WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. MO 76. Dinsdag 1 Juli 1934. 88e Jmarga*g per 3 maanden fl,15 J. H. KEIZER. HET PROCES VAN DEiGASCOMIlSSiE. COURANT. Deze conrant^vergciiijnt, Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. I&BOHHEIENT8PKUS REDAÜTEUR-UITGEVER BUREEL: I oordscharvroude. PK IJ 8 DEK EKTEHÏÏIiSHt Ta* 1—S regels 78 et-, elke regel meer 18 ct«[ groots letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieve* rechtsreek# een den Uitgever. en, sneden of. sW dienstweigering ït Akker's Klo» De behandelii ai. Deze voortw [leen bloedstelpö zijn 'zuiverende (Jit ons Parlement Sociale verzekering, de 48-urige werkweek, bedrijfsorganisatie en me- dezeggingssohap der arbeiders in het bedrijf. Het stelsel-Top en het re- geeringsstelsel. De kasvoorsehotten aan de Kon. Holl. Lloyd. Leer- pliohtwet en Lager Onderwijs'wet. In onze Eerste Kamer plegen de begrootingen >el wat minder uitvoerig besproken en behan- sld te worden dan in de Tweede en dragen ook iwoonlijk de redevoeringen in veel mindere mate in politiek of propagandistisch karakter. Op »zen regel is ditmaal bij de behandeling der be- •ooting van arbeid, nijverheid en handel, vooral >or de redevoeringen van de heeren Uittelt van oogland en Stenhuis, een uitzondering gemaakt. eerste onderwierp de door minister Aalberste reorganisatie van het stelsel onzer sociale ver- ikering ontworpen plannen aan een langdurige ritiek. Yan de uitschakeling van den staat ver nachtte hij geen bezuiniging, maar wel gevaar >r het sociaal karakter der verzekering en voor onpartijdige uitvoering. De bedrijfsvereenigin- Eü, die de minister wilde invoeren, achtte hij iet geschikt voor deze taak en de tot stand ko- ing van een collectieve verzekering als groot iciaal instituut vrijwel uitgesloten. Samenkop- iling van ziekte- en ongevallenverzekering, leek sm bovendien principiëel onjuist, waar de on- ivallen inhaerent zijn aan het bedrijf en daarom j uitvoering van de ongevallenverzekering des- oods aan de werkgevers is op te dragen, maar overige kwade kansen uit den persoon van en arbeider voortkomen. Deze laatste bewering estreedt de minister met de opmerking dat ook agevallen buiten het bedrijf kunnen voorkomen i piekten uit het bedrijf kunnen ontstaan. Te- enover de klachten van den heer Stenhuis over et teveel verleenen van overwerkvergunningen n een kunstzijdefabriek werd tot 16 uur per dag ewerkt) stelde hij vast, dat slechts in 10 pet. er ondernemingen van den 48-urigen werkdag rordt afgeweken en overwerkuren slechts wegens izondere toestanden in ondernemingen en alleen ij seizoenbedrijven voor een geheel bedrijf worden oegestaan. Over het verdere betoog van den h'eer tenhuis had de minister maar weinig te zeggen, Iet richtte zich feitelijk niet tegen diens politiek f beleid en ging daarom, als Zijne Excellentie pmerkte, vrijwel langs hem heen. In tegenstel- ng met den heer bittert van Hoogland sprak de leer Stenhnis meer'over algemeene sociale begin- lelen en toekomstmogelijkheden, al was dan een eel zijner rede asn de werklooz env er zeker ïng, e 48-urige werkweek en het Twentsohe conflict gewijd. In den breede betoogde hij de wenscHe- ijkheid en bedrijfsorganisatie en vooral van mede- jeggingsschap der arbeiders in de ondernemingen ils een belangrijke1 stap op den weg naar een nieuwe maatschappelijke orde, waarin het kapi talistische stelsel dcijr een ander vervangen zou ijn. Maar deze meoezeggingschap werd door de .'erkgevers Dohhelnan en Van den Bergh, maar lok door de heeren Slotemaker de Bruine en Haa- sevoet afgewezen, ca. omdat de eigenaar alleen ie risico draagt en omdat de kennis van de lei- ling van het bedrij' slechts in enkele handen kan lerusten. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting be toogde de minister tegenover de beweringen van den heer De Murall, dat het eenige verschil tus- tijk was, dat het eerste een contigent kende van :hen het stelsel-Tcb en dat der regeering ieite- B.000 man en het laatste een van 19.500 en dat volgens het regeeringsstelsel het leger 24 reserve bataljons meer teldé, terwijl de heer Wibaut op het yerschil tusschm tnassale en persoonlijke •vuöiwcigcuug wet». De behandeling van tot ontwerp teut het ver- kenen van kasvoorsehotten aan de Koninklijae Hollandsche Lloyd gaf dt heer Van den Bergh aanleiding uiteen te zettenihoe de regeering zich een goede kans om zich zeerheid of onderpan te verschaffen had laten voorbijgaan. Het ontwerp tot wijziging van de leerplicht en lageronderwijswet werd na korte discussie aan genomen. goedgekeurd. Door Ged. St. is bericht van ontvangst gezon den van de verordening tot wijziging van de politie verordening d.d. 15 Mei 1.1. 1 Bericht van den heer Renaud dat hij zijn benoe ming tot hoofd der o.l. school aanneemt. Bericht van den heer Kunnen, dat hij onder dank: betuiging zijn benoeming tot secretaris aanneemt. 7 Juni is kasopname gedaan bij den gem.-ontv. De ontv. hadden bedragen f 73316.03 de uitgaven £69220.851/2 zoodat in kas was £4095.171/3. Deze stukken worden voor kennisg. aangenomen. De voorz. doet mededeeling dat spoedig de ge meenterekening zal worden overgelegd. De uit komsten over 1923: zijn niet ongunstig en sluit vermoedelijk met een batig saldo groot f 5000. De noodige af- en overschrijvingen zullen dan weder moeten worden gedaan en een suppletoire begrooting moeten worden opgemaakt. Bericht van B. en W. van Noordscharwoude dat deze gemeente voor haar leerlingen op de bijz. scholen aldaar moet betalen f1751.71. Voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van de gascommissie wordt besloten den gasprijs voor het gewoon gas te verlagen van 14 op 13 cent en voor muntgas van 15 op 14 ct. Thans komt in bespreking het aangaan van een proces met de N.V. Bouwstoffen v.h. P. Messe laar te Alkmaar wegens aanvaring en vernieling van het electrisch net. 1 De voorz. voegt hieraan toe dat de aanvaring heeft plaats gehad eind Februari begin Maart '23. Dacht men eerst dat de schade voor Oudkarspel zou opkomen, later bleek dat dit een zaak was voor de Lichtbedrijven en de 5 gemeenten aanging. Bij de Lichtbedrijven kwam een verzoek in van een particulier ,om de door de aanvaring bij hem ver- j oorzaakte schade te willen voldoen. Toen is de Fa.. Messelaar verzocht de alleszins billijke vordering te voldoen, waarop zij niet wenschte in te gaan. [Wel wilde zij de helft betalen. Maar de schade, door roekeloosheid aan eigendommen van een offi- r cieel lichaam toegebracht, zal volledig moeten worden vergoed. Waar wij aangesloten zijn bij het Centraal Beheer, vereeniging tegen risico, is gevraagd of deze schade door haar kon worden ver- goed, maar hierop moest ontkennend worden ge- j antwoord, omdat de schade door derden was toe- gebracht. En de daaraan verbonden rechtskundige adviseur spreekt als zijn meening uit dat de schade j moet worden vergoed door de Fa. Messelaar. Dit j is toch iets dat iederen dag kan voorkomen. Wan- neer eigendommen van onze gemeente zouden wor-; j den beschadigd, zouden B. en W. zeker met het j voorstel tot den raad komen, ook al zou het maar om een bedrag van een paar gulden zijn, en men zou weigeren te Detaien, den aansprakelijke in rech- ten te doen vervolgen en te dwingen tot betaling. De heer Berkhout stelt in de allereerste plaats de volgende vragen: „Is het waar, dat de leden van de gascommissie niet wisten, dat door de N.V. j Bouwstoffen, de helft van de schade zou worden vergoed?"„Is het waar dat wanneer 1 raad be sluit tot procedeeren de andere raden daar genoe- j gen mee hebben te nemen?" 1 In den raad van Sint Pancras is het zoo voorge steld geworden en niet tegengeschreven. Is het waar dat de gascommissie eenzijdig is ingelicht of niet? De voorzitter. U moet niet afgaan op de berich ten, die in de krant vermeld staan, maar u moet affgaan op de mededeelingen die u verstrekt wor den en die juist zijn. Ik zal niet ingaan op wat in de couranten ver meld staat. Ik kan u tot mijn spijt hierop geen antwoord geven. Wat er is gezegd, komt voor re kening van hen, die dit naar voren brengen. De heer Berkhout. Wat het 2e punt betreft is het toch noodzakelijk, dat wij hierover worden in gelicht. Is het waar, dan behoeven we hier de be spreking over het al of niet procedeeren niet te houden. De burgemeester van Sint Pancras heeft toch gezegd, dat wanneer 1 raad wenscht te pro-i cedeeren de anderen daarin moeten meegaan, Wan néér ik ook hierop geen antwoord kan krijgen wil ik mijn meening wel zeggen. De voorzitter. Wat u vraagt laat ik voor reke-, ning van den persoon die het in den raad van Sint Pancras gezegd heeft. De heer Berkhout. Zouden wij gaan procedeeren dan geloof ik wel dat er kans bestaat dat wij het zouden winnen. Maar ik heb ook wel eens een ad vocaat hooren zeggen, „wie het best praat wint 't" Maar ook al stond het onomstootelijk vast dat wij het zouden winnen, zou ik er toch niet op wil- len ingaan. Het is goed geld met kwaad geld gooien geven. Ook ben ik het niet met u eens dat een publiekrechterlijk lichaam er anders tegenover staat dan een particulier. Een particulier zal zich de vraag stellen wat het best voor hem is, en ook wij, die het gemeentebelang hebben te behartigen hebben ons de vraag te stellen, hoe wij het voor- deeligst kunnen uitkomen. Waar het hier gaat om een klein bedrag, en gezien de welwillendheid van ■de N.V., zou ik niet de gelden van een proces in de zakken van een advocaat willen spelen, en niet tot het aangaan van een proces willen besluiten. De voorzitter. Het gaat hier niet om het bedrag maar om het recht. De Fa. heeft de helft van de schadevergoeding aangeboden, en zou dit ook ge daan hebben, wanneer het bedrag hooger was ge weest, i daarbij speculeerende op de mogelijkheid dat men zou terugschrikken voor het aangaan van een proces. Maar deze speculatie mag men geen voet geven. Waar onomstootelijk vaststaat, dat er roekeloos is gevaren, zal de raad moeten doen, wat des raads is. i De heer Du Burck vraagt of de schade door den particulier geleden op de Lichtbedrijven wordt verhaald. Die voorzitter antwoordt dat de schade niet op het bedrijf wordt verhaald, waarover de heer Du Burck zijn genoegen uitspreekt. [Wethouder Bekker memoreert een proces door hem zelf gevoerd en dat hem veel geld gekost heeft. Toen heb ik besloten om nóóit meer te gaan procedeeren. Wij zitten hier om de gemeente belangen te behartigen en dan moeten wij niet gaan procedeeren. Het is iets dat weer enkele honderden guldens zal kosten, en wanneer het van een officieel lichaam gaat, wordt daar ook reke- ning nnee gehouden. De voorzitter. UI zegt dat men de belangen van de gemeente zal moeten behartigen, maar juist daardoor moet opkomen voor de betaling van de geheele schade. Een andere maal is het bedrag mis schien hooger, en zal men door thans niet de ge heele schade té vorderen een precedent gaan schep pen. Niet dat ik er meer op hoop, maar het is voor een officieel lichaam de eenige weg die be wandeld kan worden. De zaak laat mij geheel on verschillig, maar het gaat om het prestige. De heer Bekker. Ik zou er niet zoo tegen zijn, wanneer men het met den advocaat op een ac- coordje kon gooien. De voorzitter. U is zoo in en in koopman. j De heer Bekker. Maar nu het veel zal kosten, ben ik er niet voor hierop in te gaan. 1 De voorzitter. Wij worden er toe gedwongen. De heer Groen. Mijnh. de voorz. voor een groot deel kan ik uw argumenten onderschrijven. Dage lijks bestaat er gelegenheid om de eigendommen te beschadigen. Wanneer wij het nu op een accoordje gooien, scheppen wij een precedent bij eventueelle andere gevallen, en zullen wij ons prestige verliezen Hr ben voor het voeren van een proces. iWethouder. In de gascommissie heb ik Ook niet gevoeld voor het voeren van een proces en ben ong van hetzelfde gevoelen. Kan dit niet geschikt? Het voorstel wordt thans in stemming gebracht en wordt verworpen met de heeren Berkhout, Du Burck, Bekker en Kroon tegen. Alleen de heer Groen was voor het voeren van een proces. Rondvraag. De heer Berkhout vraagt den voorz. of zijn ver zoek om een afschrift van de regelingsvoorwaarden te mogen ontvangen in de comm. voor de licht bedrijven is gebracht. Spr. acht het wenschelijk dit te mogen ontvangen, om te zien in hoeverre alles staat omschreven. De voorzitter. Dit is door mij niet in de gas-, commissie gebracht. Na. de raadzitting waarin door u het verzoek is gedaan, is door mij nog eens een en ander overwogen en meende ik het ver zoek niet te moeten overbrengen. Wanneer een dergelijk iets wordt gevraagd, zal dit moeten uit gaan van de betrokken gemeente. Maar ik meen geen vrijheid te hebben u een afschrift te verschaf fen. De stukken die behandeld worden, worden, steeds zoo uitvoerig mogelijk verstrekt. Maar in de praktijk is het ondoenlijk een afschrift van de vast gestelde verordeningen te geven. Wil men inzage er van hebben, laat men dan de kleine moeite doen om op de secretarie te komen. Ik heb het reglement nog eens doorgeloopen, maar de inhoud is van dien aard dat het de raadsleden nog weinig, wijzer maakt. Om afschriften te verstrekken daar toe kan ik mijn medewerking niet verleenen. De heer Berkhout. Het spijt mij. Temeer waar u eerst de toezegging had gedaan en er nu niet aan voldaan kan worden. Het is een tamelijk uitgebreid stuk en nu weet ik niet hoe het zit met het gaan De N.V. heeft zich niet onwillig betoond. Met de procedeeren, vandaar dat ik de vraag stelde. Maar praktijk in oogenschouw te nemen doen wij beter 1 het blijkt mij nu dat de raad onkundig moet blij- Gemeenteraad Zuidscharwoude De raad dezer gemeente ^gaderde gisteravond half acht onder voorzitterscljip van den burge meester. i 1 fWaarn. secretaris de heer kerkbouwer. Afwezig met kennisgeving de heeren Zeeman ^Mtulen van de vorige vergadering worden geen proces te beginnen. De voorzitter. Gaat men op een algemeen stand punt van koopmanschap staan, dan is het beter niet te procedeeren. Dat is bij particulieren zoo het geval. Maar een officieel lichaam staat er an ders tegenover. Ook ik ben geen voorstander van procedeeren, maar er zijn gevallen waardoor men er toe gedwongen wordt. Wat de vordering betreft is er rekening gehouden met het oude materiaal. De heer Dn Burck. Ik ben eens op het kantoor van een advocaat geweest, en zag een schilderij,, waarop een koe en daaronder een advocaat bezig de koe te melken. Er onder stond: „wie pleit om een koe geeft er een toe. En nu dacht ik dat ven van de voorwaarden die op de lichtbedrijven. rusten, f Ik zal zeker weer inzage nemen bij voorkomende gevallen. Maar ik meen dat het met een beetje goeden wil wel was uit te voeren, Is dat nu zoo'n bezwaar? De voorzitter. Mijnh. Berkhout wat u daar zegt kunt u niet meenen. Het gaat in de verordening hoofdzakelijk om de liquidatie van de lichtbedrijven' waarvan u het grootste gedeelte niet zal lezen. De heer Berkhout. Het gaat nu juist om dit geval. De voorzitter. Het is toch een kleine moeite om het stuk op de secretarie te komen inzien. Daar- het ook hier zoo zou gaan. Men wil procedeeren voor wordt gelegenheid gegeven. Maar dat er van om f60,waarop men wel f60 zal moeten toe» dergelijke stukken afschriften worden gegeven, komt in geen enkele gemeente voor. Ik zelf heb er ook geen afschrift van. Wil ik iets weten, dan moet ik het stuk ook uit het archief lichten. De heer Du Burck vestigt de aandacht op de circulaire van Ged. Staten over de tuberculosebe strijding en vraagt of deze circulaire, waardoor fi- nancieele offers van de gemeente zullen worden ge vorderd, misschien bij de gemeente-begrooting be handeld wordt. De voorzitter antwoordt dat dit het plan is van B. en W. maar voordien met mededeelingen zul len komen. De heer Du Burck vestigt er verder de aandacht op dat art. 182 van de gemeentewet zegt dat in de maand April een uitvoerig en beredeneerd ver slag over den toestand der gemeente moet worden ingediend. Spr kan zich niet herinneren een der gelijk verslag te hebben gezien. r' De voorzitter zegt dat in de praktijk deze ver slagen in de maanden Juni of Juli worden inge diend. U denkt misschien dat het een lezenswaard verslag is, maar het is juist tegenovergesteld. De vereen, van Ned Gem. heeft op verzoek van den Min. van Binnenl. Zaken hierover advies uitge bracht en gezegd dat dit verslag voor de kleine gemeenten heel wat beknopter kon worden inge richt, zoo niet geheel kon vervallen. Veel staat er in wat een herhaling is van het voorgaande jaar. De heer Du Burck vraagt verder over een zaak in comité te mogen spreken? t De voorzitter. Over welk onderwerp wil u spre ken? De heer Du Burck. Waarover reeds in comité is gesproken. De voorzitter. Ik' zou graag willen dat u het on derwerp noemde. De heer Du Burck. Het is een persoonlijk feit Het verzoek wordt hierna toegestaan. In verband met het gesprokene door den heer Berkhout, vraagt wethouder Bekker of het niet wenschelijk zou zijn, het stuk te laten circuieeren. De voorzitter. Dit onderwerp is afgehandeld en De heer Bekker. Het is maar een vraag, ik zou over die vraag geen discussie willen houden. De rondvraag levert verder niets op, waarna sluiting der vergadering volgt. - Rechtzaken VOOR EEN POLITIERECHTE®. Middagzitting van 30 Maart. Die krijgt z'n prakkie thuis bezorgd. De eerste beklaagde Maarten P. uit den Heldler, die op jour van den politierechter was geïnvi teerd, toonde door zijn afwezigheid die beleefd heid niet op prijs te stellen. Met hem was het liedje gauw gezongen. Hij was voorw. veroordeeld tot 1 maand, had in. zijn proeftijd opnieuw tegen de wet gezondigd en thans zou de straf op hem worden ten uitvoer gelegd voila tout! j Een wonderlijke visite. De timmerman Corn. Wi. te St. Maarten was om deugdelijke redenen in den avond van 18 Mei .door den heer Burk uit zijn café verwijderd. Deze smaad zat baas Duimstok zoo dwarsch, dat hij heel vroeg in den morgenstond naar het café terugkeerde, eenr aamhordje in 's heeren Buik's slaapkamer instompte en voorts in dit sanctum sanctuarium heel veel ontsteltenis verwekte bij de familie Buik door de rare kaskanades die hij vertoonde. Heden stond de exentrieke timmerman terecht wegens huisvredebreuk, doch daar de ver klaringen van beklaagde en getuige anders luid den dan door de politie waren gereleveerd, wierd besloten de verdere behandeling der zaak uit te stellen tot Dinsdagmiddag 26 Aug. en alsdan den gemeenteveldwachter Henneweer als getuige te hooren. i Het gestolen knakie. De 62-jarige sigarensmid Corn. A. was te Alk maar aan den omval als betalend logée in een vriendelijk gezin opgenomen, 't Beviel ouwe Kees daar best, maar af en toe heeft hij Cu bui dat hij zoo'n beetje aan de rol gaat en zoo'n aanval kreeg hij ook op 15 Mei. Hij was aardig pisanoor toen hij.thuis kwam, maar zag toch nog kans op 'n gunstig moment, toen de man lag te maffen en de juffrouw zich bevond op 'n plaats, waar zelfs de keizer van Duitschland zich verplicht ziet, 1 plaats te moeten nemen, 'n rijksdaalder weg te kapen. Tot bezinning gekomen, dorst de oude zondaar niet meer thuis te komen en zwierf hij. hiet halve land door, om eindelijk als de verloren zoon weer in zijn gasthoff terug te keeren. Thans stond hij terecht voor den gepiepten rijksdaalder. Hij heeft de schade weer hersteld, betaalt als penetentie verhoogd kostgeld en staat weer hoog in de gunst van zijn kostjuffrouw, die met tranen in haar stem den politierechter smeekte, den ar men boeteling toch niet meer te straffen. Mr. Muller was er waarlijk mee aangehaald en besloot door de reclasseering een onderzoek in te stellen teneinde te zien of er wat in 't belang van den ouden snurker gedaan zou kunnen worden.' Ook dit zaakje wordt dan op 26 Augustus verder voortgezet. j j 1 I f

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1