WH «au HfiOPHiiliDEL Plaatselijk Niauws NOORDSCHARWOUDE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Langedijker Winkeliers-, Nering en Vakvereem- ging werd besloten met n tegen 9 stemmen om het verzoek van de Hanze, om te geraken tot ver plichtte Zondagsluiting, niet te steunnen. Met 11 tegen 9 stemmen werd besloten het 2e gedeelte van het verzoek van de Hanze, om te komen tot een verplichtte 8-uur sluiting op alle werkdagen, behalve des Zaterdags, wel te steunen. ZUIDSCHARWOUDE. Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" besloot te rug te komen op zijn besluit om deel te nemen aan het Nationaal Concours te Wormerveer. ZUIDSCHARWOUDE. „Gemengd Koor" zal deelnemen aan het Zan gersfeest te Alkmaar, te houden door den Bond van Zangvereenigingen in Noordholland op 29 Ju-.' ni as. BROEK OP LANGENDUK. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering werd besloten het vermenigvuldigingscijfer voor de; Plaatselijke. Inkomstenbelasting verlaagd, en ge- bracht van 1.5 op 1. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, op Woensdag 18 Juni I924> des avonds 6,30 uur ten Stadhuize te Alkmaar. Na opening door den voorzitter, den heer S. W. Amtz, worden de notulen van de vórige vergade-, ring goedgekeurd. Bii de opening deed voorz. mededeeling dat men erin geslaagd is het instructievaartuig „Prins Hendrik" hier te krijgen. Waar de opening van den cursus die op dit vaartuig gegeven zal worden, met eenige plechtigheid gepaard zal gaan, zijn door de Kamer van Koophandel, B. en W. van Alkmaar uitgenoodigd. Allereerst komt thans in behandeling de toege zonden aanvullingsagenda. A. Schrijven van het hoofdbestuur der Posterij en en Telegrafie, inzake de opheffing van hulp-- kantoren te De Waal, De Koog en Eierland. Het Bureau achtte een vervanging door stations van den Post- en Telegraaf- en Telefoondienst niet gewenscht, doch onze bezwaren werden door het Hoofdbestuur niet gedeeld. De voorzitter zegt dat ter plaatse nauwkeurig naar de uit de opheffing voortvloeiende omstandig heden is geïnformeerd, een request naar aanleiding daarvan is ingediend, maar het de Kamer niet mocht gelukken de kantoren te behouden. Spr. wijst er in dit verband op dat de gedane toezeggingen niet worden nagekomen, en waartegen de Kamer dan ook meende te moeten opkomen. De heer Grunwald zou zich nogmaals met een adres tot den Minister van Waterstaat willen wen den er op aandringende en om trachten te voorko men, dat ook op andere plaatsen kantoren zouden worden opgeheven. De heer Dokter verklaart zich hier tegen. Laten wij ons meer gaan aanpassen aan de omstandig heden en aan de maatregelen door de regeering in het leven geroepen. Men moet niet steeds de re-, geering gaan plagen met op te treden en te ageeren tegen de door haar te nemen bezuinigingsmaatre gelen. Een tamelijk breedvoerige discussie wordt over dit onderwerp nog gevoerd, terwijl tenslotte door den heer Kolster wordt voorgesteld dit punt aan hangig te maken in de Centrale Kamer. Dit voorstel wordt aangenomen. B. Adres van den Middenstandsbond, inzake het* Crediet aan de Handelskamer te Rotterdam. Deze zaak is reeds eerder door de Kamer be sproken en ook is reeds aan den Minister geadres seerd om den Rijkssteun aan de Handelskamer te doen eindigen. D evoorz. leest nog een bericht voor van 26 Maart, waarin gezegd wordt, dat de Min. een wetsontwerp heeft ingediend om de connecties met de Handelskamer te verbreken. Nu echter de ze zaak thans in de Tweede Kamer wordt behan deld, blijkt, dat de Minister nieuwe bedragen wil toestaan. De heer Grunwald wijst op de belangrijke tekor ten di esteeds bij dit lichaam ontstaan, en verklaart zich dan ook pertinent tegen het instituut van de Handelskamer, dat gedreven wordt door ondeskun dige personen en een nadeel oplevert voor den han del. Spr. is van oordeel dat bij den Min. niet sterk genoeg kan worden betoogd, geen gelden te beste-, den aan een lichaam, dat nergens anders toe dient, dan om aan eenige - personen een baantje te ver schaffen. 'S De heer Schmalz stelt voor om een adres te zenden aan de Tweede Kamer en te verzoeken gieten: subsidie meer te geven niet alleen, maar tevens de Handelskamer zoo spoedig mogelijk op te heffen. Door verschillende heeren' wordt hun meening nog naar voren gebracht, waarvan het einde is, dat overeenkomstig het voorstel van den heer Schmalz wordt besloten met de heeren Blauboer, Dokter en Mr. Offers tegen. C. Adres van de K v. K. te Tilburg, inzake Re torsiemaatregelen. 1 De Handelscommissie besloot reeds in de vori ge vergadering een adres van dezelfde strekking voor kennisgeving aan-te nemen. Thans wordt wederom zoo besloten. D. Schrijven van den Bond van Rijwiel- en Mo torhandelaren, mèt bezwaren tegen rijwielveilingen die in dit land worden gehouden. Waar bij informatie gebleken is, dat in dit dis-' trict geen rij wiel veilingen worden gehouden, wordt' het adres voor kennisgeving aangenomen, E. Adres der K- v. K. te Rotterdam, inzake sub- sidieverleening aan den Kon. Holl. Lloyd. (Dit onderwerp is reeds in de Tweede Kamer be handeld.) Wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt 3 van de agenda. Mededeeling van den voorzitter der Kamer in zake vergadering der Alkmaarsche leden van ver schillende Commissiën, teneinde een standplaats voor vrachtwagens te bepalen en terzake een ad vies aan B. en W. te kunnen zenden. De voorzitter doet mededeeling dat bij het on derzoek de Commissie is gebleken dat het Doe- lenveld zich niet als Centrale plaats leent, en daar voor werd aangewezen de Paardenmarkt. Een adres is dan ook reeds in dien geest aan B'. en W. ver zonden. 1 i De heer Grondsma verzoekt bij dergelijke zaken inzage van de verschillende stukken, vooral van dè teekehingen* óm beter te kunnen oordeelen. De voorz. antwoordt dat hieraan tegemoet zal wopden gekomen. Wordt verder voor kennisgeving aangenomen. Punt 4. Ingekomen stukken. A. Adres der Kamer van Koophandel te Veen- dam inzake de voorgenomen'wijziging dér Hinder wet. "I Het adres ligt aan het Secretariaat ter inzage. HHet Bureau stelt voor het rapport te verzoen ken van de Commissie van Verordeningen in hoe verre de genoemde bezwaren in ons district zul len gelden. B'. Adres der Kamer van Koophandel te Amers foort, met bezwaren tegen de regeling der Ar beidswet voor bakkerijen. Daar bij onze Kamer te dien opzichte geen' klachten zijn ontvangen stelt de Kamer voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. C. Adres der Kamer van Koophandel te Rotter dam gericht aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin wordt aangedrongen op spoedige 'aanneming van het ontwerp tot herziening- van' verschillende titels van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel, met hare opmerkingen daaromtrent. D. Adres der Kamer van Koophandel te Mid delburg met herhaald verzoek den steun aande Coop, de Handelskamer te doen ophouden. De Kamer heeft haar standpunt reeds te kennen ge geven, terwijl hierover een correspondentie werd gevoerd met den Min. van Financiën. (Zie ook onder G.) De stukken van A tot en met D: worden vooti kennisgeving aangenomen. E. Adres der Kamer van Koophandel te Nij-t megen, gericht aan den Minister van Waterstaat, met protest tegen de subsidies en voorschotterv der Directie der Ned. Spoorwegen (hetwelk als een verkapte Rijkssubsidie wordt beschouwd), aan de Coop. Vereenig. ter bevordering van de stoffelijke belangen van het spoorwegpersoneel „Voor Allen" De voorzitter zegt dat dit een gelijke kwestie is als bij het Rijks Inkoopbureau. Nu de Spoorwegen^ met tekort werken is het onbillijk dat subsidie aan deze vereeniging wordt verleend, daar de salariee- ring van de betrokken ambtenaren toch ook vol doende geacht kan worden om een dergelijke zaak in stand te houden. Spr. wil ook in dit verband een adres aan de Tweede Kamer richten, om de subsidie te doen eindigen. De heer Coltoff acht het niet billijk deze subsidie te doen intrekken, waar dit toch een deel van het salaris van het personeel genoemd kan worden en het personeel den laatsten tijd heel wat veertjes heeft moeten laten. 1 Besloten wordt een adres aan den Minister te richten. De heer Coltoff stemde tegen. F. Adres der Kamer van Koophandel te Ut recht betreffende het crediet aan de Coop. De Han delskcmer, waarin het standpunt wordt ingenomen dat de regeering zich van alle verdere relatie met de Handelskamer dient te onthouden. G. Adressen van de Kamers van K- te Gro ningen en Haarlem van dezelfde strekking. Ook deze beide stukken worden voor kennisge-* ving aangenomen. i H. Schrijven van de Coöperatieve Zuivelexp. Ver eeniging „Noordholland" te Alkmaar, met verzoek aan de Kamer om hare medewerking te verleenen tot het behoud van het Rjjkscontrolemerk voor kaas, welke naar het buitenland wordt gezonden. De heer Blauboer voert hierover het eerst het woerd en bepleit daarin de handhaving van het fiijkscontrölemerk op kaas. In ide allereerste plaats bespreekt hij de Zuivelbereiding in het algemeen en geeft een vergelijking tussohen de op de boer derij vervaardigde kaas en die op dte fabriek. Spr. gaat de bereiding van de laatste 25 jaar na, en betoogt dat, om het Hollandsch Zuivelproduct te besehermen, maatregelen moeten worden geno men tegen vervalsching. Deze maatregelen kunnen alleen worden geno men door handhaving van de controle en de 'merken 20 plus, 30 plus, 40 plus en vol vet; Spr. betreurt dat door den handel dlit streven wordt tegengewerkt, en gelooft dat dit op een misverstand berust. Spr. is overtuigd dat de mer ken voldoen jafen de eischen die men redelijker wijze hieraan kan stellen. De heer Grondsma dient van repliek en zegt dat het merk bij de regeering in den crisistijd is geintroduceerd onder het motto: dat die handel het .product kaas in het buitenland door knoeierij zoodanig naar beneden heeft gehaald, dat invoe ring van het merk noodzakelijk is. Spr. zet daar echter tegenover dat juist door de energie van den handel de kaas buiten ons land en in die verste hoeken der wereld beroemd is geworden. Het is ten eenenmale onmogelijk vet aan de kaas toe te voegen of af te nemen, en werd de "kaast verzonden zooals zij ter markt werd aangevoerd. Een uitspraak van een der Directeuren van de Coop. Zuivel-Exportvereen. voor Zuidholland is, dat de kaas reeds ver voor de invoering van het kaasmerk was beroemd gemaakt. Alleen de oon- signatiezendingen van de nieuwbakken vereeni- gingen hebben de reputatie van ons product kaas naar beneden gehaald. De wet op de merken voor kaas berust op oorlogswetgeving en moet nu ook verdwijnen, evenals die is verdwenen voor an der eartikelen. Spr. is van oordeel dat wanneer de wet wet wordt, de ramp voor de handelaren niet is te overzien. Het rijksmerk geeft gdetn waarborg voor kwaliteit, alleen voor vetgehalte, en verkrijgt de consument dus niet de kaas die hij wenscht. - f I Spr. komt ondanks de bezwaren niet tegen het imerk op, maar tegen de ambtenarij onder de con trole. Zooals het merk thas is deugt het niet. Laat de ambtenaar niet binnen onze huizen ko men. Spr. voorziet bij de nieuwe wet 1 ambtenaar op 10 burgers. Spr. besluit zijn meer dan schitte rend betoog met te verklaren te zijn voor een vrijwillig merken. Wanneer men de zaak nuch ter beschouwd kan men niet tegemoet komen aan .het verzoek van de zuivel-export vereeniging. Spr. illustreert zijn betoog door eenige soor ten kaas te hebben medegenomen. Ook de heer Nobel voert het woord, en aan vaardt de volle verantwoordelijkheid voor het invoeren van een rijksoontrólemerk. Hj.j spreekt zijn verheugenis uit over de erkenning van den heer Grondsma dat één. mérk goed is. Spr. zegt dat het merk' geen kwaliteitsmerk is- maar een merk voor het vetgehalte, en verklaart dat. het gebruik hiervan practisch goed voldoet. Spr. bestrijdt den heer Grondsma op verschillende punten. Hij is overtuigd dat de orisiswet veel- goed heeft gedaan zoowel voor producent als voor exporteur. Ook is hij niet bang van ambte- <narij en de kamer van koophandel moet krachtig medewerken om invoering van het merk te be vorderen. Ook de heer Dokter is van oordeel, dat wanneer de heer Grondsma afgeeft op de ambtenaren, dit een aanklacht tegen zich zelf is. Alle eerbied voor den kaashandel, die u koo in de hoogte steekt, maar dan mag men ook in herinnering roepen da /boeren en boerinnen, die de jproduoenten waren van de kaas, die zoo beroemd zou zijn geworden' door het optreden van den handel. Hier in Holland zijn de gemoedéren verbitterd. Hier was het terrein van de making der- voilé vette kaas. Maar toén Friesland magere kaas ging maken, zijn deze uitgevoerd door middfe! van den handel. En daarom kon ik mij góed in denken de sterke strooming om het rijksmerk in te voeren, en de kaas den consument te doen bereiken, zooals zij wordt aangevoerd. Spr. geeft in overweging om het adres te steunen. 1 1 De heer Hoogland geeft een vergelijking tus sohen het rijksmerk en den uitvoer van groenten onder merk. Wlat men kan bereiken doof vrijwil lige invoering, moet men niet doen door een ver dere wetsbestendiging. De heer Grondsma dient de spr.'s van antwoord en zegt dat de kaashandel niet anders kan uit voeren, dan door de producenten op die markt wordt, aangevoerd. Spr. zegt niet de ambtenaren te beschuldigen, maar wil niet dat zij in den handel treden, want waar zij komen, gaan de zaken stroef. De producent kan doen en laten wat hij wil, is zoo vrij mogelijk, maar daarvan mag niet de handel de dupe worden. De heer Blauboer verklaart zich thans nader. De voorz. adviseert dat beide organisaties zich met elkander zullen verstaan, dus handel en 000-' peratie en men dan spoedig in één schuitje zal varen. r 1 1 Het verzoek wordt thans in stemming gebracht- en met 9 tegen 5 stemmen verworpen. De tyaer kuiper stemde blanco. 1. Adres der Kamer van Koophandel te Gro ningen strekkende om tot verlaging te geraken van! de telefoontarieven. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 5. Rapport van den voorzitter der Handelscom missie omtrent de opmerkingen van het lid Hoogland, terzake van de Ned. Landbouw-Handels-, kamer te 's-Gravenhage in de vorige openbare le denvergadering gemaakt. De heer Kolster zegt naar aanleiding van de be schuldiging door den heer Hoogland geuit tegen de Nederlandsche Handels- en Landbouwkamer, als zou de. directeur daarvan den handel als afzetterij hebben gequalificeerd, dat uit de stukken van on derzoek der Commissie is gebleken, dat er door dien directeur wel is gesproken over afzetterij. De. verdachtmaking is dus wel geuit, maar heeft de heer Hoogland in deze naar waarheid gesproken. Verder zegt de heer Kolster dat de Commissie voorstelt geen subsidie aan genoemde Landbouw kamer te verleenen. Overeenkomstig was reeds besloten en keurt de vergadering het voorstel van de Commissie nog maals goed. De heer Hoogland brengt de Commissie dank voor het door haar verrichtte werk. 1 6. Rapport van den voorzitter der Commissie van Verordeningen: a. omtrent het instellen van een „zwarte lijst"; b. omtrent het instellen van een. Arbitragereglement. Hieromtrent zegt Mr. Offers dat de Comm. van oordeel is dat men een zwarte lijst bij de Kamer niet kan invoeren. De Middenstandsvereenigingen, zijn naar het oordeel van de Commissie mans ge noeg om flesschentrekkers en anderen bekend te maken bij de winkeliers. Wij moeten ons terdege rekenschap ervan geven, wat de gevolgen kunnen zijn, wanneer wij ons met een zwarte lijst gaan bemoeien. De heer Schmalz bepleit het voordeel van een zwarte lijst en betoogt het nut van de staatsrechter lijke vervolging van flesschentrekkers. De discussies hiergver worden eenigen tijd voort gezet waarna op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit punt op de agenda te plaatsen van de' Centr. Kamer en hierover een vergadering te hou den met -de besturen der Middenstandsvereenigin gen en te adviseeren een eigen inlichtingenbureau te vormen. Wat het tweede punt betreft, nl. arbitrageregie-*' ment, zegt Mr. Offers, dat de commissie het nuttig oordeelt dit in de Centr. Kamer te behandelen, om zoo mogelijk hiervoor een gemeenschappelijke re geling te maken, daar anders iedere Kamer het kan inrichten zooals zij zelf wil. Overeenkomstig wordt besloten. 7. Rapport van den voorzitter der Verkeers- Commissie omtrent het ontwerp wegbelasting. Hierover wordt door den heer Grunwald als voorzitter van de Verkeerscommissie een toelich- ting gegeven, en stelt de commissie in meerderheid1 voor het adres van de bedrijfsauto-houders te on dersteunen. De heer Hoogland, die zegt tot de minderheid te behooren, is van oordeel dat het onderhoud van den weg, die toch door de auto's wordt vernield, door de houders daarvan moet worden betaald door middel van een belastingheffing. De heer Messelaar zegt ook tot de minderheid te behooren, maar wenscht een onderscheid tus- 'schen luxe- en vrachtauto's, door den handel niet te veel te belasten. De heer Nobel schaart zich aan de zijde van de minderheid en is van oordeel, dat daardoor de we-: gen in goeden staat kunneln worden gehouden. Spr. wil geen onderscheid maken tusschen de auto's, omdat de handel toch ook profiteert van een goeden weg. De heer Ringers wil een ieder laten betalen die. van den weg gebruik maakt. I Bij zitten en opstaan wordt uitgemaakt of men voor ol tegen het adres is. Met 10 tegen 5 stemmen wordt besloten het adres van de bedrijfsautohouders te ondersteunen. 8. Rjapport der commissie van Verordeningen van het onderzoek der adressen inzake borgstelling door aannemers en-'cessies op termijnen. Mr; Offers die hierover, het woord voert, komt in zijn rapport tot de conclusie, dat de vraag, of borgstelling door aannemers of cessies op termijnen wenschelijk zijn, ontkennend moet worden beant woord. 1 Dé voorzitter stelt voor ook deze zaak te verwij zen haar de Centr. Kamer. Overeenkomstig wordt besloten. 9. Rondvraag. De rondvraag wordt met het oog op het reeds ver gevorderde uur (kwart voor tien) niet gehou den, waarna de voorz. de uitgegane stkken voor leest. 11. Uitgegane stukken. a. Schrijven aan den Minister van Waterstaat inzake opheffing afsluitboomen bij spoorwegover gangen. k 2. dito inzake vaartverbetering Rotterdam GoudaAlphen—Amsterdam. 3;. schrijven aan Ged. Staten van Noordholland met verzoek tot een vlotbrug bij de Kooi te willen medewerken. Hierna sluiting, waarna, de Kamer nog een oogen- blik 'in besloten vergadering overgaat. De moeilijkheden aan de Noordhollandsche Bank. Hadden wij reeds bij geruchte gehoord, diat gedurende den geheelen dag de Noord-Hollandfechg Bank haar loketten gister gesloten had gehouden, in het „Hbl." van gisteravond lazen wij het volgende: Noord-Hollandsclie Bank te Hoorn. Het kantoor der Noord-Hollandsche Bank te Hoorn is heden gesloten. Naar verluidt, is de bank opgelicht voor een groot bedrag aan Fransche wissels. In het ochtendblad van heden lezen wij nog het volgende: Noord-Hollandsche Bank. Uit Hoorn wordt ons nader geseind: Het sluiten van het kantoor der oude -steeds zoo uiterst solide Noord-Hollandsche Bank, vroe ger Comm. Venn. v.h. Van der Stok Kaan Co.; waarin opgenomen Van der Wplff Courreeh Zoon's Bank, gaf een groote consternatie, vooral toen bekend werd, dat ook bet kantoor te Alk maar mede was gesloten en het hoofdkantoor te .Nieuwe Niedorp voorloop ig geen zaken meer deed. Het was juist- betaaldag en er werd niet uitbe taald. Meegedeeld werd, diat de bank was opge licht voor een zeer groot bedrag aan buitenland- eche wissels. Later werd gezegd, dat dit is ge schied door een ingezetene alhier, die groote zaken op Frankrijk drijft. De bank heeft een aanklacht ingediend en bij de rechtbank is zijn inhechtenis neming verzocht. Men deelde ons aan de bank mee, dat er voorshands voor crediteuren en depo santen geen ongerustheid behoeft te bestaan, wijl imet vrij groote zekerheid kan worden gezegd, dat wel tot den laatsten cent zal worden uitbe taald. Alleen het aandeelenkapitaal der bank schijnt geheel verloren te zijn gegaan. De zaken worden geordend en men mag verwachten, dat de oude instelling dezen grooten slag te boven zal komen. Omtrent de wederopenstelling kon nog niets worden medegedeeld. Uitslag Publieke Verkoopingen Fabrieksgebouw Ni. V. „NEBEJiLAND' N O ORDlSCHAR W;0iUBiE|. Bij de gister gehouden verknoping van bovenge noemd fabrieksgebouw, was het hoogste bod f 21.750; met als hoogste bieder de heer Slooten van Wormerveer (strijkgeld f 250). Bij afslag werd het gebouw op f 22.000 opgehouden. Nieuwstijdingen Inbraak. In een woning aan den Ginnekebweg te Tete- ringen is ingebroken. De familie ,die momenteel in Belgi (ëvertoeft, had de controle over haar huis overgelateu aan een firma te Ginneken. Toen een der firmanten Maandag een bezoek aan de woning bracht, constateerde hij dat inbrekers op duchtige wijze in het pand hadden huisgehioud|fen: Bij onderzoek bleek, dat vele antieke voorwerpen gestolen zijn. Vooral schilderijen, zilver en koper werk maken deel nit van de buit. Er is voor birca 7000 a 8000 gulden weggesleept. Te Eysden reed een motorbestuurder, af komstig uit Luik, met een snelle vaart door het dorp, zoodat hij, vermoedelijk tengevolge van de te snelle vaart, van den motor werd afgeslingerd en op den grond terecht kwam. Geneeskundige hulp was aanstonds ter plaatse. Naar bet hospitaal te Luik .overgebracht, is de omstreeks 27-jarige man aldaar spoedig overleden. Te Deventer waren Zaterdag de gebroeders A. J. Scholten en J. A. Scholten, uit Gorsel, op) den IJsel een roeiboot, die zij even te voren had-i den gekocht, aan het probeeren, A. J. Scholten! ging daarbij aan het schommelen en viel buiten boord. Tevergeefs trachtte zijn broer hem te grij pen. De 34-jarige ongehuwde man is verdronken. Zondag viel een 5-jarig kind uit een in volle vaart zijnden trein, komende van de richting Maastricht. Onmiddellijk nadat aan de noodten? was getrokken, stopte de trein en werd de kleinb opgenomen. Tot vreugde der ouders had hij slechts onbeteekenende blessures aan arm en hoofd beko men, zoodat de ouders met hun kind de reis on-, gestoord kondeh voortzetten. Het conflict in de textielindustrie. Volgens mededeêling van het hoofdbestuur van „Unitas" is Maandag het aantal werkwilligen in de fabrieken te Enschedé met 81 gestegen én bedraagt het aantal thans 4708. De aangesloten fabrikanten hebben in de fabrie ken aangeplakt, dat arbeiders, die het werk wil len hervatten, zich niet direct in de fabriek mo-

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 2