Nieuwstijdingen Het Kon. bezoek aan Zeeland. Te ongeveer ihialf vijf namiddags kwam de Koningin te Göes aan en wel aan den^nieuwep1 Rijksstraatweg, waar-de motoxafdeeRng vap^ dep Bijz. Vrijw. Landstorm, onder commando vak lui- tenant Persand Snoep, stond opgesteld. Door de Wilhelminastraat reed H.M. naar het Eimmelandplein, waar de hooge gasten gedurende korten tijd de ringrijderij gadesloegen; daarna ging het naar het stadhuis. Uit de raadszaal begaf de Koninklijke Familie zich vervolgens naar het bordes van het Raad huis om het défilé der ringrijders gade te slaan. De Koningin reikte den door haar uitgeloofden beker aan den winnaar der ringrijderij uit en schonk vervolgens haar aandacht aan de reiendan- sen, die voor het bordes yan het stadhuis wer den uitgevoerd. Hiernavèrliét-de 'Koüinklijke Familie het raad- d|uis pn U'anl, hareplaatsen in de auto's weer in. Jf aèrna onder hét gejuich van het publiek geredfen. werd naar het station te Goes. Daar stapten de hooge bezoekers in den Ko ninklijken trein, diedaarna opstoomde naar het sta'ti.on KruiningenIerseke, waar de Koninklijke Familie den nacht in den trein zou doorbrengen. De 4de dag van het Koninklijk bezoek aan Zee land was bestemd voor een tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook deze tocht was een ware triumftocht. - Te Heerlen is hef vierjarig doofstomme meisje D. K. Kolk, bij het spelen door de electri- sche tram overreden en onmiddellijk gedoöö. Komische Solo- en Duetten-voordrachten. Kaar wij vernemen is tegen 18 October a.s. een Nation alen Wedstrijd uitgeschreven voor ge kostumeerde Komische Solo- en Duetten-voordrach ten door de MannenKwartet-Vereeniging „On derlinge Studie" te Weesp, om medailles en kunst voorwerpen. Voor inlichtingen en voorwaarden wende men zich tot den secr. P. Vogel, Julianastraat 34, niet bleef staan, schoot de politieagent zijn revol- ver af. De man liep door en ver dweep.. van zijn bed gelicht en bleek dat hij levensgevaar-1 lijk gewond was in'zijn rug. In zorgwékkenden toe stand is hij in de Majellastichting opgenomen. DistiHeerinrichting ontdekt. Door rijksambtenaren uit Amsterdam is in een woning te Zwanenburg (gemeente Haarlemmermeer een geheime jeneverdistilleerdierij ontdekt. Mét be hulp van de gemeentepolitie werd een complete distillatieinrichting benevens ongeveer 250 L. on afgewerkte brandewijn in beslag genomen. Een inbreker geschoten. In den afgeloopen nacht vernam een in- de St. Janslaan te Bussum wonende politieagent gerucht aan het achter zijn huis staande schuurtje. Gewa pend met zijn dienstrevolver vloog hij naar buiten en zag een man aan het slot morrelen. Hij wilde hem grijpen, maar ontving meteen een klap, die hem deed duizelen terwijl de indringer het op een loopen zette. Toen deze na herhaald sommeeren De misdaad alle Eeuwen dour DE VERGIFTIGING VAN JOHN PARSONS COOK. Reeds spoedig nadat zijn dood bekend werd, de den zich zonderlinge geruchten hooren, De toe wijding, die Palmer getoond had, droeg hiertoe het hare bij. Want Palmer stond bij de bevolking van Rugely onder „verdenking." Zijn slechte finan- cieele toestand was bekend; bekend was dat wis sels, hem aangeboden, waren geweigerd en dat hij eigenlijk niet wist hoe er zich. uit te redden. Maar er was meer. Slechts enkele jaren tevoren was mevrouw Palmer plotseling overleden en de eigen lijke oorzaak van haar dood had men niet kunnen vaststellen; het bleek toen, dat Palmer op haar hoofd niet minder dan drie 'verzekeringen had ge sloten, die hem tót een totaal bedrag van 13.000 pond sterling werden uitgekeerd. Dit bedrag scheen echter niet voldoende om zijn wankelen financi- eelen toestand te herstellen; hetzelfde jaar ging hij ertoe over om verzekeringen te sluiten op het hoofd van zijn broeder, en nog geen jaar later kwam ook deze te overlijden, zonder dat een be paalde doodsoorzaak werd gevonden. Ditmaal ech ter weigerden de verzekeringsmaatschappijen om uit te betalen, en een procedure daarover was hangende. Deze had. reeds op zonderlinge feiten het licht geworpen, en te midden van al wat men daarover zeide en hoorde, kwam nu dit nieuwe sterfgeval, betrekking hebbende op een van Pal mer's beste vrienden, en waarbij hij persoonlijk door zijn „medischen" bijstand zoo nauw was be trokken. De verdenking nam toe, toen uit het eer ste onderzoek van den coroner, in Engeland gebrui kelijk, kwam vast te staan, dat een der dienstmeis jes in het hotel en ook andere getuigen hadden waargenomen, dat op den schoorsteen van Cook's kamer papieren en gelden aanwezig waren; datzelf de geld, dat aanvankelijk Fisher in bewaring had gehad, terwijl na Cook's overlijden niets meer daar van werd teruggevonden. De verdenkingen kregen nog vaster vorm, toöri? door getuigenissen kwam vast te staan, dat Palmer zich bij den plaatselijken apotheker^ strychnine had aangeschaft, waarvan hij het gebruik niet kon verklaren. De plaatselijke be volking van Rugely wond zich gewedig over de yzaak op; men zag in Palmer, inmiddels in hech- ytenis genomen, reeds den moordenaar; een ieder had zijn oordeel klaar, en zoo groot was de onrust dat de Regeering bij wetsvoordracht aan het Par lement mogelijk maakte, dat de zaak van Palmer niet ter plaatse zou worden behandeld, maar voor het centraal crimineel hof van Old-Bailey te Lon* den zou worden voorgebracht. Op 14 Mei 1856 namen de debatten een aanvang. Het is bekend, dat er vrij groote afwijkingen be staan tusschen het Engelsche recht en dat van de meeste Staten van het Europeesche vaste land. Verschillen, die oogenschijnlijk vorm-verschillen ge lijken, doch een heel wat dieper beteekienis hebben De coroner ter plaatse, die een aantal notabelen tot een jury om zich vereenigt, leidt het voorloopig onderzoek en stelt dan vast of er aanleiding bestaat om rechtsingang tegen een bepaald persoon oi personen te verleenen; zoodoende verricht deze ju ry de diensten van jury van aanklacht, die wij in het proces tegen. Lesurques, verdacht van moord op den koerier van Lyon, reeds hebben leeren ken nen. De definitieve behandeling geschiedt even eens voor een jury, terwijl het betrokken gerechts hof de straf aan de hand van het verdict der jury vaststelt en de president van dit Hof belast is met Een ongepaste aardigheid. 'Gistermorgen is te Honselersdijk een houten pak- loods uitgebrand. De oorzaak van den brand was een ongepaste aardigheid. In de loods, waar torna-, ten werden verpakt voor verzending naar Engeland, hadden gisteren de jeugdige inpakstertjes papieren strikken in hun haar gedaan. Een der bedrijfschefs die dit zag, had daarop de aardigheid de papieren strik bij een der meisjes in brand te steken -waarop deze, uit angst dat ook het haar vlam zou'v.aiteqj' de brandende strik in een pak. houtwol wierp wqjiiï van het gevolg was, dat in een oogwenk de fooqs, met zeer veel gemakkelijk brandend materiaal, in' lichten laaie stond. De brandweer, cjier spoedig ter plaatsélJsras, begon onmiddellijk eenige goederen wagons der W.S.M. weg te rijden en kont zich daar bepalen tot het nathouden der naastliggende hou ten loodsen. De bedrijfschef is door de politie voorloopig gearresteerd tot het instellen van een nader onderzoek. Inbraak. .Gisternacht is in de woning Vondelstraat nq. .12 te Amsterdam een inbraak gepleegd. j In het naast gelegen huis, no. 14, is de commissie voor uitzending van kinderen gevestigd. Na vijf uur in den namiddag is dit perceel onbewoond. Inbre-i kers hebben van deze omstandigheid gebruik ge maakt, een ruitje in de voordeur in stuk geslagen, de deur is geopend en door deze woning waar eeing geld tezamen f 40 f 45 werd meegenomen hebben zij den tuin bereikt. De keukendeur van het onbewoonde huis werd verbroken en van' de keuken uit konden de dieven, door jhet vernielen van dc scharnieren van de zeer zware, tusschendeur toegang tot de verdere woning krijgen. Alles werd daar nagezocht, kastjes en Laden werden opengebro ken en eenige gouden voorwerpen werden bij dit onderzoek de buit der inbrekers. Daar de bewoners uitstedig waren, hadden de inbrekers vrij spel, tot omstreeks 12 uur, toen de heer des huizes kwam. Deze bemerkte dat de voordeur van binnen afgesloten was en onraad ver moedende, waarschuwde hij de politie. OnmiddeL- lijk hebben politieagenten met honden een onder zoek ingesteld. Bereden politieagenten zetten het naburig terrein af, doch alle moeite was vergeefsch Waarschijnlijk jg&|pMSeschuwd door de pogingen van den béwcjgtedfrla het huis om de voordeur te openeh, hepftfeu dembrekers over deri onbebouwd de onnartijdige leiding van de openbare behande ling. Maar terwijl in de njeeste Europeesche landen het openbaar ministeiïe |sn de verdediging als partijen tegenover elkaar staan. Terwijl het open baar ministerie deel uitmaakt van de ambtelijke magistratuur is dit in Engeland anders. Noch de sollicitor-general, noch de attorney-géneral be- hooren in den eigenlijken zin des woords tot de magistratuur; veeleer tot de balie, die vhn de Kroon de rol van aanklager overneemt. Daardoor krijgt men wei als in andere landen een strijd tusschen twee juridisch juiteenloopende meeningen, maar degene, die nu de aanklacht verdedigt; is daarhan niet zoo nauw verbonden als bij het openbaar mi nisterie noodzakelijk het geval is. Bovendien, - de verdediger van de aanklacht neemt ih de open bare beliandeling ook niet de bevoorrechte plaats in, die in het meerende.el der Europeesche landen, a.an Jiet openbaar ministerie wordt gegeven, en waarvan naar veler oordeel in meer dan een bekend proces door het openbaar ministerie, zij het altijd te goeder trouw, een zeker eigenaardig gebruik, in de omstandigheden wortelend, wordt of kan worden gemaakt. Het verloo pvan het proces tegen Palmer was veör hei overige vrij eenvoudig. Betaijzen kón men het niet minder, omdat de te hulp geroépen specialiteiten, onder wie Prof. Taylor, deskun dige op het gebied van toepassing van strijöhnine. na herhaald en nauwkeurig onderzoek moesten erkennen, dat zelfs geen overblijfselen van strych nine in het lichaam van Cook waren gevonden! Maar er was een complex van aanwijzingen tegeD Palmer aanwezig, dat te zijnen nadeele sprak. Zijn financieele toestand deed hem groot belang hebben bij den dood van zijn vriend; zulks niet in de eerste plaats om het geld, dat dezte bij zich droeg, wijl het tegenover Palmer's verplichtingen slechts een ondergeschikt bedrag vormde. Maar wel, omdat men aannam, door het verdwijnen van de papieren van Cook kon men het alweer ni/et bewijzen dat tot de groote s'chuldeischers van Palmer juist Cook behoorde. Bovendien werd dezte in het bezit geacht van enkele aanwijzingen ten name van Palmer's moeder, die aan deze laatste onbekend waren en ten aanzien waarvan dus ee'ne vervalsching der handteekening als vaststaande werd gerekend. Een reeks getuigen kwam beves tigen, dat. zich papieren en gelden in Cook's ka nier hadden bevonden, die niet meer waren terug gevonden, terwijl men wist, dat Palmer meer dan eens daar geruimen tijd had doorgebrachtzelfs had een der dienstmeisjes hem' bezig gevonden om de matras van Cook's sterfbed te doorzoeken. Daarbij ^voegde zich het getuigenis van een del- plaatselijke "bekenden van Palmer, die hem had ontmoet toen hij in de apotheek zijn strychnine kocht en die door hem om een of ander buitenge woon futiel voorwendsel uit den winkel was mede- getroond Maar Palmer bleef ontkennen, en tegen over de deskundigen, die aanvoerden, dat geheel het verloop van het ziekteproces wees op ver giftiging, en dat er van tetanos, gelijk door de verdediging werd beweerd, geen sprake kon- zijn, stonden andere deskundigen, die volhielden,'-dat de uiterlijke verschijnselen geenszins ,op vergifti- g'ng wezen, althans vergiftiging niet noodzake lijk deden zijn, zonder nochtans zoover te gaan, dat zij de tetanostheorie ondersteunden of aan vaardden. Ondanks alles, de aanwijzingen waren en ble- liggenden grond van Atlanta de vlucht genomen.. In het hui9 heeft men een aantal zware inbre-i kerswerktuigen,- boeren, .beitels, koevoeten gevon den, die de. dieven bij hun haastige vlucht,r hebben achtergelaten, 'Bij de verbouwing in een huis der familie Gildri huis te Aalten is een oude balk tevoorschijn- geko men met het opschrift: O, God, laat ons beërven een eerlick leven en een zaligh sterven. Anno 1687 den 12 Nov. Te Vijlen zou een jongeman in het huwelijksboot je treden met zijn uitverkorene, die eenige lentes ouder was dan hij. Zijn moeder was hiermede niet in haar schik en toen de bruidstoet ter kerke trok en voorbij haar huis ging, begroette ze de geluk kigen van boven uit een venster met een mandje eieren. Deze vielen op hoeden, costuums enz. Die aanstaande echtgenoot werd zoo boos, dat hij de zaak in handen der politie gaf, meldt het „Vad." Terwjil, eerrigé kinderen An de zandbulten bij 1 Pog1üqch$jn jaan bét;.Spel waf en, kwam een grqote "zqpdkl.qjpp ipj Ij&wftgjjng, waardoor een vijfjarig Joijiefje gebteel f^dolven werd.. Een vierjarig knaap, je snélde direct naar de fabriek van zijn vader, waarop men terstond met zes man aan het graven ging. De inmiddels geroepèn geneesheer slaagde er na veel moeite in de bijna geweken levensgeesten1 weer op te wekken. Toen de heer L. de W. uit Tilburg de tentoon-. lingsterreinen des nachts verliet, geraakte hij in gezelschap van eenige kellners van het restaurant aldaar. Hij besloot met hen een autoritje te doen., Na. afloop daarvan thuiskomende, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn portefeuille met ongeveer 100 gulden was verdwenen. De politie wist den volgenden morgen reeds de kellners te arrestoenen. Het waren W. J. en W. L. uit Rotterdam en A. J. H. te Breda, Na een scherp verhoor bekenden al len voor de politie-commissaris de berooving geza menlijk gepleegd te hebben. Bij het onderzoek blaek verder, dat de drie Rotterdammers goede bekenden der justitie zijn en. reeds meer dergelijke praktij ken hebben uitgeoefend. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Eeingen tijd geleden werd te Amsterdam een zekere Gerrit Jan Klee gearresteerd terzake van inbraak. En daar het de politie van het bureau Leidsche plein bekend was, dat deze Klee een groo te vaardigheid bezat in het zich uit de voeten ma ken, wijdde zij de noodige. aandacht aan den arres tant. Tijdens het onderzoek bleek dat de arrestant ter beschikking van de militaire autoriteiten ge steld moest wordèn, daar hij, behalve inbreker, ook nog deserteur was. De politie vestigde er nog eens de aandacht op dat Klee góed bewaakt moest woredn. Dit werd door de militaire politie gedaan en zonder incidenten werd de arrestant overge bracht naar de kazerne te Amersfoort. ven zwak, en voor den yerdediger, als hoedanig Mr. Serjeant Shee optrad, was het niet zoo 1 heel' moeilijk om tal 'vanr edenen te vinden, die die schuld van Palmer minstens genomen twijfel achtig maakten. Hij ontkende de aanwijzingen niet, maar meende, dat men niet op aanwijzingen alleen, zonder ook maar eenig spoor van direct bewijs, een beschuldigde kon en mocht veroordee- ien. De omstandigheden van Gook's dood hadden niets, dat een natuurlijk verloop uitsloot'. In het bijzonder verzette de verdediger zich tegen de wijze, waarop de deskundige Taylor was opge treden; hij verweet dezen g|etuige zelfs met een ongelooflijke onvoorzichtigheid onder eede te heb ben verklaard, dat de pillen, door Palmer aan Cook in de laatste dagen van zijne ziekte gegjeven, strychnine bevatten en den dood hadden ver oorzaakt, terwijl toch alle pogingen om vergif in de organen van Cook's lichaam te vinden, on vruchtbaar waren geweest. Zeker, hij erkende, dau prof. Taylor, die vele en nauwkeurige proè- ven niet strychnine op dieren had genomen, een belangrijk getuige zou zijn geweest, indien men ook maar de kleinste hoeveelheid van het vergifti gingsmiddel in Cook's lichaam had gevonden; in het tegenovergestelde geval echter verviel elke beteekenis aan zijn oordeel toe te kennen. Cook kwam geheel gezond te Shrewsbury aan, maar maar hij was uiterst zenuwachtig en opgewonden voor hem hing van den afloop der races te veel af. Zijn gedachten waren dan ook geheel gecon centreerd op hets ucces van „Poolstar's" overwin ning op Cook teweeg bracht, schreef de verdediger voornamelijk diens plotselingen dood toe. Het gebruikelijke resumé van den Lord-Chief Justice duurde ditmaal bijzonder lang. Immers, het was destijds in Engeland gebruikelijk, dat in dit resumé door den president van het hof werdén opgenomen de woordelijke, verklaringen van de getuigen, gelijk deze in de processen-verbaal wa ren neergeschreven, en voorts van alle belang rijke stukken van het geding. Op ieder dezer ge tuigenverklaringen, en ook op deze voornaamste stukken, gaf de president zijn op- en aanmerkin gen; hij stelde de beteekenis ervan vast,, en zet ook de juridische waarde ervan uiteen. Na het resumé te hebben aangehoord, trok de jury, die al deze dagen in de strengste afzondering had geleefd en zelfs haar gewone wandteling maakte onder politie-toezicht, zich in raadkamer terug. Zij behoefde slechts een uur om tot haar uitspraak te komen. Zij oordeelde den beklaagde schuldig. Volgens de gewoonte wérd tot Palmer de vraag gericht, wat hij te zijner verdediging nog had in te brengen; antwoord op die vraag volgde, als in het meerendeel der gevallen niet. Daarna verhief zich de Lord-Chief Justice en sprak als het von nis van het hof uit, dat Palmer zou worden ter dood gebracht door ophanging, en dat de tenuit voerlegging va.n dit vonnis zou geschieden in Staffordshire, als een sprekend voorbeeld. Zeo is inderdaad geschied. De zaak-Palmér, ge lijk men haar kortweg1 noemen kan, had inmid dels reeds de aandacht van geheel hetVereenigdj Koninkrijk getrokken. Er scheen een zekere keer in de openbare rneening gekomen ten aanzien van zijn schuld. "Wjaar hij ondanks zijn .veroordeeling bleef ontkennen; waar hij' nauwelijks verbleekt was toen hem het vonnis werd médegedéeld, oor- Hier verslapte de bewaking blijkbaar men na eenige uren ging kijkenWas gtevkfge'h', zégt de Tel." PLAATSELIJK NIEUVf OUDKARSPEL; De Volksfeesten. Schreven wij in een berichtje in ons vori de voorbereidende werkzaamheden voor 4 op 17 en 18 Augustus a.s. hun einde nal commissie en het bestuur zijn hoogst vote het verloop der zaken. Waren reeds pogingen aangewend, dat monstraties zouden worden gehouden op 1 18 Augustus, ter opluistering van het fJ heeft de burgemeester, naar wij vernemen vice-admiraal bericht ontvangen, dat indil' dienstvlüchten in de nabijheid van onze' worden gehouden, dé vliegeniers eenige zullen té zien geven boven het feestten Gok hierin dus succes. Ook vernamen wij dat men sceptisch genover de reclame voor de Windhonds Wij kunnen met zekerheid verklaren, dat dag van de^ortfeesten, Zondag 17 Aug™ drietal wedstrijden voor windhonden zullen gehouden, waaraan door een 14 a iq-y onder de reglementen van de Nederlandsct. hondenrenvereeniging zal Woéden deelgenti Voor het Springconcours is uitgeloofd» ren wissel beker, benevens eenige kunstvoo Allen dus op Zondag 17 en Maandag 18 lus naar de Groote Sportdemonstraties feesten te Oudkarspel. GOEDE WEERVERWACHTINGEl In onze omgeving begint het weer op ti en wat zonniger weer met hooger tem# kan de eerste, dagen worden verwacht. In het Zuiden van ons land viel veel res meldt 26, Brussel 25, Parijs 20, Breslau 1» 13, lie d'Aix lö] de Bilt, Hamburg en Swin 9 "m.M De barometer bij ons stijgt regelmati wachting van het K.N M.I. te de Bilt van tot morgenavonjd! 6 k 7 uur: f Matige, later afnemende, wind uit Ne* richtingen, half tot zwaarbewolkt, Weinig regen, overdag warmer. Buitenland, Een hittejgolf. 1 De Oostelijke Staten van Amerika lijdt groote hitte, die gepaard gaat metfeeno hoog vochtgehalte der lucht. Duizenden den naéht in de parken en op het stran Wie zich met 1 Ocit op dit blad abonneert vangt de tot dien datum schijnende nummers gr deelde men minder hard over hem en acht zijn onschuida annemelijk. Veel meer dan gaf de openbare meening er zich rekenschi dat tegen Palmer toch eigenlijk niet ar1 aanwijzingen waren ingebracht, en dat begin van een bewijs niet was gevonden, i stroomden in tien- en honderdtallen den gene toe; tal van brieven ook waarsol de betrokken autoriteiten, dat Palmer p tot zelfmoord in den zin had en dat hij groote kennis van vergiften, waarover schikte, een kleine maar voldoende dosis t eigen beschikking op kunstige wijze had gehouden. Intussehen bleek noch van 1 noch van het ander de juistheid; Palmer, in de gevangenis, na zijn veroordeeling, zijn te behield, werd er tot afscheid bezoek zijn verwanten en toen naar Staffordshin gebracht. Ondanks alle pogingen, die me aanwendde om dei nieuwsgierigheid bini perken te houdenondanks dat men herlui den datum van de terechtstelling verander! einde het groote publiek op een dwaak brengen, bleef de belangstelling bestaan, op den ochtend van 14 Juni 1856 de opgericht om de wrekende gerechtigheid mer's misdaad te verzoenen, werd de rneni, haar omringde, op niet minder dan 50.00 schen geschat, van wie velen geduldig in lucht hadden overnacht teneinde een goede toch vooral niet te missen; van wie oc' van buiten waren gekomen om dit akelig spel aan te zien! Palmer, die met kreten schuw door de menigte werd begroet, ve tegen de gewoonte in, in het grijze gevai pak; hij had er recht op kunnen doen g"1, zijn eigen kleeren te dragen. Tot op het behield hij zijn volmaakte bedaardheid; niets van zijn schuld; ging zelfs tevoren heul, gaf hem zijn hand, waarop hij hem delijken toon toevoegde: „Diat God U z« Eén oogenblik daarna werd het steunpunt Palmer's voeten weggenomen; het lichaam aan den strop en na nogj enkele stuiptrek had Palmer het leven gelaten. De béhai van Palmer's zaak kostte aan het op enk zag niet minder dan 10.000 pond sterling, had geen eens het resultaat, dat zij bevr« bracht, want nog altijd loopen er velen die de overtuiging met zich dragen, dat ntf mer eigenlijk een onschuldige is; gestrafl da.n de schuldige was Diat valt moeilijk gen, temeer, waar niet eens onomstootjélijk gesteld, dat er een misdaad! werd 1 dan Palmer wellicht redenen had om! uu verzwijgen, die hem van schuld hadden ontlasten? Zoodanige mogelijkheid blijft al is die niet groot bij iemand, die +oTlC van het verzwijgen van deze dingen zicht van den gtewelddadigen dood zoo s teng .j het io nabij

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4