Dinsdag 18 Mei 1924 le Blad •largarg Officieel So 56. ITUJinKHIh SI XI lil WE m L4MGEDIJKER COMAE HERHALINGSOEFENINGEN. De Burgemeester van Zuid-Scharwoude ves tigt de aandacht van de verlofgangers, die dit jaar voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, op onderstaande bepalingen. A. Overnachten bniten de kazerne. 1. Aan dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen moeten opkomen, kan als gunst wor den toegestaan buiten de kazerne te overnachten. 2. Dp vergunning wordt slechts verleend, in dien de vaste of tijdelijke woning van den dienst plichtige in of nabij de garnizoensplaats is ge legen en de vergunning geen aanleiding gee'ft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daar door een nadeelige invloed wordt geoefend) op den goeden gang van den dienst en van de oefe ningen, o.a. ten gevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. 3. De vergunning kan worden herroepen: a. wanneer blijkt, dat de goede gang van den dienst schade lijdt door het overnachten buiten fde kazerne; i b. indien den dienstplichtige straf is opgelegd, tijdens den duur dezer straf; 1 c. indien andere redenen dan die, vermeld on der a en b, of het belang van den dienst het .noodig maken. 4. Aan den dienstplichtige, wien de vergun ning is verleend, wordt in de kazerne geen logies /verstrekt dan wanneer diens chef het om een d'er \ondex 3 vermelde redenen of uit anderen hoofde noodig oordeelt. 5. De dienstplichtigen, die de vergunning wen- schen, moeten hun verzoek daartoe bij gefran- keerden brief richten aan den korpscommandant. Het verzoek moet worden gedaan uiterlijk 2 maanden vóór den dag van opkomst/ of, voor- zoover dit niet meer kan geschieden, zoo spoedig mogelijk. i De vergunning leidt niet tot vrijstelling van eenigen dienst. j B. Voorzien in eigen voeding. Vrijstelling van de soldaten-menage, onder toe kenning van vergoeding wegens gemis van levens middelen, kan worden verleend aan: .a. gehuwde soldij-genietende militairen, voor .zoover zij in hun woonplaats verblijven; b. andere militairen, om voor hen gewichtige redenen; c. militairen, die op advies van een officier van gezondheid een bijzonder dieeet moeten volgen; d. Israëlietische militairen; e. militairen, die aannemelijk maken, dat zij vegetariër zijn. Het verzoek om vrijstelling van deelneming aan de menage moet schriftelijk bij gefrankeer- den brief worden gericht aan den korpscomman dant. In de verzoekschriften moeten de verlofgan gers hun adres duidelijk en volledig vermelden. I iZuid-Schjarwoude, 1 Mei 1924. 1 1 De Burgemeester, ,VAN,SPENGLER'. toe te halen. Ze moeten het in hun beurs voelèin, meende de heer Sasselt van IJsselt, dan zullen Ze -Vel wat meer voorzichtigheid leeren. En hij stel de daarom voor hen voor schade door een ongeval aansprakelijk te stellen, tenzij dit te wijten was 'door schuld der benadeelden of overmacht of wel zij de in de omstandigheden geboden zorg in acht hadden genomen. Hij wilde dus de bewijslast omkeeren. Immers art. 1402 B.W|. stelt ieder aan sprakelijk voor toegebrachte schade, maar de be nadeelde moet dan de schuld van den ander be wijzen. Het amendement van den heer Van Sasse van IJsselt wilde in die aansprakelijkheid laten gelden, tenzij die ander bewijzen kan, dat hij! geen schiiTld heeft. De heer Van SchaikJ vond dat nogal kras en zou met een wijziging van de be wijslast genoegen willen nemen. Maar de heer B-utgers wees er op', dat hij in de Spoorweg- en Tramwegwet en in andere wetten reeds de aan sprakelijkheid zonder bewezen schuld aanvaard was. En het was bij deze gelegenheid, dat minis ter Heemskerk er op wees, dat de gevaren-theorie daarvan de grondslag was. [Ten einde deze aan sprakelijkheid wat drukkender te maken en zoo- dus de bedoeling van den heer. Van Sasse van IJsselt nog beter tot h'aar recht te doen komen, stelde de heer Van Rappard voor, de maximum geldboeten van f 300.tot f 1000.te verhoo- gen, waarmee de Kamer zich vereenigde, terwijl de heer Rutgers van Roozenburg den bestuurder, die den dood van een ander veroorzaakt heeft, voor ten hoogste 5 jaar in plaats van voor 1 jaar de bevoegdheid om te rijden zou laten ontnemen, een amendement, dat hij echter moest intrekken, omdat dan met andere artikelen strijd zou ont staan zijn. j Maar voorkomen is beter dan genezen. En meer nog dan op het vaststellen van strafbepa lingen en aansprakelijkheid voor toegebrachte schade, moest daarom de wet er op uit zijn het ontstaan van ongevallen zooveel mogelijk te voor komen. Maar ook daarin bleek zij naar de mee ning ^tjer heeren niet altijd ver genoeg te gaan. Zoo stelde de heer Van der Molen voor de maxi mum snelheid voor de bebouwde kom van 20 tot 15 K.M. te verlagen, wilde de heer Van R aven - steyn alleen een rijbewijs afgeven na eeh soort examen, waarvoor de heer Van Braambeek) een proeftijd voldoende achtte en wenschte mej. Katz, pdat iemand, die onder toezicht van een ander reed ook 18 jaar moest zijn evengoed als hij, die een rijbewijs kreeg. Bang, dat motorrijtuigen werkelijk iets van ezelwagentjes zouden krijgen, waarmee de heer Dresselhuys ze al, met hun snel heid van 12 K.M., meende te moeten gelijkstellen, verwierp echter de Kamer het voorstel van den heer Van der Molen. Het amendement van den heer Van Braambeek, aangevuld door dat van den heer Van der Wlaerden, ewrd echter aangeno men, waarmee dat van den heer Van Ravensteyn van zelf vervallen was. Een ander amendement- Van Braambeek, voorstellende, dat voor bruggen en wegen, waar de verkeersdrukte dat noodig maakte, geen lagere maximum-snelheid dan 12 KM. mocht worden voorgeschreven, werd even- I rekening houden bij de tewerkstelling met aard! en aanleg der gevangenen. Minister Heemskerk i toonde zich een voorstander van de openlucht- i inrichtingen te Veenhuizen, maar merkte niette- min op, .{Lat sommige gevangenen aan de cel boven gemeenschappelijken arbeid de voorkeur Rechtzaken iGemoent'eraad'svergadering;. f De Burgemeester van Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat een openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag 15) Mei 1924, des namiddags 71/2 uur. J jZuidscharwoude', 12 Mei 1924. - •De Burgemeester, I van spendeer;. Uit ons Parlement „Dp schrik der wegen" en de gevaren- theorie. De aansprakelijkheid van den automobilist en motorrijder. Maximum snelheid en bekwaamheid. Het ambte- narenwetje. De begrootingen van On derwijs, Justitie en Marine in de Eerste „Dte schrik der wegen" noemen sommige cou ranten de motorrijtuigen, automobielen zoowel als motorrijwielen. Minister Heemskerk drukte het wat anders uit, toen hij sprak over de geva- rentheorie en het element van gevaar, dat djeSze motorrijtuigen doen ontstaan. Maar de beide uit drukkingen ontstaan uit dezelfde gedaoh'ten-as- sociatie. En het waren deze gedachten, die blijk baar ook de leden der Tweede Kamer overïleerscli- ten, toen daar h'et ontwerp tot wijziging van de Motor -en Rijwielwet behandeld werd. Want uit de discussies, maar duidelijker nog in de ingedien de amendementen teekende zich overduidelijk het- onvervalsch'te streven af den band, die automo bilisten en motorrijders binnen de grenzen der veiligheid gebonden te houden, nog wat strakker Het zoogenaamde ambtenarenwetje werd eetrst goedgekeurd, nadat de regeering het artikel waar 0 phet aankwam en dat de bevoegdheid van den wetgever om bepalingen betreffende réchten en verplichtingen te wijzigen, vaststelde, dus toe komstige processen wilde verhinderen, er uit ge licht had. j 1 Do Minister had het met een beroep op do- macht van den Staat vergeefs trachten te verde digen. En het ontwerp betreffende opsporing van delfstoffen werd aangenomen met de verklaring van minister Van Swaay, dat het eventueele Staatsexploitatie niet absoluut uitsloot. In de Eerste Kamer werden achtereenvolgens de begrooting van Onderwijs, die van Justitie en van Marine wet. De eerste vooral lokte nogal wat debat uit. Het ging ook vooral1 om de bezuini gingsmaatregelen, die, meende de heek De Zeeuw, de vitale belangen van het onderwijs niet mogen aantasten, waarom hij de houding der regeering ten opzichte van het nijverheidsonderwijs ver oordeelde en invoering van het 7de leerjaar be pleitte. De duurte achtte deze afgevaardjigde vooral veroorzaakt door het sinds 1920 aanbou wen van een |e groot aantal/ scholen. En hij meende, dat men haar grootendeels had kunnen voorkomen door dien bouw over 10 jaren te verdeelen. De Justitie-begrooting gaf den heer Heerk'ens- Thijssen aanleiding tot een feilen aanval op ons strafstelsel. Hij trachtte daarbij vooral het on- menschelijke van den celstraf in het licht te stel len, maar betoogde, dat men ookf met behjbud daarvan reeds veel verbeteren kon door verhpo- ging van het gehalte der bewaarders, betere sa menstelling van het ooilege yan regenten en heit voor dek politierechter. Zitting van Maandag 1!2 Mei. 1 Ongewenschte gasten worden buiten tie/ d(eur gezet. j Een gelorgnetteerd arbeider uit Westerblok- 1 ker, meer vechtlustig en ongezeggelijk dan zijn 1 heerachtig uiterlijk zou doen vermoeden, was te Hoorn wegens zijn onhebbelijk gedrag op 1 Maart uit het café „Het Witte Paard" gezet. Hij rolde zeer eendrachtelijk met den kelner langs de trap ■naar buiten. Toen gaf hij' zich) rekenschap van kén en werkelijken zin des woords/ en keerdte de ondergane vernedering in den overdrachftelij- terug op zijn schreden om den' kelner in het gelaat te krabben. De officier vorderde voor deze katachtige lief kozing tegen beklaagde, die reeds meermaleti we gens mishandeling werd veroordeeld, 14 dagen gevangenisstraf, doch de politierechter reduceer de deze straf tot f 40 boete of,40 dagen hechtenis. Strandjgoed achterover gedeukt. Een ingezetene uit Enkhuizen, die zich moest verantwoorden wegens wederrechtelijke toeeige- ning van een aangespoelde houten balk, had be richt gezonden dat hij wegens treurige financi- eele omstandigheden verhinderd was om acte de .pïesense te geven. 1 De jjeachte politierechter betreurde dié afwe zigheid om zulke droevige redenen ten zeeirsté en veroordeelde den armen delinquent tot 10 gul dén boete subs. 10 dagen. Een vader die die roede niet spaart, 'n Ongeveer 50-jarig arbeider te Enkhuizen stond terecht omdat hij zijn zestienjarige dochter Mina, die haar vader had gebrutaliseerd en zelfs de hand tegen hem had opgeheven, had afgerost. De buren hadden van de mishandeling aangifte gedaan, doch de buurvrouw die heden met Mina als getuige werd gehoord, moest eerlijkheids halve verklaren dat er van beide kanten werd gezondigd. De dochters van den man zijn niet gehoorzaam en slenteren graag langs de straat, de vader is driftig en loshandig en vanzelf ko men er dan stuitende conflicten tusschen vader en kinderen. De politierechter heeft op voorstel 'van den officier de zaak geschlorst tot 23 Juli, teneinde den reelasseeringsambtenaar nog eens 'n deugdelijk onderzoek te doen instellen. Weer 'n familieconflict). 'n Juffrouw te Enkh'uizen, die gebeten was op haar nicht Wilhelmina, huisvrouw Visser, heeft deze „tantezegster" onlangs op zeer duidelijke wijze laten blijken, dat haar toegenegenheid niet overgroot was, door eerst nichtjes doopceel/ te lichten en haar daarop af te rossen. Natuurlijk bond nicht die behandeling niet over haar char- ratels en werkte tante voor den politierechter, die de dame in kwestie veroordeelde tot 7 piek boete of 7 dagen. Beter hard geblazen, dan den mond gebrand. Een staatsburger uit de gemeente Graft had 'de minder aanbevelenswaardige vrijmoedigheid bij 'n twist over rundvee zijn dorpsgenoot M. 'n groote schooier te noemen. De heer M„ grof beleedigd deed klacht, maar zal nu zelf ook met den kantonrechter in botsing komen, aangezien hij heden, hoewel als getuige behoorlijk gedag vaard, zonder bericht van wettelijke verhinde ring was weggebleven. Waarvan acte werd ge nomen. De loslippige Graftenaar werd veroor deeld tot 5 gulden boete of 5 dagen. 'tfKon M, nog wel eens meer kosten. Alweer 'n carambole tusschen familieleden. Een Alkmaarsche pakhuisknecht kreeg op 1 Apïil kwestie met zijn schoonvader, die van zijn vrouw is gescheiden en haar eenige woorden toe voegde ,die den schoonzoon niet aanstonden. Ten «pijt van alle fabrikaten van flauwe schóonmoe- dersmoppen trok deze model-schoonzoon haar partij, maar echter op zoodanige wijze dat hij heden terecht stond wegens mishandeling. Hij had namelijk zijn schoonvader 'n z.g. kopstoot tegen de kin toegebracht, welke carambole schoon papa natuurlijk ver van aangenaam vond. De of ficier vorderde f 20 boete of 20 dagen, waarop 'beklaagde opmerkte, dat 'twel wat minder kon. \ja, zeide de politierechter fijntjes, maar de kop stoot had ook wel wat minder gekund. Daar had schoonzoon natuurlijk niet van terug en hij ontving zonder verdere repliek 'n veroordeeling tot f 10 boete of IQ dagen, plus 'n gratis verma ning om in 't vervolg niet meer te onthalen op kopstooten en dergelijke aanhaligheden, want bij eventueele herhaling zou het niet meer met zoo'n geringe straf afloopen. Studentekoze grappen van aspirant soldaten. Een jongmensch uit Medemblik of omstreken moest zich verantwoorden omdat hij op den lo tingsdag, 'n prachtige gelegenheid om boerenjon gens 't hoofd op hol te brengen, getuige de vele baldadigheden die op zulke nationale feestdagen worden uitgehaald, 'n koperen deurknop van den e 70-jarigen winkelier v. d. Meer had gemoerd en meegenomen. De officier had die flauwe kwajon gensstreek nogal ernstig opgenomen en sprak zelfs van diefstal of verduistering, maarl ten plotte werd het feit tot de ware proporties terug gebracht en het groene pöepstudentje veroordeeld! ,tot f 15 boete of 15 dagen. 1 Hij kon nog niet schfeidfen. Een door drankmisbruik geheel aan lager' wal geraakte inwoner van Lutjebroek had zijn huis verkocht aan een landbouwer en dit op den vast- gestelden datum ontruimd opgeleverd. Maar de man was thans zelf dakloos en keerde 'snachts terug naar de ledige woning, om er den naeE)f door te brengen op de kale planken. Teneinde tzich echter toegang te verschaffen vernielde hij een glasruit. Voor dit feit werd hij thans ver oordeeld tot f3 boete of 3 dagen. Ook '11 slachtoffer van de voortreffelijke centra lisatie van den Pi. Ch. en G.-dienst. J Een jeugdig rijwielhandelaar uit den Helder was op1 het zondaarsbankje gerequireerd, omd'at qhij een bekendmaking van het wettig) gezag, ongewettigd van zijn ramen had verwijderd. Het was een aankondiging van verkoop bij executie van eenige door de administratie der Dir. belastingen in beslag genomen goederen we gens belastingschuld. Welk gezellig document op last van den deurwaarder was aangeplakt door den makelaar Borghart. Beklaagde erkende het feit, maar hij had zulks gedaan uit ergernis, omdat de ontvanger! niet wenschte te wachten tot het tijdstip, dat 'hij zijn te goed bij de Giro in' ontvangst kon nemen. Voorts beriep beklaagde zich op 'n onbeduidend foutje in de dagvaarding, waarover hij door Mr. Muller op z'n plaats werd gezet. Zijn beroep echter op het Janboeltje' bij dé Giro had echter meer succes en werd bekl. tof slechts f3 boete of 3 dagen veroordeeld, echter met de ernstige vermaning, dat hij zich in den vervolge van dergelijke vrijpostigheden moest onthouden. Hier werden de dinimsclifroeven harder aangedraaid. Ook een caféhouder te Helder moest reken schap afleggen voor 'n dergelijk feit, hierboven gemeld en strafbaar gesteld bij art. 187 wetb. v. strafr. Deze opposant had zelfs tof Tweemaal toe 'n dergelijke pablicatie van zijn ruiten ver wijderd. De belastingschuld waarvoor de executu- rialen verkoop werd aangekondigd, was ten laste van een weduwe, in wiens café bekl. de zaken ,dreef. Maar hij was de lupus in fabula, de man die het feit had bedreven en daar hij zich niet ■achter de Post, Cheque en Girodienst kon ver- qschuilen, werd hij veroordeeld tot f20 boete of 20 dagen. - UIT. i Van alles en nog wat.* Nadruk verboden. Toen in de glorieuse dagen vóór en ook nog diep in oorlogstijd het „Deutschland, Deutsch land über alles, über alles in der Wjelt" schering en inslag was bij onze Oostelijke naburen, toen men in boroggeplaatste en toonaangevende krin gen de meening verkondigde dat het Duitsohe volk een begenadigd volk, zelfs uitverkoren was, toen de opperste Kriegsherr nog op het glansj punt van z'n roem stond, toen... maar laat ons kort zijn en ter zake. In die dagen had de toen-1 malige keizer een bizonder hoornsignaal op z'n auto's. Ergens in Saksen gefabriceerd.... vijfto-1 nig... tra-le-li...trala! Grootsch1 Niemand mocht zoo'n hoorn gebruiken. Die was heilig. Traleli-trala electriseerde Berlijn, electri seerde Berlijn, electriseerde de Belrlijnsch'e omge ving... en heel overig Duitschland. Het traleli- trala behoefde maar te klinken of alle rijdende wagens stelden zich aan den kant, de agenten verstijfden tot zoutpilaren, de militairen even eens... de, Berlijners grepen naar hunne hoeden, de dames kregen een knik in hare oude of jonge knieën... De adem stokte... Alles maakte front „Das Augenblick war gross"... De adem fluis terde het ontroerd1 Der Kaiser Helaas! De roem verbleekte, èn

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1