UIT DEN OMTREK D8 misdaad sue teuuien door. Sport en Wedstrijden. Plaatselijk Nieuws. voorbereide overeenkomst. De Belgische ministers en de Italiaansche premier zullen alle mogelijke pogingen doen om onverwijld te komen tot een verwezenlijking van het plan der deskundigen en erkennen, dat het vraagstuk der intergealli- eerde schulden blijft samenhangen met een alge- heele definitieve oplossing van het vraagstuk der schadevergoedingen. Het wachten is nu op het verloop der politieke gebeurtenissen in Frankrijk en Duitsehland. Het is zeer waarschijnlijk, dat aan Herriot de vorming van een nieuw Fransch ministerie zal worden opgedragen. Deze zo uvan Duitsehland in de plaats van de Boer algemeene waarborgen eischen. f In Duitsehland zoeken de midden-partijen naar een gemeenschappelijk program inzake de buiten- landsche politiek. Een nieuw ministerie onder leiding van den tegenwoordigen rijkskanselier Marx is waarschijn lijk. De economische crisis in Duitsehland neemt steeds grooter omvang aan. In het Ruhrgebied staan thans een half milli- oen mijnwerkers en metaalbewerkers op straat. Slechts drie mijnen werken. Reeds verkeert de groote firma Becker "Werke in staat van faillisse ment en schijnt hulp niet meer te baten. Te vreezen is, dat meer ondernemingen ten on der zullen gaan. Het Roemeensche koningspaar heeft een be zoek aan Londen gebracht. De Amerikaansche wetgevende lichamen heb ben zich niet gestoord aan het veto van Presi dent Coolidge en hebben de gratificatie aan oud- strijders doorgevoerd. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio (Woods is afgetreden. Zeer waarschijnlijk staat dit in verband met het uitsluiten van Japansche emigranten uit Amerika. De Tsjecho-Slowakij- sche minister van buitenlandsche zaken Benes bracht deze week .een bezoek aan Mussolini, om tot een verdrag tusschen beide landen te komen. Het geschil tusschen Rusland en Duitsehland, ontstaan door de huiszoeking in het gebouw der Russische handelsdelegatie te Berlijn, is nog steeds niet bijgelegd. De verschillende vliegtochten om de wereld •worden voortgezet. De Amerikanen zijn in Japan aangekomen, de Franschman d'Óisy heeft de tocht bijna volbracht en de Engelschman Maclaren zit in Calcutta op een nieuwe machine, de derde te wachten. ST. PAN1CRAS. Weerom valt er in deze week een 50-jarig Huwelijks jubileum te vermelden. Thans van den heer A. Ruis en Echtgenoote. 24 Mei a.s. is den dag der herdenking. ST. PANGEAS. Mag het faillissement voor vélen de verschrik king verloren hebben, doordat men maar al te vaak ziet dat bij een uitkeering van soms 4 pcL al kan worden volstaan en de gefailleerde waer op denzelfden voet kan doorgaan, voor anderen daar entegen is het soms oorzaak, waarschijnlijk door de vrees, dat de geleden schade tien koste van aJles weer spoedig ingehaald zal worden, dat zij hun werk niet meer aan een gefailleerde op|- IX. DE MOORDENAARS VAN FUALDÈS. (1817). Het proces tegen de daders van den moord op Fualdès neemt in de geschiedenis der Fransche rechtspleging de plaats in van een der, zoo niet het klassieke voorbeeld van een geruchtmakend pro ces. Toch was deze cause célèbre geenszins van ingewikkelden of mysterieusen aard, en bood zij geen bijzondere complicaties of sensationeele ont hullingen. Integendeel, eigenlijk reeds enkele uren na den moord waren de schuldigen ontdekt, wat niet verwonderer kan, omdat zij met dusdanige on voorzichtigheid handelden, dat zij een al te groo- ten wissel trokken op de stilzwijgendheid, die zij meenden zich in eigen omgeving te hebben ver zekerd. Waar deze ontbrak, waar onverwachte ge beurtenissen het stilzwijgen bemoeilijkten, kostte het der Justitie niet veell moeite om de daders te vatten. Zij had ziende blind en hoorende doof moeten zijn, ware zii daarin ditmaal niet geslaagd. Een klein stadje in het zuiden van Frankrijk, ge naamd Rodez, mocht begrijpelijkerwijze in op schudding komen door dezen moord op een zijner aanzienlijkste inwoners noch de omvang, noch de aard van het misdrijf waren zoodanig, dat de belangstelling van geheel Frankrijk (en dat in die dagen, dat de verbindingen moeilijk, het couranten-', nieuws schaarsch was), door het feit zelf wordt gemotiveerd. Dat het proces tegen de moordenaars van Fu aldès deze belangstelling had, de geschriften uit dien tijd zijn daar om het te bewijzen; teekenin-1 gen, die op de voornaamste momenten van de zaak betrekking hebben, onderschrijven het. Deze ui tingen van belangstelling waren op haar beurt werder het gevolg van de raadselachtige houding, gedurende de verschillende instanties van dit ge ding, van een der vrouwelijke getuigen, die zoo doende meer de aandacht trok dan het proces zelf. Vooral zij is het geweest, die de spanning „erin heeft gehouden", niettegenstaande reeds van den aanvang af de aanwijzingen tegen de beklaag den dusdanig sterk waren, dat haar getuigenis overbodig kon heeten En nu nog, na ruim honderd jaren, hangt er een sluier over haar persoonlijkheid Kan men zich nog de vraag stellen of zij een volleer ie comediante was en als zoodanig optrad, dan wel in werkelijkheid een vervolgde, die ondanks alle haar aangeboden bescherming, vreesde voor het verbreeken van den eed, op het üjk van het slachtoffer afgelegdl Rodez, de hoofdstad van het departement der Aveyron, is een klein stadje, geheel in het zuiden dragen. Soins. is ook medelijden met arme gedu peerde inwoners daarop van invloed. Dezer dagén zag een faillieten metselaar zichi een in uitzicht gesteld werk ontzegd, terwijl Rem de inschrijving voor weken werk niet werd toegestaan. Pijnloos Scheren. Vdór het inzeepen éérst de baardoppervlakté ste vig inwrijven met een weinig Pnrol. Hierdoor laat zich de meest gevoelige huid volstrekt pijn loos scheren. Purol in Doozen van 30, 60 en 90 ct., bij Apoth. en Drogisten. Vraag meteen bij hen de gratis Handleiding over Pijnloos Scheren.- NOORBSCHARWÜUDE. D:. T. S.. Morgen, Zondagmiddag zal op het D.T.S.-ter rein een mooien wedstrijd plaats hebben. Het sterke elftal van Rood Wit 1 van Alkmaar zal om 3 uur spelen tegen D.T.S. 1. Gezien het feit, dat D.T.S. 1 den laatsten tijd in uitstekenden vorm is, zullen ze tegen het sterkere elftal van Rood Wit zeker geen slecfht figuur maken en belooft het stellig een spannenden strijd te wor den. "Na, deze match komen de populaire vetera nen in 't veld, om elkaar de eer van de overwin ning te bevechten; we zijn benieuwd...? Gedurende de wedstrijden zal opgewekte mu ziek van de Gebr. Dekker over het terrein weer klinken; een consumptietent voor het verkrijgen van verfrisschingen is aanwezig etc. etc. Al' met al belooft het een gezelligen middag, waarvoor zeker veel belangstelling zal bestaan. (Zie de annonce in dit blad). ZUIDSOHARW OUDE. We vernemen, dat uit 28 sollicitanten door B. en Wde volgende aanbeveling voor gemeente secretaris is opgemaakt: 1. Teer, gemeentesecr. te Nederhorst den Berg en 2. C. A. Berkhouwer klerk ter gemeente-secretarie' alhier. Nieuwstijdingen Mr. P .J. Troelstra. f j i De heer Troeistra vertoeft om gezondheids redenen buitenslands en kan dus de zittingen der Kamer niet bijwonen. Brutale dieven. Dinsdagmiddag kwamen in de juwelierszaak van den heer B. op de Plaats te Den Haag, twee Fransch sprekende heeren binnen, die eerst ge durende een kwartier voor de étalage hadden staan kijken. Zij vroegen den winkelier eenigjei bóordenspelden te mogen zien, die in de étalagie uitgestald waren. Toen de winkelier het ge vraagde niet spoedig genoeg kon vinden, werd door een der heeren gevraagd, of hij het bedoelde stuk even aan mocht wijzen. De winkelier had daar geen bezwaar tegen en de vreemdeling bukte zich om in de étalage te kijken. Terwijl (Je win kelier zijn aandacht op1 het aangewezen stuk ge vestigd had, heeft de vreemdeling kans gezien om een standaard met 5 brillantringen uit de étalage weg te nemen. Zij boden den winkelier hun excuus aan voor de veroorzaakte moeite en van Frankrijk, tegen de Spaansche grenzen, aan Oudtijds was het gescheiden in twee deelen: de Bourg en de Citê In dit laatste gedeelte, voor ons verhaal slechts van belang, was de Rue des Heb domadaires, vroeger bewoond gelijk haar, naam aangeeft dooi vredelievende geestelijken, een hoofdstraat, die intusschen gedurende de Revolu tie tot een der slechte kwartieren van het rustige stadje was geworden. Van deze straat leidde slechts een korte wandeling naar de voornaamste der overgebleven poorten en naar buiten de wal len. Daar begon de weg langs het riviertje de Aveyron, naar het nabijgelegen plaatsje Monastère. Diverse late voorbijgangers zagen op den avond van T9 Maart 1817 bijzondere dingen in de Rue des Hebdomadaires en op den weg vandaar naar bui-< ten. De een had verdachte individuen op wacht zien staan vooor het Hotel des Princes; een ander bad fluiten gehoord op een wijze als waardoor men onderling teekenen geeft; meerderen waren een aantal personen tegengekomen, die in een zak iets blijkbaar zwaars flroegen, en die bege leid werden door een buitengewoon grooten man, die een geweer met den tromp naar beneden droeg Weer een ander, een tuinman, geheel aan den bui tenkant der stad wonend, had deze individuen, die het zware voorwerp droegen, langs de rivier zien voortgaan en afdalen langs een steil pad. Geheel andere personen uit Rodez hadden op denzelfden middag van 19 Maart den heer Fualdès, magistraat zoowel onder Republiek als onder het Keizerrijk' en sedert korten tijd in het ambteloos leven getre den, op de marktplaats in gesprek gezien met den heer Bastide Gramont, beiden tot de voornaamste bewoners van Rodez behoorend en onderling ver want. Zij hadden Fualdès tot Bastide hooren zeg gen: „Zoo wilt gij u dus van uw verplichtingen afmaken", waarop de ander had geantwoord: „dat zullen wij hedenavond wel bespreken." Alles klei ne en op het eerste oog onbeteekenende voorvallen, die de betrokken personen zich zouden hebben ontgeven, ware er niets bijzonders gebeurd. Doch in den heel vroegen ochtend van 20 Maart vond een der vrouwen uit het nabijgelegen Monastère bij het molenrad het lijk van een man, goed gekleed, hetwelk al spoedig herkend werd als te zijn dat van Fualdès Het gerecht werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse; de mare ging door het kleine stadje. Ieder had zijn veronderstellingen, maar bijna alle deze gingen de richting van de Rue des Hebdomadaires uit en wel in het bijzonder naar een huis, bewoond door het gezin Bancal. Want dit stond te Rodez in 1817 zeer slecht aan geschreven; men erkende het algemeen als eene woning, waar samenkomsten van verdachten aard werden gehouden; men kende het huisgezin, be staande uit man, vrouw, een volwassen en slecht oppassende dochter en drie kleine kinderen, alle mogelijke ondeugden toe. Toen op den nabij 'gele gen hoek een stok met gouden knop, die van den gingen onder voorwendsel van geen keus te kun nen maken heen. Eerst Woensdagmorgen, nadat bekend geworden was dat vermoedelijk dezelfde twee individfuen in Rotterdam dezelfde truc uitgehaald hadden, werd het gestolene gemist. De verkoopswaarde van de ringen met steenen bedraagt ongev. f 3500. Het geheele geval heeft zich binnen vijf mi nuten afgespeeld. Vermoedelijk zijn de dieven naar Amsterdam vertrokken. In de koperpletterij „De Vlijt" te Apeldoorn- is een vliegwiel uit elkaar gesprongen. De stuk- leen van het gevaarte, dat een middellijn had van Jo^/n M- en eenige duizenden k.g. zwaar was, vlo gen door de muren en het dak heen. De machinist J. Veldman werd aan hoofd en handen verwond. De aangerichte verwoestingen aan het ge bouw zijn oorzaak, dat het bedrijf eenige weken zal moeten stil liggen. J. de J. bestuurder van een autobus van den dienst RotterdamHeerjansdam wilde in de Ro- sestraat te Rotterdam uitwijken voor twee honden '.die voor de bus liepen. Een van de dieren kwam niettemin onder de bus met het gevolg, dat deze kantelde en omviel. De bus kwam in haar val 'tegen een straatlantaarn, die afbrak. Van de groo- .tendeels vernielde bus braken eveneens alle ruiten. Van de inzittenden werden door glasscherven enkele personen gewond. Toen het ongeluk gebeurde, reed de 12-jarige A. B. uit den Hillevliet, op zijn fiets achter de autobus. Hij wilde nog uitwijken, doch werd door de omvallende bus getroffen. Deze jongeD is met een groote scheurwond aan de linkerknie en een kwetsuur aan de rechterknie in het zieken huis opgenomen. 1 INGEZONDEN Geachte Redactie. Er is een gezegde dat luidt: Als men met pek begint te smeren, wordt men er veelal zelf door besmet. En dit Ran in zake de actie der S.D.A.P. in de laatste dagen ten volle beaamd worden. In de eerste plaats die S.D.A.P. zelf, die als eerstdaags blijkt, dat haar streven nutteloos is gefweest, weer tehvolle de algemeene verschijnselen demonstreert, namelijk wel afbreken, doch niet opbouwen. Want door uw oorrespondent terecht opgemerkt, voor veleD is het onbegrijpelijk waarom iemand, die voor de gemeenschap zijn krachten geeft tot voldoening van allen, lastig gevallen moet worden. Want het ging hier niet om der waarheid wille, doch enkel een blindelings willen. Dit is echter niet vreemd als men de stuwkracht dezer actie ana- liseert. Men komt dan als van zelf tot den hjeer De Vries, en als men nagaat dat deze heer 'in een tijdvak van ongeveer een jaar tot die Verschil lende partijen heeft behoort, dan weet men zeer' spoedig de oorzaak der woeling. Thans is ge noemde heer voor den drang bezweken en heeft te kennen gegeven dat zoolang hij S.D.A.P.er is, geen candidatuur voor de Vrije partij zal aan vaarden. Doch ook dat schrijven kenmerkt zich door woeligheid. Want de uitdrukking „zoolang ik S-D.A.P.er ben", duidt weer op spoedige uit treding. De actie der S.D.A.P. is hierdoor 'in; een ander stadium gekomen, n.l. dat een automa tische' overzetting van den raadszetel heeft afge daan, doch afkeurenswaardig blijft ook thans haar heer Fualdès afkomstig bleek, werd gevonden, na men de verdenkingen vaster vorm aan. 1 De commissaris van politie, die zich met het voorloopig onderzoek belastte, vond echter aan vankelijk niets. Niettegenstaande het huis van Ban cal op dien 20sten Maart gesloten bleef, terwijl men toch de bewoners in den tuin, die naar de nabij zijnde rivier leidde, zag spoelen en schrobben. Hij hoorde ook niets van de praatjes, die ér door de stad liepenlater bleek, dat hij niets wilde hooren. Want in de Rue des Hebdomadaires waren de tongen los genoeg; men vertelde er elkander' zonder omwegen hoe de moord geschied was; gaf bedekt te verstaan ,wie er bij betrokken waren, maar men noemde niet alleen den naam van Ban cal en zijn vrouw, niet alleen die van Colard en een zekere Anna Benoit die er als bovenburen z.g. als man en vrouw leefden maar men wees vrij duidelijk in de richting van Bastide Gramont, den geachten en gefortuneerden ingezetene. Reeds zijn gestalte gaf tot die verdenking aanleiding, want slechts een man als hij, ruim vijf voet lang, kon in het nachtelijk duister door een ieder als een halve reus worden herkend. Toen tal van getui gen hunne verklaringen bij den rechter van in structie kwamen afleggen, verkreeg de verdenking- tegen Bastide zoodanigen vorm, was hij door zoo-i velen als de man met het geweer herkend, dat men tot zijn arrestatie kon overgaan. Te gereeder was daartoe aanleiding, omdat hij ontkende in den morgen van 20 Maart reeds vroegtijdig ten huize van Fualdès zijn geweest, er in papieren en bureau te hebben rondgesnuffeld, terwijl toch niet, alleen verschillende voorbijgangers hem daar bin nen hadden zien gaan, maar de verklaringen van de gedienstigen binnenshuis te pertinent en eens luidend waren om er geen geloof aan te hechten; Door een toeval werd Bastide's zwager, nauwer nog dan hij verwant aan Fualdès, een zekere Jau- sion, wisselagent ter plaatse, eveneens in de ver denking opgenomen. Als bij toeval, omdat de knecht van den vermoorde slechts terloops ver meldde ,dat Jausion vrij spoedig na het bekend worden van den moord in het huis was gekomen;- bij gebrek aan een sleutel het bureau had open-» gebroken, en zich niet alleen een som gelds, maar ook papieren had toegeëigend, terwijl hij den knecht stilzwijgen had bevolen. Jausion verklaarde zijn optreden met te verwijzen naar de nauwe verwantschap tusschen hem en Fualdès, en te be weren ,dat hij de belangen van de nagelaten betrek-! kingen van den vermoorde wilde behartigen. De manier waarop dit door hem was geschied, was zoo eigenaardig, dat men in Rodez zelf, waar Jau-f sion toch een man van invloed was, niet aarzelde omtrent zijn schuld. De vrouwen van Bastide en Jausion werden in de arrestaties betrokken, en eveneens in verzekerde bewaring gesteld. Zij be hoorden allen tot denzelfden kring, waren onder-, ling door huwelijken verwant; zij waren de nota-f beien van Rodez, tegen wie een ieder opzag I iWjordt vervolgd. actie nog. Beter was hej: de wonden in eigen boezem eerst te genezen. Zoolang in de veenderij, al is het dan met haij werken, een weekloon van f20 a f 24 kan verdient worden en de voormannen der S.D.A.P., waaron der ook de heer De Vries, aan 't werkvolk qet loon van f18 aanbieden, zoolang voormannen tot schade der organisatie werkmenschen in dienst nemen, en evengoed laten stempelen, waaraan het eigen voordeel niet vreemd is, zoolang men nifej eerst zijn bqst doet door eigen voorbeeld, dg mensehen wat meer met hun bestaan te vredpu te maken, en steeds het zaad der ontevredenheid tracht uit te strooien, dan komt het iemand priori over de lippen: „Dokter^ genees eerst zelf." 1 - "Wanneer dan dezelfde persoon zeer naief zegt; „Ik kruip als 'tware door de wetten heen," daar mee bedoelende, dat Van Kampen toch moet val- len, een uitdrukking die de bekwaamste jurist niet durft te uiten, dan verwondert het, dat der- gelijke personen zich geroepen achten leiding te geven, en op den koop toe iemand anders beschut digen, dat hij den raadszetel uit ijdejlheid heeft geambieerd. Dit alles, M. de Red., kon uw oor. respondent onder de gewone correspondentie niet plaatsen, omdat die de objectiviteit heeft te te- trachten, doch ik vond deze feiten van dien aard Rat ik kenbaarmaking gewensch't achtte, opdai bij de komende verkiezing men geen kat in der zak koopt. U M. de Red. dankend voor de verleende plaats ruimte. (Hoogachtend, J. B. Slapeloosheid. Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, 'Examenvrees. Gebruik hiertegen de zenuwstillen- de en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtablet ten. Koker 75 cent. Bij Apoth;. en Drogisten, Per Telefoon Gisteravond is te Bergam, nabij het station Zwolle een ernstig ongeluk gebeurd met den ge detineerde T. Halbersma, die door een rijksveld wachter naar Leeuwarden zou worden overge- Tracht. Waarschijnlijk door het raampje van de W, C. sprong hij uit den trein, tengevolge waar van het rechterbeen werd afgereden. Hij bekwam bovendien een inwendige breuk en een hoofd wonde en bleef op de plaats dood. van h de au Predikbeurten tijd c, lofj HERV. GEMEENTE' OUDKARSPEL. Zondag 25 Mei 9.30 vooïm. Ds. G. de Leem, Onderwerp Vriendschap GER, KERK NOORDSCHARWOUDE. Zondag 25 Mei 9.30 voorm. en 4 uur Ds. J. Gillebaard. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE, Zondag 25 Mei 10.30 uur v.m. Ds. Staal. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 25 Mei 10.30 voorm. (nieuwe tijd) Ds. J. J. van Meurs. CHR. GER. GEM. BROEK OP LANGENDIJK Zondag 25 Mei 9.30 vm. en 2.30 n.m. Leesdienst DOOPSGEZ. GEM. BR. OP LANGENDIJK Zondag 25 Mei 10.30 v.m. (nieuwe tijd) Ds, Arn. de Jong. NED. HERV. GEM- BR. OP LANGENDIJK' Zondag 25 Mei 9.30 v.m. Ds. J. Kooij, H. Doop] nam. 6 uur Ds. J. Kooij, (afscheid). GER. KERK BR. OP LANGENDIJK. Zondag 25 Mei voorm. 9.30 en nam. 2.30 Ds. R. W;. de Jong. NED. HER-V. KERK ST. PANCRAS. Zondag 25 Mei voorm. 9.30 (o.t.) Ds. Verwaal Alkmaar, 'snam geen dienst. GER. KERK SINT PANCRAJS. Zondag 25 Mei 10.30 v.m. en 3.30 n.m'. Preeklezen o& h< GER. KERK HEERHUGOWAARD. Zondag 25 Mei 10.30 v.m. Ds. Fernhjout vai St-. Pancras. Bediening H. A. 3 uur nam. Ds. Fernh'out. Nabetrachting. Wagonladingen BROEK OP LANGENPIJK. Zaterdag 17 Mei 1 Dinsdag 20 Mei '1 Donderdag 22 Mei 3 Totaal 5 WARMENHUIZEN. Vrijdag 23 Mei 1 wagon. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER' GROENTEMARKT- Niets ontvangen. NOORD ERM ARKTBOND 24 Mei 1924. 2800 kilogram uien 2.102.50, 1700 kilogra»! peen 0.10 11 ALKMAARSCHE EXPORTVEJLING- 23 Mei 1924. f Asperges dikwit 0.460.59 asperges blauv.e 1 0.280.40 per bos, prei 4.308.20 per 100 bos- bloemkool 20.40.per 100 stuks, rabarber 4.309.80 per 100 bos, radijs 0.803.20 per 10" bos, wortelen 9.6013.per 100 bos, uien 6.10" 7.per 100 K.G. spinazie 1.11.60 per lM 'Kg., kropsla 2.801190 per 100 stuks, witlof 8 .15.per 100 K.G. raapstelen 0.40—1)0' *per 100 bos. I 1 ALKMAAR. 23 Mei 1924. t 171 Stapels, 163894 Kilogrammen. Fabriekskaas. Kleine met merk f 42.-1 zond. merk f 38.Commissie met merk f 40.— Boerenkaas. Kleine met merk f 43.50, zon der merk f40.Commissie met merk f 444.— Handel goed.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2