I A. RUIJS Boerenleenbank, Noordscharwoude. uitmunttnd KOOLLAND Motorboot te koop, 3000 K G. Bravo's. Een nette Dienstbode nieuws S0E111SAL0N, Riet-, Biezen- e.i Toeterschouw. Bekendmaking. Dr. STEHR, en dit bi] beklaagde is teruggevonden. Beklaagde bekent hieraan schuldig te zijn. Getuige P. Spaan van Oterleek verklaart thans ■hoe op eèn gegeven moment door hem wterden vermist 7 bijna volwassen barnevelder kippen^ en een oliepak van een arbeider van h^m. (Bit 'laatste is aanwezig) en dit alles teruggevonden is bij bekl. Pres. Wjaaraan kan u de kippen herkennen? Get. Aan den vorm van groei en aan den ouder dom. Hij herkent tevens het oliepak. Pres. tot bekl.: U bekent? Bekl.: Ja. Getuige Heertjes van Oterleek, genoemde ar beider herkent ook de olie jas. Bodegraven en Deun worden niet gehoord. Get. Mej. Trijntej Buwolde, wed. van D. v. d. Berg, te Harenkarspel, Speketerpolder, verklaart hoe in den nacht van 28 op 29 Oct. '1923 op het erf van haar man, 32 jonge kippen zijn ontvreemd, waaronder 21 witte leghorns en deze op het erf van Kraakman zijn herkend en daarna door rijks veldwachter Geluk in het kippenhok van Van der Vliet nog 6 kippen zijn gevonden. De Pres.: Bekl. bekent u? Bekl;: Neen. Pres.U bekent den diefstal van gaas. Dat hjadt, u toch zeker noodig voor opsluiting van dei gestolen kippen en eenden. Bekl.Ik heb het niet gedaan. Get. J. v. d. Vliet, Zuidschfarwoude) erkent dat bij hem door Geluk 6 kippen in beslag zijn genomen, die door hem voor f 3 p!er stuk waren gekocht van zijn zwager 0. van Bergen. Getuige van Bergen verklaart hoe door 'hem in afspraak met bekl. de kippen zijn gestolen. Hoe hij den zak heeft opengehouden en bekl. de kippen er in heeft gedaan. Get. zegt echter in deze zaak de hoofdschuldige te zijn daar hij. er het ergst over heeft gesproken. Die! kippen zijn in een schuitje naar Kraakman vervoerd- Van 8 kippen door hem van Kraakman gekocht zijD er 6 door hem verkocht aan Van der i Vliet. Bekl.: Ik weet er niets van. Get. v. Bergen: Je weet heel goied dat je er 10 in den zak hebt gedaan en dat ik gezegd heb: „laten wij weggaan, er mocht eens iemand ko men". Toen zei hij je kunt er net zoo goed 20 als 10 stelen. Get. beschfuldigt bekl. zijn zenu wen in de war te hebben gebracht. Bekl. Hij liegt het toch. Getuige 'Geluk (rijksveldw. Br. op Langendijk) bevestigd de verklaringen van getuige Buwalde en hoe door haar later 2 yan de in beslag geno men kippen zijn teruggebracht, omdat zij twij- felde. De verdediger vraagt getuige Geluk, inlichtin gen te geven hoe beklaagde bekieind staat. Get. Geluk: Als u het mij vraagt, hij staat bijl mij zeer ongunstig bekend. Getuige N. J. Smit van Zuidscharwoude ver klaart hoe bij hem uit het prieel een pot witte verf is ontvreemd. Het corpus delicti is aanwezig. Bekl. bekent hieraan schuldig te zijn. Getuige P. Vredenburg van Rustenburg, thans te Bergen, verklaart hoe door hem 1 Aug. -21 een kuikenh'ok is vermist en bij bekl. in een pol dersloot is terug gevonden. Ook hieraan bekent beklaagde schuldig te zijn. Op grond van de bekentenis van bekl. wordt get. IJ. Bergen (rijksveldw.) niet gehoord. Getuige K. Schuit van Noordscharwoude ver klaart hoe hij 16 kippen vermiste uit zijn boom gaard tè Heerhfugowaard, en deze op1 het err van Kraakman als zijn eigendom zijn herkend. Toen de kippen bij hem terug waren, liep een van hen direct naar de plaats in de heining, waar ze altijd zat, hetgeen toch zeker een htewijs is, dat de kippen 'daar thuis waren. Op de vraag van den Pres. of get. niet eens eerdjar kipjpenj heeft vermist,antwoordt beklaagde van nog eens 9 stuks. 9 Bekl. zegt eenmaal 53 en daarna nog eens 15 9kippen van Oosterbroek te hebben gekocht. Pres. Get. Oosterbroek, heeft u de kippen van Schuit gestolen? Get..O.: Neen, hij heeft tegen mij geztegd, dat hij het doen wou. Bekl.: Ik heb het niet gedaan. Getuige Nuij, indertijd werkman bij Schuit, bevestigde de verklaringen van dezen. Get. Van Gelder (rijksveldw.) die de kippen in beslag nam, verklaart niet bij het loslaten van de kippen te zijn geweest. Pres.: Getuige Oosterbroek, heeft KraakmaD u in begin Febr. gezegd dat hij de kippen stelen wilde Get. O.: Ja. Bekl.: Het is niet waar. Pres.; Hoe kan hij het dan weten? Bekl.: Hij heeft het zelf gedaan. Pres.: Bekl. u doet erg dom. Het is beter dat u alles gaat vertellen om schoon schip te maken. Bekl.Ik heb het niet gedaan. Pres.Getuige Oosterbroek, u staat onder eede. Get.: Het is de waarheid die ik zeg. Getuige Vlug van Noordscharwoude verklaart thans hoe door hem-15 eenden werden vermist en later bij bekl. in beslag werden genomen. Bekl. (Weet niet hoe de eenden bij hem in het hok zijn gekomen, en ontkent hieraan schuldig te zijn. |i Getuige Eebert Vlug, zoon van den vorige ge tuige verklaart in het bijzijn van rijksveldHv. Geluk bij bekl. 15 eenden te hebben herkend. Get. Oosterbroek verklaart dat bekl. deze een den heeft gestolen en hem er ovler heeft gesptroken.' Bekl.: Ik weet er niets van. Nooit heb ik eri over gesproken. Het is erg gemakkelijk om mij van alles de schuld te geven. Gedurende het verhoor van de laatste getuigen is bekl. zeer onder den indruk en zit voortdurend te huilen. Het getuigenverhoor is thans afgeloopen, en wordt het woord gegeven aan het O. M. Requisitoir. De officier van Justitie zegt dat het niet nood zakelijk is thans nog veel woorden te gebruiken en veel tijd te vergen en stelt voorop dat een be kentenis van beklaagde niet gedacht moet wor den als een poging om op het goede pad terug te keeren. Alles toch' wordt door hem ontkent, al leen datgene wat overweldigend tegen hem pleit, bekent hij. Den diefstal van het kuikenhok en het gaas en alle andere diefstallen die niet in verband staan met pluimvee, worden door hem toegegeven. Hij ontkent alle diefstallen van het pluimvee in do hoop, dat daarvoor het bewijs zal ontbreken. Toen dan ook de combinatie van de 10 diefstal-, len door mij bestudeerd was, werd het mij dui delijk, dat we dezen man voor langen tijd voor zijn omgeving door gevangenisstraf onschadelijk moesten maken. Waar deze man door gevangenisstraf toch niet "tot het goede zal terugkeeren, maakt het weinig uit of hij 10 of 20 maanden straf krijgt. Deze man is een beroepsdief, die jaar in, jaar uit gapt. I Gesteld eens dat de verhouding van Ooster broek tot die van beklaagde is een van mededader schap, dan zou Oosterbroek de Oosterbroek zijn, die ik in de laatste 10 jaren gekend heb. (Thans? komt het mij voor dat Oosterbroek de waarheid spreekt. Alle verklaringen worden door beklaagde ont kent, en noemt iedereen dief en leugenaar. Ook zo uik nog gaarne iets zeggen ten opzichte van de herkenning van pluimvee. Door mij is aan iemand gedurende de zitting gevraagd of men pluimgedierte kon herkennen aan de kleur, waar op als antwoord is gekomen, dat men niet alle dieren kan herkennen, maar velen wel. De off. haalt hierna een voorbeeld van her kenning aan ten opzichte van een bij hem weg gevlogen tortelduif. Alles nagaande meent de off. tegen beklaagde te moeten vorderen 1 jaar"gevangenisstraf. Bekl. aldoor huilende, roept het, medelijden van tie Rechtbank in voor zijn huisgezin. Verdediging,. De toegevoegde verdediger, mr. Judell verkrijgt thans het woord en zegt dat dit de eerste istraf- zaak is die hij krijgt. Had ik gewenseht dat het een gecompliceerde zaak mocht zijn, clan had mijn wensch niet beter kunnen worden vervuld. Het is een zeer gecompliceerd^ zaak, waarin een 10-tal feiten worden ten laste geitegd, en waarin 31 getuigen zijn opgeroepen. Het is een niet minder lastige zaak wanneer men het groote (dossier ziet. De zaak is echter zeer degelijk nage gaan, waarvoor ik de rechtbank een woord van waardeering meen te moeten brengfen. Tevens zijn opgeroepen 2 getuigen, waarvan <er 1 medeplichtige is, en de ander in verband met. beklaagde heeft gestaan. En wanneer ik \dan wijs op het in den laatsten tijd geschrevene over het hooren van medeplichtigen onder eede, dan behoef ik zeker hier niets meer ovtar te zeg gen. 1 Ik meen echter dat het bewijs van diefstal van pluimgedierte niet aanwezig is, Het eenige bewijs is het aanwezig zijn van de dieren op het erf van Waarom bekent en ontkent beklaagde? De of ficier heeft het reeds gezegd. Als ik dan ook de motieven naga, waarom hij niet bekend, dan is het ook te begrijpen dat hij! bij het verhoor heeft gezegd „als jullie mij niet gelooft, dan zeg ik ook niet verder de waarhjeid." (Tegen mij heeft hij echter gezegd bei zullen be- /kennen. Het komt mij onbegrijpelijk voor, hoe iemand als beklaagde, die vroeger alleen veroordeeld is wegens vechtpartijen met de nolitie, en in 1919 trouwt, zich zou laten verleiden tot een zoo lange reeks van diefstallen. Ik ben er dan ook niet van overtuigd dat Jii| een beroepsdief is. Men moet rekening houden met het milieu waarin hij verkeerde en met zijn opvoeding. Wij' kunnen van bekl. niet zeggen, dat hij van mis- dadigen aanleg is. Men kan honderden jongens vinden, die zich aan hetzelfde hebben schuldig gemaakt. Ook is zijn vrouw bij mij geweöst en deze heeft 0]} mij een goeden indruk gemaakt. Uit de getuigschriften van bekl. blijkt dat waar hij in dienst is geweest men steeds tevbeden .over hem is geweest. IJaat het dan eens uit zijn met het permanente opjagen van bekl. Wanneer er iets gebeurup, dan voelde hij zich steeds de verdachte. - Thans heeft hij 4 maanden in voorarrestge zeten, en dit zal geke^ niet nalaten invloed opl (hem te hebben. "Misschien kan men het met hbm nog eens op een andere manier probeieren. Kan de hulp worden ingeroepen van de geestelijkheid en van vereenigingen. Mijn indruk is dat de man in hevige mate ze nuwlijdend is, en wanneer u dit alles bedenkt, cdan meen ik ook' thans met gerustheid de straf bepaling aan u te kunnen overlaten. De Bres. onderhoudt beklaagde thans nog eens over zijn daden en de gevolgen die hieruit zpn Bekl. zegt dat zijn patroons zullen verklaren dat hij steeds zijn best heeft gedaan. Ik hoopr dat, u medelijden met mij hebt, Ik zal zorgen dat ik hier niet meer kom. i i)e uitspraak wordt hierna/ bepaald tot over 8 dagen. Biefstal van klokkentouw van kerk te ZuidsehAirwoude. Thans staat bekl. uit de vorige zaak terecht wegens diefstal van een klokkentouw op 7 Dec. Getuige Kliffen van Zuidscharwoude zegt zich nog eenigszins te herinneren hoe hij, toen bekl. met een motorvlet kool voer, bij hem een p|ak heeft zien liggen, dat later bleek een klokkentouw te zijn. Bekl. bekent hieraan schuldig te zijn en het op een hem gegeven raad over boord te hebben De verdediger zegt dat hier een kort woord voldoende is, en wel te voelen voor een voorw. en onvoorwaardelijke straf. Spr. meent echter ook thans met gerustheid aan de Rechtbank het be palen van de straf te kunnen overlaten. De bekl. doet nogmaals een beroep op de cle mentie van de Rechtbank en verzocht een onder zoek in te stellen naar zijn gedrag bij zijn (pla- Iroons, waar hij van kindsbeen af in dienst is ge weest. Biefstal van kippen te Harenkarspel. Voor dit feit staat terecht C. van B. van Zuidscharwoude, getuige in de zaak van den vorigen beklaagde, en reeds daar behandeld. Bekl. bekent in vereeniging me! Kraakman bij D. v. d. Berg in den Speketerpolder in jiegin Nov. 32 kippen te hebben gestolen en daarvan er 6 te hebben verkocht aan J. v. d. iVliet van Zuidscharwoude. Getuige T. Buwalda, wed. D. v. d. Berg, her haalt wat zij 'reeds eerder heeft medegedeeld. Get. J. v. Vliet zegt dat bij hem door rijks veldwachter Geluk 6 kippe|i in beslag zijn ge nomen, afkomstig van genoemden diefstal die hij van bekl. had gekocht/voor f3 per stuk. De officier van Justitie meent, dat dit voor held, een les zal zijn om zich niet verder op het misdadige pad te begeven, een vordert 4 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaren, onder bijzondere voorwaarden, door de Rechtbank te bepalen. Ook in deze beide zaken uitspraak over 8 dagen. Krankzinnig verklaard. Na. de pauze kregen we voortzetting der behan deling der zaak contra Arnoldus van Th., een verpleegde uit de Hoornsche werkinrichting, die een hem plagende mede-verpleegde 'n opstopper met een heg-schaar had verkocht. Bekl. had hier voor terecht gestaan, doch de zaak was aange houden opdat een onderzoek zou kunnen worden ingesteld naar de geestvermogens van den delin quent. Dr. Mees, zenuwarts en directeur van ,'.Duin en Bosch' 'bracht rapport uit. Hij hadj .geconstateerd, dat bekl. imbeciel is en lijdt aan hallucinaties of waanvoorstellingen. Op grond 'hiervan achtte Dr. Mees hem niet toerekenbaar. De officier requireerde daarop, buiten vervol ging stellen van beklaagde en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van 1 jaari Bij 't kantje af. Daarop stond terecht een 27-jarig bakschipper uit Anna Paulowna, Karei v. E. die op 2 Maart den 32-jarigen H. v. Brederode een steek met een mes in de buik had lgegeven, met gevolg dat een buikslagader en eenige darmen werden doorge sneden. In levensgevaarlijken toestand werd de man naar het ziekenhuis te Helder vervoerd en hij had het te danken aan de bekwaamheid van 'den chirurg en het uitblijven van infectie, dat hij er het. hachje niet bij inschoot. De gewonde^ was zoo iets als stiefvader van het meisje, waar mede beklaagde verkeerde en omdat hij die ver- keering tegenwerkte en den bakschipper dikwerf dwarsch zat, had deze hem ten slotte in een 'Vlaag van drift, terwijl beiden min of meer onder den 'invloed van sterken drank verkeerdden, op een levensgevaarlijken messteek onthaald. Aangezien nu beklaagde gunstig bekend stond en de mishandelde door zijn houding wel aan- -leidihg had gegeven, was de officier bijzonder clement en vorderde slechts 10 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. De verdediger mr .v. Loockeren Campagne sloot zich in zijn pleidooi spontaan bij dit milde requisitoir aan. A (i verten ti^n JANSJE TRIJNTJE, Dochter van K. JONGERT. en I JONGERT—Kooij. Haarlem, 22 Mei 1924. Krocht 6. Ondertrouwd: AR IE SLOT Pz. BASTIAANTJE KOK. Huwelijksvoltrekking D. V. 4Junia.s. Receptie Zaterdag 24 Mei, 46 uur nam. (Zomertijd). Huis no. 320. Broek op Langendijk, 21 Mei 1924. Get. Zijp van Zuidscharwoude zegt dat hij op Jj Dec. werkte aan de toren, en dit touw gebruikt werd voor het ophijsohen van een nieuwe klok j voor de N. H. kerk. Den volgenden morgen toen hij kwam, vond hij het echter afgesneden. De verdediger vraagt wat de prijs van het touw is. Get. antwoordt van ongeveer f 5 per M. "Get. J. Kostelijk verklaart dat door hem het •touw is gevonden in de achterburggracht te Zuidscharwoude achter het huis van Rutsen en Ten geschenke werd gegeven aan de fa. Kramer te Zuidscharwoude waar het ook in beslag ge nomen is. De officier van Justitie zegt dat het hier alleen is de kwestie te bepalen de maat van straf. -Wanneer men deze man gezien heeft, en die ja ren lang eenden en kippen wegkaapt, dan ligt het niet op mijn weg aan te bevelen eön 'com binatie van voorwaardelijke en onvoorwaa,rde- ilijke veroordeeling en vordert 3 maanden gevan genisstraf. Beklaagde die blijkbaar geen meester is over zijn zenuwen krijgt een glas water. Op den 24sten Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- .ra en Grootouders en T. TOL hunne 50-jarige Ichtverseniging f te herdenken. |j| >Ëj Hun liefhebbende Kinderen, 'ÜS Behuwd- en Kleinkinderen, Kg M S. TIMMERMAN. |f T. TIMMERMAN—Ruws. ië NICOLAAS en U ARIE. H Sint Pancras, Mei 1924. Volgende week wordt GEEN ZITTING gehouden. Voor dringende zaken zich te ver voegen bij het Bestuur. 2U.UUÜ Ueeusciij Witte Koolplanten te koop, bij P. TIMMERMAN, Broek ep LftBgeadflk. TE HUUR, hij J. VERBURG, Her- stermeer, Nederborst den Berg. TE KOOP 35000 Winter Roode en 15000 Deensche Witte Eoolplanten. Plukklaar 30 Mei5 Juni. Te bevragen Wed. P. DE GRAAF, Broek op Langendijk. Niet op Zondag. 13 ton. Te bevragen bij C. SCHOT, Zes Wielen, Oudorp, en P. GOOTJES, Sint Pancras. TE KOOP A. BLOKKER, Heer Hugowaard (Noord). gevraagd bij K. Alkmaar. POEZE, Spoorstraat, TE KOOP 10.000 roode koolplanten (Wintersoort), 20.000 Deensche Wit 60.000 Gele (Wintersoort). 5 tot 10 Juni plukklaar. Bij H. DE GRAAF, Broek op Lan gendijk Ne. 289 Niet op Zondag. Denkt U er aan? Vrijdag a.s. 23 Mei OPENING van de Spoorstraat, Oudkarspel. Aanbevelend, COR LAN8EDIJK. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Polder HEER HUGOWAARD brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Jaarlijksche Riet-, Biezen- en Toeterschouw zal worden gehouden op - 27 MEI 1924. - Het Bestuur voornoemd, WIEBE VAN SLOOTEN, Dijkgraaf. P. SCHILDER Jnz., Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Ambacht van Westfriesland, genaamd GEESTMER-AMBACHT, maken be kend dat wegens verbouwing der Spaar- brug over den Raaksmaatsboezem bij de Boterhuizen onder de ge meente Sint Pancras de doorvaart aldaar, vanaf 26 Mei ek. (Maandag avond 7 uur. Nieuwe tijd) tot 29 Mei (Donderdagmiddag 12 uur) gestremd zal zijn. Namens genoemd Bestuur, G. BOS Wi„ Dijkgraaf. S. SCHUITEMAKER, Secretaris. LenHid. Rijwirlijjri ENGELSCHE RIJWIELEN met Dunlopbanden tot fabrieksprijzen. Te voldoen by aflevering f i Later te betalenf J FRANCO en GOED VERPAKT. Vraagt gratis prijscourant No. 400. Tandarts, Bergerweg 16, Alkmaar, tegenover de Ambachtschool. Telefoon 35lij. Spreekuur 10—12, 24 en volgen» afspraak. Voor on- en minvermogei den Maan dags van 26 uur, verlaagd tarief, eventueel kostelooze behandeling.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4