NIEU WE \m Echte Weck Fa. WILLEM UK YIIBE, *5*2* ÜQ 76. Donderdag 3 Juli 1934 I' Blad 83e JU&rsra^g m//////////////////)t^^///////////////////m////////////////////m Inmaakglazen en Apparaten. LAHGEDUKER COURANT. Dit. Nummer bestaat uit twee Bladen,. I BLAD. De Uitkijk Nadruk verboden. iW'at is er in een gebaar?. Het is geen daad, geen woord zelfs, geen ge dachte. Maar het kan den eindelijken vrede brén gen na een feilen ttwist, de verzoening, h'ét geluk soms aan den hopelooze, omdat het ontstaat uit wat meer dan gedachte en daad, uit een .geestes houding, eentoestand der ziel. De amnestie voor de Duitschers, die uit het Roergebied gezet zijn, is ook niet meer dan een gebaar. Wat kan ze beteekenen voor de oplossing der Europeesehe moeilijkheden, voor het herstel van het economisch leven, wat is het in de gToote politiek der mogendheden Maar ze kan niettemin den vrede brengen en met den vrede de oplossing der grootste moeilijkheid en het eindelijke herstel, .omdat dit gebaar het gebaar der verzoening is, 'omdat het is als een vriendelijk woord, dat onuit gesproken bleef, maar lichtte uit het oog en be woog in de wenkende hand. [Wat we allereerst noodig hebben in Europa, willen we uit de v.eeten raken, wat we méér nog nop dig hebben dan het rapport der deskundigen en zijne richtige tenuitvoerlegging, dat is de zui vering van de Fransche en Duitsche verhouding, van een nieuw evenwicht, van elkaar lt3__waardeeren. Poincaré. meende dat evenwicht te kunnen scheppen door dwang. Be Duitschers moeten neergedrukt worden tot waar ze niet anders konden dan de Fransohe meerderheid erkennen. Het was de methode waar mee het verdrag van Versailles de ndieuwe Euro peesehe orde wilde vestigen. Door Lloyd George afdoende veroordeeld. Hij hielp haar zelf invoeren en ivucj.cn en uuepaasseii. Maar als zoo vaak toonde de gewezen Engel- che premier ook hierin zijne ongedurigheid. Mis- chien had de practijk hem geleerd, dat je met Jwang geen volk van 60 of 70 millioen kunt re- geeren en geen nieuwe wereldorde scheppen. Zijn opvolger van het oogenblik, Mac Donald, heeft heti zeker begrepen. En in den nieuweln Franjschen minister-president heeft hij een ziel gevonden, •die zoo al niet gelijk gestemd, toch in haar stem mingen en gevoelens overeenkomst vertoont. Het heeft de toenadering vergemakkelijkt en een la- gelsch-Fransche verhouding geschapen, hartelijker dan sinds jaren bestond. De Fransche Kamer heeft getoond het te waardeeren door Herriot Mj een stemming over de Boer-credieten een bui tengewoon groote meerderheid te geven. Het is ook een gebaar, dat Herriot zal weten op prijs te stellen als de Duitschers het Fransche gebaar Van de amnestie der uit het Roer-gebied, ge zet ten.- He onderhandelingen met de Micum, het lichaam, dat voor de geallieerden, de contracten met de industriëelen van de Jtoer inzake leve ringen, afsluit, hadden hen ontstemd; waai zoo lort voor een finale regeling door de uitvoering van de rapporten der deskundigen de geallieerden Üj wien de Fransehen de beslissing gaven, nog de lardste eischen hieven stellen. En het scheen wel, of deze ontstemming zich ook in de houding tegenover de uitvoering der rapporten zou aemon- streeren en zoo aan de herstelpogingen schatte (1oen, ook nadat gebleken was, dat deze houding van de Micum alleen voortvloeide uit de omstan digheid, dat men juist vlak voor de regeling door de rapporten geen nieuwe contracten wou afslui ten. Het Fransche gebaar aan de Roer heeft déze ontstemming gekeerd. De Duitschers praten er niet veel over, maar ze voelen het lals een tegemoet koming in een zaak, 'die hun hoog zat, als een vriendelijke poging tot toenadering. Als zoodanig zullen ze zich ook den gemeenschappelijken brief van Mac Donald en Herriot over de militaire con trole en het voornemen om Duitschland op de te. Lenden te houden geallieerde conferentie uit te' noodigen., ongetwijfeld waardeeren. De Poincaristische methoden en de Poincaris tische toon blijken 'te hebben afgedaan. In de plaats van èen bedreiging met nieuwe bez'ettings- maatregelen zooals Poincaré zeker klaar zou heb ben gehad, toen Duitschland. niet gauw genoeg op de nota. der geallieerden antwoordde, is het verzoek'gekomen om de boel niet in de war tie sturen. De Duitsche regeéring kan wel niet an ders dan tegemoetkomend antwoorden. Ze zal het 'cok ongetwijfeld op de uitnoodiging doen om de Londensche conferentie bij te wonen, al ergeren nationalisten en volkischen zich over deze tege moetkomendheid. I Het is de manier om een betere atmosffeer te- scheppen waarin de moeilijkheden en kwesties zonder wederzijdsehe bitterheid en hatelijkheden kunnen besproken en qpgelost worden. En dit is het, wat aan dergelijke gebaren zoo'n buitenge wone beteekenis geeft. Ze openbaren een gemoeds stemming en scheppen daarmee ttan den overkant een overeenkomstige gemoedsstemming. In die stemming schijnt geheel Europa min of meer te verkeeren. Italië is door Mussolini's tegenslagen in het binnenland toegeeflijker en zachter ge stemd. En de kleine Entente volgt het Fransohe voorbeeld. Alleen België boudeert nog een beetje, nu het zich genoodzaakt ziet zoo plotseling uit de Poincaristische gedachten- en gevoelswereld in die van Herriot en Mac' Donald over te stap pen. Maar het ..zal wel niet lang duren. Zelfs Amerika heeft het gebaar der verzoening, waar het zich bereid verklaart, de aanstaande confe rentie "bij te wonen zonder dat zijn vertegenwoor diger er alleen als waarnemer zit. Wianneer daar mee Amerika's actieve medewerking aan d'e her stelpogingen is ingeluid, dan heeft dit besluit de- tweede voorwaarde vervuld, die onvermijdelijk is voor de oplossing der Europeesehe moeilijk heden. Zoodr' ade gunstige atmosfeer geschapen is, hebben we de jpeëele daden noodig. En Ame rika is momenteel door zijn finantiëel overlwióht de beheerscher der realiteit. Zou het Fransche gebaar de Fransch-D uitsche verhouding kunnen scheppen, die onafwijsbare voorwaarde is voor het herstel? Rechtzaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 1 Juli 1924. .UITSPRAKEN. K. M., de Rijk, appèlvonnis kantongerecht f40 ;boete of 20 dagen. f 1 1 D'. K. Andijk, appèl overtreding Jacht- en 'Visch wet, geschorst. n (Wl Z., Hoorn, appèl overtr. motor- en rijwiel' wet, vonnis bevestigd. 1 Jb. v. B., Hoorn, appèlvonnis kantongerecht,' 2' 'maal f 20 boete of 2 maal '20 dagen. I Jan H., Vlieringen (ged.) verduistering 4 mnd^ ÉS Alleen MIENT 15, t.o. de Steeuenbrug, Tel. 76. F.. Alkmaar, appèlvonnis kantongerecht f 12; boete of 6 dageir. 1 j i J. Th. S., Alkmaar (ged.) misdrijf art. 247,; nader onderzoek. 1 R. Z., Anna Paulowna (ged.) mishandeling, 5' maanden gev. met aftrek voorarrest. NIMUWjEi ZAKEN- Hij grijpt er nu naast. Zekere Willem S., die in 1922 bij afwezigheidr was veroordeeld tot 1 maand touwpluizen wegens oplichting van een hotelhouder te Helder, alwaar hij onder Valsthen naam en voorgeven dat hij als electro-monteui' op de marinewerf een motor had te monteeren, was thans tegen dat vonnis in verzet .gekomen. Zeker wel 'n foefje om de drei gende straf voorloopig te ontgaan, want meneer was niet verschenen en de twee gedagvaarde ge tuigen hadden een vergeefsche reis. Natuurlijk werd thans het verzet vervallen verklaard en kan de veroordeelde nu nog alleen terecht bij het gerechtshof te Amsterdam. Van alles en nog wat* (Nadruk verboden). We weren gewoonlijk uit ons overzicht de ru brieken: „bij het baden verdronken", „branden" en verdere ongevallen, men kan ze elders in ons blad vaak aantreffen, maar ditmaal willen we toch een hrandhistorie' opnemen en wel om twee redenén1 e. om den humoristisohen kant, 2e. omdat Sijmen toch betaalt. Ge kent natuurlijk .allen het dorpje Elden, zoo niet dan willen we uw aardrijkskundige kennis eens wat opfrisschen, In de vettige, welvarende Betuwe, aan den Arnhfem- schen kant ligt het kleine dorpje, waar nu 'de nijveren dag aan dag bezig zijn om nu reeds maar straks te meer den oogst binnen te halen, welken den weelderigen bodem voortbrengt. De eerste snede gras is tot hooi verbleekt en veilig opgebor gen. Zoo ook op de boerderij van zekeren Earners. Det ot den nok gevulde .hooiberg geurde hij de kapitale hofstede als een lom een poëtisch woord te bezigen roos in Sarong. 'tZou niet van langen duur zijn! De militaire autoriteiten oor deelden dat het beter oefenen was in het'Betuwe- land dan op de kale onvruchtbare heide; waaraan de Veluwe-zoom zoo rijk is en waar geen geurende hooibergen brandgevaar doen ontstaan. Men oefen de zich en wat te voorzien was gebeurdeeen lichtkegel verdwaalde en tastte den hooiberg aan. Tot zoover niets grappigs, maar nu komt het ver makelijke. Toen de hooiberg lustig brandde, waar tegen. de dorpsspuit reeds onmachtig was, ver scheen de motor-brandspuit uit Arnhem. Nu zou 'tvuur wel bestreden worden, meende men, dé boerderij zou dan nog behouden worden. De veld wachter oordeelde anders, en als 't orakel van Delphi kwam 'tvan z'n lippen: helpen, dat mag je, maar denk ei- om, 't moet de gemeente g(?en cent kosten. Tégen dit veto1 viel niet te twisten, de spuitgasten bleven werkeloos en inmiddels vatte het htiis vuur enging denzelfden weg op. Toen kwam de burgemeester en commandeerde: wel helpen doch nu was 'tte laat. De heer L. tegen brandschade verzekerd zal nu de Staat voor de bedrijfsschade aanspreken en we twijfelen niet of de betrokken brandwaarborgmaatsehap- pij doét dit op haar beurt eveneens. En gij en ik lezer, wij zijn Sijmen wij betalen die grappen. Lachen! Lachen! Heilige bureaueratis, pietluttig heerschap, hoe lang zal de schijnzinnigheid de wijsheid uwer ambtenaren nog bedriegen 't Geval te Maastricht getuigt er weer van. Langs deze oude vesting stad vloeit de Maas, in den winter vrij heftig en gezwollen, in den zomer traag en onbevaarbaar. Hier en daar komen dan de zandstrooken te voor schijn en de daarin aanwezige kiezel werd graag door enkelen uitgegraven. Dat gaf tweeërlei voor deel. De Maas werd er dieper door en de Staat ontving voor eiken kubieken Meter uitgegraven grond acht cents. Maar de Staat goed handels vrouw als ze is redeneerde: alles wordt duur der, weet je wat, we nemen 40 ct. per kubiek^ meter. Gevolg: niemand graafde meer kiezel en de aanslibbing verergert met den dag. 'tKan ook een provinciale oï gemeentelijke verordening zijn, we kunnen daar niet over oordeelen, is dit zoo dan zullen we ze maar als produkt van het Zuide- -lijk bloed beschouwen, want dit kan vaak raar tot uiting komen, 't Bleek te 's Hèr'togenbosch, alwaar iemand een zoon geboren was en wien hij den naam van Jan had toebedacht, weil is waar geen wijdschen naam, doch omdat wellicht grootvader zoo heette, toch een met piëteit. De vader had echter buiten den ambtenaar van den burgerlijken stand gerekend, want deze dacht, er anders over. „Je kunt hem noemen zooals je wilt," sprak een der ambtenaren plechtig, „wij schrijven hier geen Jannen in, dat wordt Johannes". Aldus ge schiedde i i Wie prediken allerminst den geest van verzet, doch we gelooven vast dat de Bossche ambtenaar hier schromelijk zijn bevoegdheid te buiten ging en de vader iemand is die men bij de groep van Joris Goedbloed kan inlijven. Tot deze garde rekenen we eveneens één Amsterdammer. Op straat kocht hij een gouden horloge voor f 3.—. Een mooi étui, en dan een echt goud klokje, 'twas letterlijk gegeven. D:ol gelukkig ging de baas naar huis, maar toen hij even later het gekochte wilde bekijken, bleek het étuileeg. De ver- kooper had handig het gevulde étui voor een leeg verwisseld én dit den kooper in de hand gestopt. Later is de verkooper opgespoord en is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Op 'n pro.ces-ver haal volgt, al heel gauw wat onaangenaams. Is het feit ernstig, dan stille af zondering op 's rijks kosten meestal, dan komt liet berouw zooals gewoonlijk na de daad, en op 'daad rijmt laat. 't Verging de „ouderlingdie deze week voor de Utreohtsche rechtbank ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1