CeiHfiite Vtifingsvmen.. Waruieithiiizesi. inschfrjving. Bovendien is deze inschrijving' 'n zaak," die h ijniët aan ieder kan overlaten dus wordt die directe inschrijving' wel eens ver zuimd. Later wordt het register wel i#er bijge- jwerkt. Een transactie van f20 aan bekl. voorgesteld!, heeft hij geweigerd. De président noemde dit niét verstandig. Hij zal nu het tot een vervolging is gekomen, veel erger moeten bloeiden. Om de waarheid van die sombere voorspelling te bevestigen, eischte de rijksadvocaat dan ook voor iedere overtreding f150 boete in te vorde ren bij lijfsdwang of te vervangen door 2 maal 75 hechtenisdagen. De beklaagde las daarop een geschreven pleit rede voor, waarin h ij zich beriep op onbekendheid- met en de voor de tabaksindustrie lastige bepa lingen in de vigeerende tabakswet. Dranksmokkelen op de Zuiderzee. Door de kommiezen van het recherchevaartuig „De Zeemeeuw" werd het vorig jaar Mei een inoforbbtter. de U. K. 203 aangehouden en, ge visiteerd en werd daarin gevonden 10 vaten spi ritus benevens een hoeveelheid cognac en likeu ren, waarvan de schipper E. B. uit Urk niet kon aantoonen-, dat de vereisch'te accijns was vol daan. Met alleen de spiritus en de alcoholhou dende dranken, maar de botter zelf werden nu door de commiezen in beslag genomen., Heden stond de IJrker schipper terecht en' werd als .raadsman-en verdediger bijgestaan door Mr. Buis uit Amsterdam. Verschillende belastingambtena ren, die in de aanhouding een werkzaam aandeel hadden genomen, werden als getuigen gehoord. Het bleek wel dat niet de schipper, doch feite- tuales in deze smokkelzaak was. lijk zekere M- uit Winschoten de ductor intellec- Deze persoon had de botter voor/ f 500 ge huurd en de vracht van Helgoland laten halen. Aan de bemanning had hij verzekerd, dat ze ab soluut geen gevaar liepen. Niettemin wasi de schipper de verantwoordelijke persoon. Aange zien echter een tweetal getuigfan niet waren ver- -schienen en de rechtbank geen inzage had ge kregen van verschillende stukken in het dossier, werd ook deze zaak voor deni onbep'aalden tijd uitgesteld. 'n Slag in 't dbister. In 'n kikkersloot te Schoorl was 'n fragment van een distilleerketel gevonden, weshalve het geheele beiastingambtenarencorps in beroering kwam. Niets afgrijzeiijkers dan 'n instrument, waarmee je onbelaste jandoedel kunt fabricee- ren. Tegen den onbekenden eigenaar of eigenaars van dit staatsgevaarlijk stuk distilleerketel werd door den rijksadvocaat een vervolging ingesteld en Dinsdag moesten ze terecht staan. Misschien hoopte Mr. Asser - nog, dat de schavuiten door wroeging gekweld, zich zouden vertoonen, maar helaas, de lummels gunden Mr. Asser die welver diende triumph niet. Maar zoo de rijksadvocaat al teleurgesteld was, dan liet hij zulks niet blij- 'ken en vorderde met onverstoorbaar stoicisme /tegen elk der onbekende misdadigers 2 maandje» hechtenis en verbeurdverklaring van het staats gevaarlijke keteltje. De officier niet minibar in actie, requireerde bevestiging van dezeti eisclï van den rijksadvocaat. Tot aller voldoening, want het was reeds half twee geworden en het geknor der holla magen,! duidelijk waarneembaar, werd de zitting ge sloten. t Uit den Omtrek OUDE NIEDORP Gisteravond is door den Raad dezer gemeente de in zijne vergadering van 4 April ji. ingestelde raadscommissie voor het gemeenschappelijk elec- triciteitsbedrijf geïnstalleerd door den Burgemees ter dezer gemeente in tegenwoordigheid van de commissieleden, de wethouders en andere leden, van den raad. f De Burgemeester gaf in de installatierede een resumé van hetgeen er sedert de aansluiting var« het noordelijk deel dezer gemeente bij het Prov. net op 8 Sept. 1922 is verricht, en stelde de be- teekenis van een goed eleetriciteitsbedrij f in het licht. Spr. noemde het een goed idee van ht-fc Prov. bestuur dat, waar de gemeenten' en de de noodige élan én de noodige middelen missen om zelfstandig tot electrificatie over te- gaan, door middel van een prov. bedrijf eleotriciteit kan worden verkregen. v Ten slotte uitte spr. den wensch', dat de nieuwe electriciteitscommissie hare taak dusdanig moge opvatten, dat wmet der jaren gezegd kan wor den, dat het goed is geweest, dat de voorheen bestaande lich'tcommissie is opgeheven, en dat daarvoor in <Le plaats is gesteld een raadscom missie. Spreker deed een beroep op de medewer king van den administrateur van hét bedrijf die als raadsman voor administr. aangelegenhjëdlen de commissie bijstand zal hébben te verleenen en op de hulp van de overige bedrijfsambtenaren. Na de installatie voerde nog hét woord de heer Tromp, voorzitter der commissie en hiermede was deze kleine plechtigheid afgeloopen. ST. PANCRA& Vanwege de ongewone warmte welke gister fcéerschte viel het paard van den heer M. uit de Schermer bewusteloos neer. De heer 'iM. welke voor zaken hier vertoefde kon alhoewel het beest na eenigen tijd w'eer bij kwam, dien avond zonder gerei naar huis. ST. PANCRAS. Het is voor de tuinbouwers steeds geen voor den wind gaan. Onder de winterplanten worden thans weer vele z.g. schieters ontdekt, een kwaad dat het vorig jaar ruime financieele offers heeft ge- eischt. perst en Kaar vervolgens te hebböh'mishandeld, !-G Op eeno vraag uit de vergadering dntwoordft Daarna hebbèïï zij haar döodgeslagdh en evénzoo -Me voorz. dat bij .proeven Is) gebleken dat dit •gehandeld met dén man, die inmitfdels uit' zijn 1 'Jgoéd voldoet. j bewusteloozën toestand was bijgekomen. J" Een der bestuurleden deelt mede dit reeds Het Y.l).-bureau meldt nader: f velé jaren 1e hebben gebruikt, en gunstige re- Uit de verklaringen van C. va,n den Broek 1 ^uitaten te hebben verkregen. e/r„: i o o i 3r- De heer Molenaar (Samenwerking)' zegt dat idit serum oók voldoet bij de müizen, daar hij na de uitzetting vele döode müizen vond. j - De voorz. zegt dat de resultaten aanleiding geven, hiermede krachtig te gaan werken. De heer Molenaar is van oordeel, dat wil men succes hebben, dit van een centraal lichaam moet 4 op (Mei tusschien 12 en 2 uur de woning van blijkt, dat hij en Van Munster in den nacht van terwijl P. van den Broek buiten op. den uitkijk Willems en diens zuster zijn binnengedrongen, bleef staan. Op het leven, dat het tweetal maakte, is 'Trui Willems komen t.oeloopen. De beide manneh hfeb Nieuwstijdingen Die dubbele moord te Wijchjen. Hedenmorgen hebben Cornelis van den Broek' en de zwerver Van Munster voor. den rechfter- /commissaris, mr. Quintus, te Arnhem, bekend den dubbelen moord op den landbouwer 'Wil lems én zijn züster te hebben gepleegd. Van Munster blijkt de hoofddader te zijn ge weest. Zij hebben verklaard in het huis te zijn binïiëngedrongen, den man bewusteloos tè heb ben geslagen, de vrouw f 6.50 te hebben afge- ben gedreigd haar te vermoorden wanneer zij om hulp- riep. De vrouw ging toen op de knieexi lig-, gen bidden. Van den Broek en Van Munster begaven zich' daarop naar de kamer van Willems, waarVan Munster den ouden man met een houten hameri bewusteloos sloeg. Daarop gingen 'beide terug naar Trui Willems en sloeg Vanf Munster de vrouw met den hamer dood. Opnieuw ging het tweetal nu naar de kamer van Willems, die nog bewusteloos was. Van Munster sioeg den man met den houten hamer de hersens in. Daarop is het geheele huis doorzocht. In to taal werd 31 en een halve gulden gevonden. Van. Munster gaf van dit geld aan ;C. van den Broek' 25 gulden, maar zeide, dat hij' 5 gulden terug moest hebben. Van den Broek h'adl maar drie gulden bij zich, die hij aart Van Munster gaf. De resteerende twee gulden bracht hij hem den, volgenden morgen in het oafé te Neder-Asselt. C. van den Broek heeft verder verhaalt, dat hij aan den moord geen aandeel heeft gehad. Volgens zijn verklaring is alleen Van Munster hieraan schuldig. Van Munster blijft nog steeds ont kennen; het plan tot den moord is niet een tijd ;van te voren ineengezet, doch is denzelfd-m ;Zondagavond bij hen opgekomen. Een kind aan den ketting. Voor de rechtbank te Maastricht stond/ een lompenkoopman te Heerlen, terecht terzake- van vrijhieidsberooving van zijn 9-jarig dochtertje. De buren hadden de politie ero'i pattent ge maakt, dat bekl., die zeven kinderen heeft, mlet zijp vrouw den boer op1 ging en dan genoemd' kind aan een ketting vastbond, gesloten met een sterk slot en met een haak in den muur Toen de politie kwam kijken, vond' zij hét kind inderdaad aan den muur vastgeklonken. Bekl. verdedigde zich door te zeggen, dat het kind anders wegliep1. Het O. M. wees op het beestachtige van zulk een handelwijze en eischte wegens vrijheidshe rooving drie maanden gevangenisstraf. Vergadering van de Centrale Veilings-Vereeni ging „Warmenhuizen en Omstreken" in het Vei- lings-koffiehuis op Woensdag 14 Mei 1924. Voorzitter de heer P. Slot. Secretaris de heer Klant, marktbetaalmeester. Aanwezig de Vereenigingen „De Noord" Wiar- menhnizen. „Groenteteelt", Sint Maarten, („De Noord-West", Eenigenburg, „Ons Belang" (Krab bendam, „Samenwerking" Harenkarspel, „West- friesland" Schoorldam. De voorz. opent de vergadering en spreekt daarbij de volgende woorden: In de allereerste plaats heet ik alle leden wel kom. Ik gevoel hoe moeilijk het voor de leden zal zijn om uit te breken, maar toch' moet men een oogenblik kunnen vinden om uit te breken voor de andere belangen. Daarvoor is u dan ook opge roepen. De geestestoestand van de bouwers^ is zeker als het weer, 'wanneer ik die bij het vorig jaar vergelijk. Verleden jaar was de toestand zeer somber. De campagne kenmerkte zich door lage prijzen. En niets kan meer ontmoedigend werken. Toen was ook de horizont donker, en dat kwam omdat wij voor een groot deel afhangen van de marken. De toekomst was donker, want de valuta wilde zich niet herstellen. Plotseling echter trad een verbetering in, door een verbeterden valuta. En deze betere toestand weerspiegelde zichin de prijzen voor onze producten. Het eind van deze campagne was dan ook niet alleen loonend, maar men kon nog iets gebruiken voor wat men het vorig jaar niet had. Laten wij hopen dat deze toestand bestendigd blijft. Al kunnen wijj nog niet zeggen dat de toestand geheel normaal is, de toestand is veel rooskleuriger. Nog heet ik welkom den heer Balk, secretaris van de Prov. Comm. 'Ook te Pers. Met den wensch dat de besprekingen in aan- genamen toon mogen worden gevoerd, verklaart spr. de vergadering voor geopend. Hierna worden de notulen van de vorige ver gadering gelezen en onder dank goedgekeurd. De voorz. roept nog een welkom/ toe aan de heeren afgevaardigden van „Koophandel".- Mededeelingen. Het aantal leden van de aangesloten vere(enigin- gen bedroeg: „Noord" 200, „Noord-Wést" 89, „Groenteteelt" 60, „Ons Belang" 25, „Samenwer king" 162, „Wéstfriesland" 59. Totaal 595 tegen 628 in 1923. Tot leden van het Centr. Bestuur werden her kozen W. Gutker, L. Doekes, E. Paarlberg en 0. de Geus. Gekozen werden: J. Wildeboer en K. Kolf Jz. De inzending op de tuinbouwtentoonstelling te .Amsterdam in combinatie met „L.G.C." en „N-M-B." werd bekroond met gouden medaille, 2 zilveren medailles en getuigschrift van cultuur. Door het C. B. zijn een paar bascules aange kocht die tegen billijke vergoeding beschikbaar zullen worden gesteld voor de kqop'lieden aan de laadplaats. Door het C. B. is voor W|. de Vet aangekocht een nieuwe motorvlet m.et motor aangekocht voor totaal f1750. Dé oude vlet zal wordefi ver kocht. Van de L.G.C. is het verzoek ingekomen 'ïnede- werking te verleenen in de verdelging van rhtten. Dooit een der afgevaardigden wordt mededeéë ling gedaan dat die vereeniging 13 flèssehén-hééft besteld. f V 1 De voorz. wekt de vergadering dpi deze zaak in de vereenigingen te besprekfen; en' kra!ch(tig tér hand te nemen om té komen tot een ratio- ueele verdelging. uitgaan. De heer Swart (Gr.) is het met Molenaar eens dat er zeer weinig van terecht zal komen. De heer Gutker (C. B.)'zegt dat in „De Noord" door enkelen opgave is gedaan tot bestelling van eenige fleseh'jes. Spr. meent dat het de bedoe ling van „De N." was om hét hier te bespreken. Door „N. W." wordt voorgesteld om dit aan dé vereenigingen op te dragen die daarvoor dan èen paar mensehen moeten aanstellen. De heeren Wildeboer (O. B.) en Boekel (S.) varen in een schuitje, enstaan het persoonlijk initiatief voor. Maar wen wensch't dan tevens een gemakkelijke verkrijgbaarstelling. De heer Biersteker (C. B.) ondersteund dé beide )beeren, en is van meening, dat het anders vëel )geld zal kosten. De heer Klant stelt voor dat door hem ratten- serum wordt besteld, en verkrijgbaar, is op het hetaalkantoor, tegen den kostenden prijs. Mededeeling wordt uit de vergadering gedaan, dat men het binnen 14 dagen moet gebruiken, omdat het anders waardeloos wordt. De voorz. stelt voor om de secretarissen van lüe verschillende vereenigingen met de bestelling te belasten, v De voorz. roept het welkom toe aan het eertf- lid, den burgemeester Burger voor zijn' tegen woordigheid in de vergadering. Door de vergadering wordt besloten aan de plaatselijke secretarissen de bestelling te doen. Financieel verslag. I Hieruit blijkt dat aan boeten is ontvangen een bedrag van f 170.75. De rekening sluit met een bedrag in ontvangst van f8030.39. Een ^saldo van f 457.221/2. De balans over 1923 sluit in ontvangst en uitgaa fop f 15352.07. Er is over.. 1923 een ver- liessaldo van f 625.34 en over 1922- f 365.291/2. Aan salarissen werd uitbetaald: aan 'den keur meester f1350, aan den afslager f350.04,1 aan 5den telefoonnist f 250, aan den voorz. f 500. aan seeret.-penningm. f 300. Pe omzet heeft bedragen een bedrag van i 443.326.73. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 10110. en is het vermoe delijk batig saldo geraamd op f 3219361/2-1 De omzet wordt geraamd o ipjeen bedrag van f 1.000.000. Door den heer Blad wordit namensf de Gom missie belast met het nazien der rekening tot goedkeuring geadviseerd. Overeenkomstig wordt door de vergadering he lsloten, met dank .aan den pfenningm. voor zijn .accuraat beheer. 1 De begrooting wordt door de vergadering goed gekeurd. Jaarverslag. Door den secretaris wordt het jaarverslag ge lezen dat een opgewekten geest ademt, door het Weder op de markt verschijnen van onzen ooste lijken nabuur Duitschland. Gememoreerd wordt het Tuinderscrediet. De seizoenomzet bedroeg f982.000 ruim, terwijl het le kwartaal van '24 anderhalf maal zooveel opbracht als de geheele omzet van het vorige jaar. De prijzen waren goed, vooral voor de bewaar kool waren de prij zen schitterend. De le inventarisatie gaf een voorraad aan van 418 wagons roode kool, 55 wagons gele kool 382 wagons witte kool 32 wagons uien m oodi den- M! 1 «er Er werd 247 maal geveild tegen! 284 maal in het vorig jaar. Verhandeld werd over de veiling: 2.107.066 K.G. aardappelen 5.911.136 K.G. roode kool 3.141.780 K.G. deensché witte kool 3.411.575 K.G. gew. witte kool 699.070 K.G. gele kool 518.091 K.G. gew. uien 5.32:1 K.G. zilveruien 464.075 K.G. peen 31.990 stuks bloemkool 10.191 K.G. slaboonen 1'28 snees roode kool '311/2 snees deensché witte kool De verhoogde aanvoer van de verschillende .producten was als volgt: roode kool met 55 wogons, Deensche witte kool 70 wagons. Afgenomen is de aanvoer van gewone witte kool gèle kool 1 gewone uien zilvexuien wagons peen IV2 9 De keurmeester moest 54 maal optreden tegen 94 maal in het vorig jaar. Eenige waardeerende woorden worden nog gel- wijd aan wijlen den heer Sevenhuijsen. en aan den heer Teensma wegens vertrek (beiden,' be stuursleden. De secretaris zegt in zijn verslag dat het ver loop zeker tot tevredenheid mag stemmen. Ook dit verslag wordt onder dankj van den voorzitter goedgekeurd. Punt 5. Voorstel van het Centraal Bestuur om de uien sorteering voortaan te bepalen op de volgende matennep tot 35 m.M„ drielingen van 32—-43 m.M. gewone uTien 4075 mM. groote uien 70 m.;M. ên daarboven.' Dit voorstel wordt onder applaus zondier discussie door de vergadering aangenomen. Hierna wordt een korte pauze gehouden. Daarna volgt bespreking over het maken van reclame voor onze groenten in binnen- en buiten land. De voorz. wijst öp! de néodzakélijkhfeid! die is ontstaan oin reclame te maken voor onze groen ten, en Koe Hiermede reeds""eeri begin fe geffi'tókt; ih Engeland en door een tentoonstelling in Am- sterdam. Spr, acht het voor onze producten ook ten zeerste noodzakelijk. Het iWlestlgnd d&t rgéla- yjne maakte .voor-, de tomaten', zag hét .verhfuii daarvan, in Amsterdam met- 50 pet; Het streven v.an de Pr.-Gomm. is geweest 'in Engeland recla- •me te maken met de bereiding van onze produc- ten en de resultaten zullen daar zeker niet van Uitblijven. Wiat reeds bereikt is, stemt reeds be moedigend om daarmee door te gaan. Door het; Centraal Bureau is ook (geoordeeld ,dat men hiermede moest doorgaan. De toestand ig wel veranderd, en zijn wij weer gerust over Duitschland, maar daar mogen w ijniet alleen op steunen en moeten wij ook het oog richten naar Engeland. Voor de reclame is echter geld noocSig, en men gaat er schroomvallig toe over omdat het zooveel geld kost. Door onze vereeniging is voorgesteld een bij.' drage te verleenen op grond van den omzet. Hierop is men echter niet ingegaan, maar men wilde dit geld verkrijgen door vrijiwillige bijdra- gen. Wij echter meenen, dat men goed! zal doen ock flink aan te pakken, om resultaten te ver krijgen. De secretaris leest hierna een brief voor van hét Centraal Bureau betreffende de ra'elame. Hieruit blijkt dat men vraagt 1/10 pet. per mille van den omzet. Commissies zullen worden gevormd om deze zaken ter egelen. De Raad van Advies besloot een bijdirage te verleenen tot een bedrag van f25000. Door den heer Kos (Eenigenburg) wordt wel het belangi rigezien van de reclame, maar meent dat ook de vereeniging „Kooph/andtel" daarin be trokken kan worden. De voorz. zegt dat men nn niet direct een andere vereeniging er in moet betrekken. Ee koopman is de distribnant van de groenten, maar wij moeten de reclame maken. De koopman moet een zekere winst maken om te kunnen bjeistaan, Met het bedrag dat zij beschikbaar zouden stel len, zou dit drukken o pdfe( jorijzen. Wij' zelf moeten betalen. Wi ijzelf moeten de zaak be handelen. De heer Mink (Warmenhuizen) wil spijkers met koppen slaan. Spr. stelt voor dat de verga dering het bestuur machtigt on het gevraagde pet. at te staan. Brabant is reeds voorgegaan laat Warmenhuizen nu maar volgen. De voorz. zegt dat men hiertoe niet klakke loos moet overgaan. Men moet ex volkomen van overtuigd zijn dat hét goed is. Ik geloof dat de bijdrage in de toekomst grooter word't, want zou men het voor een enkel jaar) doen, dan noem ik het weggeworpen geld. De heer Biersteker (C. B.) vraagit in fwelke rich ting de reclame zal gaan. Zal er voor ieder pro duct evenveel reclame gemaakt worden? De heer Balk brengt in de allereerste plaats dank voor de uitnoodfiging voor deze( vergack ring. Spr. meent dat men over al of niet reclame niet meer behoeft te spreken. Efóh ieder daar zeker van doordrongen zijn. De reclame is zeer noodig. Het vermeerderen van den afzet is een moeilijke zaak.Bij de re clame van de kool in Engeland is gebleken dai men dit moet volhouden. In Engeland kent men ons product niet, komt er zeerr sporadisch voor uit onbekendhéid en het niet weten hoe (het klaargemaakt moet, vooral ook waar moeilijk heden in den weg iwordén gelegd met den invoèi van het product. r Spr. herhaalt thans eenige voorbeelden, door hém in zijn lezing neergelegd. Hoe daar op der kookdemonstraties door juryleden is ge: yhier kan men zien hoe op goedkoope wijze eet yburgerpot wordt klaargemaakt. Niet alleen in buyitenland maar ook in binnenland kan het verbruik van groenten worden toegenomen.y Maar er «wroet reclame gemaakt. Hét is een groote. opzet,Bj jn maar men moet. Beter is hét dan ook een recht- 3-- vaardige omslag per (veiling-omzet te maken dan al te hangen van particuliere bijdragen. Het is een goede gedachte gewaeét van het C. B. om de bijdrage van de vereenigingen als een vrijwillige bijdrage te beschouwen. Spr. gelooft dat na deze circulaire veel vereenigingen hun toezegging zul len doen. De bedoeling van de reclame is cenftxaal. De reclame moet in één h'and blijven. Voor ieder product zal echter een commissie worden ge' vormd, die haar wenschen omtrent dg reclame aan het centraal punt zal kenbaar maken. Laat men dan echter de zaak niet te bekrompen op vatten. Vergt men voor een bepaald product dan een hoog bedrag dan zal men ook een hoo- gere bijdrage moeten verleenén. (Heeft men de. reclame begonnen, dan jno^t men het ook volhouden'. Anders is het wegge worpen geld. De reclame voor de producten staat echter met alle producten in verhand. Maakt men reclame voor fruit dat ontlast men de markt voor kool en omgekeerd. iWiij als producenten hébben allen belang H verruiming van den omzet. En daarna/ de hak del. Onze taak is de zaak aan te pakken. Mij zijn de fabrikanten, de handelaar is de reiziger- De heer Gutker is van oordeel! dat wij aé tuinders zeer weinig bijdragen voor onze vakb« langen. Kijk eens naar andere vakvereenigingE' Ik sta ook voor een procent van den omzet maat laten w ijelkaar niet scheef aanzien, wanneer ar koolcenten worden besteed voor de reclame va» tomaten. Van den omzet kan men toch' wel iets missen voor het goede doel van de zaak, wa®jH pi neer het goed besteed wordt. En het wordt go^Spe besteed. Spr. vraagt de vergadering niet te zuinigBioo J te zijn en een flink bedrag toe te staan. De voorz. Wianneer w ijeen bijdrage verléö[Uf moeten w,ij er van doordrongen zijn dat dit eerste stap is op den weg dien wij ons voorg© steld hebben te moeten volgen. Spr. vraagt ot de vergadering zich kan vereenigen met dé ctf' culaire van het O. B. De heer Swart (C. B.) vraagt hoe het gaat wanneer niet alle vereenigingen een bijdrage vei' i leenen. Dan wordt het toch een strop. Die voorg. antwoordt dat men geen bekromp68 standpunt moet innemen. (Wij moeten zien naar hen die het wel doen en niet naar hen dié n« ndet doen. W ijmoeten ons bijl de réclame aaD' sluiten. Be

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2