NIEUWE L4NGEDUKER COURANT Boerenleenbank Sint Paacras. Zaterdag 10 [Mei 1924. Donderdagavond 8 uur vergaderde onder presi dium van den heer ten Hoeve de Coöperatieve Boerenleenbank in het lokaal van den heer Ger-! ritsen. OBij opening deelt de heer ten Hoeve mede, dat door den voorzitter van den Raad van Toezicht was verzocht of hij de vergadering wilde leiden.. Na toestemming van de vergadering daarvoor, worden verder na voorlezing der notulen, deze goedgekeurd. Volgt verkiezing lid bestuur, aftr. P. Gootjes en lid van den raad van Toezicht, aftr. D. Leien. (Beiden worden bij meerderheid van stemmen benoemd en nemen deze benoeming wederom aan. Volgt rekening en verantwoording 1923. In kas was op 1 Jan. '23 f 85209,971/2, ontvangen, spaargeld f156718,56, terugbetaalde voorschotten f26131,6:2. In loopende rekening: Centr. Bank f 1575f'5>43- Medeleden f71423,04. Winst f1570.74 Totaal f 230509.21. Rente van voorschotten f13879,36, Rente in loo pende rekening f.7571.50. Diversen f30,75, totaal ontvangst £470050.971/2 Uitgaven. Terugbetaalde spaargelden f156495,36. Gegeven voorschotten f76175,—. In loopende rekening: C. Bank f92809,84 Medeleden f 101343,121/2 Aandee- len f 40.—. Rente van spaargelden f 13709,76. Id. a.d. Centrale Bank f4912,79. Bijdrage aan de C. Bank f169,41. Salaris kassier f1024.Diversen •f1080,53. Winst op reserve f1570,74. Kas 3i Dec. 1923 f20720,42. Totaal f 470050,971/2 Balans. Vorderingen. Kas 31 Dec. f20720,42. Uitstaande voorschotten f254566,38.,Loopende rekening: Medeleden f140306,30. Aandeelen f180.—Meubilair f 1.— Totaal f415774,10. Schulden. Spaargeld f298644,92. Loopende rekening Me deleden f1706,51. Centrale Bank f105790,46. Re servéfonds f9518,92. Winst 1923; f113,29. Totaal f415774,10. Nadat bij monde van den heer van Kampen na- mens de commissie tot goedkeuring wordt gead viseerd, wordt overeenkomstig besloten. Volgt punt 5: bepaling van den rentestandaard. .Voorgesteld word,t voor spaargeld 4,25 o/0. Tot 1 Juni 1924 kan aan den kassier kennis worden gegeven, dat een zekér bedrag gedurende het jaar 1924 vaststaat Vóór deze bédragen wordt 5 0/0 be rekend. Rente voor voorschotten 51/20/0. Loopende rekening 5,750/0. Indien de schuld bij de Centrale Bank boven de f 100.000 loopt zal i,ioo/o provisie worden berekend. Voor 2 He.t bestuur heeft gemeend den maatre gel omtrent die vaste bedragen, voor spaarders in 't leven te roepen. We hebben nog nooit een jaar als 1923 gehad._ Vooral in het begin van het vorig jaar toen de tuinbouwers het hart vasthielden voor de dingen die komen zouden en ook voor het be-, stuur een aanhoudende zorg was. Enkele cijfers kunnen dit aantoonen, aan de ontvangsten en uit gaven over de eerste paar maanden van 1923 en 1924. Dit zal dan duidelijk in het oog springen. Aan spaargelden ontvangen; ie maand '23 f 7000 over '24 f 51000, over ie 2 maanden '23 f 11000 over '24 f 51000, over re 3 maanden '23 f 16000 over '24 f 88000,— tover ne 4 maanden '23 f24000 over '24 f 108000, Terugbetaald: j re maand '23 f 2500 over '24 f '800, over re 2 maanden '23 f 37000 over '24 f 7600, over ie 3;,maanden '23 f 5000 over '24 f 18000, jover ie 4 maanden '23 f 5000 over '24 f 21000,- Terugbetaalde voorschotten scheelt kolossaal Uitgegeven ie maand '23 f35000 over '24 f 11000, over ie 2 maanden '23 f51000 over '24 f 20000'— over ie 3 maanden '23 f61000 over '24 f 28000,—, tover ie 4 maanden '23 f 75000 over '24 f 44000, Voorschotten: ie maand '23 f 4200 over '24 f 800, over ie 2 maanden '23 f 20000 over '24 f 875, tover ie 3 maanden '23 f46000 over '24 f 2500, over ie 4 niaanden '23 f 51000 over '24 f 6000, Dit zijn cijfers die spreken ,en die maatregelen vereischen om een eventueele andere inzinking te voorkomen. Het Bestuur is in dien tijd bij de Cen-j trale Bank geweest om meer voorschotten en daar bleek hunne hulpvaardigheid. Ons crediet werd verhoogd tot f 200.000 buiten het provinciaal crediet om. Het behoeft geen betoog hoe de hulp van de Centrale Bank door de locale Bank werd gewaar deerd. De omstandigheden leggen het bestuur hier ver plichtingen op om krachtig te ijveren Voor een flinke reserve. We hébben al 20 boekjes achter den rug en nog geen reserve van f 20000.Erv wanneer we dan nagaan hoe verleden jaar de pro ducten f 70.per wagon en thans f 4000 opbrengen dan is dit thans zeer mooi, doch we kunnen weer: een terugslag krijgen en dan zijn die schommelin gen weer gevaarlijk En dan is vast geld heel mooi. De heer A. Hoogland vraagt of men b.v. iedere maand zoo geld in kan brengen, en dit een jaar kan of moet iaten staan, doch voorzitter antwoordt dat het voorloopig van 1 Juni 1924 tot '25 is, en dus de spaarders over dit tijdvak bij vaste beleg- j ging! 5 (pCt. bekomen. Die thans geld heeft kan op geven wat of hij vast wenscht te daten staan. 1 Voor dergelijk geld wordt dan een apart boekje gegeven. Er is nog wel gevraagd of wanneer iemand in Juli geld bracht dan ook 5 pCt. kreeg, doch j het bestuur vond den termijn 1 Juni 1924—1925 i zonder tusschentijdsche beleggingen op dit punt de beste. Voor 31 Mei moet dit door de spaarders, kenbaar worden gemaakt. Vergadering gaat thans met het voorstel accoord en punt 5 wordt verder aangenomen. (Goedgekeurd wordt om spaargelden op te ne men van één persoon tot een maximum van xf 40000,totaal f 600,000.Voorschotten te verstrekken tot een maximum van f 10000,met toestemming van den Raad van Toezicht f15000. Aan te vragen aan de Centrale Bank f150000.— Na machtiging aan het bestuur een commissie tot nazien der rekening te benoemen, volgt na rondvraag, welke niets opleverde, na een woord van dank voor de opkomst, sluiting. FEUILLETON. NORA. Een oogenblik rustte Nora's hand in de zijne. „Ik mag "toch zeker dezer dagen wél terugko men?" vroeg hij. „Zóó haastig zult gij uwe tent tóch zeker niet afbreken?" En na een vluchtig „acfiéu!" was hij verdwenen. 'Oe dikke stond 'tamelijk verbluft bij 'dien over riden aftocht. Wiant hij had zich in stilte reeds ^borgenomen, jtiist van den terugweg gebruik te maken om een ernsflg woord te spreken, ïn verband met hetgeen hij gezien h'ad, en nu ontsnapte zijn vriend hem. Zijne reisindrukken, waarvan hij nog met geen woord gerept "had, schenen ook niet in "bijzondere mate de belangstelling der schoone dame in beslag te zullen nemen; want voor het oogenblik bleef haar hoofd geheel van hem afgewend, en hield zij hare oogen strak op den tuin gevsetigd, waar Koerts veerkrachtige gestalte juist verdween. Wag het slechts een "beuzelachtig sptel^ dat zij den ruiker roode anjelieren, dien zij uit den tuin rtnede binnen gebracht had, daarbij zoo vast tegen hare lippen drukte, als wilde zij den geur er van inzuigen Clemens Dahnow had in deze oogenblikken wel iets verstandigers kunnen denkenmaar de éénige gedachte, waarvan hij zich duidelijk bewust werd', was deze, dat hij minstens de gever der anjelieren had willen zijn, die in zoo rechtstreeksche aan raking met dezen bekoorlijken mond kwamen! Twee uren later liep Dahnow, nog altijd in spanning, zijne kamer op en neder. Hij was een Nieuwstijdingen BESMETTELIJKE VEEZIEKTE We hebben reeds melding gemaakt van het feit dat in de provincie Nooid Brabant onder de koeien een ziekte is uitgebroken. De aangetaste beesten sterven binnen twee dagen en het vleesch moet voor de consumptie afgekeurd worden. De dieren krijgen hevige neusbloedingen en het zijn vooral koeien die pas gekalfd hebben, welke het meest voor de. besmetting vatbaar blijken. In het' district Eindhoven heeft men Zondag 27 April twéé gévallen dezer ziekte het eerst ge constateerd in een stal te Woensel. Kort daarop volgde daar ter plaatse nog een drietal gevallen. Te Leende heerscht deze ziekte in hevige mate en daar zijn reeds acht koeien bezweken. 1 'Uit Maarheeze bericht men aan de „Tel," ook heel wat sterfgevallen Zoo zijn er verder nog gevallen bekend uit Liemde, Veldhoven, Valkens-, waard, Strijp, WoenselTongerle, Duizel, Helmond Tilburg, Moergestel en zelfs uit Venlo en omge ving. Te Eindhoven heeft men thans ook twee ge vallen geconstateerd op de Philips-boerderij. Een koe is reeds bezweken en ae andere zal ook wel volgen, want alle aangestaste beesten bezwijken tengevolge van deze vreemdsoortige ziekte. Geble ken is nl., dat nog geen enkel aangetast dier hersteld is van deze kwaal. 1 De directeur van den keuringsdienst te Eind hoven, ar. Nijssen, begaf zich naar Utrecht, om daar het centraal laboratorium te raadplegen. Pro- fessoren van den Veterinairen dienst te Utrecht hebben verschillende dorpen bezocht. Die veeartsen te Tilburg hebben reeds het noo- dige materiaal toegezonden gekregen. Zij zijn. daar reeds bezig met inspuiten. Te Eindhoven wordt het serum verwacht van de Rijksseruminrichting te Rotterdam. 'Omtrent de ziekte verneemt men nog, dat in het vorige jaar te Eindhoven en in Oerle een paar gevallen met dezelfde verschijnselen zijn geconsta teerd. Dat bleek toen schimmelziekte te zijn, doch hier moet men, naar de meening van een veearts, met een andere ziekte te doen hebben, een van veel meer kwaadaardigen aard. Men denkt, dat de oorzaak gelegen kan zijn in het voedsel. Van overheidswege zijn nog geen maatregelen zooals b.v. verbodsbepalingen voor vervoer getroffen, doch het is met onmogelijk, dat dit alsnog gebeu ren zal, daar deze maatregelen wel noodzakelijk worden geacht. j De betrokken deskundigen hebben allerlei sec ties gedaan en veel materiaal onderzocht. Het bacteriologisch onderzoek is echter nog niet geëin digd. Wel meent een der betrokken veeartsen, op grond van zijn nadere ondervindingen bij de> echte Noord-Duitscher, die gaarne a"lle hevige gemoedsaandoeningen onder zijn eigen dak en "bin nen zijne vier muren aThandelt, terwijl de Zuid- Duitscher er liever mede naar buiten in de vrije natuur gaat. Dahnows „vier muren" öeteekenden èigenTïjk wel vier met alle mogelijke comfort in gerichte kamers, want ooit ïn dit opzicht was hij van een echt Noordelijken aard, zoodat zelfs in het luchtige studentenleven zijne eigene, om geving voor hem de hoofdzaak bleef, en tot dus ver had hij dan ook al zijne denkoefeningen ge makkelijk op de chaise-longue liggende en onder het genot van een geurige Havanna gehouden, maar ditmaal scheen alle kalmte en heel zijn groote voorraad van bedaardheid hem in den steek gelaten te hebben, zoodat hij zich ondanks de drukke zoele nazomer-atmosfeer toch nog aan zulk een rustelooze beweging overgaf. „Er moet iets gebeuren!" zoo ving hij telkens en telkens weer zijn alleenspraak aan; „er moet iets gebeuren! Men kan den jongen toch maar niet zoo blindelings in zijn ongeluk laten loopen Hij kan er toch immers nooit aan denken, haar te trouwen?... En zulk een meisje ongelukkig te maken!... Er moet iets gedaan worden!..." Maar in weerwil van deze eindeloos herhaalde verklaring, gebeurde er toch voorloopig nog niets toenalve dat het hem dichter bij zijn schrijftafel bracht, als lag daar het zwaartepunt zijner daad, „Men moet er zijne moeder kennis van geven... dat- is niet meer dan vrïendschapsplicht, mTs- j schien kan zij er nog een stokje voor steken! Dat i heeft men er nu van," voegde hij er bij, „wanneer men de jongens slechts door vróuwen laat opvoe- i den, dan kan de eerste vrouw de beste hen da delijk om haren vinger winden en met hen doen Rijks Seruminrichting, dat de kiem .de z.g;.n. Pas- teurella zou zijn, een bacterie genoemd naar Pas teur. Deze ziektekiem zou een besmettelijke ziekte, veroorzaken waarvan de naam luidt: „Haemorrha- sische Tepticaemie." Het is niet onwaarschijnlijk, dat prof. Wester en dr. Frenkel ook tot deze conclusie zullen ko men, doch, naar laatstgenoemde verzocht mede te deelen, zou het niet geheel juist zijn, thans reeds genoemde ziekte als de oorzaak aan te duiden. Een noodlottige twist. Twee mannen zaten in de herberg de „Honderd roe" aan den Haarlemmerweg te Amsterdam met elkaar te praten. Ofschoon beiden tamelijk onder den invloed van sterken drank verkeerden, kon niemand vermoeden, dat even later een drama zich zo, a/afspelen. Plotseling ontstond twist en een van beide man nen, een zekere van Loenen, in de Sint Nicolaas-i straat ,trok een dolkmes en wierp zich op zijn' tegenstander J. Dekker, iemand, die een zeer goe- de bekende van de politie is. Tijdens de worsteling kwam Dekker half te vallen en van deze gelegen heid trok van Loenen partij, door hem herhaalde lijk met het dolkmes in de zijde te steken. Hevig bloedend zakte de getroffene in elkaar. De genees kundige dienst werd gewaarschuwd, Bij het los- maekn van de kleeding bleek, dat Dekker niet minder dan zeven ernstige wonden in de zijde had. Na verbonden te zijn werd hij per autobran-1 card naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Zijn toe-» stand is, volgens de „Tel." .bedenkelijk. De dader bleef in versuften toestand in de her berg zitten en eenige politiebeambten van de Sipaarndammersectie konden hem, zonder dat hij zie hverzette, arresteeren. Hij kon van wege zijn toestand nog niet ge-, hoord waren. Het dolkmes dat van zwaar kaliber was, werd gevonden. Te Hoofddorp heeft de gerechtelijke schou wing plaats gehad van het lijk van den 17-jarigen' P. Tatés, die Zondagavond te Nieuw Vennep bij een vechtpartij door een messteek in het hart werd' getroffen. W., de jongeman, die den doodélijken steek heeft toegebracht, is door den officier van Justitie te Haarlem gehoord. Er werden geen ter men gevonden om hem in voorloopige hechtenis, te houden, omdat duidelijk bleek, dat hij uit zelf verdediging gehandeld heeft. Daar het evenwel on- gewenscht geacht werd, dat hij weer naar Haar-t ieminermecr vertrok, is hem de raad gegeven naar zijn ouders in Groningen te vertrekken. Daaraan.- heeft W. gevolg gegeven. DE MOORD TE WIJCHEN. Omtrent dé arrestatie van den zwerver van Mun-; ster, meldt de „Tel." nog het volgende: Uit Aver Asselt werd bericht ontvangen, dat de zwerver daar gezien was. Men vond hem niet, maar kwam toch te weten, dat hij zich niet ver uit de buurt kon bevinden. En plotseling versche-. nen- veldwachter Theunissen en zijn zoon in het huis van het familielid van Munster. Hij lachte en ontkende alle schuld. Voorloopig werd hij op de secretarié van Wijchen vastgehouden. Op telefo; nisch bevel vai^ den officier van Justitie te Arn hem, werd hij even later zwaar geboeid per auto overgebracht naar Arnhem. Van Munster was zeer onverschillig Hij groette luidruchtig de Wijche- naren, die samengestroomd waren voor de secre tarie. Hij werd naar Arnhem overgebracht, omdat confrontatie met de lijken niet meer noodig wordt geacht. Gêlijk met van Munster werden'i nden auto eeni ge voorwerpen naar Arnhem, overgebracht, die van de plaats der misdaad zijn meegenomen. Het ven stertje waardoor de daders zijn binnengekomen. Een stoel, die vol bloed naast het lijk van den ouden Willemse werd gevonden en een mand met kleeren, die alle bloedvlekken vertoonen. Iemand, die zoo bekend is als de zwerver, dien iedere politieman iedere marechaussee in elk dorp van de omgeving kent, kan zich nooit lang ver borgen houden, als alles wat een uniform draagt in heel de streek op hem wordt losgelaten. Had hij langs wegen en velden gedwaald, dan zou hij vermoedelijk den dag tevoren als gearres teerd zijn, maar het is wel eigenaardig dat men hem niet gezocht heeft, waar hij was, nl. bij zijn familieleden in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de moorden zijn gepleegd. Van Munster heeft vermoedelijk door bedrei-* gingen van zijn zuster gedaan gekregen, dat zij hem verborg. Immers, ook deze zuster is doods-, bang voor haar broer. Vrouw van Es, zijn andere zuster, vertelde zijn methode het geopende mes !En doen wat hij zegt! En dan doen ze het maar, want' dat het hem ernst is met zijn bedreig ging weten ze sinds hij zijn oudsten broer neerstak wat zij wil!" En toeh voelde Dahnow terstond na déze verklaring een zeker berouw opkomen, doordien Nora's bekoorlijke gestalte voor zijn geest oprees. Zij toeh kon wel allerminst als „de eerste vrouw de beste" beschouwd wor den. „'"Waarachtig, die zou zelfs een wijsgeer dol kunnen maken!" liep hij voortdurend té brom men; „maar des te meer heb ik gelijk! Hij heeft het recht niet om dat bekoorlijke wezen ongeluk kig te maken, en aan den anderen kant wordt hem toch door zijne omstandigheden onherroepe lijk verboden, aan zulk een huwelijk te denken!" Misschien ondernamen baron Dahnow's gedach ten daarbij een klein uitstapje naar zijne eigene omstandigheden", of juister gezegd: naar de af wezigheid van al hetgeen door dien naam kon wor den aangeduid. Clemens Dahnow behoorde tot eene oude familie; zijne ouders waren vroeg ge storven, en het bezit van een zelfstandig ver mogen maakte hem geheel onafhankelijk. Aange zien zijne twee oudere broers reeds op behoorlijke wijze voor de voortplanting van den beroemden familienaam gezorgd hadden, behoefde de jongste telg van het geslacht er aan niemand rekenschap van ai te leggen, wanneer hij een 'kóus wilde doen, en was hij door niets gebonden om ieder oogenblik naar zijne vrije goeddunken te han delen. Zonderling echter, dat meestal op zulk een bodem de eenzaam blijvende menschen gedijen. Ook om de huwelijkshaven binnen te loopen, moet men den ballast der „alsen" en „maaren" in. het levensscheepje hebben; want dia' dezen missen, blijven meestal doelloos buiten de haven rondzwerven. Dahnow scheen evenwel op dit oogenblik door de gedachte aan zijn „gebrek aan Thans; kan evenwel, de wetenschappelijke zijde van het onderzoek, haar nut gaan afwerpen Thans zullen vingerafdrukken en voetsporen ver geleken worden. Als hij schuld heeft aan dit ont-i zettend misdrijf, en het parket is van meening, dat inderdaad voor zware verdenking alle aanlei ding bestaat, dan zal dit, gezien de omstandighe den waaronder het misdrijf is gepleegd, ongetwij feld bewezen kunnen worden. Thans komen verklaringen los van menschen die hem op den dag van de misdaad gesproken- hebben. Hij zou zich even voor de moord gepleegd werd als volgt uitgelaten hebben: j,dat hij nog twee menschen koud te maken had dien avond." De caféhouder van ,,'t Leeuwke" Willems is op de secretarie komen verklaren, dat hij den ver dachte des morgens om half zes na den moord gezien heeft en dat de zwerver bloed aan zijn handen had. Inderdaad verzwarende verklaringen. Het verder onderzoek zal nu moeten uitmaken of hij werkelijk de dader is. Dok de beide andere verdachten blijven nog steeds ontkennen. Mishandeling door een politie-agent. Voor het Haagsche Hof heeft terecht gestaan de 36-jarige J. v. S„ politie-agent aldaar, wegens mishandeling van den marktkoopman Ml. van Leeu wen met een breekijzer. 1 Door de rechtbank was hij deswege veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagde had een kwestie met van L. over be taling van een door hem gekocht trapleer. Toeni van L. daarvoor bij beklaagde aan huis kwam, is- een woordenwisseling ontstaan, die, volgens den beklaagde, daarmede eindigde, dat van L. hem een* klap gaf. Beklaagde werd driftig en gelastte van L. zijn huis te verlaten. Deze zou toen een breek ijzer uit den zak hebben gehaald en bekl. daar mede hebben bedreigd. Beklaagde is op den koop-- man, die halverwege de trap stond, toegesprongen met het gevolg dat van L. van de trap viel, met zijn hoofd op een gasbuis in de vestibule, waardoor hij verschillende verwondingen bekwam. Getuige van L. legde een geheel andere verklap ring af. Volgens hem heeft beklaagde nadat de woordenwisseling was ontstaan, het breekijzer ge haald en hem daarmede geslagen. Getuige bekwam- boledende verwondingen aan het hoofd. Dat deze het gevolg van dén val zouden zijn geweest be streed getuige ten stelligste. De procureur-generaal achtte het een moeilijk geval om uit te maken, wie hier nu eigenlijk ge lijk heeft, de beklaagde of de getuige. Psycholo gisch is het onwaarschijnlijk dat de getuige reeds- bij voorbaat een breekijzer bij zich zou hebben gestoken. De verklaringen met elkaar vergelijkende meen de spreker, die van den koopman van L. als dé juiste en meest waarschijnlijcke te moeten aanne men. Het vonnis der rechtbank is dan ook ten rechte bewezen. Spreker vroeg bevestiging daarvan. Buitenland Gistermorgen was de deftige New Bondstreet te Londen het tooneel van een dramatische juwee lendiefstal. Twee mannen reden in een 6-persoons automobiel langzaam voort, tot een juwelierswin kel bereikten, waar een der mannen uit den lang-; zaam voortbewegenden wagen stapte en met een hamer een venster verbrijzelde, waaruit hij een diamanten halssnoer ter waarde van 8000 pond wegnam. Dit was het werk van 1 b. 2 seconden. De man sprong terug in den automobiel, die intus- schen in beweging was gebleven, en nu plotseling in razende vaart voortsnelde. Een agent, die op korten afstand stond, sprong onmiddellijk op een taxi en vervolgde, steeds alarm fluitend, de roo- vers. Agenten en burgers namen aan de jacht deel. De agent in de taxi begon op de dieven te winw nen, toen de vervolgde automobiel, doo reen op stopping in het verkeer moest stilhouden. De twee mannen sprongen er uit en verdwenen tus- schen de menigte, die niet begreep wat er gaande was. De politie zoekt thans de stad af naar de roovers; rEen windhoos heeft het dorpje Kleinberndten in den Harz grootendeels verwoest. Vele huizen zijn ingestort. Van ongeveer 50 huizen werden de daken weggerukt en door den op de windhoos volgenden regen werd de inboedel der huizen zwaar beschadigd. Geen ruit bleef in het dorp heel. Ontelbare vruclitboomen zijn vernietigd. Menschen levens vielen niet te betreuren. De bevolking van het dorp is echter grootendeels geruïneerd. omstandigheden" volstrekt niet onaangenaam ge troffen te worden, want er speelde een vluchtig, meesmuilend glimlachje over zijn rondegezicht. Heldhaftig wist h ijzich echter aan dien stroop tocht op' het veld der gedachten te onttrekken, om weer bij zijn vriend terug te komen. „Zijne moeder moet er mede bekend gemaakt worden, dat is een gewetenszaak!" luidde tel- !kens de slotsom zijner redeneeringen. „Het beste zal zijn, dat zij hem wegens familiezaken huis waarts roept. Zulke dwepers als hij vergeten ook licht weder; maar mij, zijn ouderen vriend, zou zij het nooit vergeven, haar niet gewaarschuwd te hebben. De dochter van een paardrijder, dat zou juist iets voor de oude gravin zijn!" Baron Dahnow zette zich met een diepen zucht eindelijk aan zijn schrijftafel neder. De pen rustte een poos besluiteloosheid in zijné hand, totdat zij in gang kwam, totdat de kleine, scherp ge vormde letters, die oneindig meer het innerlijk 'dan het uiterlijk van den schrijver verrieden, het vel postpapier bedekten. Toen de laatste krul der handteekening getrokken was, wierp' hij de pen weg, als brandde zij hem tusschfen de vingers. „Een duivelsch werk, zoo'n verklikkerijprevel de hij binnensmonds. „En toch, - als het een maal noodig is, mag men een zaak niet ten halve doen. Voor de andere partij zou het óók goed zijn, te vernemen hoe de zaken staan! De stille hoop, dat zij het jonge graafje misschien wel konden inpalmen, die mevrouw de stiefmoeder mijns in ziens schijnt te koesteren, moet liever terstond in de. kiem verstikt* worden. De man is mij boven die ii wel bevallen; hij heeft er1 óók recht op. zijn kind tegen een bittere ervaring te beveili gen." 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3