se misdaad alle mm door. ABDIJSIROOP rLAATSELIJK NIEUWS UITVOERING ARBEIDSWET. BAKKERSARBEID. verbandmet de arbeidswet is aan de bakkers, gezellen hèt volgende verboden en toegestaan: [t op Maandag 9 Jiini (2de Pinksterdag) geen "id wordt verricht; 5 Zaterdag 7 "Juni (heden.) mag door de bak- gezellen 13 urén worden gewerkt; 3 Dinsdag-10 Juni a.s. mag de arbeid des voor- dags 4 uur aanvangen en moet om 8 uur des liddags eindigen; (dit is van kracht voor bak- igezellen)'; hoofden van bakkerijen, in het bezit van een unning volgens art. 37 re lid,, mogen Dinsdag 'uni om 3. uur des voormiddags met den arbeid irangen; oor één gezel mag op Dinsdag 10 Juni 1924 :id worden verricht in den vorm van het sto- der ovens, ondei voorwaarde, dat zijn ar~, Istijd is gelegen tusschen middernacht en 8 des namiddags. VERVOER VAN BROOD. ),e Minister van Arbeid,'Handelen ^Nijverheid runt aan hoofden of bestuurders van, bakkerijen dié gemeenten des Rijks, dat op Zaterdag 7 en sdag 10 Juni 1924,' (Jeeg of brood, d^t na 8. uur nam- den vorigen dag gebakken of opgetyarmd; an 7.30 uur des voormiddags af, uit het gebouw aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij indt, wordt vervoerd; (dit is van kracht voor bezorgen van brood op grooten afstand); an 8 uur des voormiddags af, wordt verkocht afgeleverd; (dit betreft den verkoop in den kei)- OUDKARSPEL. zoogenaamde koolplantersvacantie, waarbij kinderen vacantie wordt gegeven voor het aan ren van koolplanten bij het zetten op het land, it heden in en zal eindigen Wjoensdag 18 Juni. OUDKARSPEL. )oor de Afd. Langedijk van den Bond voor atspensionneering is een Tooneel-Propaganda- ib opgericht, met aanvankelijk 6 dames- en 4 irenleden. ZUIDSCHARWOUDE. 3oor den raad dezer gemeente werd in zijn Don- dagavond gehouden raadszitting tot hoofd der L School benoemd de heer Joh. Renaud, thans old der o.l. school te Waarland. De heer Renaud is in het bezit van Tuinbouwacte benoemde zóu met 1 Juli wachtgelder wor- n, daar de o.l. scho.ol te Waarland op dien da-t n overgedragen wordt aan het R. K. Schóól- stuur. BROEK OP LANGENDIJK. Dr. Grootjans te De Meeren bij Utrecht, heeft ir zijn beroep naar de Ned. Herv. .Gemeente; Broek op Langendijk bedankt. BROEK OP LANGENDIJK. Naar wij vernemen wordt hoogstwaarschijnlijk Mannenkoor „Surcum Corda" ontbonden. Men :ft althans besloten voorloopig geen zangoefenin- 1 meer te houden. Enkele leden hebben zich aan meld bij de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah." UIT DEN OMTREK SINT PANCRAS. In den afgeloopen nacht zijn vele velden met ■dappelen, dusdanig door den vorst geteisterd, t het groen geheel zwart is geworden. Voor de jenaars een schadepost, daar alles, ondanks den eren tijd er zeer goed voor stond. HEERHUGOWAARD. Onder de jeugd, vooral ook onder tamelijk jonge nderen, doen zich veel gevallen voor van mazelen, e ziekte blijkt tot nog toe echter niet van kwaad- rdig karakter te zijn in haar optreden. HEERHUGOWAARD. In een ledenvergadering der Prot. Begrafenisver- niging „De Laatste Eer" werd verslag uitge- acht van de Bondsvergadering, gehouden te oordscharwoude en daarna aan de orde gesteld ,t voorstel om tot dien Bond toe te treden. Hier-ü e werd na eenige discussie met algemeene stem-, en besloten. Bij de gehouden bestuursverkiei ng ter voorziening in een viertal vacatures wer- .n gekozen voor Zuid de h.h. P. M de Vries, A. Kooij Cz. en voor Noord de h.h J Stapel en Kasper. Op voorstel van het bestuur werd isloten tot het aanschaffen van een lijkkleed voor vereeniging; zooo noodig zal ook een klein eed worden aangeschaft. De nieuwe contribu- e bij overgang in een hoogere leeftijdsklas zal gaan op 1 Jan. na het bereiken van den vast stelden leeftijd. Voor een kalenderjaar blijft dus contributie aan het begin vastgesteld, gelden, ebleken is, dat enkele leden der vereeniging, hoe- el inwoners der gemeente, kerkelijk behooren tot ude Niedorp. Het bestuur stelt voor van vereeni- ngswege die leden daar te doen begraven, zonder, it hiervoor bijkomende kosten in rekening wor-, en gebracht. Het presentiegeld aan best uurs den voor het bijwonen van bestuursvergaderingen ordt op 50 ets. gesteld. Ving de vereeniging. in met 404 leden, dit aantal is steeds stijgende a bedraagt thans 536, terwijl 1 lid is overleden. IX. DE MOORDENAARS VAN FUALDES. (1817). De uitspraak van de jury kon moeilijk onze ker zijn. Al hadden de beklaagden niet bekend, die- moord stond vast. Bastide en Jausion, geholpen kor een paar sterke mannen, hadden op den >ewusten avond van 19 Maart den armen Eual- in eèn hinderlaag gelokt, hem naar het huis van Bancal gesleept; hem daar effecten, in zijn «zit zijnde, voor overdracht doen teekenen, en. iem vervolgens, teneinde niet door hem te worden astig gevallen, vermoord. Jausion, zoo bleek uit ie verhalen, had het eerst naar een mes gegrepen in hem in de keel gestoken; zelfs de enkele minu ien, die de vermoorde had gevraagd om zioh o>p ie eeuwigheid voor te bereiden, had men hem geweigerd. De hoofdschuldigen, als hoedanig Jau sion, Bastide, vrouw Bancal, Blach en Colard Werden aangezien, werden ter dood veroordeeld), van de anderen werd de z.n. echtgenoote van Colard het zwaarst gestraft; de overigen als zijnde slechts betrokkenbij het vervoer van het 'ijk, dat men in de rivier had geworpen, minder zwaar. Maar al spoedig bleek, dat de veroordee- üng voor niets was geschied. De president had verzuimd om de getuigen den eed geheel in den Vereischten wettelijken vorm te doen afnemen; onkele getuigen hadden dit gedaan, anderen niet. Dat geschiedde meer, maar men droeg dan zorg ket in Eet proces-verbaal te herstellen. Dat was .«ier niet geschied, en een verzoek om cossatie 'Behalve bierbij verleende de vereeniging 3 maal haar diensten bij de-ter-aarde-bestelling van niet- leden. Aan het bestuur werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de doelmatigheid van een elders in gebruik zijnde draagbaar; voorts werd nog besloten tót liet aanschaffen van winterhand schoenen voor de dragers. Bij de sluiting der vergadering constateert de voorz.', dat is gebleken dat de nieuwe vereeniging ten volle recht van be staan heeft ,dat hare diensten op prijs gesteld wor den; hij hoopt, dat bij voortduring de vereeniging eer zal mogen inleggen bij alle diensten, welke' van haar in de, toekomst nog gevraagd zullen worden. HARENKARSPEL. De raad dezer gemeente besloot in zijn Don- deradgmiddag gehouden vergadering, het verme- mgvuldigingscijfir voor de Plaatselijke Inkomsten belasting te bepalen op 1. B. en W. stelden voor 1.95. 'Het vorig jaar bedroeg dit cijfer i.e. HARENKARSPEL. Door B. en W. dezer gemeente zal overwogen worden tot het aanstellen van een schoolarts. Als controleerend geneesheer treedt thans reeds Dr. Groenhart. HARENKARSPEL. Aan de ingezetenen dezer gemeente*,^die nog aan het- Prov. Waterleidi'rlgbedfijf zijn aangesloten, zal een circulaire worden gezonden, dat zij zich voor 1 'October moeteri aailsluiten, daar anders een rechtsvervolging zalwordeningesteld. HARENKARSPEL. In de raadsvergadering vanDonderdagmiddag besloot de raad tot het opnemen van een bepaling in de politieverordening, waarbij het verboden wordt slootwater te gebruiken' voor het reinigen van vaatwerk en groenten. In de bouw- en wo- ningveibrdening zal worden opgenomen de bepaling dat binnen* den tijd van 15 jaar de privaten van een beerput moeten zijn voorzien, en na dien niet meer op de slooten mogen uitloozen. WARMENHUIZEN. Woningbouwvereeniging. De woningbouwvereniging Warmenhuizen'' hield gisteren haar jaarlijksche algemeene verga dering. Ingekomen was een schrijven Van het ge meentebestuur, waarin werd medegedeeld, dat de Minister zich kon vereenigen met de thans be staande huren der woningen, uitgezonderd; 2 wonin gen, bewoond door gezinnen, welke een zoodanig inkomen hadden, dat een hoogere huur geheven moest worden. Vervolgens werden vastgesteld de balans en verlies- en winstrekening. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren J. Kraakman, T. de Nijs en P. Slot. Wegens het niet naar behooren voldoen van huishuur zullen eenige bewoners per deurwaarder, alsnog worden aangemaand de huis huur te voldoen, daar anders andere maatregelen zullen worden genomen. Keuringsdienst. Door den keuringsdienst werden de afgeloopen maand goedgekeurd 11 varkens en 3 koeien. Wat betreft de noodslachtingen werden 6 kalveren, 1 paard, 1 geit, r schaap, 2 koeien en 1 varken goedgekeurd en j varken afgekeurd. Schoolbouw. Naar wij vernemen zijn thans de plannen voor den bouw van de nieuwe o.l. school goedgekeurd' en zal de aanbesteding op 23 Mei a.s. plaats hebben Vacantie-kolonies. De afdeeling „Warmenhuizen" van het Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings- en Vacan- tiekolonies zal op 11 Juni a.s. om 7.30 uur o.t. een algemeene vergadering houden in de kolfbaan van den heer Slikker. NIEUWSTIJDINGEN. „PRO SENECTUTE." Een prachtige gift. :Het hoofdbestuur van „Pro Senectute" deelt bij dezen met dankbaarheid mede, dat voor den bouw van het Amsterdamsch Tehuis voor beschaafde ouden van dagen, van iemand, wiens naam onbe-, kena moet blijven, ontvangen is de prachtige gift van f 10.000. Het Bestuur grijpt de gelegenheid aan, tevens mede te deelen dat aan kleinere en grootere be dragen tot dusver in het geheel f30.000.voor het Amsterdamsch Tehuis werd ontvangen. Er ont breekt dus thans afgezien van de meubileering nog f 20.000. jMet vertrouwen en warmen aandrang worden zij, die nóg niets offerden, verzocht, zich als lid van „Pro Senectute" op te geven, of hun schenkingen- te willen zenden aan het adres der Vereeniging,' Heerengracht 174, Amsterdam. HET TWINTIG-EEUWSCHE WONDER. Het grootste wonder van de twintigste eeuw II Te Kropswolde in de gemeente Hoogezand (G.) is in den vorigen winter een nieuwe molen ge bouwd,. een ouderwetsche windkorenmolen met een stevigen, soliden achtkantigen romp en forsche, krachtige wieken, die ruischend door de lucht suizen als da bolle zuidwester over het Zuidlaardei» meer komt stoeien en zich in frissch-en overmoed op de zeilen werpt. En de molenaar is den koning te rijk, dat hij zijn bedrijf weer op ouderwetsche wijze beoefent I Vier jaren geleden brandde zijn wat kleinere molen die op dezelfde plaats stond af en sinds dien be hielp hij zich met een electro motor. Een electro-^ gemoedsrust aan ..zijn eigenaar, die steeds sterker ging verlangen naar het beoefenen van het ouder-, wetsche bedrijf ,dat op dezelfde plek door zijn va derf en zijn grootvader beoefend werd. Nu heeft hij z'n zin, nu hoort hij weer het ge- ruisch van zijn wieken, dat hem als hemelsche muziek in de ooren klinkt, nu knoersen en knorren welèr zijti maalsteenen zooals hij ze van zijn jeugd af heeft hooren. knoersen en knorren en weliswaar moet hij thans vaak op ongelegen tijden in de weer zijn om alle winden te vangen die e.r waaien maar al kost hem dat wat extra inspanning, hij gevoelt zich van binnen sterker dan in. den tijd toen zijn electro-motornog voor hem werkte en met blijden lust aanvaardt hij daarom de grootere moeite, welke hij zich thans moet getroosten. COÖPERATIEF KOOPEN, SLACHTEN EN VERKOOPEN VAN VARKENS. In de provincie Groningen wordt een bewe ging op touw gezet, met vertegenwoordigers eener* op te richten organisatie uit het geheele gewest,r om coöperatief varkens te koopen, te slachten en op verschillende plaatsen bij het kilo te verkoopen- opdat er bij de lage prijzen (0.60 per K.G.) den varkens levend gewicht, een eind kome aan prij zen als fi.8o en f2.per K.G. ken om na een voorspoedige vlucht eveneens te Shanghai aan te komen. Daar zijn de drie Amerika nen dus nu weer bij elkaar. j Bronchitis Duizenden lijden ellendig aan telkens terugkeerende aanvallen van bronchitis en weten niet dat blijvende genezing mogelijk is. Bronchitis is veelal 't gevolg van verwaarloosde verkoudheid. On middellijke verlichting geeft de hoeststillende en slijmoplossende AKKER'. C Alow verkrijgbaar in kokers van 230 gram .50. 550 gram ƒ2,75 en 1000 gram ƒ4,50 LUCHTVAART. Burgervliegtuigen. De Minister van Waterstaat heeft een beschik king uitgevaardigd betreffende de uitreiking van bewijzen van inschrijving, bewijzen van luchtwaar digheid en bewijzen van deugdelijkheid voor bur- gervli-egtuigen en betreffende de uitreiking van be wijzen van deugdelijkheid voor motoren, bestemd om te worden gebruikt in zoodanige vliegtuigen. Voorloopig zijn in afwachting van het tot stand komen van wettelijke voorschriften ter zake eeni ge regelen vastgesteld. f Volgens deze regelen zullen aan Nederlanders en Nederlandsche onderdanen, tevens ingezetenen zijn de van het Rijk, voor zoover daartoe naar het oor deel van den Minister In aanmerking komen, op hun, verzoek bovenbedoelde bewijzen kunnen worden uitgereikt; de verzoekers zullen echter zich van te voren moeten verbinden, zich ten aanzien van die vliegtuigen en motoren voor den tijd, geduren de welken het bewijs van inschrijving, het bewijs van luchtwaardigheid en het bewijs van deugde lijkheid geldig is, te gedragen naar de gestelde voorschriften. Zoolang de voorraad strekt is deze Ministerieele Beschikking met de daarin genoemde regelingen voor belanghebbenden verkrijgbaar bij den boek handelaar 'firma Gebr. Van Cleef te 's-Gravenhage tegen fo.50 per exemplaar. i Een botsing tusschen militaire vliegtuigen. ITen gevolge van een botsing tusschen twee vlieg-, tuigen op het vliegveld vanSpittlegate bij Grant-; ham (Engel.) zijn twee vliegofficieren een sergeant en een bestuurder gedood. Het ongeluk geschiedde toen een luchteskader bezig was met het doen van oefeningen in het zich formeeren. Ernstige botsing. Bij een botsing' in de lucht te San Antonio (Texas), raakten twee legervliegtuigen in brand en vielen van 1300 voet naar beneden. Zij verplet terden een Mexicaanschen boerenknecht, die in een katoenveld werkte. Een bestuurder werd ge dood; de andere deed een sensationeele daling in een parachute. BUITENLAND De gezonken Duitse! Britsche duikers zijn thans bezig voorbereidin gen en maatregelen te treffen voor het lichten van de destijds door de Duitschers opzettelijk tot zin ken gebracht e, Dultsche oorlogsvloot in Scapa Flouw. Deze geweldige onderneming die wordt uit gevoerd door de firma Cox en Danks te Londen en Sheffield is het grootste lichtingswerk, dat ooit heeft plaats gehad. lederen dag gaan heele af- deelingen duikers naar den bodem der zee, om de eerste schepen voor het werk in gereedheid te brengen. Voor ieder schip is een apart lichtings-, plan ontworpen en de karwei is zelf reeds aan den gang met de „Hindenburg" en eenige andere sche-i pen van het grootste type. r •De „Hindenburg" ligt in ondiep water en slechts met haar dek gedeeltelijk boven den zeespiegel uit. De meeste andere schepen vertoonen boven het water echter alleen den top hunner masten. De duikers hebben nauwkeurig de ligging der schepen opgenomen en alle luiken en patrijsopor-; ten, die door de Duitschers waren opengezet, ge sloten. Het doel. is, alles zoo goed mogelijk af te sluiten en daarna door luchtdruk het zich in de schepen bevindende water ,te verwijderen. Een drij vend dot, het grootste ter" wereld, zal vervolgens naar Stromness in Scapa Flow gesleept worden, en met behulp daarvan hoopt men dan de sche-. pen te kunnen lichten. De moord te Chicago. Het onderzoek in deze hoogst opzienbarende moordzaak, welke de publieke opinie te Chicago in groote beroering heeft gebracht, heeft nieuwe fei ten aan het licht doen komen, die voor den men-,' taliteit der beide beklaagden bijzonder teekenend zijn. Dit betreft de moordenaars van den zoon van- den rijken horlogemaker, wiens zoon ontvoerd werd, en voor wiens vrijlating een losprijs werd ge vraagd. Later' werd de zoon vermoord in een riool gevonden. 1 Een taxi-chauffeur te Chicago, Charles Ream heeft namelijk in de twee jeugdige moordenaars de personen herkend, die hem in November van het- vorig jaar bedwelmd en ontvoerd hebben. Ream wijas op een avond aan het wandelen, toer* er zachtjes een auto naast hem kwam aanrijden. Een jongeman, die hem een pistool voorhield, com-, mand-eerde: „Handen omhoog 1 Stap in de auto!!" Ream gehoorzaamde. Het pistool werd tegen zijn maag gedrukt, hij werd gebonden en geblinddoekt. Zijn enkels en polsen werden vastgebonden, terwijl een lap, met ether gedrenkt, over zijn gelaat werd gespreid. -Verder herinnerde hij zich niets meer, totdat hij den volgenden morgen op straat gevonden werd en naar het ziekenhuis werd vervoerd. Zijn aanranders hadden gepoogd, de verjongings kuur door klieroverplanting volgens de methode- van den Russischen dr. Voronoff op hem toe te. De vliegtocht rondom de wereld. Die Amerikaansche vliegers zijn, naar Reuter meldt, thans te Shanghai aangekomen. Eerst wa- ren er maar twee, omdat Smith de leider ,bij het motor, die wel steeds prachtig op tijd zijn werk' vertrek van Kugoshima een defect aan zijn motor deed, maar veel geld kostte aan stroom en veel kreeg. Maar eenige uren later kon ook hij vertrek-, ,kon reeds dadelijk om die in het oog vallende - men intellectueel den tijd hij haar kon doorbren- reden niet worden geweigerd. Men diende dus 1 gen. En weer anderen mengden zioh in het debat; geheel opnieuw te beginnen; en ditmaal voor het hnevrouw Manzon spaarde haar ouders noch haar Hof van Assisen te Alby, in het departement van echtgenoot, die intusschen in het voorgevallene 'de Tarn. aanleiding vond om zich steeds verder van haar Intusschen was de belangstelling aanmerkelijk 'te verwijderen. Zijn vrouw was in dien tusschen- toegenomen. In Bodez sprak men van niets an- tijd van getuige mede-beschuldigde geworden; wel Bij de confrontatie met de twee studenten riep hij onmiddellijk uit „Dat zijn zij!" Een misdaad, die eenige weken later werd ge pleegd en nimmer is opgehelderd, houdt de politie te Chicago nog bezig. De omstandigheden er van komen nagenoeg overeen met het geval van Ream. Nabij de universtiteit werd het lijk van een student uit een passeerenden auto geworpen. Het lijk ver toonde een schotwond in het hoofd. BURGERLIJKE STAND Gemeente SCHOORL. (Ingeschreven over de maand Mei) Geboren: Jan Simon, zoon van Jan Simon Schik temaker en van Jantina Damiaans. Nicolaas Jo hannes zoon van Nicolaas van Assem en van Geertje Jonker. Adriana dochter van Deodorus Groen en van Dieuwertje Timmer. Nicolaas Jo hannes zoon van Jan Kaandorp en van Maria Mar tha Groot. Aafje dochter van Petrus Gijsbertus' Wever en van Trijntje van Assem. Marius zoon van Dirk Slot en van Nantje de Jong. Minne Pieter zoon van Jan Èns en van Elisabeth Knip. Ondertrouwd: Pieter Dalenberg, 21 jaar en Hen- drika Anna Kooij oud 21 jaar. Getrouwd: geene. iOverleden: Antonie Johannes Peeck, echtge noot van Johanna Veenhuysen, 55 jaar. Trijntje Timmer, wed. van Arie Bakker 76 jaar. Gemeente WARMENHUIZEN. (Ingeschreven over de maand Mei). ,Geb.oren: Johanna,, dochter van Sijfardus Willem dé Leeuw en van Maartje Jongerling. Wilhelmina, dochter van Willem de Vet en van Grietje Twisker Pieter zoon van Jan Sieuwertsen en van Grietje Baas. Simon, zoon van Theunis Kwant en van Ca- tharina Stam. OndertrouwdArie Hillebrand de Geus oud 23 jaar en Etje Gutker oud 22 jaar. Jacob de Nijs oud 30 jaar en IJda Vader oud 29 jaar. Getrouwd: Gerardus Berkhout, oud 31 jaar en Theodora Maria Nannes oud 41 jaar. Arie Hille brand de Geus oud 23 jaar en Etje Gutker oud 22 jaar. Overleden: Maria Kwant, oud 11 maanden, dochter van Theunis Kwant en van Catharina Stam ders dan van het prooesEualdèsde zaken leden er onder, vriendschappelijke verhoudingen wer den hier en daar verbroken, argwaan groeide aan nadat men zag wie alzoo- b!ij: deze zaak waren bet-rokken. De debatten te Bodez waren door een uit Pafijs gekomen verslaggever uitvoerig in het „Journal de Paris" weergegeven; vandaar waren zij over geheel Prankrijk verspreid. Madame Man zon slaagde er in overal belangstelling te wek ken. Zoozeer, dat de Parijsche verslaggever een inderdaad handigen inval kreeg en haar, voordat tot dé, tweede behandeling te Alby werd over gegaan, tot het sdhrijVen van haar gedenkschrif ten bracht, die hij1 voor een goeden prijs aan een licht schreef men haar weifelende en achtige houding inderdaad toe aan zekere mede plichtigheid; wellicht ook hoopte men, door haar in de gevangenis op te sluiten, meer van haar te weten te komen. Zooveel is zeker, zij- werd met de noodige égards behandeld; in de gevangenis ontbrak het haar aan niets en haar binnenkomst te Alby, te paard, begeleid door een escorte gen darmes, was een ware triomftocht, die zelfs de mooiste en interessantste vrouw had kunnen vol doen. Tegelijkertijd trachtten de hoofdbeklaag- den te ontsnappen, zij gevoelden zich plotseling aangetrokken tot strooarbeid, ongelooflijke hoe veelheden bestelden zijl om daarvan voorwerpen te maken. Het leek verdacht en men wilde hen Parijsche uitgeversfirma verkocht. Belangwek kends bevatten zij- niet of bijna nietmevrouwi verder stro.o weigeren, maar de congierge riecj Manzon vertelde daarin van haar ongelukkige door te gaan en hield hen in het oog. Totdat hij jeugd, en zette nog eens uiteen waarom zij! in deze hen op een dag, evenals te Bodez reeds was ge- i_ liarl IrnrvnP/n ovvhm'crpn Jon T^iii wp.i'- SchlGcL 6T0P betra.öte. dat Zll' P"ftklfifid te zaak niet anders had bunnen getuigen dan Zij' wei felend gedaan had. Haar geschrift lokte heel wat ander geschrijf uit, want zij had den armen kapi tein Clemandot, die zoo slecht van zijn avon tuurtje was thuisgekomen, niet gespaard! Zijl deed duidelijk doorschemeren, dat hij haar had verveeld en dat zij' hem voor den gek had ge houden. Hij blee fhaar het antwoord niet schuldig; schied, erop betrapte, dat zij' geheel gekleed te bed waren gegaan, terwijl reeds naar buiten, in verbinding met een aangrenzend dak, touwen van stroo gevlochten en vrij stevig, waren aangebracht Evenals te Bodez, waar men zich van de mede werking van de bewakers wist te verzekeren, mis lukte ook hier de ontsnapping! Buim een jaar nadat de moord had plaats ge- ook hij gaf gedenkschriften uit en beschreef haar had, in Maart 1818, kwam de zaak voor de Assisen daarin als bjji uitstek! leeljjk, maar geestig, zoodat- te Alby. Zoo mogelijk was de belangstelling nog grooter dan te Bodez. Maar zij' was in deze andere omgeving ook van ander karakter. Het publiek was meer mondain; de belangstellenden waren minder bevooroordeeld, meer bereid het spannende dan het dramatische element te zien. Opnieuw was een groot aantal getuigen gedag vaard; ditmaal waren er 340, waarvan 60 décharge, en ook ditmaal bedroeg het aantal ver dedigers niet minder dan tien, van wie intus schen niet één zieh door zijn pleidooi onder scheidde. Baéh had het was naar buiten bekend geworden zich in de gevangenis tot een be kentenis geleend; hjjji twas bezweken voor den op hem geoefenden aandrang. En temidden van het tweede proces geschiedde zulks insgelijks met vrouw Bancal. Uit beider mond vernamen de rechters nu geheel het gebeurde, waarin intus schen weinig onbekends meer was. Uiteraard werd door beiden wat de kleine bijzonderheden aangaat, juist datgene weggelaten wat hen persoonlijk het meest zou hebben bezwaard; werd door vrouw BBancal verzuimd te vertellen, dat zij! de laagheid had gehad om zich het fijn batisten hemd van den verslagene toe te eigenen; werd door Baoh niet verhaald, dat hij van de vooraf gemaakte plannen had geweten. Eerst heel op het laatst reeds in het aangezicht van de executie staande, xvermeldde hij, dat hij door Bastide en Jausion xmaar ook door andere notabelen van Bodez, was lïitgenoodigd om deel te nemen aan eene be- rooving van het huis van een ander geacht inge zetene, welke laatste, in de rechtszaal tegenwoor dig, niet weinig schrikte van het gevaar, dat hem ha4 bedreigd, j i i 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 5