Donderdag 1 Mei 1924 "'33e Jarsrag" MO 61. ?K&.8B»>iiaéïl WE LANfiEIIIJKER De Uitkijk Nadruk verboden. i Een zwaluw maakt nog geen lente. Da dichter elooft het graag. En er zijn ook anderen, die bij et eerste zachte windje, dat over die boomen triikt, blootshoofd de lente tegemoet loopen. Het gevaarlijk. En menigeen moest zijn optimisme 1 met een chronische bronchitis of erger bekoo- en. Maar het helpt niet. De idealisten blijven ltijd de mensehen, die voor één oogenblik van errukking een blijvende verkoudheid over heb- en. En morgen loopen ze weer met de hoed in e hand, wanneer de zon schijnt en de vogels flui en. Het is gelukkig, want we hebben ze noodig, mdat ze de stuwende kracht van de wereld zijn. erst op de thermometer kijken en voor alle laar we hebben ook de menschen noodig, die ekerheid de demi-saison over den arm nemen, ranneer een wolkje iangs de zon schuift. Zoo e al zelden de stuwende kracht zijn, ze houden e wereld in het spöor, wanneer ze door de on- tuimigheid hunnér tegenvoeters buiten de rails Ireigt te raken. Er zijn anderen en het zijn vellicht de bruikbaarste en tde beste, omdat ze Ie stuwkracht met het voorzichtig beleid weten e vereenigen die ook blootshoofd begonnen ;ijn, maar wie de herhaalde teleurstelling van inze gure lentes geleerd heeft de hoed niet af ,e zetten, voor het ook werkelijk zomer is, wien iet leven de doornen der teleurstelling in de ver pachtingen hunner lente heeft gedrukt, maar die le twijfel geleerd hebben zonder de vertwijfeling e kennen. Het zijn de menschen, die niet aan de ente gelooven, wanneer ze één zwaluw zien, en lauwelijks nog wanneer een zwerm zwaluwen n aantocht is, omdat ook zwaluwen zich vergissen mnnen, maar die niettemin nooit aan de komst Ier lente wanhopen en niet moede worden haar :omst voor te bereiden. Europa en de wereld hebben behoefte aan deze nenschen. De lente is er nog niet, ondanks de iéne zwaluw van het rapport der deskundigen. 5n de Poincaristische donderwolken bedreigen nog elkens de jonge bloemen onzer verwachtingen, lie op 't uitbotten staan. Maar niettemin willen ve het geloof, dat de lente komen gaat niet op<- ;even. Is het daarom, dat we met zoo eigenaardige «langstelling de daden en de houding der arbei- lersregeering in Engeland blijven gadeslaan? Toen de oorlog uit was, en we een nieuwen jijd van vrede en broederschap verwachtten, heeft le felheid van het tot nieuw leven ontwaakt ïationalisme ons alle hoop uit de harten dreigen ;e rukken. En menigeen onzer heeft, blootshoofds laar buiten loopende in den schijn, dien hij} de lente waande, een zoo hardnekkige hoest opge- oopen, dat hij alle zonneschijn is gaan wan- ;rouwen, en op een nieuwe lente niet meer rekent. Maar de meesten bleken voorzichtiger. En zoo je zich al buiten waagden, ze hielden de hoed jij de hand. Nu loopen we weer allemaal; over lezen hoed van den twijfel. Maar toch kijken we laar de lucht, of we geen zwaluw zien zwiereD ;n of de zon niet doorbreekt. Is het dan wonder, lat het rapport der deskundigen ons in verzoe- ling bracht den hoed af te zetten? Alleen we ladden geleerd. En zoo we nog aan de lente ge looven, is het met voorbehoud. De regeeringen die tot nu toe de leiding heb ben gehad, hebben ons van Versailles af in de ivereehtsche richting gestuurd. Er moest wat an- lers komen. Dat andere was niet alleen het rap port van deskundigen. Het was ook en vooral ;en andere geest. Zou de in den oorlog zoo ver heerlijkte en na den oorlog zoo gesmade en in verdrukking geraakte democratie hem brengen Uit den hoek waarin het felle nationalisme van ca den oorlog haar gedrongen had, begint ze weer schuchter naar voren te komen. Na de oventwin- uing der Engelsche arbeiderspartij hebben ook le Deensche socialisten de macht in hun land veroverd. Zijn het ook Zwaluwen, die de lente aankondigen? We twijfelen nog en niet zonder reden. En het is zelfs niet geheel zonder angst, lat we naar Engeland zien. D'at Mac Dnoald de man is, die ondanks alles in de lente is blijven gelooven, staat wel ,vast. Maar zal hij ook de man blijken, diej de lente weet voor te bereiden zonder dat hij bij' een eerste zwaluw al blootshoofds naar buiten loopt, de beider, die de wereld behoeft Het wordt hem niet gemakkelijk gemaakt. On der de Engelsche liberalen, van welke steun hij afhankelijk is, begint zich onder Lloyd George's leiding een beweging van verzet tegen de arbei derspartij te openbaren, waarvan de begeerte zelf ,Je macht in handen te krijgen zeker niet vreemd En aan den lerschen hemel pakken zich don kere wolken voor de Engelsche regeering samen, nu Zuid- en Noord-Ierland, de Vrijstaat en Ulster het niet eens kunnen worden over de grensrege- m ling. Het tractaat indertijd tusschenEngeland en de Ieren van den tegenwoordjigen Vrijstaat gesloten voorzag in de instelling van een com missie ,die de zaken tusschen de Vrijstaat en Ulster nader zo uregelen. Maar n uweigert Ulster medewerking en de benoeming van een lid in de .commissie. Ten einde de zaak geregeld te krijgen, zal men waarschijnlijk zelf een commissie benoe men. Maar zal zij ook tegen het verzet van Ulster in de besluiten dezer commissie durven doorvoe 1 ren? Daarmee zo uze zich den hardnekkigen te genstand van de conservatieven en een deel der liberalen-,op: den hals halen, wat bij de huidige stemmingondef' de 'liberalen haar positie érnstig zou bedreigen. En waar een deel der conserva tieven Ook reeds tegen Mac Donald's buiten- - landsch beleid mokt, zou er alle kans zijn, dat de j eerste minister geen gelegenheid krijgt zijn plan- j nen ten opzichte van Europa's herstel te verwe- j zenlijken. De kans alleen reeds verzwakt zijn positie. En Poincaré is slim genoeg om daarmee reeds thans zijn voordeel te doen. Er is nauwelijks nog twijfel, dat Frankrijk rapporten der deskundigen niet zonder meer zal i aanvaarden! De brief van Poincaré aan Rurthun j en het Fransche antwoord aan de commissie van j Herstel maken het meer dan duidelijk. En de jongste Fransche eisch aan Duitschland om te Dusseldorf onmiddellijk een nieuwe groote ka zerne te bouwen, doet de deur niet alleen toe, maar stevig op slot. De Franschen ontruimen de Roer niet. Ze willen, dat Duitschland met de uitvoering van de plannen der deskundigen be gint. En daarna willen ze weer met de landge- nooten over de wijziging der Roerbezetting pra ten, mits ze andere en steviger panden in handen krijgen. Dit alleen beteekent reeds, dat ze de uit drukkelijke voorwaarde, die de deskundigen voor de uitvoering en uitvoerbaarheid van hun program stelden, uitdrukkelijk afwijzen. Hoe moet Duitschland, maar hoe moet vooral ook Mac Donald hierop antwoorden? Hij heeft nadrukkelijk verklaard niet over nieu we sancties tegen Duitschland te willen praten evenmin als over de kwestie der onderlinge schul den. Zal hij sterk genoeg blijken dit standpunt te handhaven en sterk genoeg daarna om er Poin caré to ete bekeeren? Van Italië's houding zal ook veel afhangen. Nu reeds zijn pogingen zoowel van Fransche als van Engelsche zijde merkbaar om [Mussolini naar hun zijde over te halen. Het zal maar de vraag zijn, wie het meeste biedt. Want dat is toch ten slotte de groote kwestie. Het is het eigenbelang, individueel of nationaal, dat uitsluitend regeert, en dit eigenbelang van zuiver materialistischeD kant gezien. En zoolang dat het geval is, blijft het voorzichtig nog niet al te veel opf de eene zwaluw te letten, maar zijn hoed bij. de hand te houden. i 'Al Het verslag van de Gezondheidscommissie te Hoorn. Ter visie gelegd. Het: verslag van de Bank der Vereen, van Ned. Gemeenten. Ter visie gelegd. De begrooting van den Keuringsdienst voor waren dienst 1924. De bijdrage bedraagt per inwoner 18.17 ct. Goedgekeurd. Een circulaire von het bestuur voor uitvoering van den vleeschkeuringsdienst, district Barsin- gerhorn, betreffende de noodslachtplaatsen. Een uitbreiding hiervan noemt men uit den booze. Maar waar ieder verzoek afzonderlijk moet wor ded" behandeld, wordt aan -de gemeentebesturen verzocht, alvorens hieromtrent een beslissing te nemen, eerst advies te vragen. B. en Wi. stellen voor hieraan te voldoen. [Overeenkomstig wordt besloten. Een verzoek van de voetbalvereeniging V.V.V. om van gemeentewege een subsidie te mogen ont vangen, wordt ook daarom, dat de huur van het terrein is verhoogd- van f125 op f175, en men ^bijdragen van ingezetenen moét derven. B. en Wi. adviseeren hierop afwijzend. Mocht de subsidie worden gegeven, zouden zeker ook de andere vëreenigingen kunnen komen. Verleden jaar werd een verzoek om subsidie van Turn- lust afgewezen omdat men toen» hetzelfde stand punt innam. De heer Liefhebber vraagt of dit verzoek niet kan worden aangehouden tot het einde van dit jaar om te zien hoe de club er; dan financieel voorstaat. Spr. zo uhet ten zeerste bejammeren, wanneer men de club zou zien verdwijnen. De voorz. acht een nieuw onderzoek geheel overbodig. Z.E.A. is van oordeel dat de ctub de noodige gelden van de ingezetenen moet zien te krijgen. Het terrein moet toch nog ingehuurd worden. De heer Liefhebber antwoordt, dat het reeds is ingehuurd en zo udaarom willen afwachten hoe de financiën aan het einde van het jaar staan. De heer Pluister geeft als raad dat men dan de bijdrage van donateurs moet verhoogen. De heer Molenaar zegt dat bij hem ook een club is gesticht maar lang niet rendabel is. De club zou dan ook om subsidie kunnen komen. De voorz. Wij missen in de gemeente een eigen terrein. Die besturen moeten zien de kosten te dekken. Wanneer wij nu gaan subsidieeren, waar om zouden dan ook de andere vereenigingen niet de n Gemeenteraad Oude Niedorp. Vergadering van den Raad der Gemeente Oude Niedorp op Woensdag 30 April a.s., des namid- Odags ten 4 ure (nieuwe tijd). De voorzitter, de E. A. Heer Meijer, burgemees ter, opent de vergadering met welkom aan leden leden en Pers. 1. Vaststelling der notulen der vorige verga dering. Deze worden na lezing goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Het verslag van het WestfriesMuseum te goorn over 1.923. Ter visie gelegd. t In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en Wi. aangenomen met alleen de heer Lief hebber tegen. Ingekomen is het verslag over den toestand der gemeente over 1923. Terfv isie gelegd voor ingezetenen en raads leden! i De rekening van de Gezondheid|s-Commissie, gezeteld-te Hoorn sluit met een bedrag in ont vangst groot 'f 2003.571/2, waarbij een aanvangs- post (batig saldo vorigen dienst) f 308.571/2- D'e uitgaat bedraagt eveneens f 2003.571/2. Alzoo ba tig said onihil. 3. Conceptverordening, regelend-e den werk kring der electriciteitscommissie (art. 55 der ge meentewet). Deze verordening wordt artikelsge- wij ze behandeld en in haar geheel aangenomen. (De commissie wordt gevormd door 5 leden uit den raad. 4. Voordracht van B. en W- tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatsel. Inkomstenbelasting, 'belastingjaar 1924'25. B. en Wi- stellen voor dit te bepalen op, 1.8 voor het dienstjaar 1924'25. De heer Pluister vraagt of het niet mogelijk is dit cijfer te verlagen. De voorz. antwoordt dat noodig is f10500. Verleden jaar werd met dit cijfer f9874.92 ont- van gen als gevolg van den minder goeden toe stand in het land- en tuinbouwbedrijf, terwij] nu de toestanden zooveel zijn verbeterd', men verwacht dat f10500 'zal ontvangen. Men wist /echter de gegevens, die men van den Inspecteur noodig heeft om eventueel tot verlaging te kun- -nen overgaan. De vergadering vereenigt zich hierna met het voorstel van B. en WI 5. Suppletoire begrooting 1923. 1 Deze is opgemaakt en wordt goedgekeurd op, een bedrag van f 3500. 6. Concept-besluit tot af- en overschrijving van en op verschillende posten der begrooting 1923. Hiertoe' wordt overgegaan tot een bedrag van 'f 2845.67. 7. Concept-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting 1923. Uit dezen post zal worden betaald een bedrag van f 1015.331/2- 8. Aangehouden balans en winst en verliesreke ning van het gemeentelijk electrieiteitsbedrijf, dienst 1923. B. en Wi. adviseeren deze, nu de toelichting is ontvangen voor kennisgeving aan te nemen, waar toe wordt besloten. De' winst bedraagt na be taling van f363.10 voor aanleg net f726.67. 9. Voordracht van B. en W]. tot benoeming eener commissie voor den schouw van gemeente- landerijen. De uitslag van de stemming is dat deze com missie zal worden gevormd door de heeren: J. Wit, J. Pluister en C. Over, nadat een herstem- «ning is gehouden tusschen de heeren Pluister, Ligthart en Over, die bij de le stemming iedpr A stemmen op %ich vereenigden en een 2e her- .'stemming is gehouden tusschen de heeren Over en Ligthart, die bij de le herstemming weder .ieder 4 stemmen verkregen. i De heeren verklaren hun benoeming te aan vaarden. 10. Prae-advies van B. en W- nopens verbete ring van de alg. begraafplaats te Oude-Niedorp. Be voorz. zegt dat B. en Wi. bij een inspectie van de begraafplaats is gebleken dat deze niet aan redelijk te stellen eischen voldoet. Het is echter niet zoo dat herstel niet mogelijk is. Met eenigen goeden wil is deze in goeden staat te brengen. B. en W. stellen derhalve voor de be graafplaats te organiseeren en de houten paal tjes door betonnen te doen vervangen. Verdter stellen B. en "W. voor te breken met de gewoonte om overblijfselen van kisten enz. te bergen in de daarvoor bestemde bewaarplaats, maar bij een latere begrafenis deze te laten onder in het graf. De kosten van verbetering zullen f100 bedra gen. i De heer Liefhebber zegt dat men dit zeker mag toejuichen. De vergadering vereenigt zich daarna met de .voordracht Van B. en W|. 11. Voordracht van B. en W- tot het aanstellen van een bouwkundig opzichter belast met het toezicht op de naleving der bouw- en woning verordening. (Uitsluitend voor nieuwbouw). Na een korte bespreking in comité, wordt tot stemming overgegaan en wordt hiervoor benoemd de heer J. A. M, Keet, wonende te Wiaarland (gem. Harenkarspel), met algemeene stemmen. De benoeming is voorloopig voor een jaar. Het kohier van de hondenbelasting wordt vast gesteld op een bedrag van f135. f Hierin zijn opgenomen 62 honden. De eerste 'klasse is f5.de tweede fl. Nu de verordening voor de Commissie van Bij stand in het G.E.B. is aangenomen, verzoekt de ■heer Tromp den voorz. deze Commissie spoedig •te installeeren, en bekend te maken met de Pro vinciale voorschriften, daar verschillende zaken op afdoening liggen te wachten. - De voorz. zegt toe hiertoe spoedig te zullen overgaan. Hierna sluiting der vergadering. Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 29 April. Misdrijf art. 248bis Wi .v. 8. Met gesloten deuren stond terecht de 68-jarige rentenier C. B. uit Schagen, thans in voorarrest ter zake boven aangeduid feit. Op 11 Maart was deze zaak op dezelfde wijze behandeld en tegen beklaagde 5 maanden gev. met aftrek van voorarrest gevorderd. Op ver zoek van den verdediger werd dé yerdere behan-

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1