i WE aarom Zaterdag* 5 Juli i34 le Blad Fa. HOUWING - Mient 7 inmaakartikelen. Omdal O 77» IdÏÉSrf, «"«««ai si 838 si i g LAUEDIJKM COlfRAIT. Dit nummer bestaat uit drie Bladen. I EERSTE' BLAD1. REVUE VAN DE WEEK De Eerste Kamer heeft in de afgeloopen wèek de ons koesterende zelfs stovende midzomerhitte getrotseerd, gedurende ve,e uren, slachtoffer als de arme Senaat (reeds sinds lang'!) is van de over stelpende veelpraterij. Hét ontwerp tot het ver kenen van 5 3/4 millioen kas-voorschot aan de Kon. Holl. Lloyd, waarvan sommigen duchtten (of hoopten), dat 'tin de Eerste .Kamer duikelen zou, is met 27 tegen' 2 stemmen aangenomen! Vooral minister Aalberse's verzekering, dat de Staten-Generaal telken jare over het al of niet' verder steun verkenen aan de Lloyd zouden kun nen beslissen, gaf den doorslag. De toekomst moet nu ook in dit geval leeren, of de optimisten 'tbij het rechte eind hadden. Bij de behandeling van de Bogrooting van het Staatsbedrijf, der Artillerie-inrichtingen, heeft de Minister van Oor log gemeld, dat deze inrichtingen aan de Hein- brug zullen worden gevestigd. De Oorlogs-be- grooting voor 1924 is op 24 Juni goedgekeurd met 24 tegen 17 stemmen, rechts tegen links. Nadat o.m. de heer vVibaut had uitgeroepen, dat de „gezegende dag" weldra moge aanlichten, waarop door massale dienstweigering de oorlog- tot de onmogelijkheden is gaan behooren. De Begrooting van Arbeid heeft vele, vele uren debats gevorderd. Na den katholieken senator Wittert van Hoogland, die Exo. Aalberse's re organisatieplannen scherp critiseerde, kwam de bekende soe. democraat van het N.V.V., de reus Stenhuis met de geweldige stentor-stem aan 't woord. En hij hield eene formidabel-lange rede, waarvan een zeer groot deel vormde een pero ratie ten gunste van bedrijfs-socialisatie en mede zeggenschap der arbeiders. Deze kwestie heeft pro qp contra, gevormd 't meest essentieels van deze Arbeids-discussie. Ik verwijs natuurlijk hier voor naar de verslagen. Minister Aalberse be paalde er zich 'Vrijdag j.l. toe, te herinneren aan wat hij vroeger als zijn zienswijze in deze heeft verduidelijkt; herhalend, dat de wetgever zich voorloopig heeft te beperken tot het nauwkeurig observeeren van den verderen groei van,dit maat schappelijk proces. i'el. 644 Alkmaar ALKMAAR Aas&beveiefWwaariSigf adres voor fleere 11 kleding gemaakt of naar maat SPA AM» EM Co., •- Langestraat Kinderpakjes SPAAKDER Co.. Liusgestraat Hoeden - Petten SPAAKDER Co., Overhemden - Laugestraat Regenmantels of Jassen SPAAKDËR Co Laugeetraut Toen was de Senaat genoodzaakt, in de zitting van 27 Juni vliegensvlug af te doen het zoo be- langrijjie bezuinigings-noodontwerp tot wijziging van Leerplicht, en Lager Onderwijswet 1920. t Moet op 1 Juli in werking kunnen treden, en per vliegtuig is de bekrachtiging door H. M. de Koningin, thans z. a. men weet, in het hooge Noorden vertoevend, gehaald, opdat het ontwerp dat e.a. 30 millioen besnoeiing van uitgaven moet j brengen, op den 3een Juni kon worden gecomtra- signeerd do.or Dr. de Visser. Van verschillende kanten is geprotesteerd, in den Senaat, te gen zulk „afjakker-systeem". Ook hier gaf de noedstand den doorslag!... Het wetsvoorstel kwam er met 20 tegen 6. Rechts tegen Links. {W]as er één senator minder geweest, hij gebrek aan „quo rum" had de zitting moeten verdaagd wordten. In het opnemen van terugwerkende kracht zou de begeering dan natuurlijk het middel bij de hand nebben gehad om deze wel zeer kinderachtigen vorm van obstructie (welke geenerlei practisch effect kon hebben!) onschadelijk te maken. Ik bedoel, het ijlings uit de vergadering van 27 Juni verdwijnen door sommige leden van den Senaat, die aldus het er vóór 1 Juli doordrijven het Onderwijs-ontwerp poogden te beletten!... .Na de goedkeuring (zonder stemming, van de Arbeids-begrooting is de Senaat Vrijdag j.l. tot den Sen Juli uiteengegaan. Dan heeft de Elerste Kamer nóg af te doen wat de Tweede in den loop; dezer week aan „spoedwerk" zal gereed maken.' En eindelijk, in de tweede Juli-week, zal zeer waarschijnlijk de zomerrust voor beide takken der Vertegenwoordiging aanbreken. De dames en heeren mogen van de 'komende reces-weken een goed gebruik maken, want de campagne 19241925 welke zal uitloopen op den feilen verkiezingsstrijd in a.s. voorjaar en vroeg- zomer, zal héél wat van hun krachten vorderen. Men denke slechts aan de Tariefs-herzienting, waardoor nu reeds zooveel stof wordt opgewor pen. Minister Colijn heeft per-luidspreker en via radio-golven een rede gehouden over dein finan- cieeien toestand. Z.Exc. verkondigde, dat het ge vaarlijke gat in het schip van Staat gestopt is, doch voegde er bij, dat het schip nog niet in veilige haven is aangeland. Op kapitaalsvorming moet nu worden aangestuurd, alsmede op het lager doen worden van de belastingen. Een „desi deratum", dit laatste, waartegen stellig in geen enkele streek des lands het allergeringste protest zal worden gehoord!... r; In afwachting daarvan dient, beseffen wij bij voortduring alle, het snoeimes met" onverdroten ijver gehanteerd. Uit de militaire sfeer komt de tijding, dat bij de vaststelling der nieuw-e salarissen voor de onderofficieren deze voor de vrschillnde graden respectievelijk f700, f600, f675 en f450 lager zuilen worden gesteld. Het Koninklijk Besluit, bepalend, dat de renten, krachtens Invaliditeits- en Ouderdomswet te voldoen, voortaan per vier wenen zuilen worden uitbetaald, is verschenen. In de sfeer der Twentsche textielnijverheid is xthans de rust teruggekeerd, het werk hervat- maar vrij .groot is het getal slachtoffers! Moge de wensch, door den senator Blomjous deze week geuit, dat hier „genade voor recht" tot leuze mogp (Worden gekozen, tot vervulling komen... De berichten over de r>eis, die de' Koningin, Prins en Kroonprinses in het hooge Noorden ma ken, luide in elk opzicht gunstig. Het plan is, dat het Koninklijke gezin den len Augustus in Patria zal terugkeeren," zoodat het den 2en, ter gelegenheid van Koningin Emma's verjaardag op Soestdijk zal kunnen doorbrengen. Den 16en September zal de Koningin tegjen- woordig zijn bij de onthulling van het ruiterstand beeld ter eere der nagedachtenis van Koning Willem II, op het Haagsohe Buitenhof. Waar tot 'dien tijd het „naakte" voetstuk, door schutting omgeven, niet juist als midzomer-sieraad zal strekken! r 1 Uit de jongste misdadigheidsrubriek vermeld) ik: de vrijspraak, te 'sHertogenbosch, van den sergeant-majoor, die van spionnage was beschul digd en tegen wien de auditeur-militair vier maan den en ontslag uit den militairen dienst had ge- eischt. Te Haarlem werden onlangs een paar zeer gevaarlijke postwissel-vervalsehers gepakt, zooals men zich zal herinneren! 'tls nader gebleken, dat die sinjeuren een plannetje hadden bekokstoofd! om een paar bejaarde mensehen via chloroform •ibedweiming te berooven. De drie beklaagden, die te Zwolle terechtstonden wegens inbraak in hét. gebouw van de Ned. Bank te Kampen (en roof van f75.000) zijn vrijgesproken. Het O.M. had vijf jaren tegen hen gevorderd. De officier is' natuurlijk in hooger beroep gegaan. Te Utrecht, in het .Wilhelminapark heeft een- inbraak in „gro,o-ten stijl" plaats geha,d, waarbij voor een waarde van o.c. f 30.000 is g'estolen. Te Gastei raakten twee neven, genaamd Tack, aap 'tvechten; het slot was dat een van beiden werd! doorgeschoten. Te Amsterdam is aan het licht gekomen een extra-uitgebreidéi helings-zaak in veevoeder-producten'. Er zijn c.c. twintig ver- dachten, van wie een gedeelte preventief is gevan gen gezet. Een diamant-bewerker in de hoofdstad heeft voor een waarde van f 3500 aan hem te slijpen gegeven diamant, verduisterd. Bij de ar restatie had de man. nog f 300 van de buit over.- Te Utrecht en Hilversum zijn valsche bankjes van f40 in omloop gebracht. De Nederlandsche Bank heeft een hooge premie uitgeloofd voor het aanwijzen van „de bron". Uit de steeds groo-ter wordende rubriek dier ongevallen teeken ik aan, dat in Dien Haag eene 1 ontploffing plaats had in een chemische fabriek, waarbij een werkman het leven verloor. Dé mis dadige liefhebberij om, vooral uit gemakzucht,' kleine kinderen achter op. een fiets te binden, (welk gedoe doorgaans een foltering is voor het mishandelde wicht) heeft verschillende slacht offers gemaakt. Zoo werd te Bruggenam, een kindje van vijf maanden, tér fietstocht meegeno men, verpletterd. Verbodsbepalingen tegen deze dollemans-liefhebberijen zijn zéér dringend noo- <Kg!i Natuurlijk is er ook thans wederom een lange lijst van ongelukken, door motor-voertuigen voor al autobussen, berokkend. Aan branden ook geen „gebrek"Te Deiveinter werden hij een fabrieksbrand drie gehouwen in de asch gelegd. Te Diemen is een teerfabriek af gebrand. Bij den Haarlemmerweg te Amsterdam werd een ijskastenfabriek prooi der vlammen. Bij Leiden had een botsing plaats tüssohen trein en electrische tram, welke dank zij de kranigé tegenwoordigheid van geest van een wagenbe stuurder zonder persoonlijke ongelukken is afge loopen. 'tScheelde een haartje en de materieele schade wordt op een halve ton geschat. Van de jongste „nova" uit Plankenland, het nieuwe seizoen-in-aantocht zal welhaast meer nieuws brengen, stip ik aan, dat Speenhoff, gade en zoon, die zich voorbereiden op een tocht naar de Oost, het twintigjarig jubileum van den gevierden zanger herdachten, die in latér dagen toi et zijne vrouw en tenslotte met den begaafden Junior lauweren in cabaret-sfeer heeft geoogst.; "Nog was er een 'jubileum, doch ver van de amu- sements-regionen Het bekende gesticht Mee- renberg bij Santpoort (thans genaamd Prdvinciale Ziekeninrichting) bestaat vijf- en zeventig jaar. Deze gebeurtenis is herdacht o.a. in eene rede van den directeur dx. v. d. Scheer, die liet gevoelen, hwc gunstig de krankzinnigen-verpleging in dezen! tijd afsteekt bij de ruwe, barbaarsche methode van vroeger dagen. Het Eucharistisch Congres kwam te Amster dam bijeen. Wat, niet het minst door de tegen woordigheid van den kardinaal van Rossum, voor de katholieken te onzent van beteekenis mag worden genoemd. Midzomer-1924 is gekomen!... i Grootere en kleinere reisplanneb worden be raamd of uitgevoerd. De fiscus is hierbij wel eens de spelbreker. Voor de mopperaars en pruttelaarsters heb ik (weer even de herinnering dat in de jongste dagen bij de Rijksontvangers c.c. f13,000 aan z.g. ge- wetensgeld is ingekomen. Want Vadér Staat begint gaandeweg wel de gelijk te gelijken op... de arme weduwvro-uW, uit 't welbekende, leelijke spreekwoord!... BUITENLAND. Vier staten, nl. Erankrijk, Italië, België! en de Vereenigde Staten hebben de uitnoodiging van de Britsche regeering voor de op den 16en van deze maand ,te Londen te houden conferentie, reeds aangenomen. Het is waarschijnlijk, dat.deze confe rentie een betrekkelijk grooten omvang zal ver krijgen en dat alle landen betrokken bij de Duit sche schadevergoeding, op deze conferentie ver tegenwoordigd zullen zijn. Behalve de genoem de landen zijn dit dus Engeland, Japan, Ser vië, Roemenië en Griekenland. Deze laatste lan den zullen waarschijnlijk door hun gezanten te Londen worden vertegenwoordigd, terwijl het ook nog niet zeker is of Mussolini, die het erg druk heeft met de zaken in eigen land, gelegenheid zai kunnen vinden, zich naar Londen te begeven. Intussehen heeft de Duitsche regeering geant woord op de nota van den Raad van Gezanten inzake de hervatting van de Intergeallieerde Mili taire controle in Duitschland. De Duitsche re geering aanvaardt de door de geallieerden gestelde eischen, doch meent te moeten wijzén op den psy- chologischen toestand in het Duitsche Rijk, waar door de uitoefening van de controle zeer bemoei lijkt wordt. Niettemin verklaart zij zich bereid de geallieerde officieren, die met de controle be last zullen zijn, alle mogelijken steun en hulp te verleenen. Zij spreekt de verwachting uit, dat de controle op 30 Sept. a.s. zal eindigen, terwijl zïjbovendien verklaart, dat de alarmeerende be richten over geheime militaire voorbereiding in Duitschland uit de lucht gegrepen zijn. Met het oog op de a.s. conferentie te Londen is het van belang, dat de Duitsche nota te Parijs een be trekkelijk goéden indruk heeft gemaakt. Indér- daad zijn er aanwijzingen voor grootere toena dering tusschen Erankrijk en Duitschland. De Eransohe regeering, die o.m. in haar verkiezings program had opgenomen het verleenen van am nestie aan allen, die in verband met den oorlog gepleegde misdrijven, vervolgd en veroordeeld zijn, heeft aan nagenoeg alle veroordeelden en ver- deze tabak breeds meer dan 30 jaren als DE BESTE. worcR erkend!!! bannenen uit het Ruhigebied amnestie verleend, zoodat de duizenden verdrevenen weer naar hun haardsteden kunnen terugkeeren. Deze maatregel heeft zoowel in Duitschland als in Frankrijk, evenals in Londen bevrediging verwekt en onge twijfeld zal ook de indruk te Washington van dien aard zijn, dat grootere toenadering tot Euro pa te verwachten is. Inderdaad heeft de Amteri- kaanscher egeering besloten aan de conferentie te Londen deel te nemen en het laat zich aan zien, dat het optreden van den Amerikaanschen vertegenwoordiger, den ambassadeur te Londen Kellog, die bijgestaan wordt door den Amerikaan schen vertegenwoordiger in de Commissie van Herstel, niet zoo passief zal zijn als tot nu toe bij dergelijke gelegenheden het geval is geweest.- De conferentie te Londen zal zich uitsluitend bezig honden met het rapport van de Commissie van Deskundigen, welke onder leiding van den Amerikaanschen generaal Dawes een plan h'eeft ontworpèn voor de betaling der schadevergoeding en de reconstructie van Duitschland. De Duitsche regeering zelf is druk bezig dé noodige voorbereidingen voor het aannemen der j vereischte wetsontwerpen door den Rijksdag, te treffen. - j i Over het algemeen zijn de vooruitzichten voor j Je te Londen te houden conferentie niet slecht.- De Engelsche Labour-regeering heeft den laat- sten tijd evenwel in het Lagerhuis verschillende kleine nederlagen geleden. Hoewel deze nederla gen geen directe gevolgen hebben, kunnen zij' toch niet medewerken tot de kracht' van de Brit- scher egeering. 1I L Onvermijdelijk wordt haar positie door deze .herhaalde nederlagen, wij tellen er reeds zeven, ondermijnd, en met het oog op de a.s. conferentie in de Engelsche hoofdstad, is dit ongewenscht; Het is dan ook te hopen, dat de huidige regeerin gen der geallieerde landen, geen binnenlandsdhö moeilijkheden krijgen, waardoor het slagen van de conferentie en daarmede van de oplossing van het schadevergoedingsvraagstuk in gevaar wordt ge bracht. Dergelijke binnenlandsche moeilijkheden, voort vloeiende uit den moord op- den Soeialistischen afgevaardigde Matteotti, houden Mussolini druk bezig. Thans heeft hij zijn kabinet gereorgani seerd en het schijnt, dat in Italië de rust eenigs zins terugkeert. In Zuid Afrika heeft generaal Hertzog even eens met medewerking der Zuid-Afrikaansche La bour Party een nieuw ministerie gevormd. De- heerschappij van Smuts is hiermede voorloopig geëindigd. l -i I In Amerika in den Staat Ohio heeft Zaterdag een ernstige orkaan gewoed waardoor eenige ste den zijn geteisterd en een honderdtal personen het leven verloor Nieuwstijdingen Vrijheid bovenal. Een rijwieldief, die in een der cellen van het politiebureau aan den Singel te Amsterdam verblijf hield, bleek ,toen de cellen nagezien werden, ont snapt. De man heeft waarschijnlijk door een luikje in den vloer, daar gemaakt bij het aanbrengen van de gasverwarmingstoestellen, de vrije buitenwereld we ten te bereiken. Het is de politie nog niet gelukt den man weer te vatten. Verdronken. In een onbewaakt oogenblik is het 6-jarig zoon tje van Van Pruissen te Boskoop te water geraakt en verdronken. i Een veiligheidsmaatregel. Dp last van dén Rijkswaterstaat is het opgaan de houtgewas over een afstand van pl.m- 50 M. in de bocht van den Naarderstraatweg bij Muiden weggekapt. Wielrijders en automobilisten kunnen elkander daar nu tijdig zien, zoodlat het gevaar voor- botsingen, die daar nog al eens plaats vonden, aanmerkelijk is verminderd. 1 I

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1