppend van -óre begrepen ontroering, vermoedden zij ternauwer nood, dat nog een andere magische tooverkracht «zich over hen uitbreidde, sterker dan dichter woorden en lenteroes. Dat is wel het schoone der eerste liefde, die hemelgeur, die haar omgeeft, hoe dan; nog met volkomenreinheid de eene ziel zioh aan andere sluit, en de mensch er zich' ternauwer nood van bewust wordt, dat het ookf de glans

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2