Plaatselijk Nieuws. Sport en Wedstrijden. Géhoord de mededelingen. van-B. en "ft-, en aan de hand der gegeven cijfers meent de hteer Kostelijk; dat. veilig tot deze verlaging kan gor den overgegaan. Op1 de vraag van spr. of telken jare een percentage moet worden vastgesteld, ant woordt voorz., dat dit niet beslist noodig) is; er kan ook wijziging worden gebracht in de op centen. Het voorstel van B. en Wl- wordt met •algem. stemmen aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit voorz. ïle openb. vergadering onder dankzegging, voor de medewerking. NOORDSOHARWOUDE- V erkeersverbetlering. Ook in onze gemeente is thans een begin ge- «Qir aakt met h et aohteruitzetten van hekken. IThans is men bezig bijde perceelen van de (heeren Vroegop en Kooi, waar het hek een be langrijk stuk achteruitgaat, wat op deze plaats waar de weg zeer smal is, een belangrijke ver betering zal worden. [We vernemen, dat reeds b ijmeerdere ingezete nen medewerking is verkregen, zoodat evenals in de naburige gemeenten ook Kier) een mooie verbetering te wachten is. 1 NOORDSCHARWÖUBE. !Mond'- en Klauwzeer. Bij een onzer veehouders is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. iZUrDSOHARWOUDH. Had men hier aanvankelijk de Leerplichtwet zoo toegepast, dat zij, die 7 jaar de school hadden bezocht, van school mochten, ook al waren ze (nog geen 13 jaar. 'tls gebleken, dat deze opvat ting niet de juiste was, waarom men daarop is teruggekomen. f v ZUIBSCHAKWOUDE. [Wie vernemen, dat door B. ep W. nadere op- iname is gedaan van de perceelen, waar de hekken zouden kunnen .yorden verplaatst. Enkele eige: «naren echter wenschen niet de gevraagde toestem ming te verleenen. Een paar dagen later" kwam er ëeh brief mét' het verzoek op 1 Mei ten kantore te versdhijneh, om over de aanstelling te spreken, en de nöodige getuigschriften over te leggen. De zaak werd be klonken en ;M. werd aangesteld als controleur bij de Nederlandsche Heide Maatschappij, stand plaats Alkmaar, en belast met hét toezicht op woeste gronden, die door de Mij. ontgonnen wer den. Dez«|g ronden moesten voornamelijk op Texel liggen. Het salaris werd vastgesteld op f 150.per maand, plus vrije reis- en verblijfkosten., Hij mocht n iet anders dan 2e klas reizen, maar moest 'den len Mei reeds een borgstellingf teekenen, groot f2000. Deze som moest 2 Mei daarop vol gende voldaan worden. Jaarlijks zou van deze som een redelijke rente uitbetaald worden. Alsdan ging de aanstelling in. Aan dit alles werd vol daan. Toen echter werkzaamheden uitbleven, die hem schriftelijk zouden worden medegedeeld, kreeg hij achterdocht, en nog meer toen dezer dagen in de bladen gewaarschuwd werd' vppr een sluwe oplichtersbende, kantoor houdende te Den Haag. De heer M. ging Maandag j.l. eens op onder zoek uit, waarschuwde de politie, die hem volgde naar het kantoor. M. ging naar boven en weid ,van 'zelf niet erg vriendelijk ontvangen. Toen M. zijn geld terugeiseh|e, zeide men, dat hij daar geen recht op had, h%t was ^§n borgstelling voor een jaar vast. Mj wilde zich' verwijderen en toen meende men hrem bij de trap pen neer te duwet. Dit zou gebeurd zijn a^si dé politie niet tusschenbeide 'was gekomen. (Ons Blad). 99 vroeger' 171 99 65 62 '68 61 16 45 66 32 2 24 39 15 20 10 4 9 0 5 1 5 4 0 Uit den Omtrek. HEERHUGOWAARDf. Zondag overleed mej. de Wedj. C., Geel, de oudste inwoonster onzer gemeente; ze zou in Oc tober 91 jaar geworden zijn. en was tot voor kort nog een kras oudje. ST. PANCRAS. - Vorige week is een onzer ingezetenen het slacift offer van een sluwe oplichterstruc geworden. In het vooruitzicht gesteld bij een ontginnings maatschappij een betrekking als Hoofd-Inspecteur te krijgen, waarvoor een waarborgsom van f2000 geëischt werd, bleek na storting, dat vooropge stelde maatschappij in het geheel niet bestond en iD plaats van een mooie 'betrekking een verlies van f2000 was te boeken. ALKMAAR. Te Alkmaar werd door de politie aangehjöud'en, zekere Hamers, afkomstig uit Wylré-Gulpen, die nog wat met de, justitie had te vereffenen. Nu is tevens gebleken, dat de aangehoudene de dief is van het raspaard ter waarde van f3000, het welk het vorige jaar ten nadeele van den burge meester van Noordbeek uit een 'weidé( is ont vreemd, te Alkmaar door een paardenslager Ja cobs werd gekocht en in het abattoir is geslacht. De man heeft den diefstal van het paard reedjs bekend. ST. PANCRAS. Aan Het in de laatste tuinbouwvergadering genomen besluitt ot verdelging der ratten wordt thans krachtig uitvoering gegeven. Thans doen zich ook echter gevallen van ver nielzucht voor. Evenwel zal met ditzelfde middel ook dat kwaad wel zijn te bestrijden. jST. PANCRAS. Opgelicht' voor een bedragvan f 2000. Een onzer plaatsgenooten, de heer Jb. M., is dezer dagen het slachtoffer geworden van een sluwe oplichtersbende, die hem voor een bedrag van f2000 afhandig maakten. M. die niet sterk is, zoekt reeds geruimen tijd naar een hem passende betrekking. Dezer dagen stond in een der dagbladen een advertentie, waar in 4 personen werden gevraagd tegen hoog salaris in bezit van goede getuigschriften. M. schreef een brief naar het kantoor van aan melding te Den Haag. 'L i ST. PANCRAS. C De lortihg voor de bekerwedstrijden, uitgeschfe ven door Vrone, heeft uitgewezen, dat Vrone 1. tégen jSeiloo 1 en D.T.S. 1 tegen W. R. C. 2 van Westzaan zullen uitkomen. Door. 'de competitie-wedstrijden kunnen déze Vrone-bekerwedstrijden niet voor 18 Mei e.k. aan vangen. ST. PANCRAS. Veel belangstelling is er nog niet voor Vrone's bekerwedstrijden. Slechts 4 vereenigingen hebben zich laten inschrijven, doch niettegenstaande dat zullen de wedstrijden evengoed voortgang h'eb- ,'ben. Reeds heeft de loting plaats gehad, en ver moedelijk zal over veertien dagen een begin aan ae wedstrijden worden gemaakt. N 03 RDiSC HARWO U DE. Holland 1Bergen 1. Zondag speelde Holland 1 een vriendschappelij ke wedstrijd tegen BB.V, 1 om ongeveer 3 uur stelden beide elftallen zich onder leiing van scheidsrechter C. J. Mol op, Dadelijk is er een vinnig spel met Bergen iets in de meerderheid, de H.-back mist en B leidt 01. Dan breekt. II. los en na. mooi samenspel en hard werken van den spil, welke dezen middag de ster was, weet BBlok mei zeer goed schot gelijk te maken. Mét dezen stand ging de rust in. Na de rust is Hol land in de meerderheid en B.S.V. ingesloten. Toch weten zij zich spoedig los te werken en de achterhoede krijgt het zwaar te verantwoorden. En weldra weet B.S.V. keeper Kansen weder met een onhoudbaar schot het nakijken te geven. Can verslapt Holland en weldra is de stand 31. Met dezen stand komt het einde, het publiek ging vergenoegd naar huis, want B.S.V. heeft ;als een 2e klasse spelende vereeniging bij publiek en spelers een goeden 'indruk achtergelaten. FEUILLETON. NORA. Dahnows grijze oogen hadden intusschen vruch teloos in de salons rondgezien, totdat door het hooge hoekvenster zijn blik in den 'tuin viel. Daar bemerkte hij twee persbnen, die drukT pratend hen en weer wandelden. Mevrouw Karsten was zijn'blik gevolgd. „Uw vriend is jhist hier," zeide zij, „en het zal hem voorzeker) veel genoegen doen, u hier te ontmoeten. Och, uw vriend is een ernstig man, ik neem altijd de vlucht voor de ge sprekken van hem met mijne dochter. Willen ifr'ij die geleerde luidjes binnenroepen"?" .voegde zij er met een coquet knipoogje bij;, „of hen aan hun ernst overlaten7" Een langdurige tête a, tête met den vriendelijken baron,, die zoo goed wist te 'praten, scheen haar volstrekt niet onaange- genaam te zijn. 'Maar Dahnow kleedde zijne begeerte, om ook mejuffrouw Nora te begroeten, in den hoffelijk- sten vorm, en mevrouw Karsten tikte nu met schalksche gratie op de vensterruit, om hen "bin nen te doen komen. „Nu zult gij echter allen da delijk zoo serieus mogetijk worden P' riep zij, hem met het comiseh-tragische gezicht van een prui lend kindje aanziende, zij scheen het naïeve genre beslist voor dat van den baron te houden, Buitenland De verkiezingen voor den Rijksdag. Uit Berlijn wordt gemeld, dat dte definitieve uit ^lag der verkiezingen voor den Rijksdag pas over ongeveer 10 a 12 dagen bekend zal zijn. De afgevaardigden van de fracties zullen dan bij eenkomen en de president van den Rijksdag - 't zal wel weer de sociaal-democraat Löbe zijn kan dan den Rijksdag bijeenroepen om plm. 20 Mei. Intusschen wordt reeds een voorloopige offi- cieele uitslag gemeld. Volgens deze zijn uitge bracht 29.319.655 stemmen, gekozen zijn 465 af gevaardigden. In den vorigen Rijksdag zaten er \475, er zijn dus nu aehft leden meer. In den nieu wen Rijksdag zullen 13 partijen en groepen ver tegenwoordigd zijn. Partijen, die het niefi .tot dQ.000 stfetoïnén br'adE:ten,("kfeged!J|eéi®. vdftegëm j pwoordiger. De mandaten zijn 'oyer de vef's'diil- Icnde partijen als volgt verdeeld Sociaal-democraten Duitsch-nationalen Centrum 'Communisten I Duitsehe Volkspartij Völkiseh'e partij 'Demoöeraten Beiersche Volkspartij Beiersche Boerenbond Nationaal lib. vereen. Duitsehe Hannoveranen Duitsch socialen Deze cijfers spreken voor zich' zelf. We hebben enkele kleine partijen, zooals Beiersche Boeren bond, hoeren- en bouwersbond, Economische partij, Hessische landbouw è.a. ingelijfd bij verwante partijen om de lijst niet al te lang te maken en het overzichtelijke niet weg te nemen. Geen der partijen heeft een meerderheid. Alle moeten zoe ken naar een combinatie. Die coalitie die nu aan hét 'bewind is, heeft geen meerderheid maar was van de welwillendheid der sociaal-democraten ver zekerd. Zij is nu geslonken en vindt een sterkere reeh'tsehe coalitie tegenover zich staan. Dé Duitsch nationalen beschikken met de andere partijen van uiterst rech'ts ook over ongeveer 150 zetels. Zij roepén ook al victorie en maken por- paganda voor het herstel van de zoogenaamde Bismarck-coalitie, d.w.z. zij bedelen om de dtmst van volkspartij en centrum, met welke partijen zij te zamen inderdaad de sterkst denkbare meer derheid van ruim 270 vormen. Maar daar zal het centrum zich niet makkelijk toe laten winnen. Wi' zien dus, dat hét probleem van de regee- ringsvormen in hoofdtrekken hetzelfde is geble ven slechts is zij door den aanwas van de par tijen ter rechter- en ter linkerzijde nog moeilijker georden. Als passagiers vermomde zeeschuimers. Een Portugeesche 'kapitein en een Britsch'-Indi- »che bewaker van mötorbooten, die van Kanton op weg waren naar Kongmoon, werden in den nacht van 1 Mei door als passagiers vermomde zeeschuimers doodgeschoten. De schuimers ont voerden veertig passagiers, nadat zij de schepen hadden geplunderd. Een glimlach a 20.000 francs. Jane Lugan, een Parijsche actrice, reed eenige maanden geleden in gezelschap van een reeder uit Marseille in een auto in de nabijheid van Lyon, toen er een ongeval plaats had, Waarhij de actrice gewond werd aan haar oor en haar lippen. Het droevige Van de overigens onbeteekenende wonde aan de lijspen is, dat de glimlach der kunstenares naar luid harer eigen meening en die van ken ners, veel van zijn bekoring moét 'hebben ver loren. Zij kan rilet langer meer Se emoties van haar spel ten volle op haar gezicht weergeven, 'en ziet zich dus in haar beroep ernstig geschaad. Zij raadpleegde haar dokter, die het eisohen eener schadevergoeding van 75.000 francs van den chauffeur, die de auto op 'den ongeluksdag bestuurde, niet overdreven achtte. De rechtbank echter was van een ander oordeel en veroordeelde den chauffeur tot een schadevergoeding van 20.000 francs. De pest in Indië. TJit een verklaring van 'het ministerie van In- cTië blijkt, dat in de Pundfejab van "1 Januari tot einde (Maart 38.000 personen aan de pest zijn ge storven, van wie 25.000 alleen in Maart. In de week van 12 tot 19 April! waren ruim 12.000 personen aan de ziekte gestorven. Da epidemie is niet zoo hevig als die van 1902, 1904, 1905, 1907 en 1915, doch heeft toch' ontstellende af metingen aangenomen. De epidemie wordt bestreden met inenting en desinfectie. Gedurende een zekeren tijd zijn per week 30.000 personen ingeënt. Tot 19 April wer den 236.000 personen ingeënt. Men verwacht, dat de epidemie deze maand, dank' zij gunstige voorwaarden, in hevigheid zal afnemen. In het Zuiden van de Pundsjab is reeds sedert het mid den van April een vermindering in hevigheid van de epidemie geconstateerd. Een t'ornade in Indïë. In Indië heeft een hevige tornado gewoed, met name in het gebied van Pih'ani, in de provincie Oudh. De cycloon, die een diameter had van 300 yards, nam zijn weg van het Westen naar h'et Oosten over een afstand van zes mijl. Hij ver nielde drie dorpen, doodde 46 menschen en hon derden stuks vee. Menschën en dieren werden in „,en dus 'is het nu: sauve qui peut! Ik hoop dat we elkaar nu voortaan heel dikwijls zien," voegde zij er nog bij, en eer hare stiefdochter binnen trad, had zij de kamer reeds verlaten. In ieder geval was het meer verrassing dan blijdschap, wat zich op DegentMils gelaat wèer- spiegelde, toen hij zo 'oplotseling zijnen vriend tegenover zich zag. Maar Dahnow bemerkte'1 er niets van, zóó geheel %am Nora's! aanblik;hëih in beslag. Zij verwelkomde hem met' [levendige vriendelijkheid. Wat was er met haar voorgeval len sedert hij haar gezien Rad Dat was niet meer het stijve, terugstootende meisje, dat hij destijds zoo onverbiddelijk onder de kostschoolprodübten gerangschikt had! Hare gestalte scheen nu veel bevalliger; kwam het door'het lichte zomer toilet, dat de zachte ronding harer vormen zoo voordtee- lig deed uitkomen Kwam het doordat de donkere haardos thans voorhoofd en slapen vrijliet, om in weelderige lokken langs den slanken hals neer te vallen'r Elke lijn, elke plooi gaf blijk van de echt vrouwelijke begeerte naar verfraaiing en wel gevallen: de oogen glinsterden daarbij zoo helder, de mond lachte zóó bekoorlijk, dat het Dahfiow te moede was alsof 'hij nog nooit zooveel gratie en lieftalligheid te zien had gekregen. ,Uijt gij reeds terug?" vroeg Degenthal, terwijl hij zijne hand op den schbuder van zijin vriend legde. „Ik begreep niet, waarom wij' binnenge roepen werden." f """zeide D'ahnow, en zijn blik, dien :8ë- lucht "geslingerd 'en zware - "bbomén wferdëh- ontorteld en over een afstand van honderdten me ters voortgesleept. Een afschuwelijk misdrijf ontdekt. Zondagmorgen heeft de politie in een bunga low teen landhuisje) bij- de badplaats Eastbourne, in een koffer, het verminkte lijk'van een jonge vrouw ontdekt, waaraan het h'oofd ontbrak. Deze ontdekking volgde op een niet minder lugubere vondst in hef "station Waterloo te Lon den. Daar werd Vrijdagavond een man aange houden, die aan de gaderobe van het station een tasch kwam afhalen, welke daar enkele dagen tevoren was gedeponeerd en waarop bloedvlekken zaten. De tasch bleek o.a. met bloed bevlekte vrouwenkleeren en een groot mes te bevatten. Dicht bij het huis waar de vreeselijke ontdek king werd' gedaan, werd bijna drie jaar geleden het lijk gevonden van een jonge Londjensehie typiste, Irene Munro. In verband met dezen moora' werden toen, naar men ziohl herinnert, twee mannen, Gray en Field, terechtgesteld. - De aangehoudene is gehuwd en directeur van een mineraalwaterfabriek. i De politie is naar zij meent reeds in geslaagd, do identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Het is een juffrouw Kayes, een boekhoudster, die van 7 tot 12 April in een hotel te Eastbourne heeft gelogeerd. Iemand van het personeel van het hotel heeft een gevonden rok als die van juffrouw Kayes herkend. Zij gaf er als h'aar adres Gulfordstreet 68, Bloomsbury, op. Aan dat zelfde adres is een vrouwenclub gevestigd. Daar heeft tot voor kort een juffrouw Kayes gewoond, die eind Maart vertelde, dat zij' naar Kaapstad ging om te trouwen, i r Uit de inlichtingen, door de politie ingewon nen, is intusschen reeds gebleken, dat de laatste veertien dagen geen juffrouw Kayes passage naar Zuid-Afrika heeft genomen. Draadloos zijn nu inlichtingen gevraagd aan de mailbooten, die reeds op zee zijn. 1 De bungalow was verhuurd aan een zekeren hèer Waller, die er erg op gesteld was en er 5 pond per week voor wilde betalen. Drie dagen, nadp-t het meisje bet hotel te Eastbourne had verlaten, was zij er nog eens teruggeweest om naar brieven voor haar te vragen. Zij gaf toen als adres „poste restan.te .Parijs" op. Dienzelfden dag werd de bewoner van de bun galow in gezelschap van een vrouw, blond evenals juffrouw Kayes, in een quto..gezien. Later zag men hem met een donkere vrouw. hij van Nora naar zijn vriend wendde, gaf weer ae gilitige flikkering te zien; die, ondanks al zijne bedaardheid, zijn gelaat zoozeer kon verlevendi gen. „Reeds? Die drie maanden schijnen u dan al zeer kort voorgekomen te zijn, mijn vriend! Mij dunkt, g ijhebt mij niet erg gemist... Hebt gij niet een tamelijk grooten stapel visitekaartjes van mij len uwenf gevonden? Sedert acht dagen heb ?k allerlei vruchtelooze pogingen gedaan om toe gang tot u te krijgen." „Zoo?" zeide Degenthal terloops'. Hij scheen slechts oogen voor 'Nóra, te hebben, die zich thans naar het hoekvenster wendde. „Ja, ik) ben een paar dagen afwezig geweest; ik had het een en ;ander te doen, ik had er nog niets van ge hoord, ctaf gij" terug waart." t „Ik heb intusschen de droefgeestige opmer king gemaakt, dat gij zeer goéd leven kunt zon- derv an niïj te hooren, mijn waardeHoe hebt ge het dezen zomer toch aangelegd) 'juffrouw Nora, cfat mijn vriend zoo stilzwijgend! bleef? .Of was hij zó ódruk met zijne studiën "bezig, dat hij ook u verwaarloosd heeft?" „O neen!" zeide Nora met veel warmte, „voor ons is graaf 'Degenthal een zeer trouwe vriend geweest. Bijna dagelijks is hij hier gekomen; ik weet eigenlijk niet, hoe wij de dagen anders door gebracht zouden hebben." Nu zag "Dahnow haar met zijn scherpen blik uitvorschend aan, en on willekeurig kleurde een licht blosje haar gelaat. „De zomer te midden van deze heerljjke omgeving üuze i ui pen in Frankrijk Wij lezen in het „Hbl." „Onder de Streep": We hebben dus ook dit jaar weer een stukje Holland in Parijs, midden in Parijs! Na het sohoone, Hollandsche geschenk van ver leden jaar, dat de Tuilerieën in Tulperieën om schiep, zooals iemand wel aardig opmerkte heb ik met een beetje angstige verwachting uit gekeken naar deze lente. Zouden we weer tulpen krijgen in Parijs? Zou Holland een nieuwe zen ding sturen?... zouden de Franschen nieuwe tul pen kunnen kweeken met de oude bollen?... En het antwoord is er nu! De bloembedden van de Garoussel staan in vollen bloei een schitterende weelde, en dan in zóó'n omgeving nog! Wij, Hollanders, loopen eens een extra keer dien kant uit nu, en denken even aan Haarlem en zijn velden. En zeggen tegen elkaar, dat Hol land toch eigenlijk'-Wel eéh prachtigj land is, en dat je daar pas goed achter komt, als je er niet meer woont. En we bekennen elkaar, dat we zoo vreeselijk graag nu een fietstocht zouden willen maken van Haarlem naar Leiden, en ver tellen elkaar van fietstochten, die we gemaakt- hebben, vroeger, door de bloemenvelden. „Hoe het je dan soms "duizelde hè, van die felle kleuren in de zon!" Ja, èn van 'de geuren, 'die je half bedwelmden!" i En dc Franschen Die zijn al even enthou siast. Meer nog misschien dan wijT Want voor Een zijn deze schitterende tulpenmassa's nog een nieuwheid, feen openbaring. Er zijn zooveel Parïj- zenaars, die nog nooit in Holland waren, of die, als ze m Holland waren, toch! de tulpenvëlden niet zagen daar. Zoo velen, die Holland slechts "kennen uit de overlevering, en van reclameplaten waarop fulpen, molens en Zéeuwsclfe boerinnetjes staan; en die, .wanneer ze zich Holland voorstel len, altijd deze*drie bij elkaar denken: de tulpen, de molens en de Zeeuwschte boerinnetjes. Ik over ling dat i3 voor mij omgevlogen als een enkele, verrukke lijke droom!" voegde zij; er "bij, terwijl zij het hoofd min of meer dwepend achterover liet han- gen. „Waarom als een droom?" viel Degenthal haar I met zichtbare onrust in de ,^ede. „Omdat -rfij' immers binppn "kort onze Tenten I hier afbreken, en dan wordt alles anders," I zeide zij. Er lag iets klagends in den toon harer I stem. Degenthal zag haar twijfelend aan; er scKfeen Rem een vraag op db lippen te branden. tuafïnow begon ziöh "hier ondèrtusschen blijk baar aiies behalve op zijn gemafi: te gevdSten, alsoi Hij de pijifRjke rol van Facheux "troisième tusschen die beiden speelde. 1 Plotseling stond Degenthal op. „Gij zult zeker wel heel wat van u reizen te vertellen hebben," zeide hij op een gemaakt luchthartigen toon tot zijn vriend, „ik kan mij tot mijn leedwezen hier niet langer ophouden... Mejuffrouw Nora, wees zoo goed, mijn compliment aan mevrouw uwe moe der over te brengen.. Ik zie u, zoo niet heden nog, dan toch morgen wél, dn dan kunt ge er ook mij het een en anaer vatf vertellen." Onwillekeurig was Dahnow bij dit plotselinge' afscheid eveneens opgestaan. Hij wilde juist een woora spreken, om te verklaren dat hij "Degenthal wenschte te vergezellen, toen deze reeds zijn hoed tfad opgezet'. s j i_j _j

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2