WECK Ui Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. I Fa. HOUWING - Mient 7 FRimhemenEHBMi fwscmSMi Zaterdag 28 Juni 1924. "Is Blad 3de Jaargang per 3 maanden f 1,15 Officieel Inmaakartikelen. Z'is inderdaad delicaaH bO 74. os WE LAMGËD1JKER COURANT. Deie courant.verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1ABOHHEMESTBPBU8 REDACTEUR- UITGEVER J. KL KEIZER. BUBBEL: loordscharwoude. PBU8 DER AD, E K TEH.ÏI jgü t Tm 1—I regale 78 ct., alka ragei maar 18 o«.< firooti letten of vignetten worden nur plaatsrnimte berekend. Irierea reehtetraake aan'' den Uitgeras. Dit nummer bestaat uit drie Bladen. EERSTE BLAD'. Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester van Zuid-Schaxwoude maakt 1 bekend, dat een Openbare Vergadering van den I Baad is belegd tegen Maandag, 30 Juni 1924. des namiddags 71/2 uur. Zuid-Scharwoude, 26 Juni 1924. De Burgemeester, VAN SPENGLER. REVUE VAN DE WEEK 24 Juni. De Tweede Kamer heeft haar agenda afgewjexkt lin de afgeloopen week, maar het groote zomer- I reces van 1924 is nog niet ingetreden. Op den len I en den 4en Juli a.s. komt het Lagerhuis nog bijeen ter afdoening van enkele urgente ontwerpen, ter- I wijl in die eerste Juli-week ook o.m. het w-ets- I voorstel tot fiscale Tariefs-herviening in de afdee- 1 lingen wordt onderzocht: 'tontwerp, dat nu reeds I in de sfeer der „politiekerij" dienst doet als „ma- I chine de guerre" bij de voorbereiding van den I veldtocht, die in Juni 1925 zal eindigen met den I beslissenden slag, waarbij zal worden uitgemaakt, I van welke kleur de vlag zal wezen, in het tijd- I vak 19251928 van bet Torentje wapperend... I Op 17 Juni jl. heeft de Tweede Kamer behan- I deld het ontwerp-Rutgers tot wijziging der Drank I wetinvoering van de Plaatselijke Keuze. Als de I helft plus een der bevolking van een gemeente I de „drooglegging" wil, dan wordt deze voor die I gemeente aan de Kroon voorgedragen. Men heeft 1 hier dus niet te maken met een bindend referen- I dum, volksstemming, maar 't lijkt er wel zeer I sterk op. En juist dit laatste was voor velen een I onoverkomelijk bezwaar tegen het voorstel-Rut- I gers. Bovendien werd erop gewezen, dat de Plaat- ALKMAAR Aanbevelenswaardig adres voor Heerenkleeding gemaakt of naar maat SPAANDER Co., Langestraat Kinderpakjes SPAANDER Co., ,-r- Langeetraat Hoeden - Petten - Overhemden SPAANDER Co., Langeetraat Regenmantels of Jassen SPAANDER Co, Langestraat Tel. 644 x Alkmaar seiijke Keuze overbodig is, daar dank zij de hui dige alcohol-bestrijding in Nederland in de pe riode 1896—1923 gedaald is van 8.88 liter tot 2.16 Liter per hoofd. Van de zijde der geheel onthouders werd betoogd, dat men de Plaatse lijke Keuze noodig heeft voor de actie der „teeto talers". Een amendement-Staalman dat tolt' strek king had voor het aan de Kroon voor te dragen droogleggeng-advies niet de helft plus een, maar 3/4 van de kiezers(eressen) in een gemleiente te vorderen, werd verworpen met 4133. Het ont werp-Rutgers kwam er met 4430. Vermoed wordt, dat ditmaal de Senaat zich met helt initia tief-voorstel zal vereenigen. In dé vergaderingen van Wpensdag en Donder dag heeft de Tweede Kamer vele uren „geboomd" °ver de interpellatie-Boon over het weigeren der Koninklijke Goedkeuring op de wijziging in de Statuten der Haagsche afdeeling van de atheïsten- V(,reeniging „De Dageraad". Bij deze discussie laaiden de politieke hartstochten héél hoog op: j Vrijheid van geloof en ongeloof, zei minister Heemskerk o.a-. staat geheel buiten deze zaak. Ik vetfwijs voor dit 'defeat, dat den liefhebber van' politiek geharrewar en geplukhaar een „delica tesse" zal zijn, - naar de verslagen. Stip er slechts uit aan, hoe Exc. Heemskerk toegaf, dat verandering der wet (van 1855) op het recht van vereeniging en vergadering zeer gewtensoht is, opdat niet langer dan de Koninklijke GoedkeuT- ring van Statuten eener vereeniging de beteeken is kan worden .gehecht, alsof deze zou beteekeüep iets als een officieel goedkeuren van de strek king en het streven dier vereeniging. Tenslotte werden een paar moties afkeurend 's ministers weigering om de Koninklijke Goed keuring in deze te bevorderen (eena Vrijheids- bondsche en eene sociaal-democratische) verwor pen in zuiver Linsch-Rechtsche stemming. Nog maals: dit debat, hetwelk tot geenerlei „praotlsch of tastbaar resultaat leidde, kan worden be- schouwd als een voorspel van den stembuskamp, waarvan men het gedruisoh reeds vanuit de verte hoort naderbij komen... In den aanvang van deze zitting! heeft de Soo. Dem. Ir. V. d. Wiaerden ingediend een initiatief voorstel,, waarvan de bedoeling is aan de Sociali- satie-commissie wettelijk het recht te verleenen van Enquete, dat de Begeering haar niet wenscht toe te kennen. j In de vergadering van Vrijdag 20 Juni heeft de Kamer zich met zeer bekwamen spoed heen- gewerkt door de „staart" van het Ruilverkave- lings-ontwerp, dat op 1 of op 4 Juli in eindstem ming zal worden goedgekeurd, terwijl aangeno men is het onteigenings-voorstel, noodig voor den aanleg van dén verkeersweg Den HaagBotter dam via Delft. Bij het bezuinigingsvoorstel tot onthouding van Rijkssubsidie aan na 6 October 1921 geopende Hoogere Burgerscholen en Gymnasia poogde de Katholiek mr. van Wijnbergen met kracht en klem en in vurige gemoedsstemming te redden de Rijks-subsidie voor vijf Katholieke onderwijs inrichtingen. Hij moest het pleit verliezen. Een amendement van de hier-bedoelde strekking, door hem ingediend, duikelde met 4127 (door alle Katholieken gesteund), terwijl het ontwerp er kwam met de stemmen der Katholieke afge-' vaardigden, op vijf na, wjo. president Kooien. De Eerste Kamer, die eerst zeer laat in dezen zomer zal kunnen uiteengaan, heeft in de afge loopen week de Wlaterstaatsbegrooting afgedaan, waarbij Exc. van Swaay o.a.' verklaarde: geen Rijks-millioenen aan de Vlissingsche havenwerken' te willen besteden, en vooralsnog niet te kunnen' meewerken tot verlaging van de spoorweg-tarie ven. De electrificatie van het Gooi is, aldus nog de minister, voor onbèpaalden tijd van de baan. De rijwiel-belasting is door de Eerste Kamer goedgekeurd. Ook de Wést-Indische Begrootingen zijn voor de Koninklijke sanctie rijp geworden. jEn in de Oorlogs-begrooting 1924 bleef de Senaat' op 20 Juni steken. De bespiegelingen daarover zou den den 24en worden hervat. Tot de op komst zijnde ontwerpen uit de ver maarde „Regeeringskeuken" behoort een tot hét samenbrengen der scholen voor verlofs-officieren: j Minister Colijn heeft aan zijn departement ge-' vestigd een Bemiddelingsbureau voor burgerlijke I en militaire wachtgelders, wat een voortreffelijke' maatregel in dezen tijd van schril contrast tus-' schen Vraag en Aanbod is!... i Ingekomen is thans het ontwerp tot verlenging' van het Schoenenwetje, tot 1 Juli 1925. Daar-' 1 over zal den len of den 4en Juli "in het Lager-1 huis het „noodige" worden gezegd!.-.. Een zeer blijde tijding, althans voor allen, die hier vrede en beëindiging van misere voor "tal1 van gezinnen boven het stoken en tweespalt ver-1 kiezen! mag worden genoemd, dat het conflict' in de Twentsehe textielnijverheid achter den rug I ligt. Op Maandag 23 Juni is de arbeid hervat. 1 Over Mei 1924 bedroeg de ontvangst voor dé 1 Rijksmiddelen c.c. f 760.000 minder dan over Mei' 1923; Voor een beduidend deel is de oorzaak van' J dien teruggang te zoeken in de steeds wissel-' I vallige successie-rechten-. De jongste cijfers ge-' 1 ven in menig opzicht grond tot zeker optimisme.' ÏWiat niet belet, dat over de eerste vijf maanden' van dit jaar de Rijksontvangsten toch nog 8' millioen vijf ton minder bedroegen dan over de zelfde periode van 1923. j Deze kleine „douche" kan, helaas, den te snel' jubelenden niet worden bespaard... j Op 18 Juni brachten HjMj. en de Prins het (voorgenomen bezoek aan Arnhem, ter inwijding ;yan het nieuwe Provincie-huis, voor welks „hall" Piet v. d. Hem een zeer welgeslaagd portret van' de Koningin heeft geschilderd. Op 21 Juni j.l.' heeft de Koninklijke Eamilie den zomertocht naar -het hooge Noorden, met Lapland als eindpunt/ aanvaard. „Meerer-stille und gluckliche FahrtL Uit de jongste Personalia: Mr. Troelstra schijnt nader te hebben besloten, de. verkiezingen van 1925 lid der Kamer te blijven; zich eerst dan' uit het openbare politieke leven terug te trekken: De nieuwe burgemeester van Groningen is pleeh-' Itig geïnstalleerd. Prof. Stibbe, leeraar aan de' •Hoogere Krijsschool is als Regeerings-commissa- Hris naar Xndië vertrokken, voor leiding der uit voering van de decentralisatie. Zijn benoeming tot vice-president van den Raad van Indië wordlt door velen tegemoet gezien. Uit de jongste misdadigheids-nova diep ik op, ditmaal dat te Amsterdam een „desperadfo" de spiegelruit van een juweliersmagazijn aan het Koningsplein stuk-sloeg en voor duizenden aan waarde roofde. In een ommezien was da man „in veiligheid gebracht". Te Haarlem is weer een post-wissel-vervalseher aan het werk geweest. Een Postambtenaar verzuimde te letten op het ge heime merkteeken, dat tegenwoordig op postwis sels wordt aangebracht, wat- den man het moeten ■vergoeden van f 200 den vervalscher uitbetaald, Oberokkende. De Utrechtsche Rechtbank heeft on derzoek gelast naar den geestestoestand van den Amersfoo-rtsohen drogist, tegen wien 20 jaar is geëischt wegens poging tot moord op zijne vrouw. Onder de jongste, als steeds zeer talrijke inbra ken is er een, te Teteringen geploegd, waarbij 7 a 8000 gld. geroofd werd. De boekhouder der Gasfabriek te Alfen a. Rijn is, verdacht van duizend gulden te hebben verduisterd, gearres teerd. De bekende W|. H. Broekhuys is wegens' overtreding der LoterijWet door de Rotterdtam- sche Rechtbank veroordeeld tot vier maanden. De man heeft verzet aangeteekend. Door den officier van justitie te Amsterdam wordt Broek huys' opsporing in het Politieblad gevraagd. De eveneens bekende „wonderdokter" Eilers,' uit Oegstgeest, is te Doetinohem gearresteerd.: Geen dag gaat voorbij zonder dat men leest van allerlei ernstige of lichtere motor-ongeval' len. Waarbij, nu warme dagen eindelijk zijn' aangebroken, - komen de gevallen, waarin men 'al-zwemmende het leven verliest. Zo ohadden bij' Delft en bij Eindhoven botsingen plaats tussohen' motor-v oer tuigen, die elk een menschenlevten kost-' ten. Bij Valkenswaard is een 18-jarigé jongen op' een onbewaakten overweg door een trein verplet-' terd'. i 1 De „roode haan" heeft het bekende eafé-restau' rant „Cambrinus" te Gemert, totaliter vernield.' Bij een der geweldige onweersbuien, Waarop wij' de jongste week zijn vergast, heeft het hemlélvuur' op Walcheren twee boerderijen vernield. Tot dé' jongste „economische schokken" behoort die, wel ke de Noord-Hollandsche Bank te Alkmaar sur- oe^nce van betaling deed aanvragen. Gemeld 1 wordt, dat deze firma voor tonnen gouds via' valsehe wissels zo uzijn opgelicht- 'De justitie heeft zich in de zaak gemengd. We naderen het slot van dit weekoverzicht: En ook nu eindig, ik met „aangenamer" nieuws. Er is een opera op coöperatieven grondslag verre zen, de „Co-opera-tie" genaamd, onder leiding1 van de musici Alb. van Raalie, en Alex. Pool man, waarvan mr. Treub, de president-com missaris der nieuwe onderneming heeft getuigd,' dat zij 0 pstevigen finantieelen grondslag berust. Ze wü muziekwerken in de oorspronkelijke taal door Nederlandsche krachten doen uitvoeren. 'tGa' haar beter dan hare diverse voorgangsters- De „Bataafsche" liet de prachtige Mullens-' ,film van onze Oost voor gezelscha pvan genoodig-' den vertoonen. Men kan nu, rustigjes in P atria' blijvend, Insulinde aanschouwen, alsof men den tocht over den „grooten vijver" had gedaan. Ons landje blijkt op 31 Dec. 1920 te hebben geteld ,6.865.314 zielen. Er waren c.c. 400Ö0 vrouwen' meer dan mannen binnen onze grenzen. De A. N. Ver voor Vreemdelingen-verkeer hield' haar algemeene vergadering te Hilversum en maakte prachtige tochten door het Gooi. Ook' - hierbij was mr. Treub praeses en „voortrekker".' Hij behoort tot de besten, stevigs'ten der kranige' figuren, die er ondanks alles nu .„den moed' in-houden"!.... j j 1 BUITENLAND: Zaterdagmorgen is de nieuwe Pransche premier. Herriot naar Engeland overgestoken en heeft in' het officieele buitenverblijf van den Britschen premier, The Chequers, een niet-officieele be- spreking met Maodonald gehad. Alleen het feit. reeds, dat de nieuwe Eransche premier zoo spoedig na het aan het bewind komen, de moeite heeft' (genomen, naar Londen te gaan, bewijst, dat er in den toestand in Erankrijk een belangrijke wijzi-' ging is gekomen. De beide premiers hebben dié verschillende kwesties, die op het oogenblik han-' -gende zijn, besproken. In de eerste plaats de' schadevergoedingskwestie, welke dringend om op-' -lossing vraagt, welke aangegeven wordt in het' rapport van de Commissie van Deskundigen. Dé (Fransche regeering heeft, zooals wij reeds de vo-' rige week opmerkten het rapport der deskundigen zonder eenig voorbehoud aanvaard en het gaat nu' sleehts om de uitwerking ervan. Het belangrijkste besluit van de conferentie te Londen was dan /ook wel, dat tot het houden van een intergealli-' eerdé bijeenkomst in de maand Juli, vermoedelijk op den 16en te Londen. Na afloo pder besprekingen werd een officieel' communiqué verstrekt, waarin werd medegedeeld,' qdat tusschen beide ministerpresidenten volledige .overeenstemming was bereikt, en dat zij in de toe-' komst zullen samenwerken in het belang van den vrede en van den wederopbouw van Europa! Herriot is na zijn bezoek aan Londen onmiddel- lijk naar Brussel vertrokken, waar hij met de Bel-- ^•ische regeer ihg onderhandelingen van denzelf den aard als die te Londen heeft, gevoerd. De besprekingen hebben een zeer gunstigen Invloed en de indruk is algemeen, dat men, wan neer Duitschland medewerkt, de o^ossing van' het .schadevergoeding»vraagstuk een flink stuk nader is gekomen. Ook blijkt het waarschijnlijk, dat een modus zal worden gevonden voor de ont ruiming van het Roergebied. f Een belangrijk punt is ook, dat Duitschland waarschijnlijk tot de conferentie te Londen zal worden uitgenoodigd, om daar aan de beraadsla-' gingen deel te nemen. In Duitschland zelf worden de voorbereidingen' voor de uitvoering van het rapport der deskun digen voortgezet. De verschillende commissies voor de reorganisatie der spoorwegen en de Staats bank en de kwestie der. industrieels obligaties zijn' nagenoeg met haar werkzaamheden gereed ge-' I

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1