Eerste Laigedijker htebis-Oeiereeiiai (gele bus) Fn.J. 6.ENGELN, OTTO VAM OS Zonen Zoo ge den Langendijk of Alkmaar wenscht ie bezoeken, maakt dan steeds gebruik van de Koek- en Banketbakkerij. Vrouwen. Meisjes en Jongens, geen zitting» OPRUIMING Sa, Wsd, Jac, ?an BEEK Voor dose bespottelijk lage prijzen, baast voor niets, vliegen de Heeren-Costuums, Jongens-Costuums, Kinderpakjes, Regenjassen, Pantalons enz. enz. den winkel uit Herm. du Crocq WIE WAAROM? lUAIMACHINESvanaflO.- Bij boT@gg@fioomdo Firm J. ft. IlEILf9 koopt moa ?oor piijm die Mjm gelijk etaaa met die 7&R ièm de mobilisatie. Uitverkoop „Klein maar Dapper", Bolstraat l Heeren Costuums vanaf f8,90, f 10,90, f 12,90, f 13,90, f 15,90 enz, JLEIN 14411 DAPPER". Boterslraat 7. Zondags tot 2 uur geopend Van alles en nog wat-* Nadruk verboden. Sinds de ,,eere"baantjes niet alleen meer wor den waargenomen door mensohen met dubbeüe namen en niet alleen het lieve gieldje enkel ver stand en wijsheid geeft, sinds dien hebben hoog- én laaggezeten colleges 'tkan niet ontkend /worden wel wat van hun „deftigheid" inge boet. De pruiaen verdwenen, de toga's werden aan de kapstok gehangen, doch de duffe lucht bleef in de zalen, want de wind bleef uit den ad'ellijkjen hoek waaien. Maar ook dit nam een eind. In 't eind der vorige eeuw begon het weerhaantje naar 'den democratischen kant te draaien. Die hoogedel- 'geborene, door geboorte op het gestoelte der eere verheven moest plaats maken voor den zoon uit 't volk en nieuwe stemmen en andere geluiden werden gehoord, waar tot nog toe afgemeten, def tige, weloverwegeb^woorden waren voortgebracht Het was in de dagen toen de eerste volksman nen in den A'msterdamschen Raad gekomen wa ren, 'een S.L.A.P.er, onder presidium van burge meester Van Leeuwen, het woord vroeg en ver kreeg en begon: „Meheir de Voirsiter, een groot man heeft eens gezaid: Veni, vidi, vici, hetgeen seggen wilik kwem, ik sag, ik overwon". "Bur gemeester Van Leeuwen was 'n wijs man, neigde het hocfd en gaf het woord aan den volgenden spreker, van repliek afziende. In de Zuid-Hol- landsche Staten gaat het momenteel niet blinder vroolijk toe. Een kleine bloemlezing moge hier volgen. Al lereerst ^nopens het subsidie voor de gfeitenfok- kerijv De heer Schaper achtte een bedenkelijk symp toom, dat deze vereenigingen jaarlijks een feest- avondje geven, dat er ook varkensfokkerij bij be trokken schijnt te zijn, en dat men dat alles krijgt veer een kwartje contributie! (Vroolijkheid) 'Spr. citeerde verder, dat er 4 geiten en 45 hekken zijn 6n zegt te aarzelen met het uitspreken van de opmerking, dat hij met die geiten medelijdien heeft. (Gelach). Zou men met deze suhsidieering maar niet ophouden? Spr. gelooft niet, wat de A.R. heer Rutgers zeide, n.l. dat de feestavond niets zou hebben gekost. Dat zouden, zeide Scha per, al heel droge mensöhen geweest moeten zijn! (Vroolijkheid). Geitenmelk zullen ze niet gedron ken hebben(Algemeen gelach.) Daarentegen stem de de plattelander Braat in met de reeïa van mr. Rutgers, al zou deze, zeide de heer Braat, wel niet tot de intimiteit van de zaak zijn doorge drongen. (Algemeen gelach). K Natuurlijk kou ook hier la question bruiante der salaris- en loonsverlaging niet onbesproken blijven. Een Christelijk-Historisch lid met Leidsch sociaal-democratischen naam had met smart een desbetreffend voorstel gemist, hetgeen den soci aal-democraat De Bruijn het summum van recht vaardigheid scheen en dit Statenlid de opmerking deed maken: 1 Men zou den heer v1. Eek op zijn verjaardag de spreuk moeten toezenden„De Ovlerheid moet rechtvaardig zijn!" (Gelach). j Mej. Groeneweg (s.-d.): „Ik wil het borduren!" De heer De Bruin: „Djan zal het ongetwijfeld mroi worden!" (Algemeene vroolijkheid). De heer Van Voorst: Vader wil een toelage voor buitengewone bekwaamheid aan ambtenaren uitreiken. Spr. acht het gelukkig, dat zoo'n diplo ma of toelage niet voor Statenleden zal geleien, want dan zouden verschillende sprekers van hedenmorgen dat diploma niet gekregen hebben! (Hilariteit.) j De Voorzitter: Hé, hé:, U moet u zelf niet zoo afbreken Deze zelfde Bolsjewiek noemde de aktie voor loonsverlaging een nieuwe mode, zooals zij vroe ger de appendicitis hadden. (Gelach). Op den lachlust werkt ook de heer Francken (V.-D.), toen hij het gewenschti achtte, dat de heer Kersten eens ter griffie wordt geïnviteerd om kennis te maken met de vrouwelijke klerken. (Hilariteit.) Waarop de' Anti-revolutionaire Ge deputeerde De Wilde den verwoeden anti-feminist tróóstend toevoegde: De heer Kersten kan er van overtuigd zijn, dat Gedeputeerde Staten voortdurend diligent blijven t.,a..v. de vrouwelijke klerken! (Langdurige vroolijkheid.) Die arme ambtenarenZe moeten toch altijd het mikpunt zijn, is het niet met salarisverlaging dan met grappen. Bij een der jongste opgravingen in Pompeji vond men 't versteende lichaam van 'n man, die achterover leunend in zijn zetel, voeten cp de tafel voor hem liet rusten.-Die aan vankelijke meening, dat 'teen departements-amb- tenaar aan den arbeid moeti geweest zijn, liét men varen, .toen bleek, dat de oogen wijd geopend stonden. In 't vorenstaande sprak de heer Van Voorts Vader over appendicitis. Gelijk de lezer wteet wordt hieronder het wormvormige aanhangsel ver staan wat in den volksmond met blinde darm wordt aangeduid. Er zijn er veel die „hem" nog hebben, doch er loopen er ookheel wat ftifó „hem" kwijt zijn. Wie zullen ons niet verdiepen in het al of niet nuttige van dezen onderdaan, wel prijzen'we-ieder gelukkig die dezen adjudant in huil en gewonen dienst nog ter zijner beschik king heeft. Toen de mode-ziekte welke men on der den wijdschen naam van appendicitis aan duidde meer algemeener was dan thans, toen men bij 't minste pijnlijk gevoel zijrechts-heupgeiwricht, meende ,Jhem" te pakken te hébben, toen was er 't is geen sprookje, maar; historisch een heer, >lie kermend neerlag en vanwege de 'heen en weer snijdende pijnen zienderoogen verslapte, Hoe kon het anders: hij gunde zich nog slechts een enkel kopje slappe thee met een klein bordje pap. Wat zioh daar afspeelde in zijn edele orga nen was niet om te verduren langer en de! dokter kwam. Do medicus hardhandig als dokters zijn - klopte, -drukte, greep op de gevaarlijke plaats en toen... toen lachte de ellendeling en schaterde: „Kerel, je kunt alle kwalen ter we reld herben, maar je appendicitis is uitstekend in orde". Een uur later zat de patiënt achter een bord aardappelen met doperwten en bief stuk. H ijkreeg de moed er weer in! We gunnen h.h. medici echter gaarne zoo'n modeziekte als buitenkansje, vooral in dezen tijd van malaise. Het jaarverslag spreekt van een te veel aan arbeidskrachten, want voor de jong gekweekte artsen is geen praktijk. De toestand wordt voor den geheelen geneeskundigen dienst 'zeer gevaarlijk geacht. Immers, een surplus van |arbeidswillige, doch zonder emplooi zijnde vak- genooten werkt slecht op den voor den arbeid te vragen prijs, fPrecies dus als bij de arbeiders.) Gelukkig weet de Nederlandsehe Maatschappij tot „bevordering der geneeskunst" het gevaar van onder de markt werken af te wenden door haar weerstandskas en daarom, zoo gaat het ver slag voort*', staat de geneeskundige wereld hier dus eendrachtig pal". Precies wat de arbeiders organisaties zeggen: heChte organisatie is de voor waarde om de loonen op .peil te brengen en te houden. J a, we leven in een vreemde wereldDe meisje# knippen de haren af, de jongens laten ze groeien. In plaats van frissche jongenskoppen zien we lederen, dag meer ar listen-hoof den". Vinden de 'jongens dat mooi Of kijken de meisjes graag naar de lange haren van de jongens, nu ze zelf heur haar hebben afgeknipt? Maar wat er ook de reden van mocht zijn, leelijk is de niemvf mode wel... en zeer gevaarlijk voor de jongiene die hij draaiende machines werken. Uit Amster dam werden reeds twee gevallen gesignaleerd waarbij jongens met draaiende machinedeelén in aanraking waren gekomen en de haren uitgerukt. Zullen we spoedig zien gebeuren, dat niet alleen de meisjes, doch ook, en misschien wel in grooter /aantal, de jongens door de Arbeidsinspectie ver plicht worden mutsjes of haarnetjes te dragen? 't'Menschdom is nog niet rijp om bp eigen bee- nen te staan, minister De Visser is het daarmeje roerend eens. Toen in de Eerste' Kamer dezer dagen de Nijverheids-onderwijswet ter sprake kwam en er geklaagd werd over streng, toezicht en te greote gebondenheid, heeft Z.Exc. dit me® sprekende staaltjes weerlegd. Een hijz. schoolbe stuur, dat zich t ot taak gesteld had het 'nijver* heidsonderwijs tot bloei te brengen, heeft bij de steenlegging enkele honderdien guldens aan wijn versohonken en met milde hand dure sigaren eii cigaretten rondgedeeld. Nu is ook de Minister voor vrijheid der schoolbesturen, maar in derge lijke gevallen is toezicht en controle toch zeer zeker noo'dig. Dé accountantsinspecteur ontdekt dat het schoolbestuur de genoodigden getracteenj had op 20 flesschen champagne van f10, 5 fles! schen champagne van f4.4 flesschen witte port van f4.f22.50 aan sigaren en f5.75 aan cigaretten. Geeft reden met besoheyt én woorden zonder Niet al te deftigh wys, niet al .te lydigh ma[' 't Kwaad qpder de oogen zien, van welket kant het ook komt, dat is steeds aan te beveleil en wanneer de dames-studenten te Delft' diit wai tijdiger gedaan hadden, zicih wat meer „mans hadden betoond, dan was de nacht rustiger vet. loepen. W;at toch was het geval. Met z'n vijvej liepen ze samen college en met z'n vijven bewoon, den ze een huis. Eén hunner werd op een goeden of liever op een kwaden nacht wakker en hoot, de geschuifel op den zolder. Het duurde nijet lang of alle vijf zaten ze met bleeke gezichteij en sidderend in een der kamers het vreeselijke vat het geval fluisterend te bespreken. Plannen wed 'den geopperd en weer van de hand ge'djaan, et Wet, den harde noten gekraakt tusöchen degene, dis indertijd had voorgesteld gezamenlijk een huij te betrekken, waar het mannelijk geslacht niel was vertegenwoordigd, en de tegenstandster vat het alleenwonen. Sommigen hadden het altijd wei gezegd, dat het op iets dergelijks zou uitloopen, '„Dat weten dc kerels immers en zoo gauw ze kans zien, breken ze in." Alsof er nog al wat te halen' is, merkte de flinkste en meest nuohtlefre op, Va ..ral op zolder. Dit laatste gezegde gaf nieuwe lichtpunten. Men was het er spoedig over eens, dat het wel eenigszins vreemd' was, dat de in breker 'op zolder liep en heelemaal geen plannen scheen te hebben om naar benedén te komen. Het duurde evenwel nog geruimen tijd voordat iemana den moed had v;oor te stellen gezamenlijk naar boyen te klimmen. Tenslotte werd aldus besloten. Gewapend met diverse slagwapens, be- staandeuit teekenhaken, kandelaars en een ver roeste Indische sabel, ondernamen vijf sidderende dames den hangen tocht. Een bleef erachter om bij het eerste alarm de lampetkan door 't raam de séraat op te gooien en om hulp' te roepen. Voetje voor voetje, dicht tegen elkaar opdringend, ging de stoet de gang over en de zoldertrap op, De achterblijvende hoorde geen gil en geen kreet om bijstand, wel een daverend gelach en de wood den: „Joop, we hebben hem". Voor haar, aai wie dit vreugdevolle feit werd gemield, was het slechts een oogenblik werk om zich bij de anderen te voegen. Boven de hoofden van het gezelschap in nachtjaponnen en pyama's hing pp de verroeste Indische sabel een vochtige zwarte regenjas. De inbreker op sokken bleek zijn oorsprong te vinden in het geluid van dén mantel, die door den wind bewogen, zachtjes over den grond sleepte... Een angstige nacht, die een zeer laat, uiterst vroolijk ontbijt tengevolge had. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, onze lieve Vrouw en Moeder maaktje: los, in den ouderdom van 49 jaren. K. ROGGEVEEN. J. ROGGEVEEN. G. M ROGGEVEEN. C. ROGGEVEEN. Sehagen, 26 Juli 1924. Wegens gebrek aan opvolger wordt te koop aangeboden een in de Zaan streek van oude bekende Koek- en Banketbakkerij welke een flink bestaan oplevert en voor uitbreiding vatbaar ie. Br. fr. lett. Z 411, bnr. Nieuwe Langedijker Courant. Gevraagd voor Boosbcbi Insteken aan de Noord Hollandsche Conservenfabrieken PETER VERBERG. VRIJDAG I AUG. en MAANDAG 18 AUG. houdt de Gemeente Ont vanger van Oudkarspel ONZE Zomer Restanten biedt U zeer vele voordeelen. Zie Etalage Scboutenstraat 18. Heeren Hoeden en Mode- Magazfn wegens verbouwing* Doet uw voordeel en bezoekt dezen grootén Uitverkoop. LAAT 187-189, t.o. de R. Kerk, ALKMAAR. j (Zondags tot 2 uur geopend.) Hoogstraat 4, Tel, 352, ALKMAAR. TennEhemden, Riemen en Sokken, Sehilierhemden. bij de keuze van een Naaimachine rekent, kiest er een uit de Eerste Alkmaarsche Naaimachinehandel. Vraag dat even Zaadmarkt 66 of Langestraat 44. Speciale inriohting voor Reparation.. A. HILDERING, TEL. 236. Nog is de verbouwing niet in vollen gang, omreden dat de door de Bouwpolitie afgekeurde muren nog niet gesloopt kunnen worden, Daarom kan een ieder van deze buiten gewone gelegenheid nog profiteeren. Ouden van dagen en kleine kinderen (en die zeggen de waarheid) zeggen dat het een geluk is voor Alkmaar eu omstreken dat die nood zakelijke uitverkoop zoo lang duurt, daar zoo iets in den tegenwoordigen tijd van malaise iedereen die bij die firma koopt ten goede komt. De Laat 114-116-118 en Vlaanderhof en 5, is daarbij bet meest gesorteerd en giootst geeombi neerd MAGAZIJN van Beerenkleeding, Manufacturen, Corsetten, Gebreide goederen, Werkmansgoederen, Ledikanten, Veeren- en Kapokbedden, Kapok- en Spiraal matrassen, Karpetten, Vloerzeil, Matten en Tafelkleeden Zegt het voort Zegt het voort! GABARDIN- en REGENJASSEN vanaf f 9.90. FANTASIE ENGELSCH LEER MANCHESTER PANTALONS vanaf f 2.39.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4