fllElWE L4NGEDI.1IIR C0I]R4NT i REISINDRUKKEN OVER DE VEREENIGINGSREIS NAAR WEENEN Binnenland ZATERDAG 12 JULÏ 1924. TWEEDE BLAD. nr. r 1 jjfensehen met een grage maag en een benijdens waardige eetlust zijn er zeker altijd geweest en gullen er ook altijd wel blijven. Nu zal de reis daarop ongetwijfeld invloed hébben geoefend, maar tooh, toen wij enkele „heeren" in hét vroege morgenuur reeds een paar worstjes zagen veror-. beren, op het perron gekocht, en daarin met een smaak bijten, die aanstekelijk werkte, .toen kre; »en w'er ook trek in, maar, wij moesten het er Juiten stellen. „Proef deze koek eens," zei onze Zaandammer oonfiseur, en presenteerde ons een stuk koek, dat zeker voor een half ontbijt kon dienst doen. „Dat is je ware; echte Zaandammer- ioningkoek, mijnheer; nergens vindt u ze beter. maar," zoo drong hij aan, „ik ben nog niet „Nou, wat zegt u er van?" vroeg hij',i teen wij het „stukje" met smaak verorberden. ,ïïeel lekker!" antwoordden we, „het smaakt als. koek". „Natuurlijk!" zei hij. „Ja, mijnheer,- wat Jukkenekke bakt, dat lust iedereen. Yan margarine moet ik niets hebben." Em wij er kennen bij dezen gaarne, dat het ongewone ont bijt- ons bij uitstek had gesmaakt. Yoorti snelden we, de Öostenrijksöhe grens tegemoet. N-a Re gensburg Passau. Wé hadden Beieren ach ter den rug. De passen werden afgestempeld en even later hadden wijr weer Bezit genomen Van onze „Liebesgaben", waarvoor vrije doorvoer vas verkregen. Aan heeren leid'ers voor hunne bemoeiingen in dezen onzen welgelmeenden dank.- - Wederom waren aller blikken gevestigd op: het heerlijke, onvergetelijke berglandschap, dat zich aan ons oog ontrolde. D|e donkere denne- en eikenwouden, tegen de bergen opklauterende, ge lijken reuzezuilen, machtige pilaren, die hét ver wulfsel torsen. En de pittoreske dorpen leunen zich vleiend tegen de bergen aan, terwijl hier en daar reeds de rook vriendelijk uit de schouw stijgt en zich krinkelt tusschen 't donkergroen gebladert'. Met machtige bekoring grijpt het ons aan, dat schouwspel der heerlijke schepping, ons openbarende de volle waarheid: „Op bergen en in dalen, ja, overal is God." Hier gelijkt het reuzewoud een kerk van ongekorven hout. Wij passeeren Wiernstein, met het slot van dien naam1 op een der hoogste heuveltoppen. Kahlenberg en Leopoldsberg. Naar de legende, zou hier do Hei- Agenez haar sluier hebben verloren. Wij zijn te weinig bekend met de Duitsche Mytholo gie, om nadere bijzonderheden daarover te ver melden. De uren gaan voorbij', maar het schijnt of de tijd sneller gaat. Het einddoel van den tocht komt in zicht. Nog enkele stations. Op den vastgestelden tijd zullen wij in Wieenen zijn, „Ostbahnhof". De trein gaat langzamer. Langs de overwegen schijnt reeds belangstelling van de zijde der bevolking te komen. Wij zien al enkjele zakdoeken wuiven als een welkomstgroet. D(a be langstelling wordt steeds grooter. Wij staan aan het venster. Wluiven terug. Baanbeambten lichten de petten, hoeden gaan-af. We worden toegewuifd met handen en zakdoeken. En nadat de trein nog een. paar malen heeft gestopt, rijdt hij lang zaam, statig het station binnen. „WIEN". jDe juichtonen zwellen aan. Overweldigend is _e ontvangst. Het gaat ons voorstellingsvermogen te boven. Een dichte drom van belangstellenden, ouders en kinderen, "juichend bouquetten dragjen- de, staat op 'het perron, ons te ontvangen, tie ver welkomen met een hartelijkheid, die innige dank baarheid vertolkt voor ontvangen weldaden. Wij; stappen uit. De ontvangst heeft plaats in de voor dit. doel gereserveerde wachtkamer, welke vroeger bestemd was voor de ontvangst der vorstelijke per sonen. Groepsgewijze scharen wij ons bij onzen groepseommissaris. Vele ouders hebben reeds hun pleegkinderen herkend en bewogen gekust en om helsd. Wé -worden ontvangen door den Holland/- schen Consul,' den Hoofd-Inspecteur van Politie, den Stationschef en bestuursleden van de Hol landsche club. Öp een klein podium hebben twaalf in het wit gekleede meisjes plaats gen-omen. Een onzer leiders, de heer Snel, wénscht allen hartelijk welkom, na de lange reis. Zet nader het doel uit een, waarvoor deze reis is georganiseerd, waarna de Hollandsche Consul een welkomstgroet in war me bewoordingen uitspreekt, met de beste wen- schen voor zijn landgenooten gedurende hun ver blijf in Wieenen. Dan staan de kinderen op» Maken een allerliefste buiging, die rjeeds de harten verteedert en met vaste, lieve stem, waar alt- geluid uit spreekt, declameert een der meisjes de volgende aangrijpende welkomstgroet: 1 Ërninerung an die Wienerreise der hollandisehen Pflege-Eltern der Wiener Kinder. WfLLKOMM ENGR'USS Wiillkommen! rufen wir von Herzen, Willkommen! hier in OesterreiCh, Die Ihr den Ozean der Schmerzen, Gelindert habt bei arm und reich. Ja Hollands Gastlichkeit zu preisen, 1st viel zu schwach ein irdisch W»rt, [Wir wollen nur der Wélt beweisen Wie hooh wir schatzen jenen Hort, Den Ihr so gastlich uns gegeben, Als hier die Not am grössten war-, Als selbst bedroht der Kinder Leben, Und Oestreich jeder Hilfe bar. War können es Euch nie vergéiten, Was Ihr so reich für uns getan, Dies kann allein der Herr von Wélten, (Er nehme unsre Bitten an. Denn Hollandsch Taten all' zu preisen, Reicht doch nicht Stein, noch Btahl, noch Etrz, Kein Denkmal aus dem starksten Eisen Sie steh'n gegraben im Wiener Herz. Wiien, 24. Juni 1924. Gewidmet von GHETY NE-IÜL, Een overweldigend applaus volgde. Wij geloo- ven, dat niemand van ons z'n aandoening mees ter was. Men kon het hooren en zien. De oogén werden vochtig. T ril lep d klonken de eerste klan ken van ons „Wilhelmus", dat, toen het werd aangeheven, ontroerde en begeesterde. De jonge dame werd gecomplimenteerd voor de 'kranige wijze, waarop zij dit vers had voorgedragen. Daar lag oratorische kunst in. De begroeting had plaats gehad. Wij gingen met onzen gastheer mede, dien wij uit de menigte hadden wéten op te duiken bij het zien van een papier mlet een be paald opschrift, dat hij omhoog hield, en weldra waren wij in een woning in de Rasumofskygasse, vierde verdieping, ingekwartierd. Onze eigenlijke entree in Wéenen maakten wij 's avonds. 1 Het programma luidde: i j 's Avonds 7 uur voor de deelnemers, die zich daarvoor hebben opgegeven, diner in de Holland sche Club. Ontvangst door den Nederlandschen Gezant. Kennismaking met de leden der Holland sche Club, die gedurende ons verblijf te Wfcenen, als begeleiders zullen optreden eh die zich tot een Comitié gevormd hebben. Hun namen zijn: J. H. B. van Royen, Generaal-konsul a D, Vice- president van de Nordisch-Oesterreichisc'hen Bank te Wéenen, voorzitter; H. J. B. Spierenburg, di recteur van de Kon. Holl. Lloyd te Wéenen; J. H. Coster, directeur van de Vereenigdé Boter en Margarine-fabrieken te Wéenen; R. Bekke ring, industrieel; A. E. Leo, oud-officier; A. Jong-, man, koopman; F. van Gendringen, koopman; J. de Heer, groot-industrieel; W|. H. Bleckman, inge nieur; T. de Zwaan; P. Rassaerts. Laten we beginnen met te zeggen, dat het voor de Hollandsche Club een bravourstukje is geweést dezen avond te organiseeren. Zij' bestaat nog slechts zeer kort, telt nog weinig leden ein ide toestand in Wéenen is er nog niet naar, dat mep op iets kan steunen. Het moet dus ongetwijfeld' wel met eenige opoffering zijn gepaard gegaan de Hollandsche vrienden eene ontvangst te be reiden, die een goeden indruk viestigdje. De Hollandsche geest zat vooraan: „Eenvoud ken merkte hier het ware." Bloemen op tafel. Het menu voorspelde iets smakelijks. Het opschrift was geflankeerd door de Oostenrijksehe en die Hollandsche vlaggen. En wat het aangenaam ste was, wij yoeldén ons thuis en geheel op ons gemak. De heer Snel opende, daarna sprak onze Gezant, weer later de heer Coini, de heeren van het bestuur der Hollandsche Club antwoord den en een der tochtgenooten, de heer Da ,Wj. Banga, vroeger Predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Broek op Langendijk, vertegenwoor digde in zijn woord van dank het geheele gezél- schap. Zijn Friesche hart kwam boven, hij vroeg aandacht voor het Friesche volkslied, waarvan wij wel de wijs maar niet de woorden kennen, althans niet uitspreken. Het vond een dankbaar auditorium. Ons Volkslied werd niet vergeten, integendeel, allen stemden „één van zin, mét onbeklemde borst", met dit feestlied in, waarop nog andere liederen volgden. Nog enkele oogen- blikken en we namen afscheid. Blijde, onze woning op de vierde verdieping te kunnen Betrek ken, waar ons een heerlijk bed wachtte, waarop we weldra insliepen, met een geVoel, als werden we nog heen en weer gewilagd door den schomme- lenden wagen, die ons 30 uren had gehuisvest.: Twee dagen van onze reis waren alzoo voor bij! volg-auto 'der eis mee te maken, is het hernomen besluit misschien aanleiding er thans van af te zien. j 1 I iST. PANGEAS. Onder presidium van den heer P. Koning, ver gaderde de voetbalvereeniging ten locale van den heer Gerritsen. Op een uitnoodiging van V.V.V. te Oudkarspel om mede deel te nemen aan ver schillende wedstrijden, wordt besloten voor den Estafetten-loo peen viertal daaraan te laten deel nemen voor rekening van de vereeniging, terwijl door andere leden mede*gedaan zal wordlen ,aan ■de 100 M. hardloopen. De heer J. Wit brengt als beZwaar naar 'voren het op de vorige vergadering genomen Besluit, dat vrouwen van leden entree moetien betalen, en verzoekt den leden hierop terug te komen. Het is volgens spr. een onbillijke maatregel. M|eer stemmen werden in dien geest vernomen, met als vgevolg dat men besluit dit weder in te trekkbn. Volgt aankoop nieuwe shirts. Eenige monster shirts zijn aanwezig, en na eenige discussie be- sluTit men tot aankoop van een groen-zwarte. De vereeniging zal voor de helft der kosten bij dragen, iets wat door de leden zeer op prijs werd! gesteld. De trui van den doelverdedliger, die van aankoop meer kost, daar deze in wol uitgevoerd is, zal, indien noodig„ zoover door de vereeniging worden betaald, dat hij voor den betrokkene niet meer onkosten brengt als voor de andere leden. den ingekrompen. Verder zal het personeel wor den beperkt door pensionneering op groote schaal Opsporing verzocht. De politie te Berlijn verzoekt opsporing van een zekeren Walter Osterle, een architect, die be schuldigd wordt te Chicago zijn schoonvader en een paar kooplui voor 65.000 dollar te hebben ogelicht. Osterle trouwde in Chicago met een filmster, toen hij nog getrouwd was met zijn eerste vrouw en van haar nog niet gescheiden. Met de door op lichting verkregen 65.000 dollar ging hij met zijn eerste vrouw naar Duitschland en hoewel de Ame- rikaansche politie telegrafisch zijn arrestatie ver zocht had, gelukte het hun het schip te Hamburg onopgemerkt te verlaten. In Duitschland geko men liet hij zich van zijn eerste vrouw scheiden, verloofde zich onmiddellijk met een ander meisje en stuurde aan zijn Amerikaansche echtge- noote ee nfoto. van hen beiden. Deze foto bracht de politie op het spoor. Zij was uit Brunswijk ge stuurd en daar werd Osterle gearresteerd. Hij zat 15 maanden in voorarrest en werd onlangs op ver zoek van. zijn verdediger uit de voorlóopige hecto tenis ontslagen. Thans is hij spoorloos verdwenen.' NIEUWSTIJDINGEN. Uit den Omtrek KOEDIJK. Waar al eens voor gèvreesd werd en waarop in de laatstgehouden tuinbouwvergadering van „De ;West" door een der leden gewezen is, nl. dat door het te snelle varen met de motorschuiten onge-i gelukken kenden ontstaan, vooral met geladen schuiten, zoo hadden wij Donderdag een ongeluk te zien. De tuinbouwer Stam stoomde zijn collega Zut achterop, zij hadden beiden een behoorlijken gang. Waar Stam aan de winnende hand was, kwamen zij gelijk tevaren. Geen van beide stopte met het gevolg, dat de motor, geladen met aard-, appelen, van den heer Zut, door de zuiging en den golfslag onder water ging. Persoonlijke onge lukken hadden echter niet plaats. Het is echter een schadepost voor den heer Zut, en een waar schuwing voor anderen. De scheepmaker, de heer j J. de Wit was spoedig met de noodige mannen en materialen aanwezig om de motor te lichten, wat dan ook vrij spoedig mocht gelukken. j ST. MAARTEN. Donderdagavond gaf onze Symphonie onder lei- j ding van den heer B'. Schut een concert op het plein van Mevr. de Wéd. K. Blom. De avond voldeed ten volle, mooi stil weer, éen eerste vereisehte voor symphonie. Prachtig klon ken dan ook de giegeven nummers door de avondf- stilte en werden door een talrijk en aandachtig publiek in groote stilte aangehoord. Een woord van dank van hieruit aan de symphonie en het stil ernstig publiek zij zeker op haar plaats. ST. PANGEAS. Het door de sohoolvereenigiug aanvankelijk ge nomen besluit met de kinderen naar Wijk aan Ze^ te gaan, wat later in een reis naar Bergen' en Ber gen aan Zee werd veranderd, is thans hernomen met dien verstande dat ook aan Velsen, waar eén Geschenken van de Koningin. Gelijk eenigen tijd geleden wérd gemeld, deed de Koningin eenige geschenken en oorkonden toe komen aan eenige landsgrooten en andere perso pen in Ned.-Indië, die ter gelegenhjeid van Hr. Ms. regeeringsjubileum aan de Koningin geschenken ten huldeblijken hebben aangeboden of doen aan bieden. Deze geschenken, voorzien van inscriptie, /bestonden1 a. voor den Soesoehoenan te Soerakarta en den sultan van Djokjakarta, een prachtsabel (krom zwaard), verpakt in mahoniehouten cassetten. b. voor den Mankoenegoro en den Poekoe Alam ieder een portret van H. M- de Koningin in zil- (veren lijst. 1 1 e. voor de ratoes Kentjono, Sasi en Ajoe te Djokja resp. een gouden doosje, een gouden doosje •een gouden beursje en een gouden garnituur. d. voor Goesti Djilantik, regent van Karang Asem en Thoeng Liong Hoei, kapitein der Chi- neezen te Makasser: ieder een luxe wandelstok met gouden knop. De oorkonden, bevattende dankbetuiging, ge- calligrafeerd op perkament, zijn bestemd voor: a. den rijksbestuurder en andere sultansambtena- ren te Djokjakarta, b. de Pangeraps te Djokja karta, e. de bevolking van Timor en onderhoo- righeden, d. de ingezetenen van Klappa-Pati (Ren- kalis) en e. de Minangkabauas te Medan. i Vlucht van het kapitaal naar het buitenland. Onder diegenen, die Nederland verlieten om zich in het buitenland te gaan vestigen, waren er ook, die in gebreke bleven vöór hun viertrek de door hen verschuldigde belastingen aan te zuiveren en die te dier zake eveneens in gebreke! bleven om aan hunne verplichtingen te voldoen nadat zij reeds buitenslands woonachtig w,a,ren geworden. 1 i Naar het „Centrum" verneemt, zijn hiertegen door de regeering maatregelen genomen. Blijven dezulken in gebreke te voldoen aan de door die belastingadministratie tot hen gerichte aanmanin gen dan zal worden overwogen de hun verstrekte paspoorten in te trekken, waardoor hun het ver blijf in het buitenland wellicht onmogelijk zal blijken en Waardoor de belastingadministratie bij terugkeer in Nederland in de gelegenheid zal ko men 'hen tot nakoming hunner verplichtingen te dwingen. 1 Mond- en klauwzeer. Het Eton. Nederl. Landbouw-Comité beeft aan den minister van binnenlandsöhe zaken en land bouw .geschreven, „dat waar van alle te nemen maatregelen thans nog slechts de administratieve maatregelen worden uitgevoerd, er van een fei- 'telijke bestrijding van het mond- en klauwzeer geen sprake meer is." Een practisch resultaat wordt, aldus schrijft het comité, door deze maat regelen niet bereikt. Wél daarentegen veroorzaken zij last aan de veehouders en werk voor de ge meente-secretarieën en de inspecteurs van den vee- artsenijkundigen dienst, tetowijl zij daarenboven den eerbied voor de wettelijke! maatregelen en overheidsbemoeiing doen verloren gaan. Zelfs een betrouwbare statistiek omtrent de ontwikkeling van deze ziekte wordt langs dezen weg nilet verkregen. 1 k Het comité verzoekt den minister daarom te overwegen, of het niet gewenscht Ware, de tegen woordig toegepaste maatregelen van administra tieven aard geheel te doen beeindigen. Ter voorkoming van misvatting voegt het co mité hier evenwel aan toe, dat het voortzettten van onderzoekingen om te geraken tot een goede bestrijding van het mond- en klauwzeer ten zoet te gewenscht wordt geacht, en dat heti mdent, er bij den minister niet genoeg op te kunnen aan dringen, op dat punt alle krachten te coneentree- ren, opdat wellicht langs dezen weg te ee'niger tijd een afdoende bestrijdingSmethode zal kunnen worden verkregen. Door een onvoorzichtigen wielrij'der. Een werkman der Gem. Gasfabriek te Maas-, tricht, die op een ladder eert lantaarn- stond schoon te maken werd door een onvoorzichtig wielrij-1 der omver gereden. De man kwam te vallen en, overleed aan de bekomen verwondingen. Electrische vogelverschrikker. De oude Betuwer korsekeerder heeft ieen con current gekregen in de electriciteit. Te Ochten is in je/en boomgaard de proef genomen met een hoorn, die aangesloten op de electrische geleidin gen, een schrikwekkend geluid ontwikkelt, dat in dien boomgaard van 4 hectaren groot, overal duidelijk hoorbaar was én de vogels op èen ato stand hield. Door een stier gedood. De 42-jarige ongehuwde Jannes Nij land uit Pes- se, gemeente Ruinen, die Donderdagmorgen door een stier werd aangevallen en in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen werd opgenomen, is gis teren overleden. Auto-ongeluk bij' Eindhoven. Twee dooden, drie ernstig gewonden. Gisteravond botste de vrachtauto der firma Van Rooy, fruithandel te Eindhoven, nabij den Burcht te Stratum, tegen een boom. Van de zes personen/ die in de auto zaten, werden twee gedood. Een van Ben is genaamd Martinüs Gijsberts uit Wöensel Drie anderen werden zwaar gewond. -Een hunner verkeej*t in levensgevaar. Tusschen motorfiets en muur. Te Opmeer zétte een smidsknecht een motorfiets aan. Door een kleine hapering wilde echter -de inschakeling niet gelukken. Plotseling stoof de mo torfiets met een 70 k.m. vaart vooruit. Met het" hooffd tusschen het rijwiel en den muur werd de man in zeer ernstigen toestand opgenomen.' Een huiszoeking in een Bank. Dinsdagmiddag j.l. heeft- een-- Justitifcèfe' hui$r zoeking plaats gehad in het gebouw van de Over- zeesche Bank en Handelsmaatschappij, gevestigd -aan de Heerengracht 258 te Amsterdam. Tevens is daar gevestigd het kantoor van de bankiersfirma G. Ph. en Co. ,in likwidatie. De politie nam aan de huiszooeking geen deel, maar had uitsluitend tot taak het bankgebouw te bewaken en er zorg voor te dragen dat tijdens het onderzoek personen, 'noch goederen het gebouw zouden verlaten. De huiszoeking, die in den middag aanving, was pas des avonds tegen' acht uur geëindigd'. Een zeer omvangrijk onderzoek werd door de )us- titie-ambtenaren ingesteld naar de administratie der bank, waarvan een groot aantal bescheiden in beslag genomen werd. 1 Kort voor het vertrek der justitie werd aldus ,,Het Volk" den directeur der onderneming ,den bankier I. P. G. medegedeeld, dat hij zich als gearresteerd kon beschouwen. Hij werd naar het bureau Lau'riersgraeht overgebracht en vandaar in den loop van den avond naar het huis van bewa ring. Het gemoédsbezwarenwetje inzake vaccina-' tieplicht is in de afdeelingen der Tweede Kamer,, vrij algemeen ongunstig ontvangen. La ml- en Tuinbouwtentoonstelling, te "Hoorn, f Groote belangstelling. Reeds van den beginne af, blijkt allerwegie groote belangstelling te bestaan voor bovenge noemde tentoonstelling. En die belangstelling komt nog steeds meer tot uiting. f Dit kan men o.meonstateeren uithet groot aantal medailles, dat zoowel door particulieren als door corporaties en instellingen, wordt toege- '-zegd. Bijna iederen dag ontvangt het comité nieu- Buitenland. tIn een huis te Plauen werden 4 kinderen dood in een houten koffer gevonden. De kinderen wa ren in den koffer gegaan, waarna het deksel dicht sloeg en de kinderen gestikt zijn. i Inkrimping van het bedrijf bij" Krupp. r I WjW Nadat de fa. Krupp besloten had haar fabrieken speelplaats aanwezig is, een bezoek gebracht zal te Essen deze week gedeeltelijk voor iaën dag stop worden. Voor hen, die van plan waren met een te zetten, zal het bedrijf a.s. week nog meer worto Voor de afd. Zuivel zijn thans zelfs alle in hét programma uitgeloofde medailles door ver- eenigingen, zuivelfabrieken of particulierentoe gezegd. f 1 f Waar op 22 Juli a.s. voor de afd. 'Zuivel dej gelegenheid tot inschrijving wordt gesloten, moge, bovenstaande mededeeling, nog 'n aansporing zijn,- om vooral spoedig de inschrijvingsbiljetten in te zenden, of alsnog inschrijvingsbiljetten aan te vragen. i 1 De inschrijving voor de afd. wol is reeds eenige dagen geleden gesloten. Er blijken thans meer dan honderd inzendingen) te zijn aangegeven, 'n aantal dat slechts zelden op tentoonstellingen als deze zal zijn aange- -troffen. r T t Voor de overige afdeelingen, waarvoor nog, tot de in het programma vermelde data, gelegenheid tot inschrijving bestaat, zijn reeds vele aangiften ingekomen. Uit dit alles blijkt de groote belangstelling voor de tentoonstelling, waardoor dan ook 'n schitterend welslagen verwacht mag worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3