Eerste Langediiker AutohuE-flnderneminii (gele hus) Langedijker Groenteveiling. Firma van alle gegarneerde STR08H0EDEN SPROEIM ACHIN ES, Belangrijke Frijsvermiüderieg f 60,- ACCUMUX.ATOBEH A. MEIBOOl Zie de prijzen in de étalage. j Sport en Wedstrijden. Alkmaarsche Snuifjes. Zoo ge den Langendijk of Alkmaar wenscht te bezoeken, Fe, Kok, Tuinmai en Wilken. 's morgens 7 uur (o.t) Uit voorraad leverbaar Kopervitriool, Normaal Pappoeder, Stuifkalk enz, Dennen Klaver-Ruiters, N.V. G. J.KROL en Co's Kunstmesthandel Tijdgeestbriefjes D. ZEEMAN, Voor slechts A. HILM1IIB, SP1CIAL1 QL11 MIENT 3-5, ALK MAAK Dl T. S. 1—Hi. Ei. C, 2 2-2 Zondag werd de derde nederlaagwedstrijd ge speeld tegen H.R.C. (Helder) en ditmaal is de tegenpartij er niet in geslaagd D.T.S. een neder laag toe te brengen. In de eerste helft was H.R.C. ver in de meerderheid en dank zij de harde wind brachten de rood-witten telkens het D.T.S.-doel in gevaar. Als de D.T.S.-achterhoede door de wind verrast wordt, komt de eerste goal voor Raoing, terwijl later eenige mooie kansen verloren gaan. Door goed verdedigen van D.T.S. achter- trio blijven meerdere goals uit en komt de rust met 1—0 voor H.E.C. Na de thee weet de voor hoede der bezoekers spoedig nummer twee in het net te werken. De D.T.S.-voorhoede komt nu af en toe voor het andere doel en links- en rechts binnen weten de stand op 2—2 te brengen. Even ,voor het einde krijgt H.R.C. nog een penalty te nemen, welke echter door den D.T.S.-keeper ge stopt wordt. Met gelijke stand komt het einde. De leiding van scheidsrechter Prins was uitste- kend. De Heldersche spelers hebben alhier een uitstekenden indruk achtergelaten en we hopen dan ook hen nog een keer op het D.T.S.-terrein te zien. 1 Tot nog toe zijn drie wedstrijden gespeeld nl.: D.T.S. 1—V.V.V.U 1 1—2 D.T.S. 1—Vrone 1 0—1 D.T.S. 1—H.E.C. 2 2—2 terwijl nog gespeeld worden: 13 Juli: D.T.S. 1Alcmaria 3. 20 Juli: D.T.S. 1—B.S.V. 1 27 Juli: D.T.S. 1—Sparta 1. D.T.S. adspirantenN.V.V 3 01. NOORDiSCH ARW OUBiE. Zondag j.l. speelde Holland 1 tegen het com binatie-elftal B (H.E.C. 1—en Stormvogels 1). Pm ongeveer 2 uur wordt er begonnen. De Hollanders spelen eerst voor de wind en zijn steeds in de meerderheid. Vele malen wordt er op hjtet. doel geschoten, maar het leder dreef steeds af en kwam dan ook de meeste malen naast het doel. Na eenigen tijd gespeeld te hebben maakt een speler van het combinatie-elftal hands en Holland krijgt een penalty te nemen welke in den ^doelpuntt wordt omgezet 10. Zoo bleef de stand jtot kort voorr ust toen wederom een speler den bal naar den grond sloeg en Max krijgt weer een vrij schot te nemen, welke in een doelpunt wordt omgezet. Met dezen stand komt de rust. 1 Na half-time wordt de wedstrijd voortgezet, maar nu moeten de Hollanders harder werken om de bal voor het doel van het combinatie elftal te krijgen. De aanvallen van het combinatie- elftal worden gevaarlijk en door een worsteling voor het doel moet Kansen voor de eerste maal visschen 21. Nu beginnen de Hollanders meer op den bal te zitten, door een ren van de rechts back van Holland krijgt de rechtsbinnen het brui ne monster voor z'n beenen maar plaatst dade lijk naar links en door veel samenspel brengen zij den stand op 31. I Het combinatie-elftal weet met medewerking van den wind nog eenmaal .te doelpunten. Nu veranderd het combinatiee-lftal van keeper, maar dit geeft niet veel want al spoedig moet ook de nieuwe doelverdediger visschen 42. Met dezen stand kwam het einde in het voordeel van Hol land. Om 7 uur n.t. vond de prijsuitreiking plaats en met een mooie draagmedaille op de borst ver lieten de gasten het clubgebouw van H.E.C. Gelukkig leven onder den kromstaf. Dit spreekwoord moge vroeger recht van be staan hebben gehad, als we tegenwoordig den kromstaf beschouwen in verband met de zorg, die de Staat, de Provincie of de gemeente aan ons besteed, dan kunnen we die verpleging gees- ons besteed, dan kunnen we die verpleging gevoe gelijk kwalificeeren als „bordenwater Zoo gauw als 'n particulier bedrijf wordt om gezet in staats-, provincie of gemeentebedrijf, dan kun je er vast op rekenen, dat er weer 'n extra gat in je portemonnaie zal worden gegraven. Als voorbeeld neem ik de waterleiding. Wiat ging dat vroeger heerlijk op z'n Jan boere fluitjes en wat was je voor 'n koop jeklaar. Het tarief was buitengewoon billijk. Je waschte en je plaste voor 'n hap zuurkool. 10 et. per week voor 'ni arbeiderswoning beneden den huurprijs van 3 piek Wie deed je wat? Maar nauwelijks heeft de provincie er haar ambtelijke klavieren naar uitgestoken of 'twas uit met de liefde. Arbeiderswoningen, die fl.50 bruto in de week opbrachten, werden aangesla gen voor f 12.50! Grootere perceelen naar het aantal meters oppervlakte. En dan kwamen de water meters. Dat was voor menig bedrijf 'n ruïne, 't Water werd zoo duur of 't ouwe klare was. En als gevolg van die meterramp, zitten nu oók de handelaars in versche paling in den piep zak. Die worden nu geprest, willen ze hun paling frisch houden, om zoo ongeveer 5 pop per week 5aan water te besjolleme. Als men nu rekent, dat de menschen voornamelijk Vrijdag dat artikel kunnen verkoopen Jan behoef je niet te vragen, wat voor dasje nu weer om den hals wordt ge draaid. Natuurlijk valt het lot weer op Jonas en komen die verhoogde bedrijfsonkosten weer neer op de consumenten. Alle staats-, provincie- en gemeentebedrijven' gaan beroerd; al maakt men ze ook nog zoo pe-t perduur, d'r moet altijd geld bij. En als er vrij heid is voor den particulieren zakenman om con currentie uit te oefenen, dan ligt' het staatsbe drijf 'teerst op z'n achterwerk. Dit zien we nu met de autobussen. In. minder dan geen tijd had den ze de Haarlemmertram er uit gewerkt en nu weer heeft het eertijds zoo beroemde Broe kertreintje het jammerlijk af moeten leggen. Als er vandaag of morgen 'n linke jongen is, die n 200 paardenkracht ford weet te combineeren met 'n 350 paardenkraehts-fokker-tweedekker, dan ligt binnen afzienbaren tijd de Bliksemtrein Amster damDarijs ook op z'n oor. Hoe voordeelig werkt de staatsmachine? Alle jaren komen ze meer tekort, moeten ze meier lee- nen, ondanks dat de staatsburgers direct en indi rect worden kaal geplukt en kaal geschraapt. .En hoe dikwerf gebeurt het niet, dat 'n paar arme slokkers met 'n helderen kop en onderne mingsgeest, het tot reuzen zakenkerels weten ite D'r zitten hier 'n paar Italiaansohe cementwer- kers, die op 'n schoen en 'n slof in de stad zijn gekomen. Ze begonnen hun bedrijf in 'n rottig pakhuisje in 'n achterbuurt. Maar 't waren werk ezels, kranige vaklui en zuinige beheerders van het laadje en ze hebben, ten minste voor zoover mij bekend is, een bloeiend en winstgevend bledrijf gekweekt. 'nPaar arme jongens, broers, die begonnen zijn met 'n partijtje 2e hands sinesappelen op 'n hand kar, staan nou aan het hoofd van een uitge breide grossierderij in fruit en groenten. Hebben nu het genot van 'n pracht bergplaats met mag nifieke bovenwoningen en 'n enorme vrachtauto.; Laat ze nou in Den Haag eens 'n voorbeeld nemen aan zulke handelsgeniën in t klein enj eens 'n commissie van enquette benoemen die on derzoekt, hoe die scharrelaars er boven op zijn gekomen! Het resultaat zal wel zijn: „zuinig heid en vlijt", twee elementen, die in staats, pro vincie of gemeentebedrijf gewoonlijk worden ge- mist of.... verkeerd worden toegepast. j Zangersfeest, in den Alkmaarsclien muziektuin.. Het 15e zangersfeest van den bond van gem. zangvereenigingen in Noord-Holland had Zondag f 'honderden zangeressen en zangers naar Alkmaar gelekt. Het weer, hoewel aanvankelijk dreigend, was over 't algemeen genomen goed te noemten, maar voor een openlucht-uitvoering rumoerde de westenwind wel wat hevig. Om 1 uur, vrijwel op tijd, iets nieuws voor J Alkmaar, opende de bondsvoorzitter de heer Jb. de Jong van Hoogkarspel het festijd met een hoog gestemde en keurig gearrangeerde welkomstrede, waarbij mr. Wi. C. Wendelaar, Alkmaarsch sym- zijn benoeming als eerevoorzitter had aanvaard, pathieke burgemeester, die als altijd, welwillend m een geestig en ongedwongen speeohjfe, zich namens de gemeente Alkmaar, zich gaarne aan sloot. Daarop beklom de vroolijke en jolige meester Sasburg van Benningbroek den katheder, om zich van zijn eervolle taak, den samenzang van alle deelnemende vereenigingen in het bondslied en het vrije nummer van Friso Molenaar „Schaemt u niet, armoedig schijnen" te mogen leiden. Met. de handigheid van een hof-praedigesta- teur wist de heer Sasburg eerst een verloren dameshorloge terecht te brengen en bracht daarop 'vastheid en eenheid in de uitvoering van boven gemelde eenvoudige karwijtjes, door honderd zan- gerskeelen verklonken, Uit den aard der zaak kunnen dergelijke met kunst en vliegwerk inge studeerde nummers op geen fijne vertolking bogen, maar 'tging goed en zuiver en enthousiast en dat is zeker meer dan voldoende. 1 In uitstekende orde en regelmaat betreden daar achtereenvolgens de 26 deelnemende vereenigingen de ruime muzieknis, waarin sommige kleine koor tjes bijna veirzonken. "Was over 't algemeen de prestatie der deelne mende koortjes niet onverdienstelijk, zeer zeker moet ik met groote ingenomenheid gewagen van „Gemengd koor" van Zuidscharwoude, 80 leden, opgericht 1900, onder directie van den heer P. Pranger, welk koor uitkwam met „sneeuw" van Jsr. I. Olman. Het gemengd koor is een goed en semble, met verdienstelijk materiaal en beschaaf de uitspraak. De beoordeelaars van den afzon derlijken zang, de heer Sem Dresden en JSluis, beiden bekende musici uit A'dam, zullen dit koor voorzeker een loffelijk getuigschrift hebben kun nen geven. J Aan gemengd koor van Zuidscharwoude was ook het voorrecht te beurt gevallen, het tweed'e nummer van den samenzang der bonds vereenigin gen: „Schaemt u niet, armoedig schijnen, te mo gen zi.ngen, onnoodig te zeggen, dat thans deze compositie beter tot haar recht kwam dan door de uiteraard meer ruwe vertolking van den ge- heelen bond. Na „Zuidscharwoude" hébben we nog gehoord „Apollo" v.an Wieringerwaard, onder directie van mej. J. Sluis. Dit koortje van pl.m. 35 leden gaf onder de geestdriftige directie der ijverige diri- gente het doorslaand bewijs, dat ook op het ge bied van koor-directie een muzikaal goed onder legde vrouw, die natuurlijk ook wat haar op de tanden moet hebben, bij haar mannelijke con fraters niet achter behoeft te staan. "Wat "de taal betreft en ook eenigermate de harmonische zuiverheid, mag „Crescendo" van Grootebroek zich wel eens herzien en hernieuwen.' Vooral de mannelijke leden mogen bedenken, dat hce zoetklinkend het westfriesch ook moge zijn, een dergelijke phonetische uitspraak minder ge- - wenscht is een vertaling van Frans Abt's: „Der abend sinkt in dunklen nebelchleier, ruht still die Welt, und so weiter. Summa summarum kan ik met voldoening ge tuigen', 'dat het zangersfeest voortreffelijk ig v slaagd, al had de belangstelling van de Alkmaaj, ders zelf grooter mogen zijn. Maar dat is n' zoo vreeselijk, want men kwam toch stoelen kort en verteeren doen die harkerige stedeling ook al niet veel. Met de aanwezigheid van de droogkelige en heeren uit de provincie heeft de bufftethou(]a, een reuzedag gemaakt. Okshoofden ranga zs versiobberd en ettelijke potjes pils verschaf Maar wat de muziektuin betreft, die moet ue zanguitvoeringen nog belangrijk verbeterd Wo, den. De surveillance moet in de eerste plaats ve> scherpt. Piamissimo's gingen totaal verloren onde het rumoer van grintgesohoffel en gekraak De grintbestrooiing van den tuin moet in de toekomst vervangen worden door asphalt^ ring. Dat gescheuvél van rondslenterende bez^ kers en bedienende kelners in het losse grint storend bij alle uitvoeringen. Wat de surveillance betreft, we hebben Alkmaar 'n heele collectie gepensioneerde rijk en gemeente-politiemannen. Majoor Leegwater, joor v. Keulen, brigadier C. v. d. Molen, vadt; (Kees Konijn, hoofdagent Brouw en Sieuwerfe ik twijfel geen minuut of op drukke dagen zull^ wel eenige van deze vakkundige ordebewaarclq. geneigd zijn tegen 'n kleine tegemoetkoming 'n eeuwig-durende vrijkaart voor hen en hun gezj geneigd zijn eenig toezicht uit te oefenen. SNUFFEL AAS. Buitenland. Noodweer in Buitsehland. Een zwaar onweer trok over Berlijn, vergezel van wolkbreukachtige regens, die groote ova stroomingen veroorzaakten.. De bliksem sloeg va schillende malen in de masten van de electrisd tram, waardoor het verkeer zeer gehinderd wen Oök uit andere deelen des lands worden zwaj onweders met verlies van menschenlevens ge meld. Losgebroken leeuwin onder het publiek. Het stadje Andenne nabij Namen is aan eti ware paniek ten prooi geweest. Er was kermis en op het marktplein had een menagerie haar t«i ten opgeslagen. Terwijl de voorstelling in volle gang was, sprong een leeuwin, die een gevc1:- zweepslag van den temmer had ontvangen, de traliën van de omheining waarbinnen gewerl werd, omhoog, wist over den rand te komen s kwam middenin het publiek terecht. De doodelij verschrikte toeschouwers trachtten een goed hes komen te zoeken, en er ontstond een geweldig g drang, waarbij verscheidene personen gekweli werden en vele kinderen en vrouwen onder voet geloopen. I De leeuwin deed den menschen geeh letsel de richtte zich naar de stallen, waag zij onder de dai aanwezige dieren een panischen schrik te we 'bracht. éi Eerst sprong het woedende roofdier op e kameel, en bracht dezen ernstige bijt- en schei wonden toe; daarna viel het op een paard scheurde dat letterlijk in stukken. Ten slol kroop de leeuwin onder het zeil door, en rei naar buiten. Gelukkig waren er zoo goedi <geen menschen in dat gedeelte van de stad straat. Het dier vluchtte in het' voorportaal v de kerk. De politie, die inmiddels gewaarsehui was, loste verscheidene schoten, doch slaagde Eet doodelijk te treffen. Eerst tegen 2 uur in den morgen werd' vluchtelinge, die inmiddels een klein bosehje de nabijheid van de plaats had weten te bereikt met geweerschoten afgemaakt. (Tel.) maakt dan steeds gebruik van d Vanaf Donderdag 3 Juli begint de Wortelen veiling Alleen 's Maandags gewonen tijd 9 uur (o.t.) HET BESTUUR. merk VERMOREL" en „CALIMAX". Drie- en Vierpoots. en alle soorten Kunstmeststoffen, AANBEVELEND, Alkmaar, v.h. Fa. JOH. F. MORRA. AgentJASP. GLAS. Zuidscharwoude. wederom verkrijgbaar, Hoofd?crtegeDwoordiger „DE TIJDGEEST", Zuidscharwoude. een pracht van een Engelsch RIJWIEL, door en door gegarandeerd ALKMAAR. Zaadmarkt 68 - Telef. 236. Electr. Reparatie-inrichtingen. Ook op termijnbetaling Laad- en Keparatieinrichting- van Steeds ruime voorraad der bekende VARTA-Accumulatoren, voor Radiodseleinden Automobielverlichting, enz. tegen vastgestelde prijzen. Wederverkoopers rabat. Aanbevelend, J. VLUG Jr., Schagen Noordscharwoude. VRAAGT onze voor LANDBOUWWERKTUIGEN. Kantoor en Mngazijnen OUDEGRACHT O 'A6-38 Machineoliën Motoroliën Consistenfvet Wagensmeer Teerproducten aanbevelend, Heden verlaagde prijzen. GROOTE CHAPELLERIE f 1.75. KINDERHOEDEN f 0.60 GROOTE BRUINE DAMESHOED met echte veer f 9.90, Geweldige keuze in üporthoeden. Ongelooflijk zijn de prijzen Komt zien I Alkmaarsch Modemagazijn SUZE KUIJPER Co., Langestr. 4, Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4