Plaatselijk Nieuws Bakkers be] an gen Uit den Omtrek SINT PANCRAS. In de Dinsdag te honden raadsvergadering, zal onder meer in "behandeling komen de vervol- gingsk'westie tegen de Pa. Messelaar van Alkmaar welke firma voor eenigen tijd te Noordscharwoude door het niet aanwezig zijn van waarschuwings borden, een paar palen en draad van het Elec- trisch-Bedrijf beschadigd had. Op grond van het niet aanwezig zijn dier borden, meende de firma niet verplicht t ot betaling te zijn, doch was even wel bereid de helft der schade te vergoeden. Vanuit de gascommissie' was evenwel de 'be reidwilligheid der firma verzwegen, en werd voor opgesteld alsof de firma geheel onwillig was. Thans zal door een onzer raadsleden getracht worden een procedure te voorkomen, omreden hij van meening is dat de firma in deze kwestie in haai' recht staat, en een procedure: de gemeente onnoodig zou kunnen kosten. SINT PANCRAS. A Binnen enkele dagen' zal, gezien de werkzaam- heden, Eet volledig gebruik der niéuwe telefoon kabel een 'feit geworden zijn. Hierdoor zal voort aan de aansluiting niet meer via ons postkantoor, dochr echtstreeks met Broek op Langendijk ge schieden. Naar de kantoorhouder meedeelde kwam hier voor 20 jaar de eerste aansluiting tot stand; voor 10 jaar terug was dit getal 3, terwijl thans 18 aangeslotenen aan het hoofdkantoor worden Hieraan voegen wij toe dat veel aansluitingen door de activiteit van Ren tegenwoordigen kan toorhouder tot stand zijn gekomen. OUDKARSPEL. Secretaris Ramie GudRarspel. i De heer iM. Kroon Cz., die tengevolge van zijn hoogen leeftijd, bedankt heeft als secretaris van de Banne Oudkarspel, werd in de heden gehouden vergadering vervangen door den heer J. Schrie- ken, die als zoodanig in zijn plaats werd be noemd. Buitenland Een brutale tieinrooL De correspondent van de „Times" te New York deelt nadere bijzonderheden mede over den gis teren vermelden treinroof bij Chicago. Donder dagavond werd, op 32 mijlen van die stad, de trein naar Chicago, Milwaukee en St. Paul tot staan gebracht door een bende roovers, die- er - de. aangeteekende stukken, ter waarde van 1Ö0.000 doll, uit wegnamen. Toen de trein Chicago ver liet, op weg naar S.t. Paul, verstopten twee leden der bende zich in den tender. Bij. Rondjout in Illinois dwongen zij. den machinist, onder bedrei ging met revolvers, den trein tot stilstand te bren gen bij een plaats waar hun medeplichtigen met vier auto's wachtten. In de postrijtuigen bevonden zich 70 postamb tenaren en een aantal zwaargewapende conduc teurs. Zij sloten zich op.,-, maar de bandieten kozen het rijtuig uit, waarin zich de postzakken met aangeteekende stukken bevonden en dwongen de conducteurs de deuren te openen, door buisjes met ohlorinegas door de ramen te werpen. De leider, toegerust met een gasmasker, overhandigde- een tweede masker aan den chef van het postrij- tuig en eisehte de pakken door de Federal Reserv(e Bank van Chicago- geconsigneerd naar Milwaukee, Minneapolis, St. Paul, Helena, Butte, Seattle en Spokane. „Voor mijn eigeii bijzonder doel", zoo voegde hij er'hij, „moet ik ook den zak hebben, geconsigneerd naar Roundup in Montana." Hij kreeg dien zak, welke een aanzienlijk bedrag, aan geld bevatte. De. bandieten dwongen de ambte naren de postzakken naar de auto's te dragen en maaktenzich daarop uit de voeten. Een hunner, meenende dat zij zouden worden aangevallen, loste verscheiden schoten uit zijn revolver, waardoor niemand van den trein werd getroffen, doch blij kens de sporen wel een zijner medeplichtigen.: Vijfhonderd spoorweg- -en postbeambten en an deren begonnen binnen een uur na het gebeurde een drijfjacht op de roovers. FEUILLETON. NORA. „Maar waarom zijt ge hier?" vroeg hij wreve- „Gij weet, dat ik er een hekel aan heb, u bij den troep te zien, en daarom wensch dat gij op^de vilia blijft!' Zij liet onwillekeurig hare -armen zakken, bij den verwijtenden toon dier woorden. „Mijn vadler is plotseling vrij ernstig ongesteld geworden," antwoordde zij, „en men heeft ons per telegraaf daarvan kennis gegeven." „W;as het dan niet - voldoende dat zijne vrouw kwam vroeg hij, nog wreveliger. „O Koert, gij meent zeker niet wat gij zegt!" Dep zij bedroefd. „Vindt ge het dan zóó onaange naam, mij hief aan te treffen „Onaangenaam, neen," zeide hij, iets zachter gestemd door den pijnlijken toon harer stem. „Maar ik vind het zoo onvergeeflijk roekeloos 'Juist hier, in dezen omtrek, is het in zoo hooge' mate ongewenscht, u in zulk een omgeving te zien. Gij weet, hoeveel waarde mijne moeder aan hare voorwaarden hecht, v—maar hoe zal ik die nu nakomen, als ik weet dat gij zoo dicht in mijne nabijheid zijt Deze laatste woorden maakten weer veel van het begin der toespraak goed, vooral toen hij haar onder het spreken liefdevol naar zich toe trok. „Ik zal, zoodra ik kan, weder vertrekken," sprak zij zacht. i Treinbotsing op het Potsdammer station. BERLIJN, 14 Juni. Vanmorgen heeft er op het Potsdammer station "éen: botsing plaats gehad tussehen een- vertrekkenden trein en een trein, .die buiten het station tond te wachten. Enkele wagons werden.- gedeeltelijk inelkaar geschoven en vielen om. Dé-reddingsbrigade en de brandweer snelden terstond te hulp om dé gewonden, djie vrij talrijk -waren, de eerste hulp te verleenen eb naar de ziekenhuizen over te brengen. De Berlijnsdhe avondbladen publiceeren sen- sationeele beschrijvingen van het spoorwegonge luk, dat hedenochtend aan het Potsdammer sta tion, dus in het hartje van Berlijn, heeft plaats gehad. Gebleken is, dat door een verkeerde volgorde bij het stellen van de signalen de personentrein' uit Maagdenburg op een stilstaanden voorstad- drein inliep, zoodat enkele wagens in elkander schoven. Er zijn twee dooden, 16' éwaar- en .20 of meer lichtgewonden Ofschoon het ongeval ongeveer 500 meter yan 'een der grootste stations plaats had, duurde Eet 20 minuten eer de eerste techniscEe en mjè.di- Osche hulp. kon worden verleend. De beambte aan wiens nalatigheid waarschijn lijk: het ongeluk aan het Potsdammer station ,te wijten is, werd in hechtenis genomen. De Kamer varf Koophandel te Amersfoort wendt zich tot den Minister met het volgende request in het belang van de bakkers aldaar. Natuurlijk ook in het belang van alle plattelandsche bak kers. "Wij laten 'thier volgen: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei te Amersfoort besloot in haar laatste vergadering), naar aanleiding van veelvuldig bij haar ingekomen klachten uit haar district over de regeling der Arbeidswet voor Bakkerijen, en meer in het hij zonder voor "hét' Midden- en Kleinbedrijf hiervan, zooals .dat in het gebied dezer Kamer overwegend voorkomt, Uwe Excellentie het volgende te verzoeken 1. Het beginuur worde voor alle bakkerijen, onverschillig waar deze gevestigd zijn, gesteld op 5 uur voormiddag, en met dien verstande, dat des Zaterdags om 3 uur met den arbeid begonnen ,mag worden, dus 2 uren vroeger. Tevens worde gelegenheid' opengelaten tot vóór-arbeid, waartoe een verzoek bij de desbetreffende - Arbeidsinspec tie moet inkomen. De regeling zij verder aldus, dat voor de bearijvén, die van d'ezen vóór-arbeid geen gebruik maken, de arbeidstijd op 10 utfr per dag gesteld worde, in welke tijdsruimte de ge- /wone rusttijden begrepen zijn, zonder dat deze van te voren behoeven te- worden aangegeven. Wordt evenwel vóór-arbeid gewenscht, dan blijve de verplichting gehandhaafd, dat de rusttijden op de letreffende arbeidslijsten worden aangegevien binnen een van te voren vastgestelde tijdsruimte. De Kamer meent, dat" een dergelijke, regeling veel overtredingen zal voorkomen. Thans gaat alles door den korten tijd, die men heeft, en dit .geldt ■vooral voor de kleinere bedrijven, te gejaagd', Avaarom de Kamer ook van meening is, -dat deze regeling mede ten gevolge zal hebben, dat door de rustiger bewerking de kwaliteit van het brood beter zal worden. 2. Ter voorkoming van hét clandestien toepas sen van den nachtarbeid, erkent de Kamer de noodzakelijkheid van het handhaven v.an het ver koopverbod vóór 10 uur voormiddags. Zij zou échter een regeling toejuichen, die de hierop gé- stelde strafbepaling' uitstrekte o.ok It'ot den kooper vin den winkel, die ,üoöh door zijn willen-koopen (Ren bakker-v er kooper tot wetsovertreding' uit lokt. (i 3. De arbeidstijd worde verruimd tot 10 uren, /de rusttijden hierbij inbegrepen. Voor de kleinere bedrijven is aoht-en-een-halfJuur-volstrekt te kort, pmdat er in dit soort ondernemingen niet, zooals in de grootere, aan één stuk door werk 'verricht wordt of te, doen is, terwijl bovendien veelal de zelfde knechten, die in de 'bakkerij werkzaam zijn, ook voor de bezorging van het brood dienst moe ten doen. -Ook zijn de rusttijden ih het Kleinbedrijf uitteraard niet precies vooraf te regelen, daar dezè afhangen van de werkzaamheden en men hier de werkzaamheden niet kan regelen naar de rusttij- „Ik ga zélf dezer dagen op reis," zeide hij.- „Het treft in. zooverre gelukkig, dat ik u nu kan mede- deelen, dat ik voor een geruimen tijd naar het buitenland vertrek." „Wilt gij op reis gaan vroeg zij en hare blau we oogen bleven vol schrik en angst op de zijne gevestigd. „O Koert, wees toch 'niet zoo ontzettend verstandig! ,,'t Is beter zoo, 't is noodzakelijk," antwoord de hij metdie eigenaardige hardvocEtigheid, die zeer jonge mannen gaarne aan den dag leggen te genover vrouwen, door wie1 zij zich bemind weten, misschien om hunne mannelijke opperheerschappij te doen blijken, ,,'t Is beter, wannéér ik die twee jaren van onzen proeftijd niet hier doorbreng. Ik ga dezer dagen als attaché naar ons gezantschap te Konstantiliopel. Dat is. een goede raad van mijne moeder geweest, zooals ik hoe langer hoe meer inzie." Nora bleef een oogenblik sprakeloos, als moest' (Zij haar best doen om de beteekenis zijner woorden ^goed te begrijpen; maar terwijl zij' hem plotseling opnieuw omhelsde, riep zij uit: „Koert! gij wilt u scheiden van mij, gij wilt u losrukken van alle verbintenissen! Niet genoeg, dat. wij elkaar niet mogen zien, -gij wilt ook een grooter afstand! tussehen ons doen ontstaan!" Koert sloot haar vaster aan zijn borst. „Alsof het hart iets met afstanden ;te maken had!" zeide !hij tee'der, zijne lippen op haar voorhoofd druk kend. - 1 Ja, het heeft wel met afstanden te maken1' riep zij hartstochtelijk. „Zoolang wij' nog dezelfde den. Waar men voorte bij het- Kleinbedrijf veelal vindt, dat "hét personeel bij den patroon inwoont,' en dus de maaltijden in den regel gezamenlijk plaats hebben, zoo. is een van te voren Vastge stelde'"rusttijdrfegeling eveneens minder noodzake lijk. Bovendien wordt als regel in het Kleinbe drijf niet zoo- intensief achter elkaar door ge werkt als in het grootbedrijf. Als maatstaf voor het verleenen der hiér bedoelde vérruiming van den arbeidstijd géide, wat ondier 1. reeds werd! genoemd: de omstandigheid, of aan een bepaald! ^bedrijf al of geen vergunning voor vóór-arbeid gegeven werd. 4. Inzake het verbod van nachtarbeid voor den patroon zelf gevoelt de Kamer hierin een .beknotting van de persoonlijke vrijheid van den werkgever, die niet gemotiveerd kan worden door een bedoeling van bescherming van den werk nemer. Er bestaat hier bovendien een onbillijk heid ten opzichte van Re vrijheidserkenning van werkgevers in andere bedrijven dan bakkerijen.' Doch wijl thans de bepaling bestaat, dat vóór 10 uur voor middags geen versch brood mag wor den verkocht,-' voélt dé Kamer, ■"dat^door"'-toelating van den 'nachtarbeid voor den patroon voor. de Inspectie een groote moeilijkheid ontstaan zal in de Controle op de naleving van voormeld verbod. D'aar de gevolgen van de opheffing van het ver bod van patroons-nachtarbeid niet gewenscht zijn, meent de Kamer Uwe Excellentie niet tot ophef fing van dit verbod te moeten adviseeren. I 5. Dé sanctie der hechtenisstraf worde niet ■Smeer verplichtend gesteld, doch vinde alleen toe passing, indien de Rechter de stellige overtuiging heeft, dat van pertinente onwil 'en hardnekkig heid bij den overtreder sprake is, wat men'thans moeilijk zal kunnen volhouden van allen, die onder deze strafbepaling vallen volgens de thans vigeerende regeling. De aard van het bedrijf, voor- ai in de kleine ondernemingen, maakt het onmo gelijk,^ zich precies aan de bepalingen van slui- tingstijdj enzi, te houden, daar men hier niet maar o pelk onwillekeurig oogenblik den arbeid staken kan, zonder gevaar te loopen, dat bet in bewer king zijnde brood of deeg onbruikbaar wordt. De geringste .overtreding op dit gebied doet thans' den patroon de kans loopen om de onteerende hechtenisstraf te ondergaan. Ook vra.agt de Kamer- zich af, waarom alleen vóór' dit bedrijf de werk gever met zulke straf 'wordt bedreigd. 6. Mede ter voorkoming van spoedig gevaar voqr 'het ontvangen van een hechtenisstraf, als ook uit eèn oogpunt van billijkheid, worde het personeel, nadat waarhorgén geëischt zijn, -dat 'het met de bepalingen der wet op de hoogte moet tèn kan -zijn, voor-"de toepassing aansprakelijk ge steld evenals de patroon. Hierdoor zal tevens on mogelijk worden gemaakt, dat het personeel, wat thans blijkbaar nog voorkomt, uit wraak of an dere persoonlijke overwegingen,- door opzettelijke •overtreding der wet den patroon een straf bezorgt 7. In de wet worde vastgelegd dat niet meer accidenteelbij Ministerieel schrijven, zooals dat, thans nog steeds het geval is, maar bij constante regeling de uitzonderingsbepalingen worden vast gesteld voor de feestdagen, zooals Pasehen; Kerst dagen, enz. enz. Thans'toch is men te zeer afhan kelijk van het Departement en staat men Blockt aan het praktisch niet denkbeeldig gevaar van eerst op het uiterste oogenblik de feestdagre geling te vernemen, waardoor men vaak nauwe lijks deu tijd nog heeft tot het 'treffen -der noodige maatregelen. Voor een goeden gang van zaken is het noodig, evenzeer als voor de zekerheid Van den bakker, dat hij uit bestaande en vaste, niet accidenteele, bepalingen zijn vrijheid van han delen kan te weten komen, en hieromtrent niet' tot vlak vóór den bepaalden dag. onkundig blijft. Ten zeerste dringt de Kamer bij Uwe Excel lentie aan op ernstige overweging harer wen- schèn, die zich tot een minimum voor de praktijk 'hebben beperkt, en zpó, mogelijk ook op spoedige inwilliging ervan. MARKTBERICHTEN LANGEND IJKER GROENTEMARKT. 16 Juni 1924. v 15817 kilogram Schotsche Muizen 14.3016.50, 15817 kilogram Schotsche Muizen 14.-30—-16.50, drielingen '19.90-12.10., kleintjes 1.60—1.70, 20700 bos wortelen 7.4010.10, 100 stuks bloem kool 17.20, 2e soort 5.20. lucht inademen, deèlen wij nog. iets met den ge liefde; zoolang dezelfde menschen, dezelfde toe standen ons omringen, omsluit ons nog één band. Maar hoe verder wij van elkander verwijderd zijn, hoe meer het vreemde en uitbeemsché ons omringt, des te moeilijker vliegen ook de gedachten heen en weer. Koert, zelfs de boom verandert zijn loof in vreemden bodem, en de harten veranderen óók, daar rekent men op!" ,,'t Is mijn eigen vrijen- wil geweest," zeide hij, min of meer gekrenkt door dien twijfel aan zijne zelfstandigheid. „Ik heb alles goed overwogen, en daardoor ingezien, hoeveel beter bet ook voor onze latere toekomst is, dat ik thans deze loop baan voor mij ontsluit. Zijt gij' zóó-bevreesd voor uwe eigene liefde?" „Voor de mijne? O neen! W|ant bij ons, vrou wen, is zij., de hoofdzaak, maar Voor mannen slechts een toevoegsel aan het leven. O1, zeg toch aan uwe moeder, hoe trouw wij de voorwaarden zullen nalevenmaar ga niet naar vreemde lan den!" Koert hoog zich tot haar en streek de donkere lokken van 'hare gloeiende slapen weg. Hij kuste hare oogen, onder wier lange wimpers een. paar groote tranen te voorschijn kwamen. „Wéés niet kinderachtig,, Nora, een paar mijlen meer of min der, wat doen die ér toe! Is uw -arme, verachte Liggen burger wel 'vergeetachtig geweest in 'het Oosten?" vroeg hij er schertsend bij. N-ora wilde antwoorden, maar... -op hetzelfde oogenblik richtte Koert zich plotseling hoog op, en-terwijl hij haar losliet, zag hij1 trotsch en uit- 17 Juni 1924. 45902 kilogram aardappelenSchotsche. Mui zen 14.20—15.60, drielingen 8.90—11.—, kleine 1-70—1.90, 10930 bos wortelen 6.509.50 t NOORD ERMARKTBOND 16 Juni 1924. 2400 kilogram Schotsche Muizen 11.80—13.90 drielingen .730—9 kleinen 2.30., 250 kilogr. ^rove uien 1.10. - ALKMAARSOHE E'XPORTVELLING. 16 Juni 1924. Asperges dikwit 0.710.85 per hos, dikblauwe 0.450.65, per hos, aardappelen 11.50—16.20 per 100 kilogram, Bloemkool le soort 24.37.p. 100 stuks, aardbeien 66.96.— per 100 K.G. rabarber 0.04.20 per 100 hos, wortelen 88. 16.30 -per 100 bos, uien 3.206.70 per 100 bos, spinazie 10.60—24.80 per 100 K.G., kropsla 0.50 tot 2.70 per 100 stuks. Spercieboonen 1.28 1.50 per kilogram. - AMSTERDAM, 16 Juni 1924. i i Zeeuwsche bravo's 7.50—7.75 Zeeuw, róode star. :7J50—8.Nieuwe Spring Malta "f 18.19. pér 100 K.G. N.-H. Muizen 18.per 100 kilogr. N.-H. kleine muizen 10.50 per 100 kilogr., Frie- sche roode 7.508.roode star zandgrond 4.90 5.Wlestl. Muizen 19.-^7—20.per 100 kilo Westl. kleine muizen 16. per 100 kilogram. Van alles en nog wat,* (Nadruk verboden). Vandaag is het dit en 't ismorgen wat anders; i Als kind-eèn verjaardag, als jongen: een fiets, i Wat ouder: een meisje, en later: een trouwdag En zoo komt er telkens en telkens weer iets. Hk heb eens, héél vroeger, een knikker gevondene Toen dacht ik, dat grooter geluk niet bestond, Ook mocht ik een keer op een lpcomotief staan En schreeuwde mijn grootste geluk in het rond; En toen ik mijn zoon voor het eerst hoorde 1 j schreeuwen Toen was. dat mijn allergelukkigste dag. Nog grooter geluk mocht ik later beleven Toen 'k hem voor 't eerst in een jongensbroek zag;; Eéns was het gelukkigst moment van mijn-leven Toen meester op school in zijn hand had gezaagd, 'tGelukkigst moment? Als ik door de Redactie Dm 'n vers voor „De Vrouw en het Kind" i wordt gevraagd. Het aller gelukkigst moment van mijn leven?. Het gróótste geluk dat het leven mij bood Ja, hou me ten goede, dat kan ik pas zeggen Als 'k .alles gehad heb. Maar dan ben ik dood. Aldus Clinge Doorenbos in de „Tel.", waaruit men zou kunnen opmaken dat het leven, naast \zijn verdrietelijkheden en teleurstellingen, ook z'n zonnestraaltjes heeft, z'n bloemen, 't Is waar, ze zijn niet altijd regelmatig verdeeld, de mee- en tegenvallertjes en de een krijgt vaak van „guten zu viel", terwijl de ander al worstelend moet ho ven blijven, doch in doorsnee, ook al groeien de rozen naast de distelen, gaat het nog al enmen moet- 't leven nemen zoo- 'tvalt. Van deze gedachte was een 63-jarig kassier te Parijs blijkbaar door- Drongen. Overdag was hij de fatsoenlijke, oppas sende employé van 'n opera, levende met vrouw en dochter van 'n bescheiden inkomen. Maar 's avonds 9 uur verliet hij den schouwburg, ging naar een hotelkamertje en veranderde daar zijn uiterlijk geheel en al. De politie vond in dat ka mertje vijf pruiken, allerlei ingrediënten om zich te grimeeren, parfum, juweelen, fijn linnen en 'fraaie kleeren. In den tijd van een half uur kreeg hij het uiterlijk van een welvarend Parijzenaar .van middelbaren leeftijd. In deze rol bezocht hij (een jonge vrouw, die hij in zijn bescherming had genomen. Te middernacht keerde hij naar zijn „kleedkamer" terug, ontdeed zich van zijn ver momming en verscheen een half uur later in de bescheiden woning hij zijn vrouw -en dochter. Thans is de man gearresteerd, omdat hij niet min der dan f 80.000 a f 90.000 Eeeft verduisterd. Dan is de volgende methode om de hand van a.'n schoone te veroveren goedkooper, al spreekt -het hart hnier -evenmin mee als in 'tvoorgaande. Ge 'kent, lezer, den verkeersagent, de man dife draaft en zwaait en door blikken en gebaren ak» een vuurtoren te midden dér baren staat in het) drukke -stadsgewoel. Toevallig staat hij altijd mid- 'den op en in den weg, maar hij staat er en zijd gehandschoende hand loodst u in veilige haven. En wij, die in den stroom van 't verkeer! opi de fietst Ad verten tien. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader ondervonden. Wed. A. PRANGER en Kinderen. Alkmaar, Juni 1924. dagend achter zich. Ook Nora keek om, en 'een hoogroode gloed kleurde eensklaps haar gelaat en hare wangen. In de Ealfg-eopende deur. tegenover hen stond de zwarte heer uit het circus, met een sarkastiseh glimlachje om de lippen. „Mijnheer de directeur laat mejuffrouw Niora verzoeken, terstond hij hem te komen," zeide hij, en op, hetzelfde oogenblik was hij reeds verdwenen. Koert beet zich op de lippen. „W|ie is die on uitstaanbare vent?" vroeg hij met onverholen ergernis. „Een écht spionnengezichtIk heb u wel gezegd, dat uwe komst de grootste onvoor zichtigheid was!" „Dat is Landolfo, de hoofdopzichter- en admini strateur van mijn vader," fluisterde zij met schor re stem. „Ik heb een afkeer van hem, omdat hij' zich aan ons opdringt en in zijn oogen veel hooger staat dan ai de anderen. Maar mijn vader -roemt altijd 's mans .groote bekwaamheden - en scherp doorzicht, en met betrekking'-tot de noodige krach' ten kunnen wij niet kieskeurig zijn."

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3