NIEUWE LA»IJKER COURANT TWEED [0 BLADl. Z ATERD AG 28 JUNI 1924, DE AFZET V4N EIEREN IN NOORDHOLLAND. Zooals misschien bekend is, heeft zich te Alk maar een Commissie gevormd om te komen tot oprichting van een Eierveiling aldaar. Over deze zaak' mochten wij van den heer fi'. van Asperen Vervenne H.-Ass.-Rijkspluimveeteeltcon- sulent het volgende artikel ontvangen: Als ambtenaar van den Rijksvoorlichtingsdienst voor Pluimveeteelt heb ik tot taak, de bevorde ring der pluimveeteelt in den ruimsten zin des woords. Mijn werk is dus uit den aard der zaak zeer veelzijdig, want talrijk zijn de wegen, die tot verbetering kunnen leiden. In woord en geschrift en door persoonlijk bezoek tracht ik den pluim veehouders juiste begrippen en juiste methoden inzake het houden en opfokken van hoenders en eenden bij te brengen, de nieuwe hulpmiddelen in de laatste jaren bekend geworden en die sedert een volledige ommekeer in het bedrijf zelf hebben bewerkt, worden door mij aanbevolen en in ge bruik gesteld als proef en als demonstratie te vens; ik bevorder, waar mogelijk ,de organisatie der pluimveehouders en ik tracht de pluimvee producten en de afzet daarvan te' verbeteren. Ik zou dit lijstje nog veel grooter kunnen ma ken; het is echter niet mijne bedoeling over mijn werkzaamheden uit te wijden, ik wil mij bepalen tot het onderdeel, dat ik als opschrift boven deze beschouwing heb geplaatst. Alvorens tot bespreking daarvan over te gaan, acht ik het echter wel gewenscht eerst eene klei ne uiteenzetting te geven van de oorzaken, welke de pluimveehouderij in de laatste jaren zoo naar voren hebben doen komen, want dat is voor ve len een raadsel. De eigenlijke oorzaak zit in den oorlog, waar van een van de gevolgen was, dat de hoendersta pel in Europa met meer dan de helft is ver minderd; natuurlijk werden de eieren daardoor schaarscher en duurder, en vonden methoden, die leidden tot verbetering en vermeerdering van dat product, daardoor veel sneller ingang dan anders het geval zou zijn geweest. Nu is na den oorlog het aantal stuks pluimvee in sommige Europeesche landen wel zeer sterk toegenomen, o.a. in Denemarken, Engeland en in ons land, maar in Oost-Europa, Rusland, Roeme nië, Bulgarije en Hongarije, de groote eierproduc- tiegebieden van vóór den oorlog, is dat nog niet het geval, evenmin in Duitschland. Het gevolg daarvan is, dat de vraag naar eieren in groote Engelsche gebruikscentra zeer groot is geworden, welke vraag nog vermeerderd is door de omstan digheid, dat de loonen der arbeiders daar en ook in andere landen, ons land bijv. sedert den oorlog veel hooger zijn geworden, waardoor het gebruik van eieren in de arbeidersklassen over het alge meen veel grooter is dan vroeger. Nu neemt het gebruik in die klassen, tengevolge van de werke loosheid en daling der loonen, weliswaar iets af, en werd de vraag uit Engeland ook minder, omdat Engeland zelf veel meer eieren produceert, maar inmiddels trad sedert het einde van het vorige jaar ,met: de rentemark, het Duitsche Industrie gebied weer als groote afnemer onzer eieren op, tengevolge waarvan de eieren hier. te lande dit jaar weder duurder zijn dan het vorige jaar. Hiermede is dus de belangstelling voor de pluimveeteelt voor een groot deel zeer zeker ver klaard, want het houden van hoenders is door den hoogen eierprijs meer winstgevend geworden, al is dat tengevolge van de hooge voerprijzen niet in die mate als menigeen veronderstelt. Er is dan ook nog een andere omstandigheid, waardoor die belangstelling wordt verklaard en die tevens van groote invloed is op de uitkomsten van het bedrijf, n.l. het in gebruik komen van het vainest waarmee men uit iedere toom hoen ders, groot of klein, de beste legsters kan uit zoeken, tevens is het door middel van dat vainest mogelijk gebleken de vererving der legkracht na te gaan en verschillende andere eigenschappen der hoenders te leeren kennen, waardoor de kennis van het pluimvee zeer sterk is vermeerderd en waardoor het mogelijk is geworden het productie vermogen der hoenders en eenden te verhoogen, zoowel wat betreft het aantal als de grootte der eieren. Ik zal hier in dit artikel niet langer over uit wiiden, want het zal ieder wel duidelijk zijn, dat hierdoor het pluimveebedrijf op een heel an der ebasis is gekomen en dat het voor iedere ern stige pluimveehouder thans mogelijk is met dat eem oudige hulpmiddel „het vainest" zijn pluimvee-, stapel te verbeteren en daardoor winstgevender te maken, terwijl anderen die geen tijd hebben voor valnestccEtróle door aanschaffing van op produc-, tie gefokte dieren het zelfde kunnen bereiken. Het leggen van veel eieren, het leggen van groen FEUILLETON. NORA. Het nieuwe lokt altijd aan, en de directeur be merkte spoedig een zichtbare vermindering in bet cijfer zijner vaste habitue's, en een nog dui delijker zichtbare daling in het bedrag zijner ontvangsten. Ook hij zag zich daardoor tot groo- tere uitgaven en tot telkens hernieuwde kraehts- -inspanningen gedwongen, om met zijn mededin ger te blijven concurreeren. Eenige zijner beste krachten waren hem reeds door diens kolossale aanbiedingen afhandig gemaakt, zoodat hij ten opzichte van het personeel thans wérkelijk bij dien ander achterstond. Dit griefde hém diep, on deed al zijn eerzucht ontwaken. Hij moest thans nieuwe lokmiddelen trachten te scheppen, °m zijn naam weder tot de oude hoogte op te werken. M aar deze snel bij eengedwongen middelen kostten hem groote sommen, en bij het kapitaal., dat alleen reeds voor het dagelijksche onderhoud van zoovele menschen en dieren behoodigd is,' kan een schrede ih hederwaartsche richting met den eersten stoot 'tot eene lawine worden vjerge- deken. 1 C 1 j Om zijn orediet staande te houden, mocht Har sten niets in de weelde zijner levenswijze' verJ anderen, hoe zwaar hem ook de betaling van het te eieren vioegrijph'eid (waarvan winterleg het gevolg is) enz., zijn. zuiver erfelijke eigenschappen, die zoowel door middel van de hennen zelf, als door de hanen in hun nakomelingschap worden overgebracht. v Dit alles kende men voor den oorlog niet; hét was toen meer uitsluitend fokkerij op uiterlijke raskenmerken, terwijl men nu fokt op verbetering der inwendige, de productieve eigenschappen en daardoor is de economische beteekenis van het pluimveebedrijf enorm vergroot, temeer daar dit een blijvend iets is, hooge eierprijzen zullen wij daarentegen wel niet altijd houden. Ik zal hiermede» van dit punt afstappen en overgaan tot mijn eigen lijk doel: de eierafzet. De eierafzet is in de verschillende deelen van ons land absoluut verschillend; in diverse provin cies worden de eieren nog door opkoopers opge- I haald, hier en daar zelfs nog door reizende winke liertjes, die dan feitelijk een ruilhandel drijven. De op deze wijze verzamelde eieren worden direct aan eierhandelaren verkocht, soms ter markt ge bracht (in Noordholland) soms geveild (Arnhem) Eene dergelijke wijze van afzet van de eieren is al heel oud en moet hoe eerder hoe beter verdwij- nen, want zij houdt de ontwikkeling der pluimvee teelt tegen, daar zij elke prikkel die verbetering in de hand kan werken, mist. Dié verzamelaars, toch betalen voor alle eieren, groote en kleine, schoon geraapte en bevuilde, versche of minder versche, precies denzelfden prijs; de pluimveehou der heeft dus weinig belang erbij om zijn hoender-I stapel te verbeteren ,ja zelfs het tegendeel, gelijk een groot pluimveehouder eenigen tijd geleden op eene vergadering te Alkmaar uiteenzette, Er valt over deze wijze van eierhandel nog heel wat meer te zeggen ,dat is echter in dit verband van minder; belang. Ik zal daarom eene tweede veelvuldig voorkomende wijze van eierafzet bespreken, n.l. de eiermarkt. Een eiermarkt, mits gunstig- gelegen en goed georganiseerd, kan veel bijdragen tot opbouw van de pluimveeteelt. Vele markten zijn echter niet gunstig gelegen en zijn niet voldoende georgani seerd; zij voldoen derhalve niet aan de eischen, die men aan een goede eiermarkt mag stellen. De beste eiermarkt vindt men ongetwijfeld in ons land te Barneveld, maar ook andere plaatsen in die buurt zooals Nijkerk, Putten, Scherpenzeel, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Ede enz., kun nen genoemd worden. In deze plaatsen worden de eieren door de pluimveehouders zelf gemarkt; op marktdagen ko men dus de boerinnen en boeren, ieder met de eieren van eigen kippen, deze aan de meest bie denden verkoopen. Daar de aanvoeren groot zijn (Barneveld had dit jaar marktdagen, dat er meer dan i.ooo.ooo eieren werden aangevoerd.) komen er -een groot aantal eierhandelaren koopen en is er dus concurrentie en op de markten waar prima eieren komen, is die concurrentie zelfs zeer groot omdat de handel die eieren noodig heeft, of voor: dp beste klanten of om sorteeringen te maken. Op bovengenoemde markt wordt dan ook wel degelijk kwaliteit betaald; die de grootste en bruin ste en schoonste eieren heeft krijgt de beste markt; denk maar niet dat een handelaar er in slaagt pri ma eieren voor een lagen marktprijs te krijgen, die boeren en boerinnen zijn daarin veel te ge haaid en halein er heusch wel uit wat er in zit. Natuurlijk werkt een dergelijke handel in hooge- mate opvoedend, want niets dat beter helpt om verbeteringen te krijgen dan een buurman, die ie dere week, al is het maar een paar dubbeltjes per honderd eieren meer krijgt; en alleen daardoor is het te verklaren, dat de pluimveeteelt in de om-, geving van werkelijk goede eiermarkten, waar dus de kwaliteit een rol speelt, zoo sterk is verbeterd. IMaar nu in Noordholland: Voldoen de eiermarkten in Purmerend, Alkmaar en Schagen aan de eischen? In geen enkel opzicht kan hier 'een bevredigend antwoord op gegeven worden. Er komen wel eieren, maar het zijn niet de hoeren en boerinnen, dus niet de pluimveehou ders zelf, die de eieren markten, enkele uitzonde-, ringen daargelaten. Het zijn tusschenpersonen, die daar een partij ot een partijtje eieren te koop bieden Voldoen die eieren aan de eischen? In gee- nendeele. Die eieren zijn niet uniform, niet gesor teerd, er zitten allerlei kwaliteiten onder; de han delaar, die werkelijk kwaliteit noodig heeft, komt op zoo'n markt niet. Alle eieren worden over een kam geschoren, waardoor de noodige concurrentie van den handel geheel ontbreekt en de prikkel voor den pluimveehouder, die tot verbeteringen aanlei ding moet geven, mist men eveneens. Bovendien zijn het maar enkele handelaren, die zoo'n onge organiseerde markt bezoeken en als er eens een handelaar, die anders nogal wat koopt wegblijft, dan steken de andere koppen bij elkaar, houden zich aan den taaien kant en koopen de eieren beneden de waarde. Voor de gemeenten zelf heeft zoo'n markt even min groote waarde, daar de aanvoerders te gering in aantal zijn, om werkelijk leven en vertier te brengen. De eiermarkten in Noordholland zijn in dat opzicht dan ook niet te vergelijken met Barne-( chalet viel, dat hij met al de roekeloosheid van den schatrijken man had aangekocht. 1 Reeds den geheelen winter door had hem dit verontrust, en langzamerhand den grond tot zijne ziekte gelegd. In de laatste weken echter was er een nieuwe oorzaak van spanning en bezorgdheid bijgekomen, die hem zwaar trof. De bankier,' bij wien hij die sommen had belegd, waarover hij steeds onmiddellijk moest kunnen beschikken,' had .zich in ongelukkige speculatiën gewaagd) en het bankroet was niet uitgebleven. Dit: had den direkteur in den laatsten 'tijd zoo' dikwijls op de villa doen komen, daar hij in Ide naburige, stad met de daar wonende - mannen van zaken) moest raadplegen. i Ook vandaag was hij plotseling teruggekomen) l waarbij' hij slechts met de grootste moeite zijne overspanning en opgewondenheid kon verbergen) terwijl hij Landolfo naar de stad zond, om in- formatiën te gaan nemen. De aanblik van zijn kleinen jonggeborene en de welvarende toestand 'zijner vrouw vroolijkten hem weer eenigszins op) 'hoewel hij Nora dikwijls met sombere blikken gadesloeg. Hare verhouding tot den graaf werd hem in zijne tegenwoordige positie hoe langer hoe drukkender. Hij was dien avond met de zijnen vereenigd in het' salon zijner vrouw, toen Landolfo weder .te-, r rugkwam. De directeur ging hem ijlings tegemoet. Met ziekelijke overdrijving beschouwde hij dien veld en andere markten in Gelderland en ÖVerijsel. Kans om de Noordhollandsche eiermarkten, in één of ander opzicht te verbeteren is er niet. Ik geloof althans niet, dat het b.v. eenig resultaat zou hebben, indien men de boerinnen en boeren zou trachten te bewegen zelf hun eieren te gaan markten en dat zou toch in de eerste plaats noodig zijn. Ik acht daarom alle moeite én kosten die men aan verbetering zou willen besteden bij- voorbaat overbodig en zonder nut en ik zal steeds blijven ijveren om in Noordholland de eiermarkten afgeschaft te krijgen en deze te doen vervangen door een betere afzetregeling. f Het is daarom, dat ik toejuich en met absolute vrijmoedigheid steun, al degenen, die ijveren voor het oprichten van eierveilingen in Noordholland, want in het oprichten ,/van goed georganiseerde eierveilingen ligt m.i. de oplossing, om tot afdoen de verbetering van den eierafzet te geraken. De. pluimveehouders raken daar trouwens zelf hoe lan ger hoe meer van overtuigd, want overal in Nrd.- Holland ontstaan eierveilingen of bestaan plannen tot oprichting daarvan. De eerste veiling werd op gericht te Volendam; verleden jaar kwam er een te Purmerend, thans zijn er zelfs twee; te Zwaag is er een gekomen en op Tessel, terwijl er plannen tot oprichting bestaan te Alkmaar en te Schagen. In diverse plaatsen, bijv. Callantsoog hebben zich vereenigingen gevormd, die hunne eieren naar een veiling te Amsterdam zenden. Overtuigender be wijzen, dat de eiermarkten niet voldoen, zijn voor zeker niet aan te wijzen, het is alleen slechts zaak al die opzich zelf staande groepen, die op verbe tering aansturen, niet alleen in één lijn, maar in goede banen te leiden, en dat is, jammer genoeg, niet gemakkelijk. De Noordhollander is in dat opzicht niet ge makkelijk, hij is zelfstandig van aard en nioeilijk er toe te krijgen, eigen plaatselijke of groepsbelan gen op te offeren, of zich maar een weinig ter zijde te stellen voor een algemeen belang en toch zal dat op den. duur moeten, wil inderdaad iets goeds -en iets blijvends bereikt worden. Mijnerzijds is getracht de groepen zooveel mo gelijk te vereenigen en met mijne medewerking is de Algemeene Noordhollandsche Pluimvee-ver- eeniging opgericht, Echter houden verschillende vereenigingen zich tot nog toe om persoonlijke kwesties of vermeende persoonlijke belangen afzij dig; ik moet dus roeien met de riemen, die ik heb en waar mogelijk, plaatselijke en individueele pogingen steunen. Daarna trachten de zaak in ééne richting te sturen en op den duur in één bond te vereenigen. De beide veilingen te Purmerend heb ik ge steund; de laatste is er gekomen door de provin ciale organisatie, de Algemeene Noordhollandsche Pluimveevereeniging voornoemd. Die van verleden jaar is opgericht door een groep personen, die blijkbaar eigen belang boven algemeen belang stel den, hetgeen tot verbrokkeling leidde; dat moet natuurlijk uitzieken. De Volendamsche Eendenhouders hebben een eigen veiling; in Volendam heeft deze ontegenzeg gelijk heel wat verbetering gebracht in bestaande wantoestanden daar ter plaatse, toch zal Volendam op den duur wel moeten besluiten zijn eieren op eene. groot ere veiling te brengen; dat kan korter of langer duren, doch komen moet het; nu staat Volendam in aanvoer bovenaan, maar als straks de aanvoeren van andere veilingen ook grooter worden ,dan zullen handelaren gaan wegblijven, daar de reis naar Volendam veel te veel vergt; dat za! de prijzen derhalve drukken, enz. De Tesselsche veiling werkt ook heel aardig, doch indien er een groote en goed georganiseerde, veiling in Noordholland komt, dan vrees ik, dat ook die veiling, zich niet zal kunnen handhaven. Dat is echter alles toekomstmuziek; ik schrijf dit echter om mijn gedachtengang inzake de lijn, die de ontwikkeling van den eierafzet zal volgen en zelfs zal moeten volgen, aan te geven en mijn houding te verduidelijken. lOf het mogelijk zal zijn de eierafzet in Noord holland geheel op één punt te centraliseeren kan ik thans nog niet beoordeelen, maar dat die zooveel m o g e 1 ij k zal moeten worden gecen traliseerd staat vast. Ik betreur het dan ook, dat er groote kosten gemaakt worden om het op-, richten van kleine veilingen te bevorderen; op den duur zullen deze door de weinige belangstelling van de koopers toch moeten verdwijnen, al zullen ongetwijfeld de uitgegeven gelden wel niet geheel weggeworpen blijken. Ik wil elke nieuwe organisa tie in dit opzicht steunen, mits de opzet eenvoudig zij en geen groote kosten medebrengt, zoodat van de kleine veilingen tenslotte verzamelplaatsen kun nen worden gemaakt voor de grootere veilingen. Het veilen zelf is tenslotte slechts een klein on derdeel van de organisatie; de hoofdzaak is het? verzamelen van de eieren, dit eischt veel werk,, tijd. en overleg. Toen men mij dus vanuit Alkmaar advies vroeg voor het oprichten van een eierveiling heb ik on middellijk mijne medewerking toegezegd en wil ik trachten de daar gevormde plannen dienstbaar te maken aan het algemeen belang der pluimvee- man thans als zijn eenige steunpilaar, daar eenige ,sluwe raadgevingen, die niet kwaad gewerkt had den, hem verblindden. Hij trachtte daarom Lan dolfo' hoe langer hoe vaster aan zich te verbinden,' én ontving hem ook nu weer met overdreven vriendelijkheid. Mevrouw Harsten gevoelde zich bijzonder aangetrokken tot Landolfo. Hij was een man uit hare vroegere kringen, en zijne pikan-; te persoonlijkheid strooide haar zand in de oogen.t Zij behandelde hem steeds met de grootste bemin-, nelijkheid; terwijl Nora, die zijne indringendei manieren totaal onuitstaanbaar vond, hem slechts, met afwerende koelheid bejegende, vooral sedert, den., dag, waarop hij haar onderhoud met Koert, beluisterd had. De directeur, die hem telkens meer bewijzen, van zijn vertrouwen gaf, noodigde hem uit, zich in den huiselijken kring neder te zetten, een, o,ogenblik waarvan Nora schijnbaar onopzettelijk gebruik maakte om op te staan en zich uit de kamer te verwijderen. Landolfo, zag het, en beet zich op de lippen. Hij was zich'van de onuit gesproken veete tussohen hem en de dochter des> meesters bewust, zij had meer dan zijnen trotó» gekrenktj Hij was niet kooi gebleven tegenover zooveel schGonheid, en sedert hij in zulk een nauwe rela tie met den directeur stond, hadden zijne gedach ten een stoute vlucht genomen. Zijne bekwaam heden en zijne persoonlijkheid legden zijns inziens houdenj- en -teelt in Noordholland. Ik voor mii ben overtuigd dat dit zal lukken, daar staat de samenstelling der Commissie, met de voorberei ding belast, mij borg voor; de groote vraag is nu alleen: kunnen wij de belanghebbenden tot mede werking krijgen, zullen wij niet te veel stuiten op allerlei persoonlijke belangen of beter vermeende persoonlijke belangen, want zooveel heb ik al kun-, nen bemerken, aan tegenstanders ontbreekt het ook hier niet. Er zal echter getracht worden, door de zaak te vestigen op zuivere en goede grondslagen en door eene krachtige propaganda in woord en geschrift dien tegenstand te overwinnen en de pluimveehou ders, die daarvoor in aanmerking komen tot deel-, name te bewerken. Ieder die eenigszins op de hoogte is met de toestanden op pluimveegebied weet, dat de aanvoer van eieren naar Alkmaar vrij wel uitsluitend verwacht moet worden van pluim veehouders boven de lijn Castricum—Hoorn. Wie dat anders beweert of schrijft geeft daardoor blijk dat hij onbekwaam en onbevoegd is over het on derwerp in het openbaar te schrijven. Kan bereikt worden, dat Alkmaar het eieren-j centrum wordt van het gebied boven genoemde lijn, dan is het doel absoluut bereikt en dan komt Alkmaar in het bezit van een eierveiling, die er mag zijn. Thans nog iets over de plannen van de Alkmaar-,' sche Commissie. De bedoeling is een Naamlooze Vennootschap te stichten, zooveel mogelijk op coöperatieven grondslag. De aandeelhouders zullen hoofdzakelijk de pluimveehouders zelf zijn, zoodat de baten hunzelf ten goede komen. Wat de ophalers betreft, zullen deze aangezocht worden in dienst der N.V. te treden op nader vast te stellen voorwaarden. Kan van hen geene mede werking verkregen worden ,dan zal het verzamelen op andere wijze geregeld worden. De aangevoerde eieren zuilen worden geschouwd en gesorteerd naar gewicht en kleur. De uitbe taling zal per kilogram geschieden; men heeft mij verzekerd dat men daarvoor in het bedoelde gebied rijp is. Dit is natuurlijk van groot belang, want daardoor worden verschillende kwaliteits vraagstukken op eenvoudige wijze geregeld. De uitbetaling per gewicht houdt n.l. in, dat voor alle eieren eenzelfde kiloprijs wordt betaald. Is die prijs in een gegeven week n.l. één gulden, dan ontvangt de leverancier-pluimveehouder dus ff i per geleverde kilo eieren. Levert de een nu eieren van 16 in een kilogram, dan ontvangt hij ff 6.25 voor 100 eieren. Daarentegen ontvangt hij, die eieren van 20 in een kilogram levert slechts f 5-voor 100 eieren. Hierin zit dus de prikkel, die tot verbetering van de kwaliteit van de eieren en van de hoenders moet leiden. j Tenslotte wil ik mededeelen, dat de promotors van de Alkmaarsche Eierveiling gemeend hebben het Gemeentebestuur op de hoogte te moeten stellen van hun plannen. Wellicht vindt de Ge-, meente aanleiding bedoelde plannen in een of an deren vorm te steunen. Dti kan zijn nut hebben, zoowel voor de Gemeente als voor de veiling. Fi-, nantieele steun is echter, naar men mij uitdruk-, kelijk heeft verklaard, noch gevraagd, noch noodig Dat de Gemeente er geen belang bij zou hebben, is m.i. absoluut onjuist. Een goede eierveiling is voor Alkmaar beter dan een slechte eiermarkt. Wanneer door de vei ling dé pluimveeteelt in Alkmaar en omgeving meer rendabel wordt gemaakt, dan komt dit Alk maar ten goede. Het Fransche spreekwoord zegt- terecht; „P.auvre paysan, pauvre pays" (arme boer arm land). Het omgekeerde is echter ook waar, als het den boer goed gaat, dan gaat het den stedeling ook goed, dat men dat bedenke. j 's-Gravenhage, Juni 1924. B. VAN ASPEREN VERVENNE:. Hoofd-Ass-Rijkspluimveeteelt Consulent. Nieuwstijdingen Door den trein vermorzeld. Door sneltrein 43 is aan een onbewaakten over weg bij wachtpost 4 tusschen de stations Zeven huizen en Zuidplasp older bij Gouda een onbekend motorrijder gegrepen en vermorzeld. Het ver- minkte lijk is naar het ziekenhuis vervoerd. Boor een motorrijwiel doodgereden. Een 68-jarige vrouw te Doetinchem is door een motorrijwiel overreden en gedood. Roekeloos rijden. Te Wtesterlee had een motorongeluk plaats, dat zich eerst zeer ernstig liet aanzien, doch nog tamelijk goed is afgeloopen. De heer E. M. al hier, zittende op een motor van W|. L. te Winscho ten reed met een te snelle vaart efen bocht om! en geraakte zoodoende het stuur kwijt, waardoor hij van den motor op het straatpad werd geslin gerd. De heer M- liep hierbij nog zulke ernstige verwondingen aan het hoofd op, dat geneeskun dige hulp werd ingeroepen. genGeg gewicht in de schaal, om naar de hand van de dochter zijns meesters te durven dingen. Geen andere schoonzoon zou hem van zóóveel nut kunnen zijn, en zóó goed de hoofdleiding! van het geheel in vervolg van tijd met hem deelen. Wat de "verovering der persoon in kwestie zelve aanging, meende hij zich met de schoonste voor uitzichten te mogen vleien. In de kringen, waarin hij geleefd had, was hij altijd bij voorbaat verze kerd geweest van eene gemakkelijke overwinning. Nora's koelheid had hij aanvankelijk trachten te verklaren uit de hooge positie, die zij alleen bij pitzondering in den huiselijken kring scheen te bekleeden. Maar sedert dien dag te W|., toen hij Nora en graaf Degenthal in eikaars gezelschap Hantrof, meende hij de ware reden van die trot- sohe koelheid ontdekt té hebben, en hij de gekwetste ijdelheid voegde zich nu óók nog de woede der jaloezie. Zijne eerste wraakneming was, in overeenstem ming met zijn laaghartig karakter, de anonieme brief aan de gravin geweest. Hij had den staat van zakèn destijds als een gewone liefdes-intrige beschouwd. Eenige woorden van den directeur deden hem wél spoedig tot andere gevolgtrek kingen komen, maar aangezien Nora's houding sedert dien dag nog slechts norscher tegenover hem werd, nam ook zijne wraakzucht toe. Hij wilde haar vernederen, hjj wilde haar die hoog-

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3