NIEU WE %w Bo 54, TH1L.HW» ai Donderdag 8 Mei ï»24 88@ «I, arg-a g Officieel. COURANT. VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders van Zuid-Schar- woude Lrengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van h!et Rijk, de 'Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar '1923 vóór of of den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aan gaat, moeten zijn ingediend. Alle of dien termijn niet ingediendevorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Burgemeester en W|eth!ouders voornoemd, Burgemeester VAN SPENGLER Secretaris Si- P|ARjMA. ZuidlScharwoude, 6 Mei 1924. De Uitkijk Voor *wat'hoort wat. Ife Italianen krijgen "Joe- ba-land en zullen nu de Engelsche plannen inzake het herstel van Europa wel steunen. Het lijkt voor Mac Donald geen slechte ruil.. Wiant hij koopt voor Joeba-land meer nog dan deze steun en wel de vriendschap van Italië. Mussolini heeft telkens en opnieuw geaarzeld wie van de twee hij kiezen zou. Schfaart hij zich' tegenover het rapport der deskundigen aan En- geland's kant, dan is dat een beslissing, die ver der reikt dan deze aangelegenheid alleen. De Bel gen begrijpen het ook. België hieeft tot nu toe niet of nauwelijks geaarzeld, zuiverder uitgedrukt het heeft die aarzeling in zijn houding niet tot uiting laten komen. Wiant innerlijk heeft het ongetwij feld wel geaarzeld. Er zit voor; België te veel aan vast. De keuze voor Frankrijk beteekent een keuze voor de imperialistische politiek, die een nieuwe oorlog onvermijdelijk maakt. Het be teekent ook het zich opnieuw en; bij voorbaat partij stellen in de botsing, die in de toekomst niet te vermijden moet zijn. Het is waar, België heeft daarin geen kans meer. Sinds het na den oorlog deelgenoot bleef in de anti-Duitsche liga, waartoe de Entente zich na den strijd omvormde, werd het ook opnieuw en onvermijdelijk deelge noot in den toekomstigen oorlog. Het was zich dat ongetwijfeld bewust en wenschte ookf niet anders, deed zelfs van zijn kant zijn best de be staande tegenstelling nog te verscherpen. Maar het deed dat in het vertrouwen, dat de Europee- sche constellatie in den toekomstigen oorlog de zelfde zou zijn als in den oorlog van het verleden, dat dus de Entente van nu ook dan weer in haar geheel (Rusland uitgezonderd) tegenover Duitsch' lana zou staan. - r En wanneer het zich', sterker dan voor zijn eigen onafhankelijkheid wenschelijk scheen tegen Frankrijk aandrong, dan was het toch zeker met de gedachte, dat Frankrijk in de toekomst niet alleen zou staan. Zoodra het die zekerheid verloor, moest het zich bewust worden van het gevaarlijke van het spel dat het als kleine mogendheid' speeldje. [Toen Franschen -en Belgen gezamenlijk naar de Roer trokken, moet die zekerheid voor het eerst aan het wankelen zijn geraakt. Maar België had Frankrijk allereerst noodig, kon moeilijk de partij tegen Frankrijk opnemen. Nu is het an ders geworden. Het wankelen begint bedenkelijk te worden. En een onvoorwaardelijk meegaan met Frankrijk zou van de rapporten der deskundigen en onder deze Engelsche regeering wel eens het opnemen van de partij tegen Engeland kunneD Wanneer Frankrijk met België zich tegen de aanvaarding en ten uitvoer legging der rapporten verzetten, dan heeft dit nog een andere beteeke- nis dan het bezetten van de Roer zonder Enge- land's. medewerking en tegen Engeland's zin, kan het wel eens beduiden* dat de zekerheid, waarop België meende te mogen rekenen, definitief ver loren raakte, en de Entente zich' oploste. Maar bovendien, de Roerbezetting was uit finantiëel oogpunt een mislukking gebleken. De schadevergoeding zouden Frankrijk en Bel gië er niet uit kunnen halen. En de dienst aan Frankrijk's imperialistische politiek moet door verloren raken der zekerheid te zeer België's eigen belang bedreigen.. Dus koos België voor de aanvaarding der rapporten. Maar deze keuze kan nooit beteekenen, het zich van meetafl vierkant stellen tegenover de Fransche wenschen. België is te zeer van Frankrijk's welwillende heid afhankelijk, heeft zich ook door zijn Fransch gezinde politiek te zeer van het overige Europa vervreemd dan dat het Frankrijk's verbittering mocht riskeeren. En de eenige weg voor de Belgi sche ministers was dus een middenweg te zoeken, waarop Frankrijk en Engeland elkaar ontmoeten konden. Daarvoor gingen ze naar Parijs en van Parijs naar Londen, straks naar Milaan waar ze Musso lini treffen. Zal het lukken? 1 Poinearé blijkt nog niet tot de overgave be reid. En zoo hij al de onmogelijkheid inziet Euro pa en Amerika te trotseeren door de voorwaarden, door de deskundigen gesteld, vierkant af te wij zen en de Roerbezetting te doen voortduren, hij weigert niettemin de Roer, en daarmee zijn greep op Duitschland los te laten en tracht een wijze van bezetting te vinden, die hem de machjt van het oogenblik in hét Roergebied waarborgt, zonder al te openlijk met dé deskundigen-rappor ten in strijd te komen. Het middel daartoe meent hij gevonden te hebben, in een in handen houden van de Duitsche spoorwegen. Maar Mac Donald houdt vol, dat het verslag der deskundigen in zijn •geheel dient aanvaard te worden en dat dus een wijziging in de Fransche politiek aan de Roer vereischte is om het volledig herstel van de oeco- nomische autonomie van het Duitsche rijk te verzekeren. En de Belgen strijken zich de handen door het haar en ontveinzen zich de moeilijkheden niet, die nog te overwinnen zijn. Zullen ze van Mus solini raad krijgen Te Chequers op het buiten van den Fngelschen eerste minister schijnen ze te vergeefs voor de Fransche wensch(en die ook de hunne werden, gepleit te hebben. Maar het is niet waarschijnlijk, dat Mussolini hen te hulp zal komen en het is al evenmin waarschijnlijk, dat MacDonald zich door Mussolini zou laten belezen. De indiening van de Engelsche begrooting heeft een wonderlijke uitwerking gehad. Wij zijn gewoon dat dergelijke begrootingen de regeeringen slechts vijanden bezorgen. Maar Snowden's be grooting heeft de arbeidersregeering alle harten doen winnen. Dat 'is nu wel voor een deel het ge volg van het feit dat ze zoo bizonder is meege vallen. Men had zich blijkbaar van zoo'n begroo ting van een arbeidersregeering de ijselijkste din gen voorgesteld. Nu mopperen de conservatieven nog -'wel, maar het is toch lang niet zoo erg, als ze gevreesd hadden. En de liberalen voelen zich' heelemaal 'in hun liberalen knollentuin, zoozeer zelfs, dat ze nauwelijks een misnoegds gezicht durven zetten nu hun voorstel tot invoering van i tiet evenredig kiesstelsel, méde door de stemmen dér arbeidersvertegenwoordigers verworpen is. MacDonald's positie is daardoor plotseling van min ol' meer wankelend, buitengewoon stevig ge worden. En dit geeft hem de macht om ook tegenover Frankrijk zijn oorspronkelijk standpunt onver zwakt te handhaven. De Belgen treffen het dus niet te Chequere. En het staat voor hen te vreezen* dat ze het wel nergens treffen zullen. Europa en de wereld wil len eindelijk aan den twist en den warboel een einde zien en houden zich daartoe aan de rappor ten der deskundigen ais het laatste middel onvoor waardelijk Vast. •Zal Poinearé den strijd opgeven Hij heeft tot nu toe een taaien onverzettelijkheid getoond. Maar hij moet zich 'bewust zijn van de gevolgen. Voor Wat hoort wat. En hët is onmogelijk in de wereld aan deze wet te ontkomen,, ook voor Frankrijk. i Gemeenteraad H. Hugo waard Vergadering van den raad op 5 Mei, 'snam. 3 uur. Door den Burgemeester als voorzitter werd de vergadering geopend, waarbij werd meegedeeld, dat de heer Zuurbier wegens ziekte de verg. niet kon bijwonen. De notulen der verg. van 24 Maart "werden voorgelezen. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Pol and op, dat met betrekking tot nood- won ingbouw niet door hem is gezegd, dat gelet moest worden op de schoonheid der) gemeente, doch doorden voorz. In dien geest zullen de notulen worden gewijzigd. De heer Kostelijk is van oordeel, dat de Raad niet heeft besloten tot jaarlijksche subsidie aan de Harmoniekapel tot weder op zeggens toe, zoo als de notulen vermelden, doch alleen totgiet ver- leenen dier subsidie voor 1924. Meerdere raad|s- leden deelen dit gevoelen, anderen echter huldi gen de meening in de notulen, vastgelegd. Het desbetreffende verzoekschrift wordt ter tafel ge bracht en hieruit blijkt, dat verzocht werd om een jaarlijksche subsidie, terwijl ook aan"genoem de yereeniging is gemeld, dat afwijzend! is be schikt op het verzoek een jaarlijksche subsidie van f150 te mogen ontvangen, doch dat toege staan is een jaarlijksche subsidie van f 50 tot we- deropzeggens toe. Na dit intermezzo worden de nofulen goedge keurd. De heeren Mienes en Tromp worden' 'belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer C. Pool, aangewezen tot raadslid in de vacature Met. Na onderzoek verklaart deze com missie de geloofsbrieven in orde te hebben bevon den, zoodat tot toelating wordt geadviseerd, met welk advies de raad zich vereenigt. Door dén heer Tromp wordt daarna de heer Pool binnenge leid, die in handen van den voorz. de vereischte eeden aflegt, waarop algemeene felicitatie volgt, terwijl de voorz. de heer Pool uitnoodigt plaats te nemen. Spr. wijst er op, dat de heer Pool den zetel inneemt, welke jaren aaneen door den heer Met bezet is geweest, die steeds veel belangstel ling heeft getoond in de gemeenteaangelegenhe den en hoopt, dat diezelfde belangstelling ook gevonden zal worden bij den heer Pool. Ingekomen is de begrooting van den Keurings dienst, waaruit blijkt, dat door Heerhugowaard hiervoor 18.07 ct. per inwoner betaald zal moe ten worden. Wördt voor kennisgeving aangeno men, wat. eveneens geschiedt met de rekening der Gezondheidscommissie te Hoorn, welke gun stige cijfers geeft. Het verslag van den toestand der gemeente zal bij de raadsleden cireuleeren, wat (Jen heer Kostelijk aanleiding geeft tot de opmerking, dat dit dan wel wat beter mag gaan als te voren. I Voorz. antwoordt hierop dat de raa'disleden zich dienen te houden aan de regeling en vertrouwt, dat dit in het vervolg ook wel zal geschieden. Van de Harmonie-kapel is ingekomen een schrij ven, waarin dan wel dank gezegd Wordt voor de toegestane subsidie, doch waarin tevens tot uiting komt teleurstelling en onvoldaanheid. i Wórdt voor kennisgeving aangenomen. Van de spoorwegdirectie is bericht ontvangen, dat de overweg aan den Oostelijk weer tot de be waakte overwegen zal worden gerekend. Voorz. licht toe, dat door hem daartoe een verzoek aan de Directie is gericht, nu ook aan de zijde van Obdam de afsluiting weer werd aangebracht. De opmerking wordt gemaakt, dat ook de over gang aan den Boterweg gevaarlijk is. Men acht het opheffen der afsluitingen wel wat ver gedre ven bezuiniging. Nog is een verzoek om financieelen steun inge komen van een gymnastiekvereeniging, doch op ongezegeld papier, zoodat dit op voorstel van den voorz. terzijde wordt gelegd. Door B. en W. wordt voorgesteld onbewoon baar te verklaren de woning G 198 staande aan het kabelpad. Door de gezondheidscommissie is na onderzoek geadviseerd tot onbewoonbaarver klaring. Het voorstel van B. en Wt. wordt aange nomen, alsmede het voorstel, dat deze woning binnen 6 maanden ontruimd moet zijn. Nog wordt meegedeeld, dat dit pand inmiddels is verkocht en door den nieuwen eigenaar als stal zal worden gebruikt. Door den heer van Langen wordt gevraagd, of aan dergelijke besluiten wel voldoende de hand wordt gehouden en wijst op andere onbewoon baar verklaarde panden, die nog steeds worden bewoond, waarop voorz. antwoordt dat soms ver lenging wordt verleend. j De heer Kostelijk is met den heer Van Langen van oordeel, dat op die wijze een raadsbesluit zijn waarde verliest, wat aan weth. Krom aan leiding geeft tot de opmerking, dat er in dezen wel eens wat door de vingers gezien moet worden, hetgeen anderen met spr. eens zijn; doch de heer Kostelijk is van oordeel, dat de gemeente moest kunnen beschikken over woongelegenheid, b.v. in noodwoningen tot welker bouw indertijd toe- stemming is gevraagd, waarin zulke onbehuisden dan desnoods tijdelijk ondergebracht konden wor- den. De heeren Poland en Blom wijzen er op, dat 1 de menschen ook zoo graag in hun eigen woning Kvillen blijven, vooral wanneer daarbij nog een stukje land gelegen is. j Voorz. zegt toe, dat de betrokkenen nog eens aan het raadsbesluit zullen worden herinnerd. Door den voorz. wordt meegedeeld, dat de heer Met, wegens zijn vertrek, ontslag heeft gevraagd uit zijn functie als derde ambtenaar, van den Burgerl. Stand. Voorz. stelt voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, waarmee de Raad accoord gaat, om vervolgens over te gaan tot de verkiezing van een nieuwen functionaris nadat door den voorz. is toegelicht, waarom een 3en ambtenaar dient te worden aangewezen. B. en W. geven de volgende aanbeveling: G. Krom, D!. Wijnker. ^Uitslag der stemming: G. Krom 4, D|. "Wijn ker 6 stemmen. Laatstgenoemde is dus gekozen. Deze verklaart echter, dat hij de functie niet wenscht te aanvaarden, zoodat opnieuw moet wor den gestemd. De uitslag dezer stemming is, dat d.e heer Krom wordt gekozen met 7 van de 10 stemmen en verklaart de benoeming aan te ne men. Op den heer Borst waren 2 stemmen uitge bracht, op den heer Blom 1 stem. Het voorstel van B. en Wk tot aanvaarding der supplet. begrooting, dienst 1923, in ontvangst en uitgaaf gesteld op f 2250, wordt aangenomen en zal ter goedkeuring worden gezonden aan Ged'. Staten. Dit bedrag betreft voorschot aan land arbeiders. Vervolgens wordt na toelichting door den voor zitter van epkele posten af- en .overgeschreven, op1 den dienst 1923, tot een bedrag van f2501 in ontvangst en uitgaaf, terwijl in de begrooting dienst 1924 enkele wijzigingen worden aange bracht, in verband met het vervolgonderwijs aan openb. en bijz. scholen, de opcenten op de Rijks- inkomstenbelasting, de rijksbijdragen tot uitvoe ring der landarbeiderswet, enz. tot een, totaal bedrag van f9000. I Nog rest de vaststelling van het percentage, da,t door de gemeente zal worden geheven naast de opcenten der Rijksinkomstenbelasting. Het vo rige jaar was dit bepaald op 2 pet., doch B. en VVi. meenen voor dit jaar 1/2 pet,, te mogen voor stellen. Ter toelichting was aan den Raad meege deeld, dat over het belastingjaar '23'24 op het -kohier voorkomt een bedrag van f 18322.93 aan opcenten en f 18928.99 aan heffingspemcentage. Deze bedragen zullen tengevolge van reclame wel licht vri; wat minder in ontvangst zijn, doch rno- gen naar het oordeel van B. en Wl- te zamen toch' wel worden geschat op f 30000 vermindering we gens reclame wordt geschat op 20; pet. De be grooting 1923 ving aan met een; saldo van 1 I993O.I31/2 terwijl het dienstja,ar vermoedelijk zal eindigen met een batig sald.01 van f25000, wat dan de eerste post der begrooting voor 1925 zal zijn. Gerekend mag worden, dat een heffing van ongeveer f 28000 voldoende zal zijn om de begrooting sluitend te maken en rekening hou dende met den meer gunstigen economischen toe- str.nd van een grpot deel der burgerij, terwijl nog steeds ruim kasgeld voorhanden is, meenen B. en "VVi het te heffen percentage van 2 pet. terug te mogen brengen tot 1/2 pet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1