WECK mm Nieuwsblad voor JL AN GEDIJ K en Omstreken. Zaterdag 14 Juni 1934. I' Blad per 3 maanden f 1,15 Fa.|HOUWINGJ- Mient7 Inmaakartikelen. I SI'U 114 iil wenschrnahjurlük {iemeyersl 1e Heer I °f fRIESCHE &AAI Ho 68. mthbs. nuniiM m 1339 Jf i&rgftig NIEU WE UraiJKM C0URAÜT. Deie courant^ ver schijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHHEHEHieFBIJB BEDAOTEUB-UITGEVEB J. H. KEIZER. BUREEL: loordicharwoude. PRIJ8 DEK ADEBTENÏISNt 1—* regel» 78 et-, elke regel neer 18 ct.j finote letten of vignetten worden uur plaatsraimte berekend. Brieve» rechtsreek»! »»»i de»?" Uitgever. DIÉ nummer bestaat uit 2 Bladen. HEROTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 10 Juni. Pinksteren van droeve druiligheid en sombere I regenlucht is voorbij en wij komen met rassche I schreden het moment naderbij, waarop we weer „aan 't korten" zullen gaan. De Tweede Kamer heeft haar huishoudelijk I Budget voor het'volgend seizoen Donder dagmid- I dag ouder gewoontein comitee-generaal behan- I deld. Dit is weet men het teeken, dat het I zomer-reces in aantocht is. Intusschen gelijk I ik in mijn vorig overzicht zei er ligt nog heel I wat in het parlementaire zout... Onder meerde interpellatie-Boon over minister I Heemskerk's weigering om de Koninklijke goed keuring te bevorderen der gewijzigde statuten van de Vrijdenkersvereeniging „De Dageraad". Men kan er zeker van wezen, dat deze historie I in den stembusstrijd van het volgend jaar de harts I tochten op geduchte wijze zal doen opvlammen. I In de hoofdstad heeft zich gevormd een Centrale Commissie, welke op kerkafseheiding wil aan- I sturen, als protest tegen de hierbedoelde weigering van de Regeering. En bij de hierboven genoemde interpellatie-Boon zal men in ons Lagerhuis een voorspel kunnen „genieten" van het politieke tour- nooi n. a. van Exc. ïïeemskerk's weigering. W'elke door de tegenstanders van dien bewindsman en I zijn naaste geestverwanten tegen hen zal worden „uitgespeeld". Men weet, dat de Clir. Historische senator prof. Slotemaker de Bruine de houding der Regeering in deze in scherpe bewoordingen in de Eerste Kamer heeft gecritiseerd! SI'UMliJi k Co.. BS; Tel. 644 Alkmaar-® I DIBEC DIBECTIE NOEDEMANN Groot Magazijn van - Hoeren- KinderkWiog, - Hoeden, Overhemden en Petten. Wij verkoopen uitsluitend prima kwaliteiten. De ontwerpen tot wijziging van de Leerplicht- alsook van de L. 0.wet 1920 zijn aan het eind I van de jongste parlementaire week, op Vrijdag 6 Juni, door het Lagerhuis goedgekeurd met 57 tegen 30 stemmen, rechts tegen links, terwijl mej. mr. van Dorp zich bij de rechtsche voorstem- mere voegde. Minister de Visser heeft 't voor de zo ov eels te maal herhaald: de harde noodzakelijk heid der bezuiniging dwong tot dezen maatregel, welke 29 millioen bezuiniging moet brengen. Tot 1 Januari wordt de verplichting voor het zevende i leerjaar opgeschort, het getal onderwijzers zal worden ingekrompen, van 33.000 tot 26 a 27.000 I die in 1929 zullen overblijven. Wat 161/2 millioen hesparing kan geven. "Wij krijgen het instituut van de mannelijke en vrouwelijke assistenten op de lagere school. En de mogelijkheid van klassen, uit 48 leerlingen bestaande. Volgens art. 28 (nieuw) betaalt het Rijk een tweeden onderwijzer, zoodra het getal leerlingen in een klasse 49 be- draagt. Over het pro en contra, nog eens in de Kamer bepleit in verhand met deze voorstellen, aal ik zeer kort zijn. Het besef, dat men hier I staat voor het onvermijdelijke van dezen „tijde- üjken noodmaatregel", gaf iets mats aan de dis cussie. Minister de Visser verduidelijkte in de zitting van 5 Juni j.l., nogmaals gezegd, zijn groóte smart over de noodzakelijkheid van deze ontwerpen. Maar Z.Eixc. voegde er bij geen cent te kunnen missen van deze bezuiniging voor de Schatkist. Hij verklaarde met deze voorstellen te staan of te vallen. In de zitting van "Vrijdag jl. is vooral nog lang iigeboomd" over een amendement van Vrijheids- hondsehen oorsprong, waarvan de strekking was: ue splitsing, versnippering van het onderwijs in allerlei kleine schooltjes tegen te gaan. Bij den minister is dit vooral afgestuit op de overweging, dat werd het aangenomen een nieuwe Paci ficatie-commissie noodig zou zijn. Wat dr. de Visser slechts wenscht, wanneer alle partijen dat iu eensgezinde samenwerking vragen. Het amen dement duikelde met 57—31 en de ontwerpen kwamen er met het hierboven genoemde cijfer. -Nooit zal minister de Visser kan men zeker, ziju zoo, weinig vreugde hebben gevoeld over een door hem in het parlement behialde zege als in dit geval. De wijziging der Motor- en Rijwielwet in den 6en Juni in eindstemming goedgekeurd met 64 tegen 23. Ter eere van Pinksteren nam de Kamer een enkel dagje dat van 10 Juni vrij af. De Eerste Kamer heeft Buitenl. Zaken goedge keurd en bleef in de Wiaterstaatsbegfooting ste ken. O. m. werd de wijziging van de Aardappel- wet voor de Koninklijke sanctie rijp gemaakt. Den 17en komen de senatoren weer bijeen. Voor den senaat wordt 't in midzomer '24 zeer stel lig een „latertje". In de Regeeringskeuken duurt de bedrijvigheid nog onverzwakt voort. Een ontwerp is in voorbe reiding om het verlengen van het z.g. Schoenen- wetje bij Kon. Besluit mogelijk te maken. Minis ter Aalberse schijnt hier te beoögen een preventie ven maatregel tegen- opdrijving der schoenen- prijzen. Volgens de „N;. Rott. Crt." is het ontwerp tof reorganisatie van de Sociale Verzekering gereed; Daarin wordt o.a. voorgesteld een eenheidspremie, alsook het in het leven roepen van een Verzeke ringsraad, met vereenvoudiging der organisatie op ruimer schaal. Het ontwerp zal een der hoofd schotels vormen van het parlementair menu in 1924—1925. - - De onderwijzers hebben hun eerste ingekrompen maand-salaris „onder reserve van alle rechten" in ontvangst genomen. De kwestie der salaris-be perking staat weet men bovenaan op de lijst der politieke strijdpunten v,oor de allengs- naderende campagne. E;en ander middel om het Kabinet bij het Kie zersvolk „in discrediet" te brengen zal ongetwij feld zijn de oppositie tegen het voorstel (door Fi nanciën thans officieel aangekondigd) om den ac cijns op sigaren op vijf, die op sigaretten op tien Pet. te stellen. Nu reeds wordt allerwegen „te wapen" geroepen, tegen dat plan. Het rapport der Commissie-König over de Giro ellende is verschenen. Gelijk te verwachten was, durft zij nog geen (tijdstip van heropening van den Rijks Postehèque en Girodienst in het voor uitzicht te stellen. Terugkeer tot decentralisatie wordt ontraden. Wat er tenslotte van den armen Rijks-Giro zal worden: wie durft er eene profetie aan wagen?... In de jongste week brachten Ko ningin en Prins hun voorgenomen bezoek aan Drente en werden ook in die streek op de harte lijkste wijze begroet. Weldra zal de Koninklijke familie haar zomer-reis naar Zweden aanvangen. Den 24en a.s. zullen H. M.; de Prins en prinses Juliana in Lapland arriveeren. Uit de jongste Personalia: De heer B. Verha gen, directeur der Tooneelschool is als privaat docent in de dramaturgie aan de Amsterdamsehe Universiteit opgetreden, prof. dr. Nolens, de be roemde medicus, hield zijn afscheidscollege als zeventigjarige, en werd op enthousiaste wijze hij die gelegenheid gehuldigd, mr. Troelstra, de hoogbegaafde leider van de S.D.A.P. zal in Sep tember a.s. als zoodanig aftreden en in het begin van 1925 zijn mandaat als Kamerlid ter beschik king stellen. Reeds sinds langen tijd werd dit be sluit van den heer Troelstra, wiens gezondheid zeer wankelend is, verwacht. BBij Eindhoven had een auto-ongeval met doode- lijken afloop plaats. Een enkel greepje uit de In Den Haag is een heftige strijd ontvlamd tus- schen den burgemeester en de exploitanten der auto-bussen. Mr. Patijn liet zelfs bussen, die rei- 1 zigers... gratis opnamen, in beslag nemen. De beslissing van den President der Rechtbank, in deze beroepen, zou op 10 Juni vallen. Ik houd u van het verloop „dezer worsteling" tussohen burgervader en busondernemers op de hoogte. Wij hadden het voorrecht Lord Robert Cecil binnen onze grenzen te zien verschijnen en te hoorenr edevoeren over zijne Volkenhond- en an dere inzichten. In den Amsterdamschen, zoowel als den Rotter- damschen Raad hadden kabaaltooneeltjes plaats, welke schorsing der vergadering noodig maakten en het alleruiterste vergden van tact en zelfbe dwang der respectieve burgervaders. In de Textiel-nijverheid schijnt de rust gaande weg terug te keer en. Reeds werd het cijfer van vijftig pereent werkwilligen bereikt. Minister R:uijs heeft van vrijzinnig-democrati sche zijde een „pluimpje" gekregen over zijn met de landbouw-organisaties overleg plegen over het geen op de Landbouw-begrooting voor 1925 zal kunnen worden gesnoeid, bezuinigd. Terwijl de Eerste Kamer nog het „staartje" van het Staatsbudget-1924 moet afdoen, is men reeds met vollen ijver aan de voorbereiding der nieuwe Begrootingsontwerpen bezig. Nu wordt gelijk gezegd Exc. Ruijs van Vrijz. Democratische zijde gehuldigd vanwege zijn zin voor compromis. Teeken van bereidvaardigheid om „in politicis" tot broederlijke en vreedzame samenwerking te geraken?... Wie zich in ernst zulke illusie vormt, hij 'leze slechts met aandacht n ahetgeen vermeld over de deliberatiën, die de Tweede Kamer in die afge- loopen week hield over de ontwerpen-D;e Visj gens welke de revolutie-telegrammen uit Boeka rest verzonnen zijn. En uit Rome komt er officieele tegenspraak van de berichten over geschillen tusschen Italië en Roemenië. Alleen de revolutie in Albanië schijnt ernstig te zijn. De hoofdstad Tirana is in handen der opstandelingen, de regeering is op de vlucht. Of deze revolutie gevolgen zal hebben, kan nog niet worden nagegaan. Inmiddels is de Britsch-Turksche conferentie inzake Mosoel afgebroken. De Turken weigeren interventie van den Volkenhond. De Raad van Volkscommissarissen is thans bij één gekomen om de gevolgen hiervan onder de oogen te zien. We moeten dus eerst nadere berich ten afwachten, voordat een oordeel geveld kan BUITENLAND'. Uit de jongste misdadigheidsrubriek teeken ik aan: een brutale inbraak in een gebouw aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam, waar ver schillende kantoren geplunderd werden. De trein Parijs-Den Haag is Vrijdag j.l. vlak hij de Hof stad met steenen „bekogeld" waardoor enkele rei zigers gekwetst werden. Kwartjesvinders te Rot terdam kregen een 16jarigen kantoorbediende te „grazen" die juist f 3000 had geineasseerd en wisten den jongen via kaartspel een kleine f600 afhandig te maken. Men zij gewaarschuwd!... De Centrale Recherche te Rotterdam wist een 23-jarige Nederlander in 'tnet te krijgen, die te Parijs voor vele tienduizenden francs aan diaman ten moet hebben verduisterd en gestolen. De liefeer Wi- H. Broekhuys is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens overtreding van de Lote rij-wet. Wederom een lange reeks van auto-ongelukken. Bij Nijmegen kostte zulk ongeval twee menschen het leven, terwijl vier ernstig gewond veerden. De Eransche en Duitsche verkiezingen hebben een langen nasleep. Toen op 4 Mei het Duitsche volk zijne vertegenwoordigers koos, had het zeker, niet kunnen vermoeden, dat diezelfde Marx, wiens coalitie zulk een nederlaag leed, reeds vrij spoedig weer aan het bewind zou komen. Waren het niet de Duitsch-Nationalen die de overwinning hadden bevochten en die dus een Kabinet zouden moeten vormen? En zeker zou het aldus gegaan zijn, als zij zich niet zoo verzet hadden tegen de rapporten der Deskundigen en als zij niet zulke buitensporige eischen hadden gesteld. Toen heeft Marx het maar weer eens geprobeerd. En toen Marx zich met zijn minder- i xheid aan den Rijksdag voorstelde, zag het er aan- xvankelijk niet te goed voor hem uit. Doch de Sociaal-Democraten zijn ware voorstanders van de rapporten. En nadat daarom dë regeerings- partijen een motie hadden voorgesteld, waarin de buitenlandsche politiek der regeering werd I goedgekeurd, stemden de Soci's voor en Marx was gered. Duitschland zal dus zoo goed als zeker de 'rap porten aanvaarden' en... uitvoeren. De regeeringscrisis in Frankrijk is nog niet opgelost. Herriot heeft zooals te verwachten was ge weigerd een kabinet te vormen, omdat de opdracht uit de handen kwam van Millerand. Eerst moet Millerand weg, eerst dan zal het overwinnende Cartel des Gauches het bewind in handen nemen. Millerand verzet zich met hand en tand. En wer kelijk, hij vond Marsal bereid een minderheid- Kabinet- te vormen. De loo pder gebeurtenissen zal "nu als volgt zijn: Marsal stelt zich met zijn ministers aan de Kamer voor; de Kamer werpt de regeering onmiddellijk omver; Marsal dient zijn ontslag in, Millerand staat dan alleen en nieta blijft hem anders over dan zijn ontslag te nemen. En reeds Vrijdag a.s. komt men waarschijnlijk 1 in Nationale Vergadering bijeen om een nieuwen Franschen President te kiezen. MacDonald in Engeland, Herriot in Frankrijk en Marx in Duitschland; is dit een symptoom' van een -naderende verzoening tusschen de vol- keren? Op de Balkan is van een verzoening nog niets te bemerken. Daar heerscht een spanning, die wei eens onverwacht tot een uitbarsting zou kun- nen komen. Spanning heerscht er tusschen Roe menië en Rusland. Revolutieklanken komen uit Roemenië en Albanië;. Italië, ligt (overhoo pmet Turkije. Dit alles is niet bijzonder hoopgevend doch gewanhoopt hoeft er nog niet te worden. Want reeds t hans komen berichten binnen vol- In Japan heerscht weer eens een kabinetscrisis; De Japansche regeering die hij de vorige verkie zingen de nederlaag leed is afgetreden. Burggraaf jKato zal nu een nieuwe regeering vormen. 'Van zeer veel belang is hoe de houding zal zijn van deze nieuwe regeering tegenover Amerika De stemming van de Japanners is thans niet zeer gunstig, in verband met de pas hernieuwde immigratie wetten. Zal de nieuwe Japansche re geering aan deze prikkelbare stemming een wen ding geven of zal zij haar aanwakkeren tegen Amerika stelling te nemen? Dit is een vraag waarop' het antwoord van zeer, zeer groot be lang is. i De verkiezingen van den Amerikaanschen Pre sident naderen den beslissingsdag. Het is thans .vrij zeker dat Coolidge onbestreden de Republi- (keinsche candidaat zal zijn. De Democratische candidaat is nog niet bekend. J)at de strijd fel zal zijn valt echter niet te ontkennen. j 1924 is een waar verkiezingsjaar..Wé behoeven maar te wijzen op Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Australië, Amerika, Zweden, Zuid- Afrika enz. Tot dusver hebben deze verkiezingen vrij alge meen een opschuiving naar links doen constatee- ren. En er bestaat in verband hiermede dus zeker geen geringe kans dat Smuts in Zuid Afrika en Coolidge in Amerika het veld zullen moeten ruimen voor meer radicale personen. Engeland heeft weer eens een staking gehad. De Communisten waren er aanvankelijk in ge- .slaagd een tamelijk ernstige staking te verwek ken bij de ondergrondsche spoorwegen in Londen. Door het krachtig optreden van denofficieelen BBond is dit communistisch relletje echter mis lukt. 1 Tot besluit willen wij even releveeren de krani ge vlucht van Pelletier d'Oisy die dezer dagen zijn ^ocht Parijs-Tokio beëindigd heeft. En de vreugde die in de Eransche pers aan den dag komt over deze kranige prestatie, valt zeker te Uit den Omtrek. [ST. PANCRAS. Dinsdagmorgen geraakte de 16-jarige H., in dienst bij den heer Wiester, te dicht bij de zaag machine, met als gevolg dat hem drie vingers werden afgezaagd. OUDE NIEDORP. I Door B. en W'. zijn benoemd tot brandmeess ,bij de brandweer te Oude Niedorp, de heeren G.. Liefhebber en A. Ros en bij de brandweer te Zijdewind, de heeren P. Broersen en M. Smit. OUDE NIEDORP. i Ingevolge de bouw- en woningverordening, is voorwaardelijk vergunning verleend aan P. Hel der tot den bouw van een woonhuis en kool- schuur en idem aan J. Baars tot den bouw: van een woonhuis en winkel.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1