Het Leven in de Hoofdstad. IéANTAISIE-BEiROElPiEN. De Kattenslaehterij. In 'den bloeitijd van „Eigendomsrecht" toen „de doove' als rechtskundig adviseur der ver eeniging de beiangen van de huisbazen behartig de, de mensehen waarvan in een in die dagen spon taan toegejuicht couplet gezongen werd: Men moet leven en leven laten Zelden dat een huisbaas 'tkent M iant die 't hart op de rechte plaats draagt Dat is hoogstens twee percent in dien goeden ouwen tijd dan (en dit meen ik van harte al ben ik volstrekt niét blind voor eenige werkelijke zegeningen van den vooruit gang) toen de weekhuurder als z'n huisbaas hem er af wou zetten, „een eerste briefje"' (exploit tot opzegging) kreeg, op grond van geëindigde huur, waartegen niets was in te brengen, dan 'als de fatale termijn van zeven dagen was ge ëindigd, zonder dat de weekhuurder aanstalten had gemaakt te verkassen, kwam automatisch de dagvaarding: over drie dagen voorkomen en vonnis uitvoerbaar bij voorbaat op den minuut en als 't meeliep dan was 'theele drama in twaalf dagen geëindigd en kwam twee dagen nadat het vonnis van den kantonrechter, waartegen geen verzet of hoogei' beroep mogelijk was en waarbij de vordering was toegewezen, de deurwaarder met zijn twee getuigen om het boeltje, desnoods geassisteerd'door den sterken arm der politie op straat te zetten. Maar dan moest het ook meeloopen. In de eerste plaats had men kantonrechters die nog al eens vaak uitstel gaven, zoodat het vonnis pas veertien dagen na den uitspraak uitvoerbaar was. Dit was allemaal maar schade voor den huisbaas.' De vereeniging was zoo'n uitstel meestal niet on welgevallig, want zooveel te grooter kans was er dat de deurwaarder thuis kon blijven. Wiant als de mensehen nog weer 14 dagen gratis had den gewoond dan hadden ze allicht weer e&n week huur om van een andere woning de sKeutel te krijgen. En voor elke uitzetting moest apart betaald worden, al ging 'took op een koopje. iWant „Eigendomsrecht" had haar vasten deur waarder, den ouden heer S. die met zijn twfëe vaste getuigen, waaronder zijn zoon, uitsluitend voor deze vereeniging werkte en 't daarmee zoo druk hadden, vaak volle lijsten hadden af te werken, dat sommige cliënten (mensehen die op straat gezet moesten worden) wel eens een paar )dagen moesten wachten. Gelukkig had deurwaar der S. nog al geen last van ongeduldige cliën ten! Maar aan het feit dat hij mèt zijn twee getuigen niet overal tegelijk kon zijn was het te danken dat onderstaande gebeurtenis zich kon afspelen. 1 In buurt Y.Y werd, zoo ongeveer een vijf en twintig jaar geleden ook al druk onderverhuurd.. Isfiet wegens den woningnoo'd, want die bestond toen absoluut niet, maar omdat er, ondanks het goedkoope leven, toch nog verscheidene mensehen waren die er om welke redenen dan ook tegen op zagen veel eigen boel !,t(e nemen. Die bohèrne- huishoudens vond men meest in 'tAmsterdam- sche Montmartre. Een behanger huurde in die dagen een huisje in de Albert Cuypstraat vlak bij de brandweer post. ;Maar te behangen kreeg hij niet veel en al spoedig zon hij er dan ook iets op een gedé^lte van het huisje te verhuren en zoodoende vrij te wonen. Aldus geschiedde, de behanger, die niets te behangen had en zijn vrouw bleven vóór met één alcoofje, de nieuwe mensehen, in wier meubi lair een blind paard ook al geen schade had kun nen aanrichten bleef achter-met 't tweede alcoofje én de keuken werd gemeenschappelijk bezit. Dit leventje had gezellig een tijdje kunnen duren als de behanger de onderhuur niet noodig had gehad voor levensonderhoud en den huisbaas had betaald. Nu dit niet geschiedde was hem 't bekende receptje verstrekt en hoewel-de juf frouw van achter van niets geen kwaad wetende, Zaterdags nog een week vooruit aan de behan gersvrouw had betaald, kreeg zij Dinsdags tot haar „stomme verbazing" te hooren, dat de hoofd huurder er zelf af moest, dat hij vandaag zelfs al De gravin las dit, en'een paar heete tranfan vloeiden er langs hare wangen een steek ging er door het moederhart, dat gedurende heel haar leven al zijne teederheid op dit ééne hoofd ver- eenigd had. Zachtkens, als een echo, weerklonken de woorden van de directrice der kostschool in ■haar binnenste: „Gij zoudt een zoon kunnen ver liezen, inplaats van eene dochter te winnen!" Maar de gravin was er de vrouw niet naar om zich door zulke gedachten te laten medesteepen. Zij had naar haar beste weten gehandeld; en nu beschouwde zij al de gevolgen harer handelingen als eene noodzakelijke en onvermijdelijke conse quentie, die doorleefd moest worden. „Hij zal hét toch wel te boven komen!" zeide zij'bij zichzelvé- „Zijne gezondheid heeft er onmisbaar behcfefte aan," zeide zij evenzoo tot de anderen, en sneed daarmede alle beklag en alle verbazing af. In bijzonderheden sprak zij er met niemand over, niet eens met haren trouwen huisgenoot, den kapelaan. Zij had dezen met een paar wcordfen het gebeurde in zake Nora medegedeeld; en toen die feiten tot zijne smartelijke verbazing maar al te waar bleken te zijn, had hij er stil en zwij gend in moeten berusten, zonder het raadsel te kunnen oplassen, dat er voor hem in gelegen was.. Omstreeks dezen tijd kwam er een brief van de directrice der kostschool aan de gravin. „Ik ben u een woord van opheldering schuldig," schreef zij, „omtrent de handelwijze der personen, die in zulk eene .nauwe betrekking tot u gekomén zouden zijn, wanneer het arme kind niet door een ong(e- lukkigen samenloop van omstandigheden op zulk vóór had moeten komen, doch 't maar had laten loopen en dat ze nu aanstonds verhuizen gingen naar familie. ff 1 Ja, daar was niet.veel tegen te doen. Hét gor dijn van achter werd afgehaald en vóór opgehan gen voor den inkijk. De mensehen van achter kregen de sleutels en moesten maar zien hoe zij. zich redden konden. j Zooals ik reeds zei, deurwaarder S. met zijn twee vaste getuigen waaronder zijn eigen zoon, ;kan niet overal tegelijk zijn. Maar in den tijd dat hij zich in de Albert Cuyp liet wachten ge beurden daar zonderlinge dingen. W:oyensdiag- avond werd het boeltje van den achterkamer op een handkar geladen en den volgenden morgen zagen de buren de ramen bedekt door gordijnen van Echo's en Nieuwsbladen van Nederland (de twee geliefde volksbladen uit die dagen),, terwijl voor de ruiten 'twee reusachtige prijscouranten prijkten, met keurige trekletters geschreven, kond doende het navolgende: i Eerstdaags opening van de Eerste Nederland- sohe Koninklijke Kattenslachterij. Prijscourant. Katteribiefstuk f 0.50 per pond Kattenlappen -0.40 Kattenkoppen -0.12 Kattenstaarten - 0.10 Kattengehakt -0.20 'Kattenkrabbetjes -0.16 Kattenpooten -0.16 i j Dagelijks inkoop van vette katten. Wie het eerst 's morgens de prijscouranten op merkte of het de Echo-bezorgster was of de melk vrouw weet ik niet, maar zeker is 't dat om negen uur half YY al wist van de nieuwe con sumptie-handel en dat heel den dag de toegang tot den brandweerpost was versperd. Allen ra telden over het schandaal. De een z'ei er dit en 'de andere dat van. Maar 'n heele boel mfenschjes zaten in angst voor haar poesjes, liefkoosden de beestjes en zwoeren ze angstvallig te' zullen be waken, anderen vonden 'teen schandaal voor de buurt en liepen naar menheeTtje in de Ferd. Bol straat (het politiebureau). Maar die kon er ook niet veel aan doen. Des nachts, wanneer de meeste mensehen slie pen sloop hij (en zijn vrienden) ongemerkt de woning in en had er een verandering plaats, 's Morgens ontwaarde de buurt dat een deel van de kran ten-gor dij enen was opgelicht, waarachter een goed-afgeschutte etalage was aangebracht, waaro pde prijzen van de tombola prijkten waarop elk cliënt, van de kattenslachterij een gratis lot zou krijgen. De hoofdprijs was het huis, waarin de onderneming was gevestigd, maar er waren ook andere premiën, hier tentoongesteld, als een oude hoöge zijden hoed, die al vele malen mét de modi- der had kennis gemaakt, een rood-steenen bloem pot met een stuk eruit en een dood gteranium- stekje er in, een vieze doorgerookte steenen pijp, een gebroken kopje, waar de koffiedik nog inzat cn last net least but excuse me for the shocking; history: een zeer nuttig meubel voor de slaap kamer nadat het dienst heeft gedaan. De Albert Cuypstr. .overtrof dien dag in drukte de Boulevard des Italiens. En ook toen het don ker was stonden de jongens met hun neuzeni tegen de ramen en wezen op hét plakaat: Dage lijks inkoop van vette katten. De fatsoenlijke men sehen meenden dat die pleintjesgastén iets in hun schild voerden. Zij wisten niet „was es bedeuten soil" maar zij voelden dat er iets in de lucht hing, dat er van avond iets gebeuren moest. En jawel het voorgevoel had hen niet bedrogen. Er rolde een rijtuig aan dat stilhield voor de deur. .„Daar hij-je de kattenmepper", brulde de jeugd, toen een deftige oude heer met hoogezijde hoed uitstapte. Neen die schele met het konijnsnoet! zal het zijn," riep een ander, wijzende op dfen jongen man, die vele malen tevergeefs aanbelde.: Er werd niet opengedaan. Het gedrang werd levensgevaarlijk. Er tusschen een agent op d'e vlakto, die moeite had het paard te beschermen. Gelukkig een tweede agent die spoedig met een smid terugkomt, die met zijn wapen, een bos sleu tels het geheimzinnige slot zal binnentreden. Als hij aan 't werk gaat, stuift de menigte achteruit. Het kar karrewijtje moet niet zonder gevaar zijn, want er zijn wel drie honderd katten Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk weHjchtinq Bij flpoth en Pnopi«»ten. een betreurenswaardigen weg ware geleid. Aan hare liefde voor haren vader heeft zij een onge hoord groot offer gebracht, en ter wille van dat offer moge God haar genadig in zijne bescherming nemen! Veroordeel haar niet! Ter bevestiging der waarheid deel ik u dit mede, en vterzoek ik u: zeg het ook aan uwen zoon. Het bewijs dat hij zijne liefde niet aan eene onwaardige verkwist heeft, dat 'er geen verraad aan zijn hart is ge pleegd, zal den angst wegnemen uit de wondt, «welke deze treurige wending der zaak hem ge slagen zal hebben. Gods wijsheid heeft het zoo bestierd; maar de beide jonge harten zullen een bitteren kelk hebben te ledigen!" i Met een gramstorigen blik wierp de gravin den brief ter zijde. 1 'I „Die goede Sibylle schijnt heel en al van streek gebracht te zijn door hare blinde voorliefde voor dat meisje! Juist op dit oogenblik, nu hij op weg van beterschap is, weer al die gedachten bf hem te verlevendigen, hem wieder in diezelfde richting te drijven, het zou bepaald onzinnig zijn! 'tls inderdaad opmerkelijk, hoe onpractisch zelfs zulke bijzonder scherpzinnige mensehen kun nen wórden, wanneer zij, afgezonderd van de wereld, slechts binnen den kring hunner eigiene gedachten en gevoelens leven! Die arme Si bylle, met hare romantische ideeën!" En de gravin was zóó practisch, dat de brief onmiddellijk naar het vuur verhuisde, de ééni- 'ge brief, die haren innigsten wensoh had kunnen' vervullen: den weg naar het hart van hayen zoon terug te vinden. v l in huis, de buren hebben 't gehoord en er moéten ook dolle katten bij zijn! De smid gaat even weg, bomt spoedig terug met een zak waarin de premiën voor de tombola en de prijscouranten van de kattenslachterij, het' eenige wat zich in huis bevond, wordt opgebor gen. De zak wordt voorzichtig tegen den trot toirrand gelegd, een hangslot op de deur, deur waarder S. met. zijn zoon en de andere vaste gfö- tuige in het rijtuig, dat wegrijdt onder een dave rend: Hoerah! Leve de Kattenmepper De jonge S. die nu al jaren aan 'ttooneel is, heeft daar nooit zooveel succes gehad als bij dit '(historisch) kluchtspel in de Alb. Cuypstraat. H. H. Jr. Nieuwstijdingen De aardbeiencampagne te Beverwijk. Met de aardbeiencampaghe zal het veel vroeger gedaan zijn, dan men eerst reden had om te ver onderstellen. Het uitblijven van den regen en het warme weder is oorzaak, dat op heel wat velden de pluk vrijwel afgeloopen is. Er zal natuurlijk ■deze week nog wel een flinke hoeveelheid worden aangevoerd, maar wanneer er geen regen komt, is het. zeker de volgende week gedaan toet de groote veilingen. Is de aanvoer dus per slot niet meegevallen het leek eerst of we een meer dan middelmatigen oogst zouden krijgen ook de prijzen hebben zich niet te best gehouden. De laatste dagjen kou weer iets meer gemaakt worden, maar het wa"S dikwijls niet mogelijk meer dan 3035 ct. per Kg. te bedingen. En dan nog alleen voor de goede soorten, die voor export of verzending ge schikt waren. In totaal zal ook de geldelijke op brengst niet meevallen. Heden zijn hier de zwarte bessen-veilingen be gonnen. Aan de gevolgen overleden. De marechaussee S., behoorende tot het Depót oKn. Marechaussee te Apeldoorn, die met een collega in het Kanaal aan het zwemmen was, zonk plotseling in de diepte. Het gelukte zijn makker met behulp van een schipper hem weer op het droge te brengen en door aanwending van de eer ste hulp voor drenkelingen, de levensgeesten we der op te wekken. Naar het ziekenhuis overge bracht is S. daar echter aan de gevolgen overleden Onder grond bedolven. De gebroeders van D. uit Lijenbroek waren in een kiezelkuil in den Kollenberg te Sittard werk zaam, toen plotseling een massa grond kwam af zakken, waardoor beiden werden bedolven. Een hunner, de jongste, 15 jaar oud, geraakte geheel onedr de massa steen en grond, de ander slechts geedeltelijk. Deze werd allereerst bevrijd, waarna ook de tweede bewusteloos onder den grond werd vandaan gehaald. Het bleek dat de borstkas was ingedrukt. Per politiebrancard is de ongelukkige huiswaarts vervoerd. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Schip uitgebrand. Te Stad a.h. Haringvliet is een schip, geladen met ongebluschte kalk, van den schipper P., ge heel uitgebrand. Slechts de ijzeren romp bleef gespaard. D eschipper en zijn zoon konden zich ternauwernood redden. De aanzienlijke schade wordt door geen verzekering gedekt. Dreigbrief. De heer Z. kreeg een brief in zijn woning aan de Voorschoterlaan te Rotterdam, waarin de 26- jarige emballeur F. W. hem met den dood be-, dreigde, indien hij niet onmiddellijk fx700 tot zijn beschikking stelde. Het geld moest met een roei.-- boot door den heer Z. persoonlijk naar het midden van den Kralingschen Plas worden gebracht. W. zou dan eveneens met een roeiboot aanwezig zijn en het geld in ontvangst nemen. De heer Z., waar-, schuwde de politie en deze ried hem aan te doen alsof hij epr roeiboot het geld bracht. Inderdaad bevond W. zich op den afgesproken tijd in een roeiboot op den Kralingschen Plas. In een motor boot bevonden zich twee rechercheurs, die op 't oogenblik dat W. een pakket, waarin hij meende dat zich het geld bevond, wilde aanpakken, tus-i schenbeide kwamen om hem te arresteeren. Doch W. bemerkte onraad en wist te ontkomen. Later, in den avond is hij in zijn woning aan de Kortekade, toch nog gepakt. Motorongeval. De heer Trinks, prov. ambtenaar, te Midlum reed op een motorrijwiel van Sneek naar Lemmer toen bij Woudsend de motor slipte en T. op zijn hoofd in een. hoop steenen werd geslingerd. Hij: XVII. Jaren waren er ver loopen, Lily, de kleine Lily, met haar rond, blozend gezichtje, had het óók ondervonden; zij had van het recht dezer jaren die haar mondig maakten en in het bezit van haar vermogen stelden, gebruik weten te, maken.' Tot dusver was zij onder bescherming van gravin Degenthal gebleven, en deze had niet anders gedacht, dan dat het zoo blijven zou totdJat Lily een ander geleide voor haar verder levenspad 'zou gekozen hebben. Maar tot nog toe had de erfgename alle aanbiedingen van dezen aard van de hand gewezen tot heimelijke voldoening harer tante, die hare vroegere hoop nog niet ge heel had opgegeven, of liever, aan hare verwachl-: fingen weder meer dan ooit voedsel gegeven had. sedert Nora's lot zulk een geheel anderen loop ,had genomen. Zij bracht Lily's afwijzing van alle huwelijksaanzoeken daarmee in verband. In des te hooger mate werd zij daarom verrast en' ontstemd door Lily's plotseling besluit om voort aan geheel op zichzelve; onder de hoede eener oude bloedverwante, op hare eigene landgoederen te gaan wonen, die, ongeveer een dagreis van ,die der familie Degenthal verwijderd, nagenoeg in de onmiddellijke nabijheid der Oostenrijksche hoofdstad gelegen waren. I W;at Lily daartoe bewogen had, kon de gravin zich niet duidelijk voorstellen. Maar hoe ongaarne zij het meisje ook uit haren huiselijken kring! zag vertrekken, mocht zij haar toch geene hinder palen in den weg leggen. Lily bezat die stilliet, maar doortastènde taaiheid, die zich niet aan werd bewusteloos, bloedende uit 2 ernstige 'hoofd.! wonden, gevonden door de autobus LemmerSneel! Zijn toestand is ernstig, i IJmuiden als badplaats. De gemeenteraad van Velsen heeft een commissi sie benoemd ter bestudeering van het onderwerp;! IJmuiden als badplaats. Ernstige brand. Een hevige brand in de fabriek van de N'. y Groothandel en Stoomzagerij „De Hoop" te Stol wijkersluis nabij Gouda heeft deze geheel in asch gelegd. De brand ontstond tegen middernacht en woedde den geheelen nacht door. Toen d( Goudsche brandweer een half uur na het uitbre. ken arriveerde, viel aan blusschen niet te denken, Het ketelhuis en de werkplaats voor de zagerij en de verdere houtbewerking, met alle zich daarin bevindende machines, zijn een prooi der vlammen geworden. De in de nabijheid gelegen opslagplaatsen en twee woonhuizen, bleven door voortdurend: 1 houden gespaard. Naa.,r men verneemt bedraagt de schade pl.ij 100.000 gulden, welke door assurantie gedekt wordt| Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ernstige brand te Haarlem. Een ernstige brand werd Donderdagmiddag te- kwart over een ontdekt op de bovenverdieping var! het gebouw der Dutch Film Company aan het! Spaarne te Haarlem. Het bleek, dat de brand ont.l staan was in de bovenverdieping van het aangrej zend perceel der firma Vogelpoel en Noorweegei! ondernemers van stoombootdiensten, welk gedeeltel eveneens bij de filmfabriek in gebruik is. De politie zette dadelijk den Spaarneoever li de brandende perceelen af. De overzijde bood echter een goede gelegenheid het vlammenspel ga. de te slaan en in een oogwenk zag het daar zwart van de toeschouwers'. Ondertusschen bond c: brandweer dén strijd met zes slangen op de water, leiding aan tegen de vlammenzee en geraakte na een uur hard werken het vuur meester ,doch niet verhinderd kon worden ,dat de beide bovenverdie. pingen afbrandden. De oorzaak is nog niet geheel bekend. Vermoei werd ,dat door het feit, dat de zon op een lens in een filmtoestel heeft geschenen, eenigje films in brand zijn geraakt en toen dit brandbare goedje eenmaal vlamde, spoedig de beide boven verdiept gen een gretig voedsel voor de vlammen boden, Omstreeks half drie was, het blusschingswert grootendeels geschied. Omtrent de veroorzaakte schade is nog niets vastgesteld. Zij nog vermeld, dat een- filmoperateur dade-l lijk een prachtig object voor zijn camera vonil en ijverig filmde. Het feit, nu eens geen geïmi! teerden brand te filmen, zal hem in dit geval - dat èen tegenvaller voor de film onderneming is wel niet even aangenaam gestemd hebben. Verdronken. Te Workum is het zesjarig zoontje van den! sluiswachter Zijlstra bij het baden aan het strand! verdronken. Beroofd, f j Een bewoner van Amersfoort werd Dinsdag avond in den laatsten trein tusschen Amsterda® en Amersfoort beroofd van zijn portemonnait, door èen juffrouw, eveneens te Amersfoort wo® jachtig. Zij had de portemonnaie nabij het station weggeworpen, terwijl het geld in haar bezit wfeil (gevonden, waarna zij in voorloopig arrest weri gesteld. Deze vrouw is de bekende „dienstbode" die zich meermalen te Amsterdam verhuurde, doel na het ontvangen van den godspenning dan niets meer van zich deed hooren. Vrijwillige hongerlijders Van den directeur der Bijzondere Strafgevail genis te Scheveningen verneemt het „Vad." dal er van het verhaal der anti-militairisten omtreal| de hongerstaking geen woord waar is. Er i: geen geboeide, geen in hét dwangbuis gestoken^ geen zelfverwonde, geen mét zijn bloed op des wand der cel „Moord" schilderende, geen in dei geest geschokte geweest en nog niet. De zaak komt hierop neer, de dienstweigeraar: worden in gemeenschap opgesloten. Dit ging goei tot dusver en de heer B. de Ligt heeft zelf tegea over den directeur zijn tevredenheid over de be handeling getoond. f Een paar dienstweigeraars echter meenden ti actie te moeten overgaan, zij bedierven den gees! en werden dus in de cel gebracht. De honger staking was niet veel meer dan een ver toon ing Ze duurde kort en de stakers aten wel uit de can tiue. Slechts één volhardde twee dagen. Allei gebruiken thans, weer gewoon het aangeboden tegenwerping stoort. Rustig had zij het oogenblil afgewacht, waarop zij het recht zou verkrijgei lom een wil te hebben, maar toen had zij die: wil dan ook standvastig doorgezet. Sedert het plotselinge vertrek van haren nee! was er in haar hart zekere antipathie tegei hare tante ontstaan. Niet dat zij haar beschul digde, hem om harentwil verwijderd 'te hebben met de wenschen harer tante in dit opzicht wai zij maar al te goed bekend. Doch Lily had 0 een vaag vermoeden van, of liever begreep als bi instinct, dat de moeder eigenmachtig in het 1»! van haren zoon had ingegrepen, dat zij 'de schub- van zijne, verwijdering uit het vaderland' droeg en dat hij sedert dien tijd minder gelukkig was Hoe en waarom dit alles geschied was, wis1 Lily niet, want de gravin had haar geen enkeb vertrouwelijke mededeeling gedaan. Vi.n veel of die pnadenken hield Lily ovei 'talgemeen niet; maar gelijk men zoo dikwijl bij personen van een beperkten gezichtskring aa« treft: de eenmaal opgevatte denkbeelden hiel zij onveranderlijk vast. Al hare sympathie ha' zij sedert hare vroegste jeugd op Koert vereenig1 zij beschouwde hem in zekeren zin als haat eigendom. Al hadden zijne koelheid en onver schilligheid haar ook pijn gedaan, toch lag' verzoenende glans van dien avond over alles uit gespreid, en daarb ijhet stille bewustzijn, hoe1 veel zij,, uit elk verstandig oogpunt beschouwt hem waard moest zijn. In dien staat van zake» kon zij wachten; en zij had liefde genoeg om t' •willen wachten. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4