Het laat zich denken, dat ook de arbeiders in deze streken daarvan den terugslag ondervon den; in de wintermaanden heerschte dan ook groote werkeloosheid. De oorzaak der vrijwel volkomen waardeloos heid der producten was voornamelijk te zoeken in de geringe behoefte die daaraan bestond, zulks in verband met den zeer ongunstigen stand van zaken in Duitschland, met welk land een eenigs- zins geregelde en winstgevende handel dan ook onder geen omstandigheden kon worden gevoerd. Bij het afloopen van het oude seizoen, ongevejar einde April, was de toestfend in den groentenhan- del dan ook verre van rooskleurig te noemen.: Gelukkig ving het nieuwe seizoen, dat ongeveler hall Juni begint, iets beter aan en die betene toe stand heeft zich tot het einde van 1923 vrijwel .gehandhaafd. "Weliswaar kon van hooge prijzen nog niet gesproken worden, doch het bedrijf kon weer als eenigszins loonend worden aangemerkt, zij het dan ook ten koste van zeer lange arbeids dagen, die door de kleine tuinders moesten wor den doorgemaakt, terwijl de arbeiders zich met lager loon tevreden moesten stellen. De producten uit deze streken worden hoofd zakelijk verhandeld aan de veilingen te Broek op Langendijk, Noord-Seharwoude en Warmenhuizen De omzet aan deze veilingen in Januari 1924 bedroeg te Broek op Langendijk f474.146.76, te Noordscharwoude f410.497.76 en te Warmenhui zen f 175.946.45vergelijkt men nu deze omzet cijfers met die van de overeenkomstige maand in 1923, dan kan men zich eenigszins een voorstel ling maken van de absoluut onvoldoende prijzen, welke in de wintermaanden van het vorige jaar .voor de producten werdpn verkregen. Door de Directie der Nederlandsche Spoor wegen werd, mede op aandrang onzer Kamer, tot leniging van dien noodtoestand zooveel mogelijk bijgedragen, doordat voor de maanden Januari "Februari en Maart eenigszins verlaagde tarieven voor het vervoer der tuinbouwproducten wer den berekend. De toestand in de tuindersbedrijven bezuiden Alkmaaer en langs de duinstreek, was over het algemeen ongunstigde voornaamste artikelen zijn daar wel de aardbeien en de boonen en d|e oogst van deze beide producten mislukte vrijwel Volkomen. Slechts de bollenkweekerij, die teyens in die streken beoefend wordt, maakte een gun stige uitzondering; de toestand daarvan mocht als ■goed worden beschouwd. ALKMAARSCHE SNUIFJES HOE DAT TE KALME. VROEG MALLE SAIME Er wordt in dezen tijd aliervreeselijkst in Alk maar gearoeid aan de verbetering van het straat verkeer. i Ongeveer op dezelfde manier als de slimme dienstmeid, die eerst stof afneemt en dan het tapijt gaat schuieren. De oude verkeerswegen, die niet voldoen, moe ten met handen vol geld verbeterd worden en waar men 't in de hand 'heeft om zooveel te ver-I breden en te verbeteren als men verkiest, gaat men 't terrein weer verkoopen voor de oprichting van fabriek en pakhuizen, die op de meest onzin nige en-het-verkeer-belemmerende-wijze worden neergeplant. Adres aan den Doelenkluft en omgeving. jMaar afijn, wat de Heeren wijzen, moeten de boeren prijzen S Erger nog is, dat verkeerswegen,, waar de aan den weg staande huizen voorkomen in het uitbrei dingsplan der gemeente en bij eventueele afbraak minstens i meter 70 achteruit moeten worden ge bouwd, met 'n paar weken arbeid op de meest rationeele manier, zouden kunnen worden ver breed. Als 't maar werd gedaan, maar ze doenen het lekker niet! Ik bedoel de N.L.-Singel bij de voormalige zacht en kalm, na langdurig minimum lijden, aan verval van krachten, in September van het jaar 192,3 overleden Stoomtram HaarlemAlkmaar. Het is nu 8 maanden geleden, dat de begrafenis van dien stoomtramdienst in alle eenvoud en stilte plaats had, maar nog altijd liggen daar rails in den groond te verroesten, nog altijd prijkt daar bet smerige, van saggerijn groen uitgeslagen hek langs den waterkant, tot ontsiering van dit zoo pittoreske Singelgedeelte. Nog altijd zijn de boomen niet verplaats, nog altijd geen grasrand aangebracht, nog altijd loopen de bewoners, als ze na een huishoudelijke ruzie nijdig de deur uitrennen, gevaar verpletterd te worden door een voorbijrijdende autobus of 'n ki- lometer-vretenden motorrenner. Want door de opheffing van de stoomtram is het autobuS-verkeer sterk toegenomen. Er rijden nu geele auto-bussen op Heiloo en Limmen groene dito op Beverwijk en roode op Haarlem straks komen er nog zwarte dito bij om de passagiers, die in de geele, groene en roode koekblikken tot gehakt of plumpudding zijn verwerkt, naar het kerkhof te expedieeren. Al deze bussen, ik geef den chauffeurs gaarne 6e eer ,dat ze de meest mogelijke voorzichtigheid» betrachten, terwijl onze Commissaris een strenge contróle laat uitoefenen, hebben thans tot stand plaats gekregen de Nieuwlander-Singel bij de Heilooërbrug en is het dus een dringende eisch voor de veiligheid en verkeersverbetering, dat de Nieuwlander-Singel daar verbreed wordt. Wat nu zonder buitensporige kosten kan geschieden door opruiming van de nuttelooze en hinderlijke raus, verplaatsing van de boomen naar*de waterzijde «1 opruiming van het de mooie omgeving ontsie rende houten tramhek. 'Natuurlijk bewonder ik de activiteit van het ge meentebestuur Ik juich het toe met de fraaiste tonen, die mijn nobele schapenbas kan voortbren-i &en, dat men na lang gepraat en diepzinnig be mad besloten heeft op enkele gevaarlijke punten waar de belastingbetalende burgers bijzonder ge makkelijk en zonder groote kosten om zeep ge bracht kunnen worden, verkeersspiegeltjes aan te brengen, verkeersspiegels, zoo practisch gefabri ceerd, dat ook de verwaaide en verwaarloosde bui- tenlandsche touristen en andere vreemdeling zich daarin zullen kunnen scheeren of het haar ondu-, leeren, maar ik noem 't toch wel 'n beetje mal dat 'a toestand, als hier boven dooï mij gesigna-i leerd, die zóo dringend verbetering behoeft, na 8 maanden nog steeds bestendigd blijft. WEER 'N NIEUWE MERKWAARDIGHEID. Het is aan den Z.Ew. Heer Pastoor van de St.' Jozefsparochie te danken, dat in onze dierbare gemeente weer 'n nieuwe merkwaardigheid is ont dekt. Deze actieve Herder heeft in het N. H. Dag blad in 'n lang niet malsch ingezonden stuk de aandacht gevestigd op 'n woekeraar, 'n geldschie ter, 'n vampyr, zooals Z.Ew. het krachtig noemt, die van in geldnood verkeerende stumpers, door hem financieel zoogenaamd geholpen, 45 pCt. rente neemt. Naast de kaasmarkt, het stadhuis en gemeen telijk museum, de diaconie ,de huizen van zessen en van achten, de Bruinvis- en de Nieropkamer en het Wildemanshofje, kunnen wij den vreemdelin gen nu ook toonen een origineele woekeraar, een moderne haspagon. 1 Op commando van den explicateur, aangesteld door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, gaat hij woekeren en schrapen. Grimmig lachend laat hij de door woekerrente verkregen goudstuk ken door de magere grijpvingers glijden. En als dan de gids hem met zijn stok in 'n zeker niet te noemen lichaamsdeel prikt, springt- hij woest overeind, graait met zijn wel 10 centi- miter te lange vingers door zijn ruige peper-en- zout-kleurige ragebol 'en vertoont door de afgrij selijkste spiervertrekkingen van zijn lugubere tro nie, de afschaduwing van de helsche smarten, die hem eenmaal, tot straf voor zijn zdndige hebzucht, in de eindelooze eeuwigheid zullen folteren en pijnigen. 4 SNUFFELAAR. N1EU STUDIN05EN De Koningin en de ex-Keizer. x Als een sprekend staaltje van de manier, waar op sommige Amerikaansche bladen uit Europa worden voorgelicht, vertalen wij onderstaand schoons, dat door den Haagschen correspondent van de „Chicago Tribune" aan zijn blad gezon den is. 1 Als titel voert het bericht: „De exKeizer be zoekt de orchideeën-tuinen." „Ex-Keizer Wilhelm heeft gisteren een lan gen auto-tocht gemaakt om de beroemde or chideeën-tuinen van Nederland te bezoeken. Een klein escorte van Nederlandsche gendar men vergezelde hem. „Dit uitstapje had eigenlijk de volgende week zullen plaats hebben, maar de orchidee ën zijn deze week uitgekomen en bovendien had koningin Wilhelmina aan de plaatselijke autoriteiten doen weten, dat zij de volgende week naar de bloemen zou komen kijken. Ten einde een ontmoeting tusschen koningin en ex- keizer te voorkomen, hebben de autoriteiten aan dezen laatste gevraagd zijn uitstapje deze week te maken, want een ontmoeting tusschen ko ningin en ex-keizer zou verkeerd uitgelegd kun nen worden door de anti-Duitsche Nederlan ders, die heel graag hun gast vanDoorn weer, kwijt zouden wezen." Wat zoo'n onschuldig bezoek aan de bloeiende Betuwe toch nog een hooge politiek kan verbergen Een avontuurlijke tocht. Aan de halte SeppeBosschenhoofd stapten 4 reizigers op wel zeer verdachte wijze, aan den verkeerden kant uit den trein, waarop ze het on middellijk op een loopen zetten en zich in de nabijzijnde bosschen verscholen. Natuurlijk wekte deze vreemdsoortige handelwijze gegronde arg- waan, dat men hier niet met gewone reizigers te doen had. Direct werden dan ook de marechaus sees te Roozendaal telefonisch en de rijksveld wachter te Zegge met het raadselachtig geval in kennis gesteld, die spoedig ter plaatse kwamen om zoo noodig een klopjacht te houden. Het vier tal werd dan ook binnen niet al te langen tijd door de vertegenwoordigers van den Heiligen Herman dad aangehouden, die de „verdachte vreemdelin gen" meevoerden naar de marechaussee-kazerne te Roosendaal. Uit het ingesteld onderzoek bleek echter intus schen, dat het gezelschap niet zoo gevaarlijk was' als waarvoor men het had aangezien, en dat deze reizigers zich slechts schuldig gemaakt hadden aan een ontduiking der reiskosten. Zij hadden gereisd zonder plaatsbewijzen en zagen op tegen de risi co de controle te Roosendaal te passeeren, waarom zij aldus den trein waren ontsnapt. Natuurlijk werd proces-verbaal opgemaakt. De student als varken. Zondag bevond zich in de St. Hippolythuskerk tei Delft een besochenken student. Het sujet, dat zich met zijn wandelstok en roode roos op, zeker in de kroeg waande, stond in een van de voorste ban ken te gesticuleeren en te raaskallen, juist terwijl de H. Communie werd uitgedeeld.. Een paar ge- loovigen trachtten het heerschap tot bedaren te brengen. Den kerkknecht gelukte het eindelijk hem met een zacht lijntje uit het gebouw te krij gen. In het portaal stond hij met zijn dronken gezicht nog wat te schimpen op de ceremoniën, doch daar werd hem door een pootigen kerel duidelijk gemaakt, dat wat in een studentenkroeg geoorloofd is, nog geen pas geeft in een kerkge bouw. Met een breeden zwaai vloog de Minerva- zoon het kerkplein op, om te ervaren, dat daar de steenen ook hard zijn. CRIMINEELE STATISTIEK- Aan de dezer dagen verschenen Crimineele Ssta- tistiek over 1922 ontleenen wij het volgende: Het aantal veroordeelingen respectievelijk ver oordeelden in het jaar 1922 bedraagt 19.901 en 18.773. Dat der recidivisten zonder provinciale en plaatselijke belastingovertreders en smokkelaars resp. 7558 en 6831. Voor 19211 waren deze cij fers 21.164 en 19.903; 7690 en 6945. Relatief uit gedrukt zijn deze cijfers berekend per 100.000 in woners, resp. 28.3, 26,7; 10,7 en 9,7. Voor 1921 resp. 30,6, 28,8, II,I en 10.0. In het algemeen is het jaar 1922 dus gunstiger dan het vorige. Bij de speciale delicten trekt het de aandacht dat de veroordeelingen wegens economische delic ten wederom zijn gedaald en wel voor eenvoudigen diefstal van 59.5 op 43,2, voor verduistering van 16,7 op 13,8, voor heling van 10,3 op 5,9 per 100.000 inwoners. Mishandeling, bedelarij en land- looperij en provinciale plaatselijke belastingover tredingen daarentegen zijn gestegen van resp. 46,2 10,9 - en 24,3 tot resp. 48,6, l3,5 en 35,8 pe* 100.000 inwoners. Uit een verdeeling der veroordeelden (wegens misdrijf en Rijksbelastingovertredingen) naar pro vincies waar de feiten werden gepleegd, blijkt, dat de criminaliteit in alle provincies is gedaald, be halve in Drente, waar zich een geringe stijging voordeed. Van de opgelegde straffen waaronder de voor waardelijk opgelegde zijn begrepen, daalde de ge vangenisstraf van 46.3 op 40.5,de hechtenisstraf steeg van 4.0 op 5.2, de geldboete van 47,1 tot 51,9 per 100 .veroordeelingen. Relatief is het toepassen van voorwaardelijke gevangenisstraf in 1922 toegenomen en wel voor straffen van 1 maand tot 1 jaar van 23,2 tot 25.0 voor straffen van minder dan een maand van 8.1 tot 17.2 per 100 veroordeelingen tot gevangenis straf in die beide groepen. Ook bij de militaire rechtspraak is de voorwaardelijke veroordeeling tot gevangenisstraf gestegen en wel van 12,6 in 1921 tot 22,2 in 1922. Omtrent den afloop der gevallen van voorwaar delijke veroordeeling valt op te merken, dat die bij misdrijven voor 93.4 pCt. gunstig was, bij overtre dingen van 81.3 pCt. Het totaal aantal schuldigverklaringen wegens kantongerechtscriminaliteit bedroeg in 1920 249,705, in 1921 240,208, in 1922 242,872. Het is dus in 1922 weer gestagen met 2664. Waarschijn-, lijk is dit te wijten aan inhaling van achterstand. Door den militairen rechter werden wegens com mune delicten uitgesproken in de jaren I9201922 resp. 1127, 252 en 137 veroordeelingen. Wegens militaire delicten resp. 1683, 784 en 420. Volgens opgave van hét Departement van Oorlog was de gemiddelde legersterkte in 1921 21883 in 1922 20821 man. Terwijl dus de legersterkte in 1922 afnam met ongeveer 5 pCt. verminderde de crimi naliteit met ongeveer 46 pCt. Wegens overtredin gen werden door den militairen rechter in dezelf de jaren uitgesproken 1846, 970 en 893 schuldig verklaringen. i Het aantal levensberoovingen door misdrijf be droeg in de jaren 1920-—1922 achtereenvolgens 73, 58 en 72. BUITENLAND Verspreiding van nachtegalengezang. Het gezang- der nachtegalen is Maandagavond met goed gevolg draadloos verspreid. Het geluid werd opgevangen door een microfoon, die in een tuin, in de bosschen van Surrey gelegen was ge plaatst en waarheen de vogels werden gelokt door de zachte tonen van een violoncel. Verscheidene nachtegalen komen geregeld in dezen tuin en hun gezang werd duidelijk gehoord door meer dan een millioen luisterenden over geheel Engeland en vele Noordelijke en Westelijke gedeelten, waar de vogel nooit werd aangetroffen. 4 Het geluid werd eerst naar het station te Lon-i. den overgebracht en vandaar naar de stations in de provincie doorgegeven. Het gezang werd ook te Parijs en elders gehoord. Dronken ganzen. lEenige dagen geleden zagen jagers, die hun werk verrichtten in een moerassige streek, dicht bij Council Bluffs in den Amerikaanschen staat Iowa, tot hun verbazing een grooten troep wilde- ganzen, die zich op de zonderlingste manier aan? stelde. De dieren, gewoonlijk zoo buitengewoon schuw en voor den mensch heel moeilijk te be-, naderen, namen op de komst der mannen niet alleen niet de vlucht, maar huppelden, op rare, onhandige manier over den grond, tolden in het rond, stonden rpoeiz'aam weer op en lieten zich net zoo gewillig bij den nek pakken en gezegden nek omdraaien, als de op ganzenvleesch meest be luste mensch slechts kan verlangen. Het scheen, dat de beesten leden aan de een of andere mys-, terieuze ziekte, die in de allereerste plaats hun natuurlijke schuwheid als bij tooverslag had doen verdwijnen. De volgende dagen hetzelfde tooneel. Ware slachtingen werden door de liefhebbers van een boutje onder de kakelaars aangericht, maar de overige bleven er even goedmoedig om rondhup pelen. Wat meer zegt, iederen dag groeide hun aantal; het leek nu wel, of magische krachten de dieren naar dit oord der ganzendwaasheid lokten. Het gerucht over deze vreemdsoortige bevin ding drong intusschen ook door tot de ambtenaren der drankbestrijding, die dadelijk de lucht kre gen van een „zaakje." Ze onderzochten het moe ras enontdekten al spoedig een onderaardsche ruimte, waar een geheime bierbrouwerij was in gericht. Groote. hoeveelheden mout lagen op den grond, en de wilde ganzen, die daar regelmatig- óp bezoek kwamen, hadden eenvoudig van de- mout gesnoept en warensmoordronken ge-? weest, PROVINCIAAL COMITÉ NOORD HOLLAND van het NATIONAAL COMITÉ HERDENKING MOBILISATIE 1914. (onder Hooge Bescherming van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder.) f Er heeft zich in den lande onder voorzitter* schap van Zijne Excellentie W. H. van Terwisga, Gep. Luitenant-Generaal, oud-commandant van het Veldleger te Den Haag, een Nationaal Comité ge vormd uit personen vau allerlei stand en richting, om het feit te herdenken, dat het op 31 Juli a.s. tien jaren geleden zal zijn, dat onze weermacht werd gemobiliseerd en voldaan werd aan den on~ verzettelijken wil van ons geheele volk: neutraal en onafhankelijk te blijven. Het doel van het Comité is, dat ieder Nederlan-j der zich in gedachten weer verplaatsen zal naar die dagen, toen alle verdeeldheid verdwenen was. Toen allen, gemobiliseerden niet-gemobiliseerdere eensgezind op de bres stolden om aanslagen op de onafhankelijkheid af te weren. Aan de herden king zal dus geenszins alleen moeten worden deel* genomen, door lien, die in de mobilisatie bij Leger of Vloot hebben gediend, doch door je geheele burgerij in al hare geledingen, door alle Neder landers Daar gebleken is, dat bij sommigen de meening heeft postgevat, als zoude het Comité het vieren van een feest beoqgen, zij er hier nadrukkelijk op gewezen, dat zulks allerminst in de bedoeling ligt. D,e Herdenking, waarvan de details nog nader be kend zullen worden gemaakt, zal een zeer een* voudig en sober karakter dragen; terwijl tevens gepoogd zal worden een fonds je stichten, om daaruit de slachtoffers van den mabilisatietoestand militairen, zoowei als burgers te steunen, indien niet reeds op andere wijze hulp genoten wordt. lOndergeteekenden hehben zich ter krachtige be vordering van bet hierboven kort uiteengezette doel, gevormd tot Het Provinciaal 'Comité voör Noord-Holland, om de noodige leiding te geven in de verdere uitvoering en te zorgen voor de op richting van verschillende Kring-Comité's, die op hun beurt Plaatselijke Comité's in 't leven roepen. Daarom wordt een ieder, op wien een beroep gedaan wordt onze actie te steunen, dringend uit- genoodigd hieraan gevolg te geven, 't zij door zitting te nemen in een Plaatselijk Comité, *t zij- door ons op andere wijze te helpen, om te komen tot het groote doel, dat de instemming van ieder Nederlander dient te hebben en voorzeker hebben zal. 1 JAC. DE VRIES, Sr., Hilversum, Voorz. Oud-Agent der R.V.B. belast m.h. Staatstoezicht op de naleving der Ongevallenwet, Res. ie Luit. der Mil. Academie. P. HOEBE, Hilversum, Secretaris, Secretaris der N.V. Zeehaven en Kolenstation „Sa- bang" Res. ie Luit. der Infanterie. W. VAN MAANEN, Hoorn, Penningmeester Oud-Kapitein der Artillerie, Oud tijd. Inspecteur der Directe Belastingen. J. L. VAN BAREN, Hilversum, Rabbijn bij de Ned. Israel. Gemeente te Hilversum CHR. L. VAN DE BILT, Helder Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal., H. CRAMWINCKEL, Purmerend Burgem. der Gem. Purmerend, Oud Majoor Art. Ned. Oost. Ind. Leger. iW. F. G. L. DRIESSEN, Koog aan de Zaan Burgemeester der Gemeente Koog aan de Zaan. H. P. GEERKE, Alkmaar, Leeraar a.h. Gymnasium. Res. Kapt. der Infant. C. DE GROOT, Grootschermer. Burgem. der Gem. Zuid- en Noord Schermer. Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN, Haarlem. Lid v. d. Eerste Kamer der Stat. Gener. Weth. der Gem. Haarlem. W. HOUWING, Helder. Burgem. der gem. Helder. Oud Kapit. ter Zee. J. DE JONG, Helder. Ambten, a.d. Rijkswerf. Res. ie Luit. der Inf. JOS. DE LOBEL, Haarlem. Voorz. v.d. Kath. Soc. Actie te Haarlem. H. MEIJBOOM, Heemstede. Gep. Generaal-Majoor der Infanterie. Jhr. J. C. MOLLERUS, Bloemendaal. Secretaris van de Kamer van Koophandel. H. NIJBAKKER, Helder. Sérgeant-Vliegtuigmaker. Ds. H. P. DE PREE; Alkmaar. Predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Alkmaar. G. SMITS, Heiloo. Slecr.-Penningm. v.d. Prop. Comm. „Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Ds. J. .E. VONKENBERG, Huizen. Predikant bij de Gereformeerde Kerk te Huizen. Mr. W. C. WENDELAAR, Alkmaar. Burgemeester der Gemeente Alkmaar. L. A. A. M. WESTERWOUDT, Haarlem, Kannunik v.h. Kathedraal Kapittel en Plebaan der St. Bavo Kathedraal te Haarlem. P. M. DE WOLF, Alkmaar. Leeraar a.d. Cadettensch. Res. Rapit. bij den Vrijw. Landstorm. Secretariaat: Van der Lindenlaan 3, Hilversum. i.and- en Tuinbouw. Een nieuwe meening over hjet ontstaan van Chilisalpeter en de praetische be- teekenis daarvan voor den landbouw. In de „Chemiker Zeitung" vinden we van Prof. Dr. Ir. Julius Stoklasa, een bekend Diuitsch land bouwkundige, een nieuwe, en naar onze meening juiste, beschouwing over het ontstaan van Chili- salpeter. Zooals bekend mag worden veronder steld, werd tot nu de meening gehuldigd, d|at het Chilisalpeter ontstaan was uit zeeplanten. Prof. Stoklasa heeft het onhoudbare daarvan aan getoond. Voor de voortbrenging van deze groote massa stikstofhoudehde stoffen zou een zoo on gehoord groote hoeveelheid van planten noodig .zijn geweest, dat men aan het onmogelijke den ken moet. De oorsprong kan slechts vulkanisch zijn, welke bewering hier op steunt, dat bij de laatste uitbarsting van den Vesuvius, volgens berekening van Prof. Stoklasa 500 millioen K.G. stikstof in den vorm van ammoniak ontstond. Bovendien bleek, dat in de uitwerpselen van den Vesuvius en den Etna dezelfde chemische en radio-actieve eigenschappen voorkomen als in het salpetervrije gedeelte van de Caliche (de ruwe Chilisalpjeter). Ais men nu nog weet, dat alle zeeafzettingen arm zijn aan radio-actieve stoffen en dat in de vulkanische stoffen ook Jodium voorkomt, dan is te begrijpen, dat de „Zeeplanten-theorie" ver valt. De radio-activiteit is mede oorzaak, dat ammoniak in salpeter wordt omgezet, een wer king, die bij ieder ontwikkeld landbouwer bekend is en nog dagelijksch geschiedt. Voor den practischen landbouw, vooral voor de bietenbouwers, komt deze ontdekking tot groote waarde. Vele praetische landbouwers missen on gaarne het Chilisalpeter, waaraan ze voor den oorlog zoo gewend waren. De inlandsche (Duitsche) stikstöfindustrie bracht wel plaatsvervangers' in verschillende vor men, doch de landbouwer, en wel vooral de bie tenbouwer, werd dikwijls er niet geheel door bevredigd. De oorzaak van deze niet-bevrediging werd nu door de onderzoekingen van Prof. Sto klasa verklaard en opgehelderd. Het scheikundig zuivere natriumsalpeter gaf bij bieten niet dezelfde opbrengsten als het min of meer onzuivere Chilisalpeter (ook natriumsal peter, doch onzuiver). Zooweli n het Chilisalpeter aanwezige Jo dium als de radio-actieve stoffen spelen een voor- namenr ol bij den groei der planten. Gebleken is o.a. dat een opzettelijke toevoeging van Jo dium van 1.55 tot 2.2 K.G. per H.A. de opbrengst van suikerbieten merkbaar verhoogde. Grootere hoeveelheden Jodium werkten nadeelig, zoowel op de opbrengst als op het suikergehalte. De praetische landbouwer leert uit deze onder zoekingen de bijzonder gunstige werking van Chilisalpeter en voor de bietenverbouwende lan den zal deze stof een zeer gewichjtigen rol blij ven spelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5