Eerste Lanpdijler Autobus-Onderneming (gele bus] sfftoftEfr J. G.ENGELN, Groote Uitverkoop Zoo ge den Langendijk of Alkmaar wrersscht t© bezoeken, maakt dan steeds gebruik van de Fa. Kok, Tuinman en Wilken. een Timmerman, Werkster Koek- en Banketbakkerij Onze geweldige prijsver mindering is begonnen. Sïïll KÏÏIJPïB&Se., INLEGGERS en ZOUTERS» 2000 a 2500 eiken houten FUSrEN. OPRUIMING Ba. Wed, Jac. van BEEK wegens verbouwing Heeren®» en Kinderkleedlng, Manufacturen, Bedden en Dekens, Ledikanten en matrassen, Kapok- en Yeerenbedden, Taleikleeden en Mallen, BERICHT J. G. ENGELN, Laat, Alkmaar, Koopt Lede waren bil een Vakman Nieuwstijdingen Bezuiniging? Bij een aantal nag te houden schriftelijke onder- wijsexamens heeft, volgens de ,,Msb." de commissie aan de candidaten medegedeeld, dat zij op het schriftelijke examen thans zelf moeten zorgen voor pennen en inkt. Postcheque en Girodienst. Naar het „Vad." uit goede bron verneemt, zal de heropening van den Girodienst niet voor half No vember plaats hebben. Droogte. In Friesland heerscht allerwege groot waterge brek, vele slooten en putten zijn leeg.. Op onder scheidene plaatsen moet het drinkwater voor het vee, meermalen over een uur afstand in wagons worden aangevoerd, aan welk vervoer vele moeilijk-, heden, werkkrachten en kosten verbonden zijn. Brandstichting. Te Warder (N.H.) is eenigen tijd geleden een alleenstaande arbeiderswoning afgebrand, welke be- woond werd door het gezin van een visscher, die dat huis huurde. Zijn inboedel was voor fóoo en een partij vischnetten voor f800 verzekerd, welke i bedragen hem werden uitgekeerd. t Na een ernstig onderzoek en scherp verhoor hebben man en vrouw aan de politie bekend, dat zij met behulp van petroleum het huis in brand hadden gestoken. De man had vooraf zijn visch netten en een costuum in veiligheid gebracht. Hij zeide dat hij uit armoede tot deze daad was over-i gegaan. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en man en vrouw ter beschikking van de Justitie gesteld. Drinkwatergebrek. Te Medemblik is door de aanhoudende droogte het gebrek aan drinkwater nijpend. Alle regenwa terbakken zijn uitgeput. De strijd in de textielindustrie. De naweeën van de onlangs geëindigde staking int de textielindustrie doen zich thans in verschillen de opzichten gevoelen. Niet alleen dat de gemeentekas van Enschedé gedrukt wordt door de uitkeering van f 177.000 aan de uitgesloten en, aldus de „Zw. Crt.", de ne ringdoenden zitten met talrijke en aanmerkelijke vorderingen op hun klanten welke vorderingen moeilijk te innen zullen zijn, in vele gevallen als verloren beschouwd kunnen worden. Mede is van zeer ingrijpenden aard, dat door de staking groote nadeelèn aan de industrie zijn toege bracht, nadeelen, die zich nog geruimen tijd zullen doen gevdelen en vermoedelijk een langen naslag zullen hebben, vooral wat betreft den afzet der producten, aangezien een deel van het afzetgebied als verloren beschouwd kan worden en dit slechts met enorme prijsopofferingen zal kunnen worden heroverd. Als een treurig resultaat van de staking moet mede genoemd worden het groot aantal slachtof fers, dat deze gemaakt heeft, terwijl het voor deze lieden zeer moeilijk gaat werk op andere fabrieken te bekomen en zij dus vooralsnog op organisatie en particulieren steun zijn aangewezen. Een dreigbrief. Een welgestelde 54-jarige landbouwer in Wes tenholte, gem. Zwollerkerspel, had een dreigbrief waarin een lucifer en een twee hagelkorrels, ge zonden naar zijn buurman. Een arbeider van eerst j genoemde was wegens stroopen veroordeeld tot ff 160 boete, zijn kameraad tot f 200.Die beide stroopers waren met hun broers naar den buur man gegaan om hem het geld van de boete af te persen, omdat deze buurman de marechaussees over hun stroopen ingelicht had. De eerstbedoelde landbouwer schreef nu aan zijn buurman: „Judas, gij hebt een lage streek 'uitgehaald ,door mijn vriend aan de maréchaussees te verraden. Als gij geen goede getuigenis voor hem aflegt, dan ben je nog niet gelukkig. De teekenen liggen in deze brief." Dezer dagen stond de schrijver van den dreig brief voor de Zwolsche rechtbank terecht, be schuldigd van bedreiging met brandstichting en van misdrijf tegen het leven. Eisch: een jaar ge vangenisstraf. 1 Teeken des tijds. Dinsdagmorgen, voordat de zitting der recht bank een aanvang nam, werd in het Paleis van Justitie te Arnhem een oogènblik zitting ge houden voor -den Politierechter. Ongeveer twaalf mannen, in de kracht van hun leven, stonden voor den Politierechter, zegt de Arnh. Crt. Allen hadden zich te verantwoor den wegens landlooperij. Men kon zien, er waren vele onder hen, die 'betere tijden gekend hadden. Steeds hoorden wijontslag wegens slapte in het bedrijf, tot armoede vervallen, enz. enz. Hunkerend stonden zij voor den rechter, ver langend een gunstig vonnis tegen zich te hooren uitspreken, d.w.'z. niet het vrijsprekend vonnis, doch veroordeeling en wel om zoo lang mogelijk opgeborgen te zijn, weg uit de maatschappij, die hun armoede en ellende bracht. Grif werden er straffen uitgedeeld, nl. een, twee, zelfs drie jaar opzending naar de Rijks werkinrichting te Veenhuizen. Dankbaar en blijde gestemd verlieten deze ar me zwervers de rechtszaal alsof een goede beloo ning hun te beurt was gevallen. Een der stakkers was zelfs jaloersch: z'n lot genoot had 3 jaar gekregen en hij maar 2 jaar; ze stonden toch voor hetzelfde feit terecht'. f Gratis logee!'en. Twee rechercheurs hebben te Amsterdam een 39-jarigen reiziger uit 'sGravenhage aangehou den, verdacht van oplichting. Hij heeft in ver schillende hotels gelogeerd zonder te betalen. De man ging daarbij zeer geraffineerd te werk. Hij vertrok 's morgens met de mededeéling, dat hij 's avonds terug zou komen, doch liet dan in den loop van den dag zijn koffer halen en kwam f's avonds niet terug. Verschillende hotels op het' Damrak zijn van dezen reiziger het slachtoffer geworden; ook de Haagsohe politie zocht hem voor een oplichtingszaak. Misdadig. 'Kwaadwilligen hebben getracht, den trein Win terswijkDoetinchem te doen ontsporen dooreen dikken ijzeren bout over de rails te leggen. Ge lukkig zag de machinist het gevaar tijdig, waar door een déraillement werd voorkomen. 1 De politie doet onderzoek. Aan brandwonden bezweken, j Te De Lier geraakte dezer dagien de kleeding I van mej. J. Dioorduin in branld, waardoor ziji hevige wonden bekwam. Naar het ziekenhuis Be thei te Delft vervoerd, is zij1 aan de gevolgjm Bij het baden verdronken. De 22-jarige Frijns, wonende Fransche Singel te Maastricht is ter hoogte van de spoorbrug hij1 het baden in de Maas verdronken. Onjgeluk militaire auto. Te Schaarsbergen onder Arnhem is op den Kem- penbergerweg een militaire Spijkerato, komende uit Haaskamp, vermoedelijk door het defect ge raken van de stuurinrichting tegen een boom ge reden. De inzittende majoor Van Drunen werd evenals de chauffeur uit den wagen geslingerd. T>e derde inzittende, een kapitein, zag het ongeluk aankomen en sprong even voor de botsing uit den wagen, doch geraakte niettemin gewond. Ma joor-Van Drunen heeft ernstige hoofdwonden be komen. Ook de kapitein is aan het hoofd gewond. 'De chauffeur had gering letsel, doch was totaal overstuur. De gewonde officieren zijn naar het Diaconessenhuis vervoerd, de chauffeur naar het gemeente ziekenhuis. Buitenhuid In de DuitschGeldersche grensplaatsen is het geknoei met de Duitsche munten aan de orde van den dag. Pas zijn de zilveren 3Mark stukken in omloop gebracht, of de in oorlogstijd als nood-, munt ingevoerde aluminium munt van 3 Mark wordt in grooten getale uitgegeven, welke nagenoeg waardeloos zijn. Bij een onderzoek door de autoriteiten van Tottenham, vertelde een gebrek lijdende reeds bejaarde vrouw, dat zij moeder was van 14 kinde ren. Geen van ben zorgde voor haar en de vrouw wist slechts het adres van een harer dochters/ Op een vraag, of deze dan niet vriendelijk voor haar was, moest het ongelukkige vrouwtje ontkennend antwoorden. Het vóóronderzoek in het proces van den moordenaar Haarmann te Hannover heeft nog niet aan het licht gebracht, hoe groot het aantal van zijn slachtoffers is. Er bestaat vermoeden, dat de politie te Hanno ver in deze niet vrijuit gaat. De bladen aldaar be schuldigen n.l. de politie ervan Haarmann als p0. litiespion gebruikt te hebben en daarom alle klach ten tegen hem van de huisbewoners te hebben onedrdrukt. Het O.M. heeft naar deze beschuldi ging een'"onderzoek ingesteld. Haarmann heeft verklaard, dat hij 14 jonge mannen in zijn huis heeft gelokt en vermoord. Van zeven vermoorden zijn de namen bekend. De na men der overigen heeft de politie echter nog niet kunnen vaststellen. Uit alle plaatsen van het Rijk komen bij de po litie te Hannover brieven van ouders en familie-; leden van vermiste jonge mannen, die thans mee- nen, dat de vermisten wel het slachtoffer zullen zijn geworden van Haarmann. 1 Donderdagavond is het volk bij duizenden tehoop geloopen voor een huis, waar een weduwe met twee dochters woonden. Van deze vrouwen werd beweerd, dat zij herhaaldelijk jonge mannen in huis lokten, die daar dan werden vermoord.. Ver schillende medebewoners van dit huis verklaarden dat eenigen tijd geleden aldaar een jongen man uit Berlijn naar binnen was gelokt, die daarna, ïn weer wil van de meest ijverige nasporingen, nimnjers is teruggevonden. Die politie bad de grootste moeite om er voor te waken, dat de woedende menigte niet het huis binnendrong en de drie vrouwen zou lynchen. Intusschen werd in het huis een onderzoek in gesteld en de drie vrouwen in arrest gesteld. Bij de huiszoeking werd echter niets gevonden en tot nu toe heeft de politie niet de minste aanwij zing tegen de drie vrouwen. Te Villeneuve. d'Entraunes bij Nizza is 'weer door toedoen van een kind een groote brandcata- strofe veroorzaakt. Een 7-jarig knaapje was met lucifersa an het spelen. Het kind wierp een bran dende lucifer achteloos op een hoop gedroogde olijven. Het vuur dat daarop ontstond deelde zich; aan een naburig huis mede en breidde zich steeds verder uit. Zeven en twintig van de dertig huizen van het dorp werden vernield. Te Re thy (België) brak brand uit in een hoeve. Twee kinderen, een jongetje van twaalf en een meisje van zeven jaar, konden, wijl het vuur razend om zich heen greep, niet meer gered wor den en kwamen in de vlammen om. De vader kon alleen zijn jongste kind in veiligheid brengen, doch bekwam daarbij zulke hevige brandwonden, dat zijn toestand hopeloos is. Te Roeselaere (België) heeft een brand leen barak, bewoond door een echtpaar met kind, in de asch gelegd. Dp brand werd veroorzaakt door dat de vrouw met een brandende lamp was komen te vallen. De ongelukkige werd in vlammen ge-, nuld én stierf aan haar brandwonden. De Heere nam onzen zeer be minden patroon en vriend, den Heer P. VERBURG, van ons, in den leeftijd van 53 jaren. Trooste Hij allen, die door dit heengaan zoo diep werden gewond. P. VAN DIJK, Echtgenoote en Kinderen. Noordscharwoude, 12 Juli 1924. Heden werd door den dood van ons weggenomen onze geachte patroon, de Heer P VERBUHCi, in den nog krachtvollen leeftijd van 53 jaar. Mogen de achtergebleven be trekkingen worden gesterkt in dezen voor hun zoo droeven weg. Namens het Pabriekspersoneel Noordscharwoude, 12 Juli 1924. Heden overleed zacht en kalin, de Heer P. GEUS Cxn in den ouderdom van ruim 82 jaren. Jn. STAM Jbz. Executeur Testamentair. Koedijk, 14 Juli 1924. Eenige e i algemeene kennisgeving. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag a.s„ des nam. 2 uur. Hiermede betuigen wij aan Familie, Buren, Vrienden en Kennissen, onzen ha«*telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de her denking van ons 25-jarig huwelijk onder vonden. J. PEIJS. M. PEIJS-Boon. Noorscharwoude, Juli 1924. Gevraagd bij F. IIE S, Sint Pancras. gevraagd voor Vrijdag of Zaterdag, bij W. KUIPER te Noordscharwoude. Wegens ge1 rek aan opvolger wordt te koop aangeboden een in de Zaan streek van ouds bekende Koek-en Banketbakkerij welke een flink bestaan oplevert en voor uitbreiding vatbaar is. Br. fr. lett. Z 411, b ir. Nieuwe Langedijker Courant, j Vanaf heden KRUISBESSEN 10 cent per pond. Maandag lil Juli Bt>p««esg i te koop, bij C. MEU S, Noordscharwoude, Beproefd Lccerf BLDEMHOBLPLANTEN te koop, en te buur 4 VLETTEN, bij P. PLOEGER, Broek op LaDgendijk. Zondags niet. Eeu kleine greep uit onze EAGË pryxen. Hinderhoeden fl 0.60 Aüe modekleuren Chapellerie Backfishoed alle kl. Panama's Damessteekje met zijden hoi Groote iyseré Dames hoed met sprietan Regenhoeden 3,20 1,50 2,90 J,60 5,50 5,80 2,50 Komt zien in Alkmaarsch Modemagazijn LANGESTRAAT 4. self* de grootste en r donkerste verdwijnen J door tên pot SPRUTOL Verkrijgbaar bi) alle drogisten. 1 Bericht aan Heeren TE KOOP AANGEBODEN: ongeveer allen gemerkt en genummerd, inhoud plus minus 40 liter met 4 en 6 ijzeren banden, ail.per stuk. Aanbiedingen lett. W, Bureau v. d. Blad. ONZE Zomer Restanten biedt U zeer vele voordeelen. Zie. Etalage Schoutenstraat 18. Heeren Hoeden en Mode- Magazijn Laat 114-116-118 en Vlaanderhof 1 en 5, groots! gecombineerd magazijn van dat door de Bouwpolitie de muren zijn afgekeurd, dus voor dat er opnieuw gebouwd mag worden moet alles met den grond gelijk gemaakt zijn. Wij hebben niet meer op te sommen welke artikelen wij verkoopen dat is genoegzaam bekend daarom geef ik allen een goeden raad al vorens uw inkoopen te doen, eerst te gaan zien bij den NOODZA KELIJKEN UITVERKOOP van de Firma daar alle goederen BESLIST WEG MOETEN, eerstens om ruimte te krijgen en ten tweede om dat niemand tegen ONZE prijzen kan concurreeren. Pn-acMao 'leepmg REtSTASSCHEÜ en KOFFERS in r'undledev* en vulcamfiben, OAMESTASSCHEN, FUGZ* KEN, NIUZIEKTftSSCHEN, ACTEM ftPPEN, PORTEFEUILLES, SIGARENKOKERS, PORTEMON- NAIES, ENZ. J. LIND, zadelmaker, Heerenstraat. Tel. 588

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4