NIEUWE MMDUWER fOllït1 NT De mum ene imm mi Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 27 Mei 1924. iTWiEEtDiEl BLADl Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 26 Mei. Boter aan de galg gesmeerd. j Dirk R. te Hoorn is 'n verstokte bedelaar. Hoog van jaren en droog van lever. Bedelen is zijn lust en pimpelen zijn leven. Daarom kon de heer Muhring, reolasseeringsambtenaar er niet toe besluiten tot een voorw. straf te adviseeren, want Dirk had noch' het bedelen, noch het sikke ren willen nalaten. Derhalve werd Dirk thans tot 3 dagen hechtenis veroordeeld en voor den tijd van 1 jaar naar Veenh'uizen gedirigeerd; In gramschap gezondigd. De melkrijder v. D|. te Broek op Langendijk gevóelde zich geroepen eenige in zijn of althans hem bijzonder interesseerenden tuin spelende jon gens te waarschuwen, deze ongeschikte speelplaats ten spoedigste te verlaten, waarop een 15-jarige knaap hem bij wijze van repliek, 'n dot vuil en 'n knikker in z'n nek pikte. De melkknecht daardoor ten zeerste gebelgd, verliet daarop zijn voertuig, pakte den aterling beet en diende hem eenige stompen op den rug toe. Maar deze laatste 'manipulatie bracht hem in botsing met het "wet boek van strafrecht artikel 'k weet 't uit mijn hoofd niet en in contact met den politierech ter, die hem heden tot f10 boete of 10 dagen hechtenis veroordeelde. Beklaagde betaalde het wisseltje zonder zicht en ging alzoo gereinigd huiswaarts. Een ontevreden commensaal. Het slechte humeur van den heer Frans A., tijdelijk log éin het Hotel Restau'rant Koeman aan het Heilig land werd er in den avond van 19 April niet beter op, toen hij! bevond dat zijn aardappeltjes met spekvet te hard gebakken wa ren, terwijl hij bovendien van den hotelier een bemerking kreeg over zijn late thuiskomst, bene vens over de omstandigheid, dat hij' buiten de deur blijkbaar een overvloedig aantal hassebassies had genoten. De heer A. voornoemd, gevoelde zich beleedigd door deze tereeh'twijzigingen en toonde zulks op duidelijke wijze, door een aantal glas ruiten aan gruis te meppen. D'e breuk, om in glasassurantietaal te spreken, bedroeg de somma van f 18.05. Voor deze vernieling had de officier hem zonder resultaat opgeroepen om heden voor den politierechter te verschijnen en werd hij ver oordeeld tot f10 boete of 10 dagen. Een afgedroogde Hoogkarspelaar. De 18-jarige Cornelis B. te H,oogkarspel, die trammelant kreeg met zijn dorpsgenoot Piet S>, nadat een ruzie met Piets dochter en stiefzoon was voorafgegaan, kreeg eenige welgemikte op stoppers, voor welk niet tolereerbaar feit de po litierechter Piet heden 10 gulden boete of 10 dagen oplegde. I Alweer 'n ruitentikker. In het café des heeren P. v. Reel te Hoorn, bevond zich op' 13 April zekeren Nicolaas (W]., die blijkbaar in andere café's de lading al zoo DE MOORDENAARS VAN FUALDÈS. (1817). En spoedig volgden er heel wat meer aanwij-i zingen. Bancal, vrijwel met zijn geheele familie in hechtenis genomen de kleine kinderen uit gezonderd werd ziek, vermoedelijk tengevolge van slechte ligging in de gevangenis. Zoozeer had den de gebeurtenissen hem aangegrepen, dat hij spoedig naar het ziekenhuis moest worden over gebracht en het einde vóelde naderen. In die da gen bezocht hem de toegewezen geestelijke, en dezen bekende hij wat hij wist, niet als een biecht/ maar als een verklaring, die slechts daarom niet aan het gerécht werd overgebracht, wijl hij stierf, voordat hij zijn voornemen ten uitvoer kon bren gen. Blijkens die verklaring hadden Bastide en Jausion hem, Bancal, overvallen; hij wist niet, dat -zij voor een dergelijk doel zijn huis zouden ge "bruiken. Toen zij den armen Fualdès bij hem had-i den binnengesleept, had hij hem niet te hulp kun nen komen; hij was gedwongen om bij den moord zijn voeten vast te houden; hij was gedreigd,indien hij wilde vluchten of iets verraden. Eigenlijk nog voordat Bancal gesproken had, spraken zijn kleine kinderen, althans de oudste, een meisje van twaalf- 'jaar, Magdeleine geheeten. De moeder had deze kinderen naar een bovenkamer gebracht, maar zij waren ontsnapt en hadden zich in het bed dat in de kamer van den moord stond, verborgen gehou-i den; daar hadden zij alles gezien, alles gehoorde Voor zij heengingen hadden de moordenaars hen ontdekt; Magdeleine had zich slapende gehouden totdat zij haar vader bij zich voelde, Bastide had haar willen dooden en aan den vader daartoe 400 francs geboden, maar deze had zich verzet. En ai spoedig bleek zoowel uit hetgeen de kinderen zei den als uit hetgeen Bancal verklaarde, dat er nog^ een onvrijwillige getuige bij het drama was geweest." Een dame, die vrouw Bancai's hulp voor een sa menkomst was komen inroepen op het oogenblik, dat deze de moordenaarsbende nog niet verwachtte Hen hoorende aankomen, had zij de dame in een zijkabinet verstopt; deze had daar alles gehoord, gedeeltelijk gezien, en had willen ontvluchten. Het geraas dat zij met een raam maakte, had haar verraden Bastide was haar gaan halen, hij nad haar willen vermoorden, de anderen, en daaronder Jausion, wilden daarvan niet weten. Men had e dame gedwongen om op het lijk van den vers a-, gene te zweren dat zij zou zwijgen, men'-had haar met verschrikkelijk estraffen bedreigd indien zij zou spreken Maar vanaf dat oogenblik was de vraag, wie deze dame was geweest, Al e- immen van getrouwde en ongetrouwde dames in- Rodez werden genoemd; dat men eindelijk den naam is te weten gekomen, is de schuld van een zekeren kapitein Clemandot, tijdelijk te Rode vertoevend. scheef Had gestouwd, dat de caféhouder v. R. hem niet meer in zijn looaliteit wenschte te hou den en hem buiten de deur zette, waarop Nico zich wreekte door een matglas in de buitendeur te vernielen. Voor dit vandalisme werd de man heden veroordeeld tot f 15 boete 0 f15 dagen, plus Vergoeding van het bedrag, der toegebrachte scha de, door den schilder Post begroot op f 10.' Dat debat werd te plat. Dejgezagvoerder van brakwater fregat Herrit B., ontving op 7 April een ongetwijfeld recht matige terechtwijzing van den sluiswachter Corn* Schot, wegens overtreding der reglementen van de doorvaart, met h!et gevolg dat zich een minder vriendschappelijk debat ontspon en waarbij ten slotte Herrit den sluiswachter allerlei liefelijks naar het hoofd slingerde. De sluiswachter, die tevens onbez. rijksveldw. is, gevoelde zich in zijn persoon en ambtelijke bediening gekrenkt en maak te proces verbaal op. Zulks met het resultaat, dat Herrit heden tot f 15 boete of 15 dagen werd ver oordeeld. Dlat kind hhd een zaehten dood. Een granietwerker te Helder, J. v. Wj., was in dienst geweest van den timmerman-aannemer Heurts en had zich alstoen een 22 meter lange, door ijzerdraad beschermde tuinslang toegeëigend. Thans stond v. Wj. voor dit feit terecht. Erkende zijn fout, maar beweerde aanvankelijk niet de bedoeling te hebben gehad, het ding in eigendom te behouden. Hij: had de slang noodig voor zijn werk en geen geld zich een dergelijk voorwerp! aan te schaffen. Later durfde hij! het gestolene niet meer terug hrengen. Aangezien v. W. overi gens goed bekend staat en tot dusver geen von nissen ten zijnen laste had, werd hij clement be handeld en veroordeeld tot slechts f 15 boete of- 15 dagen. Leverworst, of 'n varkenskluifje is beter. De landbouwer Jan V. te Helder, op 20 April in hevige mate verontrust door een spelenden hond op zijn land, die zich in de richting van zijn on schuldige schapen bewoog, greep zijn jachtgeweer ■en loste een schot in de richting van het monster, met het noodlottig gevolg, dat het dier door eeni ge hagelkorrels werd getroffen. -Gelukkig had de verwonding geen doodelijfc gevolg, maar 'de landbouwer moest heden terecht staan wegens •mishandeling van een dier. De man beweerde dat het meer zijn bedoeling was geweest, den hond te verschrikken. Al meermalen waren H.'s scha pen de slachtoffers geweest Van kwaadaardige honden en hij wist geen ander middel om zijn weerloos vee te beschermen. De politierechter was het echter met deze methode, die op geen enkel artikel van de wet steunde, absoluut niet eens en veroordeelde bekl, tot f20 boete of 20 dagen, In verband met deze zaak zo nik den beer Jan V. dan ook ernstig aanraden, in 't vervolg tegen honden die zijn land met min of meer ern stige bedoelingen bezoeken, geen hagelkorrels meer te bezigen. Hij; moet de lieve dieren, djie meer door de wet worden beschermd dan dje schapfen, met vriendelijke woorden vermanen en zoo dit niet mocht helpen, waarop, ik beken het nederig eenige kans bestaat, de gevaarlijke be zoekers mild te stemmen door aanbieding van hompjes leverworst of vette varkenskluifjes. Ik twijfel niet of deze humane en gastvrije behan deling zal de gunstigste resultaten afwerpen. LANGED1JK. De Schippersvereeniging „Beurtbevrachting" ge vestigd aan den Langendijk, hield gisteren haar 7de Jaarvergadering ten lokale van den heer S'. Borst te Broek op Langendijk. Ofschoon door den aard van het bedrijf vele leden soms afwezig zijn, doordat zij met hun schepen naar ginds en elders met of om bevrachting uit zijn, mocht de verga dering zich toch verheugen in een talrijke op-: komst. Van Je 32 leden waren er 23 aanwezig waaronder 3 nieuwe. De voorzitter opende de ver gadering met de gewone plichtplegingen, op za kelijke en vruchtbare discussies hopende. De secre taris gaf het verhandelde weer van de vorige bij-: eenkomst, alsmede voorlezing van het Jaarverslag dat in onderdeelen. en uitvoerig weergaf, wat in het afgeloopen jaar zooal de aandacht en belang-, stelling der vereeniging heeft gaande gemaakt en waarbij, om de vereeniging in rechte banen te leiden en te houden, veel van de werkkracht van, -Bestuursleden en agenten is geëischt. De Penning™ meester bracht verslag uit van zijn gehouden be heer, dat in orde werd bevonden en waarvoor hij' den dank der vergadering ontving. Door de- agenten der B B.V. werd daarna gememoreerd, wat zij gedurende het afgeloopen jaar in dienst der vereenigmg hebben verricht. Bij de verkie-, zing van een bestuurslid werd de heer D, Leek te Zuidscharwoude als zoodanig gekozen, welke verkiezing hij zich liet welgevallen.. Daarna kwam bespreking Provisie-agenten aan de orde welke materie qp in hoofdzaak dezelfde wijze werd geregeld. Daarna werd gepauzeerd, waarbij op kosten der vereeniging den vergaderden door den heer Borst een versnapering werd rondgediend, Door het bestuur werd intusschen een confe-c rentie gehouden met een commissie van 3 per sonen, vormende de vertegenwoordigers van een aantal uitgetreden leden, ten einde de mogelijk-r heid te bespreken, weer en bloc als leden te mogen toetreden. Resultaat dezer besprekingen was, dat op een volgende vergadering, welke over een week in hetzelfde lokaal zal worden gehouden over dit verzoek zal worden beslist. De oud voorzitter, de heer H. Kamp, bracht daarna zijn dank aan de" vergadering voor de belangstelling/ van den kant der vereeniging betoond, bij gele genheid van zijn zilveren huwelijksfeest, wat dooi» de vergadering met een hartelijk applaus werd be antwoord. Daarna bracht, in een keurig uitge sproken rede, de penningmeester in herinnering- het voornaamste uit het leven en de werking van B.B.V., in het bijzonder over het 7de boekjaar,, welke mededeelingen en herinneringen met da meeste aandacht werden aangehoord. Het Be stuur deed daarna mededeeling van huishoudelijk ken aard aan de leden. Besprekingen werden gehouden omtrent contributie als anderszins, waar voor in de de volgende week te houden vergadér» ring definitieve besluiten zullen worden genomen, en werkzaamheden zullen worden geregeld voor het aankomende seizoen. Nadat de oud-voor zitter de -aanwezigen had onthaald, werd de ver-t ga dering met dank voor de opkomst en de za kelijke jen- gezellige discussies gesloten. NOORDSCHARWOUDE. Donderdagmiddag (Hemelvaartsdag) zal door )ons Harmonie-gezelschap „Exoelsior", onder lei ding van haar Directeur, den heer P. Pranger, in de muziektent, achter de O.L. School, een con cert worden gegeven. Wanneer men bedenkt, op welk een schitteren-, de wijze de verwachtingen van het eerste concert zijn vervuld, dan zal men ook niet twijfelen, dit, Hier treedt mevrouw Manzon, van zich'zelve een juffrouw E-njolran, Clarisse geheeten, ten tooneele. Haar vader behoorde tot de rechterlijke macht; was voorzitter van het districtsgerecht1.- Zij zelve, opgegroeid onder de verschrikkingen der revolutie, was jong gehuwd met een zekeren kapitein Manzon, wien zij tegen haar wil haar hand had gegevenslechts toen hij, reeds haar inan zijnde, haar op- romantische wijze het hof maak te, als verkeerden zij nog in den voortijd der Ver loving, vereenigde zij zich met hem. Spoedig daarna echter kwam er verwijdering tusschen de echtelieden, die het niet kondén vinden; Manzon ging uit den dienst en werd ontvanger in hét na bijgelegen Alby. Mevrouw Manzon woonde tij delijk te Bodez, leefde er een vrij leven, dat haar vader en moeder met weerzin Vervulde. Zij was leelijk, maar geestig; in haar conversatie ver juitgegroeid boven de p-rovinoiale omgeving, waar in zij leefde. Een toevallige ontmoeting in den schouwburg bracht haar in aanraking met Cle mandot, die zich te Rodez gruwelijk verveelde. Zij 'zage nelkander veel, eigenlijk opi elk uur vaD den dag en van den laten avond, en bijl een dfer laatste ontmoetingen zou zij hem hebben vertéld, dat zij de vrouw was ,die bij Bancal in het ziji- kabinet had vertoefd; de vrouw naar wie werd gezocht. Bij den prefect geroepen naar aanlei ding van de geruchten, die al spoedig de rondje door het stadej deden, legde mevrouw Manzon aanvankelijk een door haar volledig genoemde bekentenis af; tegen h'aar wil was zij bij Bancal binnengegaan, en tegen haar wil was zij getuige van het moordtooneel geweest. Maar reeds dade lijk gevoelde de perfect in de béwoor dingen, waar in zij haar bekentenis inkleedde, dat zij niet alles vertelde wat zij wist en gezien had; dat zij ,om welke reden dan ook, iets terughield. Elen groote verrassing wachtte hem reeds den volgenden dag schriftelijk trok zij geheel haar schriftelijke be kentenis in. Nauwelijks was deze brief in zijn handen of gedeeltelijk herriep! zij wéder deze her roeping, om een Volgenden dag weder een gedeelte daarvan terug te nemen, en een verhaal voor te dragen, dat allen grond van waarschijnlijkheid miste. Zoo ging hét enkele dagen door, niettegen staande haar vader als magistraat haar bezweerde de waarheid, de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, niettegenstaande de prefect tegenover haar een weinig ambtelijk engelenge duld bewaarde, bleef zij bij wat zij gezegd had en vertelde niet meer. Dan weer zeide zij niets meer te kunnen zeggen; dan weer nam zij het air aan als hield zij- met opzet wat aohter, gedreven door hoogere intuïtie of machten! Onder deze bedrijven was de instructieten ten einde gebracht. De zaak zou in openbare be handeling komen voor het districtsgerecht, waar van Manzon voorzitter was. Maar een nieuwe instructie werd noodig geoordeeld; de zaak werdl naar het koninklijk hof te Montpellier verwezen, dat op- zijn beurt een onderzoek instelde en ver volgens de stukken in handen gaf van het Hof van Assisen in Rodéz zelf. Daar was hjet de eerste zaak op de rol van de najaarszitting van 1817. Niet minder dan 320 getuigen waren gedagvaard; 243 door de beschuldiging en 77 door de verde diging. De beklaagden waren ten slotte ten getale -van elf, want nevens de reeds vermjelde hoofd schuldigen had men ook een zekeren Bach, die mede had geholpen het lijk naar buiten te /'er voeren; een zekeren Messonnier en een zekérén Bousquier, die gelijke diensten hadden Verricht, in hechtenis genomen. De laatst vermelde scheen reeds dadelijk het minst schuldig en hoewel hij in den aanvang alles ontkende, bracht men hem zonder veel moeite tot nadere verklaringen. Hij bleek door Bach in een berucht kroegje in die buurt he zijn aangenomen om een z.n. baal ge smokkelde tabak te heipén vervoeren; toen hij in het huis van Bancal kwam om deze baal af te halen, vond hij-er, in doeken gewikkeld, een men- schélijk lichaam en daarnevens den grooten Bas tide, die beiden, Bach én hem, bedreigde, indlien zij hun diensten zouden weigeren of hem zouden verraden. Zijn verhaal, met zekere spanning te gemoet gezien, leverde na zijn bekentenis weinig belangwekkends meer op', hij was eerst binnenge komen nadat de moord was geschied; de wijze, swaarop deze had plaats gehad en de aanleiding daartoe; waren hem ten eenenmale vreemd. Hrootere belangstelling bestond voor het ver haal van mevrouw Manzon; men mag aannemen, dat degenen, die plaatsen op de publieke tribune hadden gehuurd tegen tien francs het stuk, vooral haar optreden met spanning tegemoet zagen. De zoon van Fualdès, advocaat te Parijs, had zich civiele partij gesteld; daartoe was aanleiding, omdat pien na den moord het bureau van Fual dès beroofd vond, terwijl toch aan den vermoor- de een vrij aanzienlijk vermogen had toebehoord. De jonge Fualdès trad, met blijkbare instemming van den voorzitter, meer dan eens in de débatten tussehénbeidehij vooral was het, die met den i voorzitter op: mevrouw Manzon grooten aandrang uitoefende om toch alles te zeggen wat zij wist. Maar zij zèide weinig; uit een justitieel oogpunt was haar optreden van nul en geener waarde. Voor het publiek daarentegen niet. Schijnbaar beproefde zij keer op keer haar verhaal ten einde te vertellen; tot drie keerén toe moest zij', tenge- j volge van een flauwte, die haar voerde in dp armen van den naastbijstaanden gendarme, het -veld ruimen. Intusschen werden dan weer amb- het tweede concert op Hemelvaartsdag bij te wonen. Zij, die „Excelsior" en haar Directeur kennen, weten ook, dat dkn alleen een concert wordt ge geven, wanneer men de verschillende muzieknum mers volkomen machtig is, om het publiek te doen genieten van die heerlijke harmonie. Het programma, dat per advertentie op de voorpagina van ons blad voorkomt, is een waar borg, dat gegeven wordt datgene, wat waard is gehoord te worden Wij kunnen in dit geval dan ook niet nalaten een warm woord van aanbeveling te uiten, om dit concert bij te won-en. Het zal een genotvolle en welbest-eede middag zijn. j BROEK OP LANGENDIJK.' Zondagavond hield Ds. Kooij zijne afscheidsrede naar aanleiding van 1 Corinthe 3:23, het eerste gedeelte: „Gij zijt van Christus." Uit deze tekst behandelde spreker de volgende drie punten: Eene onschatbare getuigenis, persoonlijke erva ring en eene heilige roeping. Spreker schetste de groote heerlijkheid, die de gemeente van Christus, tegemoet gaat; en zij, die levende leden van die gemeente van Christus zijn, dit niet zijn door ver-, dienste, maar zelfs niets tot hunne zaligheid toe-- brengen kunnen, zoodat het alleen genade is, wan neer zij toegelaten worden. Spreker waarschuwde tegen het: God dienen en den Mammon, deze twee te dienen kan niet samengaan, bedenk daarom wat Christus voor de Zijnen gedaan heeft, en wordt het u gegeven ook eenmaal ten volle te mogen getuigen „Wij zijn van Christus". Na het beëin digen zijner rede, richtte de scheidende Leeraar zich nog tot verschillende personen, Vereenigin-i gen en Colleges, alsook tot de gemeente, en dank te allen voor den hulp en bijstand, alsmede voor al het goede hem en zijne echtgenoote, gedurende tie 3 jaren) zijner vestiging als bedienaar des Woordsi alhier, bewezen 1 De heer Ytsma, sprak namens den kerkeraad en gemeente Ds. Kooij toe, en verzekerde dat de vrucht der prediking eenmaal in de eeuwigheid geopenbaard zal worden, en verzocht aan de ge meente de heilbede hem toe te 'zingen uit Psalm 121:4. 0°k de consulent, Ds. Buiskool uit Sint Pancras, sprak eenige woorden van dank en be- moediging, -en hoopte dat zijn werk, hetwelk hij in Amsterdam staat te verrichten, gezegend mag worden. Velen maakten er nog gebruik van om Ds. Kooij in de consistoriekamer de hand te drukken ten afscheid. Het was een Zondagavond die velen zeker nooit vergeten zullen. UIT DEN OMTREK SINT PANCRAS. Zondag a.s. om 2 uur (n.t.)- zal de verliezers; ronde om den „Vrone"-beker en diverse medailles gespeeld worden tusschen W.jR.C. 2 van West- zaan en Heiloo 1 Om 4 uur daarop, volgt de wedstrijd der win nende clubs D.T.S. 1 en Vrone 1. Een dezer 2 vereenigingen wint den zilveren „Vrone"-beker voor 19241925, benevens een beker-medaille. SINT MAARTEN. Vrijdag vergaderde de Afd. St. M. van den B:. voor Staatspensionneering in het lokaal van den heer Schrijver. Voorz. opende de vergadering met toepasselijk woord, waarna notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Voorgelezen worden een paar ingekomen stukken betreffende den te hou den Landdag te Alkmaar en een aanbeveling hoofd bestuurslid. De rekening, welke is nagezien door de heeren Kuit en Hardebol en in orde werd be vonden, gaf aan in ontvangst f 193.10 en in uit- telijke omstanders gehoord, die haar in zichzelf zekere verklaringen hadden hooren prevelen of 'bepaalde aanwijzingen geven. Maar, hoezeer de p-resident zich ook beijverde; hij kon haar geen pertinente verklaring ontlokken; wat zij- zoo juist gezegd had, nam zij een oogenblik later weer terug. Wel merkwaardig, dat zij haar neef, een zekeren Rodat, bij wien zij gelogeerd had, en een harer goede vriendinnen, mevrouw Vietoire Ray- nal, tegen welke heiden zij allerlei bekentenis sen had gedaan niet weersprak; van beider vér klaringen zeide zij zelfs, dat zij niet anders dan de waarheid waren en konden zeggen. Maar zelf bleef zij zwijgen; meer dan eens wierp zij ang stige blikken naar Bastide en Jausion; meer dan eens gaf' zij te verstaan, meer te wieten en niet te willen zeggen. Zelfs noemde zij! namen van an deren, van een onsdh'uldig jong meisje, dat dien avond bij Bancal zou zijn geweest en waarvan zij dit zelve gehoord had. Toen dit meisje voor het Hof werd gebracht, bleek' al spoedig de Vol ledige onjuistheid van dit zeggen. Uit een justitieel oogpunt was de getuigenis van een zekeren heer de Seguret van het grootste belang. De laatste schakel, die nog ontbrak de .oorzaak, werd in zijp getuigenis gevonden. Aan de Seguret had Fauldès kort voor zijn dood een bezitting in de onmiddellijke nabijheid van Rodez verkocht; gedeèltélijk had de Seguret hem in effecten betaald, gëdeeltelijk in geld; beiden waren na den moord plotseling verdwenen. Met die Seguret had1 Fualdès over zaken "gesproken, moer dan eens. En hij had vernomen, dat Fualdès aan Jausion, mét wien hij' nauw gelieerd was, zooveel hertrouwen had geschonken, dat hij voor dezen quitanties had geteekend, Jausion had geld geleend, en Fualdès had er quitanties voor afge- feven, waardoor hij vanzelf borg voor dat geld leef. Natuurlijk had Fualdès dekking tegenover Jausion In den vorm van een tusschen beiden gesloten contract, de geleende sommen liepen over de 100.000 francs, en nu kwam de oorzaak van "den moord naar voren. Niet om hét zeker niet onaanzienlijke doch betrekkelijk geringe bedrag, dat, men bij Fualdès had aangetroffen, had men èdezen 'achtbaren man vermoord, maar Jausion had het contract geroofd en was zoodoende van alle zijne schulden, formeel immers door Fual dès 'aangegaan, af. Dat het' getuigenis van de Seguret in sterke mate tegen Jausion pleitte, behoeft nauwelijks gezegd. Daartegen hielp- niet, dat de beklaagden er op1 wezen, dat deglenen, die hen van den moord beschuldigden en dJie daarbij zouden zijn gewèest, meer dan eens had- ■den verklaard, dat door hen duidelijk was te ken nen gegeven, dat het niet om het geld van Fual dès was! f (Wiordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3