Herdenking Mobilisatie 1914. Met plechtig klokgelui uit tal van torens is Don-; derdagmiddag te 's-Gravenhage de viering der Mo-, bilisatieherdenking 1914 ingezet. 'Des avonds was de orgelbespeling in de 'Groot© of St: Jaeöbskerk door den heer J. A. de Zwaan, speciaal aan deze viering gewijd. De dames mevr. Elise Schoonenbeek—De Kat (zang) en Emma Pijnappel—Opetz (viool) werkten bij deze bespe ling mede, die besloten werd met het spelen ien zingen van het „Wilhelmus." In de onmiddellijke nabijheid van het Monument, voor Land- en Zeemacht was een radio-apparaat, opgesteld, dat in verbinding met een aantal luid sprekers er voor zorg droeg, dat de redevoeringen,) die zouden worden gehouden, op flinken afstand verstaanbaar waren. De politie had bij het monu ment een open ruimte afgezet, welke gereserveerd was voor genoodigden en leden van het Nationaal Comité Herdenking Mobilisatie-1914 met hun da mes.' Onder de aanwezige -autoriteiten Werden op gemerkt minister Westerveld, de vice-president van den Raad van State, de heer Van Leeuwen, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, de schout-bij-nacht Surie, verschillende opper- en hoofdofficieren, corpscommandanten en inspecteurs der wapens. Te kwart voor acht zette de Kon. Mil. Kapel het „Wien Neerlands Bloed" in. Nadat de kapel nog het oude „Wilhelmus" en het koraal „Dankt, dankt nu allen God", had Uit gevoerd, betrad te vijf minuten voor acht de mi nister-president jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, vergezeld van generaal van Terwisga, voor zitter van het comité, het terrein. Vlak voor het monument was een met de nationale kleuren ver sierd podium aangebracht, waarheen de beide hee- ren zich begaven.. Generaal Van Terwisga was de eerste, die voor de microfoon plaats nam, en in een wijden kring goed verstaanbaar, de navolgende rede uitsprak. Landgenooten. Heden voor 10 jaar was uwe stemming gansch anders dan nu. v Toen angst en onzekerheid. Thans dankbaarheid dat de destijds gevreesde gevaren aan ons zijn voorbijgegaan. Er zijn er, helaas, in Nederland nog die niet be grepen hebben de beteekenis van deze herdenking, welke niet van militaire doch van burgerzijde is naar voren gekomen. Zij hebben niet overzien dat zooveel te herdenken valt in deze dagen; zooveel dat het schitterend verloop der mobielmaking heeft beïnvloed en mogelijk gemaakt en dat thans met dank moge worden herdacht. Naast de onberis pelijke voorbereiding van militaire zijde denke men aan den arbeid van burgemeesters en hunne bu reaux, aan den zwaren dienst van het spoorweg-, telegraaf- en telefoonpersoneel in die eerste dagen, aan de bemoeiingen van het Nederlandsche Roode Kruis en zooveel anderen; ook aan de velen, die zich hebben ingespannen om het lot der gemobiliseer- den te verzachten. Het Nationaal Comité hoopt dat degenen, die niet „voelden" voor deze, door hen onbegrepen her denking, tot beter inzicht zullen komen. Dat zij zich toch nog zullen beijveren mede te werken aan het versterken van den nationaliteitszin en de een dracht van het Nederlandsche volk, zijnde die de pijlers welke het gebouw van onze onafhankelijk- Het Nationaal Comité vertrouwt dat bij het heid en vrijheid moeten schragen, terugzien op hetgeen 10 jaar geleden ons volk door de omstandigheden van het wereldgebeuren moest worden opgelegd en bij het terugzien op de wijze hoe ons kleine volk zich in dien woeligen tijd hoog oprichtte, zich flink en waardig toonde dat nu ieders hart opnieuw warm, neen heftig kloppe van liefde voor ons dierbaar Vaderland dat wij ongerept willen bewaren voor hen die na ons komen. Het Nationaal Comité is ervan overtuigd, dat ondanks de voor zoovelen moeilijke tijdsomstandig heden het edel gevoel van de hulpvaardige Ne derlanders, hetwelk zich zoo dikwijls in en na de oorlogsjaren heeft getoond, ooik nu weer zal spreken nu het geldt te helpen zoovele medeburgers diq ten gevolge van den langen en zwaren dienst en van hun verblijf onder de wapenen nog altijd lijden. Moge deze herdneking ons sterken in eenheid en trouwhartige samenwerking tusschen Vorstin, Re geering en Volk. Moge zij ons nationaal gevoel stevigen en moge zij aan de velen die nog lijden onder de gevolgen der mobilisatie ten zegen zijn. f Zoo zij het. Generaal Van Terwisga gaf daarna het woord aan, den Minister-president, Z. Exc. jhr. mr. Ruys de 'Bieerenbrouck, die de volgende toespraak hield: De dag van heden roept bij ieder Nederlander de herinnering op aan den ien Augustus 1914. Alle FEUILLETON. NORA. Bij haar echter was na die vreeselijke otter- spanning langzamerhand een reactie gevolgd. Evenmin als de ziel zich steeds op het toppunt des geluks kan handhaven, kan zij op het tep- punt der smart blijven vertoeven. Zoodra zij voor een onherroepelijk feit staat, begint er zich zekere innerlijke kalmte voor te doen, en vooral dan, Wanneer dit feit ons een onrustig en bedrijvig leven oplegt, dat eene voortdurende lichamelijke inspanning eischt. Lichamelijke inspanning is het eenvoudigste geneesmiddel voor een moreele smart Nora's werkkring had, op zichzelf beschouwd, 'niets weerzinwekkends of terugstootendszij had de ingenomenheid met haar kunstvak van haren vader geërfd, en zij vond, zooals bij ieder werke lijk talent het geval is, een genot in de bfcoefe- ning en ontwikkeling van dat talent. Aan het publiek was zij daarbij langzamerhand gewoon geraakt: het maakte geen verderen indruk op haar, dan alleen dezen, dat zij waarschijnlijk iets gemist zou hebben, wanneer de applaudisste- menten en juichkreten eens uitgebleven waren, waarmede al hare kunstverrichtingen steeds be geleid werden en die zij als iets volkomen natuur lijks, als vanzelfsprekend beschouwde. r ons omringende mogendheden waren tegen elkan- der rin het krijt getreden. Oils' land behoorde tot de weinige die niet reeds het eerste treffen gold. Wie zou voorspellen of het „hodie tibi eras mihi" ook aan ons bewaarheid zou worden? Wanneer bij. uw naasten buur leerden reeds de Romeinen de wand begint te branden, is het oogenblik geko-, men om het nemen van voorzorgsmaatregelen niet langer te verdagen. De Regeering heeft dat ook beseft. Geen dag te vroeg, geen dag ta' laat, kwam het besluit om allen die tot het leger behoorden, buitengewoon onder de wapenen te roepen. De al- gemeene mobilisatie, welke in landen die van oor logszuchtige neigingen verdacht worden, den,oor- j log beteekent, was ten onzent slechts het gebaar der wettige zelfverdediging. Nederland toonde hier mee, dat het zijne neutraliteit niet slechts met! hetf woord wilde verdedigen, maar dat het bereid was ook daden te verrichten. Daden? Eene kleine Gideons-bende zou over- machtige heerscharen bestrijden? Vleide men zich wellicht met den ijdelen waan dat wij, gelijk het oude Israël, Gods uitverkoren Volk waren? Niets van dit alles. Wij waren, gelijk de toenmalige voor- 1 zitter van het Kabinet het éven eenvoudig als tref fend uitdrukte, bereid ons zelfstandig volksbestaan met de wapenen in de hand tegen iederen, indringer te verdedigen. Niets meer, niets .minder. Ver achter ons liggen de tijden, dat ieder man 1 slechts op zijne oorlogsbruikbaarheid werd getoest dat heldenmoed de eenige mannelijke deugd werd geheeten. Wij achten het schooner voor het Vader- 1 land te leven dan te sterven. Maar wie voor zijn j land wil leven, moet ook bereid zijn ervoor te ster- j ven. De menschheid is nu eenmaal nog niet gena- derd tot het hooge ideaal, dat recht boven macht? gaat. Zoo iets ons deze droeve waarheid kan inscher-t pen, dan is het wel de dag dien wij heden herden ken. Ieder volk, dat ten oorlog trok, was van zijn goed recht innig overtuigd. Maar in stede van een onpartijdige uitspraak uit te lokken, in stede vaq te trachten zich over de gerezen zwarigheden te verstaan, vertrouwde ieder slechts op de kracht zijner wapenen. Vóór men recht wist wat er ge beurde, stond gansch Europa in vuur en vlam. Een volk, dat, te midden van deze ontzettende wereldgebeurtenissen, de armen lijdzaam zou heb ben gekruist, dat in stille berusting zijn lot had afgewacht, ware in den bajerd ondergegaan. Van alle zijden, tot op onze grenzen, woedde de krijg Ons grondgebied, onze havens waren voor de oor logvoerende Mogendheden een voorwerp begeerlijk als weinigen. Geen enkele gedachte bij onze naas te buren had burgerrecht, dan de onverzettelijke wil, om ten koste van alles, het pleit gewapender-i hand in zijn voordeel te beslechten. Hoe zou men daar geoordeeld hebben over een volk, dat, uit welke verheven motieven ook, zich van wapen- toerusting onthield? Zou men het niet beschouwd hebben als een land, dat geen zelfstandig volksbe staan meer waard, hoe eer hoe liever aan het groote doel moest worden geofferd? Over de afwerende kracht, van onze weermacht uitgaande, pleegt verschillend te worden geoor deeld. Maar de geschiedenis leert toch, door alle tijden heen, hoe de onderdrukking van een volk,, dat zich manmoedig verdedigt, zelfs de overmacht voor een uiterst zware taak stelt. Geen vonder, dat de leiders in den grooten oorlog de aantasting van Nederland allerminst hebben beschouwd als een weinig belangrijke krijgsoperatie, als een daad die een handvol* .volk binnen enkele dagen kan vol brengenIntegendeel de koene houding van de dui zenden jonge mannen, die met geestdrift aan de roepstem van het Vaderland gehoor gaven, die' ge durende de lange jaren van den oorlog, vastberaden hun post hebben vervuld, kan niet hebben nage laten den indruk te vestigen, dat Nederland niet minder dan zijn buren, bereid was zich elk offer te getroosten. Het zou van grenzëlooze lichtzinnigheid getui gen, indien men meende, dat het einde van den oor log ook voor goed het tijdperk van geweldl had af gesloten. Een enkele blik over de grenzen leert helaas gansch anders. Wij zijn nog ver en ver ver wijderd van „het stellen van de moreele macht van het recht in de plaats van de materieele macht der wapenen," gelijk een beroemd geworden poging tot vredestiebting zich uitdrukt. Maar juist daarom kunnen wij onmogelijk bij de pakken neerzitten. Hoezeer wij ook zouden wenschen dat het oogen blik aangebroken was om den laatsten soldaat af te 'danken, wij moeten ons rekenschap geven van de nuchtere werkelijkheid. Ieder oogenblik kan Nederland, kunnen de overzeesche gewesten zich weder bevinden in het midden van een wereldbrand Strategisch is de ligging, zoo van moeder- als doch- terland, nu eenmaal de meest gevaarlijke, die zich wellicht laat denken. Wij vermogen ons aan de harde noodzaak der zelfverdediging niet te onttrek ken. Deden wij dit, wel verre dat onze zonen het wapendragen bespaard zou blijven, zouden zij het gevaar loopen in dienst van den overheescher een treurig lot tegemoet te gaan. Zij zouden, in plaats van aan hunne haardsteden, in den vreemde voor Haar vader had hare gevoelens zooveel moge- lijk trachten te ontzien. Hij hield haar evenals vroeger geheel buiten aanraking met de overige leden van den troep: ziji trad nooit anders dan aan zijne zijde op, nam nooit aan gecombineerde of theatrale voorstellingen deel, en bepaalde zich streng tot het eenvoudige schoonrijden en hiet' 'bij voorkomende gelegenheden debuteeren meteen of ander der beroemdste paarden. Wel had zij toen dien eersten avond gedacht, dat zij het nooit zou uithouden; -wel had zij er zich destijds verzekerd van gehouden, dat zij zou moeten bezwijken onder dit dubbele leed der vernedering en der verloren liefde, maar het sterven gaat zoo spoedig en zoo gemakkelijk niet! Er was staal in haar bloed1, staal- in haren geest, en onwillekeurig hief haar hoofd zich weer om hoog onder het besef der grootte van het offfer, dat zij gebracht had, onder het bevredigend ge voel der zelfwaardeering, dat steeds met elk on zer onbaatzuchtige handelingen gepaard gaat. En zich nu op de hoogte van deze zelfwaardeering en van zijne waardeering te handhaven, dat was het onuitgesproken levensdoel, dat zij1 zich ge kozen had. Het was geweest alsof zijl een steek door het hart had gekregen, toen haar brief ongeopend in haar bezit was teruggekomen; maar dat was nog gebeurd in een tijd, toen haar hart bijna gevoelloos was geworden onder de vele pijnen die het geleden had. Zij kon in het retour-adtjea1 het krijgsbedrijf geoefend worden om op verre slagvelden, in dienst van een vijandig volk, den dood te vinden. Eén terugtred, niet veel langer dan een eeuw; in onze geschiedenis is slechts noodig om dez-e voorspelling door de feiten gestaafd te zien. Daar om valt het onmogelijk het oor te leenen aan hen, die reeds thans aansporen de rusting uit te trek ken, zelfs al komt de drang van eene zijde, wier verleden een gansch anderen aard zou doen ver moeden. Als gij den vrede wenscht, bereidt u ten oorlog, moge een oud woord zijn, veranderd is het. niet. 1 Laat ons God vurig bidden den wereldvrede te scheknen. De dag, waarop alle volkeren gelijktij dig en wederkeerig, dat is dus internationaal, tot een andere gedragslijn inzake de bewapening be sluiten, zal een gezegende zijn als weinige. Maar al zijn niet, gelijk eens een al te( zwartgallig staats man verklaarde, alle menschen gemelijk en boos aardig, de menschelijke natuur is nu eenmaal zwak en zwakte leidt allicht tot machtsmisbruik. Zoo lang dan ook onze naaste buren zich de machts middelen blijven verschaffen om hun wil met den sterken arm door te drijven, zijn wij aan Ons roem ruchtig Vorstenhuis, aan ons Vaderland, aan onze kinderen verplicht hun, zoo noodig, een „tot hier toe en niet verder" toe te roepen. Laten wij op een dag als deze de innige hoop uit spreken, dat God ons de verschrikkingen van een nieuwen oorlog ipoge besparen, maar dat, zoo ons een ander lot beschoren wordt, het dan levend ge slacht zich moge gedragen als de mannen van 1914 Onmiddellijk na het uitspreken van deze rede zette de Kon. Militaire Kapel wederom het „Wil helmus in." Hiermede was de plechtigheid geëin digd. Ook uit vele andere plaatsen komen berichten dat daar de herdenking mobilisatie 1914, eenvou dig en mét klokluiden is herdacht. Herinnering-en uit Mobilisatiedagen. Naar aanleiding van de herdenking meenen wij de volgende telegrammen nog eens te mogen pu- bliceeren van de eerste dagen van Augustus 1914. Het volgende bulletin werd op 1 Aug. uitge geven: Parijs. Meeluitvoer verboden. Troepenbewe-i gingen te Metz waargenomen. PARIJS. Jaurès, de Fransche afgevaardigde der Soc.-Dem. in de Fransche Senaat, doodgeschoten door een patriot, omdat hij tegen de wet op den drie-jarigen dienstplicht stemde. BiRUSSEL. Groote leger be wegingen zijn waar genomen van Duitsche en Fransche zijde aan de Luxemburgsche grens. De spanning tusschen Duitschland en Frankrijk is zeer groot. yolgens een telegram aan de „Matin" heeft de Duitsche regeering aan Frankrijk gevraagd vóór 12 uur bericht te zenden of het neutraal zal blijven, Duitschland vroeg aan Rusland vóór 12 uur be richt de mobilisatie te staken. Te Londen is via Petersburg geseind, dat Italië Duitschland niet zal helpen wanneer het de gebeur-' tenissen met opzet bespoedigt, omdat dit een be letsel zou zijn in vrede tusschenbeide te komen., Duitschland's houding was zeer gereserveerd. PETERSBURG. De vervlogen hoop op een oplossing van het dreigende conflict is weer min of meer teruggekeerd door de vriendschappelijkei telegrammen, hedennacht tusschen Rusland en Duitschland gewisseld. DOET1NCHEM. Onze regeering heeft op de Geldersche stootmtram beslag gelegd tot vervoer van troepen en levensmiddelen. Engelsche kruisers liggen tusschen Ostende en Vlissingen op 10 Mijl afstand van de kust. Generaal Snijders is belast met het opperbevel over het Leger. Wat er van te denken, wij zijn nog even ver. maar dan toch korter bij de oplossing. Nederland mobiliseert, België mobiliseert, in Berlijn is de staat van beleg afgekondigd, Rusland, staat gewapend, Frankrijk houdt zich gereed, maar Rusland is niet gereed, heeft bij een oorlog, binnen- landsche onlusten te vreezen. Frankrijk is gedemo-( raliseerd. Duitschland en Oostenrijk zijn klaar. Zou Rusland tenslotte niet terugschrikken voor een oorlog? Algemeene mobilisatie. Het oproepingsbesluit is gisteren te halftwee door Hare Majesteit geteekend: „Alle miliciens en- landweermannen met spoed opkomen." (1 Aug.!) Art. 186 der Grondwet. Men seint ons uit Den Haag; 1 De Koningin heeft beslist dat er oorlogsgevaar bestaat in den zin van art. 186 der Grondwet. Onder de Plaatselijke Berichten vinden wij het volgende: hiet eens zijne hand herkennen, zóó bevend en onkenbaar was het geschreven, en zóó bediekt bovendien met postzegels en poststempels, mis schien, en haar hart liet haar dien troost, was de brief hem niet eens in handen gfekomenZij bewaarde den brief echter zooals hij was, in het stille vertrouwen dat zij hem dien misschien nog wel eens in handen kon doen komen, opdat hij dan t och nog de smart zou kunnen begrijpen, die alleen in staat was om haar in zijne oogen te rechtvaardigen. En gerechtvaardigd zou zij óók ■worden door haar leven. Ernstig en stil hield zij' zich op een afstand van het bonte gewoel, zonder aan het minste of geringste vermaak voor meisjes van haren leeftijd ooit deel' te nemfen. Overal waar zij zich vertoonde, zag! zij zich door de huldeblijken van jeugdige en minder jeugdigte heeren achtervolgd; zij had vereerders uit allerlei rangen en standen, en honderden malen gaf hare stiefmoeder haar de verzekering, dat zij slechts een. weinigje voorkomender behoefde te zijn, om tien graven aan hare voeten te zien, in plaats van dien ©énen trouweloozen. Maar Nora schudde dan slechts zwijgend het hoofd; nooit ontving zij een dezer aanbidders, nooit vloog er een vriendelijke of aanmoedigende blik der amazone naar den kring harer toeschou wers. Onder de vertegenwoordigers der jeunesse doróe wist men elkaar te vertellen, dat zij de haar toegeworpen kransen en bouquetten nooit of nim mer aanraakte. Met boosaardige blikken en geba- D'e mobilisatie van ons leger verwekte een groot, stagnatie. Hier zoowel als elders was het een drub van belang. Wij gingen hedenmorgen even naar station, waar een trein van 21 wagons met milita ren vertrok. Geen vracht- -of ijlgoederen, levend vee, enz. mag worden vervoerd. De handel staat gehee stil en is voor deze streek-een schadelijke teru? slag. Ongeveer 100 manschappen aan den Langendiji zijn onder de wapenen geroepen. Een ander bericht: 't Ziet er voor deze streek met het oog op oorlog niet rooskleurig uit. Gister is de verzendim van de laadplaats te Broek stop gezet, veel Wer| per motor verzonden, maar meer bleef ongelost liggen. Hedenmorgen was de aanvoer kool Wa. minder en de prijzen waren laag; wortelen golfc van f0.20 tot fi.io; bloemkool van fo.50 tot f. enz. Duitschland eerbiedigt onze neutraliteit. |Meii meldt ons uit Den Haag: Het is zeker, dat Duitschland aan Nederland geen ultimatum heeft gesteld. Het zal integenda-| de neutraliteit van Nederland eerbiedigen. Een circulaire werd gezonden aan de burgemees ters waarin de verschillende maximumprijzen voi levensmiddelen waren vastgelegd. ■Suiker 55 cent, brood op 18 tot 22, zout op cent per kilo, de boterolie op 69 cent de flesch ej rijst op 25 cent het kilo. Wat de heer Troelstra in deze gewichtige da; in de Tweede Kamer zei: De oproeping der troepen beoogt niet oorlog te lokken, doch Nederland voor oorlog te vrijwa- ren. Ieder zal dit moeten billijken, ja toejuichen. Het leger wordt gebruikt waarvoor de Grondwet het gebruikt. Ook een volksleger zou zeker naar de grenzeij gaan. Wij staan aan de zijde der regeering. Spr, vraagt slechts niet verder te gaan, dan de strikte noodzakelijkheid gebied. Of geheele mobiliseering noodig was, kan alleen door de regeering worde: beoordeeld. Voorts vraagt spr. dat zoo goed moge. lijk worde gezorgd voor gezinnen, die van hun kostwinner zijn beroofd. Het nationale overheerscht in dit historisch oogenblik de geschillen. (Applaus De strijd tegen het militairisme wordt door het cialisme gevoerd langs breede lijnen; thans is i het oogenblik daar, te beoordeelen hoe ver standpunt wordt bevestigd. Als de oorlog voorbij is zal er gelegenheid zijn de zaak nader te bespreken. Indien één regeering in Europa onschuldig is aan deze vreeselijke mis daad, is dit zeker de regeering van ons land. De partijgenooten zullen hun plicht doen als Nederland ders. (Applaus.) Indien socialistische liederen wow den gezongen, geve dit geen aanleiding tot ergernis; Officieel wordt bericht dat Duitschland zich se dert 3 Augustus met Frankrijk in oorlog bevindt Brussel. 4 Aug. De „Vingtième Siècle" be richt dat Duitschland aan België den oorlog heeft verklaard. De Nederlandsche Minister van Financiën besloop tot uitgifte van 25 millioen gulden nieuw papiergeld van één gulden, vijf gulden en f2.50, gegarandeerd door den Staat. Londen 5 Aug. Engeland heeft aan Duitsch land den oorlog verklaard. Onder Plaatselijk Nieuws: Er wordt ernstig bij de gasverbruikers op aan gedrongen vooral zuinig te zijn met het gasverbruik daar de kolenaanvoer heeft opgehouden. Gemeenteraad Nd.-Scharwoude ir- a d dezer gemeente vergaderde Donderdag avond, met afwezig de heer Jes, onder voorzitter schap van den burgemeester, Jhr. A. L. Sp eng Ier. Secretaris, de heer K. G1. Reinders. De notulen worden na opening gelezen, en oni der dank onveranderd goedgekeurd. De mededeeling, die ik u zal doen zoo zegt voorz. is zeker wel de belangrijkste van de geheele agenda. Namens B. en W. kan ik er onze verheugenis over uitspreken, dat bij het gehouden U.L.O.-examen 8 leerlingen van onze U.L.O. zijn opgegaan waarvan er 7 zijn geslaagd. Dit is zeker een feit dat tot tevredenheid en dankbaarheid stemt Maar zeker in de allereerste plaats tegenover de leerkrachten, die al het mogelijke hebben gedaan de kinderen tot dit examen voor te bereiden en da noodige kennis bij te brengen. Tegenover den heer Janssonius, als verantwoordelijk hoofd, en den heer. Gorter. Een woord van lof mag zeker worden ge bracht aan deze beide leeraren voor hetgeen zij zich hebben getroost, voor de moeite die zij ziek ren werden zij meestal opgezameld door die clowns, die er dikwijls een lustig bombardement tegb het publiek mede bewerkstelligd/en, of tot ■groote ergernis der gevers, maar tot even groot vermaak der toeschouwers er zichzelven mede tooiden. En welk een bloemenregjen, wélk een onzinnige verkwisting was er aan deze preutsche schoone al niet reeds ten koste gelegd! Enkek meer ondernemende vereerders hadden zich op laatst verstout, hunne bouquetten rechtstreeks aan haar hotel te laten afgeven, maar al de over redingskracht harer stiefmoeder was noodig ge' weest om haar te beletten, deze dingen onmid dellijk terug te zenden. Alleen de overweging,' dat het haar succes en dientengevolge haren vader zou benadeelen, indien zij zich hare bewonderaars tot vijanden maakte, had haar genoopt, de zaak verder te laten rusten. Maar de welriekende ca-; deaux verwelkten meestal, zonder dat zij ooit een der altijd daarin verborgen liefdesverklaringen gelezen had. Ook aan de kleine soupexs en partijtjes, welks hier en daar bij verschillende gelegenheden door de genotlievende jongelui uit de hoogere standen gegeven werden, zoogenaamd ter ©ere van den vader, maar eigenlijk alleen om de trotsche doch ter eens te verlokken, zich aan hare afzonderin te onttrekken, nam zij nooit deel. Eenige korf «ogenblikken in de manege, nu en dan eens op de wandelplaatsen of in den schouwburg, maar altijd' slechte aan de zijde van haren vader* dat fwuen

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4