NIEUWE 8% Mo"&Sr. Nurfetfs» r&tk£v»aia0M as Donderdag 17 Juli 1924, 88e Jaargang Sport en Wedstrijden. Plaatselijk Nieuws UNGEBUKER («IIRAII. De Uitkijk Nadruk verboden. Het leven is een aaneenschakeling van oom- ^jomissen. Dat beseffen we allemaal, zoodra we de eerste jeugdjaren achter de rug hebben en ervaren, dat we onze liefste wenschen en vaak önze liefste beginselen met de werkelijkheid in overeenstemming moeten zien te brengen, wil len we van ons leven nog een dragelijk geheel maken. Maar in het politieke leven is dit wel ;in bijzondere mate. De praktische politiek is fei telijk niet anders dan de toegepaste kunst van de compromissen. Ook dat hebben we altijd ge beten. En we zijn het de laatste jaren in buiten gewone duidelijkheid gewaar geworden. Niemand zal zich daarom ook verwonderen, dat we naar een nieuw compromis in de internationale po lities op weg zijn. Mac Donald, de Engelsche premier, heeft zich gehaast op de noodkreet van zijn bedreigden Eran schen collega te hulp te snellen. Dat was niet enkel een uiting van kameraadschap. De drang naar zelfbehoud sprak er zich eveneens in uit. De tallooze nederlagen, die de Engelsche regee ring tegen den tegenstand van conservatieven en liberalen lijdt, kan haar sinds lang overtuigd heb ben, dat ze in Engeland's binnenlandsche poli tiek van htaar beginselen en idealen niet veel zal kunnen verwerkelijken. Maar Mac Donald heeft nog een ander ideaal. Hij wil Europa den vrede terugbrengen en daarmee de Europeesche beschaving redden. Het is een ideaal, waarvoor het de moeite waard is, pic.h de opofferingen te getroosten, die de arbei- dersregeering ongetwijfeld brengen moet. Maar 'het is ook het eenige, dat haar nog 'op de been houdt. Want zoo liberalen en conservatieven Mae 'Donald en zijn collega's nog aan het bewind laten, dan is het wel 'voor een goed deel om Ken de kans te laten dit ideaal te verwezenlijken en zoo mogelijk den Europeeschen warboel te ordenen, waartoe conservatieve zoowel als liberale regee ringen onmachtig zijn gebleken. Maar deze orde ning, ^aarvan is Mac Donald zich ongetwijfeld bewust, eischt de Eransch-Engelsche samenwer king. Zoolang de mogelijkheid daarvan dan ook openbliijft, schijnt zijn ministeriëel bestaan ver zekerd, maar schijnt ook zijn ideaal voor verwe zenlijking vatbaar. Die laatste gedachte ontneemt aan de zorg, tlie zich in zijn spoedige overkomst naar Parijs f?oor zijn ministerieel leven uitspreekt, haar egoïs tisch karakter. Mac Donald is ongetwijfeld te goeder trouw wanneer hij zich de toekomstige redder van Europa waant. En dit geloof, deze .vurige begeerte om de menschhieid een dienst te doen, is het, veel meer dan de zorg vooi li,eit eigenbelang, die hem aan het voortduren van zijn ministerschaap doet hechten. Zou hij daarvoor dan niet de compromissen ov'er hebben, waartoe het leven ons allen dwingt? 1 'Maar te Parijs moesten feitelijk drie compro missen tot stand komen. Het eene was dat tus schen Mac Donald en Herriot, die te Chequers eer van wederzijdsche hartelijkheid genoten om te merken, dat ze het niet in alle opzichtten met elkaar eens waren. Het andere was dat tus- schen Herriot en de Eranschen, die eerst door Mac Donald's toelichting begrepen hadden, dat -pok Herriot's verlangen hem te ver ging. En het ■derde eindelijk was de overeenstemming, die be reikt moest worden tusschen het compromis Mac DonaldHerriot eener en het compromis Herriot Erankrijk anderzijds. Wlas het wonder, dat de manipulatie niet in allen deele gelukte en men /er de voorkeur aan gaf het gebrek aan volledige overeenstemming door een nieuwe frace als een andere mantel der liefde te bedekken? Maar dit iaat het werk van het slot-compromis aan de Londensche conferentie over. Zal daar Mac Donald het laatste restje van zijn beginselen ,van internationale politiek aan de Fransche be- geerigheid offeren Het zou in de lijn liggen, die /de vorige Britsche premiers volgden. Maar juist omdat men daarmee geen resultaat bereikte, is aan Mac Donald de beurt gelaten. Wanneer hij ook dit laatste restje offert, dan offert hij ook daarmee zijn kans en zijn ideaal, weilicht zelfs de laatste kans, die Europa gelaten' werd. Want het is duidelijk, waarom het thans gaat: Het compromis tusschen Herriot en de Eran schen is tot stand gekomen. Ook het compromis tusschen Herriot en ;Mac Donald leek geslaagd. Het zijn juist de punten, waarop deze twee compromissen van elkaar afwijken, die de quin- tessens van het verschil, aangeven. Mac Donald en Herriot hebben haar ieder op zijn wijze be licht. De Commissie, van Herstel is in haar eer eer en bevoegdheid hersteld. Het gevaarlijke idee van een nieuwe commissie heeft Mac Donald los gelaten. Maar het gaat er nu om, of die commis sie als tot nu toe een Eransch orgaan zal blijven, dienstig aan de Eransehe belangen. De beide mi nisters hebben goedgevonden, dat er ook een Amerikaan in zou worden opgenomen. Maar ook dat is niét het beslissende. Mac. Donald wil, dat deze Amerikaan de be slissing zal hebben zoodra maar een der leden uit de oommissie het over het al of niet in gebdeke ■blijven van Duitschland niet met de anderen eens is. En Herriot heeft in den Eranschen Sfe- naat verklaard, dat hij alle scheidsrechterlijke beslissing buiten de commissie om geweigerd had en de Amerikaan er als gewoon lid in zitting zou nemen. De beteekenis van het verschil is duidelijk. Het blijft een strijd tusschen de Eransehe en de Engelsche opvatting van het herstel, dat men thans door de uitvoering van de rapporten wil trachten te benaderen, maar waarboven de ranP- schen altijd het Dampeles-zwaard van hun sanc ties willen laten hangen. De Londensche finan- tiëele wereld heeft het dreigend gevaar al beseft en doen weten, dat het niet wilde mteéwerken tot het verschaffen van de leening, die Duitsch land volgens de rapporten zou moeten krijgen, wanneer het gevaar van Eransöh ingrijpen en van andere Eransehe controle over het bezette 'gebied dan waarin het plan Dawes voorzag, het bestendige blijft. Dit tweede punt wijst op de tweede moeilijkheid, die in de ontruiming van het Roer-gebied gelegen is. Zij spreekt eveneens het verschil tusschen het Eransehe en Engel sche standpunt- uit. Zal de Londensche conferentie het kunnen oveirbruggen Wanneer de kunst dei- politiek de kunst der compromissen is, dan zal deze conferentie van Mac Donald's beleid onge twijfeld sterke staaltjes te zien moeten geven. Maar het schijnt wel of de Engelsche premier zich daarin vrij zeker zal schikken. Ook met Egypte wil hij het met een compromis over Soedan probeeren. Het is wellicht da veilig ste weg. Maar ook de langzaamste. En wie jong en geestdriftig is, wil gewoonlijk van dien weg niet weten. i. De Vlaamsche nationalisten hebben het op nieuw getoond, toen ze hun eigen feest ter her innering van den Guldensporenslag op touw zet ten en daarmee de officieele feestviering, die van de Vlaamsche minimalisten uitging, boycotten.' Niet met het mindere, met bet volle pond hun ner vlaamsche eischen alleen willen ze-zich tevre den stellen. Het is ongetwijfeld waar, dat het betere vaak Hdc vijand is van het goede, en de weg van hiat leven den weg der compromissen is. Vaar het blijft ook noodig de vaan der be ginselen hoog te dragen als een veilig en zeker teeken in den onzekeren strijd. Rechtzaken VOOR BEN POLITIERECHTER. Zitting van 15 Juli. Een Held. J. L. B. te Zijpè moest heden voor den politie rechter, welke functie werd waargenomen door mr. Maassen verschijnen, omdat hij op 10 Mei een aan J. K. toebehoorende zwaan heeft mis handeld. Het dier dat zijn nest wilde verdedi gen tegen aan beklaagde toebehoorenden hond,' werd door stokslagen ernstig aan een der vleugels gewond. De dappere zwanenridder was niet ver schenen, schaamde zich misschien wel een beetje' om met een beschaafd mensch over het gebeurde in gedachtenwisseling te treden. Hij werd bij ver stek veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. Een domme zet, De landbouwer Jacob H. te Venbuizen verkeer de in de meening dat de eenden van den vracht rijder C. L. hem schade hadden toegebracht en- stelde zich schadeloos door zijn 16-jarigen knecht pieren uit het eendenhok van L. te laten stelen en die smakelijk op te peuzelen. Maar die deli catesse brak hem leelijk op. Heden stond hij .terecht wegens schuldheling, kreeg 'n krasse straf- predicatie en werd veroordeeld tot f50 bqete 50of 50 'dagen. - Een drama bij de luiermand. Een geëmployeerde aan de rijkswerkinrichting te Hoorn, B. S. stond terecht wegens beleédigen- ivan mej. K., 'nHoornsche baker, die naar zijn meening niet voldoende zorg aan zijn vrouw en i kind had besteed, omdat zij gelijktijdig ook nog I 'n ander „bakerhuis" waarnam. Beklaagde had, zijn verdediging op papier staan en spon het ver- velende verhaal van zijn bakermiseres zoo mise rabel lang uit, dat de politierechter bijna begon ft» knikkebollen. De baker liet zich ook niet on-' (betuigd om haar vermeende tekortkomingen te' weerleggen en we gelooven niet dat een jonge wereldburger bij zijn komst op dit aaxdsche tra nendal ooit meer stof heeft opgejaagd dan de' baby van beklaagde. Laatstgemelde werd ten plotte tot f 15 boete of 15 dagen veroordeeld. Als de nood het hoogst is. f: Dan is de hulp het meest nabij, doch de hulp 'die een zwervende chauffeur zich op 7 Juni verzekerde, kan niet als aanbevelenswaardig be stempeld worden. De zwerveling wist zich bij éen kennis, wiens vrouw alleen thuis was, door een aandoenlijk verhaal over een autoongfeval, de nieuwe fiets v,an haar man ter leen te krijgen. Hij peddelde naar Alkmaar en maakte daar het rijwiel voor f25 ten gelde. De politie had hem spoedig opgespoord eu de oplichter werd achter slot, en grendel geplaatst. Heden stond de man, 'n kerel in de kracht van zijn leven, terecht en werd op advies van het genootschap, voorwaarde lijk veroordeeld tot 5 maanden met 3 proefjaren, verplichte geheelonthouding, vergoeding van de toegebrachte schade, henevens tot onder toezichlt stelling van het Leger des Heils. Voorts werd beklaagde uit bet voorarrest ontslagen en over gegeven aan een officier van het Leger des Heils. De verdediger mr. H. P. M. Kraakman kon zich ten volle met eiseh en vonnis vereenigen en sprak den beklaagde eenige vermanende woor den toe. f Wraakroepende zonde. De 21-jarige timmergezel N. Wi. uit Spanbroek had zich de onsympathieke vrijheid veroorloofd van een bejaard medearbeider een winkelhaak te ontstelen. Hij verontschuldigde zich thans met te beweren, dat hij op 'n dergelijke wijze ook een winkelhaak was kwijt geraakt. Maar dat was natuurlijk geen excuus, dat eenig effect beloofde eu derhalve werd deze omtrent de tegenstelling mijn en dijn lichtelijk verwarde jongeling ver oordeeld tot f 20 boete of 20 dagen. Innige familierelatie. De kleérmaker P. B. te Hélder stond heden terecht wegens mishandeling van zijn broeder Jan, wiens fiets hij ook nog beschadigde, door uit voor en achterwiel een aantal spaken stuk te trappen. Oneenigheid in de familie was oorzaak van deze weinig broederlijke bejegening. Broer Jan, wiens rechterhand invalide is, had het nog weinig op zijn broeder begrepen en maakte zich spoedig na afloop van de zaak uit de voeten.- Broer Piet werd veroordeeld tot f 10 boete of 10 'dagen. Een geringe straf, doch uit tactisch oog punt zeer juist daar gewoonlijk door zulke rechts zaken de animositeit in krakeelende familieën wordt versterkt. Brie tegen k'K'in F 1 Een drietal jonge hoveniers uit Limmen, D. C. Wl. K. en P. D. moesten zich verantwoorden wegens mishandeling van den metselaar A. P., Zulks geschiedde op 29 Mei na afloop van een veteranen voetbalmatch. De metselaar had voor eenigen tijd 'n aantal dakpannen vermist en scheen D. C. daarvan te verdenken. Dez'e achtte nu -de voetbalreunie een geschikte gelegenheid om A. P. daarover eens aan den tand te voelen. Volgens deze vielen beklaagden hem met hun drieën op het lijf. Alleen D1. C. bekende echter zoo'n beetje, de beide andeden echter deden of hun neus bloedde. Daar tegen hen het Vereischte bewijs niet kon gevonden worden, werden beiden vrijgesproken en D. C. veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. De mishandeling was van weinig be- 0 teekenis. 1 i Een tegensparteelnd trio. Joh. C. te Helder, die te diep in het glas had geloerd, werd door een politieagent aangehou den, teneinde op de gebruikelijke wijze op kosten der gemeente ontnuchterd te worden. De man •waardeerde deze vaderlijke zorg niet en gedroeg zich weerspannig in welke wederspannigheid hij gesteund werd door F. v. L. en J. v. S., respec tievelijk zoon en vader. De agent en inmiddels ook ter assistentie toegesnelde inspecteur had heel wat met de drie snuiters te stellen en procesver baal ter zake wederspannigheid werd natuurlijk opgemaakt. Thans werden J. C., M. v. S. Jr ieder veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen en .papa van L.-t ot f 10 boete of 10 dagen, i Buiten zijn boekje te gaan. De koopman Piet S. te Zij'pe, die om een of andere reden zich ergerde aan het houten hekje van zijn dorpsgenoot, den fouragehandelaar P. Krijger, hakte met een bijl, voor dergelijk afbraak werk zeer bruikbaar, 'n gedeelte van het hek kapot. Maar natuurlijk liét de fouragehandelaar dat niet over zijn kant gaan, aangifte volgde en heden werd de haklustige bekl. veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen. Ongalant buurmannetje. De Zijper inwoner (Zijpe was vandaag flink vertegenwoordigd) IJ. B. kreeg op 5 Juni mot zijn buurvrouw Maartje T. Neé O. over wat kinderheibei en bracht de dame een gevoelige oorvijg toe. Ter zake deze onridderlijke daad) Hie in den onbeschaafden tijd, toen de menschen' nog vochten, bloedig zou zijn gestraft door den verbolgen echtgenoot, veroordeeld tot 'f10 boete of 10 dagen. ElNlS. OUDKARSPEIi. i Dinsdagavond speelde Dl.T.S. 1 een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Go-Ahead 1 uit Alk maar. D'.T.S. speelt met 1, Go-Ahead met 4'inval lers. De wedstrijd had deze maal weer plaats onder de uitstekende leiding van den heer v. d. Hoven. Ruim 200 toeschouwers woonden den wed strijd bij. De eerste aanvallen zijn voor Go-Ahead. Al spoedig wordt het spel meer verdeeld. Beidé verdedigingen worden op de proef gesteld. De rechts-back van GoA-head geeft uitstekend werk, hij blijkt dan ook voortdurend het struif kelblok te zijn voor de D.voorhoede. Een voorzet van rechts wordt door den rechtsbinnen van Go- Ahead benut 10. Jb. Kos schiet even later hard tegen den onderkantd van den lat in 't doel, dit doelpunt wordt echter geannuleerd we gens buitenspel. Na de rust hetzelfde spel. Aan beide kanten wordt hard gewerkt. De keeper van Go-Ahead lijkt ons niet erg betrouwbaar, doch hij heeft nogal geluk. De rechtsbinnen van Go- Ahead geeft een hard schot op 'tdoel, Swager neemt een duik, doch nog net glipt de bal onder hem door 20. Jb. Kos en Kliffen missen even later ieder een kans om tegen te scoren. 'Een heel mooi schot van den D. linksbuiten tipte de keeper over den lat. In den stand komt verd/er geen verandering. Zondag a.s. krijgt D.T.S. B.SV' 1 uit Bergen op bezoek, (2e klasse N.H.V.B.) voor de nederlaag- wedstrijden. Zou het deze maal geen overwinning worden NO ORDSGH ARWOUBiE. dinsdagmiddag 3 uur had dé ter aarde bestel ling plaats van den heer P. Verburg. Op het kerkhof en daarbuiten hadden zich vele belangstellenden opgesteld, terwijl op het graf tevens aanwezig was de burgemeester van Noord- •scharwoude, Jhr. A. L. v. Spengler. Zooais eenmaal het leven van den heer Verburg is geweest, zoo was ook-zijn uitvaart, vol sobe re n eenvoud. 1 Nadat de stoet op het kerkhof was aangeko men, verzamelden velen zich om het graf, om te hooren het vertroostend woord door Ds. Gille- baard, Pred. hij de Ger. Kerk, gesproken. Z. Eerw. begon met te zeggen dat aan dit graf niet gesproken zou worden over den overledene alis mensch, ook niet wat onze geliefde doode voor ons geweest is en tot stand gebracht heeft', maar over het woord van zijnen en onzen God.- Z.Eerw. las daarna voor dat gedeelte, wat den overledene een paar dagen voor zijn dood op zijn Werzoek ook was voorgelezen: „Zoo is er dan geien •verdoemenis voor die in Jezus Christus zijn..." Een der familieleden dankte de aanwtezigen voor hun belangstelling en hen die meeleefden in deze I dagen van beproeving; in het hijzonder Ds. Gille- I baard voor zijn gesproken woorden en voor zijn i belangstelling die zoo weldadig aandeed, j Na het zingen van een troostzang en dankge- bed, verliet men de begraafplaats. Met den heer Ver burg is heengfegaan eeu kracht viol, een energiek werker, maar de herinnering aan hem zal blijven voortleven in het werk, dat door hem in het maatschappelijk leven tot. stand BROEK OP LANGENDIJK. Bij de 14 Juli j.l. te Amsterdam gehouden examens voor kerkorganiste (getuigschrift A) is geslaagd onze vroegere plaatsgenoote Mej. J. v. d. Plas van Schiedam, leerlinge van het Muziek- 'Conservatorium te Rotterdam. Uit den Omtrek W ARMENHUIZEN. Noorder Spaarkas. In de onlangs ten kantore van de Amsterdam- sehe Spaarkas, is het bestuur der vereeniging van Directeuren van Spaarkassen als volgt sa mengesteld: de heer Th. G. van Hoogenhuijzje. directeur van de Amsterdamsche Spaarkas te Am sterdam, voorzitter; de heer P. Klant, directeur vau de Noorder Spaarkas te Warmenhuizen, vice- voorzitterde heer Mr. E. Th. Rive, directeur van het Nationaal Spaarfonds te den Haag, pen-.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1