Sport eo Wedstrijden. gaaf f 100.42, saldo f92.68. De aftredende be stuursleden de heeren P. Appel en G. Biruin Kz. werden herkozen De beschrijvingsbrief, punt voor punt behandeld verwierf voor den afgevaardigde vrij mandaat op punt 1 na waarvoor moet worden tegengestemd. Als afgevaardigde naar de algem. verg. werd ge kozen de heer D Appel en als plaatsverv. de hr. D. Burger. Besloten werd om 'f 10 te reserveeren voor het reservefonds voor den te houden Land-i dag te Alkmaar Voorts dat een fietstocht daar heen zal worden georganiseerd. Als afgevaardigde voor de vergadering der federatie Hollandsch Noor den werd gekozen de heer J Glas, plaatsverv. de heer J Schot. Twee aandeelen (genomen in dertijd om kasgeld te krijgen en een oude schuld te dekken) groot elk f9.31, werden uitgeloot. Hierna sloot voorz. met dank deze vergadering. W ARMENHUIZEN. Door B. en W. dezer gemeente zal aan den raad worden voorgesteld het vermenigvuldigings-i voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting te bepa len op o 5 zulks voor den dienst 19241925. Eveneens zal door B. en W. in de morgen te houden raadsvergadering worden voorgesteld in verband met de van Ged. Staten ontvangen circulaire, in principe te besluiten dat een bepa ling op te nemen in de Bouw- en Wöningveror-1 dening, waarin wordt bepaald, dat binnen den tijd van 10 jaren de privaten moeten uitloozen op een beerput. WARMENHUIZEN. Naar aanleiding van het bekende schrijven van den Inspecteur der Volksgezondheid, dat eenigen spoed wordt gemaakt met de aansluitingen bij het waterleidingbedrijf, zullen, B;. en W.- aan de" nog niet aangeslotenen een circulaire zenden om zorg te dragen binnen 4 maanden alsnog tot aan-, sluiting over te gaan. WARMENHUIZEN. Onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, wordt door B. en W. voorgesteld, het Krabben dammer Pad aan den openbaren Dienst te ont trekken en van den ligger der wegen af te voeren Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwrsiitlende es* Zenuwsterkende Nlijnhardt's Zenuwtabletten WINKEL. Blauw-Wjit 1 speelde Zondag haar tweede wed strijd voor den beker, en wel tegen Stormvogels 1 van Spanbroek, ongeslagen kampioen in de le 'klasse W.F.V.B. en het is hun gelukt de kampi oenen met een 20 nederlaag naar huis te sturen. Beide elftallen hebben 2 invallers. Blauw-Wat wint den toss en verkiest het eerst voor den wind te spelen. De eerste aanvallen zijn voor St., maar spoedig is BI. W. ingespeeld en wordt het St.- doel heftig bestookt. M'aar ondanks dat zij' met den wind mee spelen, weten zij niet te doelpun ten. Nia. de rust zijd de eerste aanvallen weer voor St., maar langzamerhand gaat de strijd gelijk op Uit een vrije trap buiten het strafschopgebied" geeft de middenvoor met een mooi schot Bl.W. de leiding. St. is nu steeds in de meerderheid, .maar de backs van BI. W. zijn schitterend en zen den alles terug. Door een te ver opdringjen van de St.-achterhoede weet de BI. W|. voorhoede door te breken en doelpunt de middenvoor voor die tweede maal. OUDE NIEBORR. Zondag had V.V.V. een goeden dag. V.V.V. Is peelde de eerste wedstrijd van haar mederlaagwedstrijden tegen S.E.W;. van Hoog woud en wist te winnen met 41. V.V.V. 2 was op bezoek bij Blauw Wjit 2 en 'Won met 60. Door deze overwinning is V.V.V. kampioen ge worden van de 3e klasse. Goed zoo jongens ga feoo door. Nieuwstijdingen De vliegtocht naar Indië. Hoogstwaarschijnlijk zal deze maand nog de vermoedelijk gunstige beslissing over den vlieg tocht naar Indië vallen. Het geld is bij elkaar, de regelingen met de stations Engeland werkte wel willend mee) zijn getroffen en het wachten was enkel nog op den Fokker VII. Ten einde vertraging te voorkomen, zegt „het Vad." heeft men eerst, toen Fokker zoo talmde, nog sterk over een C. IV gedachjt, maar de over weging, dat dat vliegtuig hoogstens twee perso nen kan dragen, terwijl men den vlieger van der Hoop liefst twee mechaniciens wil meegeven, deed .besluiten tot het wachten op' den Fokker. Volgt ten deze geen nieuwe teleurstelling, dan zal het .yertreek niet lang meer duren. 'tGaat weer naar Duitsch(land. Zoowel te Maastricht als te Venlo zijn de| groenteprijzen o pde veilingen enorm hoog As-i perges kosten 90 cent per K.G-. Alleen de sla is door den enormen aanvoer van 18 cent op 6 cent per krop gedaald, maar al de andere groenten 'worden vrijwel geheel opgekocht door Duitseh land, waarbij geld geen rol schijnt te spelen. De groentevrouwtjes, die uit de tweede hand ver- koopen, blijven met hun waren zitten, omdat de gewone burger die prijzen niet betalen kan. 's Morgens reeds heel in de vroegte komen de Duitsche auto's al en voeren alles weg. Ook wor den soms veel boter en eieren opgekocht. Op de paardenmarkt te Valkenburg werden bijna alle 1 'beesten voor Duitschland gekocht, alle tegen hoo- ge prijzen. Mengelberg in Parijs. Henry Premières schrijft uit Parijs aan de „Tel."„De reeks concerten, gegeven door het j Concertgebouw-orkest, onder leiding van Mengel- I berg js op triomphale wijze besloten. Men mag zeggen dat de geestdrift steeds stijgende is ge- i weest en dat Mengelberg den man van den dag j was. In muzikale kringen spreekt men over niets anders en ieder gesprek begint met: „Hebt ge - gisteren het Requiem gehoord?" of „zijt ge bij bij 'de 9e geweest?" De geestdrift is onder de musici niet minder levendig dan bij het groote publiek en men moet eens zien met welk een eerbied en bewondering onze beste componisten over Mengelberg spreken. Een ware openbaring is voor de musici de uitvoering van het Requiem van Gabriel Fauré geweest. Dit echt Fransche 'werk vol intimiteit, eenvoud en fijne gevoeligheid scheen naar men meende niet ten volle door Vreem- idelingen te kunnen worden doorvoeld en uitge voerd. Maar de vurigste en moeilijkst te bevredi gen bewonderaars van Fauré erkennen, dat de vertolking welke Mengelberg er van gegeven heeft de aspiraties van allen bewonderaars van den Vieux Maitre heeft verwezenlijkt en dat het de meest volmaakte vertolking was welke -men ooit in Frankrijk had gehoord. De toehoor ders waren tot tranen bewogen en toen het con cert geëindigd was dacht niemand er aan heen te gaan. Men bleef onder den diepen indruk van de ondervonden emotie. Eerst daarna steeg een krachtig geluid van dankbaarheid tot Men gelberg op. "Waarlijk, deze Fransch-Nederlandsche muziek uitvoering heeft een verbond bezegeld tussohen de Fransche en Hollandsche toonkunstenaars. I Slechte behandeling, in België. 19 Oct. vorig jaar, aldus vertelt de Arnhj- Crt., ging K. M. Wiillemse uit Arahfem op een bewijs van Nederlanderschap naar België om daar werk te zoeken. Hij' vond emplooi in de kolenmijn St. A ndré te Montignies sur Sambre bij Charleroi. nl dien tijd was hém ter oore gekomen, dat ,in Frankrijk in het boerenbedrijf meer te ver dienen was, dies vroeg hij1 4 Deo. bij den vice- consul van Nederland te Charleroi een paspoort aan, welk paspoort hem onmiddellijk verstrekt <werd. Den volgenden dag vertrok hij naar Douai (Frankrijk), doch' daar hem bleek, dat hier geen emplooi voor hem te vinden was, vertrok h'ij drie dagen later weer naar Charleroi. 8 Dec. meldde hij zich b ijde politie daar ter plaatse om eenj z.g. werkboekje (arbeidskaart) in ontvangst te nemen. Hij trad daar in dienst b ijeen fabriek van pleisterwerk, waar h'ij 1V2 maand werkte. Na hierna eenigen tijd werkzaam geweest te zijn in de omgeving van Charleroi als grondwer ker, vond hij wederom emplooi bij de kolenmijn St. André. i Even vcfor Paschén zegde hij1 den dienst opi en vertrok voor bezoek van kennissen naar Hol land. Na twee dagen te Nijmegen en één dag te Arnhem doorgebracht te hebben, vertrok Wiil lemse weer naar Charleroi. Nadat hij daar vier dagen gewerkt had, deeldp hém zijn hospita mede, dat hij zich met zijn- pas bij de politie moest aanmelden. 'tW|as toen 30 April. - Onmiddellijk werd hij op het politiebureau in een cel opgesloten, waar hij1 twee dagen verbleef, om daarna overgebracht te worden naar de straf gevangenis. Hier werden vinger-, hand- en voet afdrukken en eenige photo's van hem genomen. 10 Mei werd h'ij per trein getransporteerd naar een gevangenis in de nabijheid van Brussel. Naar en van de stations werd h'ij onder gendarmetoe- zicht en geboeid vervoerd, terwijl hij in den trein in een soort celwagen geplaatst werd. De boeien werden hem toen afgenomen. Drie andere Hol landers deelden dit lot en toen W|. zich' in den trein beklaagde tegen een zijner lotgenooten werd hij hardhandig door een der gendarmen met' dép gummistok tot de orde geroepen. Na vier dagen in de gevangenis te Brussel te hebben doorgebracht, werd hij1 in een gevange- nencoupé per trein vervoerd naar Antwerpen, om van Antwerpen naar het grensstation Esschen ongeboeid, doch onder gendarmetoezicht, in een gewone passagierscoup'é te worden meegenomen.- Bij het verlaten van het station Esschen werden de boeien wederom aangelegd en moesten de Hol landers te voet den afstand naar de grens afleg gen. Hier werden zij door de Hollandsche douane beambten overgenomen en werd hun het paspoort Van de grens tot Arnhem heeft Wj. weef ge- loopen. Zijn geld en zijn koffers zijn acterge- bleven bij zijn ospita te Charleroi en pogingen om zie weer in het bezit van zijn eigendommen te stellen ebben gefaald. 1 Onder den trein. 1 De eenmanswagen op de spoorlijn ZwolleKam, pen beeft op een niet afgesloten overweg nabij Zwolle het driejarig dochtertje van zekeren Wes- terhof aangereden, dat haar zusje tegemoet liep, dat van de Zondagsschool kwam. Het kind over-j leed tijdens liet vervoer naar het station Zwolle. Tusschen de buffers. Zaterdag geraakte de arbeider Harm Mulder, in dienst der Petroleum Maatschappij op het etablis sement der S.S. te Meppel tusschen de buffers van een rangeer en den trein. Zwaar gewond werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij spoe dig daarna overleed. Vergiftiging. Vermoedelijk tengevolge van de inademing van giftige dampen, afkomstig uit de lading van het lichterschip „Willem van Driel 63" zijn Zaterdag te Rotterdam drie jonge kinderen van den schip per C. van Teeffelen, ongesteld geworden. Het jongste kindje, van een half jaar, is Zondagoch tend gestorven. Een meisje van drie jaar verkeert in levensge-i vaar. Het derde kind van even vier jaar is er eveneens ernstig aan toe. De vader had zich reeds Vrijdagmiddag minder wel gevoeld Hij had last gehad van duizelingen en braking-en, doch had deze toegeschreven aan oververmoeidheid De moeder, die ook aan boord van het schip woonde, had niet den minsten last- ondervonden. j Het mes. Te Maastricht is Zaterdagavond een burger bij een twist met vier militairen levensgevaarlijk met een mes in het hoofd gestoken. De gewonde is naar Calveriënberg overgebracht. De vermoedelijke daders zijn door de politie aangehouden. Door den bliksem getroffen. Te Eerssel (N.Bj.)j is de 23-jarige landbouwer J. )van Ekert, toen hij op het land werkzaam was, door den bliksem getroffen en gedood. De verdwenen nachtwaker. Het Bureau V.D. meldt: Naar aanleiding van mededeelingen van den te Almelo tot 13 jaren gevangenisstraf veroordeelde inbreker Franken, zijn de vorige week zonder re sultaat onderzoekingen gedaan naar den sedert 29 Augustus 1923 vermisten nachtwaker te Goor Hermanus van Ommen. Van gistermorgen negen uur af heeft het parket te Almelo, bijgestaan doot de marechaussée te Goor, en dr Hulst, politiedeskundige te Leiden met behulp van een wichelroedelooper nasporin- gen gedaan. Gistermiddag te ongeveer twee uur werd het lijk gevonden op ongeveer 30 centimeter diepte op een terrein in de nabijheid van de bot er fabriek „Weddehoen." Een vriend van Franken, een Duitscher, die al heel wat op z'n kerfstok heeft, is gisteren in ver band met deze zaak gearresteerd. Buitenland. Ongevallen. 'Ee pa9-jarige zoon van den landbouwer T. Bouwhorst te Scherpenzeel, is bij een overweg, die door een hek is afgesloten, in de nabijheid van de hoeve Wildenburg, door een goederentrein op de lijn Utrecht-Arnhem overreden en gedood In een onbewaakt oogenblik geraakte het ruim 11/2-jarig zoontje van den landbouwer A.' Heesink te Nutter in een kuip met water, waaruit; het na eenige oogenblikken levenloos werd opge haald. De hoogbejaarde mevrouw Van Karnebeek, - echtgenoote van den minister van staat Jbr. mr. A. P. C. van Karnebeek en moeder van den mi nister van buitenlandsche zaken, is in de Park-, straat te Den Haag, door een wielrijder aange- reedn, die een groot pak bij zich had. Zij kwam, zoo ongelukkig te vallen, dat zij een arm brak en een hoofdwond kreeg. Na in het gemeente-.* ziekenhuis te zijn verbonden, is mevrouw Van Karnebeek naar haar woning in de Alexander- straat vervoerd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den handel, zijn over de afgeloopen week, eindi gende 23 Mei in Nederland uitgesproken '80 fail-( lissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23; Mei 1924 1829} faillissementen tegenover 1604 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Binnenhuid. Onderwijs. Het wetsontwerp- tot wijziging: van de Leer plichtwet en van de L. O.-wet 1920 zal, blijkens- de Memorie van Antwoord, f29 millioen bespa ring geven, w.0. fl2l/2 millioen salarisverlaging en f16.4 millioen door inkrimping van personeel. De minister van onderwijs heeft naar aan leiding van vele verzoeken, tot hém en tot zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken gericht om een wetswijziging te bevorderen, die een verla ging van schoolgeld zou teweeg brengen voor twee of meer kinderen uit hétzelfde gezin, die gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoeken van Gedeputeerde Staten der provinciën het verzoek gericht, te mogen vernemen, welke wij zigingen zij in de bestaande artt. 62 en 67 -der Lageronderwijswet 1920 zouden wenschén te zien aangebracht. Het „-Weekblad voor Gemeentebelangen" maakt melding van een adres van de Yereeniging van Ned. Gemeenten aan den minister van onderwijs in zake de voorgestelde wijziging van de leer plichtwet en de lager onderwijswet. Gevraagd wordt: a. behoud van het verplichte 7e leerjaar; b. een bepaling in de leerplichtwet, welke den gemeenten het recht geeft, den 6-jarigen leer plicht. tot een 7-jarigen uit te breiden; c. Vergoeding door het Rijk van kosten van verbouwing van schoollokalen, noodzakelijk in dien het aantal leerlingen, p"er leerkracht (klasse) 'verhoogd wordt; d. geen verhooging van het aantal leerlingen per klasse e. geen assistenten toe te laten; f. aan de bestaande scholen voor gewoon l.o. met |fen hoogste twee leerkrachten boven dit wettelijk aantal door hét Rijk te vergoeden ééD onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 32, twee onderwijzers, zoodra hét aantal leerlingen 73 be draagt. Deze maatregel zou dus voor de aller kleinste scholen neerkomen op behoud van den bestaanden toestand. ONZE POLDER WERKEN. Deze maand maakt Z. Exc. Liang Shih Yi, oud-, ministerpresident van China, vergezeld van eeni ge ingenieurs en van leden der Chineesche legatie, een reis in enkele Europeesche landen ter bestu-q deering o.m. van inpolderingswerken. Zaterdag bezocht het gezelschap daartoe in den voormiddag de werken tot afsluiting van het Amsteldiep (dijk tusschen Wieringen en Van Ewijcksluis), onder leiding van den Directeur-Ge neraal der Zuiderzeewerk-en,, den heer Wortman,- terwijl in den namiddag onder leiding van den' hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat' den heer Gelinck, de zeedijk te Petten werd be zichtigd waarna met onderbreking door eert lunch in Hótel Proot te Alkmaar, per auto eert uitgestrekte toer werd gemaakt door de Scher- mer, de Beemster en de Purmer en verder langs den Waterlandschen Zeedijk, waarbij ook het electrisch poldergemaal bezuiden Monnikendam, en het stoomgemaal te Schellingwoude werden be zichtigd. f Voorzien van tal van aanteekeningen, was het gezelschap des avonds te Amsterdam terug, van-, waar de leden Zondagmorgen naar Duitschland doorreisden. i Uit de mijn naar den troon. 'tls een groote sprong, die de mijnwerker Ja mes Brown heeft gemaakt. Hij was mijnwerker, ging in de politiek en werd lid van het Lagerhuis Behalve dit was hij! ouderling, en zondagsschool bestuurder te Annbank, zijn woonplaats. - Thans is hij plotseling door den koning geroe pen om diens vertegenwoordiger te zijn bij de opening der Schotsche kerken, en op 't oogenblik resideert Brown met zijn echtgenoote in het schit terend paleis „Hollyrood" te Edinburg. Ik zag een foto van de luidjes zooals ze in hun keuken-kamer te Annbank woonden. Bejaarde lui. Den man is 'taan te zien, dat hij! in zijn leven wel wat meer heeft gedaan dan kolen uitgravén alleen. Hij heeft een zeer eenvoudigen maar hel deren kop, en de gemakkelijke gratie waarmee hij in een crapean zit heeft hij vast in de parle mentaire club zich eigen gemaakt. Maar zijn vrouw is 't model van een doodgewoon arbei- dersmenske. Die zit vlak bij! haar keukenfornuis en heeft alle aandacht voor haar waterketel, waar waaruit ze straks de thee moet zetten. Z,e kijikft vreemd naar de fotograaf, die zoo brutaal haar kleine woninkje is ingedrongen, en ze wrijft over haar boezelaar van onwennigheid... misschien v,an angst voor wat haar straks in Edinburg te wach ten staat. James Brown zal er zich wel door slaan, maar als de foto niet liegt, dan zal voor h'aar het be zoek aan de Schotsche hoofdstad een gestadige angst zijn. Dan zullen de 21 saluutschoten voor haar een onweer wezen, dan zal ze béven als zij1 de ho&ge Schotsche adel ter receptie krijlgt, dan zal het gejuich van het publiek op den weg haar een rilling door de leden jagen, en zal Zé met haar houding verlegen zijn als zij zich moet be wegen tusschen haar gevolg van markiezinnetjes en gravinnetjes, die toeh haar dienaressen zijn. Ik wed dat ze geen rustig uurtje meer heeft, voor ze weer terug is in haar keukenkamer t(e Annbank en voor haar James zijn potje weer kan koken. (Vr. "VVestfr.). De begrooting van Leger en Vloot door de Zweedsche Tweede Kamer verworpen. De Zweedsche Leger- en Vlootbegrooting die door de Eerste Kamer was aangenomen, is door de Tweede Kamer verworpen. D-e Tweede Kamer heeft een amendement der sociaal-democraten aangenomen, inzake beper king der bewapening tot ongeveer de helft der tegenwoordige sterkte. Volgens het bij de grond wet vastgestelde gebruik zou deze aangelegenheid thans onderworpen moeten worden aan een on derzoek door een gemengde commissie uit beide Huizen, die tot taak zou hebben te trachten een compromisvoorstel te formuleeren, waarover dan door de Kamers gemeenschappelijk gestemd zou moeten worden. In dit geval schijnt echter het verschil zoo diep gaand, dat het practisch niet mogelijk lijkt, het uit den weg te ruimen, in verband met het feit, dat de Tweede Kamer besloten heeft tot ver mindering der begrooting van 85 millioen Kronen tot 52 millioen voor het leger en van 40 millioen tot 24 millioen voor de vloot. Voorts werd beslo ten liet aantal infanterie-regimenten van 27 óp 14 terug te brengen en de andere wapens naar verhouding te beperken. Het aftreden van het Kabinet, dat mogelijk het gevolg zou kunnen zijn van de verwerping is tot dusverre vermeden kunnen worden, doch de toestand blijft onzeker en precair. Pest in Zuid Afrika. Ofschoon Ie pest in Zuid Afrika betrekkelijk zeldzaam voorkomt, zijn er toe hdistricten, waar af en toe gevallen worden waargenomen, die niet buiten het land besmet zijn geworden. Men heeft nu gevonden, dat twee knaagdieren, een soort springmuis (gerbilla) en de z.g. veel- borstige muis de schuldigen zijn. De infectie van den mensch vindt plaats door vlooien, die van de zieke dieren op den mensch overgaan. Geluk kig is de gemeenschap tusschen deze knaagdieren en den mensch veel minder dan b.v. tusschen de huisrat en den inboorling der Tropen, omdat bo vengenoemde knaagdieren zeldzaam de huizen bin nen dringen. Het is heel moeilijk, om in ieder geval de oorzaak' van de pest bij menschen aan te toonen. Zoo werden in December 1922 twee in boorlingen van het Holtendistrict (Kaapkolonie); ziek aan pest, maar er waren in de omgeving- geen zieke of doode knaagdieren te vinden. Een onderzoek echter wees uit, dat de beide personen kort te voren op een naburige boerderij Sieraad fontein geheeten, waren geweest en na lang zoeken vond men de pest bij de gerbilla's daar. Bij na-i der onderzoek bleek, dat in een zeer groote om-, geving (met 100 mijlen straal) de knaagdieren door de pest waren aangetast. j De heele streek werd toen onderzocht en alle pestgevallen van de, laatste jaren werden op de kaart uitgezet. Alleen, die streken waren geheel vrij, waar geen gerbilla's en verwante soorten in het vela voorkwamen. Het zoeken naar geïnfecteerde knaagdieren bleek geen gemakkelijk werkje, men moet er spe ciaal voor opgeleid zijn. Komt ergens een groote sterfte onder de gerbilla's voor, dan wordt dit bijna altijd door de pest veroorzaakt. Een aardige manier om iets te weten te komen over het ziek of gezond zijn van de gerbilla's was de volgende. In deze streken komen veel ichnenmons voor. Deze leven op vriendschap pelij- ken voet met de gerbilla's en vallen ze niet aan, zoolang zij gezond zijn, maar de zieke (en ook de doode) gerbilla's worden, door de ichneumons opgegeten. Onderzoekt men nu de ontlasting van deze ichneumons, dan kan men uit de al of niet aanwezigheid der haren van de gerbilla's, die men gemakkelijk kan herkennen, besluiten of er zieke of doode gerbilla's geweest zijn. D-e ichneumon zelf krijgt heel zelden pest. Men is nu bezig de bevolking met deze feiten in kennis te stellen en men hoopt ook de gerbilla's en muizen te kunnen uitroeien. Verder beschermt men de natuurlijke vijanden van het muizenge slacht! de wilde kat en den uil.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4