o 04. Dinsdag 8 Juni i»24 JNI ieuwstijdingen NIEUWE UMIJKER Uit ons Parlement De malaise, de scheepvaartmaatschap- pijen en de Koninkl. Hollandsche Lloyd. Hel nationaal belang en de werkloos heidsbestrijding. Het risico van den Staat en de 51/4 millioen. De scheepvaartmaatschappijen zijn niet de eeni- gen, die zich door den sehijnbloei van de eerste jaren na den oorlog hebben laten misleiden en wie daarom de plotselinge malaise te gevoeliger ge troffen heeft. En onder deze scheepvaartmaat schappijen is het niet enkel de Koninklijke Hol landsche Lloyd, die daardoor in moeilijkhedlen geraakt is. Wanneer dan ook de heer Van der [Waerden den reeders en speciaal de Lloyd on voorzichtig en zelfs roekeloos beleid verwijt, en dat ze maar schepen bleven bouwen, alsof er geen vuiltje aan de lucht was, dan valt dit verwijt feitelijk op alle ondernemers en zakenmenschen terug, al is het mogelijk, dat de Kon. Holland sche Lloyd, die haar kapitaal van 6 tot 30 mil lioen kon uitbreiden, wat erg verkwistend te werk is gegaan. Maar de vraag blijft en wordt door deze laatste waarschijnlijk versterkt, waarom onder al die noodlijdenden, tengevolge van de malaise de Lloyd geholpen moet worden. Dat zij1 op het punt van faillissement staat en dit alleen door hulp vóór 1 Juli voorkomen kan worden, kan geen voldoende motiveering zijn. De winzucht der reeders tijdens den oorlog brengt hen, meende de heer Van der Waerden, zeker niet allereerst in aanmerking om uit dankbaarheid door het Neder - landsche volk uit hun moeilijkheden gered te wor den. Maar het in stand houden van deze lijn op Zuid-Amerika is een nationaal belang, verdedigde de minister en het teniet gaan van een maatschap pij, die in 1923 nog 31/2 millioen aan loon uitkeer de, moet de werkloosheid ernstig vermeerderen. Tegen deze verdedigsgrond reichtte zich dan ook hoofdzakelijk de aanval. Want de instemming met het ontwerp om aan de* Lloyd millioen kasvoorsehot t e verstrekken, bleek verre san alge meen. Zelfs de heer Brautigam, die ten slotte on der de 48 voorstemmers bleek te bëhooren, 28 heeren stemden tegen trachtte door een motie de behandeling geschorst te krijgen ten einde een nader onderzoek door experts mogelijk te maken. En deze tegenstand kwam uit alle richtingen. Naast den heer Van Kavensteyn en Duys, ble ken verschillende anti-revolutionairen, katholie ken, vrijheidsbonders en vrijzinnig-democraten van deze steunverleening gediend. Want, zoo verzekerde de heer Van Eavensteyn, het nationaal belang is een imperialistisch belang. De maildienst van de Lloyd is niet de eenige op Zuid-Amerika, legde de heer Stulemeijer uit. Voor werkloosheidsbestrijding deugde niet het kunstma tig in het leven h ouden van niet levensvatbare bedrijven. Dat gebrek aan levensvatbaarheid ont kende de minister. Maar zijn tegenstanders wier pen hem tegen, dat bij levensvatbaarheid het be drijf wel geld van de banken kon krijgen, vooral wanneer het als de minister verzekerde, onder pand kon geven. Toen bleek echter, dat dat onder pand maar een waarde had van 11/2 millioen, zoo dat de Staat een groot risico liep. "En dat juist achtten velen in de tegenwoordige omstandig heden niet verantwoord, waar immers de Staat geen enkele preferentie had en de terugbetaling van vroeger voorgeschoten gelden alleen dank zij den wereldoorlog had kunnen plaats hebben. De geruststelling van den minister omtrent stren- j ge regeeringscontrole en de bepaling, dat zonder j 'sministers goedkeuring geen nieuwe hypotheken mochten gegeven worden, schenen echter effect te hebben. En met een vrij groote meerderheid ging het ontwerp er ten slotte nog door. Gemeenteraad Koedijk. Vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 2 Juni 1924, des namiddags 2 uur. Voorz. de burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Na opening worden de notulen gelezen en on- 'eranderd goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelinggn ingekomen stukken. Het benoemd onderwijzend personeel heeft de benoeming aangenomen. Van den rijksontvanger is bericht ontvangen dat aan den gemeeente-ontvanger is uitbetaald "5038.78. Een verzoek van mej. Mesman, om ontslag als onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs, wordt voorstel van E. en Wl. ingewilligd. Dit. de begrooting van ontvangsten en uitgaven der Gezondheids-Commissie te Beverwijk blijkt, dat de gemeente moet bijdragen f 18.94. B. en W- stellen voor de gemeentebegrooting te wijzigen en de post onvoorziene uitgaven met f 10000 te verhoogen. Wordt goedgevonden. Tngekemen is van de Veenderij de rekening en verantwoording over 1923; sluitende met een na- deelig saldo groot f4479.781/2- De uitgaven heb ben bedragen f 12190.881/2! de ontvangsten daaren tegen f7711.10. De heer Hart vindt het moeilijk hierover in lichtingen te vragen, men mag toch veronderstel len dat de commissie en B. en W'. de rekening grondig hebben nagezien. Het tekort is B. en Wl. te groot. De heer Van der Woude zegt dat het bedrijf zoo zuinig mogelijk Wordt beheerd. Spr. ver wacht dat men zich dit jaar wel zal redden, j Er behoeft dit jaar geen riet gekocht te wor den, doordat het tegenwoordige nog goed is en men ook het riet krijgt van den kanaaldijk. De heer Oud vraagt hoe lang men er nog aan vast zit. 1 Voorz. Nog 5 jaar. De heer v. d. Woude. Net zo- olang tot het uit geweend is. 1 De heer De Geus zegt dat er ini 3 jaar nog geen 2 bunder is uitgeveend en nu ligt er nog 2 bunder zoodat men langer zal werken dan 2 jaar. De heer Hart is van oordeel dat men na '5 jaar van het contract af is. 1 De heer v. d. Woude zegt dat in het contract staat dat het in 5 jaar uitgeveend moet zijn. De werkeloozen kosten anders evengoed. Verleden jaar hebben er een 80 gfewerkt. De beste heeft eten loon van f24, de mindere f10 a f 12, zoodat betere niet voor de mindere werkt. De heer De Geus zegt dat er niet in staat van 5 jaar. De voorz. antwoordt dat de financiëele opzet voor 5 jaar was. Spr. leest het contract voor, waarin geen tijdsbepaling voorkomt. De voorz. zegt echter nadrukkelijk, dat de financieele opzet was gemaakt over een tijdruimte van 5 jaar. En dit is ook gebleken uit een bespre king met Sint Panras. Het is geen gemeentebe drijf, maar het is een werkverschaffing voor werkloozen. De heer Hart zegt dat wanneer de werkloosheid minder wordt, het' beter is om de menschen par ticulier te steunen, omdat de gemeente toch niet met verlies kan werken. I 1 De heer Visser zegt dat men na 5 jaar nog eens kan zien. De voorz. zegt dat wanneer dan met nadeel ge werkt wordt men het contract moet annuleeren. De heer v. d. Woude wijst o pde vele bijko mende kosten die maken „dat de rekening niet sluit. Anders zou men de turf moeten opvoeren tot wel f12. De heer Hart vraagt afschrift van de .rekening om met oordeel te kunnen spreken. De voorz. gelooft niet dat er bezwaar bestaat. De rekening wordt hierna met allen voor goed gekeurd. Tevens wordt het bekende voorstel gedaan om georganiseerden en ongeorganiseerde arbeiders in de veenderij toe te 'laten. De aanmelding van on georganiseerden moet echter geschieden over dp arbeidsbemiddeling. 1 De heer De Geus zegt dat men soms menschen noodig heeft voor het keeren der turf en dan niet wordt gevraagd of men georganiseerd of ongeor ganiseerd is. De heer Hart is van oordeel dat men zich op glad ijs begeeft, men moet de georganiseerden voortrekken bij ongeorganiseerden, omdat georga niseerden niet zoo-'n last voor de gemeente betee- kenen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, in zulke gevallen georganiseerd overleg te plegen met de organisatie, vooral met het oog op men schen, die half tuinder, half arbeider zijn. Laat men de kopstukken van de arbeiders zooveel in lichten dat zij hun arbeiders ook zooveel moge lijk kunnen inlichten. Dan gelooft spr. niet dat er zo otegen gesputterd was tegen toelating van ongeorganiseerden, zooals thans. De heer v. d. Wioude zegt, dat er overleg is /.gepleegd, maar dan bleek dat men de zaken te veel van één kant bekeek, en het gemeentebelang uit het oog verloor. Ook is er gezegd dat wij de loonen niet konden uitbetalen. Maar toen wij de verdeeiing van htet geld aan de arbeiders over lieten, toein bleek, dat zij het niet wisten te klaren, en gevraagd werd of w ijhet toch maar wilden doen. Wij hebben eenige malen met hen vergaderd, maar wij zijn er be uvan. En voorloo- pig zal het niet meer gebeuren. De heer Hart breekt nogmaals een lans voor het houden van conferenties. De heer v. d. Woude zegt de arbeiders nooit te hooren pruttelen. - De heer Hart. En ik hoor ze zooveel. Wat de ongeorganiseerden betreft, is het toch zeker de bedoeling, dat de georganiseerden voorgaan. j De heer vd. Wbude. Er is werk of geen werk. Het kan niet voorkomen dat de ongeorganiseerden bij de georganiseerden voorgaan. Besloten wordt ook de ongeorganiseerden in het veenderijbedrijf toe te laten. Hierna wordt een suppletoire begrooting goed gekeurd tot een bedrag van f1445.in ontvang- Af- en overschrijving zal worden gedaan tot een bedrag van f751.69. Opgemaakt is en goedgekeurd wordt een le sup pletoire begrooting. voor den dienst '24 tot een bedrag van f7335.63. Uit deze begrooting blijkt dat de restauratie van het raadhuis zal bedragen f 950. B. en W;. stellen voor het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting te .bepalen op 1.-2. Het vorig bedrag was 1.8. Dit beteelient dus een verlaging van 1/3. De heer vd. Woude noemt het steeds moeilijk dit cijfer te bepalen, en had een grootere verlaging verwacht. De voorz. geeft hierop een toelichting, en zegt dat een bedrag van f 39000 moet worden opge bracht. De belasting heeft f 5000 meer opgebracht dan was geraamd. De heer Hart zou niet durven te verlagen, vooral ook met het oog op een tekort, dat niet mag ontstaan. Spr. vereenigt zich met het voor stel van B. en Wl. 1 Voorz. zegt dat getracht is een cijfer van 1 te krijgen, maar dan kwam men niet aan het be drag. Dan verkreeg men f33000. Het voorstel van B. en W:- wordt hierna goed gekeurd. Door den heer Kramer wordt nog gewezen op de vele opcenten op de vermogensbelasting:, Wanneer men het een verlaagd moet men het ander ook verlagen. Do heer Mulder zegt dat men toen moest bin nenhalen wat men kon. En waar kan men het beter h alen dan b ijde menschen die het kapitaal hebben. Spr. vindt het niet hoog. De heer v. d. Woude. Wo-u je 'tzoo hebben. Hier is geen kapitaal. De voorz. geeft den heer Kramer in overweging dit bij de begrooting voor '25 ter sprake te bren gen. j De heer Hart. Kramer zal het niet vergeten. Ingekomen is een schrijven van het Prov. Wa terleidingbedrijf, met teekening, waarop voorko men de plaatsen, waar spruitstukken zullen wor den aangebracht. Zal in comité worden behandeld. Nu de woning bij de school is ontruimd, stellen B. en W. voor dit perceel bij inschrijving voor afbraak te verkoopen. Het idee van B. en W|. is om de -vrijgekomen ruimte voor speelplaats te gebruiken. Het voorstel van B. en Wi. goedgekeurd en de bepaling van voorwaarden wordt aan B. en W, overgelaten. Het terrein moet vrij zijn uiterlijk 1 Aug. Een ieder wordt vrijgelaten hiernaar in te schrijven. Dus ook gemeente-ambtenaren. Benoeming leden voor het G.E.B. Periodiek af tredend zijn de heeren: v. d. Woude, en Muldjer, (herkiesbaar). Beide heeren worden herkozen met respectieve lijk 6 en 6 stemmen. De heer Hart had, 1 stem. 1 stem werd blanco uitgebracht. Voorz. feliciteert de beide heeren met hun be noeming. Goedgekeurd wordt de in de vorige, vergade ring aangeboden 2e suppletoire begrooting op een tbedrag van f 22970.59. De voorz. zegt thans dat reeds lang in bespre king is geweest het maken van een verbindings weg tusschen gemeente en Langedijk. In dit ver band wordt gevraagd een uitspraak of men voor pf tegen het verleenen van medewerking is. Van Prov. en Eijk is geen subsidie te verwachten. De weg zal doorgetrokken worden vanaf Oud karspel. Gevraagd wordt hoe duur of deze weg zal kosten, waaro pvoorz. antwoordt van 3 ton. j De heer Hart begrijpt niet het standpunt "van de Prov. Een meer zuidelijke ligging zou grooter voordeel voor de gemeente opleveren en zag liever de verbinding Sint PancrasKoedijk tot stand gebracht. De heer Kramer is van oordeel dat Bergen er meer belang bij heeft dan Koedijk, waarmede ver schillende heeren het eens zijn. De heer Hart noemt het van de Prov. een op vatting van niks. Men heeft daar een eigenaardige opvatting over de ligging van de wegen. De heer Mulder brengt in herinnering eev con ferentie, waarbij men zich uitsprak voor een weg naar Koedijk. Alkmaar wilde een begrooting ma ken voor een weg naar Koedijk, maar Noordschar- woude en Oudkarspel hielden ster vast aan dezev weg. Dat er verandering komt in de wegen is {van groot belang. Er moet iets gebeuren. De houding van Eijk en Prov. is meer dan treurig. In het groote Geestmer-Ambacht is geen enkele goede verkeersweg. De heer Hart wil zich uitspreken, en dan tegen dit plan, met daarbij de uitspraak dat Alk maar spoedig met begrooting en plannen komt, meer in het voordeel van onze gemeente. Ue heer De Geus zegt gewezen te hebben op eïen weg van Sint Pancras, maar geantwoord werd .dat dit te plaatselijk was. Besloten werd aan de Prov. te vragen, waar de weg moest komp, maar nu de Prov. niet bijdraagt, had men niet .behoeven te vragen ook' aan de Prov. Het is gaan belang voor het ambacht. Maar het is ee. weg voor het algemeen verkeer. Be vergadering spreekt zich unaniem tegen het plan uit. Hierna sluiting der vergadering. Binnenland. De schadeloosstelling der Kamerleden. Eenige weken "geleden heeft het Senioren-con vent der Tweede Kamer zich gewend tot de ver- -schillende fracties, met verzoek aan haar leden individueel aan te bevelen, in verband met den slechten toestand van 's lands financinë, van 1 Mei 1924 ai' 5 pet. van hun schadeloosstelling als Kamerlid voorloopig niet te toucheeren. Naar het „H.bld." verneemt hebben de leden van vrijwel telle fracties ingevolge deze aanbeveling, den Mi nister van Financiën medegedeld, dat zij van ge noemden datum af 5 pet. van hun schadeloosstel ling willen laten staan ten behoeve van 'sKijks schatkist. Alleen de communisten en sociaal-demo craten zijn niet geneigd deze aanbeveling van 't Seniorenconvent op te volgen. Salarissen Rijkspersoneel, f ,,De Avp." bericht, dat thans bekend is, dat de Minister van Marine, op verzoek van de Be geering, een nieuwe salarisregelihg heeft ontwor pen, zoowel voor burgerrijksambtenaren als voor de militairen van Land- en Zeemacht. Deze salarissen zouden zoodanig zijn ontworpen, dat die der militairen, zooals die vóór 1 Mei 1924 in de betrekkelijke schalen voorkwamen dus ponder aftrek der 5 pet. korting met 20 pet, en meer zouden worden verminderd, terwijl voor de salarisbedragen der burgerambtenaren een ge middelde vermindering van 10 tot 12 pet. zou zijn voorgesteld. i" 1 1 Be gehuwde wachtgeldster. Naar aanleiding van het weder aanbieden van rijksbetrekkingen aan gewezen vrouwelijke amb tenaren, die op wachtgeld staan en gehuwd zijn, is aan het oordeel der commissie-Schepel (de zoo genaamde wachtgeld-commissie) onderworpen do vraag, of de gehuwde vrouw inderdaad verplicht is, op straffe van verbeurdverklaring van haar. wachtgeld, eene betrekking te aanvaarden, ver van de woonplaats van haar gezin, waardoor zij» het gezinsleven niet mede kan leven. De commissie-Schepel is tot de conclusie ge komen, dat zulks niet redelijk is, en adviseerde Jaarom de regeering, voor die ambtenaren, aan wie reeds een betrekking was aangeboden, het wachtgeld niet in te trekken en ten aanzien van de overige ambtenaren, bij het aanbieden van be- -trekkingen, met deze conclusie rekening te hou den. De Eegeering nu schijnt zich met dit advies, vereenigd te hebben. Daardoor wordt een einde gemaakt aan den misstand, dat het bemiddelings- öureau, naar het scheen, juist aan die ambtenaren betrekkingen liet aanbieden, die in de feitelijke on mogelijkheid verkeerden om de vacante plaats te aanvaarden. Hemelvaartsdag gingen des middags 2 'jon gens, van Leeuwarden de 14-jarige Tjeerd van Dijk en de 15-jarige Pieter Veenstra, op stap den Marssumer straatweg uit. Ze zijn daar ergens het veld ingeloopen en gingen in een boerenteootje baden. De eigenaar van de landerijen had in die sloot een drinkgelegenheid voor het vee gemaakt; deze plaats was 4 meter diep, wat echter zoo niet te zien was. De jongens zijn in dezen kuil geloo- pen en jammerlijk verdronken. Een boer, die ging melken, vond de kleeren, en begreep wat er gebeurd was. Hij had even te voren de jongens nog gezien en toen hij bij de kleeren kwam, waren de knapen verdwenen. De politie werd geroepen, die na een kwartier, dreggen de beide verdronkenen ophaalde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1