Plaatselijk i\ieuws. aeaieemeraai §t urna. autti-B, zé verdwenen én faet Hen. de sirene-zingen de hoorn. Tot ze dezer dagen den Berliner weer in de ooren klonk. En weer stokte de adem, weer knikten de knieën van oude en jonge juffrouwen, enweer vlogen de hielen van het mannelijk menschdom tegen elkaar en straïnden de ruggen zich. Aber... ditmaai geen Keizer in zijn room kleurige auto, doch een verkiezingstruc.... Een vrachtauto met Hitlergardisten in groot tenue. In oorlogsdracht. Daarboven een groot Haken- kreuz, en schwarz-weissrote Eahnen... die breed uitfladderden! En een echt keizerlijke toeter Tra- leli-'Trala! De vonk dooft, maar de schok is er geweest. Das Augenbliek bleibt gross. De salu- eerende handen zakten, de gestrekte ruggein zak ten en de knikkende knieën kwamen weer in de scharnieren, terwijl de aan den kant van den weg gevluchte auto's weer het ruime sop kozen. 't Uiterlijke, de schijn, daar wordt maar al te vaak naar gekeken. Wie de verniskwast maar geducht langs het vermolmde hout haalt, be dekt menig gaatje, 't welk anders zou spreken van inwendige voosheid. En daarom: Toeschouwers, oordeelt niet naar schijn, Met een hoed op kan je ook gesjochten zijn. In Amerika New York heeft het bestaan dat een doodgewoon strijkstertje eehige dagen lang het onderwerp van het gesprek was. Wie ze was en vanwaar ze kwam, niemand die het wist. En die heele beroemdheid had ze te dan ken aan haar rechterhand, een blank, fijn knuis tje, een echte meisjeshand en aan- heur kapsel. Aan haar rechterknuistje, omdat het zoo keurig een revolver wist te hanteeren, aan haar kapsel, omdat zij polka-haar droeg! Het meisje met het polka-haar was de eenige vrouw in de wereld, die „werkte" met de revol ver! De meesten harer zusters doen het met naald en draad, met bezem en stofdoek, met lineaal en krijt, met schaar en ellemaat en ze blijven er doodarm bij, anderen werken 'met haar oogen eD winnen er soms een fortuin mee, maar zij, zij deed 't biet de revolver. Een- doodgewone revol ver, systeem Browning, zes loopèn, onelegant van vorm, maar wonderbaarlijk van overtuigings- ■kracht. Dat ondervond een restaurateur, die het meisje met het polka-haar en haar vriend te gast kreeg in zijn inrichting, juist op het uur dat zijn personeel naar huis was en die na afloop van'-het maal, toen hij de Browning in het blanke vrouwenhandje op zijn hart gericht zag, plotse ling onweerstaanbare neiging gevoelde, den in houd van zijn kas aan haar metgezel te overhan digen, dat ondervonden vele andere personen, winkeliers, caféhouders en dergelijke lieden, die geen van allen zonder oogenknipperen in de blan ke loopen vermocht te kijken. En ten slotte er zat opwaartschJe stijl in het optreden van het meisje met het polka-haar ondervond dat ze op zekeren dag 't personeel van een bank, dat na de vriendelijke; uitnoodiging om „hands up" te houden, alweer dat smalle, teere vrouwenhandje met het vuurwapen zag spelen. -Toen verliep de zaak niet geh'eel volgens program, want één der bankbeambten scheen niet gefascineerd te worden door dat speelgoedding in de meisjeshand. Een knalj een stekende pijn in zijn lichaam bracht hem échter tot rede. Thans is het mysterie geen mysterie' meer, want het meisje met het polkahaar en haar vriend zitten achter slot en grendel en hoe gauw lijkt thans de werkelijkheid tegenover de kleu renrijke fantaisie? Het meisje met het polkahaar is een doodgewoon strijkstertje uit werkend New- York, die acht jaren lang van den ochtend tot den .avond het zware, heete strijkijzer hanteerde, tot ook in haar zinloos leventje het avontuurlijke kwam in dén vorm van een auto-reparateur, die haar hartje won en het smalle, blanke handje, dat toen nog geen revolver hanteerde. Het paartje trouwde en leed samen armoede. En toen bleek, dat er in het strijkstertje toch nog iets meer zat dan kennis van h'eete ijzers, boorden en overhem den, dat er, wie weet vanf welken voorvad(er, latente krachten in haar sluimerden, die herin neringen wekken aan middel-eeuwsche roofridder burchten, aan gemaskerde ruiters te paard op de groote wegen en aan al die verdere romantiek van een vervlogen tijd. Om nog even op polka-hraar terug te komen! Uk kan het met m'n ouwerwetschen smaak niet goed vinden dat de jongens tegenwoordig meer haar hebben dan de meisjes. Ik zeg dit niet uit afgunst omdat ik niet de helft meer 'heb van den haardos van een boy, maar omdat het zoo afsteekt. Dat het afstak al was het dan ook maar hij een beest meende een Engelsch'man, die •een tijdje in Holland gewoond had en in zijn vaderland teruggekeerd nu meende zijn erva ringen over dat volk van kaas, jenever en pof broeken ten beste te moeten geven. Hij boek- „De koeien worden in Holland met evenveel zorg behandeld, als mensehelijke wezens. Ze krij gen het beste voer, hun stallen zijn als 'tware „gemeubeld" en als ze in de wei gaan, hebben ze een „overjas" aan. Voor de stalraampjes han gen op talrijke boerderijen glasgordijnen terwijl in vele Engelsche stallen niet eens ramen zijn. „De stalvloeren zijn bekleed met glimmend- w'itte tegels, die smetteloos rein worden geboudien. Ten einde gedurende den staltijd te voorkomen, dat de staarten bij het liggen in de groep han gen, worden zij door een zindelijk kettinkje, dat van de zoldering afhangt, opgehouden. De hoorns worden schoongekrabt en gepolijst en het dier zelf voortdurend geborsteld. „Aangezien de Hollandsche koe, acht maan den op stal staat(!) zijn deze maatregelen mis schien wel noodig. Bovendien worden de koestal- Blen electrisch verlicht, terwijl tevens voor ver warming is gezorgd. i „De Hollandsche lente is doorgaans zeer koud en winderig. Daarom wordt de gelukkige Hol la ndè bh e koe, wannéér ze' in Mei naar dë wei wordt gebracht, góed ingepakt, want heb ver troetelde dier mag geen kou vatten." Wat dit laatste betreft over onze Nóordschë Mei. accoord Van Putten, ofschoon men in En geland ook niet aan de boorden van de Rivièra zit. èVoor de rest heeft Z.Ed. het mis, evenals een gewezen wethouder, nu raadslid, te Appinge- dam, die betoogde, dat bij de beoordeeling van het werkloozenvraagstuk het kapitalisme niet kan worden uitgeschakeld. Sptr. wees op de hooge dividenden, welke nog door sommige bedrijven in den lande worden uitgekeerd, b.v. Van Ber kels Patent 38 pet., Stokvis 28 pet., Jurgens 56 pet. Bedoeld raadslid wilde met deze opsomming voortgaan, maar werd door de andere heeren in de rede gevallen, dat hij het geheel mis bad, want de door helm genoemde fondsen hebben deze percenten niet als dividend uitgekeerd, maar dit is de koers der aandéelen. Dat geeft een eenigs- zins ander beeld. Allerwegen wordt weer op de kleintjes .gelet. De bezuinigingswind, die de lucifer in de keu ken snel uitblaast, om 'n nog later eens aan het gas te kunnen annuleeren, waait niet uitsluitend meer: en familie. Hij waait internationaalen in ter locaal; en als de brave jongens in de klas, kraait de gemeente of het land waar een voor- -beela gesteld wordt. Zoo heeft de Glasgower tram-exploitatie 800 pond per jaar gemaakt y.ppr de verbruikte tramkaartjes, waarvoor men een bak aan de balcons plaatste; veertig procent rendement van een éénmalige kapitaalsuitgave! Als het - zoo doorgaat, zullen we allen, i niet slechts weer „op-den-penning", maar ook op hét papiertje, op het flotsje water, het houtej en.Wier tot heden, verwaarloosd snert-object worden ,-p- langs den moeilijken weg naar ruimere tijden. Die moeilijke weg de Staat wijst hem wel maar bewandelt hem zelf liever niet. Het post kantoor te Heemstede was niet., bepaald modern, schrijft Th. in „Het Volk", maar nog in,,,alle opzichten geschikt voor den dienst. Bovendien was het heel goedkoop; het Rijk betaalde: jper jaar een huursom van f 700. Wie op! het onzalige idee is gekomen, dat er anderé'huisvesting voor den postdienst gezocht moest worden, weten we niet. Een feit is het, dat het vroegere kantoor werd verlaten en de dienst nu is gevestigd in een nieuw gebouw, natuurlijk modern ingericht, maar ook weelderig. En de huur per jaar Ook modern en weelderig. In plaats van f 700 betaalt het rijk voortaan... tienmaal zooveel, dus f7000. Ook Ruurlo heeft zijn postkantoor geschiede nis. Daar was (en is nog) een hulpkantoor geves tigd. Tijdens de crisisjaren breidde, de dienst zich 'buitengewoon uit, zoodat men te Ruurlo meende een postkantoor noodig te hebben. 'tSlot was, dat de gemeenteraad gratis een terrein aan bood op voorwaarde, dat het Rijk daarop een post kantoor zo ubouwen. Zoo geschiedde. Maar bij den geleidelijken terugkeer tot meer normale toestanden bleek, dat Ruurlo 't best met een hulppostkantoor kon blijven doen. Het Rijk, bedacht op bezuiniging (bevordering tot 'post kantoor zou jaarlijks f4000 meer kosten), be sloot dat te Ruurlo het hulppostkantoor zou worden gevestigd in het nieuwe gebouw, waarin dan levens enkele andere rijksdiensten konden worden gevestigd. Op die wijze was de „bezui niging" toch nog gediend. Maar daartegen ver zette zich het gemeentebestuur van Ruurlo. Het Rijk had een postkantoor beloofd en alleen op die voorwaarde had de gemeente den grond afge staan. Nu eischt het gemeentebestuur dab deze belofte wordt vervuld. Zoo ontstond er een con flict tusschen Rijk en Gemeente, dat nu reeds maanden duurt en nog steeds niet tot oplossing is gekomen. Het hulpkantoor is nog altijd in ge bruik en het nieuwe gebouw, reeds lang gereed, staat er nog altijd renteloos heen. NOOR.DSOHAR.WOUDE. „EXCELSIOR,." Een koesterend zonnetje vervroolijkte Zondag middag de ruime speelplaats bij de openbare lagere school, waar een groot aantal belangstel lenden en muziekliefhebbers waren saamgetotflen ter bijwoning van het eerste concert van ons harmoniegezelschap „Excelsior." Het seizoen' "is hiermede weer geopend. En de muzikale klan ken begroetten het jeugdig groen en déden 'hèt weergalmen van voorjaarsmuziek en de kille voor jaarslucht trillen van melodieën, waarvan de om geving werd overladen. Het was een vriende lijke middag. De controle op het terrein is uit muntend ietn men geniet er ongestoord van htet concert, waarop onze Harmonie ons vergast. Wat is het daar toch een lief plekje, dubbel schoon wanneer „Excelsior" concert eert. Wat hebben iwe weer genoten! Nu eens werdldn we opgeko men door een wegsleepende dansmuziek, dan dartelde het weder door de lucht van eile, 1-ichtie zoetvleiende clarinettonen, soms weer dreunde de omgeving van warme, volle, krachtige acco.or- den, dan lispelde het als Aeolus' harpgeruisoh in melodieusche, zachtgolvende klanken, die lang zaam aanzwelden tot orgelgedruisch, tot gal mend en schetterend hoorngeschal', - om zich op te lossen in welluidende harmonische tonen, en daar tusscehn klankten de bekken en pauken, die den indruk wekten van flitsend hemellicht, ge volgd door een zaoht wegrollenden donder. Een mooie, opwekkende marsch tot slot. Het was een prachtige inzet. De directeur en het gezelschap kunnen weer tevreden zijn, het publiek dankbaar. OUDKARSPEL. 'Heden "herdenkt ide heer P. Bol' dein dag!, iwaaro.p hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Firma J. Eeoen Gz., 'houthandel, alhier,, Van het fabrieksgebouw en van het kantoor wappert vrpplijk tie vl&g^ terwjjl de ophaalbrug ld(.e toegang geeft tot,' het .fabrieksgebouw, is? versierd met groen, waarboyen ook de vlag wappert. iUit erkentelijkheid vpor zijn getrouwe plidhts vervulling ,mo;cht hij van de Directie 'een gou den horloge ontvangen, en van het Personeel, Wanneer wij goed zijn ingelicht een schilderij. De jubilaris zal zeke rdeze blijken van waar- dee.ring.en kameraadschap in hopge eere hou den. r Een a.ardig moment was het toen hij van middag naar de fabriek ging. Eenige bekende muzikanten, en op de hoogte yan den voor den heer Bol zoo belangrijken dag, zagen hem aankomen en speelden direct het „Lang zal-ie leven", terwijl ide jeugd een rppdedaflis om' hem uitvoerde. Het zal den jubilaris ook van andere zijde zieker niet aan belangstelling ontbreken. Bij: Ide vele felicitatie's, voegen ook wij de pnze. DE ZONDAGSLANDARBEID EN DE POLITIE. Zohdag j.l. wierden eenige tuinbouwers, die aaau den arbeid waren op hun land, door de politie verbaliseerd. Naar de polatie ons mededeelde, is door vele land- en tuinbouwvereenigingen aan den minister van Justitie verzocht een strengere handhaving van de wiet op den Zopdagsarbeid. Dientengevolge is door den minister -aan de politie opdracht gegeven, streng op den Zon- dagsarbeid toe te zien met helt boven gemeljde resultaat. Verboden is dus het werken op Zondag OP het land. Onder den verboden arbeid vallen: ploegen, eggen, wieden, poten enz. Door !de politie zal streng op de naleving van de wet worden toegezien. Men zij dus gewaarsonuwd. ZülDhCHAKWOuDE. Den 5eln Mei zal de raad afscheid nemen van den heer Parma, die idan na, 33 jaar den gemeentedienst myt pensioen gaat verlaten. ZblDbCHAKWOuDE. We vernemen ,dat er onder ;de sollicitanten van gemeente-secretaris zelf s meestérs in. de rechten zijn. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 13 Mei 1924, des morgéns 10 uur, oudei voorzitterschap van den Weled. Achtb. Heer A Klerk, Burgemeester. De zetel van oen ice: Limmen is ingenomen door den heer Stooo Na opening door den voorzitter worden door de heeren Brommer en Schermerhorn de geloofsbrie ven van het nieuwgekozen raadslid, den heer Stoop nagezien en in orde bevonden. Door de commissie wordt derhalve tot toelating geadviseerd. Overeenkomstig het advies wordt door den raad besloten. Door den voorz. worden hierna de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Door den heer Stoop worden hierna in handen van den voorzitter de vereischte. eeden ajgelegd. De voorz. U neemt nu zitting in de plaats van den heer Limmen. De raadszaal' is ,u niet vreemd, doordat ge veelai als toehoorder aanwezig waart. Thans echter zult ge daadwerkelijk aan de bespre-, kingen deelnemen. Ik vertrouw dan ook dat u steeds de belangen va nde gemeente Sint Maarten met al uw krachten zult voorstaan, wars van alle kleinigeestige persoonlijkheden. Ik feliciteer u met uw zittingneming en hoop dat u nog vele jaren de belangen van de gemeente zult mogen dienen. Algemeene felicitatie volgt. De heer Stoop brengt den voorzitter dank voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en zegt steeds naar zijn beste weten en met zijn beste krachten de belangen van de gemeente en die der ingezetenen in het bijzonder te zullen behartigen steeds trouw zijn plichten aan het raadslidmaat schap verbonden te zullen nakomen, en zich te onthouden van alle kleingeestigheden, die maar van eenigszins persoonlijken aard zijn. Op 31 Maart is kasverificatie gehouden bij den gemeenteontvanger, en deelt voorz. mede dat de ontvangsten hebben bedragen f59321.17, de uitga ven f51327,13, in kas was f7949.04. De ontvang sten bij het G.E.B, hebben bedragen f4055,44, de uitgaven f3795,35, in kas was f310.09. .Goedgekeurd door Ged. Staten zijn de gemeente rekening, de begrooting van de gemeente ,de be grooting van het G.E.B. en de begrooting van het Burgerlijk Armbest. Eveneens goedkeuring op de wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Dit betreft de verhooging van het salaris van den secretaris-boekhouder. Schrijven van den heer De Vries hoofd der schooi te E enigenburg, dat hij hoopte 1 Mei in dienst te kunnen treden. Schrijven van B. en W. van Koedijk, dat zoo mogelijk aan' het verzoek van deze gemeente zal worden tegemoet gekomen om den heer De Vries met 1 Mei in dienst te doen treden. De voorzitter doet mededeeling, dat de heer D» Vries 5 Mei in dienst is getreden. 'Bericht van den heer Strooper dat hij zijn benoe ining tot armvoogd aanneemt. De begrooting van den keuringsdienst voor wa ren is van de gemeente Alkmaar ingekomen. De bijrdage per inwoner bedraagt 18.17 cent. De voorzitter doet mededeeling dat 3 dijkpar- ken onverhuurd zijn gebleven. Ingekomen zijn de balans en winst- en verlies rekening van het G.E.B. De winst ,door het bedrijf gemaakt bedraagt in 'totaal f963.87. De administrateur, de heer Bruin, heeft zijn ad ministratie op eigen initiatief door den accountant laten nazien, uit wiens rapport blijkt, dat de boek houding in volkomen orde is bevonden. B. en W .stellen voor balans yn winst- en ver liesrekening goed te keuren en de winst over te brengen op het reservefonds. lOvereenkoinstig wordt door den raad besloten Ingekomen is het bekende adres van de Noord-, hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" waar in wordt verzocht om een subsidie van 1J/2. cent per inwoWcr te mógen ontvangen; tot tiekking'yji'n het tekort bij de ontsmettirigsdiensten. De voorzitter leest het verzoek met de zeer uit gebreide toelichting voor. B. en W .stellen voor de gevraagde bijdrage voor 1924 toe te staan. Zij zouden het jammer vinden in dien deze inrichtingen moesten verdwijnen. De heer Stoop heeft zich meer dan eens afge vraagd waardoor de tekorten toch zijn ontstaan maar heeft het antwoord thans uit de toelichting verkregen. Spr. kanA zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het voorstel wordt met allen voor aangenomen Van Ged. Staten is een circulaire ingekome^ waarin wordt verzocht: ie. in de politieverordening, op te nemen een verbodsbepaling voor het gebruik van slootwater als reinigingsmiddel.; 2e .een be paling te maken, waarbij het verboden wordt, dat privaten op de slooten mogen uitloozen. Deze bepalingen worden verzocht met het oog op de algemeene gezondheid en het voorkomen van besmettingsgevaar bij epidemisch verklaarde ziek ten. !Wat het 1 e punt betreft, hiervoor- is réeds een bepaling in de politieverordening opgenomen, en is de bepaling dermate uitgebreid, dat melk uit sluitend mag worden vervoerd in goed gesloten bussen en flesschen. *B. pn W. adviseeren den raad voor het ie ge deelte geen nieuwe bepalingen te maken. Wat bet 2e punt betreft, achten zij dit te ingrijpend om daartoe thans reeds over te gaan. Overeenkomstig het gegeven advies wordt door den raad zonder discussie besloten. Van mej. D. R. M. Teensma is het verzoek in-, gekomen, haar met ingang van 1 Mei eervol te ontslaan als onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de school te Eenigenburg. Zulks wegens vertrek naar Alkmaar. Op voorstel van Bi. en W. wordt dit ontslag! eervol verleend, met dankbetuiging voor de door haar aan de gemeente bewezen diénsten. Goedgevonden wordt dat overschrijving wordt geadan op de onvoorziene uitgaven, om daaruit be talingen te doen tot een bedrag van f201.91'. Goedgevonden wordt af- en overschrijving te doen tot een bedrag van f853.68. Uit de post onvoorziene uitgaven ,zal met machti ging van Gel. Staten worden betaald een bedrag van f275. De post voor onvoorziene uitgaven blijft door de overschrijving op en de betaling uit dezen post, nog een bedrag van f320.-—. Goedgekeurd wordt een -suppletoire begrooting tot een bedrag van f 1551,37. In verband met de bepaling van het vermenig vuldigingscijfer voor de Plaatselijke Inkomstenbe lasting, zegt voorzitter, dat over het kohier 1923 1924 is ontvangen f I.I787„49, terwijl geraamd was een bedrag van f8000.met een vermenigvuldig gingscijfer van 1,7. Wanneer men er nu afneemt f 1787,49' voor kkwade posten (oninbaar, gedeeltelijke of?geheele otnheffing) houdt men over een ontvangst van f 10.000. De ontvangst over 19241925 wordt geraamd op f11700.terwijl benoodigd is een bedrag van f8550.Waar de rekening over 19231924 sluit met een vermoedelijk batig saldo van f 2000.—, ruim stellen B. en W. voor het vermenigvuldigings cijfer voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting te brengen op 1.3. Een verlaging dus van 0.4. De raad gaat zonder discussie met dit voorstel accoord. 'Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Eenigenburg. :B. en 'W. stellen voor hiervoor te benoemen mevr. De Vries-Van Dijk, eohtgeinopte van 'het ihoofd der school aldaar, Bij aoclamati ewordt.,door iden raad mevr. De Vries benoemd. De beer Blok vraagt of het onderwijs nog den -geheelen Donderdag gegeven wordt. De voorz. antwoordt van wel, maar door het hoofd der school is gezegd, dat hiervopr een andere regeling kan worden getroffen. Benoeming van léden voor de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het onderwijs in de vacature -Reusi. De aanbeveling- bestaat uit de heeren F. S;. van der Velde, en HT Kistemaer. Bij stemming wordt no. 1 met 6 stemmen gekozen, tegen 1 stem op den heer Kistemaker Van de vaoature-Feensma bestaat de aanbe veling uit den heer A. de Vries: ©n mej- B. C. Speets. De uitslag van deze stemming is dat no.. 1 met 7 stemmen wordt gekozen. Benoeming van een lid van het hoofd-, oen- traal-stemburea uvoor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, wegens; bedanken yan den heer Limmen, De uitslag van de hiervoor gehouden stem ming is: Gootjes 1, Blok 4, Stoop 1, en Brou wer 1 stem, zoodat gekozen is de heer Blok. Plaatsvervangend lid is de heer Stoop. Ingekomen is Let jaarverslag van den vleesehkeuringsdienst. Eveneens is ingekomen het verslag van'den joiestamd van de gemeente. Dit^verslag zal ter visie gelegd worden. Zoo eveneens het verslag over de Volkshuisvesting. Door den voorz. wordt hierna voorgelezen 'het verslag over den toestand van het G.E.B: Hieruit blijkt dat het aantal aansluitingen bedraagt 215 met een aantal lichtpunten van 900. Eenige peroeelen werden door vertrek der bewoners niet aangesloten. Het aantal straat lantaarns bedraagt 33. Als lijnwerker wierd eer vol ontslagen ide heer Muller, en in diens plaats 'benoemd de heer J. van der Ham- Op hot net zijn aangesloten 12 motoren en 1 'ventilator met een gezamenlijke P.K. van 22.6. Inge kocht wordt 17627 K.W.U. voor gewone ver lichting, 896 K.W.U. voor kracht en 2000 K- W.U. voor straatverlichting, totaal 20523 W. U. Het verbruik per aansluiting bedraagt voor St. Maarten 84 K.W.Ü. en voor Eeni genburg 73 K.W.U, De reserve bedraagt thans f 1168.17. Nog is ingekomen het versliag van de Plaat selijke. Commissie van Toezicht op het onder wijs. De toestand van gebouwen en onderwijs achtte de Commissie zeer bevredigend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2